KOK's Brandstoffenhandel üTBECHTSCHEWEfi 71SQESTERWEGSPOOR - TEL 53| HUISBRANDSTOFFEN VOOR CONCURREERENDE PRIJZEN. ST. EMILION SCITEUS i Zn., Bttechtscliestf.1I. Tel.i4S. J. J. POLBEftfUIAÜ, LEVERING VAN DUITSCHE INDUSTRIE-BRANDSTOFFEN VOOR GROOTHANDELPRIJS. OFFERTEN WORDEN GAARNE TOEGEZONDEN. Per fïescfo f 1.7S, per anker f 72.- ALLE GIETWERK PONNE Hebt U een Taxi ofAuto noodig Bel dan op No. 42 zeer aan te bevelen ORIGINEELE Bordeaux gewas 1017 Accountant on losraar M. 0. Boekhouden. Ansa Paulow'slasn 1. Opmaken van Balansen en verdere Accountantswerkzaamheden. - Telef. 331. |n IJZER, KOPER, BRONS, ALUMINIUM, ZINK yelephoofü 169 NAAR MODEL OF TEEKENIKG, BEWERKT OF ONBEWERKT. VLASAKKERWEG 53d. fLEGTRISGHB ERLICHTPNGS- Aan de orde is de begrooting- van Arbeid. I>e Heer W i 11 e r t van Hoogland brengt minister Aalberse holde voor rijn werkzaamheid. Hij klaagt over het gebrek «aai verbondi tusschen verschillende sociale .wetten. Spr. drong er op aan om de Raden van iArbekt te maken tot de plaatselijke organen belast met uitvoering van alle sociale wet ten. Hij bestrijdt de beweringen omtrent bet Sluur werken van de Raden van Arbeid. Spr. dringt voorts aan op verbeteringen in de In validiteitswet vooral op verbooging van de loongrens. Hij acht een spoedige invoering van die Z-iektewet zeer noodig. Hij heeft geen bezwaar daarbij meer gebruik te maken van het particulier initiatief, de belangen der ar beiders dienen eohter gewaarborgd1 tie zijn. Berichten. f-4 De Staatscourant van 29 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dank mr. G. Star Busmann, raadsheer-plaatsver vanger In het gerechtshof te Amsterdam benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger bij het kantongerecht te Amsterdam mr. G. Parser en mr. C- J. F. Karsten benoemd tot secretaris van het curatoren college der Rijksuniversiteit te Groningen mr. B. ten Bruggencate aldaar; benoemd tot leeraar aan het koninklijk conservatorium voor muziek te 's Graven- hage, J. H. Stotijn, thans tijdelijk bevorderd bij het departement van water staat tot hoofdcommies J. E. v. d. Heijden, thans commies benoemd tot hypotheekbewaarder te Hoorn J. W. Ph. Roelink, thans registratie- Inspecteur aldear benoemd tot inspecteur der directe belas tingen te Tilburg le afdeeling A. J. van Ier- Bel, thans der 2e afdeelingte Tilburg 2e Bid. H. J. Volkmaars tot inspecteur der directe belastingen de volgende adjunct-inspecteurs met plaatsing: In de inspectie Leiden, le afdeeling H. Bultte Rotterdam (invoerrechten en ac cijnzen) dr. J. Offerhauste Veendam J. Reyntjes tot adjunct-inspecteur de volgen de surnumerairs met plaatsing in inspectie Rotterdam (directe belastingen) L. H. Bodde Bouman te Groningen le afdeeling J. J. v. d. Meulen te 's Gravenhage 3e afdeeling S. F. Nonhemiuste Groningen le afdee ling H. Postma te Rotterdam (directe be lastingen) S. H. Pientema, te Delfzijl J. H. v. d. Minne bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. P- graaf van Limburg Stirum, gouverneur-generaal ven Nederlandsch-lndië 'oegekend de zilveren eere-medaille de, Oranje-Nassau-orde aan H. W. Dousborgh, fabriekschef bij de N. V. Andreas Kreig- Itamps" Tabaksbedrijven te Stêyl (gemeente Tegelen)'; benoemd tot tijdelijk directetur van het „Museum G. M. Kam" te Nijmegen, dr. M. A. Evelein te Gouda; benoemd tot substituut-grilfier bij de rechtbank te Amsterdam mr. M. G. Polak Daniels, commies ter gemeente-secretarie te 's Gravenhage en mr. H. Maas Geesteranus, advocaat en waarnemend griffier bij de rechtbank te Amsterdam; benoemd tot substituut-griffier bij het kan tongerecht: te Amsterdam mr. R. E. Borlé, thans grif fier bij het kantongerecht te Ridderkerk; te Rotterdam mr. G. R. W. Kymmell, ad vocaat aldaar; te Brielle mr. J. E. Veltrup, advocaat te Alkmaar, tevens secretaris van den Raad van Arbeid en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar; te Vlaardingen mr. J. Steffens, advocaat te Leeuwarden, tevens secretaris van den Raad van Arbeid en waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Breukelc-n-Nijenrode mr. F. W. Fabius, gewezen substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdam; Nederland en de Volken bond. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans aan de Staten-Generaal doen toekomen het door hem in uitzicht ge stelde verslag van de eerste zitting van de vergadering van den Volkenbond te Gene ve. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donder dag 31 Maart niet plaats hebben. MinisterAalberse. Zondag, den eersten Peaschdag, vierde minister P. J. Aal- berse zijn 50sten verjaardag. Overeenkomstig den wensch van den Mi nister werd er aan de viering van dezen dag geen officieel karakter verlend, en was er- geen receptie. Niettemin hebben zeer velen in den lande ter gelegenheid van dit verjaarfeest aan Mr. Aalberse blijken van bijzondere waardeering voor' zijn arbeid op sociaal-economisch ter rein en voor zijn sociale wetgeving geschon ken. Een gTOOt aantal prsonen, onder welken zich zoowel hooggeplaatsten als vertegen woordigers van de arbeidersorganisaties be vonden, kwamen in dèn namiddag te zijnen huize aan de Johan van Oldenbarneveltiaan te 's Gravenhage den Minister hun geluk- wenschen aanbieden. Vele mooie b'oem- stukken vu» bonden, vereenrgingen en par ticulieren ve-toll ten eveneens de svmpnthie, welke Minister Aalberse geniet. Talrijk ook waren de bewijzen van belangstelling, welke men den in alle kringen der bevolking hooggeachten Minister aanbood door brie ven, kaartjes en tctiegrammen. Onder de te legrammen was er een van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht en een van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. (Msb.) De Bulgaarsche gezant. Naar wij vernemen zal de Bulgaarsche ge zant bij het Nedevlandsche Hof, de heer Si- méon Radeff, eerlang zijn post te "s Graven hage verlaten, daar hij tot een andere be stemming geroepen is. DeChineeschegezant. De nieuwbenoemde gezant der Chineesche re publiek bij Hr. Ms. Hof, de heer Wang Kwang Ki, laatstelijk Chineesch gezant te Rome, is te 's Gravenhage aangekomen. BurgemeesterTellegen. Aan vankelijk was het voornemen van burge meester Teilegen, om met Goeden Vrijdag naar Amsterdam terug te keeren en na Pa- schen de vervulling van zijn ambt te hen- vatten. Naar Het Volk meldt, is de toestand van den burgemeester nog niet van dien aard, dat hij aan dit voornemen gevolg kan ge ven. Het staat zelfs nog niet vast, tegen wan neer de heer Tellegen zijn werk weer kan opnemen. Terugvordering van pre sentiegeld. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben niet goedgekeurd het be sluit van den Raad van Raalte, waarbij de presentiegelden der Raadsleden van 1919 af verhoogd waren. Gedeputeerden meenen dat, ofschoon op de door hen goedgekeurde gemeentebegrooting een post voor deze verhooging was uitgetrokken, de presentie gelden bij afzonderlijk raadsbesluit,door hen goed te keuren, behooren te worden geregeld en hebben het gemeentebestuur van Raalte als hun meening kenbaar ge maakt, dat het te veel betaalde ook door de reeds afgetreden leden moet worden terug betaald. Militair o n d e r w Ij s. Bij kon be sluit is het regiement voor den hoofdcur sus aangevuld met de bepaling, dat aan on derofficieren van het leger in Ned.-Indië, die behooren tot de Europeesohe, de Inland- sche of de daarmede gelijkgestelde bevol king van Ned.-lndië wat de Inlanders en de daarmede gelijkgestelden aangaat, voor zoover zij Nederlandsche onderdanen zijn kan worden vergund, daar re lande het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus at te leggen. V ij z. Democratische Bond. Na den uitslag der herstemming voor drie leden van het hoofdbestuur van den Vrijzin- nig-democratischen bond is de samenstel ling van het nieuwe hoofdbestuur als volgt Mr. W. H. M. Werker, mr. P. J. Oud, mevr. D. Aletta H. Jacobs, mevr. mr. B. Bakker— Mort, prof. dr. D. van Embden, W. O. A. Koster, Jt. Reinik, mr. S. J. L. van Aalten, Jac. Welleman, F. J. Aukes, Ham, Kraai, C. A. Zelveltler, mevr. Ketelaarvan Goch en mr. H. P. Mavchant. Alg. Scd. Val..verbond. Het Algemeen Ncderlnndsch Vakverbond heeft Zaterdag te Rotterdam onder voorzitter schap van den heer Jac. Bakker een buitenge woon congres gehouden. De bijeenkomst was bezocht door vertegenwoordigers van 22 orga nisaties met ruim 50,000 leden. Ztj werd bij gewoond door twee hoofdambtenaren van Bin- nenlnndschc Zaken, mrs. Harders en v. d. Hoef. De heer J. Pieksma lueld een inleiding- over de reactie tegen den achturendag en hij besloot met het voorstellen eener resolutie, luidende „Het Congres is van meening, dat het verzet bij een deel der Nedevlandsche werkgevers tegen de Arbeidswet 1910 meer berust op theoreti sche bezwaren dan op reeds gebleken nadeelig'e gevolgen daarvan in de praktijk- en daarom uiiorst overdreven is, lei wijl de pogingen voor verslechtering der wet. zooels deze m het parle ment zijn op te merken, blijk geven van de ergerlijkste reactie en afkeurenswaardig zijn in verband met de in vela bedrijven opduikende werkloosheid dat de overworkvei gunningen in dezen tijd van werkloosheid verleend, zonder voldoende overleg met de arbeidersorganisaties, veel te ruim worden verstrekt dat de Regeering geen gehoor mag verbenen aan de jammerklachten der egoïstische werk gevers, die een verkapte poging doen om door verlenging van werktijden- de loonen te ver lagen dat do Regeering de gevolgen van deze wet, welke zich aansluit hij de internationale conven tie van Washington en ten opzichte van den arbeidstijd vrijwel bevrediging voor de arbei ders heeft gebracht en een heilzame uilwerking moet hebben op het maatschappelijk leven, blij vend behoert te aanvaarden det de Regeering het standpunt, ingenomen bij de behandeling der wet, onverzwakt zal handhaven en eiken aanslag daarop zal ver ijdelen." Daarna hield de heer J. Dekker een inleiding over de Regeeringszorg in de tegenwoordige crisis. Hij stelde de volgende resolutie voor „Het congres enz. constateert, dat de mate- rieele gevolgen van de crisis in geen enkel op zicht door de arbeiders behooren te worden gedragen dat het een volksbelang is, dat alle maatrege len worden genomen, welke er toe kunnen bij dragen, de nadeelige gevolgen van de crisis voor de arbeiders zooveel mogelijk te beperken; dat de korte tijd, gedurende welke de werk loosheidsverzekering hier te lande is geregeld en de lange duur der crisis oorzaken zijn," dat geen voldoende reserves konden worden ge kweekt om de noodzakelijke uitkecringen te doen van oordeel dat het regeeringstaak isdeze gevolgen voor de arbeiders dragelijk te maken bij voorkeur, door productieven arbeid te laten verrichten of te doen bevorderen spreekt uit, dat de uitvoering van deze taak, door de Regeering, nog zeer te -wenschen over laat, omdat a. productieve arbeid niet in voldoende mote wordt verschaft, b. de bedragen der uitkeering, vastgesteld in de reglementen der werkloo9heidskassen, moesten worden verminderd, c. deze vermindering nog werd vergroot door toepassing van een aftrek voor verschillende ge meenten. d. verschil werd gemaakt tusschen de uitkee ring van gehuwden cn ongohuwde-n. tcrv.-ijl de laatstcn nog weer aan verschillende regelingen zijn onderworpen, e. do uitkecringen in het algemeen absoluut onvoldoende zijn om de tegenwoordige kosten van het levensonderhoud te bestrijden en de arbeiders voor verarming te behoeden. f. de steun aan uitgetrokken leden der wer- teloosheiJskassen den vorm van bedeeling heeft aangenomen, wat als een beleediging wordt ge voeld door eiken arbeider, g. de uitsluiting van dien eteun aan werk- looza arbeiders, behoorende tot organisaties zonder kassen, veelal gevolg is van de wijze waarop de reglementen door den Dienst der Werkloosheidsverzekering worden behandeld als gevolg waarven goedkeuring echterwego bleef, keurt of, dat deze Dienst veelal ergerlijk de toekenning der subsidies tegenhoudt door bureaucratie en vitterij protesteert tegen een steunregeling, waarhij het stelsel der reglementen is prijsgegeven, speciaal tegen het daarin vastgelegde verschil tusschen gehuwden en ongehuwden, tegen kin derbijslag en woonplaats-aftrek en roept alle werknemers op, zich door krachtige organisatie beter in staat te stellen, eiken reactionnairen aanslag met de daartoe geschikte middelen te bestrijden." Beide resoluties werden aangenomen. Hulp nun behoeftige Nederlanders Om te voorzien in den grooten nood, waarin Nederlandsche gezinnen zich in het buitenland bevinden, niet alleen in de cen trale rijken, maar ook in Rusland, Frankrijk en elders, is op initiatief van de Koningin een centraal comité gesticht, dat permanent de belangen der behoeftige Nederlanders over de geheele wereld zal behartigen. De Koningin is beschermvrouwe van dit comi té. Er is reeds een fonds als grondkapitaal gevormd. Om dit te versterken, wordt op verzoek van de Koningin door geheel Nederland m 1400 steden en dorpen een collectedag ge houden. De -Vedet-lnndsche hnlpverleening nnn Oostenrijk. Gemeld wordt, dat het „Niederlandi- sches Hilfskomitee für die Wiener Kinder" te Wcenen van den President der Oostenrijk- sche Republiek het volgende schrijven ont ving „Ik heb het jaarverslag van het Nederland sche Steuncomité voor de Weensohe kinde ren met de grootste belangstelling gelezen, en op nieuw bevestigd gezien hoeveel ons Volk aan Nederland en Uw Comité te dan ken -heeft Uw Comité heeft niet alleen ontzaglijk veel kommer en zorgen binnen de grenzen van ons noodlijdend land weggevaagd, doch bovendien nog 11,925 kinderen naar Hol land gebracht Hoe liefderijk de kinderen in Uw Vaderland worden opgenomen en verzorgd, is algemeen bekend, en evenzoo dat vele hunner een volkomen herstel van hun verzwakt organisme aan hun verblijf in Nederland hebben te danken. Ik verzoek Uw Comité derhalve mijnen hartelijksten dank uit naam der Republiek te w>'-len aanvaarden. Ik maak van deze gelegenheid gebruik, U de verzekering mijner bijzondere hoog achting aan te bieden. (w. g.) Bainisch." Sanatorium in Noord-Bra- b a n t. De Provinciale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Noord-Bra bant bereidt plannen voor om te komen tot de stichting van een sanatorium in die pro vincie. Week-end uitstapjes. Naar In een bericht van de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer wordt gemeld, heeft de Engelsche regeering uitsluitend voor de zoogenaamde week-end uitstapjes de vol gende gunstige bepalingen betreffende pas visa getroffen. De reizigers hebben geen geviseerd pas poort noodig. Zij kunnen de reis maken op een bewijs van Nederlanderschap, hetwelk op het stadhuis van de plaats van inwoning moet worden aangevraagd en zoo de ge boorteplaats een andere mocht zijn dan de woonplaats, is het overleggen van eigen trouwboekje of dat der ouders aan te be velen om de afwikkeling te bespoedigen. Genoemd bewijs moet voorzien zijn van een portret van den houder, welk portret het of- ficieele gemeentestempel moet dragen. De kosten voor dit bewijs zijn zeer gering. Graan uit België. De corres pondent van de „Msb." te Antwerpen meldt De Antwerpsche afgevaardigde Strauss had aan minister Wauters gevraagd of het waar was dat hij, na een deel van den stock Hollandsche boter te Parijs te hebben geli quideerd, nu een voorraad graan had'ver- kocht aan Nederland. Minister Wauters heeft daarop bevesti gend geantwoord. Er werden namelijk 8400 ton aan Hollandsche maalders afgestaan; deze betalen echter ÏO frs. meer dan den te- genwoordlgen prijs van het La Platagraan. Het was noodig den voorraad te verminde ren, daar de regeering niet over de noo- dige opslagplaatsen beschikken kan en het opbergen van graan zeer groote onkosten meebrengt Nieuwe ontginning stop gezet. Naar de Tel. verneemt, is besloten de werkzaamheden aan de nieuwe ontgin ning van het groote staatsmijnveld te Vlod R. van Nieuwkerk Elzenaar, Electr. Ksntoormeubelenfaferfek. Fabriek: llrtepondesiraat 105. 105 i, 107. Winkel Wodelkasner, Lnnfreslrsat 84. Steeds voorrrïdijr een uitgebreide sorteerios s KANTOORMEUBELEN Miinek let inzagi Iel. 528 en 518 Vraagt Piqsopgiat. rop stop te zetten. De ontginningsplonne^ worden voor onbepaalden tijd uitgesteld. Tot deze stopzetting moet men gekomen zijn door de onzekere toekomst van het mijn bedrijf en velerlei bezweren tegen de oniM ginning In deze omgeving. Veel liefhebbers. Voor da betrekking van bode bij het waterschap „Da Beemster", op een jaarwedde van 1300, hebben zich al honderd sollicitanten aangee meld. r* Eet rijwieleiivcrveer op de spoorwegen. Ter voorkoming van belangrijke ver* tragingen in den treinenloop zullen gedu. renden den a s. Zomerdienst op de Neder, landsche Spoorwegen extra treinen op da daarvoor in aanmerking komende trajecten! worden ingelegd uitsluitend voor het ver. voer van rijwielen. Bedrijfsslapte. Op A. Hillen'i sigaren- en tabaksfabrieken te Delft is tegen Zaterdag 2 April a. s. aan 25 sigarenmaker* ontslag aangezegd. Tot dusverre werd geen personeel op dia fabriek ontslagen. Het conflict In liet heerenk teeaing bedrijf. Men meldt ons uit Den Haag Naar men ons van werknemerszijde me dedeelt, is de uitsluiting in de kledingin dustrie thans een feit geworden. De thuiswerkers hebben van de betrokkert patroons een ontslagbrief gekregen met da mededeeling, dat hun na Donderdag geen! werk meer ter aflevering zou worden ver strekt, terwijl den atelierswerkers op den kortst mogelijken termijn het werk is opge zegd. Het aantal uitgeslotenen hier ter steda wordt op ongeveer 600 geschat. Men bericht ons van de zijde van den Federatieven Bond in de Kleedingindustrie, dat in een j.l. Zondag gehouden ledenver gadering van de afdeeling Amsterdam, het Federatiebestuur volmacht is gegeven, in antwoord op de aangekondigde uitsluiting in het kleedingbedrijf de staking voor de aan de uitsluiting deelnemende werkgevers binnen den kortst mögelijken tijd te procla- meeren. In navolging van de afdeeling Amster dam is ook door de afdeeling Den Haag in een den 2den Paaschdag gehouden verga dering besloten, ten dien aanzien het Fede. ratiebestuur vrij mandaat te verstrekken. Beide vergaderingen, die zeer druk be zocht waren, namen met algemeene stem men bovengenoemd besluit Relletjes in de venen- TH Stadskanaal wordt gemeld Ben 3000 stakende veenarbeides heb ben verleden week betoogd tegen de vei laagde loonen uit de verschillende veend: rijen te Stadskanaal en Winschoten. Zater dag zou dit heihaald worden, evenwel was een sterke politiemacht op haar hoede. Bij het gemeentehuis werden 1200 betoogers groepsgewijze gevisiteerd door marechaus- sée en veldwachters. Verschillende wapens, waarondetr revolvers, werden den eigena.. s ontnomen en proces-verbaal opgemaakt, waarna de stakers in verschillende richtingen weiden geleid. De doodslag te Lutterade. De rechtbank te Maastricht veroordeelde W. T., te Lutterade, ter zake van doodslag van zijn tveef Michel T., tot 8 jaar gevangenis straf. De eisch was 15 jaar. De doodslag te En-schede. Uit het onderzoek aangaande de schi- - partij op dien avond van den 2en Peasch dag in het café van W. in de Memvisten- steeg te Enschede is gebleken, dat de café houder \V. uit zelfverdediging heeft gehan deld. Het slachtoffer, J. G. Olde Sch., eeni berucht individu, door meerdere kogels ge troffen, was binnen enkele minuten eeni lijk. Voorts is gebleken, dat bet gewonda been van den anderen bezoeker K. aan eert revolverschot is te wijten. Moord. Te Enschede heeft Maan dagavond de herbergier W. in de Mennis- tensteeg tijdens een twist in een café zijnt revolver getrokken en een der bezoekers, den 28-jarigen ongehuwden J. A. Otdesche- pers, doodgeschoten, terwijl een esvdeT be zoeker, zekere K., het been brak en in t\£l R.-K. ziekenhuis moest worden opgenomen, Het wegbrengen van sekt- pen. In verband met h-et bericht over dal aanhouding van 4 personen inzake het tott zinken brengen va het Nederlandsche vis. schersvaartuig „De Makreel" te IJmuiden, van wie de schipper en de machinist reeds bekend hebben, kan nu nog worden gemeld, dat ook de reeder C. R. bekend heeft. Da andere in deze zaak aangehouden reedai blijft echter nog ontkennen. De diamantendielstsl Wij hebben indertijd gemeld, dat uit eeü doos, die door de Amsterdamsche firma Po, lak naar Antwerpen werd gezonden, voos een groote waarde aan diamanten werd ontvreemd. Het onderzoek door de justtü® te Antwerpen heeit, naar thans de reeuw teur te Brussel der Msb. meldt, uitgemaakt dat de doos slechts eenmaal geopend ie ge weest, zoodat zij leeg moet verzonden rijn. Aan de Amsterdamsche politie is een HQ* port Sn dien zin verzonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2