~UIT den omtrëkT muzmschoolT IK- EN VERKOOP DE DUB» VROUW DIENSTBODE" a. i. van mm Engel eit van Kupen Vadertje Langbeen Advertentiën Timmerlieden Muarhuizen 55-57. V SCHQUWTOÖHEEL V" Ad verteeren doet verkoooen. lijke ambtenaren een vergoeding voor de te «torter. bijdragen ontvangen. Verzocht wordt liet bedoelde voorstel van wet zoodanig aan to prullen dat daaronder ook de gepensionneerde militairen komen te vallen. Bezuiniging. De Algemeene R.- K. AmbtertaorsveTecniging heeft, naar de Msb. gericht, aen den Minister van Financiën een adres gericht inzake de instelling eener Staats commissie tot onderzoek van de bezetting en He werkwijze van de departementen van alge- tmc?'.'. bestuur en daarondeT ressorteerende in- 'tellingen, waarin zij, ,na haar spijt er over te hebben uitgesproken, dat bij de instelling dier 'commissie geen rekening is gehouden met de .nlgemccne organisaties, zich de vrijheid ver oorlooft eenige voorstellen te doen, die voor •„d lelijke uitvoering vatbaar zijn en tot aanzien lij le bezuiniging aanleiding zouden kunnen ge ven. Deze vooistellen behandelen I. Centralisatie «der inspecteurs; II Verdeeling van arbeid; III Er meet gelegenheid zijn voor het lagere per soneel om zich hooger op te werken. IV. Rege ling aanslagen Vermogensbelasting. V. Ver- c t voudiging der voorschriften. VI. Vereenvou diging der werkwijze. Een h uur geschil. De bouwver- ecniging „Eenvoud" te Kampen heeft 232 wo ningen onder haar beheer, 161 zijn er in aan bouw, terwijl zij nog door aankoop de beschik- 'king heeft gekregen over een aangrenzend ter rein, waarop na ophooging nog 375 woningen zullen worden gebouwd. In onmiddellijk verband met de hoogeie bouw kosten is er een enorm verschil in huurprijs tus- schert de vroeger gebouwde en de nieuwe hui zen. Terwijl de eerste steeds bedragen heeft 2.75 h 3 per week en per woning bij slui tende rekening, moet vcor de nieuwgebouwde huizen een v/eekhuur betaald worden van min stens 5.25 en toch is nog een tekort van 27,511 op de exploitatie geraamd. In verbond hiermee is aan de toekenning der regeerings- (bijdragc voor nieuwen bouw ƒ170,000 grond- voorschot en ƒ930,000 bouwvoorschot) de voorwaarde verbonden dat de bewoners der vroeger gebouwde huizen in den vorm van ven- hoogde huur moeten bijdragen tot dekking van het tekort op de overige en wel naar de aange geven maatstaf van een gemiddelde van tenmin ste ƒ4.— per week en per woning' voor inko mens van ƒ1650 per jaar, me; evenredige stij ging der huur voor hoogere inkomens. Dooi gemotiveerde bezwaarschriften heeft het be stuur der bouwvereeniging echter weten ge daan te krijgen dat niet alleen de loongrens (en de gemiddelde huur) verlaagd werd, maar ook, dat rekening mag worden gehouden met de be ate ansomstondigheden van den huurder. De hierop gebaseerde huurregeling is echter nog niet naar den zin der gezamenlijke huur ders. Zij hebben zich vercenigd, onder leiding van een comité uit hun midden, een actie aan gevangen cn hun bezworen ter kennis van het bestuur der bouwvereeniging gebracht. Kunst en Wetenschap. De Wen^elhcrgbalrte in Amerika. De New-Yorksche briefschrijver van het Hbld. beschrijft den afscheidsavond van Mengelberg in de tot aan de nok gevulde Campgie Hall. „In het publiek sobitteren de groote en kleinere sterren van den muzikalen hemel- Stransky, Bodanzky, Damrosch, violisten en pianisten van wereldreputatie, zangei's van het 2000-per-avond-genre. „Society" in de „boxes", en muzieklievend New-York op eengepakt in de zaal en op de galerijen, ge reed om in darikjubel los te barsten." Het program bestond uit een reeks van beproefde succesnummers, met voldoende patfhos-materiaal om aan den avond de mu zikale spheer van afscheidsplechtigheid te gevende suite in B-moll van Bach, waarbij Mengelberg zelf de spinet-partij vervulde, „Les Préludes" van Liszt, Strauss' „Tod und Verklarung" en tot slot, de Tannhauser-ou- verture. Dan schrijft de correspondent Mengelberg, met het zweet parelend, op het voorhoofd, komt en gaat en komt en gaat, ad infinitum. De zaal klapt, gilt, fluit (hetgeen in Amerika een teeken is van allerhoogste bijval). Men stuwt naar het podium. Mengelberg dankt met gebarentaal. Zijn armen zijn niet lang genoeg om de hul de te omvatten ,die om hem heen stormt. In een oogenblik van vervoering omhelst hij *ffn concertmeester, Scipione Guidi. De zaal reageert met een nieuwe uitbarsting van Guper-jubel. De lichten worden uitgedraaid, maar de mensohen laten zioh niet afschrik ken. De bijvalsroffel duurt voort. Men gooit rozen en bossen viooltjes op het podium. En Mengelberg plukt met beide handen in zijn flbouquetten en strooit geurende gaven over de tierende menigte. Een bloemenmand verdwijnt compleet in de mensohenwoeling. Dames duiken over elkanders ruggen naar den bodem voor eem souvenir. Geen spaan der blijft over. Intusschen zi in de menschen ©p het podium geklommen Mengelberg, in -een hoek gedoken, schudt handen, ween ©nvhelzingen af, of ondergaat ze noodge dwongen. Tot eindelijk een paar getrouwen hem ontzetten en meesleepen naar de ar tiestenkamer, wa8r opnieuw een aanhalige Bchare bewonderaars waoht op een laatste «woord, een handkus, een portret, een hand- te ekening, een vaarwelbKk op dezen „con quering Dutchman." Met gezwollen handen en doove ooren *>n*snapt Mengelberg naar zijn hotel. Da capo vanmorgen (2e Maart) aan de pier van de HcUand-Amerika-Lijn in Hoboken hernieuw de jirfceJdreun. De middagbladen zijn niet Mengelberg-headlines uitgekomen. „Wo men fight for kiss." „Crowd at pier storms 'the Nieuw Amsterdam to get handshake from Dutch conductor." Een half uur voor het vertrek van de boot Strot onze landgenoot op de loopplank. Een menigte van meer dan vijfhonderd vrienden tracht hem te vergezellen. De douanebeamb ten aan het einde der loopplank bezwijken ©nder den druk. Reserves worden onder den voet geloopen. Ongeveer tweehonderd „gas ten" zwermen over de „Nieuw Amsterdam' en krioelen rond Mengelberg op het prome nadedek. Dames, doordrongen van de ver- eischten van New-York's verfijndste etiquet te, vergeten haar standaardbegrippen en be twisten elkander de eer en het genoegen om Hollands grootsten toonkunstenaar •an het hart te drukken. Heeren, van niet minder volmaakte civilisatie, klimmen op en over elkanders schouders om den dirigent met een handdruk van hun hoogachting te overtuigen. Opnieuw moet de Hollander wor den ontzet. Zijn lijfgarde sluit hem op in zijn 'hut. Maar niet nadat de menigte er vóór hem geweest is, en zioh meester heeft ge maakt van de bloemen, daar door milde han den geplaatst. Zoodat niets dan plantaardige ruinen getuigen van goede bedoelingen en onb a rmha r tige s ouven ir-jacht. Het is nu 12 u. 30. Een half uur over tijd- De „gasten" blijven, hardnekkig hopend op een glimps van het voorwerp hunner hul diging. Niets kan hen bewegen om den wal op te zoeken. Het wordt laat. En Men gelberg begint zich te verwonderen dat hij nog geen yard didhter bij Rotterdam is ge komen. Tot nien hem inlicht, en verzoekt de me nigte tot reden te willen brengen. Wat hij zegt, weten wij niet. Maar het werkt als een tooverspreuk. Hoe dan ook. de menschen gaan. En in een wolk van „long distance kisses" en hand wuiven, stoomt de „Nieuw-Amsterdam" de Hudson uit.... naar de ruimte en de stilte. New-York lijkt leeger voor ons, Hollan ders. Mengelberg vulde deze geweldige ruimte door de waardeerirvg en belangstel ling, welke hij afdwong. Een waardering over welker afmetingen wij verbaasd staan Zelden of ooit zijn aan een musicus in deze stad, waar aan wereldvermaarde toonkun stenaars waarlijk geen gebrek bestaat, zulk een ontvangst en zulk een uitgeleide ten deel gevallen. Zelden of ooit is een concert publiek tot zulk een spontane uiting ven hevige ontroering cekomen. De „business"-dïrecteuren der orkesten weten thans met wien zij te doen hebben. Zij h?bben gezien wat Mengelberg voor het publiek beteekent. Onder normale omstan digheden d. w. z. zonder oorlog en oor logstactiek tusschen de verschillende orkes ten onderling kan hij het concert^ebied te New-York en daarbuiten als geen ander beheerschen. Het contract met het „Philharmonic" bindt onzen landgenoot reeds gedeeltelijk aan Amerika. Ongetwij feld zullen er nieuwè pogingen in het werk worden gesteld om hem geheel en voorgoed naar deze zijde van den Oceaan te lokken- Het is goed, dat men zich daarvan in Hol land terdege rekenschap geve- Wij kunnen geen dollar-salarissen betalen. Maar wij kun nen onzen grooten kunstenaar zulke artis tieke waarden bieden, dat hem de lust ver gaat om zijn heil blijvend buiten Nederland te zoeken. Luchtvaart. Luchtpostdiensten, Dc directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat de navolgende lucht postdiensten worden ingesteld: Io. Rotterdam Amsterdam Bremen Homburg, met aans'uilenden dienst Bremen Berlijn en Hamburg—Kopenhogen. 2o. Anisterdom Rotterdam Londen 3o. Amsterdam Rotterdam Brussel Parijs, met aansluitenden dienst BrusselLon den. De diens! regeling is vastgesteld (de tijdstip pen van vertrek cn aankomst in Nederland vol gens den Amsterdamschen Zomertijd, in Duitschland en Denemarken volgens midden- Europeeschen tijd en Groot-Brittannië cn Ier land, België en Frankrijk volgens den Green- wich-Zomertijd). lo. 8.30 m. V. Rotterdam (Waalli.) A. 6 5 a.; 9 m. A. AmsterdamSchiphol V. 5.35 o.; 9.15 m. V. Amsterdam-Schiphol A. 5.20 a.; 11.25 m. A. Bremen V. 2.30 a.; 11.55 m. V. Bremen A. 2 a.; 12.55 a. A. Hamburg V. 1 a; I.25 a. V. Hamburg A, 12.40 a.; 3.35 a. A. Kopenhagen V. 10.30 m. 2o. 2 a. V. Amsterdam-Schiphol A. 2.05 a. 2.30 a. A. Rotterdam (Waalhaven) V. 1.35 o- 2.45 a. V. Rotterdam (Waalhaven) A. 120 a. 5.25 a. A. Londen V. 10 m. 3o. 9 m. V. Amsterdem-Schiphol A. 4.5 a. 9.30 m. A. Rotterdam (Waalhaven) V. 3.35 a. 9.45 m. V. Rotterdam (Waalhaven) A. 3.20 a. 10.25 m. A. Brussel V. 2 a II.10 m. V. Brussel A. 1.15 a. I.25 a. A. Parijs V. 11 a. II. 15 m. V. Brussel 1.45 a. A. Londen. De tijdstippen van vertrek en aankomst van den aansluitenden dienst Bremen—Berlijn zullen nader worden bekend gemaakt, de vliegtijd voor dit traject bedraagt in normale omstandigheden drie uur. Tot het luchtvervoer zijn toegelaten brie ven en briefkaarten, gedrukte stukken, acten en monsters, al of niet aangeteekend en al of niet met expressse-bestelling. Ten einde de uitrei king te bespcedigen wordt aanbevolen om de stukken per expresse te doen besteilen. Brieven en doosjes met aangegeven waarde en postpak ketten zullen voorshands nog niet per lucht post worden vervoerd. Het luchtrecht, d. i. het voor het luchtvervoer boven dc gewone porten cn rechten verschul digde recht moet tot nadere mededeeling wor den voldaan dcor gewone, door of namens den afzender op dc stukken te hechten frankeerze gels en bedraagt voor België 10 cents, voor Duitschland, Groot-Brittannië en Ierland en Frankrijk 15 cents, en voor Denemarken 25 ets. per 20 gram. Correspondentie voor verder gelegen landen uitteraord tegen vddccr.ing van het luchtrecht, vastgesteld vcor het land, dat voor doorzen ding met de gewone middelen van vervoer zorg draagt, is toegelaten. Indien belanghebbenden hun correspondentie per luchtpost wcr.schen tc verzenden, behoori deze voldoende te worden gefrankeerd en Hnks Loven het adres te «worden voorzien van het duidelijke en onderstreepte (bij voorkeur met een gekleurde lijn) opschrift Per luchtpost. Bovendien moet, om de correspondentie ge makkelijk te doen opvallen, de plaats van be stemming op duidelijke wijze worden omhaald (bij voorkeur door middel van een ream van gekleurde lijnen). Aangaande de tijdstippen van ter-post-bezor- ging worden belanghebbenden verwezen naar de postkantoren. Voor aan ge toekende stukken wordt de gewo ne aansprakelijkheid aanvaard. Overigens ge schiedt bet vervoer van de correspondentie op risico van de' afzenders. De per luchtpost ontvangen correspondentie zal met de bestaande middelen van vervoer zoo epoedig mogelijk naar bestemming worden doorgezonden. De Lustrnniplaiiiien vau het u. s. c. Zoo langzamerhand begint de tijd te naderen, dat Utrecht zich concentreert op de voorbereiding van het Lustrumfeest. Wij schrijven Utrecht en niet het Utr. Stu dentencorps, omdat wij van meening zijn, dat evenals vorige lustrumvieringen ook de aanstaande gebeurtenissen een feest moeten zijn, det door 140.000 menschen en méér dan 140.000 wordt meegevierd, en dat geen uiting alleen is'van het jubileerende corps. Naar wij vernemen, worden door verschil lende straat- en wijkvereenigingen in de binnenstad al stappen gedaan, om te komen tot een versiering. Wij juichen deze plannen van harte toe. Wil de stad in de komende lustrumdagen toon en, dat zij het feest van het U. S. C. op prijs stelt, en dat zij de aan staande Junidagen van Utrecht een aantrek kelijk verkeerspunt wil maken voor tallooze landgenooten, dan steke zij zich in feestdos. Het zij echter nog eens misschien ten overvloede gezegd, dat van willekeurige, en incidenteele straatversiering moet wor den afgezien, wil men werkelijk iets bereiken van belang. Meer dan ooit vergt de opzet van dit nieuwe lustrumfeest, dat de versie ring van de binnenstad in stijl zij en van een centrale gedachte uitgaat. Meer dan vroeger is het wenschelijk dat de verschil lende straatversieringen een hartelijke sa menwerking bereiken, en zich in verbinding stellen met kunstenaars, die hetzelfde wil len. Zijn wij wel ingelicht, dan worden in deze richting reeds stappen gedaan. Wij spreken den wensch uit, dat thans in alle corporaties, die zich deze zaken entameeren, alle indivi dualisme wordt opzijgezet, en dat zoodoen de collectief en eensgezind iets wordt ver wezenlijkt, dat den toets van vorige lustrum jaren en van de historie gemakkelijk kan doorstaan. Toevallig ontvingen wij vanmorgen een communique van de Lustrum-commissie, dat eenigszins gedétaileeTder de plannen van 't komende lustrumfeest uiteenzet. Het stuk volgt hier Na een langdurig stilzwijgen kan het Utrechtsch Studenten Corps meerdere bij zonderheden bekend maken over het hoofd nummer van opgemelde feesten. Zooels in Dec. j.l. medegedeeld werd, zal dit bestaan uit een ollegorisch-burlesken optocht en een spel, waarvan de inhoud zich bij dien van den optocht aansluit. De optocht zal voorstellen de Wijsheid (Sophia), gevolgd door de vijf Faculteiten der Universiteit, die, hoewel zelf serieus uitgebeeld, elk een menigte burleske figuren achter zich aan hebben loopen, welke de wetenschap en hetgeen daar onmiddellijk verband mee houdt op meer satyrische wijze zullen weer geven. Als hoofdvertegenwoordiger van deze gedachte vergezelt een allegorische fi guur, Lusorius genaamd, de ernstige So phia. De karakters van beiden vindt men in het geheel terughet is dus meer dan een carnavalsoptocht, het is een ironische manifestatie tegen het zoozeer verafgode intellect. Zooals reeds aanvankelijk dooi den ertistieken leider, den heer Huib Luns, aangegeven was, is het ontwerpen van den geheelen stoet ter vookoming van moge lijke eentonigheid aan verschillende kunste naars opgedragen. Den heer Luns werden de gToep der hoofdpersonen (Sophia en Lu sorius), die van de Theologische en de Ju ridische Facu'teiien toebedeeld, benevens de plechtige allegorische figuren, waarmede ook de andere drie faculteitsgroepen begin nen van de burleske deelen der laatstge noemde ontwierp de heer Herman Moer kerk het medische, de heer Willy Sluyter het iittercrische en de heer Jan Sluyters het philosophische gedeelte. Het resultaat is een reeks van ontwerpen, die, hoewel één van grondgedachte, toch een zekere verschei denheid van opvatting toonen. Het is gelukt een geheel te verkrijgen, dat zonder kost bare materialen te verwezen lijken is. Men stelle zich den stoet voor als iets, dat met het tooneel veel verwantschap heeft, door dat ook hier, evenals in de costuums juist met de niet echte materialen en de niet-na- tuurlijke proporties het sterkste effect ver kregen wordt. Ieder, die meeloopt acteert zijn rol, is doorgaans zwaar ^eTrirneerd en overigens zoo uitgedost, dat zijn gebaar door overdrijvingen in het costuum ook op een afstand sprekend blijft. Tot het laatste oogenblik toe blijft de juis te gedaante der verschillende voorstellingen geheim, men zal echter het publiek zoo blij ven voorbereiden op de komende dingen, dat hel niet al te zeer schrikt, verontwaar digd of misschien ook teleurgesteld is, wan neer het den optocht eenmaal zal aanschou wen. De optocht zal voor het eerst Dinsdag middag 21 Juni de stad rondtrekken en on middellijk gevolgd werden door het spel in dr> groote zoal van Tivoli, dat dan allereerst voor genoodigdc-n toegankelijk zijn zal. Don derdagavond 23 Juni herhaalt zich het spel, thans uitsluitend voor betalendende op tocht trekt dsn na afloop bij fakkellicht door de stad. Het spel heeft dezelfde hoofdge dachte als de optochtook hier schiet de wetenschap te kort, wanneer het op de prak tijk aankomt. De stemming van het stuk is echter wat ernstiger, al blijft het geheel saty- risch. Sophia en Lusorius hebben ook hier de hoofdrollen verdere détails blijven ech ter geheim. De schrijver van het spel mag thans bekend zijn he»t is mr. J. G. L. Nolst Trenité te Rotterdam. De regie is geheel toevertrouwd aan zijn broeder Dr. G. Nolst Trenité te Haarlem, die als regisseur zeker geen onbekende is. Beide heeren zijn oud leden van het Utrechtsch Studenten Corps dankbaar en trotsch kan dit wezen, dat zij hunne talenten voor het slagen van de a.s. lustrumfeesten ter beschikking hebben ge steld. De tooneeldécors worden door den heer De Maaré, toóneelmeester van den Utrechtschen Schouwburg ontworpen en uitgevoerd deels naar plannen van den heer Luns. Tevens belast de heer De Maaré zich met hot maken van verschillende emble men, die in den optocht rondgedragen rul len worden. Het maken der costuums on dernemen de heer Hans Braat en mevr. Ag- terberg, beide uit Utrecht. Hun zal het te danken zijn, dat de ind^daad vaak zeer on wezenlijk uitziende ontwerpen in bruikbare vormen zullen worden omgezet, zonder dat het karakteristieke daarmede verloren gaat. Van nu af aan wordt met volle kracht ge werkt. Het Utrechtsch Studenten Corps is trotsch met het a.s. lustrum ies geheel nieuws te kimnen bieden, dat past i-n het ka der van zijn tijd. Moge het een welwillend publiek vinden. Allerlei. „Pntsch". „Putsch", constateert de Kölnische Ztg., is tegenwoond&g wel het populairste poli tieke woord en er zijn in de groote steden misschien ad kinderen, diie Pu'.sch-spelen op straat. Het is nog geen honderd jaar gele den, dat de Duitse he taalschat met het woord werd verrijkt. Het is van Zwitser- schen oorsprong en beteekent aanvankelijk een „stoot" (vgl. het Engelsche push); daarna een plotselinge weersverandering, een regenbui; ten slotte een onverwach e politieke omwent e'ingspoging. Gottfried Kedler heeft in zijn roman Der grürve Hein- rich het woord in de Duitsche literatuur ge ïntroduceerd. In het vroeger zoo vreedzame Duitsch land, -aldus de K. Z., is het woord in 1833 voor 't eerst in politieleen zin gebruikt. On der den invloed van de Fransche Juli-revo- lutie in 1830 was het tot de eerste revolu tionaire bewegingen in Duitschland geko men. In Bronswijk, waar hertog Karl op zeer wülekeurige wijze het bewind voerde, werd het slot in brand gestoken en de hertog ge noodzaakt te vluchten. Ook in andere Noord-Duitsche staten ads Kurhessen, Sak sen en Hannover ontstonden volksbewegin gen, drie leidden lot liberale concessies van de regeering. In Zuidv-Duitschland uitte zich de revolutionaire stemming zich't luidst op het „Hambacher Fest" van 27 Mei 1832 waar de uit den Pfalz afkomstige Worth op de gezondheid van de vereenigde vrijstaten van Duitschland dronk, den besten vorst bij Godi's genade een geboren hoog verrader der menschelijke maatschappij noemde en een eeuwigen vloek over alle vorsten uitsprak. Maar het bleef bij deze luid schallen de woorden, daar de leidende Oostenrijksche minister Metternich de bondsregeering aanspoorde krachtig op te treden tegen deze revolutionaire bewegin gen. Alleen enkele jonge heethoofden trachtten hun polttiek ideaal door middel van geweld te verwerkelijken, toen zij in Fr ank- for:, den zetel van den bondsdag, op 3 April 1833 ter sterkte van nauwelijks 70 man de hoofdwacht overvielen. Maar mili tairen, die werden ontboden, werden hen spoedig de baas. Dit was de eerste Putsch in Duitschland, die aanleiding gal tot de beruchte demagogen-vervolgingen. Negen en dertig studenten werden ter dood ver oordeeld, maar zij kregen genade en de straf werd veraaidect in 30 jaar vesting. De meest bekende van hen is Fritz Reuter, die in zijn Festungstid zijn lij d'e rus tijd heeft beschreven. Maar ad is de naam Putsch pos in den nieuwen tijd komen opduiken, de zaak-zel ve voert ons terug tot de grijze oudheid. Als den uitvinder van den Putsch moet de Athener Peisdstratos worden beschouwd, wiens naam reeds veelbeteekenend is. Pei- sis.ratos beteekent overreder van 't leger en zonder stevigen steun aan de bewapen de macht is inderdaad een Putsch niet mo gelijk, zooals juist de Putsche van den jong- sten tijd hebben bewezen. Peisistratos orga niseerde den Putsch nu volgenderwijze toen de afzonderlijke klassen in Athene met el kander twistten en krakeelden. Op een dag kwam hij, die 't hoofd was van de boeren partij, met zijn span muildieren met groo ten spoed de Atheensche markt opgereden hij zelf en zijn muildieren bloedden uit verscheidene wonden, die hij en zijn dieren volgens zijn zeggen hadden opgeJoopen, toen zij door zijn vijanden werden overval len. Het volk kreeg medelijden en-gaf hem vijftig, kno sdragers ter bescherming, met wie hij de burcht van Athene bezette en dwingelandij uitoefende. En toen zijn ge meenschappelijke tegenstanders hem ver dreven hadden, wist hij op veel zonderlin ger wijze de macht terug te winnen. Hij liet het gerucht uitstrooien, dat de steas- godin Athene zelf Peisistratos terugbracht. Spoedig daarna verscheen hij op een prach tige n wagen, vergezeld door een statige, mooie vrouw, die als Athene met helm, speer, schi'd en pantser was voorzien. En het lichtgeloovige vc-l'k van Athene kreeg hij weer op zijn hand. Door een Pu'.® oh bracht Thrasybulos de dertig tyrannen in Athene <en vat en Pe- iopidas de aristocratie van Thebe. PutscTuf ma-akten ook de Romeinsche veldheeren Sulia, Marrus en Octavianus, toen aij met hun legers naar Rome oprukten -en de over dracht der hoogste macht afdwongen. Een Putsch zette de valsche Demetrius in Rus land in 1605 op touw. Hen Putsch was ook' de staatsgreep van Napoleon Bonaparte op 18 Brumaire 1799, waardoor hij het direc toire ten val bracht; ziin achterneef Louis Napoleon is de voornaamste vertegenwoor diger der Putsch-methode en zou de Pei sistratos van dien nieuwen tijd genoemd kunnen worden. Zijn eerste Putsch-poging in de Finkmattkazenne be Straatsburg in 1836 mislukte en eindigde met zijn verban ning naar Amerika. Een tweede poging, da landing te Boulogne in 1840, waarbij een getemde adelaar zich op het hoofd van den prin® neer moest laten, bracht den avon turier naar de vesting Hem, waaruit hij, als een metselaarsknecht verkleed, naar En geland vluchtte. Van daar uit wist hij in 1846 het verhouwen van 't Fransche volk te winnen, werd tot afgevaardigde der Nat. Verg. en later tot president der Republiek' gekozen en organiseerde toen de derde Putsch, wearmee hij 't meeste succes had op 2 Dec. 1851, steunend op het leger en de clerus, wist hij zijn tegenstanders op zij te zetten en er voor te zorgen, dat een jaar later de keizerlijke waardigheid hem ver leervd werd. De Kölnische Ztg. besluit: Welke betee- kenis de Putsch in de geschiedenis van den jongsten tijd heeft gehad, weet eikeen. Het is te wenschen, dat ons vaderland in den vervolge van dergelijke heftige weersver anderingen verschoond blijft, omdat het in vreedzame ontwikkeling de ontzettende wonden, die de wereldoorlog het heeft ge* slagen, kan genezen. A J. c. MOOY. Einddiploma Conservatorium Amsterdam. Onderwijs in alle vakken. Spreekuui Maandag 5—6 uur J. v. Oldenbarnovelllnnn fi. bii don BorkeniveL'. gevraagd bij alleenwonende dame tegen 1 Mei of later. Utrechtscheweg 75. na 2de hands-meubelen, huis' oudi- lijke goederen on intiquileitsn. Inkoop tegen de hoorrsfo waar den van geheele en gedeeltelijke inboedels; is voor de klom hoeveelheid aan huis te ontbie* den. Contante betaling, gratia taxatie. J. Menko, Lrijrc- Btraiit 109, tel. tin. 538 Langestraat 1. Tel. No. 171. Onderstaande lichte soorten fijne theekoekjes, zijn thans vastgesteld op 40 cL per ons. Juliaantjcs. Chocolade fxou-ürou. Mocca-nootjes. Chocol a d e-noot j es. Chocolade-batons. Ronde en lange schuimpjes. Rotsjes (gevuld schuim). Gateaux-nois. Stadsschouwburg - Strscht a m P' |j[j as 6' b Dir. A. v. d. HORST 5 UI! MUSCH. ZONDIG 17 IPNU. 8 UUR eön vroolijk spel in 4 be dreven door JEAN WEBSTER Maandag 18 April 7'U oor toonoelspel in 4 be drijven door ALEXANDRE BISSON. Regio Adr. v. n. HORST. Plaatsbespreking dagel. van 11-8 uur j (ook per talelonn Ho. 97)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6