Borstelwerk, Sponsen en Zeeman. Fontein Schippers ST. EMILION i AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Sloam-AppendagBS. Pijpafsluiters, Pakking en verelers Machinekamer-behoeften. PO N N E 1.1. SCHOTERMAH k, «trechtsche str. 17, Tel. 145. Eigengemaakte Kinderkleeding. Jcnqens RIJ01QTTINES J. liüïEIKT, Menbileeringen - Kunsthandel - Behangerü en Stoffeerder^ Langestraat 24. Tel. Int. 496. AMERSFOORT. Per flesch f 1.75, per anker f 72.- TWEEDE BLAD. Ten strijde 1 BINNENLAND. A, VA^S DE WEG. Laragesiraal 23. ZATERDAG na 1££ uur worden GEEN bestellingen meer aan huis bezorgd. BVIagaz. De Dom' Magazijn JE (WIDEN KLOK" Gonflen Trouw- en Verlovingringen Muziek-Kroniek. voorhanden van ai 1 8.— 19e «laargang No. 277 saterdag 28 Mei 1921 TELEPHOON 189 TLASAKKEKWEG 58<1. zeer aan te bevelen ORIGINEELS Bordeaux gewas 1917 Altijld, wanneer de Rechterzijde eene po ging waagde, om ons volk te „zegenen" met de voordeelen van beschermende rechten, hebben wij ons aangegord ten strijde tegen dit immoreele middel om enkele Nederlan ders te bevoordeelen ten koste van alle an deren en altijd heeft zich het kiezerscorps tegen protectie uitgesproken, als het in de gelegenheid werd gesteld in deze materie zijn stem te laten hooren. Dr. Kuyper's ole- ricale meerderheid van 60 tegen 40 fterd in 1905 tot minderheid gemaakt, vooral ten gevolge van de actie der linkerzijde vóór •vrij ruilverkeer en in 1913 kwam Heems kerk ten val alweer door dat de Rechterzijde verhooging van invoerrechten wilde. Toen is de Rechtezijde wijs geworden. „De Standaard" betoogde toen, dat men nooit meer het tarief tot inzet van den ver kiezingsstrijd moest maken. Maar iets anders was om toch bij stukjes en beetjes hooge, beschermende, rechten in te voe ren! Deze unfaire politiek heeft school ge maakt en het tegenwoordige kabinet, dat op getreden is na een stembusstrijd, waarin over de wenschelijkheid van „bescherming van de nationale nijverheid" (dat is de nooie naam, die als verguldsel dient voor den bitteren pil der hooge invoerrechten) -geen woord is gesproken, blijkt het advies van Dr. Kuyper letterlijk te willen volgen. Het is onlangs begoifnen bij de Tabaks belasting. In principe hebben wij geen be zwaar tegen eene belasting op het tabaks gebruik, dat per saldo luxe is maar wij hebben óns tegen het helaas aangenomen •wetsontwerp verzet óók omdat men nu een invoerrecht van 30 pet. op sigaren en van 45 pet. op sigaretten gaat heffen, een maat regel, die ondanks de ontkenning van den minister zuiver protectionistisch is. Het lijdt geen twijfel of wij zullen voor èl onze sigaren en sigaretten ook voor de in ons eigen land gemaakte resp. 30 en 45 pet. meer gaan betalen dan nu het geval 'is (afgezien nog van de 10 pet. accijns op tabak) en we zullen dus niet alleen schpt- plichtig worden aan den Staat als we bui- tenlandsch labricaat rooken, maar ook aan den Nederlandschen fabrikant. Nu dit stukje protectionisme is binnenge haald, nu kan de rest volgen. De minister van financiën heeft een wetsontwerp inge diend, om het invoerrecht van 5 op 7 _t. te brengen. Natuurlijk zegt hij, dat dit een •zuivere fiscale maatregel is. Hij wijst er zelfs 'op, dat de vrijzinnige minister van Finan ciën FMerson eens heeft voorgesteld het in- 5 op 6 procent te brengen. •Maar hij verzuimt er bij te voegen, -dat Pier- 'son dit -deed, omdat hij van oordeel was, dat 'de grens van de directe belastingen was bereikt men weet nu beter T eveneens, dat geen der vrijzinnige Kamerleden bereid bleek met Pierson mee te gaan. Elke fiscale belasting van goederen bij in voer werkt per se protectionistisch. Aan onzê 5 pet. zijn we gewend geraakt en toch zouden we, als de tijdsomstandigheden gun stiger waren, met genoegen eene campagne 'openen om ook dezen slagboom tegen het vrije ruilverkeer weg te nemen. We hebben reeds een paaf keer betoogd en aangetoond, dat èn het Nederlandsche volk èn de heele wereld belang heeft bij een ongehinderd verkeer over alle grenzen. In dien ooit de menschheid behoefte heeft ge had aan algemeene onderlinge samenwer king, don is het thans, nu herstel uit de eco nomische misère slechts mogelijk is, als de overal geproduceerde goederen zonder hin- der dóór kunnen worden gebracht, waar ze het meest noodig zijn-. Nu mag de minister van Financiën bewe- j ren, dat hij de 15 millioen guldens, die het verhoogde tarief meer zal opbrengen dan het thans doet, hard noodig heeft, wij kun nen bewijzen, dat hij die millioenen wei gert, als ze hem zouden worden gebracht door eene belasting naar draagkracht. Van onze, vrijzinnig-democratische z.g. „heffing ineens" wilde hij immers niets weten. Al heeft 3us de minister eenige millioenen 's jaars meer noodig hij kan dit feitelijk niet weten, nu volstrekt niet vaststaat, wat de talrijke nieuwe middelen zullen opbren gen als hij niet bewust of onbewust pro tectie voorstond, dan zou hij met deze voor stellen niet gekomen zijn. Nog slechts een jaar heeft het huidig mi nisterie voor den boeg en de indiening van deze voorstellen kan ondanks den wenk van Dr. Kuyper bedoeld zijn als de aan kondiging van een stembusstrijd in 1922 om het tarief. Welnu wij aanvaarden dezen strijd. Zoo als reeds gezegd nog steeds hebben de vrijhandelaren den stembusstrijd gewonnen als het tarief inzet was bij de stembus. Thans, nu de vrouwen ter stembus zullen gaan en blijkens de Amsterdamsche Raads verkiezing Rechts daarvan profileert, moge onze(kans minder gunstig zijn, het is onze plicht en ons recht ons juist tot de vrou wen tè wenden om haar aan het verstand te brengen, dat hoogere invoerrechten duur der leven beteekenen. Wie dat bedenkt, begrijpt niet dat minis ter De Vries al is men van hem al ge wend, dat hij ondoordacht voorstellen doet thans met een protectionistisch voorstel komt. Alle oeconomen prediken de noodza kelijkheid van prijsdaling. Na langen tijd van prijsstijgingen vertoonen thans de prij zen neiging tot daling. Men ziet reeds, dat de loonen omlaag moeten gaan en dat het oeconomisch leven ziöh moet instellen op lager niveau, wil de werkloosheid een einde nemen en het zakenleven zich her stellen. Elke verhooging van indirecte be lastingen is daarom thans meer dan oo-it uit den booze. En toch durft de minister van Financiën met een voorstel komen dat zoowel eene verhooging der indirecte belastingen als een begin van protectie in zich sluit. Strijd tot het uiterste tegen dit plan is geboden. Als in 1905 en in 1913 zullen wij alle J vrijhandelsgezinden tegen de booze plannen t van minister De Vries mobiliseeren. Afdoe ning van dit wetsontwerp vóór de verkie zingen ware onduldbaar. Zoo zal „het tarief" in 1922 inzet zijn van den strijd.-Aniv oil* mar. - an Links de taak te verhoeden, dat na de verkiezingen op nieuw een ministerie optreedt, dat minister De Vries' plan tracht te verwezenlijken. De strijd zal zwaar zijn. De protestnntsch- christelijke partijen, van huis uit niet pro tectionistisch, hebben langzamerhand de „bescherming" in hare programs opgeno men ter wille van de coalitie. Het moet ech ter mogelijk zijn, tallooze van hare volge lingen duidelijk te maken, dat „protectie" niet is „christelijke" politiek. Het moet mo gelijk zijn, tal van Rechts-gezinden te over tuigen van de noodlottigreid van protectio nistische politiek. Bij alle verschil van meening is Links in zijn geheel vóór vrijhandel. Met behoud van hare zelfstandigheid behooren de Linksche partijen gezamenlijk den strijd tegen een verhoogd tarief aan te binden. Ten strijde Uit de Per9. Minister 11e Vries en «Ie Anti- reYolntionnairen. In het verloop van een oantal opmerke lijke artikeltjes over de „crisis" aan finan ciën, heeft de Standaard erop gewe zen, dat meer dan ooit onder de tegenwoor dige omstandigheden het financiee beleid moet bestaan in het centrum van de Re- geeringspolitiek. Voor dat beleid moet het Kabinet kun nen rekenen op den steun van de partijen, waaruit het voortkwam. Van dat financieel beleid maken de belastingontwerpen, die in de laatste maanden behandeld zijn, een intcgreerend deel uit. Minister De Vries heeft don ook meermalen verklaard, dat hij do opbrengst van die belastingen ab soluut noodig achtte voor den goeden gang der zaken. En deze mcening heeft hij gestoofd met overtuigende cijfers, die van rechts niet weersproken zijn. Wat steun heeft nu Minister De Vries bij de behandeling van de bedoelde groote financieele maatregelen in de Tweede Ka mer van de rechterzijde ontvangen? Wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns. voor tegen afwezig Anti-revolutionnairen 11—2 Christ.-Historischen 4 2 1 Roomsch-Katholickcn 27 1 1 Wetsontwerp ïot wijziging van de Successiewet. voor tegen afwezig Anti-revolutionnairen 8 3 2 Christ.-Historischen 2 3 2 Roomsch-Katholiekcn 21 6 3 Wetsontwerp tot regeling grondbelasting (art. 7). voor tegen afwezig Anti-revolutionnairen 1111 Christel.-Historischen 2 3 2 Roomsch-Katholieken 22 1 7 Niet dan bij uitzondering hebben dus, blij kens deze cijfers alle leden van een groep een wetsvoorstel gesteund. In den regel ga ven slechts een deel der leden van een groep hun stem vóór de wetsontwerpen. Dit zoo gaat de Standaard voort, is uit een politiek oogpunt bij spannende stemmingen niet gewenscht, maar op zich zelf niet ver wonderlijk. In zaken, die niet direct uit het levens- beginsl opkomen, zal wel steeds verschil bestaan en bij enkelen kan dit verschil lei den tot onoverkomelijke bezwaren. Maar uit deze cijfers blijkt ook, dat die bezwa ren tegen het beleid van den Minister al thans hij één der groepen zóó sterk werden gevoeld, dat slechts een kleine fractie van de groep (ééns de helft, de beide andere malen slechts één derde deel) er toe kon besluiten om hem te steunen, ook waar men kan bevroeden dat het onthouden van dien steun beslissend zou zijn. Dit nu is onzes inziens alleen te verklaren, als men niet wil denken aan minderwaardige over wegingen, die men voor zichzelf verwerpt en dus ook niet bij anderen onderstelt, door aan te nemen dat in het beleid van Minister De Vries onvoldoende vertrou wen wordt gesteld, althans bij de bedoelde groep der rechterzijde. Het zijn niet de woorden, die beslissen, maar de daden. En de ervaring der laatste maanden laat derhalve geen andere conclusie toe dan die welke wij trokken. Deze te verbloemen, ieeft geen nut. IMaison VAN EIMEREN. Colllcnr Posticlieur ColJfeusc WIJEBSSTItAAT 14. - Tel. 205 Iioogst Moderne Salons voor DAMES en II EER EN - Ma ui care Magazijn van Parfumurieën en Toilet-Artikelen. BADINRICHTING «1 I f f*®,'»»" Nodarland en België. Het Handelsblad schrijft over de socialistische conferentie te Brussel De Belgische sociaal-democraten waarvan velen om hun chauvinisme en mi litarisme bekend zijn zijn met onze bra ve Hollandsche internationalen de Belgi sche quaestie gaan bespreken. Zonder te genspraak laat de conferentie de Belgen verklaren, dat de Belgische sociaal-demo craten liet annexionisme bestreden heb ben, terwijl juist sociaal-democraten als Piérard en Hubin, die bij deze conferentie niet aanwezig waren, en zelfs Coppieters, die cr wel was, tot de felste propagandis ten voor het annexionisme behoorden, tot de felsto chauvinistische stokers tegen J. J. V. HAMERSVELD Hoofdagent „Amstel"-bieren. Varkensmarkt Amersfoort. Speclnlc alilceltuc ETEN OM TE LEVEN. Wij eten om to loven. Allen: rijken ort armen, gezonden en zieken. Door do voeding worden do organen in staat gesteld om hun functies te blijven volbrengen. Ziekte is niet anders als onmacht van de organen om bun functies te verrichten. Dus kan men ziekten' met succes bestrijden, wanneer men zorgt voor een doelmatige voeding. Men moet eten om te lcvenl Versterkende, eiwitrijke voe dingsmiddelen. Maar de arme zwakke kon die eiwitrijke, versterkende middelen niet verdragen. De wetenschap vo'hd nu in Sanatogen een voedingsmiddel, dat door de zwakste magen verdragen wordt en het lichaam cn zenuwen die stoffen verschaft, die het tot in stand houding noodig heeft. Wie dus het gewone voedsel niet kan verdragen, moet Sanatogen eten om gezond te blijven. Proefnemingen met Sanatogen in verschil lende -universiteitsklinieken toonden oanei? de schriftelijke verklaringen van 22.000 art sen bevestigden, dat Sanatogen een uitne mend middel is bij algemeene zwakte, bloed< armoede en bleekzucht, maag- en darmlij den, zenuwzwakte, enz, Sanatogen is verkrijgbaar in verpakkin gen van af 1 tot 9.—. Noord-Nederlond zondor door hun por- tij gedesavoueerd to worden. Nu hebben do Noord- en Zuid-Nedcr- landscho broeders getracht een grondslag to vinden, waarop het geschil tusschen do beide landen kan worden beslecht. Op zich zelf verdient dat wnnrdcering; het is indcr- daad beter dat het geschil uit den weg wordt geruimd. Zij hebben nu besloten dat het geschil, tenzij minnelijk overleg moge lijk blijkt, door een scheidsgerecht moet worden opgelost. Uitmuntend dot heb ben wij ook maanden geleden reeds aan bevolen. Maar zij hebben er een voor waarde aan verbonden: „onaannemelijk" zeggen de hecren is een beslissing van het scheidsgerecht, die niet overeenkomt met hun beslissing f „Und der König obsolut, Wenn cr unsren Willen thut Do beslissing van het scheidsgerecht moet zijn, „dot aan België ten allen tijd© de vrije zeevaart naar en van Zeebruggo moet gewaarborgd worden". Het feit, dat deze voorwaarde eerst ge noemd wordt en die van de Nederlandsche havens als nagedachte in dc tweede plaats, wijst, naast het afwimpelen von de „histo rische (d. w. z. de Nederlandsche) rech ten" op de bedoeb'ng althans van de Bel- gische-socianl-dcmocraten: onoonnemelijk' zou een oplossing zijn, die niet de Wielin gen aan België toewees. Dit moet toch wel de bedoeling zijn, immers letterlijk ge zien beteekenl de voorwaarde van die vrijö LANGESTRAAT 43 - AMERSFOORT Het adresioor: He juiste modellen WILLEM GROENHUIZEN. Het muziekseizoem is achter den rug den 16den van deze maand kwam nog het beroemde Kreuz-koor uit Dresden en dit was de laatste verschijning uit den lan gen stoet van excecirtanten. Ik weet niet of Gij, Lezer, van muziek houdt; oï de muziek en in het algemeen de kunst voor U een middel van bestaan is •voor den ziel, zooals de nuttige kunsten (van de ambachtskunsten tot aan de kunst van de goede huisvrouw toe en wellicht nog verder) middelen van bestaan zijn voor den den groei en instandhouding van het 1 i- c h a a m. Wanneer wij zouden willen aan nemen, dat de waan overwinning der 19de eeuw bestond in een allervolmaa'kst materi alisme, een wereldbeschouwing, die zich bijzonderlijk ten doel stelt alle verschijnse len uit de natuurkunde zoowel uit de psycho logie door de Rede te verklaren en aldus de Wereld in een som doode atomen ontbindt, wan volgt hier onmiddellijk uit, dat de 20ste ieeuw zeker een ander doel zal „nastreven", lomdat ten slotte elke eeuw haar eigen ka rakter, kenmerk en doel zelf bepaalt. Ten minste in omze Europeesche landen. U en ik en de anderen zullen door de noodlottig heid van onze aanwezigheid op deze aard bodem gedwongen zijn deze gang van za ken mede te maken, haar te helpen vlot ie verloopen of medegesleurd te worden door de stroomingen van het geestelijk leven; want geestelijk is zelfs de materialistische politiek van achter de tafels der ministers en legeraanvoerders eenigszins te noemen, om dat de middelen steeds door den geest aan gegeven moeten worden, al mag deze geest en deze kiaoht van een andere orde zijn dan die van den geleerde. Ik wil hiermee zeggen, dat Gij, Lezer, ondanks een bepaalde aversie of apathie (het kan U „koud" laten) als kind van of me dewerker aan of slachtoffer van onze eeuw jegens de kunst en haar belangrijke betee- kenis in het geestelijk leven dezer en toe- komstiiger dagen, toch overtuigd zult worden van een zekere „nuttigheid" waardoor de kunst op een belangrijker plaats in het le ven recht heeft dan haar nu toebedeeld is. En als wij weten, dat lato (wie durft hem te bestrijden?) reeds zeide: „In de opvoeding moeten gymnastiek en muziek elkaar in het reohte spoor houden." De gymnastiek is niet alleen voor het li c h a a m, zooals de muziek voor de z i e 1 (tik spatieer), maar beide dienen ook de ziel, want wie alleen gymnastiek en geen muziek beoefent, wordt wild en ruw, en wie alleen muziek beoefent wordt week en sentimenteel." Dan kunnen wij constateeren, dat er een kentering is gekomen omstreeks 1900. Vroeger (in de 16e eeuw) was der mu ziek slechts een begeleidendende taak toe bedeeld, hoofdzakelijk ter accompagneering van een zangwijs, dansen van het volk of veldtochten der soldaten wat voor een muziekf Eenvoudig, sentimenteel en popu lair. Hoe gecombineerd er harmonie, sa mengestelde rythmen, themaverwerkingen, enz.) de kerkelijke muziek werd, cjes te inge wikkelder en te vrijer werd de wereldsche. Door meesters der Toonkunst als Scarlatti, Gretry Lully, Rameau, Couperin, Haendel, Bach, Haydn, Mozart en Beethoven komt de toonkunst tot een stadium, waarin zij geheel vrij is te noemen, waarin zij uitslui- bij: tend klinkende lucht is, zonder meer, doch op exacte wijze-gecombineerd, gescheiden, getimbreerd of geïntoneerd. Het is niet de plaats een korte ontwikkelingsgang thans aan te geven; wel is het noodig te weten, dat een 18e en zelfs een 19e eeuwsche muziek beoefening uitsluitend of bijna uitsluitend een zaak en een privaat-bezit was van adel en rijkdom. Denkt U maar eens aan een woeste en ongetemde natuur van een Beet hoven, diie ter wille eener keurvorstelijke •gril te Bonn zich liet kleeden in roodeP. rok, rijk met goud versierd cn dan nog wel tafel- imuziek maakte! De tijden zijn veranderd; er is gelukkig kentering te bespeuren, dank zij de goede genius der muziek: Franz Liszt en zijn staf leerlingen; dank zij de verbreiding van het instrument voor het gezin: de piano. Als wij even gedenken, dot Erard pas in 1777 het repetitie mechaniek uitvond en in 1795 de eers-te Erard pianofabriek oprichtte een goede honderd jaar geleden dus; dat in 1830 de piano verder volmaakt werd door de uitvinding der „opstooters" en dat wij feitelijk pas vanaf 1835 kunnen spreken van de moderne piano en vleugel van 'n toon sterkte en een uithoudingsvermogen, die nog niet eens zoo formidabel was; dat wij ders de instrumenten buitengewoon duur waren, zoodat mede door de economische en geestelijke positie van „burgerij" en „pio letariaat" van een algemeene verbreiding geen sprake kon zijn, dan is het consta teeren van meergenoemde kentering een aangename taak. De piano (en het orgel) is een huismeubel geworden en myzikale op voeding behoort al reeds tot de geestelijke wapenen, waarmede elk kind uitgerust wordt. Franz Liszt, de grootste pianist, die ooit geleefd heeft, kon een andere naam dragen, wanneer hij in een andere periode geboren was. Uit den aard der zaak was het ontstaan van een piano-genie een lo-gisch gevolg van de volmaakte pianotechniek, die dat instru ment tot een solo-spel geschikt heeft doen worden. Dat deze(hij is nog niet eens veer tig jaar dood) aan de muziekoefen-ing van onzen tijd een fJinken stoot voorwaarts heeft gegeven, bewijzen het aantal zijner leerlingen, van wier spel wij thans nog ge nieten kunnen en van wie wij leerlingen kunnen zijn. Laat ons eens zienHans voni Bülow (f1896) de pianist en muziekdirec teur te Weimar, „die het eerst uit het hoofd dirigeerde", bekend om zijn voortreffelijk© uitgaven van klassieke meesters; Carl Fau- sig (revisies der klassieken) Sophie Meuter, (die onlangs op hoogen ouderdom nog het Ex-konzert van Liszt speelde te Weenen) Klindworth (z.g. Meistersohule le Berlijn) Eugen d'Albert („de grootste pianist der wereld") Reisenauer, Siloti (treedt nog ie Amsterdam op), Emil Sauer (belangrijk pae- dagoog te Parijs) Rosenthal en niet te ver geten Frédéric Lamond met zijn staf leer- lingenl Al dezen laten niet na de figuur van Liszt voort te doen leven onder alle uitstekende en middelmatige o>f zelfs slechte muziek leeraren. De muziek is dus (ondanks Uw eventueele aversie of apathie) bezig zich populair te maken in den goeden zin des woords. En dat ik in deze kroniek 't afgeloopen concertsei-, zoen aan een revue onderwerp zou ik mede kunnen motiveeren door het gezegde van Plato. „Niets zet zich zoo vast in de ziel als rythmus en harmonie; daarom maakt goe de muziek den hoorder edel, slechte bederft hem". En zelfs Descartes had „toujours un extréme dé sir, d'apprendre a discerner 1© vrai d'avec le faux" (15961650), zoodat alleen reeds met deze twee motieven een en.stige kritiek in dagblad of periodiek een reden van bestaan had, ware hel niet, dat de taak van den kritikus nog een weinig; dieper gaat in maatschappelijk opzicht. Da kritiek is in staat een soort brug te slaan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 5