Kantoor-Boekhandel en Drukkerij B. Kramer, kniestraat 65, Tel. 326 AMERSFOORT UIT DEN OMTREK. Groote halfjaarlijksche Uitverkoop REUZENKOOPJES STADSNIEUWST" pe te vreezen was, dat het te goed er voor stond en geen koren zou leveren. Juist het droge weer heeft den g-roei tegengehouden en ge maakt,, dat het graan zich kon zetten. Het is inderdaad een lust het gewas te kien. Wij troffen akkers aan, waar het stroo een lengte had van 1.70 M. en meer. In geen jaren is dit bereikt. Weinig hooi, veel stroo en veel graan. Zoo heft de overvloed van het *en het gemis aan 'het ander hier rijkelijk op. Uitvoer van boter en kaas. Ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkin gen uit een mededeeling, inzake de uitvoer ivan niet-gecontroleerde boter en niet ge controleerde kaas, wordt er de aandacht op gevestigd, dat in de al&emeene regeling aangaande den uitvoer van boter en kaas, niet de minste wijziging is gebracht Alleen de uitvoer van ongecontroleerde boter en kaas per postpakket voor welke verzen- dingswijze tot dusverre consent 'benoodigd was, zal na 29 Juni zonder zoodanige uit- voer-vergunninig kunnen plaats vinden, zulks volgens'eene door den minister van [Financiën getroffen regeling, welke waar borg biedt tegen misbruik, in casu tegen den-uitvoer van ongecontroleerde boter en kaas in eenagszins beteekende hoeveelheid. De zaak üroeceudaal. Telegrammen aan minister Pop. Door de Landelijke Federatie van Metaal bewerkers is aan den minister van Oorlog het volgende telegram gericht „Betuigen door dezen adhaesie met pro test-telegram Land. Comité Int. Militaristi sche V ere enig ing tegen de gevangenhou ding H. Groenendaal en anderen. Door den heer L. van Mierop is namens de antimilitaristen volgend telegram ver zonden aan den minister van Oorlog „Inwoners van Arnhem proiesteeren tegen ergerlijke behandeling van Herman Groe nendaal en eischen onmiddellijke invrij heidstelling van hem en overigen. Hoe Groenendaal behandeld wordt. men meldt ons uit den Haag: Naar aanleiding van de geruchten, die de 'ronde doen omtrent mishandeling, welke Groenendaal bij de op hem toegepaste (kunstmatige voeding zou ondervinden in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen, waar G. in voorloopige bewaring wordt gehouden, hebben wij inlichtingen ingewon nen en verklaade men ons van bevoegde zijde dat er geen sprake is van eenige mis handeling niet alleen, doch dat Groenen daal zich op geenerlei wijze verzet tegen zijn voeding op kunstmatige wijze. Noch de geneesheer, noch de verpleger die om beur ten die voeding bewerkstelligen ondervin den eenigerlei bemoeilijking bij deze wijze /van voeding, welke integendeel vaak ge paard gaat met een gemoedelijk grapje van de zijde van Groenendaal. Deze blijft zich op het standpunt stellen dat hij destijds niets kan uitrichten, aangezien hij op het doorslikken van het hem toegediende, het geen hij als hij daartoe bij machte was, be slist zou weigeren, geen invloed kan uit oefenen. De voeding geschiedt niet. zooals beweerd wordt, door den neus, maar uit sluitend door den mond, waarin het buisje wordt aangebracht. Groenendaal doet niet de minste poging om het inbrengen van dat Ibuisje te verhinderen, noch benroeft hij het te verwijderen of stuk te bijten. Geweld be hoeft dan ook allerminst gebruikt te wor den. Hij t krijgt krachig vloeibaar voedsel, b.v. melk met room er doorheen. Zijn ge zondheidstoestand wordt dan ook als uitste kend gekenschetst, hij is opgeruimd en leest veel, vooral boeken op plantkundig ge bied. Nader meldt men ons uit den Haag: Wij vernemen nog, ten blijke dat de toe- Stand van den prinoipieelen dienstweigeraar Groenendael geen reden tot bezorgdheid behoeft te geven, dat hij binnen enkele dagen bijna 1 kilogram in gewicht is toe genomen. In verband met deze geheele quaestie merkte men ons van zeer bevoegde zijde op, dat de zaak-Groenendaal, in het stadium waarin zij thans verkeert, geheel ligt buiten de bemoeienis van het departement van jOorlog. Immers zoodra een strafbaar feit, door een militair gepleegd, gebracht is voor den militairen rechter of wel, op klachte, in onderzoek is bij den officier-commissa ris, behoort zoodanige zaak geheel tot de competentie ven het departement van Justi tie, staande de krijgsraden onder voormeld departement De arrestatie van den Keer De Ligt Naar wij vernemen is de heer De Ligt, die Dinsdagavond te Den Haag op weg naar een vergadering gearresteerd werd heden ochtend ovegebracht naar het Huis van Be waring, op grond van art. 131 van het wet boek van strafrecht, dat tegen opruiing met straf bedreigt. De heer Johnny Harinck, administra teur van „De Wapens Neder", heeft van nacht, thuiskomende van de antimilitairis- ten vergadering in het Volksgebouw te Den Haag, den volgenden brief gevonden, afge zonden door den heer B. de Ligt, voordat bij, op weg naar de vergadering, werd gear resteerd „Daar volgens ons gezonden bericht de mogelijkheid niet is uitgesloten dat één of meerderen van ons gearresteerd worden, reeds van te voren een enkel woord aan de makkers buiten Arrestatie, van wie voor Groenendaal'9 eaak strijden, kan zijn strijd slechts verster ken. Moge zij 'een opwekking zijn aan alle revolutionnairen, aan alle menschelijk voe lenden en willenden om met alle middelen, die aan ons levensvernieuwend beginsel be antwoorden (of zij al of niet juridisch straf baar zija> doet niets ter zake) (^invrijheid stelling van Groenendaal en de conscien- tie-vrijheid voor iederen principieelen dienstweigeraar zoo spoedig mogelijk te be werken." (w.g.) B. DE LIGT. De proteststaking te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar ons van de zijde van het P. A. S. wordt medegedeeld, wordt het gegeven sta kingsparool, gezien de korte voorbereiding, goed opgevolgd. Getracht zal worden de staking een grooteren omvang te doen aannemen, met name om daarbij ook de gemeentewerklie den te betrekken. Om II ur gistermorgen kwamen de sta kers weer op het Parkschouwburg-terrein bijeen, waar verschillende sprekers het woord voerden. De meeting op het Parkschouwburgterrein was zeer druk bezocht. Naar ons van de zijde van het P. A. S. wordt medegedeeld, ligt het werk in de Houthaven en in de bouw vakken nagenoeg stil. Ook bij Trompenburg en andere constructiewerkplaatsen is het aantal stakers grooter dan gisteren. Na afloop van de meeting op het Park schouwburgterrein trokken de betoogers op het Rapenburgerplein langs Kattenburg naar de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschap pij, waar een groep werklieden zich bij de stakers aansloot. Vervolgens werd langs de Mnurrtskade getrokken. Een poging der be toogers om zich naar de Sarphatiestraat langs de kazerne te begeven mislukte, omdat alle bruggen, welke toegang tot deze straat geven, door een sterke politiemacht waren afgezet. Op de Mauritskade kwam het tot een klein incident, doordat de betoogers een majoor, die per fiets langs kwam, uitjouwden. Langs Spinozastraat werd naar het Weesper- plein getrokken, waar de stoet, welke onge veer 1000 man telde, werd ontbonden. Daar voerde de heer B. Lansink het woord, die mededeelde, dat voor heden het hierbij ge laten zou worden. Hedenavond zal het bestuur van het P. A. S. wederom vergaderen, om een parool voor morgen uit te geven. Voorts deelde hij mede, dat in den aanvang van de volgende week in Amsterdam, Den Haag en Groningen een 24-urige proteststaking zal worden geprocla meerd. Uit Den Haag. Er heeft een gecombineerde besturenver- gadering plaats gehad van de bij het Haagsch Vakcomité aangesloten organisa ties, waarin is besloten de actie voor de vrij lating van Groenendaal en De Ligt zoo krachtig mogelijk te steunen er zal samen werking worden gezocht met den Haag- schen Bestuurdersbond omtrent het procla- meeren van een algemeene staking. In af wachting van het besluit van den Haag- schen Bestuurdersbond zal door het vakco- milé een manifest worden uitgegeven, waar in zal worden aangespoord tot het nederleg- gen van den arbeid op Maandag aanstaan de. De relletjes van Dinsdagavond hadden gisteravond eenige duizende nieuwsgieri gen op de been gebracht. Reeds om 7 uur werden voor het Volksgebouw op de Prin- segracht groepjes gevormd, die den toe stand druk bespraken, wachtend waarschijn lijk op het begin van een vergadering, die Dinsdagavond was aangekondigd. De Int. Anti-Mil. Vereen, had echter be sloten, ook in verband met een bestuurs vergadering, niet te vergaderen. De groep sociaal-anarchisten belegde toen plotseling een bijeenkomst in den tuin, waar verschil lenden een toespraak hielden. De vergadering ging rustig uiteen en de bezoekers werden, zooals te voren door de politie was bepaald, door de Lage Nieuw- straat weggeleid. Op de Prinsegracht werd het hierdoor nog drukker, doch reeds aanstonds verscheen een groot aantal agenten, zoowel te voet a!s te paard, die met getrokken sabel eenige changes uitvoerden om de menigte vlugger te verspreiden. Ook bewogen zich onder de menschen re chercheurs van politie, die tot doorloopen aanmaanden. Enkele malen werd de gum mistok te voorschijn gehaald om aan het be vel kracht bij te zetten. Even tien uur werd in de Lage Nieuw- straat uit de menigte met steenen geworpen naar een paar politie-inspecteuTS en eenige rechercheurs. Een van laatstbedoelde poli tiemannen werd daarbij door een steenworp pijnlijk aan een der beenen gewond. Daar op hebben rechercheurs een paar revolver schoten gelost. Voor zoover was na te gaan werd niemand -getroffen. Later werd door rechercheurs ook nog ge chargeerd op de Brouwersgracht, omdat daar de van de Prinsegracht verdreven me nigte had post gevat Tegen elf uur was het op de Prinsegracht weer vrij ru-stig. Alleen stonden hier en daar nog groepjes nieuwsgierigen. Laat in den avond is bij een uitval van de politie op burgers op de Prinsegracht nog een bewoner uit de Zusterstraat getrof fen, welke een 'bloedende hoofdwond be kwam. Na door den geneeskundigen hulp dienst te zijn verbonden kon hij naar huis ■worden gebracht. Te DeHt. Uit Delft wordt ons gemeld, dat de fede ratie van samenwerkende stukadoors te s Gravenhage, aan wie is opgedragen het stukadoorswerk van het laboratorium van analytische scheikunde der T. H., -het werk heeft gestaakt als prot-est tegen de gevan genhouding van den dienstweigeraar Her man Groenendaal. DeRotterdamsche haven- arbeidsreserve s. De Rotterdamsche correspondent van „Het Volk" deelt mede, dat er in de kringen van bootwerkers en ex- ped-irtiewenkers het gerucht gaat, dat de werk gevers zich' niet langer in staat achten_de kosten der havenarbeidsreserve te betalen. Deze kosten zouden een zoodanige hoogte hebben bereikt, dat de gTOote sommen niet meer bi j elkaar te brengen zi j n. Door de ver tegenwoordigers der arbeidsorganisaties moet dit in de laatste vergadering van den loonraad zijn medegedeeld en tegelijkertijd zou bekend zijn gemaakt, cla-t de werkgevers reeds geruimen tijd bezig zijn de steun van de regeering te vragen, n.l., in dier voege, dat van rijkswege betaald zal worden, dat gene, wat noodig is boven het bedrag, dat de werkgevers per week aan de havenre serve ten koste willen leggen. Deze pogin gen hebben nog niet tot het gewenschte re sultaat geleid. In verband met het bovenstaande zouden de werkgevers thans, nu door de regeering nog steeds geen besluit is genomen op het desbetreffende verzoek, de uitkeeringen aan de havenreservisten villen verlagen of het aantal reservisten verminderen, om zoodoen de de bedragen belangrijk te reduceeren. De correspondent heeft zich tot de afdee- ling Rotterdam van den TransportarbeideTS- bond gewend, om te vragen of deze geruch ten juist waren. Inderdaad zijn besprekingen in den loonraad gehouden, doch het mo ment tot het doen van nadere mededeelin- gen achtte men nog niet gekomen. De redactie van „Het Volk" herinnert er aan, dat de kosten der havenarbeiders-re serve in de laatste weken ongeveer ƒ50.000 par week bedragen, waarvan voor Rotterdam alleen 40.000. Van degenen, die uit/keering ontvangen behooren 6000 man tot de eerste ban en 800 tot de tweede ban. Aan de eerste cate gorie wordt 20 maximum uitgekeerd, wel ke gelden bijeen gebracht zijn, doordat de werkgevers 2.50 per week storten voor el- ken vasten arbeider en 0.25 voor eiken lossen arbeider. De reeders betalen 0.10 voor elke in- en uitgeklaarde toni Deze be dragen zijn niet voldoende om de kosten te dekken. Uit het m ij n b e d r ij f. Het Volle meldt uit Heerlen, dat het H. B. van den Christelijken Bond de combinatie van mijn werkersbonden heeft medegedeeld, dat de hoofdpunten, nl. de invoering van een 7 urendag en de voorgestelde bedrijfscommis- sie verworpen zijn en derhalve geen aanlei ding bestaat om op de verdere onderge schikte punten een eenheids program samen te stellen. Modern Drukwerk Kantoormeubelen Schrijfmachines Op s traatgezet. Het Schotensche raadslid Ch. Blom is gerechtelijk uit zijn wo- ning gezet. Opzoldervan een onvol tooid h u i s. Bij een bezoek, dat iemand met zijn vrouw bracht aan de in aanbouw zijnde huizen dn de Hemonystraat te Zutpben hoorde deze plotseling stemmen boven zich klinken. Een klein meisje zei, „moeder, daar is ook een juffrouw!" En inderdaad. De zolder van 'het nog niet voltooide huis bleek door een gezin be woond. Wat was het geval? zegt de Zutf. Crt. Eenige maanden geleden werd een perron controleur van Lage Zwaluwe naar Zutphen overgeplaatst. Hij kwam er, maar hij Ket zijn gezin in Lage Zwaluwe achter, totdat het op straat werd gezet na eenige ke-eren uit stel van de Huurcommis-sie verkregen te hebben. In Zutphen was ook geen woning te krij gen. Wel werd het gezin een woning in de Hemonystraat toegewezen, maar deze was nog niet gereed. fntusschen was het voor het gezin wegens zondere omstandigheden zelfs noodig. De man vroeg vergunning alvast een woning te betrekken, maar hij kreeg hiertoe geen ver lof, van het bestuur der woningen, noch van Gemeentewerken, maar ten einde raad be- rtok hij in alle stilte een zolder in een der in aanbouw zijnde huizen. Arts voor de rechtbank. De arts M. B. stond gister voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht wegens het m" Jrijf, bedoeld in art. 251 bis Wetb. v. Strafr. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. Geëischt werd 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf, benevens ontzetting uit het beroep van arts gedurende 6 jaar. De verdediger mr. Kokosky pleitte vrij spraak. Beleediging door een wet houder. De wethouder der gemeente Hilversum, de heer G. C. 9. Wagenveld, die den rijksveldwachter Vermeulen het woord „vlegel" had toegevoegd, is veroordeeld tot 10 boete (eisch 75) sub. 5 dagen hech tenis. Mishandeling -door iacht- opzi eners. Twee jachtopzieners, die te •Huizen in den nacht van 4 op 5 December ezkeren N. W. gewelddadig hebben ge stompt en geslagen, zijn door het Hof te Amsterdam veroordeeld resp. tot 3 en 2 maanden gevangenisstraf. Oneerlijke* brievenbestel ler. De politie te Groningen heeft een brievenbesteller gearresteerd, die geld uit brieven heeft verduisterd. Gearresteerd. Te Rotterdam is gearresteerd de handelsreiziger A. D., die de firma Jac. T. inthamer te Delft heeft op-> gelicht voor 15 vaten machineolieè Sinds Maart jJ. was D. voortvluchtig. De vaten olie werden bereids te Rotterdam en Zut- pren in beslag genomen. Een doofstomme veronge lukt. Te Groningen is een doofstom meisje door een sleeperswagen overreden en aan de gevolgen overleden. Ondereen auto. In de Oos terstraat te Delft is het 10-jarig zoontje van de weduwe De Jong al spelende onder een automobiel geraakt, overreden en gedood. Verdronken. Te Neuzen is de 16-jarige bakkerszoon J. v. S., die met een makker op een houtvlotje in het kanaal speelde, daar af gevallen en verdronken. School- en Kerknieuws. Natlonanl reizenrl munburn voor ouders en opvoeders. Met September is benoemd tot directrice van het Museum voor Ouders en Opvoeders mevrouw BakkerGerms te Zwolle. De plannen tot reaorganisatie van het museum in een huis voor Ouders en leermiddelen Centrale met hoofdgebouw te Amsterdam zijn, mede door de tijdsomstandigheden, nog niet verwezenlijkt. Een poging zal gedaan worden om te Zwolle een huis voer ouders en opvoeders op te richmn, waar verscheidene efdeelingen kunnen worden geëxposeerd, en waar zij, die cursussen in kin derverzorging en opvoeding wcnschen te geven, model leermiddelen kunnen zien en duplicaten bestellen. Tevens wordt de mogelijkheid onderzocht eenige afdeelingen onder te brengen in een woonschip en daarmede het land te bereizen, om op een beter en gemakkelijker wijze te voldoen aan de vele aanvragen voor tentoonstellingen, die steeds inkomen. Sinds 1913 zijn 68 kleinere en grootere tentoonstellingen gehouden. Het bestuur hoopt op deze wijze met het werk der Ver eeniging-te kunnen voortgaan totdat Rijks- steun in staat stelt het museum geheel naar eisch in te richten. Kunst cn Wetenschap. Het Klassiek Tooneel. Zater dag 2 Juli te 2'A uur zal in het Openlucht theater in het Susannoparlc te Hilversum de première gegeven worden van Albert Sa- main's Polyptemos in de metrische ver taling van Herman Poort door het Klassiek Tooneel onder leiding van Albert Vogel en met medewerking van den leid», mevr. El len Vareno, mej. Eleonore Stekelenburg, den heer Ferd. Sterneberg en mej. Beppie de Groot. Een borstbeeld van mr. Henri V i o 11 a. In den foyer van den Stadsschouw burg te Amsterdam is een marmeren borst beeld van mr. Henri Viotta geplaatst. Het is een kunstwerk van mej. G. J. W. Rueb, uit 's Gravenhage, en brengt in herinnering het geen mr. Viotta voor Richard Wagner's kunst in ons land heeft verricht. Het beeld is eeni geschenk, naar de N. R. Ct. meldt, van een van Viotta's vrienden en geestverwanten de bescheidenheid van den gever verbiedt het blad er meer van te vertellen dan dat hij Rotterdammer is en is bestemd om tot in lengte van dagen te getuigen van Viotta's groote beteekenis in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. De plaatsing van het borstbeeld geschied de in tegenwoordigheid van den heer en me vrouw Viotta, die juist dezer dagen in ons land zijn teruggekeerd, alsmede van enkele genoodigden. De heer Fernantzen aanvaardde, als waar nemend directeur van den Stadsschouwburg, namens de gemeente "het geschenk. Een standbeeld van Johan Strauss. Zondagavond heeft in het Stadspark van Weenen de onthulling plaats gehad van het bronzen standbeeld voor Jo- hann Strauss, den bekenden walskoning. Het feest werd ingeleid door den Strauss-wals „KUnstlerleben" gespeeld door het Ween- sch Bh'ilharmonie orkest onder leiding van Arthur Nikisch. Daarna hied de president van de Stand- beeklcommissie, Löwy, de feestrede. De Bondspresident, Heinrich sprak over Strauss als den vertolker der Duitschers, Oostenrij kers en Weeners, die het, als -een ander, verstaan heeft, de heerlijke Weensche om geving in tonen te vertolken. Onder de laat ste woorden van den spreker klonken eerst zacht en dan luider de tonen van den wals ,,An den schonen blauen Donau". Langzaam zakte het omhulsel en het standbeeld werd zichtbaar. De heer Neumann, burgemeester van Weenen, nam het standbeeld in de be scherming van de stad aan. Een marmeren krans van rozen is om het standbeeld ge slingerd, hetwelk getooid is met de figuren van een uit de Donaugolven opstijgend paar. Naar de Christ. Amsterdammer ver neemt is de heer F. A. R. A. Baron van It- tersum voornemens zijn betrekking als lid van Gedeputeerde Staten te Utrecht na af loop van de a.s. Zomerzitting, neer te leg- gen. De heer Van Ittersum is lid van de A. R. Statenclub en heeft als lid van Gedeputeer de Staten sedert 1906 zitting. De heer v. Ittersum blijft intusschen naar wij vernemen lid der Prov. Staten en blijft te Utrecht wonen. Bilthoven. De Anti-Rev. Partijdag zal 17 Augustus worden gehouden in een der bosschen van dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dub beldam alhier. Barneveld. Hier is met leedwezen de tijding verno men, dat de burgemeester dezer gemeente, de heer W. baron van Nagell, die met verlof in Duitschland verkeert, voornemens is tegen 1 Oct. a.s. eervol ontslag te vragen. Op ini tiatief van Wethouders en raadsleden word* een request samengesteld voorzien vop handteekeningen der bewoners van Bome- vekl om Z.Ed. Achtb. te verzoeken, op zijr besluit terug te komen. Waar baron van Nagell reeds 38 jaar he| burgemeesterschap hier ter slede heeft be'* kleed, 6preekt het, dat onder zijn bewinc de gemeente enorm is vooruitgegaan. JEcn Mid<te?iMtaii4l«oi*edletbnnk te Zeist. Op initiatief van de R. K. Middenstands* vereeniging en de Zeister Handelsvereeni ging is thans definitief besloten tot de op richting van de N. V. Middenstandscrediot- bank „Zeist", waarmee e enplan wordt ver wezenlijkt, waarvan de wenschelijk'heid reeds lang geleden door de heeren Corns. Loeff, directeur van de Alg. Centr. Midden- standscredietbank, en Kropveld, Rijksmid- ddenstandsadviseur, in een vergadering was betoogt. Door een comité uit bovengenoemde ver- eenigingen werden de voorbereidende stop pen gedaan met resultaat, dot waar ais mini mum 5000 aan eandeelen moest worden geplaatst, men reeds toezegging kreeg tot een bedrag van 70.000, welk bedrag on getwijfeld tot het vastgestelde vun ƒ100000 zal stijgen. Voor een 48 tol aandeelhouders werd in laatste instantie in hotel „Boschlust" nog maals het groote belang eener eigen cre- dietbank, door den heer Loeff uiteengezet, waarna definitief tot oprichting der N. V. werd besloten, waarvoor reeds een alleszins geshikt perceel, het voormalige koffiehuis „Havens" in de Jufferstraat werd aange kocht. Zoo spoedig mogelijk zal een oproep voor een directeur worden gepubliceerd. Als Commissarissen werden in overeen stemming met de wenschen van het Comité gekozen de heeren mr.B. v. d. Mersch, E. Brandsma, D. Bouman enG. H. Figi, ver tegenwoordigers der Zeister Handelsvcr- eeniging en H. F. Dunselman, A. Mens, L'. Ga-della en J. Aben, representanten van de R. K. organisatie. Het Comité zal in samenwerking met hee. ren Commissarissen zoo spoedig mogelijk de Statuten ontwerpen om een en ander in een volgende vergadering te bekrachtigen. Nadtt door de heeren J. v. d. Linden en G. H. Figi, Voorzitter van de Middenstonds- vereeniging, wederzijdsche woardeering wns uitgesproken voor de uitstekende samen werking, werd met de beste wenschen voor de nLeuwe instelling de vergadering beslo ten BERICHT. Het steeds toenemend aantal abonné's In de buitenwijken heeft ons doen besluiten ook in de Indische Buurt aan den Leusderweg, Bloemenbuurt in het Soestcrkwartier, de wo ningen van Frisia, Barchman Wuyticrslaan en Daam Fockemalaan de courant te doen bezorgen. Daar wij daarvoor eenige nieuwe loopers in dienst hebben genomen is het niet uitge sloten, dat de eerste dagen abuizen voor komen, daarom is ons verzoek onmiddellijk bericht te zenden van niet geregelde be zorging. DE DIRECTIE. L. O. Commissie. De plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs alhier vergadert a.s. Maandag 4 Juli des avonds 8 uur, ten Raad- huize. De agenda bevat de installatie dezer commissie, de benoeming van een voorzitter ondervoorzitter en een penningmeester en het rooster van aftreding. Personalia. Bij ministerieele beschikking is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de uitbrei ding van de wagenwerkplaats der Spoor wegen alhier (gedurende de zom ervaconti e, de heer J. Hooykaas student der Technische Hoogeschool te Delft. Het 13e Esperanto-Wereldu congres. Voor bovengenoemd congres, dat van 31 Juli tot 6 Aug. 1921 te Praag plaat9 heeft, en waaraan ook twee onzer stadgenootert deelnemen, schijnt veel belangstelling te zijn. Reeds 2000 personen zijn ingeschreven (uit Nederland 60). De Tsjeohoslovaaksche regeering heeft het eerebeschermheerschap van het congres aanvaard en verleent oan de deelnemers een korting op de kosten vani het pasvisum en de reis. De Tsj.-slov. minis teries van buitenlandsche zaken en handel gaven een subsidie van Kr. 15.000.Die. belangstelling, ook van officieel© rijde, waarschijnlijk het gevolg van de successen, van intern, vereenigingen, verleden jaar te Brussel, door de Parijsche Kamer van Koop handel, door 21 (van de 40) leden der Frajnsohe Academie van Wetenschappen! het invoeren van Esp. als verplicht leervaH

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 3