Borstsiwerk, Sponsen en Zeeman. Rijn- en Moeselwi]nen Fontein Schippers. AMERSFÖORTSCH DAGBLAD „de eemlander" gijA. SCHOTtRMAN Zn., ütr.str. 17. Tel. 145 Eigengemaakte Kinderkleeding. itoam-Appendages, Pijpafsluiters, Pakking P O N N E en verdere Machinekamer-behoeften. Maeazün „DE GOUDFN IÏÏr~ feuilleton! Langs den grooten weg. Menbileeringen- Kunsthandel- fiebangerü en Stoffeerders Langestraat 24. Tel. Int. 496. - AMERSFOORT. JTWEEDE BLAD._ ^BUITENLAND. A. VAM DE WEG. Langestraai: 23. KOLONIËN. X fiflagaz. „De Dom" Houden Trouw- en VerlOYingringon c£Oe Jaargang No 44 Zaterdag 20 Augustus 1921"1 M TELEPHOON 189 TL AN A K RW KG Sad. Naar aanleiding van den dood van koning Peter van Servië schrijft de Köln. Ztg. in j lose haar no. van gisteren o.a.: „Koning Peter heeft het nog beleefd, dat de groot-Servische idee in 1919 te Versail les een buitengewonen steun deelachtig werd. De regeering te Belgrado kreeg daar door een overvloed van macht in handen, die haar tot den, den doorslag gevenden, factor op den Balkan maakte. Een wijze politiek had hiermee iets groots tot stand kunnen brengen. Maar drie jaren zijn al vol doende geweest om aan te toonen, dat Ser vië wel naar 't uiterlijk moderne trekken vertoont (het heeft een democratische grond wet in 't leven geroepen, een verantwoor delijk ministerie en dergelijke instellingen: zijn koningschap, dat het heeft behouden, is louter representatief en zonder politieken Invloed), maar achter deze democratische coulissen verbergt zich nog precies hetzelf de Servië der moorden en dolken. Een doel bewuste politiek ontbreekt, daar de Servi sche partijen nog steeds de vèrschouwende leiders ontberen, die zich groote doeleinden stellen en nastreven. Misschien zou alleen een krachtig koningschap bij machte zijn hierin verandering te brengen. Maar het be staat niet. Koning Peter miste geheel de macht der persoonlijkheid. En tegenwoordig heerscht te Belgrado een blinde partijdicta- tuur, die de kiem in zich draagt van toe komstige nieuwe aanslagen en burgeroor logen. In de plaats der elkander bevechten de dynastieën van voorheen zijn nieuwe machtsgroepen gekomen, die zich voor 't j oppositioneel zich orienteerende perso- Servische politiek, verklaard, dat het beter was den Zuid-Slavischen staat weer te laten verdwijnen, daar een samenwerken der drie stammen op den duur onmogelijk is. Noch tans kan worden aangenomen, dat, voordat de Servische politici het bankroet van hun staatsidee erkennen, het op een rücksichts- krachtproef zullen laten aankomen. Reeds schijnt de nationalistische Slowenski Narod de ontbinding der Nat. Verg. en een dictatuur te voorzien. In het blad wordt op gemerkt, dat de Serviërs de oppositie der Kroaten en Slowenen als een „stammen- psychose" beschouwen, die in 't belang vsn den staat als geheel zoo scherp mogelijk dient te. worden onderdrukt. Bovendien wordt uit Agram bericht, dat van Belgrado uit alle Kroatische kranten van separatische richting eenvoudigweg zijn verboden. Wan neer reeds in dergelijke maatregelen de omlijning van een dictatuur voor den dag komt, vindt deze staatsvorm in Zuid-Slavië reeds een bijna volkomen wettelijken grond slag. Zooeven heeft de Zuid-Slavische Nat. Veng. het z.g. „Wet ter bescherming van den staat" aangenomen. Beteekende het regee- rrngontwerp voor Europeesche begrippen ten eenenmale een enormiteit, de wetgeven de commissie en het plenum der Nat. Verg. hebben het nu nog zeer wezenlijk ver scherpt." Daarop wordt de inhoud van de wet mee gedeeld, die wij al een tijdje geleden als reactionair en indruischend tegen de mees* elementaire democratie hebben bestempeld in één der buitenlandsche overzichten. De Köln. Ztg. besluit: „Het bewind in Zuid-Slavië ligt in handen van 't Servische regeeringsblok. Deze stelt zich rpet den staat gelijk. Daar alle op eenigerlei wijze moment partijen noemen. Overigens is alles bij 't oude gebleven, vooral de strijdmidde len." Uit een artikel, getiteld: „De dictatuur van *t Zuid-Slavische regeeringsblok" vertalen wij de volgende passage: „De statenscheppende vredesconferentie nen, organisaties, kringen of volksstemmen met ontbinding bedreigd en met de scherp ste middelen van geweld werden onder drukt, doodt deze wet zonder omslag in 't algemeen elk politiek leven in Joego-Slavië. Allereerst worden dadelijk van de 418 afge vaardigden der Nat. Verg. de 59 communis- van Versa-lies heeft, naar bekend is, ook tische gedeputeerden van hun zetels beroofd, den S. H. S.-staat (Servo-Hroalisch-Sloween- j Dat staat al gelijk met een zevende van de sche staat), Zuid-Slavië genoemd, in 't leven I geheele volksvertegenwoordiging. De man geroepen. De Serviërs zijn in dezen drie-nen, die deze glorierijke wet tot stand heb- bond het absoluut heerschende element. Het blijkt al sinds geruimen tijd, dat de over- heerschten, n.l. Slowenen en Kroaten, geenszins met de gevonden oplossing te vreden zijn. Hoewel overigens de verhou ding tusschen Slowenen en Kroaten nu niet luist bizondcr vriendelijk is, heeft ondertus- srhen de gemeenschaopelüke oppositie te gen de regeering te Belgrado hen samenge bracht. Een factor voor aansluiting vormt het aanzijn gegeven, daarbij de religie: Kroaten en Slowenen zijn 1 Roomsch-Katholiek,de Serviërs orthodox. In Zuid-Slavië verneemt men dan ook hoe langer hoe meer de stemmen van personen, die ten aanzien van den S. H. S.-staat de toekomst donker inzien. Onlangs heeft de bekende partijleider Protitsj, vroeger minis ter-president en vele jaren lang leider der ben gebracht, zijn dezelfde, die decennia lang met alle leuzen van democratiseering, enz. tegen de oude Oostenrijksch-Honigaar- sche monarchie te keer zijn gegaan. En te Versailles, waar, naar het heette, de demo cratische wereldorde zou worden bekroond, is tan deze waarachtig democratische, vrij zinnige, liberale, tot de schoonste verwach- J groote en toenemende werkloosheid, zoo- De Nederlandsche Vereeniging Landver huizing ontving van betrouwbare zijde de volgende berichten uit Australië. Dit werelddeel maakt thans uiterst moei lijke tijden door en vooral de boeren zijn zwaar getroffen. De landprijzen zijn dalende en ve-len zien de toekomst duister in. Koste loos land wordt niet ter beschikking gesteld van vreemdelingen (niet-Engelschen). Voor hen is het bezit van voldoend kapitaal der halve een eerste vereischte om kans van slagen te hebben in het landbouwbedrijf. Onmiddellijk rijst dan de vraag, of zij onder die omstandigheden niet even ^oed dan wel beter elders terecht kunnen. Wil men niet het groote gevaar loopen van mislukking door droogte, dan zal in het algemeen wen- schelijk zijn land te koopen in de irrigatie districten of in de door de natuur bevoor rechte streken, zooals Gippslend ten Noor den van Melbourne, de kustdistricten van Nieuw Zuid-Wales, of de Darling Downs ten Westen van Brisbane, die, wat regenval en bevloeiing betreft, in gunstige omstandig heden verkeeren. In deze streken is het land ech-ter kostbaar, b.v. in Gi^c-Uand ongeveer 30 per acre 360 per 9a H.A.) Om een bedrijf op te zet!en, heeft men minstens een kapitaal van 1500 180001 noodig. Een andere moeilijkheid is de schaarscht-e aan werkkrachten. Groote ge zinnen hebben daarom beter kansen. Er zijn dan ook voorbeelden, dat immigranten mei groote ^ezinnen succes bereikte, och'er ook niet dan na jaren hard zwoegen; welvaart werd eerst verkregen, nadat de kinderen op een leeftijd waren gekomen, dat zij als waardevolle werkkrachten in het bedrijf werkzaam konden zijn. Aan velen ontbreekt echter het doorzettingsvermogen, zoodnt succes slechts uitzondering is. Daarom is net zeer de vraag, of het bestede kapitaal niet be(e>r in Nederland had kunnen worden aangewend. Emigratie toch mag alleen wor den aangeraden, indien betrokkenen daar door in betere omstandigheden komen. Het verweven van een bestaan zonder meer kan toch niet het doel zijn. Door hard werken hebben velen zich een eenvoudig bestaan weten te verwerven, maar werkelijk vooruitkomen doen slechts enkelen. Daarom is emigratie van landbou wers naar Australië als regel niet aan te be velen. Een bewijs hoe moeilijk het is om iets te bereiken, leveren de talrijke misluk kingen van op het land gebrachte gedemo biliseerde militairen. Niettegenstaande de gunstige voorwaarden, waaronder zij kun nen beginnen en de hulp, die hun verleend wordt, slagen slechts enkelen hunner. Die weinigen waren goede vakman-nen, uiterst harde werkers, die* over een groot doorzet tingsvermogen beschikten en zeer zuinig waren. Zij bezaten een groot aanpassings vermogen en werkten van den vroegen och tend tot den laten atfond. Zuivelboeren, die over deze goede eigenschappen beschikken, kunnen goede kansen hebben, al zijn de prij zen van zuivelproducten ook gedaald. Wat vakarbeiders betreft, de arbeidende klasse in Australië is tegen immigratie, om dat zij al gevolg van het binnenkomen van vreemde arbeidskrachten een daling in de loonen vreest. De vakvereenigiPigen, welke hier zeer machtig zijn, zien de komst van nieuwe arbeidskrachten met leede oogen aan en nemen te hunnen opzichte een wei nig tegemoetkomende houding aan, waar door aan deze immigranten het verkrijgen van werk bemoeilijkt wordt. Dubbel moeilijk hebben zij het bij onvoldoende kepnis van de Engelsche teel, zooals gewoonlijk met hen het -geval is. Thans heerscht bovendien tingen met recht aanleiding gevende, staat dat nu overkomst van vakarbeiders eenenmale moet worden ontreden. ten Ten opzichte van Nieuw Zuid-WaTes wordt in het bijzonder gewezen op: (1.) De buiten gewoon groote werkloosheid; (2.) de omstan digheid, dat de regeering (een arbeiderska binet) vrijwel niets voor immigranten doet. De malaise in de industrie is zoo groot, dat niet alleen gewone vakarbeiders, maar zelfs bekwame vakmensohen thans geen kans op werk zouden hebben. Ook de toe stond op het land is zoo ongunstig, dat ook aan boerenarbeiders emigratie naar dezen Staat dringend moet worden ontraden, ter wijl boeren met kapitaal geacht worden be tere kansen in Nederland te hebben; op lotsverbetering in Nieuw Zuid-Wales hebben zij weinig kans. Het landbouwbedrijf gaat er met veel risico gepaard bij zwaard-er arbeid en bij een leven in een omgeving, die hun buiten hun arbeid weinig of niets biedt. Wat de houding der regeering betreft, de wijze, waarop zelfs de Engelsche immigranten in dezen staat worden ontvangen, wekt erger nis. De vrije of verlaagde passage sohijnt alles te zijn, wat hun wordt verstrekt. Kort na aankomst ziet men er dan ook velen werkloos langs de straten loopen, in weinig betere omstandigheden dan bedelaars. De Staatsre.peering voert voor haar ont houding, wat hulp betreft, aan, dat het in brengen der immigranten buiten haar be moeienis geschiedt en dat het vraagstuk der werkloosheid eerst moet worden opgelost, vóórdat aan hulp voor de immigranten kan rden gedacht. Voorwaar geen aanlokke lijk beeld, dat berichtgevers van de toestan den in Australië zenden. Treklustige Neder landers mogen derhalve zich wel ernstig be denken, voordat zij Australië als land van vestiging kiezen, althans zoolang de wereld crisis zich aldaar doet gevoelen. VEST-lNDlL Kolonie Suriname. Gezondheidstoestand. Van den 19en Mei t/m. den 7en Juli '1921 zijn bij den Genees kundigen Dienst alhier, aangegeven de vol gende gevallen van besmettelijke ziekten: typhus abdominalis 30, waarvan 7 met doodelijken afloop dysenterie 51, waarvan 23 met doodelij ken afloop. Het aantal yaws, zoowel als het aantal ma- lariagevallen was over het algemeen station- nair. Tegen typhus werden gedurende boven vermeld tijdvak ingeënt: voor de eerste maal 6 personen, voor de tweede maaJ 6, voor de derde maal 4 personen. In het district Nickerie was nog slechts één patiënt lijdende aan dysenterie. Over het algemeen is de gezondheidstoe stand in de kolonie niet onbevredigend. In de kolonie is aangekomen de vanwege de Rockefeller Foundation (International Health Board) aangewezen directeur voor de bestrijding van de anchy-lostomiasis in Su riname, de heer W. C. Hausheer. Hij zal de werkzaamheden met betrekking tot de be strijding der anchylostomiasis in de onder scheidene districten op kosten van de Roc kefeller Foundation wederom aanvangen. Inmiddels werd sedert Maart d.j. in het Militair Hospitaal een kostelooze polikliniek gehouden tot onderzoek en c.q. tot behan deling van personen die aan anchylostomia sis zouden lijden. Weersgesteldheid. Het weer was voor den landbouw, in het bijzonder voor de rijstcul tuur in Mei te droog, in Juni goed. De regens vielen eerst in het begin van Juni krachtig in en kwamen aan alle cul tuurgewassen zeer ten goede. In het district Nickerie trad de regen iets later in," maar was ook zeer voldoende. Voedingsmiddelen. De vooruitzichten van den rijstoogst waren nog twijfelachtig. Ter wijl in normale jaren de kweekbedden reeds in April/Mei aanvangt, kon in dit jaar eerst Maison VAN EIMEREN. 4 Collleiir Posllclieur i Colllenao 5 3 WIJKKSSTKAAT 14. re|. 805 Hoogst Modorno Salons roor J DA MUS en IIRKRR1V - Manicure I Mngnzijn van PnrfumurioOn on Toilot-Artikolon. 5 jj BADINRICHTING wordt door 21.000 Jfoson «rkond ala het besto vorstorklngsmlddoi voor Zenuwen on Lichaam. 'jK&WI Varkensmarkt - Amersfoort. Speclnle nlriccling in Juni met planten worden begonnen, zon der dat overal voldoend bibit aanwezig was. Vermoedelijk zal de beplante oppervlakte in dit jaar kleiner worden dan in het vorige en de oogst dientengevolge minder bedra gen. Er wordt echter thans met zeer veel inspanning aan den aanplant gewerkt en de te bereiken oppervlakte hangt af van den" duur van den regentijd. Ter bevordering van de rijstcultuur wordt op de gouvernements-vestigingsplaats Alk maar het achterland, dat gedeeltelijk voor de rijstcultuur in gebruik is, ingepolderd ea van aan- en afvoerleidingen voor water voor zien. Op de vestigingsplaats Reijnsdorpj worden de vaarh-enzen bedijkt om het wa ter hierin op te voeren en de perceelen vani hieruit te bevloeien. In Nickerie is tijdens de droge period*, van de voorlaatste maanden met buitenge woon veel spoed gewerkt aan het graven van een leiding van den Corantijnpolder naar de Nanniekreek om het water van deze kreek naar den Corantijn- en van Drum- melenpolder te leiden. De ingevallen regens hebben dit werk tij delijk doen stopzetten. Zoodra de omstan digheden dit toelaten zal dit werk, waarbij van belanghebbenden veel medewerking werd ondervonden, worden hervat. Bij dd totstandkoming van dit werk zullen de pol ders vroeger in het seizoen over bevloeiinga water kunnen beschikken. Uitvoer van landbouwproducten. De uit voer van mois was in verband met het voch tige weer, dat het drogen belemmerde, vee! minder dan in de vorige maand; de uitvoer van pataten naar Demerary daarentegen be langrijk meer. Koloniale Staten. Het lid der Kol. Staten P. Westra heeft in verband met zijn vertrek uit de kolonie, ontslag als zoodanig genomen. Waarover het drukst wordt gerede neerd, is wat het minste wordt begrepen. LANGESTRAAT 43 - AMERSFOORT Het a**res oor: 3>e juiste modellen WïfXEM GROENHUIZEN. Naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. 126 Eindelijk traden we de hut binnen, blozend en hijgend en lachend van louter geluk. Ze stroop te haar mouwen op en begon het ontbijt klaar te zetten, mijn hulp lachend afwerend, en ze 'deed heel verontwaardigd als ik haar wilde kus sen, maar toch gaf ze telkens blozend toe. En terwijl ze zoo af en aan liep, begon ze met baar zachte stem in zichzelve te zingen „Schoon maagdelijn in Purper Stad Deed alle Jonggezellen Verwonderd stilstaan op hun pad Haar naam was Barbara Allen." „O Charmian, wat ben je toch schoon!" „Maar in den blijden lentetijd, J Toen luu?Bj>en irinfien »we]l%R „Er bestaat beslist geen vrouw met zulke ar men I zóó rond en zacht en blank, Charmian I" Ze keerde zich naar mij om met dreigend opge heven vork, maar toen haar oogen mijn blik ontmoetten, sloeg ze ze neer, en van haar hals tot haar voorhoofd vloog een gloeiend roode blos. „O Peter f je maakt me bijna bang voor je," fluisterde ze, het gelaat tegen mijn schouder. „Ben je nu tevreden, dat je zulk een armen man getrouwd hebt, de vrouw van een smid „Peter in heel de wereld is geen smid als de mijne en en o, daar kookt het water over „Laat het overkoken l" zei ik. „En het spek het spek zal verbranden laat me gaan, en o Peter I" Eindelijk zaten we aan ons eenzaam bruilofts- ontbijter waren geen oogen om zich te ver meien in de schoonheid van de bruid, of haar blozen en verbleek^n waar te nemen, of den glans van haar oogener werden geen heil dronken ingesteld, geen toasten gehouden, geen speeches uitgesproken behalve misschien door mijn goeden vriend de beek, daar buiten, die er natuurlijk alles van begreep en vriendelijk over ons keuvelde met de luiste rende boomen, oude, barsche wijsgeer als hij was. Doch door deze eenzaamheid waren wij el kander ongetwijfeld nader, en behoorden elkan der meer volkomen toe, want al haar blikken en gedachten waren voor mij, zooals de mijne voor haar. En terwijl wij aten en nu eens spraken, dan weer lachten (ofschoon men anders gewoonlijk in de wildernis zelden lacht) ontmoetten onze handen elkander telkens, over de tafel, en de blik van den een beantwoordde dien van den ander, terwijl in de stilte daar buiten de beek haar stem verhief tot een zacht grinniken en allerlei geestigheden debiteerde als men alleen verwachten kon van zulk een ouden snoodaard, die met de jaren geworden was wat hij nu was en zooveel van het leven gezien hadop zulke oogenblikken bloosden Churmians wangen en haar oogleden werden neergeslagen alsof ze de taal der beken kon verstaan Zoo snelden die gulden uren voorbij, de zon neeg naar het Westen en de avond daalde over ons neer. „Het is hier een onherbergzaam oord voor je," zei ik, en zuchtte. We zaten op de bank voor de deur en Char mian had haar gevouwen handen op mijn schouders gelegd, en haar kin op haar handen. Ze herhaalde mijn zucht, maar antwoordde, zonder zich te verroeren „Het is de dierbaarste plek op heel de we reld I" „En erg eenzaam I" hield ik vol. „Ik zal den geheelen dag druk bezig zijn. Peter, en jij komt altijd thuis tegen het vallen van den avond en dan dan o, ik zal niet eenzaam zijn." „Maar ik ben ook in mijn beste oogenblikken toch maar een sombere kerel, en zoo lomp, Charmian, en in menig opzicht een misluk- king-." „En mijn echtgenoot 1" „Peter I Peter I Peter Verschrikt sprong ik op. „Peter I Peter I" riep de stem weer. Het kwam mij voor dat het geluid van den wegkant kwam en de stem klonk mij nu ook bekend. Charmian sloeg haar armen om mijn hals. „Ik geloof dat het Simon is," zei ik onrustig; „Wat kan hem hierheen oevoerH hebben Hii zal zich nooit in de vallei wagen uit vrees voor het spook ik moet gaan kijken wat hij wil V' „Ja Peter," fluisterde ze, maar haar armen knelden zich vaster om mijn hals. „Wat is er zei ik, haar in de angstige oogen kijkend, „Charmian, je beeft wat is er „De weet het niet maar o Peter I ik heb het gevoel alsof een schaduw een zwarte, vreeselijke schaduw over ons komt die ons voor elkander verbergt. Ik ben erg dwaas maar het is vandaag onze trouw dag, Peter I" „PeterPe-ter I" „Kom mee, Charmian laten v/e samen gaan.' „Neen, ik moet wachten dat is het lot van een vrouw om te wachten maar ik ben alweer moedigga maar ga zien, wat het is I" Inderdaad vond ik Simon op den weg, in zijn karretje gezeten zijn gelaat zag er strakker en ernstiger uit dan ooit. „O Peter 1" zei hij, mijn hand grijpend, „ein delijk gaat hst er toch van. komen groot vader ligt op sterven I" „Op sterven, Sirhon „Ja, op sterven. Hij is van morgen van de trap gevallen. De dokter zegt, dat hij den avond niet meer holen kan hij vermindert hard en nu heeft hij naar jou gevraagd. Peter. „Waar is Peter?" zei hij telkens weer, „waar is Peter, dien ik dien zonnigen middag daar be neden in de spookvallei vond Je was van morgen niet in de smidse, Peter, en daarom ben ik je hier komen zoeken wil je met me mee gaan om den oude man „vaarwel" te zeg- gen „Ja Simon, ik zal komen," antwoordde ik „wacht hier od me,'r Chormion wachtte in de hut op mij, en toen ze naar mij opkeek, zag ik de oude angst wger in haar oogen. „Moet je van me weg vroeg ze. „Een oogenbük maar I" „Ja ik ik voelde het" zei ze, met een smartelijk glimlachje. „Do oude man ligt op sterven,zei ik. Bij, deze woorden vielen mijn blikken op de kram boven de deurik klom op een stoel, en ruktoi er aan. En ziet I het roestige ijzer knopte af tusschen mijn vingers als glas. Ik liet ze in mijn zak glijden. „O Peter ga niet weg laat me niet alleen 1" riep Charmian plotseling, en ik zag, dat haar geloat doodeüjk bleek was, en dat ze beefde. „Charmionl" riep ik, en snelde op haar toe. „O lieveling wat is er „Het is me of er een schaduw over ons hangt zwart en dreigend, Poter alsof ons geluk ten einde ishet is me of ik de bedrei ging van Sir Maurice hoor om tusschen ons te komen levend of dood. Ik ben bang 1" fluisterde ze, zich aan mij vastklem mend, „ik ben bang!" Maar plotseling werd zo' weer kalm, cn deed ze zichzelf allerlei verwij-: tenze noemde zichzelf „zwak, en „dwaas, en „zenuwachtig," „ofschoon ik werkelijk an ders nooit zenuwachtig benen zei, datf ik moest gaan, dat het mijn plicht was naatj dien „lieven ouden stervenden man" te gaan; ze duwde mij naar de deur,maat toen ik buiten de hut stond, begon ze plotseling weer tc beven, cn sloeg, met een snik, haa^ armen om mijn hals. (Wordt vervolgd#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 5