Ut'; bnhMtnMtl lltmUeweg 71 Ttl. 539 - Sotsteiveg-spoor. st. EfDILIOM j. j: polderman, WIJ KUNNEN THANS LEVEREN: GORTEPAP msmn pap Goede kwaliteit Duiische Anthraciet a f 3.60 H.L. Prima Belgische a f 4.20 Prima Eierkolen a f 2.90 VOOR LEVERING OCTOBER VERWACHTEN WIJ: Ie kwaliteit Engelsche Anthraciet a ff 5.50, verder alle Industrie- en huisbrandstoffen. lij Per fiesch f 1.75, per anker f 72-. J. S. SCHTENM Zi., Iltr.itr. II. Te!. 145 GEBRUIKT 'OLEMAN Hebt U een Taxi of Auto noodig B@8 eist* ©p 42 Fa. VAN NIEUWKERK ELZENAAR, Kunst en Wetenschap. UIT DEN OMTREK. *=H zeer aan te bevelen ORIGINEELE Bordeaux, gewas 1917 Accountant en Leeraar M. 0. Boakhouden. Anna Paulownalaan 1. Opmaken van Balansen eu verdere Accountantswerkzaamheden. - Telef. 331. Bereidt n 11 prim* GORT- en ROOK! KARN SM ELK Overheerlijk van smaak ELECTB0-TECHN15O1 BUDCAU AMERSFOORT SMALLC PAO 12 T£LCTOOK:423 Aemen. Een gezellig bal hield de aanwezi gen nog lang bijeen. Staalscam missie ilnancleele verhouding rijk en gemeenten. Ingesteld is bij K. B. eerve Staatscom missie met opdracht te onderzoeken hoe op de meest doeltreffende wijze de financïeele verhouding tusschen rijk en gemeente zal zijn te* regelen. Daarin zijn benoemd tot Hd en voorzitter Mr. F. A. C. graaf «van Lynden van Sanden- burg, commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht; tot leden Mr. M. J. C. M, Kolkman, J. v. d. Tempel, Mr. M. W. F. Treisb, Mr. J. A. de Wilde, leden der Twee de Kamei'y tot secretaris Mr. Dr. A. van Doornindk. griffier der Provinciale Staiten Van Utrecht. De commissie zal Donderdag a s. om half "elf op 'het departement van financiën door den minister worden geïnstalleerd. I>e nlcnwe dienstplicht-voorstellen Een onzer bekendste militaire specia liteiten schrijft ons: Wat zegt U wel van de nieuwe dienst plicht-voorstellen van den Minister van Dijk? Men heeft voor de organisatie enkele zaken uit de Proeve der Commissie-Snijders overgenomen, maar overigens is het achter uitgang over de geheele linie. De vermin dering van het contingent gaat lijnrecht in tegen het ethisch beginsel van den alge- meenen weerplicht Het is even on-chris- telijk als on-democratisch, de lasten der landsverdediging en de gevaren van den oorlog op te leggen aan enkelen, terwijl de groote meerderheid waaronder veel jongeren dan de met den dienstplicht be lasten zich niets van dat alles behoeft aan te trekken. Deze onrechtvaardige toe stand wordt erger en onzedelijker, naar mate men het contingent beperkt. De vermindering van den oefeningsduur 1s eenvoudig onverantwoordelijk. Ieder des kundige, niet verblind door de politiek, weet, dat er van de geoefendheid van de soldaten "des heeren van Dijk na korten tijd, als het vluchtige vernisje vervlogen zal zijn, niets meer over blijft en in een toekom- stigen oorlog onze mannen ongeoefend cis slachtvee in den oorlog zullen worden jgejaagd. Hoe men dat met zijn zoogenaam de christelijkheid kan overeenbrengen, is mij een raadsel. Maar de zaak is uitgemaakt; het politiek gekonkel heeft zijn beslag gekregen, de coalitie is gered, de bodem voor de verkie zingen daardoor behoorlijk voorbereid voor eene nieuwe zege in den naam des Hee- renl Wat er dan verder van de waarde der krijgsmacht terecht komt, is bijzaak; de schijn is gered, het leger hervormd! Buitengewone Deputaten- vergadering. Het Centraal-Comité van anti-rev. kiesvereenigingen roept de aan gesloten kiesvereenigingen en provinciale comités op to: een buitengewone Deputa- tenvergadering, te .houden op 14 October e.k. te 's-Gravenhage. Het Centraal-Comité van anti-rev. kies vereenigingen deelt verder mede, dat op 13 October e.k., eveneens te 's-Graven'hage, een vergadering van het Central en-Convent zal worden gehouden. Be verhotzding tusschen ïtijks- en djiemeeute-lluanclëu. Verschenen is een nadere nota van wijzi gingen op het wetsontwerp tot wijziging- van de Rijksuitkeering aan de gemeenten, krachtens de art. Itot en met 9bis der wet van 24 Mei 1897, gewijzigd bij de wet van 3 Juni 1905. Aan de toelichting wordt het volgende ont leend: Het zeer urgente vraagstuk van de verhou ding tusschen Rijks- en gemeentefinancien is door de regeering in handen gesteld van een Staatscommissie, welker samenstelling de ver wachting wettigt, dat met bekwamen spoed naar een oplossing zal worden gestreefd. Onder deze omstandigheden krijgt de nooduitkeering een zeer tijdelijk karakter en ware zij te beschou wen als een aanvulling van de uitkeering uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting. Is de laatste bestemd tot rechtstreeksche dekking van crisisuitgaven, de eerste strekt tot tijdelijke te gemoetkoming aan de zwaarbelaste gemeenten in den druk van den gewonen dienst. Geen van beide zijn uitkeeringen, waai op de gemeenten zich blijvend kunnen inrichten of waarop het Rijk een blijvende versterking der middelen kan gronden. Het is dahrom gewenscht voorgeko men, om, m afwachting dat naar gehoopt mag worden met I Januari T923 het geheele vraagstuk op nieuwen voet definitief zal zijn geregeld, de nooduitkeering te beperken tot de jaren 1921 en 1922 en haar te bekostigen uit de crisis ontvangsten. Tegen dit laatste bestaat te minder bezwaar, nu de slotuitkeering uit de op brengst der Oorlogswinstbelasting het gezamen lijke uit die opbrengst aan de gemeenten uit te keeren bedrag nog niet brengt op het één zesde gedeelte, hetwelk destijds voor de gemeenten bestemd is geworden. Naar zich op het oogen- blik de dienst der Oorlogswinstbelasting laat aanzien, zal het voor de gemeenten gereserveer de gedeelte nog ruimte bieden voor de finan- cieering van een groot deel dezer tweejaarlijk- sche nooduitkeering. (Door eer verzuim al dus merkt de Regeering op in de Memorie van Toelichting van het c ir.zake de der de uitkeering uit de o J::v: der Oorlogs winstbelasting blijven staan h?t cijfer van 700 millioen gulden. Op dit eogenblik bedraagt de netto-opbrengst reeds 725 millioen). Behalve de beperking van den werkingsduur der uitkeering werden enkele andere wijzigingen in het ontwerp aangebracht Mantre^clea togen f© zwnren gemeentelijken belnotlngdrnk. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Geer heeft, mede namens de leden Van den Tempel -en Treub, den voorzitter der Kamer verzocht hem terug te doen zenden het voorstel van wet tot het nemen van maatre gelen tegen te zwaren gemeentelijken belas tingdruk. ingediend den 9 Dec. 1920, welk wetsontwerp door de voorstellers is inge trokken A. E. Ine kei. f Te Den Haag over leed in den ouderdom van 83 jaar de hoer A. E. Inckel, oud-referendaris van het mi nisterie van Financiën, officier in de orde van Oranje-Nassau. Eon oorlogsmonument te Vlissingen In de 'laatste oorlogsjaren heeft het ge meentebestuur. van Vlissimgen op verzoek van het 'bestuur van d'en Belgischen Her- denkinigsbon-d een gedeelte van de alge meen e begraafplaats Vredehof afgestaan ELECTRISCHE MEUBELFABRIEK Specialiteiten in betimmeringen in aile uitvoeringen, vraagt teekenino met orijsongaaf. Tel. 528—S43, voor de bijzetting van de soldaten, die in Zeeland overleden or wier lijken aan de Zeeuwsche kusten zijn aangespoeld. Thans biggen daar bijeen 29 Enigelschen, 5 Belgen en 4 Fransohen. Indertijd werd een houten kruis imet in scriptie bij deze graven geplaatst, maar de Herdenkirvgsbond valte direct het plan op dit gedenkteeken door een meer vMaardig te doen vervangen. De Antwerpsche beeld houwer Arthur Pierre heeft dit ontworpen en uitgevoerd. Zondag heeft de onthulling van dit ge denkteeken plaats gehad en honderden Bel gen, onder wie vele autoriteiten, vereeni- gingen enz. kwamen per boot en trein naar Vlissiingen gekomen. In een zeer langen stoet trokken zij i>aar het Vredehof, waarop echter, behalve de autoriteiten en enkele genoodig'den, alleen deputaties en vaandels konden worden toe gelaten, terwijl de overigen op het naburi ge voetbalveld moesten wachten tot de eigenlijke onthulling was afgeloopen. De heer Willem Geur te, onder-voorzitter van den Herdenkingsbond, nam het eerst het woord. Hij zeide o.a., dat deze steenen en hun opschriften aan de eeuwen zuilen verkon digen de gevoelens van erkentelijkheid der Belgen voor al degenen, die voor de heili ge zaak, de Vrijheid het kostbaarste, dat zij bezaten, hun leven opofferden. Hun namen staan geschreven op steen, maar meer nog, zij zijn geprent ih de har ten. Spr. bood hierop aan den burgemeester en afgevaardigden der stad het beeld in vollen eigendom aan, en aan wie zou men het beter kunnen schenken? Want indien de Belgen God moesten danken voor de be scherming, verleend aan hun doorluchtjgen Koning, den wijzen en edelmoedigen aan voerder hunner jongens en voor het behoud hunner welbeminde Koningin, de moeder hunner soldatenindien zij God moeten danken voor de dapperheid en heldhaftig- hesd hunner jongensvoor den bijstand hen verleend door allen, die de zegepraal mo gelijk gemaakt hebbenzij moeten Hem ook danken, omdat Hij, door de bescher ming van Neerland's edelmoedige Konin gin Wilhelmina, door de werking van den burgemeester, de talrijke inrichtingen en de medehulp van zijne stadgenooten de Bel gische vluchtelingen van den hongersnood bevrijd 'heeft, alhoewel de bevolking zich onvermijdelijk groote .ontberingen heeft moeten getroosten. Hulde en d&nk bracht 9pr. aan allen, die den vluchtelingen geluk, kracht, voedsel en versterking verzekerden, aan de talrijke dames en jonkvrouwen, die zich altijd met onvermoeibaren ijver heb ben willen belasten met de zorgen, den vluchtelingen- toegebracht. Hulde aan de drukpers van geheel Nederland, die altijd en in alles de Belgische vluchtelingen met de meeste bereidwilligheid haar machtigen steun verleende. Men weet, dat het ge meentebestuur het beeld altijd met dezelfde liefde en toegenegenheid zal verzorgen, als de Belgen hetzelve zouden doen en spr, is overtuigd, dat bij de jaarlijksche betoo- ginig', men het altijd in den besten toestand zal kunnen aanschouwen. En Gij aldus eindigde de heer Geurts heilige overblijfsels, slaapt hier in rust op den Nederlandschen bodem. Wij blijven U getrouw in eeuwigheid. Hierna riok de heer Geurts het doek weg, dat het monument nog aan de oogen van de aanwezigen onttrok en konden dezen het fraaie werk vam Pierre aanschouwen. Na de onthulling speelde het Antiwerp sche muziekgezelschap „Vriendenhand dat ook aan het hoofd van den stoet had gemarcheerd, het Nederlandsch, het Frarnsch, het Engelsah en het Belgisch Volkslied. Hierna nam de burgemeester van Vdis- singen, de heer C. A, van Woelderen het woord en zeide dat de heer Geurts door het onthullen en overdragen van het monu ment aan de gemeente de kroon gezet heeft op den zoo verdienstelijken arbeid van den Herdenkingsbond in Zeeland. Spr. aanvaardt het monument met de ge lofte, dat de gemeente het te allen tijde in hooge eere zal houden. Ten slotte legde spreker na/mens de ge meente Vlissingen den eersten krans aan den voet van het pas onthulde monument, Nog voerden verschillende sprekers het woord, waarna d'e vereenigingen langs het monument defileerden, de muziekkorpsen liéten toepasselijke melodieën hooren, kran sen werden neergelegd, o.a. een namens de Belgische consuls in Zeeland, waarna ten slotte naar die stad werd teruggekeerd. Toen de deelnemers aan de huldiging, waren afgetrokken, werd ook het publiek in de gelegenheid gesteld het monument in oogenschouw te nemen. Nog lezen wij omtrent de plechtigheid Op het kerkhof waren met de besturen van den Belgischen Herdenkingsbond en het gemeentebestuur, aanwezig officieele vertegenwoordidgers van de Belgische, Fran, sche en Engelsche regeering, de consuls van deze en Andere geallieerde landen, de vice-admiraal van Bleijswijk Ris, comman dant der marine in Zeeland, het gemeente bestuur van Middelburg, vertegenwoordigers van het voormalige provinciale Vluchtelin gencomité, leden van de comité's. die zich te Vlissingen met de zorg en de belangen der vluchtelingen hadden bemoeid, enz. De eerste daad van piëteit werd verricht door meisjes van de Belgische kolonie te Vlissingen, die op ieder der graven een bloe mentuil neerlegden. De vertegenwoordigers van België en En geland, kolonel van der Putte en comman der Whartons, beiden militair attaché in den Haag, dankten voor de hulde aan de geval lenen gebracht. Vice-admiraal van Bleijswijk Ris bracht namens de Nederlandsche marine hulde aan de mannen, die voor hun vaderland vielen. Namens de afdeeling Antwerpen van den Bond van oud-strijders bracht de heer Cour- teel een groet aan de ovrleden wapenbroe ders, terwijl de heer Clarisse sprak namens de oud-strijders van Frankrijk, 'beiden legden een krans bij de anderen. Nog werden kransen neergelegd namens den gezant van Frankrijk, den consul en den consulair-agent van dat rijk, de Belgi sche consuls in Zeeland, de officieren van het garnizoen, de afd. Vlissingen van het Nationaal Syndicaat, de leerlingen der R.- K. scholen te Vlissingen, de Belgische lood sen. de Nederlandsche loodsen en de R.-K. turnvereeniging „Sparta" en een bloemen tuil „From some British ladies". Bankfusie. De 'Arnhemsche Centrale Middens! ands-Credietbank heeft haar bedrijf vereenigd met dat van de Al- g,emeene Centrale Bankvereeniging voor Middenstand te Amsterdam. De Arnhem sche Centrale Middens tands-Crediet'bank zal van 1 Sepember a.s. af als kantoor „Arn hem" dezer organisatie optreden. De zaken worden op dezelfde wijze voortgezet als tot dusverre, behoudens de wijzigingen, voort vloeiende uit dè reorganisatie van het Mid denstandsbankwezen. Tot directeur van het kantoor „Arnhem" is benoemd de heer H. Goedhart Jr. tot dus- vere directeur der Mlddenstands-Crediet- bank. van den kapitein op. Hij laat- een weduwa met 2 kinderen achter. Vader en kind verdronken De motorboot „Noel" van de Engelschel Kerk e Rotterdam, bracht Zaterdagavond eenige zoolui uit het zeemansuis aan deni Pieter de Hooghweg, naar hun op stroom/ liggende schepen. Onder hen bevond zicN eerste stuurman, Brunston de Capac, metf zijn vrouw en zevenjarig zoontje. Bij het aan boord gaan staple de stuurman met zijrt kind op den arm, zonder zich vast te hou den, op de statietrap, gereed om zijn vrouw* uit de motorboot te helpen. Hij verloor zijn' evenwicht en verdween met het kind voof de oogen zijner vrouw in de rivier. Pogin-' gen om hen te redden bleven vruchteloos Motorongeluk. Zondagmiddag reed de motorrijder Borst uit Asion, nabij Rolde* tegen een boom. Zijn schedel werd verbrij zeld en hij was onmiddellijk dood. Het lijld werd naar Rolde vervoerd. De staking aan de Domania- 1 e. De gemeenteraad van Kerkrede heeft, naar de Lim'b. Koer. meldt, besloten, aan de stakers van de Domaniale mijn, die in Kerk- rade wonen, drie maanden verlenging van den termijn voor betaling van de plaatselijke directe belasting toe te staan. Loonsverlaging. Men meldt ons uit Amsterdam, dat de arbeiders bij de Hol lands che Stoomboot Maatschappij het hun voorgelegde nieuwe arbeidscontract Zater dag hebben aanvaard. Hierdoor is een con flict vermeden. De zaak Groenendaal. Het N.A.S. maakt bekend dat er wederom be sprekingen plaats hebben gehad tusschen de besturen van 'het N.A.S. en de I.A.M.V. over de zaak-Groenendaal en de dienstwei geraars. Besloten werd de actie krachtig voort te zetten, terwijl er op Zondag 25 September in de verschillende plaatsen van ons land demonstratieve meetings zullen worden ge houden. Gemeld werd dat de gezondheidstoestand van Groenendaal ongewijzigd was gebleven. Inbraak. Te Pijnacker is ingebroken ten huize van den heer B. Duyvendak, aan de Stationstraat. De dieven hebben, behal ve de aanwezige contanten, een. groot aan tal gouden en zilveren sieraden gestolen. Bestolen. Een tuinder te Loosdui nen inde deze week op de Hanzebank zijn veilingtegoed, gïoot ongeveer 4000. Eerst den volgenden dag ontdekte hij dat- zijn portefeuille met den. Inhoud verloren was. Alle nasporingen) bleven te vergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Engelsche brieven, bon netjes van veilmgmanden en andere papie ren die voor den vinder blijkbaar geen waar- de hadden. Het couvert van een der 'brie ven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel opgeplakt, zoodat geen. handschrift iets verraden kon. Scheepskapitein verdron ken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had te Waalwijk een droevig ongeval plaats. Naar gewoonte zou de luchter Thor tegen den avond de haven invaren. Wegens den lagen waterstand kon deze echter niet bin nenkomen en moest halverwege blijven lig gen. Toen circa elf uur het water opgeloopen, zou de kapitein der boot, genaamd Faro, met de nmachinist de lichter binnen bren gen. De machinist ging naar de machinekamer en hoorde even later een val in het water. Direct haalde hij hulp en ging men aan het dreggen. Circa 2 uur haalde men het lük School- en Kerknieuws. Te Leiden is in den ouderdom van GO jaar. overleden prof. dr. H. van Gelder. Prof. van Gelder, die in Juni 1915 tot gewoon Hoogleeraar te Leiden benoemd werd, was vóór* dien lector, daarna buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht. Aan de Leid«« sche Universiteit volgde hij prof. Holwerda op, Behalve oude geschiedenis doceerde Dr. van Gelder ook archaeologie en Grieksche entiqun teiten. Hij heeft een leerboek geschreven over oude geschidenis, dat op vele gymnasia in gen brink is verder o. a. een werk „Geschichte der alten Rhodiër." Zijn voornaamste geschriften zijn voorts Ad corpus inseriptionum rhrodiarum der insel Rho* das (1899), Geschichte der alten Rhodier (prijs* vraag prov. Utrechtsch Genootschap) 1900 Algemeene Geschiedenis 1903, en vervolg nog| niet voltooid. Het stoffelijk oversohot zal morgen, Dinsdag; bij het groene kerkje te Oegstgeest worden be* graven, waarbij niet zal worden gesproken. -i Muziekconcours te Hilversum, De uitslagen van Zondag den laatsten dag waren als volgt: Marschwedstrijd, 2 afd. fanfaren; le prija Amicitia", IJselstein; 2e prijs „Door Oefe ning Beter" Naarden. le afd. fanfare, le prijzen: „Eensgezind heid", Halfweg en „Bakkersfanfare", Am sterdam; 2e prijs: ,Ons Genoegen", Schel- lingwoude. 2e afd. Harmonie, 2e prijs: „Crescendo" Amsterdam; 3e prijs Muziekvereeniging „Frans Smulders" Utrecht. le afd. Harmonie, le prijzen: Arbeiders- Muziekvereeniging „De Harmonie", Am sterdam: en Muziekvereeniging „Tuinwijck" Amsterdam. Concertwedstrijd, 2e afd. fanfare; 2e prijs fanfare „Amicitia" IJselstein; 3e prijs: „Door Oefening Beter" Naarden. le afd. fanfare le prijs fanfare „Eensge zindheid", Halfweg. Fanfare, afd. Uitmuntendheid 2e prijzent „Ons Genoegen", Schellingwoude, en „Am- stel's Fanfare" Amsterdam. Fanfare, eere afdeeling le prijs: „Wa- terlandsch Fanfarecorps", Nieuwendam; 2e prijs ,Kon. Edam's Fanfare", Edam; 3e prija Eerste Nederl. Bakkersfanfare", Amster dam. 2e afd. Harmonie, 2e prijs „R. K. Muziek Vereen. St Mathias", Warmond; 3e prijs Harmonie Orkest „Crescendo" der Ned. Scheepsbouw Maatschappij, Amsterdam. le afd. Harmonie le prijs Arbeiders Mu ziekvereeniging „De Harmonie", Amster dam; 2e prijs „Muziekvereeniging „Tuin- wyck" Amsterdam. De uitslagen van den eerewedstrijd oven h'et geheele concours waren als volgt: le prijs Kon. Harmonie „Vlijt en Vol harding", Roosendaal, met 30 punten (het maximum); 2e prijs Muziekvereeniging „Trompenburg", Amsterdam, met 25 pun ten; 3e prijs „Waterlandsch Fanfarecorps", Nieuwendam met 24 punten. Om den 4en prijs moest geloot word on door „Uit lust tot Oefening" te Ewijk- Winssen; „Eensgezindheid" te Halfweg en Arbeiders Muziekvereeniging „De Harmo nie" te Amsterdam welke vereenigingen alle 23 punten hadden behaald. Het resultaajj daarvan was dat „Eensgezindheid te HalP weg den 4en prijs verkreeg. 'f— T© Gersau, in Zwitserland, is, im derÉf ouderdom van 73 jaar, overleden jhr. H. Ji M. van Asch van Wij-ck. De ontslapene wa» oud-directeur van de UtrechtecKe Hypo* tbeekbank, lid van de Ridderschap van» Utrecht en commandeur in de Christus* orde van Portugal. De ex-kelxer. Doorn. De kroniekschrijver van de, Londensche Evening Standard zegt verno men te hebben, dat de Nederl. regeerina niet gunstig gestemd is ten opzichte van het bij geruchte gemelde voornemen van d€ YxoesGTQ hertog en hertogin van Bronswijk,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2