sr. crniLiOM bij 1. A. SMTfl! S Zn., ütr.str. 17. Tel. 145 Per fflesch f 1.75, per anker f 72-. Uit de Pers. Mr. Treab's uittreden uit d« politiek. >- De Telegraaf betoogt de wensche- Bjkheid dat Mr. Treub de consequenties fan zijn standpunt niet alleen aanvaarde Voor het binnenland maar ook voor z-ijn kuitenlandsche relaties. In dit opzicht ikahjjnt er reden voor ongerustheid. Voor zoover Mr. Treub's internationale positie bepaald wordt door economische betrekkingen van privé karakter, zal nie- i mand er aansloot aan nemen, doch mr. (Treub is ook in politieke kringen van den Volkenbond geen onbekende, hij geniet zelfs het voorrecht ons land te Genève officieel te vertegenwoordigen. Waar mr. iTreub nu zelf erkend heeft, dbt zijn nieu- hve functie den schijn kan wekken „het algemeen volksbelang, wanneer het er op aankomt, te bekijden door den bril van bet speciale belang dat hij dient", daar spreekt het van zelf, dat dat evenzeer geldt voor zijn internationale positie, In deze is opheldering geboden. Het tijdstip om over de politieke be te ekenis van Treub een eindoordeel te vellen, is nog niet gekomen. Hij was on getwijfeld een figuur, die in kennis en voortvarendheid ver boven de middelmaat uitstak en in dit opzicht is zijn afscheid van de politiek voor ons parlement een verlies. Treub was voortvarend, maar miet volhardend. „Terwijl hij in vele op zichten een voorganger is, zoo is hij toch geen leiderwant zoo spoedig als hij eenige volgers gevormd heeft, is het zijn gewoonte een anderen weg te kiezen dan ihij aan die volgers aangewezen had." De ze woorden van Schaepman aan hiet adres van Van Houten, lijken óns meer typee rend voor Treub. Een meester in het ont werp, wist hij een werk zelden te vol tooien daartoe miste hij waarschijnlijk !het geduld en de liefde voor het begin sel. Waar van Houten te principieel was om in de practische politiek met de eischen van zijn tijd mee te gaan, snelde (Treub het beginsel doorgaans voorbij om in de practijk naar datgene te grijpen Avat hern momenteel het voordeeb'gst toe scheen, Van Houten is de onverzettelijke wijsgeer gebleven Treub een vlot oppor tunist. De eerste trok zich terug in het studeervertrek, om in wetenschappelijke critiek bevrediging te vindend'e laatste zocht heil in een liberalisme boven begin selverdeeldheid en verkiest ten slotte de economische voOrdeelen van het leider schap van een Staat in den Staat boven een historische t'aak van den staatsman. Want dit staat vastmet meer overtui ging en minder baatzucht zou Treub de (Nederlandsdho wetgeving onschatbare (diensten hebben 'kunnen bewijzen. Zijn laatste schepping, de Vrijheids bond, ziet hem even snel gaan als hij is (gekomen. Het politiek ondememers-libe- raiisme kon chter op zijn steun en be langstelling blijven rekenen, hetgeen in de lijn van het wederzijdsch belang ligt. (Met de ongedeeldte leiding van mr. Dres- sel'huys pelooven wij inmiddels niet, dat de Vrijheidsbond geschaad is. Hét Vaderland dat een uitvoerige Rdhetfs geeft van Mr. Treub's politieke loop baan zegt dat die allerminst een rechte lijn was, en concludeert dat geen ander staats man zich de volte-faces had kunnen veroor loven d'ie- de heer Treub te zien heeft gege ven. Zijn staat van dienst, zou geen politiële man in Nederland hebben kunnen doorma ken; ieder ander dan Treub zo-u reeds hal verwege politiek dood geweest zijn. Als dat niet zoo is, als wij zelfs de vaste overtuiging hebben, dat Treub nog wel eens het politieke leven, ses premiers amours, terug zal komen, dan is het, om dat hij in de politiek het enfant ohèri is, dat zich alles kan veroorloven. Hij is de (Nederlandsche Aloibiades, die nu eenmaal bij het Atheensche volk geen kwaad kon doen. En hij dankt dit, behalve aan zijne groote en erkende bekwaamheid, aan en kele karaktereigenschappen, die suggestief werken. In de eerste plaats is hij een abso luut eerlijk man in de politiek, die altijd kleine middelen versmaad heeft, en nooit is er eervige volte-face bij hem geweest, of hij had voor zichzelf de heilige overtui ging, dat hij goed deed door te doen wat hij deed. Het was b. v. zeker vreemd, dat hij, de bestrijder van het Staatspensioen bij uitstele, de man die geen Candida tuur voor de Kamer meer wilde aanvaarden, toen dat in 19T3 het program kwam van I de gezamenlijke vrijzinnigen, optrad als 'Minister om het Staatspensioen te geven; wij kunnen echter niet anders zeggen, dan dat de verklaring, die hij daarvan in de •Kamer gaf ider bevredigde, behalve da zijne hem vroeger al te zeer verafgoden de politieke vrienden. Treub mist nu een maal wat Dr. Kuyper ook miste, d.i. het bewustzijn, dat sommige dingep. niet kunnen, en evenals deze overleden staats man heeft hij souvereine minachting voor het: qu'en dira-t-on, als hij voor zichzel- ven de overtuiging heeft, dat hij goed doet. Als men nu bedenkt, dat hij vele ja ren in zijne partij opgevoed is in de leler dat hem alles veroorloofd was, en dat hij bij een groot deel van het Nederland sche volik bemind is om zijn persoonlijke i 'eienschappen; hij is b. v. vrij van alle dikdoenerij, pedanterie en qua-sideftigheid, dan is het begrijpelijk, hoe hij bij zijne verschillende overgangen ook tegen de schieb'jkheid daarvan niet heeft opgezien. Zijn heengaan is een groot verlies voor de Kamer, misschien nog grooter voor den 'Vrijheidsbond; als hij wij hebben het in ■T9T8 gezien, in 1922 door het land zou willen gaan cm de verschillende provin cies der candidaten van den Vrijheidsbond aan te bevelen, zou dat van enorme be- teekenis zijn want zijn naaan is een parool, dat redding uit den economischen nood bete eikent. Wij die voor dezen staatsman de groot ste achting en sympathie hebben, wen- echen hem het beste toe in zijn nieuwen werkkring. Moge het hem daarin geluk kig rachtig «óede te werken tot het wak ker roepen bij werkgevers en werknemers beiden van het 'bewustzijn, dat alleen door Onderlinge samenwerking, door elkaar te verstaan, ons ontwrichte economische le ven weer in de voegen kan omen. Wij achten het een voordeel, dat eene groote ondernemersvereeniging onder de leiding komt van iemand, die, jarenlang in de eer ste plaats voor de arbeiderseischen op kwam; dat brengt misschien de evcnaan eindelijk in het huisje. Het Volk besluit een artikel waarin exeneens die tallooze wendingen van Treub worden weergegeven, met te zeggen „Een man van groote kwaliteiten, maar als demokraat vernietigd door het groot kapitalisme. Een man wien zijn tegenstel ling tot de arbeidersbeweging geleid heeft tot het bestrijden van al wat hij vroeger beleden heeft. Een man van het sterke woord, maar toch in den grond zwak van beginsel. Uitgegaan als „temperaar van den klassenstrijd" en geëindigd als de fel ste klassenstrijdaanvoerder.aan den ver keerden kant. In weerwil van zich zelf toch eindelijk konsekwent van oopbaan. Maar van een naargeestige konsekwentie. Berichten. De Staatscourant van 8 September bevat o. a. de volgende Kon. besluiten toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassauorde aan L. J. van Embrechts, dienstbode en G. H. Oordt, waschvrouw, beiden bij den gouverneur van Suriname benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Rotterdam, Mr. B. H. Rouffaer, advocaat aldaar tot subsituut-griffier bij de rechtbank te Zutphen, Mr. E. Meindersma, thans waarne mend griffier bij de rechtbank te Middel burg; tot griffier van het kantongerecht te Haar lemmermeer, Mr. C. Avis, thans commies- titulair ter provinciale griffie van Assen tot diplomatiek agent en consul-generaal van Nederland te Tanger, Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, consul-generaal te Pre toria tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer, Dr. A. J. Bijl, J. Luijten en J. Vlaskamp, allen aldaar, A. F. Wehlburg, te Velp (Geld.), allen tijdelijk, G. Aergelo, te Deventer, J. J. van Eupen, te Nijmegen en Dr. B. Hylkema, te Utrecht. benoemd tot boschwachter bij het staats- boschbeheer ter standplaats Mook Th. J. Alferink, thans adspirant-boschwachter bij het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel bevorderd tot commies G. J. van Ingen, thans adjunct-commies. KoninklijkegiftvoorMierlo. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan den burgemeester van Mierlo een gift geschon ken voor de slachtoffers van den hevigen brand aldaar op 30 Augustus j.l. Nederland en de ontwapenings conferentie. ULt New-York wordt aan de Tel. geseind: De „Baltimore American" deelt mede, dat president Harding stappen gedaan heeft om Nederland en België uit te noodigen tot bij woning van de Ontwapeningsconferentie. Nederland zal uitgenoodigd worden, om dat het zéér groote belangen heeft in het Oosten en dit land moet daarom be schouwd worden als een groote Oostersche mogendheid. Het blad geeft voorts een beschrijving van de Nderlandsche koloniën en zegt, dat het koloniaal bezit een integreerend deel uitmaakt van de welvaart en de toekomst van Nederland." Ik heb ook een mededeeling uit Was hington ontvangen, dat Nederland de Ont wapeningsconferentie op den dag, dat zij ■geopend wordt, zal bijwonen. zeer aan ie bevelen ORIGINEELE Bordeaux, gewas 1917 Nieuwe Kamerleden. In de zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tot leden van die Kamer, ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van den heer W. P. G. Helsdingen en door het bedanken van den heer D. J. de Geer, benoemd verklaard resp. de heeren P. Hiemstra te Leeuwarden en mr. J. Ankerman te 's Gravenhage. Een middel tegen mond- en k 1 a-u wzeer? Bij de Tweede Kamer zijn in gekomen twee missives van E. M. Mulder, arts, te 's Gravenhage, betreffende een door hem uit gevonden middel ter bestrijding van het mond en klauwzeer. Deze stukken zijn voor kennisge ving aangenomen. Burgemeester De Gijselaar. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, lid der Eer ste Kamer en burgemeester van Leiden, zal naar alle waarschijnlijkheid in den loop van de volgende week het Leldsche Diacones- senhuis kunnen verlaten. Nuts medaille uitgereikt. Aan den heer D. H. te Wechel, afgetreden secretaris van het Nutsdepartement te Wa- geningen, welike functie hij 33 waarnam, is in een vergadering van het departement door den secretaris der Maatschappij, dr. Hovens Greve, de Nutsmedaille uitgereikt; sedert 1885 is dit de tweede uitreiking de zer medaille. Ook het departement Wage- ningen bood een huldeblijk aan. E. W i e r d a. t In den ouderdom van bijna 72 jaar is overleden de heer E. Wier- da, oud-burgemeester der gemeente Win- sum, ridder in de orde van Oranje-Nassau. G. H. Boonzajerf De heer G. H. Boonzajer, oud-ontvanger van de gemeente Gorinchem, is in den ouderdom van 68 jaar overleden. Nagedachtenis P. L. Tak. Blij kens het Volk heeft het partijbestuur der S. D. A. P. besloten een eenvoudigen gevel steen te plaatsen ter herinnering aan wijlen den heer P. L. T^k in het hoekhuis van de straat, die naar hem genoemd zal worden in het woningcomplex, dat door de woning stichting „De Dageraad" Amsterdam ge bouwd zal worden. Uitvoering Drankwet. Men meldt ons: Ingevolge art. 4 der Drankwet kan op voorstel van den Raad door de Kroon het maximum aantal vergunningen voor een bepaalde gemeente worden verlaagd of wel bepaald worden, dat geen nieuwe vergun ningen meer zullen worden verleend. Desondanks behoudt de Regeering echter de bevoegdheid volgens art. 26 der Drank wet, bestaande vergunningen over te schrij ven op inrichtingen voor maatschappelijk verkeer of sociëteiten. Gebleken is, dat in versohefdene gemeen ten van dit art. 26 een veel te menigvuldig i gebruik wordt gemaakt, waardoor d»e in- I krimping van het aantal vergunningen, be- oogd door de toepassing van art. 4, wondt i teniet gedaan. De alge m eene vergadering van de Ned er- la ndsche Vereemlging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, van meening, dat hierdoor gehandhaafd wordt in strijd met. den geest der Drankwet en de bedoeling van den wetgever, nam met algemeen© stemmen een motie aan, waarin tegen de veelvuldige toepassing van art. 26 Drankwet wordt ge protesteerd. Het tapverbod. Men meldt ons; Gedurende den laatsten tijd zijn in tal van gemeenten tapverboden 'op Zaterdag middag en Zondag uitgevaardigd. Hoewel d'e Hooge Raad reeds eeruige malen de wettig heid van dergelijke verordeningen heeft vastgesteld, zijn thans weer enkele derge lijke zaken bij dat college aanhangig. Inmid dels worden in tal van plaatsen de over treders der verordeningen door de rechter lijke macht vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging. Gevolg hiervan is, dat veelal de politie aan de handhaving van het verbod niet de hand houdt en de verordening dus tot een doode letter wordt. Teneinde aan diezen ongewensdhten toe stand een einde te maken heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereen!ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken zich tot den minister van Arbeid ge wend met verzoek te bevorderen, dat de overtredingen der verordeningen worden vervolgd. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat ge meentelijke strafverordeningen behooren gehandhaafd te worden, ook al is door den Hoogen Raad omtrent de rechtsgeldigheid dier verordeningen nog geen beslissing ge nomen. Een nieuw standbeeld van Willem II. De burgemeester van Den I Haag zal 13 September ten raadhufee mstal- I loeren eene commissie uk de burgerij, weHce 'rich ten doel stelt het tot stand brengen van een nieuw standbeeld van Koning Wil- j lem II. I Het tegenwoordige standbeeld op het i Buitenhof zal n.l., wanneer de nieuwe ver- keersweg tot stand komt, moeten worden verplaatst. Het denkbeeld is nu in overwe- I gin? om het brons van het bestaande stand- I beeld te vergieten volgens het model van het ruiterstandbeeld van Willem IT, waarvan de maquette zich in bet Rijksmuseum te Am sterdam bevindt en dat in origineel in 1 Luxemburg staat. Eer<woorrrtter van het comité, hetwelk zirh tot dit doei gevormd heelt, is de M*"- van Buiten!a-ndsche Zaken jhr. mr. dr. H. A. 1 van Karnebeek. Voorzitter is de burgemees ter. I Standbeeld Pres. Ste ij n. Naar I het Deventer Dagblad verneemt, zullen B. en \V. van Deventer den raad voorstellen het j standbeeld van president Steyn te doen ver rijzen op het Stationsplein. De Vleeschhal te Haarlem. In verband met het ernstig gebrek aan lokaahuimte vroeg het gemeentebestuur van Haarlem aan den Minister van Oorlog of het mogelijk zou ziin de infanteriekazerne welke sedert 1 Jan. 1861 kosteloos bij het Rijk in gebruik is weer ter beschikking van de gemeente te stellen. Het antwoord van den Minister luidde ontkennend en tevens werd te kennen gegeven, dat het niet te voorzien was, dat die beschikbaarstelling in de naaste toekomest zou kunnen geschie den. De huur van de bekende fraaie Vleesch hal welke in gebruik is bij het Riik als berg- olaats van 's Rijks oude archieven in de Provincie Noord-Holland, eindigt 31 Dec. a.s. en daar de gemeente de ruimte zelf dringend noodig heeft is aan den Minister van Onderwijs op diens verzoek om verlen ging van huur, bericht, dat hieraan niet kan worden voldaan. Den Minister, die het on mogelijk acht in zoo korten tijd een andere geschikte bergplaats'voor de archieven te vinden, is medegedeeld, dat het gemeente bestuur bereid zou zijn te bevorderen, dat de Vleeschhal voorloopig nog ter beschik king van het Rijk wordt gelaten, mits de Minister van Oorlog alsnog toezegt dat de gemeente in den loop van 1922 de vrije be schikking over de infanterie-kazeme krijgt. Op dien laatsten brief is nog geen ant woord ontvangen. Een nieuwe weelde. De Neder landsche gezant te Parijs wordt dagelijks per vliegmachine van versche bloemen uit zijn tuin in Nederland voorzien, aldus verhaalt de schrijver van een artikel De vliegende Hollander in Holland and her Colonies, uit gegeven onder toezicht der Nederlandsche Kamer van Koophandel in New-York. De loonen in het mijnbedrijf. In de te Heerlen gehouden vergadering van de Contact-commissie voor het mijnbedrijf, is van werkgeverszijde de voorgenomen loonsverlaging toegelicht en verdedigd. Hoe wel de afgevaardigden der mijnwerkersbon den er zich tegen verzetten, zal de verla ging zeer vermoedelijk met ingang van 1 October worden ingevoerd. Dientengevolge komt dan de persoonlijke duurtebijslag van 5 per maand te vervallen en zullen de loo nen van het ondergrondsche personeel met ten hoogste 30 ets. per dienst worden ver minderd. De stnlctn? Ran de Domaniale mijn De ministers van Landbouw en van Fi nanciën hebben geantwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Bongaerts betreffende het nemen van maat regelen van Regeeringswege ten aanzien ven de staking aan de Domaniale mijn. De vraag „Is de Regeering niet van oor deel, dat in het algemeen belang en met het oog op de bijzondere verhouding van den Staat tegenover deze onderneming, van Regeringswege maatregelen dienen geno men te worden om zoo spoedig mogelijk aan dezen toestand een einde te maken V wordt bevestigend beantwoord, in zoover „de bijzondere (contractueele) verhouding van den Staat tegenover deze onderne ming" tot de staking mocht hebben geleid. In hoever dit het geval is, zal blijken uit het antwoord op de derde vraag. Ter beantwoording dezer vraag wordt me degedeeld, welke maatregelen van Regee- ringswege genomen zijn. Vóór het ingaan van de loonsverlaging en het uitbreken van de staking heeft de Mi nister van Financiën bij de werkgevers ge ïnformeerd, of de loonsverlaging zou kun nen .worden voorkomen, wanneer door bet herstel van de dusgenaamde „veredelings- premie", zooals die van 19081916 gegol den heeft, een gelijke reductie als vroeger op de volgens het bestaande contract aan den Staat verschuldigde uitkeering werd toegestaan. Het bleek, dat de loonsverlaging hierdoor niet kon worden voorkomen. Hierna werd geïnformeerd, of de loons verlaging veertien dagen zou kunnen wor den opgeschort, wanneer de Minister van Financiën zich bereid verklaarde, m dien tijd te overwegen, óf door wijziging van het bestaande contract een dusdanige rege- Iig van de uitkeering ware te verkrijgen, dat deze uitsluitend van wezenlijk gemaakte winsten verschuldigd zou zijn. In deze op schorting werd door de werkgevers niet ge treden. Na bet uitbreken van de staking werd geïnformeerd, of een eventueele toezegging, dat een wijziging van het contract Tn den laatstvermelden zin zou worden bevorderd, alsnog een opheffing der loonsverlaging zou kunnen ten gevolge hebben. Ook hierop luidde het antwoord ontkennend. Wel werd een gedeeltelijke opheffing der loonsverla ging aangeboden voor het geval hef con tract in een bepaalden, nader omschreven zin gewijzigd werd, doch afgezien van de vraag, of dit laatste in den voorgestelden. zin voor de Regeering aannemelijk was, werd door d'e werknemers het denkbeeld van beëindiging der staking op grond van een gedeeltelijke opheffing der loonsverla ging verworpen. Er was voor de Regeering derhalve geen aanleiding de bedoelde con tractswijziging nader te overwegen. Uit een en ander blijkt, dat niet de be kende bepaling uit het bestaande contract, volgens welke feitelijk ook wanneer met verlies gewerkt wordt een uitkeering ver schuldigd is, het voortduren van de loons verlaging en van de staking beheerScht. De bestaande contractueel© verhouding tus- schen den Staat en de onderneming is der halve niet de oorzaak van de staking. De Regeering overweegt nader, of uit an der motief er voor haar aanleiding en mo gelijkheid bestaat om te pogen het loon- conflict bij de Domaniale Mijn tot een einde te brengen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer De Jonge> betreffende onderhandelingen tusschen de regeering en de Domaniale mijn, hebben de ministers van landbouw en van finan ciën o.m. geantwoord Na verwerping in 1919 door de algem. ver gadering der Aken-Maastrichtsche Spoorweg- Mij. van het voorstel harer directie tot ontbin ding der overeenkomst, waarover met de regee ring overeenstemming was bereikt, heeft het be stuur der Aken-Maastrichtsche Spoorweg-Mij. zich opnieuw tot de ministers gewénd, met voor stellen naar aanleiding waarvan besprekingen met genoemd bestuur zijn gevoerd. Voorts wordt verwezen naar de beantwoording der vragen van den heer Bongaerts. De strekking der nieuwe voorstellen hierboven bedoeld, was het aangaan van een nieuwe over eenkomst met andere winstverdeeling en ver lenging van den tijdsduur van de pacht. Over eenstemming is niet bereikt. Inmiddels bracht de Aken-Maastrichtsche Spoorweg-Mij. in het begin van 1920 bezwaren in tegen de prijsbepaling der kolen door de Rijkskolendistributie, zulks in verband met haar contractueele uitkeering aan den Staat. De minister van landbouw was van meening, dat de verplichtingen der Mij. volgens het con tract van 1845 geheel buiten beschouwing dien den te blijven bij de prijsbepaling; daar civders de g^-zamenlijke l olenverbnrikers de kosten vai\j deze verplichting zouden opbrengen, doch veri klaarde zich overigens wel bereid te overwegen,; in hoeverre het mogelijk was, tegemoet te ko< men aan de maatschappij, ter verbetering vnnj de fmancieele resultaten. Het denkbeeld werd' geopperd om, evenals vroeger een tijdlang ge schied was, de uitkeering van de Mij. aait het" Rijk te verminderen, door in aanmerking te nee men de z.g. veredelingskosten (d. w. z. de kose ten voor het wasschen en sorteeren der kolen,' hetgeen ten tijde van het tot stand komen van? de overeenkomst niet geschiedde}. Inmiddels ging een premie-regeling van de Rijkskolendis tributie voor opbrengst boven de door haar be paalde minimum-productie voor de Limburgschtf mijnen in en verd het bedrag dezer premie, te zamen met het contractueele winstaandeel der mijn, geacht, voldoende financieel e uitkomst tö geven, zoodat verdere overweging in hoeverre zou kunnen worden tesremoet gekomen, onnoo- dig werd. Ge v a a r 1 ij k borstelwerk. Uif het verslag van de verrichtingen van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid over 't jaar 1920 blijkt, dat er vani de 15 scheerkwasten van Japansche her komst die onderzocht werden, 3 miltvuur* bacillen bevatten, de onderzochte tanden borstels en kleerborstels (resp. 28, 8 en 5 stuks) bleken daarvan vrij te zijn. Dat evenwel ook scheerkwasten van an dere herkomst mfltvuurbacillen kunnen be vatten, bleek bij het onderzoek van drie Duitsche kwasten, waarbij er één deze ge vaarlijke ziektekiemen herbergde;; 8 van; Fransche afkomst waren vrij van miltvuur- bacillen, De bundel Chineesch mannenhaar die onderzocht werd, bevatte ook miltvuur bacillen. Ziekte onder de musschen. -3 Wij lezen in het Dagbl. v. Zuid-Holland en 's-Gravenhage In de omstreken van Den Haag en ook in die van Leiden heeft men een eigenaardige ziekte onder de musschen geconstateerd. Op snavel en om de oogen nJ. vertoonen zich kleine aandoe ningen van korrelig, bruin voorkomen. Het is jammer, dat deze ziekte door de vogels op onze hoenders en duiven over schijnt te gaan, al thans van eenigszins besmettelijken aard is. Wij meenen, dat genoemde ziekte elk jaar zich ver toont, maar meer sporadisch, en dat de aan houdende droogte van dezen zomer de ontwik keling van de bacillen in de hand heeft gewerkt Men zie zijn pluimvee goed na en dan heeft men slechts tweemaal daags met een penseel, gedoopt in zuivere creoline (geen carbol) aan te stippen en er voor te zorgen, dat dc oogen der diertjes niet worden geraakt. De korstjes vallen na het opdrogen af. Er zij nog bij opgemerkt, dat, hoe goed overig gens melk als drank voor ons pluimvee wezen mag, deze vloeistof de vliegen tot zich lokt en dus de kansen op besmetting verhoogt. Hoewel veel overeenkomst hebbend met hoenderpokken, zijn de hier genoemde aandoeningen toch van eenigszins anderen aard, laten we ze voorloopig zoo blijven noemen. De moord te Aalten. De recht* bank te Zutphen veroordeelde den 46-jari* gen arbeider H. HL S. te Aalten, die zijn] zwager H. J. J. 's nachts met een bijl over viel en hem zoodanig verwondde, dat hij overleed, overeenkomstig den eisch tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Fraude met zilverbons. De rechtbank te Assen veroordeelde den 17-jar. R. de W te Westerbork, die halve zilverbons bad opgeplakt en deze voor geldige zilver bons uitgaf, dat hij ter beschikking van de Regeering zal worden gesteld. Abortus. Als verdaaht van het ple gen van abortus is in den Haag aangehou den de 26-jarige L. R. O. P., huisvrouw van L. In haar woning is, zonder vóÓTaf ge neeskundig behand-eld te zijn, overleden de 20-jarige C. G J. P. Het lijk Is in beslag genomen om geschouwd te worden. De ar restatie geschiedde op aangifte van L. echt genoot van de aangehoudene. Aangehouden. De heer X Tfl voormalig secretaris van het comité voor de landbouwtentoonstelling te Zoetermeer, die van verduistering was verdacht en voortvluchtig was, is door de politie te Delft aangehouden en naar het huis van be waring te 's-Gravenhage overgebracht Beroofd. De heer T. uit Rotterdam is gisterennacht beroofd in het perceel van Limburg Stirumstraat 32 in den Haag van; een bedrag groot 6000 mark. In verband 'hiermede is aangehouden de 34-jarige Eisa R., geboren te Bochum in Duitsohland. BeroQfd en opgelicht Een) iman uit den Haag heeft aangifte gedaan) van de berooving van 100 en oplichting van 500 te zijnen nadeele door een vrouw, waarmede hij in een café te Sche- veningen had gezeten. De politie heeft' deze vrouw gearresteerd. Doodgeschoten. De landbouwefl J. L. J. uit Venlo, is naar de N. Venlo'schó Ct. meldt, aan de Straelsche grens, waar hij aan het jagen was, in beide beenen ge* schoten, naar men beweerde door een Duit* schen jachtopziener. De man is spoedig daarna overleden. S In zee verdronken. Nabij Këfl stille strand W Schevenïngen is de 19-jarigö onderwijzer H. B. een bad gaan nemen ilï} zee. Hij heeft zich daarbij te ver ven kust verwijderd en is verdronken. Mijnongeval. Gistermorgen heeïl op de staatsmijn Maurits te Brunssum eerfli ernstig ongeval plaats gehad. De mijnwenjj kers Janssen en Albers werden door eei^j steenstorting getroffen en. zijn ernstig venj wond naar hes hospitaal te Heerlen veis voerd. I Lage waterstand. TusscK I Zutfen en Deventer is wegens is wegen I daling van den Ussel de nachtvaart j 1 den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2