ST. EmiLION bij i. A. S Zn., Btr.str. II. Te!. 145 BINNENLAND. I. V. CENTRALE CÜEDIET- en L I Per fiesch f 1.75, per anker f 72 f constitutie binnen bet rijk berusten, tn geen geval laten varen. Londen, 17 Sept. (R-) Uit het kamp ton Kilworth zijn weer dertig geïnterneerde Je ren gevlucht. Londen2, 17 Sept. (N. T. A. Draad loos uit Horsea). Het aantal werkloozen neemt iïiog steeds af. Op 9 September waren er in En geland ruim 25000 minder dan de vorige week. Het aantal personen, dot tijdelijk werk heeft ge- [Beregen, is sedert de vorige week met 5000 toegenomen. Londen, 18 Sept. (R.). De burgemeesters, behoorende tot de arbeiderspartij, die van zins waren met Lloyd George te Inverness over de Verkloosheid te proten, hebben van hun bezoek afgezien in verband met de ziekte van den pre mier. Het schip de Quest verliet Zoterdag Lon den met de leden der Shockleton-expeditie aan boord voor een groote onderzoekingstocht zich to begeven naar de vergadering der Sta- ten-Generaal, ten einde in een vereenigde ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van binnenlandsche zaken, plaatst zich achter de ministerstafel "en houdt de volgende rede H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten-Generaal in horen naam te sluiten. Dank. zij uwe medewerking, kwamen verschil lende wetten tot stand. In het bijzonder zijn te vermelden de maatregelen* welke beoogen ver betering te brengen in de strafrechtpleging en in de ongevallenverzekering, de regelen welke het algemeen vormend lager onderwijs beheerschen ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 'de Zuidpool-zeeen. Shockleton verklaarde in en <Je wetten die nieuwe middelen aanwijzen tot een onderhoud, even voor zijn vertrek, dat de dekking van de tekorten op de Stoatsbegrooting. Quest het best toegeruste voortuig was, dat zich ooit in de Poolzeeën waagde, zoodat de onderzoekers in staat zullen zijn menige ont dekking te doen. Berlijn, 17 Sept. (N. T. A. Draadloos). De Zwitscrsche Bondsraad verleende ex-koning Karl vrijdom van belastingen tijdens zijn ver blijf in Zwitserland, door hij nog rechtmatig koning van Honarije is en slechts door de En tente van zijn troon wordt gehouden. Madrid, 16 Sept. (R.). Politieke kringen vermoeden, dat het parlement, hetwelk voor onbepaalden tijd was verdaagd, weldra zijn werkzaamheden zal hervatten. Boekarest, 17 Sept. (W. B.) De sovjet- regeering heeft de Roemeensche regeering la ten weten, dat haar afgevaardigde Knrachan te Warschau is aangekomen en de komst van een afgevaardigde van de Roemeensche regeering tegemoet ziet om de besprekingen te beginnen. Filaliti, de Roemensche gedelegeerde, is gis teren naar Warschau vertrokken. De bijeen komst heeft ten doel elkaar te polsen over de richtsnoeren voor de aanstaande onderhandelin gen tusschen beide regeeringen. Bij deze gele genheid zal men te Warschau ook het vraag stuk van het bestuur van het Dnjestrgcbied weer ter sproke brengen, waarover reeds vroe ger is gesproken. H e 1 s i n g f o r s, 16 Sept. (W. B.) Het mi nisterie van buitenlandsche zaken spreekt hot bericht, dat Roemenië met Finland onderhan delingen voert over het toetreden van Finland tot een Poolsch-Roemecnsch verbond, tegen. A t h e n e, 1 6 S e p t. (B. T. A.) Het officieele communiqué meldt: Daor een verdere opmarsch geen voordeelen meer bood, is het Grieksche leger terne-getrokken op den linkeroever van de Saharin. Het overtrekken van de rivier over een smal front von 30 kilomete slaagde volkomen. Athene, 16 Sept. (B. T. A.) Het blad Athcnïki zegt te weten, dot ingevolge vón den stilstand in de militaire operaties, de regeering besloten heeft de oplossing van de kwestie van Klein-Azië langs diplomntieken weg op te los sen. Dit bericht is niet officieel bevestigd. Smyrna, 18 Sept. (R.). Wegens moeilijk heden op 't gebied der communicatiemiddelen waren de Grieken genoopt terug te trekken ten W. van de rivier Sakaria. Er zo! vermoedelijk niet verdei tegen Angora worden geopereerd. Athene, 1 7 S e p t. (B. T. A.). De minister van buitenlandsche zaken ontkent, dat Grieken land bij de geallieerde mogendheden zou heb ben verzocht om bemiddeling. In dezen geest zijn heelemoal geen stoppen gedaan. Constantinopel, 18 Sept. (B. T. A.). tlit aanvullende berichten, die hier gisteren ont vangen zijn, blijkt dat de Kemalisten, na hun eerste successen, de vervolging van het Griek sche centrum voortzetten, dat genoodzaaakt was op den linkeroever van de Sakaria terug te trekken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de kolonnes van den Griekschen linkervleugel tot 'de versterking op den Arditsj-berg oprukken. Zij wisten de dreigende omsingeling te ontko men en konden in de stTeek van de bocht der Sararia verzameld worden. In het Zuiden rukte een afdeeling Kemalistische cavalerie, gesteund 5door infanterie, over Tnsuchanli in de richting ,Von Sivr Hissar op viel de achterhoede van den Vijand met succes aan. P a r ij s, 17 Sept. (B. T. A.) De Grieksche legatie is gemachtigd categorisch het bericht tegen te spreken, volgens hetwelk de militaire (kringen te Athene het svtcces erkennen van 't Kemalistische leger en een algemeenen terug tocht der Helleensche troepen overwegen. Even- teens is een puur verzinsel het bericht, als zou ifeen Grieksche ministercrisis voor de deur staan. Madrid, 17 Sept. (B. T. A.) Officieel wordt bericht, dat de Spaansche troepen Nador bezetten. Madrid, 17 Sept. (B. T. A.) De premier /verklaarde, dat de troepen te Melilla vandaag Jhet offensief hebben hervat. De Koningin heeft mij opgedragen u haren dank te betuigen voor uwen ijver en uwe toe wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Sta ten-Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de commissie uitge leid. Nadat de commissie in de vergaderzaal is te ruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Berichten. De Koninklijke familie is heden ochtend te 's Gravenhage aangekomen. De gouverneur van de Belgische provincie Oost-Vinanderen, baron De Kerckhove de Dentergheim, die Vrijdag te Terneuzen onze Koningin namens koning Albert van België be groet heeft, is geen onbekende voor Nederland en met name niet in Den Hoog, daar hij, vóór de aanvaarding van zijn tegenwoordig ambt, le secretaris is geweest van het Belgische gezant schap in de Residentie. Graaf De Kerckhove werd Vrijdag, voor hij zich van zijn opdracht bij Koningin Wilhelmina ging kwijten, namens H. M. aan de grens bij Sas van Ghent ontvangen door den komerheer en particulier secretaris der Koningin, F. M. L. baron van Geen, die hem per auto naar Ter- neuzen en aan boord van het opnemingsvaar tuig „Hydrograaf" geleidde en hem, na afloop van het bezoek bij de Koningin, weder naar de grens vergezelde. Gedenkteekcn voor leger en vloot De onthulling van het gedenkteeken, ter herin nering aan de diensten, door Leger en Vloot gedurende de mobilisatie aan den Lande be wezen, opgericht te Scheveningen, zal gelijk gemeld plaats hebben door H. M. de Koningin op Dinsdag 20 September 1921, des namiddags te half vier. De minister van Staat, oud-minister van Bin nenlandsche Zaken, mr. P. W. A. Cort van der Linden, zal daarbij een redevoering uitspreken, terwijl de generaal b. d. C. J. Snijders, oud opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, Hare Majesteit zaïl welkom hceten en Haar ratnoo- digen tot de onthulling over te gaan. De heer H. M. van Bemmelen, voorzitter van de Koninklijke Ned. Vereeniging „Onze Vloot" zal het monument in eigendom over dragen aan de gemeente 's Gravenhage, waar op namens deze de burgemeester het monu ment zal aanvaarden. Leger en Vloot en het Nederlandsch-Tndische leger zullen vertegenwoordigd worden door de putaties. De voorzitter der Vereeniging „Indië Weer baar", de heer K. A. R. Bosscha, zal namens die vereeniging een krans bij het monument neer leggen. De ontwerpers van het gedenkteeken, de hee- ren Toon Dupuis en D. Roosenburg, zullen bij de onthulling tegenwoordig zijn. Na afloop van de plechtigheid biedt de ge meente aan genoodigden een thee aan op het Kurhaus. Madrid, 17 Sept. (B. T. A.) Het officieel Jegerbericht uit Melilla van 11 uur 15 meldt, Öat de afdeelingen, die te Atalayen waren sa mengetrokken, 's ochtends na een krachtige ge- Bchutvoorbereiding den aanval in de richting Ivan Nador zijn begonnen. Het vijandelijk ge schut in de stellingen van Tetas, Nadar en Gur- guru is met goed gevolg door de Spaansche ktukken bestreden. De drijvende batterijen van Marchica werkten met de krijgsverrichtingen te land samen en verstrooiden den vijand. Tot dus- rer zijn de Spaansche verliezen gering. Londen, 17 Sept (R.) De activiteit der Moplah's is sedert 12 Sept weer toegenomen. De toestand is ernstiger dan gehoopt was. De fnilitairen ontmoeten moeilijkheden in verband fnet de gebrekkige transportmiddelen. Vijf ben den opstandelingen, gezamenlijk 3000 man, zijn in de Malobar-districten in actie. Staten - Gen eraal. Vereenigde vergadering van de beide Kamers 5>p Zaterdag 17 September I92T, tot sluiting 7on de zitting der Staten-Generaal. (Bijeenroe- pingsuur 2.45). De heer Van Voorst tot Voorst be- fclredt den voorzittersstoel. De Voorzitter doet door den griffier van ïc Eerste Kamer voorlezen een koninklijk be sluit van 12 September 1921 no. 35, waarbij nutster van b:nnenlcndschezaken wordt De glutting van de Staten-Generaal Met het gebruikelijke ceremonieel is Zater dagmiddag het tegenwoordige zittingsjaar van de Staten-Generaal door den minister van bin nenlandsche zaken gesloten in naam der Ko ningin. Even voor drie verliet de minister, de heer jhr. Ruys de Beerenbrouck, het Koninklijk Pa leis in het Noordeinde, uitgeleid door den hof maarschalk jhr. V. Boreel, om zich in een gala koets van het Hof, die voorafgegaan en gevolgd werd door kleine afdeelingen ruiterij, naar het gebouw van de Tweede Kamer te begeven langs Noordeinde, Plaats en Buitenhof. Bij den ingang van het Kamergebouw werden hem de militaire honneurs bewezen. Kwart voor drie werd de vergadering geopend door den voorzitter der Eerste Kamer, den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Te drie uur betrad de minister de vergaderzaal, gevolgd door de daarvoor aangewezen commissie. Ter wijl alle aanwezigen zich van hun zetels ver hieven, sprak de minister, na achter de regee- ringstafel te hebben plaats genomen, de reeds gemelde sluitingsrede uit. De plechtigheid duur de slechts enkele minuten. Uitgeleide gedaan door de meergenoemde commissie verliet de minister daarop weer de vergadering om zich langs den aangegeven weg weer naar het Paleis te begeven, waar hij ont vangen werd door den hofmaarschalk jhr. V. Boreel. De sluitingsplechtigheid werd, behalve door de leden der commissie van ontvangst, nog bij gewoond door de leden yan de Eerste Kamer Van der Hoeven, Binnerts, Van Kol, Diepen horst, Van den Berg en Slingenberg, alsmede door de leden van de Tweede Kamer Kooien, Drion, Ter Hall, Oud, Kolthek, Deckers en me- viouw Westerman. Zoowel bij het Koninklijk Paleis als op het Binnenhof was vrij veel belangstelling van het publiek. De sluitingder Kamers. De Com missie uit de beide Kamers der Staten-Gene raal, welke heden in de vereenigde vergadering dier beide Kamers den Minister van Binnen landsche Zaken in- en uitleidde, bestond uit de heeren: van Basten Batenburg en De Boer, le den van de Eerste Kamer; en Marchant, Van der Voort van Zijp, Drion en De Groot, leden van k de Tweede Kamer. Staatscommissie salarleerinc van J liet geineentepersoneel. -Da werkzaamheden van bovengenoemde j «a - - kv.' Ctxs Ccmlx- S missie heeft zich na het indienen van het voor- loopig verslag bezig gehouden met het ontwer» pen van een salarisregeling voor afzonderlijke nog niet behandelde groepen als brandweer en verplegend personeel. Voorts ontwierp zij een regeling voor het onderwijzend personeel bij het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs. Aan de hand van critiek, welke van verschillende zijden was geuit, heeft de Staatscommissie en kele onderdeelen van het voorloopig rapport nader overwogen. In een ontwerp van wet en van een algemeenen maatregel van bestuur heeft de Staatscommissie haar verschillende wenschen neergelegd, terwijl een afzonderlijke, door haar ontworpen algemeene maatregel de regeling bevat van een Rijkscommissie van overleg voor gemeenteambtenaren. In de on langs gehouden vergadering heeft de Staats commissie voornamelijk behandeld de vraag, of zij in verband met veranderde omstandigheden op economisch gebied wijziging zou moeten brengen in het peil der door haar voorgestelde salarieering. Thans neemt zij aan het eind harer werkzaamheden, alvorens het eindrapport in definitieve redactie kon worden vastgesteld, in behandeling het vraagstuk van de kosten der voorstellen. De bnkkers eii «ïc arbeidswet. Van de zijde van den Bakkersgezellenbond verneemt „Het Volk", dat het Vrijdag vermelde bericht van „Het Centrum" niet juist is. Van verbod van broodverkoop na 6 uur des Zater dags is geen sprake en ook niet om voor „be paalde gemeenten" des morgens om 5 uur aan te vangen. De gewekte indruk als zou er tus schen werkgevers- en werknemers-organisaties volkomen overeenstemming zijn verkregen, is volgens het blad sterk voorbarig en onjuist, het geen blijken zal uit een communique, dat binnen kort namens de betrokken organisaties zal ver schijnen. Weerkracht congres. Te Arnhem zal 23 en 24 dezer het Derde Nationaal Congres voor de weerkracht van het Nederalndsche volk worden gehouden, dat Ons Leger, Onze Vloot en Volksweerbaarheid or ganise eren. De voorzitter van het congres, prof. dr. H. T. Colenbrander, zal 't Vrijdag 23 Sept. openen met 'een rede over de waarde van het nationa liteitsgevoel voor het Nederlandsche volk, waarna gravin van Heerdt tot Eversberg, geb. jkvr. Quarles va nUfford, zal spreken over .de weerbaarheidsgedachte in de opvoeding der mannelijke en vrouwelijke jeugd. Des avonds zal ds. C. van der Voort van Zijp als tegenstander bespreken het besluit van het Paasdhcongres der S. D. A. P. in zake ontwa pening. De congresleiding heeft geen der lei ders van de S. D. A. P. bereid gevonden, het besluit der partij op het congres te behandelen-. Mr. P. H. von de üivière, hoofdredacteur van de Prov. Gron. Ct., zal daarna het onder werp Defensie en Politiek inleiden. Zaterdagvoormiddag spreekt de heer G. J. A. Pop, oud-Direct eur-Gcneraal der Posterijen over het verkeerswezen als belangrijke factor voor de oeconomische weerbaarmaking van Nederlandsch-Indië en de heer K. A. R. Bos scha, voorzitter van Indië Weerbaar, over de oeconomische weerbaarmaking van Neder- landsCh-Tndië, terwijl des middags het onder werp dienstweigering zal worden behandeld, met ds. N. J. C. Schermerhom, predikant te Nieuwe Niedorp als voorstander, cn den heer P. v .Rees, burgemeester van Poortvliet, als te genstander. Fröken Forchhammer over den Volkenbond. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatsburgeressen, de Unie voor Vrouwenbelangen en de Ned. Vereeniging van Vrouwen voor duurzamen Vrede zal Fröken Forchhammer tusschen 4 en 14 October a.s. in verschillende plaatsen van ons land lezingen houden in verband met den Volkenbond en de beide vergaderingen daarVan te Genève. Fröken Forchhammer werd in 1863 te Ko penhagen geboren. Als taalkundige heeft ze zich bekend gemaakt door haar werkje„Hoe leert men Deensch", dat verscheen in het Engelsch, Hollandsch, Fransch en Duitsch. Zij geeft colle ges in Engelsche phonetiek aan de Deensche Staatsvacantiecursussen en heeft door woord en geschrift meegewerkt tot het invoeren van Uni versity Extension ook voor de getrouwe vrouw in Denemarken. Sinds 1913 is zij voorzitster van den Deen- schen Nationalen Vrouwenraad, sinds 1914 der de vice-presidente van den Internationalen Vrouwenraad. Reeds jaren lang is zij werkzaam in de Vredesbeweging, en maakte buitengewoon veel indruk in de eerste Vergadering van den Volkenbond te Genève door haar warm pleidooi voor hulp aan de gedeporteerde vrouwen en knderen. In de vergaderingen van de Volkenbondscon ferentie over handel in vrouwen en kinderen te Genève dit jaar gehouden van 30 Juni tot 5 Juli was zij de eenige vertegenwoordigster van de Deensche regeering. In de beide vergaderin gen van den Volkenbond X September 1920 en 1921 heeft zij zitting als technisch gedelegeerde voor Denemarken. Haar uitgebreide kennis en groote ervaring staan er ons voor in, dat hare voordrachten be langrijk zullen zijn en wij zouden dus alle be langstellenden willen opwekken ze bij te wonen. Fröken Forchhammer zal in het Engelsch spre ken, doch desgewenscht kan eene vertaling ge geven owrden. .7" Jhr. de G ijs el aar. Jhr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester von Leiden en lid van de Eerste Kamer, heeft Zaterdag, ofschoon er met zijn volkomen herstel nog cenigen tijd zal zÜtt gemoeid, het Diaconessenhuis te Leiden kunnen verlaten en zal voorloopig in zijn woning verder worden verpleegd. Met het oog op zijn thuiskomst werden hem Zaterdag van verschillende zijden tal van bloem stukken, zoomede een groot aantal schriftelijke en andere gelukwenschen, toegezonden. Grondbedrijf, sportpark en marktwezen te Alkmaar. Ter benoe- ming tot directeur van het grondbedrijf, het sportpark en het marktwezen te Alkmaar be velen B. en W. den raad aan de heeren D. Schenk en J. H. Jacobse, beiden oud-directeuren van distributiebedrijven aldaar. Een pionier. Met mr. K. A. W. L. Hazlhoff Roelfsema, die te Velp in den ouderdom van 72 jaar overleed;" is, zoo schrijft „De Bouwwereld", niqt slechts een scherpzinnig rechtsgeleerde en een waardig magistraat heengegaan, maar ook de pionier in den strijd tegen de ontsierende reclame, die, toen hij lid van het bestuur van Heem schut was, als lid der Provinciale Staten van Noord-blolland 'bij dit college het ontwerp voor de verordening, tegen die ontsiering gericht, heeft ingediend. De verordening werd aangenomen en zij werd het voorbeeld, dat in Zuid-JHolland, Zeeland en Middelburg werd nagevolgd. De provinciën Utrecht en Geledrland, waar mr. Hazelhoff Roelfsema de laatste jaren van zijn leven doorbracht, missen echter nog altijd zulk een nuttige verordening. De Gedeputeerde Staten van Gelderland vragen nu ten tweeden male aan de gemeentebesturen, of zij zulk een veror dening wenschenHad mr. Hazelhoff Roelf sema dit ook gedaan, zijn verordening ware er nooit gekomen. Zijn nagedachtenis zal in eere blijven voor allen, die voor Heemschut voelen. M Steunbeweging Roode Kruis. In de week van IT tot en met 17 September is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gravenhage aan giften in totaal 5750.65 ingekomen, met bestemming voor: Rusland 561; Oostenrijk 36.75; kas der Vereeniging 550; Frankrijk 4292.90; Rust huis der Wilhelmina-Vereeniging 310; bene vens talrijke Oostenrijksche en Hongaarsche coupons. Volkswarenbnls te Dottei dam. Uit Rotterdam wordt aan het Vod. geschre ven Men herinnert zich ongetwijfeld, dat geruï- men tijd geleden te Rotterdam is opgericht een Maatschappij van Volkswarenhuizen. Deze Maatschappij werd in het leven geroepen door de werknemers-organisaties in het havenbedrijf, terwijl de werkgevers-organisaties voor het be- noodigde kapitaal zorg droegen. Over de. stichting dezer maatschappij is toen heel wat te doen geweest, doch nadat de storm van ingezonden stukken- in de plaatse lijke bladen wat bedaard was, hoorde men niets meer van deze Maatschappij, totdat plotseling vandaag het eerste volkswarenhuis in Rotter dam is geopend. Nu blijkt ook waarom de belanghebbenden de Maatschappij zoozeer bestreden hebben. Ze zal een geduchte concurrent worden. Twee panden aan de Hoogstraat zijn voor het winkelbedrijf ingericht, dat zich voorloopig be paalt tot den verkoop van manufacturen, ge maakte ondergoederen, heerenconfectie, dekens, karpetten, enz. Al aanstonds treft het belangrijke prijsver schil van het Volkswarenhuis met andere groo te magazijnen, welk verschil men bij alle artike len aantreft. Den vertegenwoordigers van de pers, die bij de opening waren uitgenoodigd, werden artikelen voorgelegd, die bij winkeliers te Rotterdam waren gekocht en welke door de ze winkeliers waren geprijsd, terwijl daarnaast de zelfde artikelen in het Volkswarenhuis tegen belangrijke lagere prijzen zijn te verkrijgen. De heer Joh. Brautigam, voorzitter van den raad van beheer, heeft het volkswarenhuis, in te genwoordigheid van aandeelhouders en genoo digden geopend met een redevoering, waarin hij allereerst herinnerde aan de kritiek die ge maakt is op het samengaan van de werkgevers- en werknemers-organisaties op dit gebied. Spr. wilde echter vaststellen, dat de verhouding tus schen werkgevers en werknemers in het trans portbedrijf door de stichting van deze maat schappij geen verandering heeft ondergaan. De ze organisaties hebbendikwijls fel tegenover elkaar gestaan, en ook in de toekomst zullen er nog wel eens perioden van worsteling en strijd aanbreken. De Maatschappij voor Volkswaren- huizen kan daarop geen invloed oefenen, en AMERSFOORT, ARNHEM, SOEST, STEENBERGEN, TWELLO, UTRECHT. Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvorderbasr Zl'U met 10 dagen opzegging 3 een maand vast 4°/. 3 maanden opzegging 4I'/» een jaar opzegging 5°/°. door middel van deze maatschappij kan men ook geen druk op een van de partijen doen gelden*! Voorts stelde de heer Brautigam in het licht* dat tot de stichting werd overgegaan ten einde( den arbeider, en in het algemeen eiken burgef in staat te stellen zich te behoeden voor onnooi dig verlies bij aanschaffing van levensbenoo*t digdheden. De meening had postgevat, dat met de distributie van levensbenoodigdheden te groc te sommen verloren gingen, dat geen behoor< lijke verhouding bestond tusschen de prijzen van-' den fabrikant en die welke van den verbruiker gevorderd worden. Een nauwgezet onderzoek gaf ons, alduS spr„ de overtuiging, dot er een betere verhouw ding tusschen den fabrieks- en den consumptie prijs te vestigen was, en om hiertoe te geraken was tot de stichting van Volkswarenhuizen overgegaan. Daarbij wordt aanvaard het stelsel: groote omzet en zeer matige winst, terwijl dft organisatie van dit bedrijf gericht is op vermiji j ding van de tusschenschakels in den handel^ I Overigens zal de onderneming geheel commcr», cieel worden gevoerd. Groote uitkeeringen aan de aandeelhouders zijn echter statuair bviten-f gesloten Maatregelen tegen bloeiende bedrijven. De firma Sneep en Maris te Zevenbergen schrijft ons: Wanneer, zooals de opvatting is bij een goed deel van ons volk, onze arbeids-wetgeving een inblazing is van de Duitschers die ons ge héél weerloos willen maken, vinden zij uitne mende bondgenooten in de ambtenaren die haar moeten uitvoeren. Wanneer een ondernemer, aan zijn personeel vacantie geeft, mag dat persé niet anders dan onder het verloren gaan van zooveel mogelijk arbeidskracht, en als er in deze slechte tijden nog een bedrijf staande blijft, rusten zij niet of het moet aan kwijnende zaken gelijk worden gemaakt Als voorbeeld diene het volgende: Op 6 Augustus VToegen wij, met het oog op de overstelpende drukte in onze drukkerij, voor drie weken verlof tot overwerk voor vier vol wassen mannen. Dit moesten wij doen, omdat op het eind van die drie weken de vacantie volgde en Onze cliënten de dupe zouden wor den van te lang uitstel. Op 10 Augustus ant woordde de Arbeids-Tnspectie te Breda met een' weigering, op grond dat de verloren uren voor vacantie niet mogen worden ingehaald, ook niet door vooruit werken (het schijnt dat wij mid den in een gouden tijd leven, waarin men met alles, geld en arbeid, rroyaal ken omspringenl wie maaktregeering en ambtenaren toch' eens duidelijk dat wij in een tijd van toene mende malaise leven, die waarschijnlijk nog ja ren zal aanhouden?! en dan verder omdat „het in het meerendeel der drukkerijen zeer slap is, zoodat er geen reden aanwezig is om ran U eert overwerk vergunning te verleenen". Tegen an dere drukkrijen behoeven de ambtenaren dus geen maatregelen te nemen, omdat die toch al tegen den grond liggen, maar als er nog eert overeind staat, moet die aan de andere gelijk worden gemaakt. Voortreffelijke bondgenootem hebben de Duitschers! En aon het hoofd van: hun bondgenooten staat de Minister van At- beid in Den Haag. Wij gingen natuurlijk on middellijk in hooger beroep, en verzochten den! Minister ons de gevraagde vergunning nog te verleenen. Met departementale vlugheid werd ons verzoek behandeld, en midden in de vacan tie, op 29 Angus*us. werd ons het bericht ge zonden dat de Minister, gelet op de ingewon nen ambtshertrViop nkmpdp o-» artikel 28 den Arbeidswet T919, bet verzoek had afgewezen^ Wii hebben onze cliënten natuurlijk niet lateni wachten, maar het werk op tijd in Duitschland loten klaar maken. Wii zijn in een grooten industrieel en oorlog gewikkeld met de machtigste mogendheid van de aarde, en in dien oorlog hebben wij de verv raders midden in ons land, en die leven van de belastingen, die wij met moeite opbrengen Wij zullen dien oorlog zeker verliezen, niet al leen omdat de Duitschers in het voordeel zijl* odor den stand van de Mark, maar vooral om4 dat wij onze krachten niet mogen gebruiken, omdat redering en ambtenaren ons de hand°r binden. Wij zouden hem winnen, als wij moch* ten werken zooveel wij willen, als door langei werktijd het stukloon en dus de materialen zouden dalen, en als door het afdanken van de honderden parositeerende ambtenaren die ver hinderen moeten dat er wordt gewerkt, do be lastingen lager werden. Ook dan nog blijft het! een zware, grimmige striid, maar met de ener gie en de vindingrijkheid van onze industrië len, die nu aan banden worden gelegd, zouden; wii hem zeker winnen. Moeten wii ons die kans laten ontgaan? Ef moet gehandeld worden, niet geklaagd. Voor redeneeren en klagen is Den Haag door, dat is al lang genoeg gebleken.- Daarom moeten wij? buiten Den Haag om handelen. De industriee- len moeten zich vereenigen en tot de regepringf zeggen: Tot samenwerking ziin wij gaarne be reid, maar wij laten U niet toe ons te vermoord den. Ten behoeve van imaginaire ethische voor deelen laten wij industrie en handel niet ver nielen. Met 1 Januari a.s. houden wij ons nieti meer aan Uw Arbeidswet. Tegen de vereenigde! industrie en handel zou de regeering niet opJ gewassen zijn. En mocht de regeering onvers hoopt de sterkste zijn en dus de ondergang van) ons land gewis, nu, dan is er geen reden oirt langer tegen de catastrophe te vechten, laat zö dan komen. De regeering wil het, en als de par tijen in de Kamers haar steunen, laten ze dart allen hun zin krijgen. Dan zal het niet lang duren of alle Nederlandsche industrieën emi^ greeren en verschaffen den Duitschen arbeider' brood. Maar nu het nog niet geheel verloren is, moet de zakenwereld zich te weer stellen. D4 zachte middelen van overreden en argumenteer ren zijn uitgeput, nu blijft nog alleen over het wapen van hard tegen harod. Het gaat om dd welvaart van ons land en om het brood van derti arbeider. Waar zou de arbeider meer van lijden^ Van tier uur werken of van maandenlang werk loosheid. Mass a-o n t s 1 a g. Een 60-tal arbeider^ van de Stroostoffabriek „de Phoenix" te Veeni dam is ontslag aangezegd. Conflict opgelost. Het overwerkn conflict bij de firma Ten Hoopen en zoon té Neede is geëindigd. De patroons en de arbei dersorganisaties zullen over de al of niet noodi zakelijkheid van het overwerk beslissen. De moord te Almelo. Voor het Ge rechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep tei recht gestaan de 18-jarige H. H., magazijnbe-t diende te Almelo, beschuldigd van moord op dé|

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2