BINNENLAND. Per flesch f 1.75, per e Verspreide Berichten. Een nieuw klink-toestel. Deskundigen op schee psbouw-gebied hebben ■e Londen een proefneming bijgewoond met een \icuw werktuig om onder water bouten vast te klinken. Het schip behoeffom hersteld te worden, niet op de helling of in het dok te worden gebracht, maar een duiker kan met dit werktuig onder water in een uur honderden klinkbouten drij ven door de stalen platen van den scheeps romp. Het werktuig weegt circa 15 pond en Ris beweegkracht wordt een kleine hoeveelheid Ontplofbare stof gebezigd, waarmede de klink nagels letterlijk op hun plaats worden ge schoten. Men meent, dat deze vinding een be langrijke werkbesparing zal mogelijk maken en ïlat ook reparaties in volle zee erdoor moge- Jijk worden. Ook bij het herstellen van brug gen of bij iedere gelegenheid waarbij een me talen ploot met grooten spoed moet worden /astgeklonken, kan het nieuwe toestel dienst doen. De schipbreuk van de „Salina". Kapitein Messel van de „Salina", die bij een aonvaiing met de „Jon Breydel" zonk, heeft het volgende relaas gegeven van zijn wedervaren Toen de aanvaring plaats had, stonden mijn vrouw en mijn beide zoontjes, de een 3 jaar, de onder 20 maanden, samen ann dek, terwijl ik op de brug was. Toen de schepen tegen elkaar oonbotsten, sprong ik aan dek en greep mijn oudsten zoon, mijn vrouw toeroepend hetzelfde te doen met den jongsten. Mijn oudste zoon, die zijn armen om mijn hals had geslagen, en ik, makten twee keer onder water, in weerwil van mijn pogingen om hem boven water te houden. De jongen hield zich flink hij deed alles wat ik hem zeide en huilde niet. Toen wij-voor den tweeden keer bo ven kwamen, was ik zeer uitgeput. Gelukkig zag ik een dekstoel drijven, dien ik kon berei ken en waarin ik mijn jongen legde, doch zelfs zijn geringe gewicht maakte, dat hij met de stoelbekleeding onder water raakte. Toch deed die tijdelijke rust ons goed. Er was geen tijd geweest om zelfs een reddingsgordel te grij pen. Nauwelijks hadden wij onze kinderen ge grepen of het schip helde zwaar over en wierp ons allen in zee. Mijn vrouw, die 26 jaar is, en ik zijn beiden goede zwemmers, maar ik geloof dat zij ge kwetst is bij de botsing, want zij scheen niet in Staat goed te zwemmen. Zij had den kleinen jongen om den hals vasthet was een treffend gezicht. Ik zag ze nergens meer toen we ten slotte door een reddingsboot van de „Jon Brey del" uit het water werden gehaald. Toen eerst begon mijn oudste zoontje te huilen en om zijn moeder te roepen. Wij waren nog niet Tang op de mailboot, toen het lichaam van mijn vrouw werd opgehaald, doch de baby was verdwenen hij is vermoedelijk weggeslagen uit haar greep. Zij stierf voor wij Dover bereikten. De Staatscourant van gisteravond bevat o.m. de navolgende Kon. Besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. B. C. J. LodeT als raadsheer in den Hoogen Raad roet dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten den lande bewezen benoemd tot leeraar uan de Rijkslandbouw- winterschool te Zutfen G. Langeler te Laren (G.) thans tijdelijk tot wederopzeggens benoemd tot rijkskeur meester m bijzonderen dienst dr. K. Over, G A. Bon, dr. H. Ubbens, A. van Manen, J. A. Gunst, T. P. A. Sperna Weiland, allen gemeen- l[ telijk keuringsveearts te Amsterdam benoemd tot amanuensis 2e klasse aan de Veeartsenijkondige Hoogeschool te Utrecht G. j tfober aldaar, thans laboratorium-bediende aan die onderwijsinstelling op verzoek eervol ontheven uit zijn betrek- 1 ring van bureelchef ter griffie van de arron- lissements-rechtbank te Utrecht J. Vlietstra. Duitsch gezant te 's-G raven- a g e. Naar wij vernemen wordt in gezag- nebbende kringen eerstdaags de benoeming verwacht van den heer von Lucius, laatstelijk gezant te Stockholm, tot Duitsch gezant te 's-Gravenhage. Een kwestie van protocol. Met de komst van den nieuwen internuntius, is een eigenaardig vraagstuk gerezen in het corps di plomatique. Een internuntius staat diplomatiek j gesproken in rang gelijk met een gezant, zooals een nuntius met een ambassadeur. Maar bij eeni- ge katholieken hoven heeft de vertegenwoordi- j ger van den Heiligen Stoel den voorrang boven de vertegenwoordigers der wereldlijke mogend- j heden. Dat berust op het protocol van het con- gres van Weenen, waar de protestcntsche staten Vei re in de minderheid waren. Op grond van dit gebruik schijnt nu de inter nuntius hier aanspraak te maken op de positie Van deken, althans bij de opening der Staten- Eeneraal, nam hij zijn plaats slechts in onder Voorbehoud van zijn aanspraken op de plaats van doyen, wat hier pleegt te zijn de gezant die het langst bij ons hof is geaccrediteerd. Wie in deze gewichtige quaesrie beslissen moet, onze regeering, of de regeeringen, die hier •door een gezant vertegenwoordigd zijn, weten wij niet; dat is een mooi probleem voor „het protocol". CfN.C.") Voorontwerp voor een Landbouw arbeiderswei. De minister van Arbeid heeft bij den Hoo ien Raad van Arbeid aanhangig gemaakt het voorontwerp van een Landbouwarbeiderswet. 'Aan de toelichting wordt het volgende ont leend De wenschelijkheid van wette lijke regeling. Ook zij, die dc rechtmatigheid van de aam- opraken der landbouwarbeiders op wettelijke bescherming nog niet toegeven, zullen moeten erkennen, dat indien de thans in dit opzicht be staande ongelijkheid tusschen landbouw cn in dustrie door het achterwege blijven van bedoel de bescherming werd bestendigd, deze een prik kel te meer vormt om den overgang van arbei ders uit den landbouw naar andere beroepen en irien hiermede samenhongenden trek naar de steden abnormale verhoudingen te doen aanne men. De londbouwarbeid kan niet onder dezelfde wettelijke bepalingen worden gebracht als in een deel van de Arbeidswet 1919 voor de industrie gijn vastgesteld. Bij het vaststellen van de voorschriften moet Tact den bijzonderen aard van den landbouwar- beid rekening worden gehouden. De vrijheid van arbeid. In do eerste plaats komt naar voren de po litie van hei bedrijfshoofd en diens crezin of. anders gezegd, de vraag van den eigen of vrijen arbeid. Wettelijke regeling van den arbeidsduur voor den ondernemer persoonlijk behoort in een arbeidswet alleen thuis voor zoover zij noodza kelijk is om de bescherming der arbeiders mo gelijk te maken. Dieomstandigheid, welke in de Arbeidswet 1919 aanleiding heeft gegeven om de bakkerspatroons in hun vrijheid van ar beiden te beperken, doet zich in den landbouw niet voor en dus blijft de ondernemer geheel vrij om te werken wanneer hij wil. Dc dienstboden. Ten aanzien der dienstboden doet zich het aangegeven standpunt inzake het binnendringen in het gezinsleven evenzeer gelden. Contröle- maatregelen, ondersteld, dat zij uitvoerbaar zou den zijn, zouden te diep ingrijpen. Er moet echter onderscheid worden gemaakt tusschen het werk van het vrouwelijke en dat van het mannelijke inwonende dienstpersoneel in het landbouwbedrijf. Hoewel voor de vrouwelijke dienstboden de huiselijke bezigheden veelal in meerdere of in mindere mate gepaard gaan met bedrijfswerk zaamheden, nemen, waar beide soorten werk in- eenloopen, de eerstgenoemde in elk geval een ruime plaats in. Het ligt daarom in de lijn van het in de Arbeidswet 1919 aangenomen begin sel om de werkzaamheden van vrouwelijke dienstboden, wanneer zij dat gemengd ko rak ter dragen, niet als landbouwarbeid in den zin der wet te beschouwen (art. T, onder d. van het ontwerp). Ten aanzien van de inwonende knechts, welke in het landbouwbedrijf worden nongetroffen, is uitsluitend sprake van bedrijfsarbeid. De minister is van oordeel, dat, voor zoover het mannen betreft, op den grondslag van vier en vijftig uren per kalenderweek eene goede re geling van den arbeidsduur voor de verschil lende deelen van het jaar kan worden getrof fen daarvan is dan ook in het ontwerp uitge gaan. Hij meent, dat, waar het de eerste wette lijke regeling op dit gebied geldt, het niet wen- schelijk en, in verband met den reeds besproken aard van den landbouwarbeid, niet noodzake lijk is in het algemeen sterker in te grijpen. Als maximum duur van den dogelijkschen werktijd wordt gedacht aan zeven, acht, negen of tien uren. Het ontwerp laat het bedrijfshoofd de gele genheid om de uren, waarop gewerkt zal wor den, naar eigen inzicht bepalen. Overschrijding van den wette lijk bepaalden arbeidstijd. Een bepaling is opgenomen, welke de gele genheid opent om bepaalde werkzaamheden toe te laten met overschrijding van den wettelijk bepaalden arbeidstijd, krachtens het tweede lid van artikel 18 zullen bedoelde werkzaamheden bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen worden aangewezen. Het gaat hier in de eerste plaats om de ver zorging van het vee, o.a. het voederen der werk paarden des morgens vroeg, voordat zij aange spannen worden. Dc tweede uitzondering is vervat in artikel 22, To. lid krachtens welke bepaling, bepaalde soorten van landbouwarbeid geheel of gedeelte lijk aan de voorschriften omtrent arbeids- en rusttijden kunnen worden onttrokken. Het gaat bij deze uitzondering om die bezigheden welke met werkelijken arbeid niet veel meer dan den naam gemeen hebben, typisch voorbeeld hiervan is de arbeid van den schaapherder. De dorde uitzondering betreft de mogelijkheid om overwerk te doen verrichten. De Arbeids wet 1919 opent daartoe de gelegenheid door het stelsel van overwerk-vergunningen. In het landbouwbedrijf is een dergelijke regeling vrij wel uitgesloten. Het kwam den minister daar om wenschelijk voor in dit ontwerp een eenvou dige regeling op te nemen, welke bij een mini mum van omslag voldoenden waarborg voor een vichtige naleving biedt. Uitgegaan is van de gedachte, dat aan elk landbouwbedrijf in den drukken tijd zonder eene voorafgaande oonvra- ge gelegenheid moet worden gegeven om den werktijd voor mannen, met inachtneming van een bepaalde grens te verlengen, een grens van 2 uur per dag. Vrouwen en jeugdige personen. In de eerste plaats beperkt artikel 15 den arbeidsduur voor deze categorie tot ten hoogste 8 uren per dag. Verder stelt het ontwerp in artikel 5 het ab solute verbod van landbouwarbeid voor vrou welijke arbeiders binnen 8 weken na hare be valling. Hetzelfde artikel verzekert ook aan een vrouwelijke arbeider, die een borstkind heeft, gelegenheid om haar kind te zoogen. Een andere groep, die eene afwijkende rege ling behoefr, wordt gevormd door de jeugdige personen, waarvoor het ontwerp als grens naar i boven den 18-jarigen leeftijd stelt. Het verrichten van allerlei lichte bezigheden, die de kinderen in hun onmiddellijke omgeving vinden en soms half spelend doen, wordt door j het ontwerp aanvaard in dien zin, dat kinderen van 10 jaar of ouder buiten den schooltijd en tusschen 8 uur voormiddags en 6 uur namid dags gedurende ten hoogste 4 uren per dag lichte werkzaamheden in het bedrijf der ouders mogen verrichten. Met betrekking tot den Zondag houdt het ont werp zich in art. 12 aan den bijna zonder uit zondering door de landbouwende bevolking ge volgden regel, wanneer het allen loonarbeid op Zondag verbiedt met de mogelijkheid om bij al gemeenen maatregel van bestuur uitzonderingen te. maken voor de noodwendig eiken dag te ver richten werkzaamheden, alsmede voor die ge vallen, waarin het tot den volgenden dag uit stellen van bepaalde werkzaamheden eenig pro duct belangrijk in waarde zou verminderen of verloren doen gaan. Tegengaan van gevaar. Hoofdstuk ITT van het ontwerp geeft „bijzon dere voorschriften tot het tegengaan van ge vaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven der arbeiders". Het zwaartepunt ligt daar bij in de krachtens art. 7 uit te vaardigen voor schriften, waarvan de strekking overeenkomt met die van de maatregelen, welke op grond der Veiligheidswet zijn getroffen. Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat deze bescherming door een zoo eenvoudig mogelijke regeling zal worden verkregen, heeft de minis ter niet getracht aan den aard of den omvang van het bedrijf criteria te ontleenen, waarvan de al of niet toepasselijkheid der voorschriften j zou moeten afhangen. De beschermende maatregelen vinden dus een j algemcene toepassing, voor zoover het niet be- treft ondernemingen, waarin uitsluitend arbeid I wordt verricht door de personen, bedoeld in art. 1, onder d en e alleen deze ondernemingen zullen daardoor geheel buiten de wet blijven, i Wat het aanbrengen van beveiligingen aan j werktuigen betreft, zal, geheel in de lijn van I hetgeen de Arbeidsinspectie tot dusver op in dustrieel gebied heeft gedaan, het voorlichtend en leidend gevend element een ruime plaats kunnen innemen ST. EmiLION ORIGINEELE zeer aan te bevelen bij 1. L SC10TERMAK1 Zn., 8tr.it/. 11. Tel. 145 Tegen een aanstoot geven de film. De minister van binnenlandsohe zaken heeft het navolgende bericht aan de Com missarissen der Koningin, met verzoek hierop de aandacht van de burgemeesters te vestigen. „Reeds wroeger is de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid, dat films, welke voor be vriende noties krenkende tooneelen voorstellen, niet ter vertooning worden toegelaten. Thans schijnt zich weer het geval voor te doen, dat sommige bioscoopondernemers gekleurde troe pen, in Fransche uniform gekleed, ten tooneele brengen, die daden verrichten, welke aanstoot kunnen geven. Daar bovendien de bedoelde film niet door smaak schijnt uit te munten, is er wellicht aanleiding voor dc burgemeesters der betreffende gemeenten om de vertooning tegen te gaan." Fct uitvoerrecht op petrolenm. In verband met loopende geruchten, heeft de Tel. aan het departement van Koloniën geïnfor meerd naar de plannen van minister de Graaff, in zake het uitvoerrecht op petroleum in Ned.- Indië. Men kon nog geen positieve inlichtingen geven, aangezien de minister nog niet tot een eindbeslissing is gekomen. Op 't oogenblfk is er echter bij den Raad van State een voorstel aanhangig. De plannen van d?n minister zullen vermoedelijk worden bekend gemaakt bij de over eenige weken in te dienen Indische begrooting. Het voorstel van den Volksraad om het uitvoerrecht ongeveer te ver tienvoudigen, achtte men echter in alle opzich ten onuitvoerbaar. RoUerdaranche weftiocufera-crlsis Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de candi- daat van den Vrijheidsbond voor een der beide, heden door den Rotlerdamschen gemeenteraad te vervullen wethoudersvacatures zijn de heer T. de Meester, terwijl voor de tweede vacature mr. Ab. van d^r Hoeven (c.-h.) zal worden ge steld door de Rechtsche Raadsclub. Dat de heer de Meester zich, zoo het hem eonigszins mogelijk was, niet zou onttrekken aan wat men reeds heeft opgevat als de consequen tie van de aanneming zijner motie, mocht men veronderstellen. Dat echter de oud-wethouder van der Hoeven het geweer weer op schouder zou nemen, heeft het blad niet durven hopen. Ook hij heeft blijkbaar slechts aan de stem van den plichtgshoor gegeven. Hoogen Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot plaatsvervangen de leden van den Hoogen Raad van Arbeid voor het tijdvak van 17 September T92T tot en met 25 November 1924 de heeren: mr. Q. J. Terpstra, 's Grav.enhage; F. L. van der Bom, Amsterdam; H. Smidt van Gelder, Amsterdam; A. P. C. Roothaert, Tilburg; R. K. van den Berg, Baarn; dr. S. E. B. Bierema, Usquert; F. H. Dijk- sterhuis, Mensingaweer gem. Leens; dr. G. M. Kusters, Tilburg; W. Warnaar, Sassenheim; R. Pierre, Eygclshoven; D. Huding L.Jzn., Amster dam; E. Kupers, Amsterdam; P." Daiiz, Amster dam; L. van der Wal, Amsterdam; W. Drop, Rotterdam; N. van Hinte, Amsterdam; A. J. Loerakker, Scholen; H. Brouwer, Hilversum; A. H. Smulders, Utrecht; G. Baas Kzn., Amster dam; J. S. Ruppert Jr., Rotterdam; TTi. J. Dis sel, Amsterdam; L. Kelder, Amsterdam; F. C. van Ingen Schenau, 's Gravenhage; en is bepaald, dat de hiervoren genoemde plaatsvervangende leden zullen optreden onder scheidenlijk ter vervanging van de na te noe men leden van den Hoogen Raad van Arbeid: T. J. A. E. Verkad, 2. J. F. H. Spier, 3. dr. F. E. Posthuma, 4. W. Fransen Jzn., 5. L. Attema; 6. mr. A. G. A. Ridder van Rappard; 7. Chr. van den Heuvel, 8. dr. L. N. Deckers, 9. F. V. Val- star, TO. mr. A. Haex, TT. Paul Nijgh, T2. R. Stenhuis, T3. H. J. Brucns, T4. F. van de Waüe, T5. Joh. Brautio-am, T6. F. van der Wal, 17. A. C. de Bruyn, T8. J. A. Schutte, T9. P. J. S. Ser- rorens, 20. K. Kruithof, 2T. H. Amelink, 22. B. Lansink Jr, 23. H. Maters, 24. H. L. Snel Jr. Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg. Prof. mr. M. W. F. Treub heeft aan den minister van* Justitie den wensch te kennen gegeven, als voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg in ambtenaarszaken heen te gaan. Hij moet echter voornemens zijn eerst de voorgenomen reorganisatie van het georgani seerd overleg onder zijn leiding tot stond te brengen. De desbetreffende adviezen zijn ingekomen op die van prof. Diepenhorst na. Rsb. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het Hbld., dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zeer binnenkort zal aftreden als hoofdredac teur van „De Nederlander". Intern. Arbeidsbureau en So ciale Verzekering. De Geneefsche cor respondent van het Hbld. meldt: Hot Internationaal Arbeidsbureau heeft dezer dagen eenige technische deskundigen uit de verzekeringswereld uitgenoodigd tot een confe rentie om hun advies in te winnen over de taak van het Intern- Arbeidsbureau ten opzichte van de sociale verzekering. De heer K. Lindner, wiskundig adviseur van de Rijksverzekeringsbank, nam aan deze confe rentie deel. Neder 1. Roode Kruis. Naar men verneemt", is benoemd tot Tc onder-voorzitter van het dngelijksch bestuur van het Nederland- sche Roode Kruis jhr. H. Loudon te 's Graven hage. j Een Fransch minister in ons land. De Fransche minister van openbare wer- I ken, de heer Le Trocquer, gaat een reis langs I den Rijn ondernemen, teneinde inspectie te hou den over de vloot van Duitstihe Rijnaken en sleepbooten, die overeenkomstig de bepalingen I van het verdrag van Versailles aan Frankrijk is overgegaan- Bij deze gelegenheid zal de minister ook ons land bezoeken. Het programma bevat een bezoek aan Rotterdam, waar de minister Maandagavond 3 October zal aankomen. Dins dag zal hij worden rondgeleid in de Rotterdam- sche haven door den directeur van het haven bedrijf, eventueel door den burgemeester. Des middags volgt een tocht naar Dordrecht en Hoek van Holland- Woensdag vertrekt de heer Le Trocquer naar Antwerpen. (Hbl.) zal dat bedrag wel aanmerkelijk hooger zijn^ daar er bovendien nog kleine herstellingen moe«C - jten organist deelde mede, dat Bordeaux, gewas 1917het kerkbestuur ook plan had in de toekomst een cp electrisch windtoestel voor het orgel aan te B 72Ü"schaffen. Wellicht is thans de gelegenheid vooti* de opstelling en aanbrenging van dit windtoe-» j stel bijzonder geschikt. 1 Een verzakkende kerk. D t> kerk te Zuïd-Scharwoude zal terdege moeten worden gerestaureerd. In de muren ontslaan leelijke scheuren, en de vloer is op tol vart plaatsen danig verzakt, waardoor de banken een hellenden stand aannemen. Men vermoedt dat zichgrafkelders onder den vloer beving den. (,rN. v. d. D.") De drooglegging der West E i n* der Plassen. Wij vernemen dat de droogleg* ging der Westeinder plassen bij Aalsmeer bin*' nenkort tot uitvoering zal komen. Ruim 900 HJV» prima gronden, in kwaliteit overeenkomende met de Haarlemmermeer, zullen door particulier ini* tiatief binnen drie jaren voor ons land gewon* nen worden. De indijking zal in een jaer tijds kunnen ge schieden, terwijl de kunstwerken, bemaling en verkaveling circa 2 jaren daarna geheelzullen' voltooid zijn. Als leider dezer werken zal optreden de heet S. ten Bokkel Huinink, directeur der N. V. Ne* derlandsche Betonijzerbouw te Amsterdam, dief gedurende de laatste jaren eveneens de voor bereidingen ontwierp voor de gedeeltelijke droog legging der Friesche Wadden, tusschen Ame land en de Friesche kust. De regeering heeft voor deze laatste werken geen toestemming gegeven, daar nog altijd wordt gewacht op het eindrapport van de Wa terstandscommissie van T9I8, destijds ingesteld in verband met de wellicht boogere waterstanden der Zuiderzee, langs de Friesche en Groningsche" kust. N. R. Ct. Rauwe en gepasteuriseerd® melk. .De gezondheidscommissie te 's-Gra- venhage heeft een onderzoek ingesteld in hoe* verre de melkverkoop te 's-Gravenhage in hoofdzaak zich bepaalt tot gepasteuriseerde melk, dan wel of daarnevens ook in voldoende mate rauwe melk verkrijgbaar is. Dit laatste is vooral van belong voor de voeding van het jonge kind, dat indien het van moedermelk ver stoken is, in hoofdzaak met melk moet worden grootgebracht. Het jeugdige kind, gevoed met melk, welke tevoren is gepasteuriseerd loopt gevaar, vooral wanneer die melk nog eenmaal tot kookhitte wordt verwarmd en toebereid, te gaan lijden aan de z.g.n. ziekte van Barlow. Deze ziekte ook we! zuigelingen-cortuur ge naamd, wordt waargenomen bij kinderen, die met gecondenseerde melk, hooggesterilisecrde melk en melk, die geruimen tijd na het pastenri- seeren gekookt is, worden grootgebracht en wordt het veelvuldïgst waargenomen tusschen 6 maanden en twee jaar. Door toevoegen van sinaasappelsap aan de melk, door verandering van voeding kon zij worden voorkomen of genezen. Uit de bevindingen der gezondheids-commis* Liberale jeugdorganisatie? Bij de Amsterdomsche efdeeling van den Vrij heidsbond bestaat volgens de Tel. het voorne men een Jeugdorganisatie in het leven te roepen. Volgens het ontworpen reglement kunnen daarvan lid zijn jongelieden, die zich tot de be ginselen van den Vrijheidsbond aangetrokken gevoelen. In een binnenkort te houden verga dering van de afdeeling Amsterdam van ge noemden Bond zal een commissie van voorbe reiding eener zoodanige Jeugd-organisatie wor den benoemd. Maatschappelijk Reddingswerk. Men meldt ons: In Rotterdam is een groot- sche beweging aan het opkomen, die zich ten doel^ stelt op groote schaal maatschappelijken reddingsarbeid te verrichten, waaronder ver staan wordt het krachtig hulp verleenen aan maatschappelijke schipbreukelingen van allerlei soort, maar bovenal aan zedelijk verdwaalden, aan gevallen vrouwen en meisjes en aan dezul ken, die uit den aard der omstandigheden in groot gevaar verkeeren te vallen. De stoot tot deze beweging is gegeven door een reeks artikelen in de „Nieuwe Rotterd. Cou- rant geschreven door den bekenden redacteur der rubriek „Onder de menschen", den heer Brusse, onder het opschrift „Rotterdamsche zedeprenten". In deze artikelen is een ontstel lend beeld getoond van de zede toestanden in de Rottestad, van de toenemende prostitutie tot zelfs onder kinderen, waarvan de oorzaken veelal bleken te zijn verregaande verwaarloozing van de zijde der ouders, slechte huiselijke en woningtoestanden en als laatste factor het ont breken van de noodige krachten en middelen, in- richtingen en menschen om de verdwaalden en gezonkenen hulp te bieden, ze op den rechten weg terug te voeren en voor verder of opnieuw vallen te behoeden. Op deze artikelen zijn stroomen van brieven losgekomen uit alle kringen der maatschappij, waaruit groote bereidwilligheid en de besliste wil aan den dag treden om te helpen financieel en moreel. „Voor alles", zegt de heer Brusse, „spreekt uit het toenemend aantal brieven deze dringende wensch: laten wij de slachtoffers vgj\ al die ellende, die nu telkens in het verderf teruggestooten moeten worden, aanstonds prac- tisch helpen". Iemand anders schreef aan het blad: „Ik wil niet dat er zooveel wordt geleden. Laten de geldmannen nu de koppen bij elkaar steken om te redden wat er te redden is. Ik ben bereid ge durende de eerste vijf jaar jaarlijks honderd gulden bij te dragen. Wie neemt het initiatief?" Tal van giften en toezeggingen van giften zr)fn reeds gedaan. Mr. N. P. van der Mande le, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, heeft zich bereid verklaard om alle g-elden s>e bleek, dat in de behoefte aan huismelk hiel te ontvangen en een comité van vijf heeren uit te noodigen dat geld met hem te beheeren. In verband met dit alles is dc heer G. Maste, leider van het onlangs gestichte Nederlandsche Leger des Heils, uitgenoodigd zich naar Rotter dam te begeven voor onderhandelingen over de organisatie van den weldra te beginnen red dingsarbeid. Reeds hebben enkele weken be sprekingen plaats gehad. De heer Maste heeft beslag weten te leggen op een gebouwencom plex met terreinen nabij Rotterdam, welke voor het doel zeer geschikt zijn. Naar wij vernemen is het plan om de ge- heele zaak in handen te geven van het Neder landsche Leger des Heils, terwijl dan een com missie van buitenstaanders de financieele mid delen zal verschaffen en controle zal oefenen op den arbeid. De brand fn de oude kerk te ter stede voor het belangrijkste deel wordt voor zien door de levering van gepasteuriseerde melk. Slechts enkele kleinere slijterijen leveren rau we melk tegen denzelfden prijs als gepasteu riseerde melk, de groote melkinrichtingen leve ren slechts „modelmelk" in rauwen toestand, maar dan ook tegen veel hooger prijs. Waar het pasteuriseeren, met het doel om de melk' meer houdbaar te maken steeds meer toepas sing vindt is het van groot belang dat daar naast vooral voor zuigelingen rauwe melk, te gen normalen prijs beschikbaar blijft. Maar daarnevens is het ook noodig, dat ieder weet welk soort van melk hij ontvangt, want thans zijn de afnemers onkundig van het al of niet gepasteuriseerd zijn der melk, welke zij1 van hun leveranciers ontvangen. Do nadeelen, welke bij eenigszins langdurig gebruik van gepasteuriseerde en daarna weder n~,f F 1 A t\ tu h rZ 1 gekookte melk kunnen optreden moeten meer Delft. Een verslaggever van de Delftsche Crt S heeft met den heer Rodenburg, president-kerk voogd, een gesprek gehad over den brand in de Oude Kerk te Delft en deze heeft hem me degedeeld, dat de schade-taxatie nog niet gepu bliceerd kon worden. De heer Rodenborg verzekerde dat de ge- heele kerk in den ouden staat teruggebracht zal worden, en waar de gelegenheid zich mocht voordoen, bij de thans aan de orde komende herstellingen, ook kleine fouten en gebreken weg te nemen, die latere voorouders, dan de oorspronkelijke kerkstichters, bij reparatie of herstellingen begaan hebben, zal de gelegenheid daartoe zeker aangegrepen worden. De herbouw geschiedt in overleg met de rijkscommissie voor monumenten-zorg. De kerk zal geruimen tijd buiten gebruik ge steld moeten worden. De dienst zal dan wor den gehouden in de Schoolstraatkerk. Wel zou het bijv. mogelijk zijn door het aanbrengen van I schotwerk achter de zuidelijke pilarenrij een deel der kerk voor den dienst te reserveeren, maar de heer Rodenburg was daarvan geen voorstander omdat de geheel e kerk een gron dige schoonmaak behoeft en bij het herstel ook gezorgd moet worden dat de reparatie der on- derdeelen in overeenstemming met het geheel geschiedt. De Oude en Nieuwe Kerk met inboedel zijn, naar de heer Rodenburg mededeelde, bij de Arnhemsche verzekeringsmaatschappij en op Amsterdomsche beurspolis voor een millioen gulden verzekerd. Vertegenwoordigers dezer maatschappijen hebben reeds een bezoek ge bracht aan het terrein van den brand en zoodra met de kerkvoogden overeenstemming is bereikt, in zake de herstellingen, zal spoedig met de reparatie aangevangen kunnen worden. Die re paratie zal ook moeten omvatten een moeilijk te 1 algemeen bekend zijn, vooral bij ieder wien dé zorg voor kinderen is toevertrouwd. Het ware gewenscht dat de kannen waarin dé melk wordt rondgebracht, en de flessrhen waar in zij wordt afgeleverd een duidelijk opschrift moesten drogen „rauw, gepasteuriseerd of hooggesteriliseerd." Maréchaussée-kazernes. Men schrijft aan de M.s.b.: Aan het kruispunt van den Bredaschen weg naar Tilburg en dien van Gilze naar Rijen, nadert een prachtig gen bouw z'n voltooiing. Het is de nieuwe kazerne der maréchaussée te Rijen. Ze kost een dikkei ton en zal betrokken worden door vijf marós chaussées. Oplichting r»n t 26.000.—. De Amsterdamsche Bank is door een inmid dels ontslagen kasbeambte opgelicht voor eei]t bedrag van 26.000, dat hij op een cheque* welke hij in dienstbetrekking opzettelijk heeft doen zoek raken, door een vriend had laten in nen. Naar wij omtrent de wijze, waarop deze sluwei oplichting is gepleegd, vernemen, werd in der. maand Juli aan het hoofdkantoor van de Am sterdamsche Bank door een bediende van een groote firma hier ter stede een cheque aange boden, welke door den dienstdoenden 24-jari- gen kasbeambte in ontvangst werd genomen. Deze deelde na eenigen tijd aan den in de hal wachtenden bediende mede, dat de chèque plot seling spoorloos verdwenen bleek te zijn en na; geruimen tijd „gezocht" te hebben, gaf de kas beambte aan den bediende te kennen, dat eeij ernstig onderzoek naar deze „onbegrijpelijke verdwijning der chèque zou worden ingesteld, en dat de firma, door wie de chèque was uitged schreven, wel spoedig bericht zou krijgen. wi Dit bericht bleef echter zeer lang uit, want hef herstellen schade, en wel aan den gebeeldhouw- j onderzoek leverde, ondanks alle „ijverige na^ den zestiende eeuwschen preekstoel. Gelukkig is sporingen geen resultaat op, tot dat dezer da«^ die schade niet ernstig. Dan is er ook nog de j gen bleek, dat de chèque van 26.000 door haf schade ann het orgel. Had men aanvankelijk bijkantoor Sarphatistraat was uitbetaald, gedacht dat het orgel geen schade had geleden, Thans is vastgesteld, dat de kasbeambte op* later bleek die nogal aanzienlijk. De organist der kerk, de heer W. van Thie- nen, vertelde den verslaggever, dat tegen het orgel een waterstraal terecht gekomen was, waardoor het onderklavier aanmerkelijk geleden had. Bovendien droop de geheele orgelkast van het water. Al dat vocht moet uit het orgel verwijderd worden en daartoe is een geheele schoonmaak noodig, temeer omdat ook door aanslag van rook en roet het orgel verontrei nigd is. De schoonmaak van een zoo omvang rijk en schitterend orgel als dat der Oude Kerk zou in normale tijden 1500 vorderen. Thans zettelijk de chèque heeft doen zoekraken er», door het vervalschen van allerlei staten het on¥ derzoek dusdanig heeft weten te bemoeilijken* dat de oorzaak van de verdwijning schier nlel te vinden was. Ofschoon men nog niets wist van al de«4 machinaties, werd de kasbeambte den 13deaf) September j.l. door de directie van de Amster^ damsche Bank ontslagen, op grond van het felty dat hij grovelijk zijn dienst verzaakte. Korf daarna werd de chèque door een bediende een andere bankinstelling hier ter stede, die bl| deze oplichtmpszoak betrokken bleek te zijn«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2