"si^rtnIIüws" fi wverking- van dat stelsel cn van de wenschelijk- (held om het te handhaven. Verschil van gevoelen intusschen bestaat in ^het Centraal Stembureau over htgeen in de plaats van het door de Regeering voorgedragen stelsel moet komen. Eenige leden blijven van oordeel, dat op de tienden uiteengezet in het rapport der Staats commissie voor Evenredig Kiesrecht waar- hcen de Regeering in de Memorie van Toelich ting met instemming heeft verwezen voor de ^(verkiezing van de leden der Eerste Kamer een .-personenstelsel aangewezen is. Nu het door die ^Staatscommissie ontworpen personenstelsel «ninder deugdelijk is gebleken, komt als per- (soncnstclsel in de eerste plaats in aanmerking .het Hore-Clark-stelsel, dat onder meer in de .verkiezingen voor het vertegenwoordigende li- chaam in Tasmania en voor den senaat in Zuid- ''Afrika is gebezigd en beproefd gebleken. Op dit personenstelsel doelt ook het Voorloopig Ver slag de aandacht te vestigen. Andere leden van het Centraal Stembureau geven de voorkeur aan een lijstenslelsel, gelijk aan dat hetwelk geldt voor de verkiezing van 'de leden van de Tweede Kamer. Zij meenen, dat \et Hare-Clark-stelsel minder bevattelijk is en «neer ingewikkelde berekeningen vergt bij de vaststelling van den uitslag der verkiezing dan het door de Regeering voorgedragen personen stelsel en achten het daarom verwerpelijk. De toepassing van het lijstenstelsel daarentegen zal naar hun oordeel voor een ieder begrijpelijk zijn, terwijl de vastelling van den uitslag der .verkiezing weinig tijd zal vorderen. De Regeering heeft gemeend, aan het in de tweede plaats genoemde stelsel de voorkeur te moeten geven. Of het waarborgen van een groo- tere vrijheid aan de leden der Provinciale Sta ten de keuze van de Eerste Kamer bcteekenis- yol zal beïnvloeden, mag niet boven allen twij- Tel verheven heeten. Aangezien, gelijk gezegd, de nieuw voorge dragen bepalingen zich geheel aansluiten bij het voor de Tweede Kamer te volgen stelsel, schijnt nadere toelichting onnoodig. Ten slotte wordt nog het volgende oangetee- kend, in verband met de opmerkingen welke het Voorloopig Verslag behelst in den aanhef van bet gedeelte dat de Additioneele Artikelen be handelt. Al valt toe te stemmen, dot het verschil in uitslag ecner verkiezing van de leden der Eer ste Kamer, waarbij aan de stemmen van de Sta tenleden van iedere nrovincie een verschillende waarde wordt toegekend, niet veel zal uiteen- loopen van den uitslag van een verkiezing, waarbij de stem van alle Statenleden dezelfde waarde heeft, er zal niettemin altijd een ver schil van enkele zeteds zijn. Bij de tegenwoor dige samenstelling der Staten in de verschillen de provinciën zouden, naar een berekening, die „het Centraal Stembureau omtrent den vermoe- del ijken uitslag heeft gemaakt, twee partijen een zetel meer, twee andere een zetel minder bekomen. Een dergelijk verschil kon bij een lichaam van vijftig leden von groote beteekenis zijn. En het is niet gewenscht, dat voor de ver kiezing van de Eerste Kamer de evenredigheid slechts ten deele tot haar recht komt, terwijl 'deze voor de Tweede Kamer ten volle Is door gevoerd. Dankbaar toch is, dat als gevolg daar van in één der lichomep een meerderheid zal zijn, die in het andere lichaam niet terug te vin den is. T>« bestnarsliervormlng: van Indië Met het doel om het wetsontwerp tot nadere wijziging van het Reglement op het beleid der IRegecring van Ncderlandsch-Indië (bestuursher- vorming) nog eens van verschillende zijden te belichten, is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. J. Ko ningsberger, oud-voorzitter van den Volksraad in welke vergadering als sprekers optraden prof. mr. J. H. Carpentier Alting, oud-lid van den Raad van Ned.-Indic, en prof D. G. Stibbe, uit Rotterdam. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den oud-Minister van Koloniën, mr. Pleyte, den se cretaris van het departenment van Koloniën, dr. E. Morenco, verscheidene hoofdambtenaren van dot departement, alsmede eenige leden der Eerste en Tweede Kamer. Prof. Carpentier Alting verheugt zich over het beleggen dezer vergadering, een ongezocht be wijs voor de gezindheid von den ten opzichte von de a.s. grondwetsherziening van uit Indië geopenbaarden wensch, dat aan den Indïschen Volksraad de bevoegdheid zal worden geschon ken om, telkens, wanneer bij de wetgeving in Nedeiland een onderwerp aan de orde komt van Indisch belang, hierheen afgevaardigden te zenden, teneinde de Indische belangen te ver dedigen. Het onderwerp, thans aan de orde, is een vi taal belang voor Indië. De Indische Volksraad heeft zijn votum vastgesteld, wat neerkomt op fen verwerping van het ontwerp. Ondanks dat votum is de regeering blijven staan op haar standpunt. In de toelichting van het ontwerp wordt o.a. de wensoh uitgesproken tot ophef fing der kleine stadsgemeenten. Dit is lijnrecht in tegen de wenschen en het belang van Indië. Die kleine stadjes hebben juist een bijzondere beteekenis, ze hebben eigen belangen, eigen in dustrie. Ze hebben er belang bij, hun eigen be langen te kunnen voordragen. Wat de regentschapsraden betreft, die moeten er toch komenl Wat ook het lot van het ont werp zal zijn, spr. hoopt van harte, dat deze in ieder geval zullen ingesteld worden, wat ook mogelijk is zonder ontwerp. ümtrent de gewestelijke besturen zet spr. de meaning der herz'enings-commissie, waarvan hij Voorzitter was, uiteen. De herzienings-commissie staat tegenover de regeering en was samenge steld uit dragers van de leidende gedachten en nieeningen in Indië. Er mag dus aan hare ad viezen waarde woeden gehecht. Haar mecning is dus die van Indic. In de eerste plaats zal Indië autonoom moe ten zijn. In de on'derverdeeling moet ook zelf standig bestuur zijn. Het stelsel der herzie- zieningscommissie is duidelijk. Het houdt er re- kening mede, dat er streken zijn in Indië, waar de tegenwoordige bestuursvorming nog moet .worden gehandhaald. Men denke aan Nieuw- Ciuinea, mogelijk ann limor. Daar zijn echter vele streken, waar reeds in beperkte of in ïui- mer omvang aan de ingezetenen eenige deel neming in het bestuur vun het gewest kon wor den gegeven. Iweeërlei bevoegdheid treedt op den voorgrond. Het hervormde gewest blijft ge- West in de beteekenis welke dit woord heeft in bet Ned.-indisch staatsrecht, zijn bestuursrecht tont 1 eenend aan hooger gezag, voorts in dat ■hervormde geweest komt geenerlei bevoegdheid, behalve die van uitvoering, toe ann het hoofd van gewestelijk besiuur alleen. Do spr. vergeleek het ontwerp van de regee- riiur met dat van de commissie, waaraan de Vlolksraad zijn zegel hechtte, een stelsel, over eenkomend mcl het huidig standpunt, der ont wikkeling van Indië. Zoo wil het ontwerp van de regeenng nog geen autonomie toekennen aan de gouvernementsreden. De omvang von de huishouding der provincie wordt bepaald bij algemecne verordening, aldus het ontwerp. Dus geschiedt dit hier in Den Haag, terwijl 2ulke zaken in Indië thuis hooren. De commissie wil o.a. ook niet meer bevoegdheid toekennen aan de hoofden von gewestelijk bestuur. Wat buiten die bevoegdheid gaat, moet komen in hdnden der vertegenwoordigers van het volk. Spreker wees op de groote evolution, die in Indië plaats grepen. Er zijn thans personen van groote ontwikkeling in Indië noodig, om de belangen van lnoië te begrijpen. Het ontwerp van de regeering, dat met de wenschen van Indië geen rekening hoerdt, mag niet worden aangenomen zooals het daar ligt. En thoe zal dan nog de uitvoering zijn? Indic is bang daarvoor. De provincie is niet de hoofd zaak. Het meest wordt verlangd naar de vervor ming van den Volksraad, waardoor dezen een macht krijgt, in overeenstemming met het te genwoordig standpunt van Indië. Spreker hoopte, dat het ontwerp, zoo het niet door de lweede Kamer wordt verworpen, zoo danig wordt, dat het in overeenstemming wordt met de wenschen, die in Indië leven. Prof. Stibbe zegt, dat dit ontwerp voor een beginsel wet dient, waarin dus alleen de hoofd lijnen worden vastgesteld. De splitsing tusschen uilvoeringsvoorschrilten en beginselwet zal steeds moeten bestaan. Hoe dus de wet zal wor den uitgevoerd, is dus hier niet aan de orde. In hoofdzaak richt de aanval zich op twee punten ten eerste heelt de minister zich verstout, een andere terminologie te gebruiken dan de hor- zienings-commissie; ten tweede zal aan de te vormen zellstandige gemeenschap aan de pro vincies geen eigenlijke autonomie worden gege ven. Deze berust bij den gouverneur. Het eerste punt is van geen belang voor Indië. len aanzien van het tweede punt zegt spr., dat er steeds onderwerpen zijn, die buiten het veld van bemoeienis van den provincialen raad val len en die het centraal gezag aan zich moet houden, o.a. de belasting, de politie, enz. De commissie regelt deze zaken, die toch niet in de lucht kunnen hangen, niet en doen feitelijk aan de autonomie der provincie niets ai. Het ontwerp van de Tegecring, dat spr. ver dedigt, kent aan de gouverneurs geen grootere bevoegdheid toe. De bevoegdheden blijven zui ver administratief, hebben met de regeling der provincie niets te maken. De tegenwoordige gewesten kunnen niet ge handhaafd blijven, daar er te veel zijn (37) om ze alle goed te oulilleeren. Dit zou de schatkist van Indië verre te boven gaan. Een centraal gezag wordt bij zulk een verbrokkeling don ook tevens bijna een onmogelijkheid. Dit moet men toch in Indië ook inzien. Bestuurshervorming in Indië is urgent. In het ontwerp hebben wij een goeden grondslag, lo gisch uitgevoerd, bpreker hoopte dat de Staten- üeneraal het regeeringsontwerp zonder prin- cipieele wijzigingen zouden aannemen. Na eenige gedachten wisse ling werd de ver gadering gesloten. Vrijzinnig-Democratische bond In de op Zondag 9 October j.l. te Amster dam gehouden huishoudelijke vergadering van den Vrijz-dem. Bond werd vastgesteld op welke wijze aan de in 1922 te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer zal worden deelgeno men. Besloten werd daarbij uit te komen met vier verschillende condidatenlijsten. Iedere lijst zal worden ingediend in eenige kieskringen, zoo dat vier groepen van kieskringen zullen worden gevormd met voor iedere groep een gelijklui dende lijst. Op deze vier lijsten zullen echter de eerste zes plaatsen worden ingenomen door de zelfde candidaten in dezelfde volgorde; de laat ste vier plaatsen zullen in de verschillende groe pen van kieskringen verschillend worden bezet. De vergadering besloot met TOO tegen 14 stemmen zelf te bepalen, wie op alle lijsten de eerste candidaat zou zijn. De tegenstemmers wenschten uit beginsel ook omtrent deze vraag de beslissing over te laten aan een onder alle leden van den Bond uit te schrijven referendum. Vervolgens werd als eerste candidaat aange wezen de leider der tegenwoordige vrijzinnig-de mocratische Kamerfractie mr. H. P. Marchant, 2ulks als een dankbare erkenning voor de uit muntende wijze, waarop deze het leiderschap der partij verhult. De beslissing werd door de ver gadering met een applaus, dat in een ovatie aan mr. Marchant overging, begroet. Ten aanzien van de tweede plaats op alle lijs ten nam de vergadering vervolgens met 82 te gen 26 stemmen het besluit, dat deze zal wor den ingenomen door de mannelijke of vrouwe lijke candidaten, die bij een te houden referen dum, waaraan alle leden der partij, welker aan tal ongeveer twintig duizend beloopt, zullen kun nen deelnemen, de meeste punten verkrijgen. De laatste vier plaatsen der lijst zullen be zet worden door de candidaten, die de meeste punten verkrijgen bij een referendum, te hou den onder alle leden der partij, die wonen binnen de kieskringen, waar de lijst wordt in gediend. Oa-anje Krnls'*. In de Woensdag te Zwolle gehouden algem. Bondsvergadering van het Oranje Kruis hield de voorzitter, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, eene openingsrede, waarin de werkzaamheid van dezen bond werd geschetst. Daarna werd het jaarverslag over T920 uitge bracht door den heer C. L. W. van IJzendijk. Deze wees op de hulp, verleend bij de in Jan. plaats gehad hebbende overstroomingen in Lim burg en Noord-Brabant, veroorzaakt door den buitengewoon hoogen waterstand van de Maas, die op verschil lende plaatsen dijkbraken ten gevolge hod. Bij deze ramp, die het Zuidelijk gedeelte van Limburg cn het Oostelijk gedeelte van Noord- Brabant heeft getroffen, trad het groote nut der Provinciale Commissie voor die provincies op den voorgrond. Beide commissies verrichtten met veel ijver en toewijding de haar toever trouwde tauk, die in Limburg onder voorzitter schap van don heer mr. F. J. J. Janssen, te Maastricht, die in Noord-Brabant onder dat van den heer jhr. mr. E. van Meeuwen, te 's Her togenbosch. Een woord van dank daarvoor was wel op zijne plaats. Verder vermeldde Spr., dat de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" weder als „gewoon lid" tot den Bond van de Vereeniging was toegetreden. In het afgeloopen jaar werden door bemidde ling van het bestuur van den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten verzoeken ontvangen tot het maken eener regeling voor verzorging van gewonden bij eventueele troebelen. Deze werden in handen der Prov. Commissie gesteld. Te Utrecht had op 17 Maart 1920 eene ver gadering plaats van de daartoe opgeroepen voorzitters der commissies onder leiding van den vice-voorzitter den heer Rambonnet. Als- tocn werd gewezen op de wenschelijkheid: I. Opgaven te vermelden betreffende mate rieel en personeel, waarover de bij den Bond aengesloten gemeenten kunnen beschikken. II. In de verschillende zeebadplaatsen een on derzoek te laten instellen in hoeverre de geno men veiligheidsmaatregelen beantwoorden aan de door het bestuur voorgestelde maatregelen. Hl. Bij voorkomende ongelukken bij het snel verkeer een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken en omstandigheden, ter vaststelling van de wenschelijkheid der door de Commissie voor het Snelverkeer voorgestelde maatregelen. Gekomen aan het huishoudelijk gedeelte van het-verslag deelde Spr. mede, dat de werkzaam heden van het Centraal Bureau gestadig toena men, hetgeen blijkt uit hc-t aantal ingekomen stukken en uitgaande brieven. Het bestuur onderging in het afgeloopen jaar geene veranderingen. Het aantal „gewone" en „buitengewone" leden bleef hetzelfde. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat alle aangesloten vereenigingen krachtig aaneen gesloten zullen blijven, ten einde door eene aan gename somenwerking het doel van den Bond te bevorderen. Vervolgens werden de jaarverslagen der Prov. Commission medegedeeld. Ned. Vereen, voor Gemeentebe langen. Te 's Hertogenbosch heeft de nlge- meene vergadering plaats gehad van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, onder lei ding van mr. J. Wytema. In een bespreking door mr. G. A. van Poelje van het rapport der Staatscommissie yoor de herziening van de Gemeentewet, betoogde hij, dat het vraagstuk van den besten organisatie vorm voor de plaatselijke gemeenschap, niet zooals Thorbecke meende, een afzonderlijk op zichzelf te beschouwen quaestie is, maar dat dit bezien moet worden in samenhong met de ont wikkeling van het Staatsrecht. Het vraagstuk is niet op te lossen, zonder dat men zich reken- schop geeft van de geheele evolutie vnn het maatschappelijke en economische leven, die zich door ontwikkeling van de industrie en mecha niseering van het verkeer, in de 19e eeuw in Europa heeft voltrokken en met den wereldoor log zijn einde vond. Spreker meende, dat voor alles noodig is aan de gemeenten zelf een groote mote van vrijheid te laten, om haar organisatievorm zoo te kiezen als noodzakelijk is met het oog op de verhoudin gen, die zich in een bepaalde plaats op een be paald oogenblik voordoen. Zoo'n bevoegdheid hebben ook de gemeenten in sommige stoten vnn Noord-Amerika en in eenige Zwitsersche kantons. Door zoo het gemeenterecht te brengen in overeenstemming met den eisch van den nieu wen tijd, behoeft men niet in eens te komen staan voor groote en diepe ingrijpende verande ringen, daar men altijd zal moeten trachten zich aan te sluiten bij het bestaande cn bet ideaal zonder groote sprongen te verwezenlijken. Mr. H. J. R o m ij n stelde in het licht, dat de wet van Thorbecke zoo elastisch is, en volgens de voorspellen der Staatscommissie nog zooveel elastischer wordt, dat de gemeenten langs lijnen van geleidelijkheid den hoogsten graad van ont wikkeling zullen kunnen bereiken, ronder dat men een nieuwen organisatievorm heeft te zoe ken. Verschillende andere sprekers kwamen nog in verzet tegen het standpunt van den heer Van Poelje, waarna deze de sprekers beantwoordde en de voorzitter er op wees, dat de spre ker zijn idealen langs lijnen van geleidelijkheid wervscht té bereiken. Zijn denkbeelden zullen haar belangrijkheid blijven behouden. Voorts dient nog van de vergadering te wor den gemeld, dat naar aanleiding van den aan drong van mr. Romijn tot instelling van een leerstoel voor bestuursorganisatie het bestuur een commissie heeft benoemd, die het vraagstuk der hoogere opleiding onder de oogen zal zien, Deze commissië, waarvan het voorzitterschap zal worden waargenomen door den voorzitter der vereeniging, mr. dr. Wytema, is met het oog op de daaruit voortvloeiende kosten voor alsnog niet bijeengeroepen De voorzitter acht het vraagstuk van zoo dringenden aard, dat hij zeer spoedig de com missieleden bijeen hoopt te roepen en tot een rapport te kernen. Eenige opmerkingen zal het bestuur overwegen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren De Vulder van Noorden en mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, gekozen. Ned. Protestantenbond. De een- en-vijftigste vergadering van den Ned. Protes tantenbond zal op 24, 25 en 26 dezer te Bi^s- sum worden gehouden. De inschrijvingsbrief be vat o.a. een openbare godsdienstoefening in de Groote Kerk te Naarden onder leiding van ds. J. van Dorp, een feestelijke samenkomst, waarbij mevrouw A. NoordewierReddingius liederen zal zingen en men het middeleeuwsche spel „Elckerlic" zul opvoeren en de behandeling van de al of niet voortzetting van het propagandis tenschap nanr aanleiding van de benoeming van den tegenwoordigen propagandist, ds. A. van der Hoeve tot wethouder van onderwijs te Utrecht. Hieromtrent heeft de afdeeling Enschede een voorstel ingediend, om het eindigen van het vol gende hondsjaar of zoo mogelijk eerder, de func tie van bezoldigd propagandist op te heffen, met het oog op de financieëlen last er aan verbonden. Het hoofdbestuur adviseert dit voorstel niet aan te nemen. Het meent toch, dat het tot schade van den bond als geheele zoude srekken, im mers tegen de bevordering der door hem voor gestane ideëele doeleinden ingaan en dat tot dusver verkeerd zoude zijn het werk van de pro- pagonda voorgoed stop te zetten, gelijk het voorstel der ofd. Enschede beoogt. De werkzaam heid van den tegenwoordigen functionaris hee,ft, sinds hij zijn krachten daaraan gaf, den Bond niet alleen voor achteruitgang behoed, maar zoowel zijn ledental vermeerderd als 't getal der afdeelingen doen toenemen. Het hoofdbestuur stelt tegenover Enschede voor, dat de algemeene vergadering ter tijde lijke vervanging van den tegenwoordigen func tionaris en op dezelfde voorwaarden een pro pagandist benoeme en wel tot 1 November 1923, op welk tijdstip het aan den heer Van der Hoeve vrij zal staan gemelde functie wederom op te vatten dan wel definitief daarvan af te zien. Kwartgulde n-v ereeniging Hei- de-ontginning:. Te 's-Gravenhage heeft de kwartgulden-vereeniging voor heide-ontginning haar 28ste jaarvergadering gehouden, welke met een kort woord geopend werd door jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede. De heer Hora Siccama sprak er allereerst zijn vreugde over uit, dat de presidente der vereeniging, mej. van der Hucht, weder yan hare ernstige riekte was hersteld. Spr. wenschte mej. Van der Hucht voorts geluk met het bereiken van haar 90ste levensjaar. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de se cretaresse, mej. Nuyens, dat eveneens werd goedgekeurd, bleek o.m., dat, nu we in ons land op gunstiger levensomstandigheden mogen wijzen en er sinds het vorig jaar meer kunst meststoffen werden aangevoerd, er allerwegen op de ontginningen vooruitgang viel te bespeu ren. De werkzaamheden in het afgeloopen jaar hadden evenwel omvangrijker kunnen zijn, in dien de opbrengst der geldmiddelen gelijken tred had gehouden met de steeds hooger wor dende loonen. De totaal-opbrengst der vereeniging heeft het afgeloopen jaar bedragen 4207.54. Van de opbrengst van den oogst, voorname lijk rogge, heeft men een goede verwachting. In totaal is thans reeds 153.000 door de kwartgulden-vereeniging bijeengezameld, waar mede het doel van den Oranjebond vün Orde kon v/orden gesteund. Jhr. Hora Siccama wees er op, dat de vereeni ging met verschillende moeilijkheden heeft te kampen gehad, doch niettegenstaande is de toestand op het oogenblik bevredigend te noe men en in vergelijking met het vorig jaar ver beterd. Hij kon constateeren, dat de vereeniging interessante ontginningen bezat, vooral uit landbouw- en boschbouwkundig oogpunt. In het van der Huchtbosch is tot nu toe 68.000 ge stoken, in het Westerzand 27.000, in het Drouwenerzand 56.000 en in de Rovertsche heide eveneens 56.000, terwijl de totale op brengst dezer bezittingen heeft bedragen 105.000. Ook do verkoopwaarde der bezittin gen, welke op 3 ton kan worden gesteld, acht spr. bevredigend. De trustvorming In de steenkool voorziening. Naar aanleiding van het contract, dat de gemeente Amsterdam heeft gesloten met de Amsterdamsche Anthraciet-Mij. om de brand stof fenvoorziening te verzekeren tegen lagere prijzen dan berekend worden door de Amster damsche trust-combinatie „Kolen-Groothandel Amsterdam", wordt nogmaals de aandacht ge vestigd op het eigenaardige feit, zoo schrijft de ,4s!. R. Crt", dat de Ned. Staatsmijnen door middel van haar agenten deelnemen aan deze, ook in andere steden voorkomende trustvor ming, waardoor de kleinhandelaar met dwin gende contracten aan handen en votcn gebon den wordt. Om ons voorloopig tot Amsterdam te bepalen, omstreeks het tijdstip van de verdwijning van de Rijkskolendistributie kwamen, zoo deelde men het blad mede, te Amsterdam bijeen een vertegenwoordiger van de Steenkolen-Handels- vereenigin, een vertegenwoordiger van enkele Belgische mijnen en de vertegenwoordiger van de Nederlandsche Staatsmijnen. Deze combi natie van drie firma's heeft den detailhande laren te Amsteerdam een contract laten teeke nen, waarbij de laatsten rich verbonden alle benoodigde brandstoffen alleen bij dc drie firma's te koopen. De Steenkolen-Handels-Ver- eeniging heeft het Rheinisch-Weslfalische Koh- lensyndikat achter zich en bovendien is de Braunkohlenbriketverkaufsverein door twee van de drie firma's vertegenwoordigd. Ook van de cokes van de Amsterdamsche gemeentcb'jke gas fabriek hadden rij het monopolie. Als men nu weet, dat bijna alle Amsterdamscche detailhan delaren het hun voorgelegde contract hebben ge- teekend, begrijpt men de macht der combinatie „Kolen-Groothandel Amsterdam." Had het niet eet der op den weg der Neder landsche Staatsmijnen gelegen om daarbuiten te blijven, evenals de Mij. tot exploitatie van Lim- burgsche steenkolenmijnen (Oranje-Nassau mij nen) en de Domaniale mijnen, en prijsregelend op te treden vraagt het blad. In Rotterdam wordt de combinatie vertegen woordigd door de N. V. Vereenigde Brandstof- fenhandel. Ook deze drong den nog buiten haar vereeniging staanden kleinen onafhankelijken kolenhandelaren een contract op, aan welks tcekening de vrees voor vergeldingsmaatregelen veelal niet vreemd was en waarbij zij zich weer verbinden moesten hun kolen alleen te betrek ken van de N. V. Een der aanleidingen tot die vrees was, dat smeenootjes en gietcokes, door de Staatsmijn geleverd aan een der bij de Ver eenigde Brandstoffen-Handel aangesloten firma's, slechts bij de N. V. te verkrijgen zijn. De jombinatie heeft van de spoorwegen een vrachtreductie van 3.per ton gekregen (de Oranje-Nassau-mijnen slechts 1..waardoor de concurrentie eveneens moeilijker gewor den. In vakkringen, zoow erd aan het blad ten slotte gezegd, begrijpt men niet, dat de Nederlandsche Staatsmijnen haar natuurlijke concurrente, de Steenkolen Vereeniging, die later bij vermeerde ring van den aanvoer uit Duitschland weer haar eigen weg zal gaan, helpen den vrijen kolenhan del afbreuk te doen. Het is van de directie der Staatsmijnen een politiek van vrees geweest, terwijl toch reeds alle openbare gebouwen ver plicht rijn hun kolen van haar te betrekken. Juist den vrijen kolenhandel zullen de Staats mijnen en de andere Limburgsohe mijnen later, wanneer de Steenkolen Handels Vereeniging, die optreedt als Nederlandsch verkoopkantoor van het Rheinisch-Westfalische Kohlensyndicat, haar agenten opnieuw gaat verbieden staatsmijnkolen te verkoopen, ten zeerste noodig hebben. Het tapferbod. Mr. N. Cramer, advocaat te 's-Gravenhage, hoofdredacteur vnn De Gemeentestem, heeft voor den Hoogen Raad gepleit over de vraag, of de gemeenteraad bevoegd is tot het maken van een zoogenaamd „tapverbod". De rechtbank te Heerenveen veroordeelde na dat in eersten aanleg de kantonrechter een ont slag van rechtsvervolging had uitgesproken, een caféhouder (W. S.) te Gorredijk (gemeente Op- sterland), wegens het toedienen van sterken drank in een voor het publiek toegankelijke lo- caliteit, terwijl daar een bioscoopvoorstelling werd gegeven, hetgeen bij gemeenteverordening was verboden. In de tot dusver behandelde zaken werd, be houdens een bijzonder geval, door den Hoogen Raad zoo deelde pleiter mede nog geen beslissing ten principale over het zoogenaamde tapverbod gegeven. In deze zaken werd n.l. be slist, dat de betrekkelijke verordening niet toe passelijk was omdat men te doen had ook met een sociëteit, waarin de overtreding zou zijn gepleegd. Hier nu betrof het een gewoon voor het pu bliek toegankelijke vergunningslokaliteit, waar in in strijd met de gem. verordening sterke drank werd getapt. En mr.^Gnxmer fcetoogd^» dat de plaatselijke wetgever niet bevoegd is eer verbod van sterken drank te verkoopen, toe t< dienen, enz. uit te vaardigen. Een tapper krij'g; zijn vergunning om te tappen van de -uitvoeren! de macht, soms van burgemeester en wethoctj ders, veelal van Ged. Staten en ook in hoogste instantie van ae Kroon. Het hoogste administra' tleve gezag geeft vergunning. Gezien al reedq dezen toestand, acht pl. 't niet aannemelijk, dai de gemeenteraad de bevoegdheid zou hebben zulk een vergunning voor bepaalden tijd in trekken. Maar ook betoogde pl. met een beroep op de bepalingen der wet, dat de Gemeentewet- gever de hierbedoelde bevoegdheid niet heeft*' In het hiervoien bedoelde bijzondere geval bej sliste de Hooge Raad, in 1916, met betrekkina tot een verordening van Venïo, dat een tapver- bod toegelaten was. Het gold hier een verhoef om te tappen gedurende den *ijd van midder* nacht tot 's morgens 8 uur. Intusschen, oolö met het oog op hetgeen thans door pleiter werq aangevoerd, hoopte pleiter, dat de Hooge Rand thans zou beslissen, dat elk tapverbod door den} gemeenteraad ontoelaatbaar is. Bovendien be* toogcle hij nog. dat vernietiging zou moeten vol^ gen in de onderhavige zaak van de beslissing, der rechtbank, omdat het verbod werd uitge* vaardigd voor het voor het publiek toeganke*ï lijke gebouw of bijbehoorend erf en zoodanig erf niet altijd voor het publiek toegankelijk betj hoeft te zijn. Kunst en Wetenschap. Tengevolge van de economische omstan* digheen in Duitschland ziet Dr. Wilhelm v« Bode zich genoodzaakt om een belangrijk deel van zijn kostbare bibliotheek onder den hamer te brengen. Op 29 November cn volgende dagert zal de auctie bij Lepke te Berlijn plaats heb ben. De catalogus opent met een inleidend woord van Dr. Bode zelf die daarin mededeelt: dat hij van de bescheiden villa welke hij 36 jaar geleden heeft laten bouwen, krachtens be* schikking van den rijkswoningdienst verscheiden ne kamers moet afstaan. „Wonneer ik zoo schrijft hij mijn huis niet geheel en al verbouwen en' daarvoor verscheidene honderdduizenden mar ken uitgeven wil, dan zou zulks slechts zóó kunnen geschieden dat mijn bibliotheek cit mijn werkkamer in twee aparte verdiepingen worden ondergebracht, wat bij mijn ouderdom gepaard aan een chronisch spierlijden een ons mogelijkheid is. Zoo moest ik er toe besluiten afstand te doen van het grootste gedeelte mij-* ner bibliotheek, met name van de meeste prachu catalogi en tijdschriften en mij te bepalen tol mijn bibliotheek van landboeken, voor zoover ze in mijn werkkamer plaats kan vinden. Bijzonder zwaar volt het me een aantal mij geschonken werken benevens tal van waarde* volle drukken van collega's en kennissen even eens te loten verkoopen. Doch bij mijn leeftijd en gezien het feit dat ik in dienst van het mu-J seum meer dan een tiental jaren door den strijd inzake de uitvoering van den museumaanboutf, in beslag ben genomen, zullen die werken in dc honden van jongere collega's betere diensten verrichten dan bij mij, die wel is waar de be hoefte aan wetenschappelijke werkzaamheid goddank nog in volle mate ondervind, doch bij mijne onbewegelijkheid maar al te zeer mij moet beperken tot het doorwerken en omwerken yart vroegere publicaties. Wie weet hoe spoedig del rest von mijn bibliotheek, die mij nog geblevenf is, denzelfden weg op zal gaan." Twee Rembrand t's verkocht. De Star meldt, dat de Russische prins Joes- socpof, een der officieuse vertegenwoordigers van de groep der Czaristische vluchtelingen te Londen, twee schilderijen van Rembrandt heeft verkocht aan den bekenden "Amerikaanschen verzamelaar Widener, uit Philadelphia. Deze meesterwerken, die aan dc Romanof-ver- zameling toebehoorden, heeft de prins uit do handen der bolsjewild gered. Het eene stelt een edelman voor met grooten hoed, met een paar handschoenen in de linkerhand; het andere doek' is de beeltenis eener dame met waaier. Deze twee kunstgewrochten van den Holland* schen meester werden aan Widener verkocht voor 7,500,000 frank. G estrafte uitvoer van een Re m* brandt. Dc rechtbank te Paderborn Keeft dé weduwe van frhr. W. v. Ketteler te Schwarzen*. grabcn bij Lippstadt veroordeeld wegens uit* voer van een nationaal waardevol schilderij1, een boschlandschap van Rembrandt, naar het buitenland, tot 500,000 M. boete en den mede* aangeklaagde, den rentmeester Schliefenhövel tot 20,000 M. boete. Het stuk, dat omstreek? 1636 geschilderd is, vertegenwoordigt eer waarde van een millioen. Motorsport. Een interessante motorwedstrijd. Het maandblad „Motorwereld" organiseert een zeer bijzonderen wedstrijd voor motorrijders, die geheel afwijkt van hetgeen op het gebied van motorwedstrijden tot nog toe in ons land gegeven werd. Het blad houdt n.l. van 2750 October a. s. een uithoudingswedstrijd op he| traject AmsterdamUtrecht en terug. De mede$ dingers starten Donderdag 27 October 's mid^ dags 4 uur bij het Paleis voor Volksvlijt te Am* sterdam, rijden dan naar Utrecht, waar de conè trole gevestigd is aan dc Voorstraat (Hima-fili^ aal) en keeren vervolgens naar het uitgangspunjj terug. Dit 80 K.M. traject moet gereden wori den met een gemiddelde uurssnelheid van 3Qt K.M. Winnaar van de wedstrijd wordt hij, dié?, dit traject tusschen 27 en 28 October zondefl onderbrekingen behoudens die, welke in hef reglement zijn goedgekeurd de meeste malem aflegt. Wanneer Zondag 30 October meerderef1 rijders het parcours even vaak hebben afgeleg<£ wordt de eerste prijs toegekend aan hem, die heü regelmatigst gereden heeft. De deelnemers worden verdeeld in twee klas^ sen, n.L klasse A rijders, die op eenigerlei wijz^ bij den auto- of motorhandel betrokken rijn et$ klasse B de amateurs. Bij de meesto wedstrijy den wordt dit verschil in klassen niet gemaakf en waar de amateurrijders hierdoor wel zeer ge« handicapt kunnen wezen, meende de „Motor wereld" speciaal ten gerieve der amateumjderi een speciale amateurklasse te moeten instellenl De uitschrijvers van den wedstrijd hebbel overeenkomsten getroffen met verschillend garagehouders en reparateurs,, die op het trajec AmsterdamUtrecht gevestigd zijn én die dof en nacht bereid rijn tot afleveren van olie el benzine, alsmede het verrichten van herstellinj gen. Het Hin>a-filiaal te Utrecht is eveneens gd durende de wedstrijden dag en nacht geopend Als eerste prijs in beide klassen wordt eel zilveren beker beschikbaar gesteld, terwijl meqxl dere Driizen worden uitgeloofd, f>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6