TT BINNENLAND. St. EfDILION bijl. H SCM Zn., Itr.str. II Tel. 145 Per flesch f 1.75, per anker f 72-. vindt' DcTr'c""le 77: SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. ■PP" KONINKLIJKE BESLUITEN. BIj K. B.. is benoemd tot commissaris van politie te Har- lingcn H. A. Plemper van Balen, thans hoofd inspecteur van politie te Leeuwarden. KUNSTSCHILDERS OP HET LOO. Naar wij vernemen heeft de kunstschilder de beer W. A. van Konijnenburg te 's-Gravenhage fn den loop dezer maand eenigen tijd ten Paleize het Loo gelogeerd en is thans de heer M. A. Gorter, kunstschilder te Amsterdam, Harer Ma- Jestait's gast op het Loo. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van f)orlog en van Arbeid zullen op Donderdag 3 Nov. e.k. niet plaats hebben. De Minister van Arbeid. De Minister van Arbeid zal gedurende de week van 31 October tot 5 November van zijn Depar tement afwezig zijn, wegens een door hem als- 'dan te maken dienstreis in de provincie Limburg en Zee and. HET VERKORTE KAMERVERSLAG. De Tel. publiceert het rapport der desbetref fende Kamer-commissie in zake de kosten van het Kort of Tachygrafisch Verslag der Tweede -Kamer-vergaderingen. - De commissie trekt in twijfel of de hooge jaar- j wapen der Artillerie, tot reserve-majoor bij zijn lijksche kosten van het Kort Verslag wel door tegenwoordig korps, de reserve-kapitein R. F. de voordeelen, die het oplevert; worden gerecht- Kutsch Lojenga, van het 4e regt. Veld-Artillerie, vaaidigd. Zij ontkent niet, dat een ruime ver- C. met ingang van 1 December 1921, in hun- spreiding van een zoo voortreffelijk verslag van nen rang en ouderdom van rang overge- sen, van het 3de regiment vesting-artillerietot majoor bij het 4de regiment vesting-artillerie, de kapitein J. A. Snijders, van het korps pant- serfort-artillerie. II. Belast met de waarneming van de functie van a. commandant van het veldleger, de generaal- majoor H. C. A. de Block, oommandant van de lste divisie b. Directeur der Artillerie-Schietschool de majoor K. A. Pfeiffer, van het 4de regiment ves ting-a tillerie. IE. In hunnen rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij a. den gencralen staf, de majoor F. J. Quan- jer, van het 9e regt. Infanterie, zulks met be stemming voor de functie van chef van den staf der ITIe divisie en met bepaling, dat hij in de ranglijst van de majoors van den generalen staf zal rangschikken onmiddellijk onder den majoor F. J. van Munnekrede de kapiteins B. D. van Erckelens en N. T. Cerstens, respectievelijk van het 4e regt. Infanterie en van het 3e regt. Veld- Artillerie, zulks voor laatstgenoemde met be stemming voor de functie van Adjudant van den Minister van Oorlog b. het wapen der Artillerie en wel bij het 3e regt. Vesting-Artillerie, de luit.-kolonel E. F. Insinger, van den generalen staf, hoofd der lie afdeeling van het Département van Oorlog, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking. B. met ingang van 31 October 1921, benoemd en aangesteld Bij het reserve-personeel der landmacht bij het ORiGINEELE j 0nLspoorc, ZGGf* San t© beveÊOrï Zaterdag ontspoorde de locomotief va$ Bordeaux, CJGWcSS 1917 '^e Gooische tram tusschen Hilversum en Lareiy 1 I waardoor het verkeer nogal vertraging onderf 3 Dc reddingsboot „Brandarls. Te Anna Paulowna is uit zee aangespoeld reddingsboei met den naam „Brandaris" en b?. den burgemeester aldaar aangebracht. OVERSTROOMING OM BAARN. Baarn. Door den N.W. storm van ZaterdagC nacht is te Baarn opnieuw een groot gedeelte van het polderland onder water gezet. De rivie^ De Eem is een Meter gewassen. Ook in de Eem« nesserpolder staat het water aanzienlijk hooger» Kwantoeng. Daar werd het adres aangevuld metHolland in Europa, doorgezonden naar Kobe, Japan, en van daar naar Dieren in ons Gelderland, waar hij 214 maand na afzending bij den geadresseerde werd besteld. De melkprijs te 's-Gravcnhage Door den 's-Grovenhaogschen melkhandel wordt medegedeeld dat de dalende zuivelprijzen aanleiding geven den melkprijs te verlagen. Van 1 November a.s. af zal de prijs van aan huis bezorgde zoete melk zijn 23 cent per liter. Nog duur genoeg. DE de beraadslagingen der Tweede Kamer nuttig is en wel eenige kosten waard, maar deze kosten dienen toch binnen zekere grenzen beperkt te blijven; een bedrag van pl.m. 171.000 per jaar acht de Commissie daarvoor te hoog. Nu plaatst bij a. den generalen staf, 'als sous-chef van den staf van het Hoofdkwartier van het veldleger, de majoor W. J. C. Schuurman, van het 3e regt. Vesting-Artillerie, met bepaling, dat hij in de gebleken is, dat een Commissie beteekenende j ranglijst van de majoors .van den generalen staf bezuiniging op die kosten niet mogelijk is, zou j 7QJ rangschikken onmiddellijk onder den majoor er alle aanleiding zijn tot afschaffing over te j F. J. Quanjer gaan. Ook de Kamer behoort mede te werken b Hij het wapen der Infanterie, de majoor P. tot de noodzakelijke inkrimping van de staats- H. A. de Ridder, van den generalen staf, sous uitgaven. I chef van den staf van het Hoofdkwartier van het Alvorens echter tot afschaffing wordt over- j veldleger, gegaan, behoort nog een proef te worden ge nomen met een bekorting van het verslag en met gunstiger abonnementsvooTwaarden, opdat het aantal abonné's worde vermeerderd. Zij is van meening, dat een belangrijke ver betering zou kunnen worden aangebracht door wederom een verschil te maken voor abonne menten bij honderd tegelijk en afzonderlijke abonnementen, waardoor wederom de medewer king van nieuwsbladen en vereenigingen zou kimnen worden verkregen. De ondervinding met de vroegere abonnementsvoorwaorden heeft ge leerd, dat slechts plm. 10 pCt. der abonné's zich rechtstreeks abonneerde. Aangezien derhalve mag worden aangenomen, dat het meerendeel der abonné's door nieuwsbladen of vereenigin gen zal worden aangebracht en dus den goed- koopen prijs zal betalen, is de Commissie van meening, dat de verminderde prijs zonder be zwaar op een bedrag van 2.50 kan worden gesteld, waardoor althans de kostprijs van het papier wordt gedekt, en de prijs voor afzonder lijke abonnementen op 3 per jaar. Voorts zou moeten worden bepaald, dat het abonne ment niet, zooals thans het geval is, met het ein de van iedere zitting automatisch eindigt, maar blijft doorloopen, totdat de abonné bedankt heeft. De Commissie is mitsdien aanvankelijk voor nemens een voorstel aan de Regeermg te doen om deze wijzigingen met ingang van het vol gende zittingsjaar in te voeren. Mocht echter het aantal abonné's niet beduidend hooger wor-' den, of het totaal der kosten niet belangrijk da len, dan zal de afschaffing van het Kort Ver slag, naar het oordeel der Commissie onvermij delijk worden." Het Staatsboschbedrijf. De ingediende begrooting van het Staats boschbedrijf voor 1922 beloopt in totaal f 1.448.452. De uitkeering uit 's Rijks middelen wegens verlies op de exploitatie is geraamd op 1.195.927. Geen terugwerkende kracht meer. De rand van ministers heeft, naar men aan de N. R. Ct. meldt, bepaald, dat benoemingen en rangsverhoogingen niet meer met terugwer kende kracht mogen geschieden. Het blad weet echter niet, of deze bepaling geldt voor alle Rijksambtenaren, dan wel enkel voor de ambtenaren bij de post en telegrafie. Statistiek voor het armwezen. In verband met de hooge drukkosten en pa- pierpr;jzen is door den minister van binnenland- sche zaken bepaald, dat van de blanco labellen voor de armwezen-statistiek, geen exemplaren bestemd om voor de gemeentebesturen als "minuut te dienen meer zullen worden verstrekt. LEGERPROMOTIE. Bij koninklijk besluit van 28 October 1921, <*o. 29 zijn A. met ingang van 1 November 1921 L benoemd en aangesteld a. bij den Generalen Staf, tot majoor, hoofd jöer 11e afdeeling van het departement van oor log, de kapitein jhr. W. Roëll, van dien staf, j&djudant van den minister van oorlogtot ma joor de kapitein J. H. Hardenberg, van dien fctaf, commandant van de luchtvaartafdeeling b. bij het wapen der infanterie, tot generaal- Jnajoor, commandant der lste divisie, de kolonel J. H. A. Mysberg, commandant van de brigade Grenadiers cn Jagers; tot commandant van de brigade Grenodiers en Jagers, de adjudant i. b. id. der Koningin kolonel W. L. F. C. Ridder van Rappard, commandant van den IXe infanterie brigade tot kolonel, commandant van de IXe Infanteriebrigade, de luitenant-kolonel P. J. ri. yan der Palm, van den generalen staf, chef van Jden staf der He divisietot majoor, onderschei denlijk bij de 9de, het 14c!e en het 3de regi- ïnent, de kapitein B. Jasink, M. Tydem, en P. ponk, respectievelijk van het 12e regiment, het ^regiment Grenadiers en van den generalen staf c. bij het wapen der artillerie tot comman dant, onderscheidenlijk van het 2de regiment jveld-artillerie en van het 3e regiment vesting artillerie de kolonels J. F. B. Kalff en P. C. Bo- jmert, respectievelijk commandant van het 3e re giment vesting-artillerie en directeur der Artil lerie-schietschool tot kolonel, bij den staf van bet wapen, toegevoegd de commandant der Stel- Rig van Amsterdam, de luitenant-kolonel H. J. 'A. Feber, van dien staf, voorzitter der commis sie van proefneming tot luitenant-kolonel, bij Jhr. Mr. H. VAN WEEDE. f B. T. A. seint ons uit Brussel dat jhr. mr. Hendrik van Weede, oud-gezant der Nederlan den aan het Belgische hof. Zaterdag in het sta tion te Boulers plotseling is overleden. No ar men weet is wijlen jhr. Van Weede ge durende den oorlog de Belgische regeering ge volgd naar Havre. Partijbestuur S. D. A. P. Het Partijbestuur der S. D. A. P. heeft, blij kens een roededeeling in „Het Volk," dezer da gen te Amsterdam vergaderd. Een uitnoodiging was bij het Pik ingekomen van de vereenging „Onze Vloot," „Ons Le ger" en „Volksweerbaarheid" tot het houden van een discussie in besloten kring over het mi litaire vraagstuk. Het P. B. was eenparig "van meening, dat de beste plaats om met de tegen standers over het militaire vraagstuk te discus sieeren, het Parlement is. Op de uitnoodiging werd dus niet ingegaan. Als afgevaardigde naar het Fransche Partij congres werd benoemd de beer H. van Kol. In verband met de opening van de conferen tie te Washington op IT Nov. besloot het P. B. op die .datum een meeting te beleggen te Den Haag, om daar het standpunt der S. D. A. P. betreffende de ontwapening uiteen te zetten. De Vrijheidsbond te Gouda. In een gecombineerde bijeenkomst der gefu- sionneerde partijen te Gouda, onder praesidium van wethouder H. Knuttel, is met eenparige stemmen besloten tot de oprichting van een j afdeeling van den Vrijheidshond. De Vrijheidsbond te Tiel. De vrij-liberale kiesverecniging te Tiel beeft besloten zich te onbinden en een afdeeling te vormen van den Vrijheidsbond. Hulp aan Rusland. Volgens de Trib. zal er dezer dagen uit Hol land door bemiddeling van het Algemeen Co mité tot steun aan de hongerenden in Rusland totaal voor 42.500 kilo roggemeel naar dc Wolgagebicden zijn gezonden. Het Duitsche pasvisum. In verband met het bericht dat aan het Duitsche Consulaat te Arnhem voorloopig al leen een pasvisum wordt verleend aan hen, die kunnen aantoonen, dat zij voor dringende rede nen Duitschland moeten bezoeken, verneemt de Nijm. Crt nog, dat de maatregel tot het tegen gaan van den verkoop van goederen aan vreem delingen in de Duitsche steden nog aanmerk e- lijk zijn verscherpt en dat alleen nog luxe-arti- i kelen en dan in beperkte hoeveelheid worden verkocht. Ook de passen-controle is veel strenger ge worden. Totdusver was er b.v. in het door de Belgen bezette gebied geen eenstemmigheid of de passenc^ntrole door de Belgen dan wel door de Duitschers moet plaats vinden. Thans is van hooger hand bepaald, dat deze controle door j de ambtenaren van beide landen dient te ge- schieden. Van heden af wordt niemand in Duitschland toegelaten die niet in het bezit is van een pas met visum, dat bovenstaande mede- deeling thans alleen voor eene dringende aan gelegenheid te verkrijgen is. Wie zonder pas of visum wordt aangehouden, wordt in arrest ge steld en gerechtelijk vervolgd. Het maken van koopjes in Duitschland zal dus nu wel gedaan zijn, tot groote vreugde van de winkeliers in de grensplaatsjes. En voorts zullen zij, die voor het Passen- bureau te Arnhem niet met stukken zullen kun nen aantoonen dat hun overkomst in Duitsch land dringend noodzakelijk is, zich de moeite en kosten van aanschaffing van een buitenland- sche paspoort wel kunnen besparen, daar hun toch geen Duitsch visum wordt verstrekt. Toch terecht. Men schrijft aan het Hbld. Dat het publiek somtijds, veel eischt van de Posterijen, maar dat deze dienst dikwijls zijn taak uitmuntend vervult, kan blijken uit het volgende Uit Nuijs, Californië, werd, in dezen zomer een brief gezonden aan een mijner vrienden in Dieren, zonder narede aanduiding van provin cie, land, of werelddeel. Die brief wordt gezonden naar Dairen, een zjjn tegenwoordig korps, de majoor J. C. A. Jan- havenstad aan de Gele Zee in China. Provincie LOONSVERLAGING IN DE METAAL INDUSTRIE. De katholieke werkgevers voeren het besluit niet uit. Men meldt ons uit Amstedam. Na eene bespreking tusschen vertegenwoor digers van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond en den Chr. Metaalbewerkersbond eenerzijds en de R.-K. Vëreeniging van Werkgevers in de Me taalnijverheid anderzijds is besloten tot niet-uit- I voering der loonsverlaging en is door het bc- stuur van genoemde R.-K. Werkgeversvereni ging een telegram gezonden aan de vijf samen werkende. metnolbewerkersbonden van den vol genden inhoud „Aan de samenwerkende metaalbewer kersbonden Amsterdam Besluit loonsverlaging wordt niet uitge voerd. Wij zullen, na eerst in den bedrijfs- raad de kwestie der loonsverlaging in haar geheel te hebben besproken, voor onze le den, die een beduidend aantal niet-confes- sioneel georganiseerde arbeiders in dienst hebben, ook met die andere organisaties hierover onderhandelen. Bestuur R. K. Werkgevers-Ver.: KORTENHORST (Voorz.) J. VERHE7EN, Secretaris. Zaterdagochtend zijn, op initiatief van den burgemeester van Dordrecht ten raadhuize al daar besprekingen gehouden tusschen de leden van den Metaalbond en vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. Hoewel die bespre kingen, onder leiding van den burgemeester, geduurd hebben von II uur tot half 2, zijn zij op niets uitgeloopen. De werknemers waren be reid, de staking niet te laten doorgaan, als de werkgevers op de loonsverlaging terugkwamen. Dezen meenden daartoe niet te kunnen overgaan o.a. omdat het hier een landelijke beweging be- j trof. I 'sMiddags heeft daarop in den tuin van Kunst min een bijeenkomst ploals gehad van moder nen, christelijk georganiseerden en ongeorgani seerden, welke zeer druk bezocht was. Daar is 1 tot staking besloten. De leiders van de vergade ring hebben de arbeiders geadviseerd de orde j niet te verstoren. Mede is besloten, niet in te gaan op een voorstel van de firma Huiskens en j Van Dijl, om de loonsverlaging alleen toe te passen op de ongehuwden. I De afdeeling Dordrecht van den Ned. bond van werkmeesters en bazen in de metaalindu strie heeft besloten, dat haar leden tijdens het conflict geen andere dan hun gewone werk zaamheden zullen verrichten. De Haogsche Crt. meldt, dat de besturen van de chr. cn kath. werknemers-organisaties na ontvangst van den brief van de kath. werkge versorganisatie onmiddellijk overleg hebben ge pleegd. Men was het er over eens, dat, nu de R. K. lyerkgevers-vereeniging een belangrijke aanleiding tot het conflict uit den weg had ge ruimd, er geen voldoende reden meer bestond, om a.s. Maandag de staking te proclameeren voor leden van bedoelde werkgevers-vereeni- £ing. Naar men het blad verzekerde, zullen de be trokken arbeiders heden aan het werk blijven. De R. K. werkgevers-vereeniging zal niet tot eenige loonsverlaging besluiten, wanneer niet met de werknemers vooraf volledig overleg is gepleegd. Naar vernomen wordt zal te Vlissingen de loonsverlaging door den Metaalbond voorloopig niet worden ingevoerd. Men meldt uit DeventerOp last der com missie van tien uit de samenwerkende metaal bewerkers-organisaties is in verband met een besluit en toezegging van de R. K. Werkge vers-vereeniging in de metaalindustrie de sta king bij de Overijselsche Ijzergieterij en Ma chinefabriek voorloopig afgelast. ..Bij de andere fabrieken wordt het werk heden niet heivat. De samenwerkende organisaties in de me taal-industrie, te Rotterdam, hebben aan de ar beiders van de American Petroleum Cy„ Van Berkel's Potent, Bonn Mees, A. Bikkers, Bur gerhout, Van der Kuy v. d. Ree, Machinefa briek Feyenoord, P. Smits, Electrostoom, Ned. Staalindustrie, Niehuys Von den Berg, Rot- terd. Droogdok Mij., Machinefabriek Braat, Rij- kée Co., Rotterd. Brandkastenfabriek v.b. J. de Haan, Steywal Motorenfobriek, Wilton, Ver. Blikfabrieken en Smulders een manifest gericht, waarin zij zeggen „Met groote meerderheid van stemmen hebben de bij de aangekondigde loons verlaging betrokken arbeiders ons advies, om E geen loonsverlaging te accepteeren, aanvaard en zich bereid verklaard, zoo noodig tot stoking over te gaan. Op grond van deze beslissing roepen wij u thans op, den arbeid op Maandag 31 October niet te hervatten." Werklooze typografen. Naar aanleiding van het afwijzend antwoord van den minister van Binnenlandsche zaken op het adres van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond in zake steim aan uitgetrokken werklooze typografen, heeft het hoofdbestuur van dezen Bond zich wederom tot den minister gewend. Vooral de alinea „Dé werkloosheid in de gra fische bedrijven is, althans ten deele, ongetwij feld een gevolg van het bestaande collectief con tract moet volgens het hoofdbestuur op een misverstand berusten en adr. vraagt, aan een delegatie van het hoofdbestuur een audiëntie te verleenen. DE SPOORWEGRAMP BLJ WEESP. Zaterdagmorgen werden de pleidooien inzake de spoorwegramp bij Weesp voortgezet. Mr. Molster optredende voor de H.IJ.S.M. begon met de verklaring, dat, indien naar aanleiding van het verwijt tot de maatschappij inzake het berekenen van vrachtkosten voor het ver voer van lijken bericht, alsnog aanvragen om restitutie zouden worden ingediend, deze nader zullen worden onderzocht. Pleiter verwierp vervolgens het verwijt dat de dijk had moeten worden onderzocht. Dertig jaar lang had zich een verschijnsel van gevaar voorgedaan, en de aanleg was indertijd onder deskundige lei— ding geschied. Toentertijd was deze aanleg de meest zekere, en de ervaring van „toen" was, aldus pleiter beslissend. Aanleiding tot on- MOORD TE DOORN. Een londlooper het sluchtoffcr* Men meldt ons uit Doorn: Gistermiddag is in het bosch nabij De Berg: het lijk van een man gevonden met afgesneden hals, een groot broodmes lag naast hem. Het' bleek een landlooper te zijn die tevoren dootf omwonenden was gezien in het gezelschap van een anderen landlooper, die doorgeloopen wast in de richting Leersum. De burgemeester onzer gemeente, jhr. mr. Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken, begaf zich, vergezeld van een veldwachter, onmiddellijk per auto in de richi ting van Leersum en bespeurde daar bedoelden landlooper aan den kant van den weg. De mar is aangehouden en door den burgemeester, ala hulpofficier van justitie, in verhoor genomen. Hoewel de aanwijzingen zeer sterk tegen hem zijn, heeft hij, naar wij vernemen, nog niet bei kend. Nader wordt ons door een onzer verslagget vers geseind: Gistermiddag tusschen 2 en 4 uur is er een moord gepleegd in het z.g. Jon van Dijksche bosch te Doorn. Omstreeks 1 uur werden dooc enkele bewoners van den Heuvelweg twee marskramers gezien, die den weg vroegen naai; Maarsbergen. Ruim een half uur later kwam een van hen, de grootste van de twee, op zijn eentje dpr7rtolf t, Di fj" denzelfden weg terug. Hij beweerde toen, dat irt derzock was er dan ook niet. Pleiter staafde „JL „0 zijn beweringen door aanhaling van de uitla ting van den deskundige Goedhart, die voor de commissie Lely heeft verklaard, dat hij als hem voor het ongeluk gevraagd was. „acht gij een verzakking mogelijk hij dit ontkennend zou hebben beantwoord, maar nu het gebeurd is luidde het antwoord van den deskundige „begrijp ik hoe het gebeurd is". Volgens pleiter, die dit aan het rapport Lely ontleende, zou de ramp dan ook het gevolg zijn geweest van omstandigheden, die elk op zich zelf de ramp niet hadden kunnen veroor zaken, en de H.IJ.S.M. kan niet weten, dat deze samenloop van buitengewone omstandigheden gevaar zou opleveren. Vandaar dan ook dat de noodzakelijkheid van een onderzoek ontbrak. Pleiter ging vervolgens de verschillende tech nische bijzonderheden na. Mr. Molster komende op de afwateringskwes tie, betoogde dat hier in het algemeen geen ant woord kan worden gegeven, maar gaf toe, dat het veen, gezien de buitengewone regenval, niet genoeg water doorliet. Daarna diende mr. De Vrleze van repliek. Hij bestreed de opmerking van mr. Molster, dat verschillende eischers munt trachten te slaan uit de ellende van anderen. PI. constateerde vooits, dat de maatschappij niet de minste of geringste tegemoetkoming heeft getoond, ten opzichte der slachtoffers. Het gaat niet aan een dijk dertig jaar te laten liggen zonder er naar om te kijken. De Maat schappij had op haar qui-vive moeten zijn. Dat kon van de Maatschappij ten minste verwacht worden. De groote schuld ligt hierin, dat abso luut niets gedaan is. Een kleine voorzorg had haar kunnen vrijpleiten. Mr. Van der Biesen trachtte met kaarten aan te toonen, dat de dijk wel ondermijnd was. Mr. Molster had gevraagd, welke plekken van een spoorlijn nagegaan moeten worden en wan neer. PI. was van meening, dat in het bijzonder gevaarlijke punten, als dijken en bruggen geïn specteerd moesten worden. Hoe vaak en wan neer is een zaak, die deskundigen uit moeten maken. Na de pauze lichtte mr. DeVriezede ont vankelijkheid van de vordering der elschen nog nader toe. Mr. Van Royen zeide, dat hfj in het plei dooi van mr. Telders op twee tegenstrijdigheden gestuit was. Ten eerste *had deze beweerd, dat iedere spoordijk min of meer nat was, maar dat hij geen gevaar oplevert, tenzij dit zich over een bepaalde hoogte uitstrekt. Ten tweede, dat er reeds van de overname af gevaar bestond. PI. besloot met te zeggen, dat het van de spoorweg-Maatschappij zeer verkeerd was, te wachten tot er ook uitwendig gevaaT bestond voor instorting van den dijk. Hierna dupliceerden nog mr. Telders en Molster. Hedenmiddag wordt het proces voortgezet ZELF AANGIFTE VAN EEN REGISTRATIE ONTVANGER. De heer H. C. Moinat, ontvanger der Registra tie en Domeinen te Wageningen, heeft zich ter beschikking van de Justitie te Arnhem gesteld en is in hechtenis genomen, in verband met on regelmatigheden In zijn kas, els gevolg van mis lukte speculaties. Het passief moet zeer aan zienlijk zyn. Onder de stoomtram. Te Hillegom is de 10-jarige W. D„ stoomtram overreden en gedood. het bosch met messen gevochten werd en dat hij was weggeloopen. Een paar uur later werd in het bosch het lijk gevonden van den twee-* den marskramer. Hij lag op den grond, den hals over de geheele breedte doorgesneden. Dd moord moet zijn-gepleegd met het broodmes, dat met bloed bedekt naast het lijk lag. Op aanwijzing van enkele bewoners van dert Heuvelweg is de veldwachter Dingemons, verge zeld van den burgemeester, in een auto in de richting Leersum gegaan, waarheen de eerste marskramer zich moest hebben begeven. Het gelukte den veldwachter inderdaad m de buurt van Leersum den marskramer te arresteeren, die allen schijn op zich laadt, dat hij de dade is van dezen moord. Men neemt als zeer waarschijnlijk aan, dal de moord nog niet gepleegd was, toen de mal alleen op den weg werd gezien. Hij schijnt toe» de bedoeling gehad te hebben de aandacht va* de menschen vnn zich af te leiden. Vermoede lijk Is de moord een gevolg van twist. De marei kramer, die in Doorn opgesloten zit, ontken! hardnekkig iets van het geval af te weten. Hedenmorgen te half elf was reeds het pan ket uit Utrecht ter plaatse aanwezig. Het bef hoeft niet gezegd, dat het feit in Doorn en den omtrek algemeene ontsteltenis heeft gewekt. Vanmorgen nog werd een vrouw door de po litie gehoord, een woonwegenbewoonster, die gistermiddag te half vier den marskramer ge zien heeft bij de tramremise aan de Sondenbur- gerlaan, waar haar wagen stond. De marskra mer vroeg haar. of zij een horloge vari hem wilde koopen. Zij weigerde. Toen hij naar het horloge zocht, bleek haar hoe zenuwachtig de man waszijn honden trilden. Toen zij een poosje later van den moord vernam, kwam on middellijk de idee in haar op, dat deze man do vermoedelijke dader moet zijn. Dat de beide marskramers gekleed waren in een manchester pak heeft de herkenning des te gemakkelijker gemaakt. door de arass* I AMERSFOORT, ARKHEWI, SOEST, STEENBERGEN, TWELLG, UTRECHT. Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvorderbaar 2ï°/o met 10 dagen opzegging 3 een maand vast 4°/o 3 maanden opzegging 4i°/o een {aar opzegging 5°/». Voetbal. De wedstrijden van gisteren. Dank zij het prachtige najaarsweer kon giste, ren in alle districten het programma volledig worden afgewerkt. Te Amsterdam won Blauw Wit met slechty 10 van R. C. H., welke stand reeds bij de rust was verkregen. Ajax ondervond grooten tegen stand van H. V. V., dat Mac Neill weer tusschen de palen had. Een puntloos gelijk spel was hel resultaat. D. F. C. klopte een onvolledig V. V. A. met 5—0. Hierdoor nemen de Dordtenaren thans de tweede plaats in, met slechts een punt verschil met de leiders. Haarlem wist zich door gelijk ta spelen tegen Spartaan aan het hoofd van het ranglijstje te handhaven. Voor een ongekend aantal toeschouwera speelden H. B. S. en Feijenoord op Hou trust. H. B. S. spande zich geducht in en mocht het genoegen smaken de sterke Rotterdamsche ploegl met 2—1 te kloppen. V. O. C. won haar eersten wedstrijd door van U. V. V. met 3—0 te winnen. In het Noorden won Be Quick met 41 vanj W. V. V. De Groningers hebben nu dne puiwj te meer dan no. 2, zoodat het kampioenschap ook voor dit seizoen weer op hun naam komtj G. V. V. won nog steeds geen enkelen wed-L strijd. Thans werd met 3—1 van Forward yerrf) loren. VeendamFrisia en AleidesUpright werden door de thuisclubs g'ewonnen. Het Zuiden schijnt te willen breken met dö traditie, dat een der clubs reeds na enkele wekerj onbedreigd op het kampioenschap afstevend. 1^ drie candidaten deden alle heel vreemd. N. A. verloor door een penalty in de eerste minu ontstaan, met 1—0 van Wilhelmina, M. V. kreeg met 2—1 van Nöad klop en Willem speelde te Venlo gelijk. Velocitas stelde teleur door met 2—1 Bredania te verliezen. Ook Philips liet zich kans ontnemen om te winnen, met een 1- overwmning verlieten de B. V. V.'ers Eindhoven In het Oosten zorgde Quick voor de verras, sing, die wij voorspelden, 11 was het result aan tegen Go Ahead. U. D. gaat door met haat* goede positie te versterken, nu werd weer m 1—0 van Heracles gewonnen. Vitesse wandelt aardig in de richting van degradatie. Nu werd weer met 4—1 te Ii^ verloren. Z. A. C. speelde te Zwolle tegen het sterk! Enschedé gelijk. Ook Hengelo deed goed wer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2