INE. WI AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Fontein ST. EmiLIOM bij J. A. SIIIKRMU Zn., Utr.str. lï. Tel. 145 Eigengemaakte Kindeikleeding. De roman van aan studente. Menbileerlngen- Kunsthandel- Behangerü en Stoffeerders Langestraat 24. Tel. Int. 496. - AMERSFOORT. Per flesch f 1.75, per anker f 72-. TWEEDE BLAD. Socialisatie en tabak. BINNENLAND. A. VAN DE WEG. Langestraal 23. iVSagaz. „De Dom1' Magazijn „DE GDU ÈF Gouden Trouw* en Verlovicgringen FEUILLETON. VILTSCHOENEN jaargang No. 115 Zaterdag 12 November 1921 ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 In den Amsterdamschen Raad is het indertijd door ons ongunstig beoordeelde besluit tot het behoud van een meel- en bloein-handel, door de gemeente thans, aangevallen door onzen par tijgenoot Dr. Abrahams, ingetrokken. De ge meente had bloem in Amerika gekocht en sinds zijn de bloemprijzen met 20 a 25 pet gedaald. Yan de bakkers, die zich hadden verbonden, de gemeentebloem te betrekken, hebben natuurlijk (men beschouwe dit „natuurlijk" van uit de men taliteit van' den kleinen koopman) een aantal geweigerd verdere leveringen te ontvongen, toen zij elders goedkooper terecht konden komen. M. a. w. de gemeente had ongelukkig gespecu leerdde burgerij betaalt het verlies en opnieuw leert ons de werkelijkheid, dat de gemeente on geschikt is om als koopvrouw op te treden. Indien nu door de 40 h 50.000 gulden, die ons deze socialisatie-liefhebberij kost, de leering is verkregen, dat de gemeenschap zich in normale ■omstandigheden van dit soort bemoeiing heeft te onthouden, dan is de les niet zoo heel duur ge weest. Moor wij vreezen. Onzen partijgenoot werd van socialistische zijde verweten, dat hij vroeger, als wethouder, alle dergelijke plannen in het college van B. en W. had gesetund. Dit had hij inderdaad en terecht gedaan. Wé leefden toen nog in abnormale omstandigheden. De ge meentelijke overheid nam allerlei zaken ter hand, waaraan ze vroeger niet zou hebben gedacht en de liquidatie van die mobilisalie-bc-moeiingen maakte nog, nu en dan, opnieuw ingrijpen noo- dig. Men dacht zelfs, dat prijsregelend optreden noodig was, nu de prijzen onnoodig hoog ble ven. w Maar ook hier vergiste men zich. De prijsre geling, die het gevolg is van de particuliere con currentie was zóó duidelijk en scherp, dat de ge meente hare prijsregeling betaalde met een ver lies, dat een koopman van middelmatige stan ding failliet zou hebben gemaakt T Ons heeft het jongste Raadsbesluit van Am sterdam dus zéér verheugd, te meer nu we, van onzen vacantie-uilstop terug, reeds een artikel in de pen hadden om nog eens te getuigen van onzen groeienden afkeer van overheidshandel. In Oostenrijk toch handelt de regeering (of liever het Rijk) zooals men weet in tabaksfabri katen. Tijdens onze aanwezigheid te Weenen speelde zich daar in de rechtzaal een geweldig drama af, waarin bleek van de meerdere ge schiktheid van den particulier boven den ambte naar voor het koopmansschap. Wat was er ge schied De leiders van de tabaks-regie hadden geen kans gezien hun zaak drijvende te houden een monopolie nog wel indien zij de loo- nen der sigarenmakers en sigarettenarbeiders sterk zouden moeten verhoogen. En dit was noo- dig bij de stijgende prijzen der levensmiddelen. Toen hebben een paar gladde kooplieden den /eiders der Regie aangeboden haar ten behoeve /&n de 'arbeiders, zeer goedkoope levensmidde len te leveren, mits zij tegen behoorlijke prijzen tabak konden krijgen. Dit aanbod werd aan vaard. De heeren van de Regie konden hun af faire blijven drijvende beide kooplieden le pelden een deel van de tabak aan het buiten eend en verhandelden een ander deel ter sluiks in het binnenland. Deze particulieren ver dienden mil Ho enen I Zij zijn op grond van wettelijke bepalingen voor den strafrechter gedaagd en vrijgespro ken. De openbare behandeling van "deze „af faire" heeft tot de overtuiging geleid, dat de re gie-ambtenaren al heel weinig voor hun taak berekend zijn;«bij alle antipathie, die het Oos- tenrijksche publiek tegen de „Schieber" heeft, erkent het, dat zij beter uit dit proces te voor schijn zijn gekomen dan de tabaks ver werkende en verkoopende ambtenaren. Zijn nu deze ambtenaren zoo onbekwame lie den? Het is niet denkbear en hun fiasco moet dan ook op rekening worden gesteld van hun onmo gelijke positie de combinatie ambtenaarkoop man «schijnt in het algemeen niet te kunnen ge lukken. Voor den Nederlander, die in Oostenrijk ver toeft, is dit onmiddellijk duidelijk. Hij, die ge woon is prachtige sigarenwinkels te zien, met in de uitstalkasten èn.in de winkels groote voor- roden sigaren in alle mogelijke modellen en prij zen, sigarenwinkels in een onbegrijpelijk groot aantal in iedere straat, waar drukkq, possage is, hij zoekt in de stad Weenen, die thans me« don ooit krioelt van vreemdelingen, maar die Iultijd centrum van internationaal verkeer is ge weest, tevergeefs naar-iets, wat in zijn oog een sigarenwinkel moet zijn. I Is hier don geen tabak in eenigen vorm te krij gen vraagt hij zich af. Hij wendt zich tot den agent van politie of tot een voorbijganger. Deze verwijst hem naar een winkel, met één raam. De uitstalkast hangt vol.... prentbriefkaarten. Muar inderdaad, op het venster staat geschil derd Tabak-Tra fik. Hij goot naor binnen. De winkel (het zeer kleine winkeltje) is vol. De dame achter een toonbank ambtenares in dienst van de regie verkoopt druk briefkaar ten, postzegels, krantenEindelijk komt ook de vreemdeling aan de beurt. „Hnben sie Zigorren?" Ja wohl zij vertoont twee kistjes, aangebroWn, sigaren, de ééne soort 40 kronen, de andere a 50 kronen het stuk. „Auch Zigarelten Zij presenteert een half vol doosje, waarin nog pl.m. 200 stuks 5 kronen. „Hnben Sie nichts besseres „Sind nicht mehr do, vielleicht mor gen I" Ge koopt voor de curiositeit deze voor ons goedkoone sigaren en sigaretten; ge krijgt ze in een stukje krantenpapier gewikkeld. Als ge er een opsteekt, merkt ge al spoedig, dat de sigaren en sigaretten van het merk „Rookt ze in de buitenlucht" zijn. Ziedaar nu de schoone resultaten van de koop manschap der overheid! Wij weten niet, hoeveel gold de regeering uit 1 het tabaks-monopolie trekt, njoar het lijdt geen twijfel, dat zij veel en veel grootere sommen zou kunnen verdienen aan den rooker, als ze eene belasting hief, in eenigen vorm, op siga ren, sigaretten of tabak, maar de fabricage en den verkoop vrijliet. Zij zou dan een groot aan tal ambtenaren minder hebben, maar eenige ma len zooveel mannen en vrouwen zouden in den* sigorenhandel een winstgevend bedrijf vinden. Het publiek zou g'oede sigoreïi, naar quuliteit 1 en prijs, kunnen krijgen in stede van het voor den kenner onvookbore tuig, waarmee de over heid het thans zegent. In vredestijd zoo zei men mij, was het wel wat beter. Het aantal soorten sigaren en sigaret ten was toen grooter. Maar vergeleken bij een flinken Hollandschen sigarenwinkel was toch al altijd elke Tabak-Trafik een onding. De resultaten van het optreden van den Staat als koopvrouw en fobrikante zijn dus al evcfn treurig als die' von de gemeente. De vermeende voordeelen von den overheidshandel, zelfs als de overheid monopolist is, zijn imaginair en de overheid doet stellig beter het product te belas ten, dat de particulier verkoopt, dan den verkoop zelf ter hond te nemen. Eeri reisje naar Oostenrijk in onze dagen niet duur zou voor den Nederlandschcn so- cialisator'heilzaam kunnen werken wie een tijd je de artikelen van de OostcnrijkscheTogic heeft gerookt, zal niet licht zijn stem geven aan ecnig voorstel, dat den ambtenaar tot handelaar pro moveert. Uit de Pers. DE DU1TSCHE MARK. Het Handelsblad, in een hoofdartikel, onder bovenstaand teckenend opschrift, erop wijzende hoe in ongeveer drie maanden tijds de internationale ruilwaarde van de Mark weer tot een vierde is gedaald, zegt dat een ruilmiddel, dat, zelfs zonder eenige buitengewone catastro phe, aan zulk waar de wisselingen bloot stoot, als internationaal ruilmiddel volkomen onbruik baar is. Misschien moet dit een beetje anders ge zegd worden. Wij gelooven dat de zeer snelle doling van de mark gedurende dc laat ste dagen feitelijk reeds een gevolg is van het feit, dat de mark qIs internationaal ruil middel het vertrouwen verloren had en als zoodanig was .uitgeschakeld. Wij doelen na tuurlijk niet op het feit dat buitenlandschen bezitters van marken het recht van.koopen en uitvoeren van Duitsche waren voor dat Duitsche geld ontzegd werd, oindat de binnenlandsche waarde van de mark hooger was don do buitenlondsche. En al hodden die builenlandsche bezitters de mark ook oorspronkelijk voor die oude binnenlandsche waarde gekregen dc Duitsche regeering wilde de „goedkoope" buitenlondsche mar ken niet als gelijkgerechtigd erkennen. Op den koers van dc buitcnlandsche mar ken zal die achterstelling wel eenigen maar geen belangrijken invloed hebben geoefend. Maar internationale transacties werden reeds steeds minder in marken verricht. Beleggin gen, ook van bonken van centrale landen, werden in steeds grooter niate in buitenlond sche, meer stabiele waarden en wissels ge daan. De Duitsche rpgeering schreef zelfs voor bij internationaal ruilverkeer het natio naal ruilmiddel niet te gebruiken. Als een bewijs, hoezeer de buitenlondsche valuta om haar stabiliteit in het buitenland gezocht is, moge dienen, dat naar schatting voor 150 millioen gulden Ncderlundsch bankpapier renteloos in de Centrale Rijken ligt I Men beseffe wat dat beteekentdie verarmde lan den hebben renteloos aan onze Neder- landsche Bank T50 millioen gulden geleend. Een waarde, waarvoor zij bij de tegenwoor dige koersen ongeveer tien millioen gulden een milliard mark I rente zouden kun- nen ontvangen. Wij huiveren als wij er aan denken, wat gebeurd zou zijn als onze Ne- derlandsche Bank den raad van professor Verrijn Stuart had opgevolgd en geen goud had gehouden, maar daarvoor buitcnland sche rentegevende I wissels had ge kocht. Natuurlijk ook Duitsche wisselswij meenen dat professor Verrijn Stuart een groot vertrouwen in de kracht van het Duit sche rijk had. En als dan die banknotenbe- zitters van de Centrale landen hun goud schuld eens bij de bank plotseling waren komen opeischen, daar de bank het vertrou wen verloren had De uitschakeling van de Duitsche mark als internationaal ruilmiddel heeft een vici- eusen cirkel doen ontstaan. Het vertrouwen in de mark verminderde, hoe minder zij ge zocht werd. En de hoeveelheidstheorie, hier zoo juist van toepassing, wijst het uithoe minder de mark gezocht werd, hoe meer de mark alleen als binnenlandsch ruilmiddel ge- vraogd werd en buiten dc rijksgrenzen geen functie meer te vervullen had, hoe meer weer opnieuw dc mark in waarde daalde cn op nieuw vertrouwen in de mark verloren ging. Waar het met dc mark heen zal gaan, wie kon het zeggen Zeker is het wel, dot de nieuwe biljettenuitgifte, tusschcn Juli cn No vember alleen, de duling niet verklaren kan. Dun zouden er thans vier maal meer mar ken-biljetten moeten zijn don in Juli. In wer kelijkheid is dc omloop in dien tijd slechts van 76 tot 92 milliard Murk gestegen. Vol gens olie theorieën, lettende op de waarde van de mark in Duitschlond, lettende op de wisselingen in de hoeveelheid von Duitsch bankpapier, behoorde de marken waarde thans hooger te zijn dun zij is. Moor over den psychologischen factor von vertrouwen geven formules en theorieën geen uitkomst. De mark heeft elk vertrouwen verloren men koopt van Duitschlond met eigen geld, omdat de Duitscher slechts buitenlondsch geld wil ontvangen. En men verkoopt aun Duitschlond in eigen geld, omdat de buiten lander eerst recht geen Duitsch geld gebrui ken kan. Dit gebrek aan vertrouwen spruit ten deele voort uit de vrees dut Duitschlond na het ver lies vnn Opper-Silczië in gebreke zal moeten komen met de betaling der oorlojfschntting. Voor een nnder deel is het te wijten non het vooruitzicht, dot de biljetlenomloop in de eerst volgende maanden een fantastische vermeerde ring zal moeten ondergaan, omdat Duitschlnnd dc goudmillinrden der oorlogschatting slechts zal kunnen voldoen door voor zestigmaal meer milliorden aan papiermnrken te drukken. Het gebrek onn vertrouwen in de toe komst speelt derhalve een nog veel grooter rol dan de fouten, die in het verleden zijn gemaakt. In Weenen, nog iets verder weg, kon een Weener al geen broek meer koopen, als hij niet in dollars betaalt. Do mork is voor ons buitenlanders dood. Maar wie zal den dooden koning opvolgen? Voorloopig lijkt het veel op ren republiek. Elk land, dat met Duitschlond handelt, handelt met eigen valuta. Het spreekt wel van zelf dat dit voor een groot rijk als Duitschlond, een rijk dat econo misch en industrieel vnn zoo buitengewone bc- teekenis is cn in de Europeesche economische gemeenschap zulk een groote rol vervult, een zeer ongewenschte en op den duur onhoudbare toestand is. Moor eenige hoop dot Koning Mark herleven zal, dot Koning Mark weer op een troon, zij het ook op een heel laag troontje komt, is er voorloopig althans niet. Zonder een radicale wijziging van den financieelen toestond in Duitschlund, zoodat het drukken van Marken- biljetten ophoudt een inkomen voor den staat te vormen, is, dot onmogelijk. Of die wijziging mo gelijk zou zijn, nu in het ontwrichte Europa Duitschlnnd het eenige land is waar gewerkt wordt, waar geld wordt verdiend, waar de ex porten geld binnen brengen, is een vraag van niet zoo heel groote bcteekenis. Want, daar de Duitschers voelen dat al de voordeelen, die het offer en de moeite van het op orde brengen van hun. huishouden zouden brengen, niet Duitschlond monr Frankrijk ten goede zouden komen, is do goede wil er niet. De goede wil "is er niet om door groote offers van belasting betalers en de bezittende klasse, door groote beperkingen van staatsuitgaven, de gewone in komsten en gewone uitgaven te doen overtref fen. En die geestesgesteldheid, dat gevoel van moedeloosheid en wanhoop is zoo begrijpelijk, het is zoo onwaarschijnlijk, dat een krachtige persoon, die den juisten weg zou willen wijzen, het Duitsche volk geneigd zou vinden dien weg op tc gaan, dnt wij op een herstel van het Duit sche ruilwezen door hervorming van het Duit sche finantiewezen niet behoeven te hopen, voor de Duitsche schadevergoeding-regeling op bil lijke en redelijke wijze herzien is. Het Haarl. Dagblad heeft een inter view gehad met mej. mr. dr. C. van Dorp, die zich over deze kwestie van een mogelijk staatsbankroet van Duitschland als volgt uitliet „Het is moeilijk een voorspelling te doen, of het in Duitschlond tot een officieel Staatsbankroet zal komen. Men spreekt dik wijls von Staatsbankroet, wanneer het geld zooals in Duitschland hard in waarde achteruitgaat, maar dat is onjuist. Met het verminderen van de geldswaarde toch ver minderen wel de schulden, die in marken zijn uitgedrukt, maar dat is een' ongewild gevolg en geen officieele insolvent-verkla- Varkensmarkt Amersfoort. Speciale ft Meeting 2 Maison VAN EIMEREN. Eollleur I'o.Hfleliciir i «'oillcu.so 5 2 WIJERSSTKAAT 14. Tel. ao.1 3 P Hoogst Modorno Salons voor J DAMES en HERKEN-Manicure I Magazijn van Parfumurieën on Toilet-A flikoJen. 5 jj BADINRICHTING J ring van den Staat. Voor Duitschland zul* len. bovendien do gevolgen daarvan wel hoofdzakelijk liet binnenland treffen, daar de oorlogsleeningen in het binnenland ge plaatst zijn cn dc groote credietcn, die het buitenlund Holland in de eerste plants verleend heeft, wel voor het grootste deel buitenlandsch geld of in goud zullen zijn uitgedrukt. Natuurlijk moet men daarvan .uitzonde» ren de Murkenspcculunten in het buiten land. Zij hebben in Marken uitgcdrukli verordeningen op Duitschland cn worden dus allereerst de dupe. Nu moet men ook nog onderscheiden, ol een Staat zich bankroet verklaart, terwijl het volk feitelijk de schulden nog wel in belasting zou kunnen opbrengenof dut een volk inderduud feitelijk bankroet is^ En don is het zeer de vraag, of het Duit* sche volk niet feitelijk reeds bonkroct is. Het is volgens mijn mecning en die van bijna alle economisten ook Kcynes heeft zich heel duidelijk hieromtrent uitgespro ken absoluut onmogelijk voor het Duit sche volk om de schadeloosstelling, dus zijn schulden te betalen. Om zijn schade loosstelling tc bctulen, wordt Duitschlond met goederen leeggehaald cn hierdoor wordt het ongelooflijk orm. Er is-wel veel werk in Duitschlond, moor het vele werk ix geen voordeel, wanneer de uitvoer niet met invoer gepaard goot. Het goot niet om werk, moor om dc opbrengst van het werk. Het is voor een volk immers niet alleen van belang om te werken, het moet eten I Wanneer de geallieerden op den duur aan de schadeloosstelling, zoonis die thans is vastgesteld, zouden vasthouden, zou dit on herroepelijk den ondergang van Duitsch land cn waarschijnlijk van heel Europa be- teekenen. „Zelfs wanneer men voor een deel af ziet van de enorme Duitsche schadeloos* stelling, gaat Europa een zeer donkere toe komst tegemoet. Ook ons land gaat, als et niet spoedig verandering komt, volgens mijn meening onherroepelijk èn naor het officieele Staatsbankroet èn naar den eco nomische^ ondergang. Voor heel Europa is het dan ook te hopen, dat de geallieer den in hun eischen tegenover Duitschland verstandig tullen worden. Wanneer men aan de schadevergoeding in haar gehccf vasthoudt, graven de geallieerden hun eigen graf. Een troost is er nog in dezen treuri- gen tijd en wel, dat men in Engeland zeer goed begint in te zien. De Engclschen zijn tc goede economisten om met open oogen in den afgrond tc springen". Begin iederen dag met een plan. lANGKSTl^AAT 43 - AMERSFOORT Het aires «oor: De juiste mortellen WILLEM GïJO^HFIZEN. door RUDOLPH STRATZ uit het Duitsch door Mevrouw A. E. NUIJSPOSTHUMUS. 34 De ridders lagen op den loer aan den 1 waterweg", aan den Rijn, cn kropen met het zwaard in de hand uit het struikge was dat noemt men tegenwoordig aan de Leurs telephoneeren T Ik en mijns gelijken, wij houden de wacht aan de groote wateren, aan alle zeeën en kanalen, om te zien, of er geen jdomkoppen komen! En zij komen en lijden scha lde, en dat is de hoogere moraal in de wereld. De sterkste moet overwinnen. De ridders waren echter sterk door hun spieren kerels, zooals onze kruiers of slagersknechts. Wij, hedendaag- gche kooplieden daarentegen, zijn sterk door on ze zenuwen. Dat is iets veel fijneredat is de vooruitgang en de beschaving I Haar verraad dat geheim niet I Dat' mag volstrekt niet aan andere mannen verteld worden en aan jou vertel ik het ook alleen, omdat ik weet, dat je het toch niet begrijpt." „Ik begrijp je heel goed I" zeide Erna met halfgesmoorde stem. „Waarom houdt je me toch eigenlijk voor zoo dom Geloof je dan werkelijk, dat jij de eenige verstandige mensch op de wereld bent Weer deed een heimelijk overmoed zijn mond hoeken trillen en hij koos een ander onderwerp van gesprek. JDat is dus Heidelberg I" zeide hij, over de rivier en de stad naar het slot omhoog kijkend. „Hee1 mooi 1 Maar weet je, welk een gevoel ik altijd krijg, als ik zoo in een van jullie kleine universiteits- of garnizoenstadjes of residenties kom Ramen open I Deuren open I Hier is te veel stof achtergebleven uit den zaligen tijd der postkoetsen I Laat frissche lucht binnen. Zee lucht I Zoo'n echte, koude, ziltige zuidwesten wind, ver uit den Atlantischen Oceaan of de Gele Zee, die een mensch om de ooren fliiit en hem roode wangen bezorgt Heeren de keizer heeft gelijk: Onze toekomst ligt op het water I Wij moeten de kegelbaan vaarwel zeg gen en erop uit zeilen en veel geld verdienen, heel veel, lieve Erna I Dc verdien tegenwoordig geld bij hoopen, en dat wordt nog veel beter I" Erna schudde het hoofd. „Dat maakt lang niet zooveel indruk op mij als je wel denkt. Het zou treurig zijn, als alle menschen erover dachten zooals jij. Dan ver dween alle poëzie uit de wereld. Je hebt vol strekt geen gevoel voor het verledene I" „In het minst niet I" zeide John Henry. „En daarvoor ben ik dankbaar I Wat zou ik aan jul lie sentimentaliteit hebben, die oude, anders heel verstandige mannen opeens dé oogen voch tig doet worden als zii hier of daar „Alt-Heidel- berg, du Feinc I" hooren zingen Laat ze er gelukkig mee zijn.' Ik benijd hen niet. Ik heb niet gestudeerd. Ik. .ken geen woord Latijn of Grieksch, zooals jij, geleerd meisje, en toch ben ik een man gewerden. Zie nu eens die studenten, met hun gekleurde petten, die daar voorbijrij den, altijd twee aan twee, ofschoon er in het rijtuig voor vier plaats is, en ofschoon het bij dit mooie weer veel gezonder was te voet te gaan, zooals wij doen zie je, op den leeftijd, waarop die jongelui leegloopen en het geld van hun ouders verkwisten, heb ik in Shanghai tien uren en als de post weg moest ook wel acht tien uren per dag op het kontoor gezeten en ge-* VOORHANDEN VOOR HINDEREN VANAF f 2.— J. GROOTENDO RST LANGESTRAAT 80 werkt in het zweet mijns oanschijns. Letterlijk waar T Bij die gloeiende hitte vielen de druppels zóó maar op de kopiëerpers. Later komen die jongelui dan bij ons en maken ons, kooplieden, met een beetje juridische kennis, die zij aan de hoogeschool tusschen de kroeg en het vecht terrein hebben opgedaan, als consuls en ambte naren het leven zuurder dan noodig is- Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo iets tegen een toe komstige studente zeg, maar „Maar je bent "°el te eenziidig en te hard, zoo als in alles 1" Hii lachte. „Het is te hopen, dot ik hard ben. Geen van mijn vijanden heeft mij nog nooit voor een lede pop aangezien. Maar, zooals ik altijd zeg: „Ik heb mij zelf niet geschapen, en werp iedere ver antwoordelijkheid voor mijn gedrag van mij af I" Wees blij, dat jullie zulke mannen krijgt als wij zijn. Gcrmoansche pioniers in Yerre lan den I Van jullie Pruisische bekrompenheid cn oudbeiersche gemoedelijkheid moeten wij niets hebben. Wij zijn nieuwe Duitschers, en heel slimme Duitschers, en je weet niet, hoe nietig alles in het lieve vaderland schijnt, ols men het eens von buitenaf, over den oceaan heen bekijkt." Zwijgend gingen zij samen de brug over en langs de overzijde der rivier. Aan hun voelen glinsterde de blauwe Neckar en daarboven ver hief zich roodstralend de met klimop omgróei- de ririne van het slot. Aan hun linkerhand sche merde en geurde de bloesempracht ver tegen den berg op. Eindelijk bleef Emo vastberaden staan. Dat heen en weer praten, dat schermutselen vóór den beslissenden strijd, kon zij niet langer ver drogen. „Daarmee wil je mij zeker afschrikken van de studio vroeg zij. „Anders zou je niet zooveel over de universiteiten te vertellen hebben I" „Ik denk er niet aan I" zeide John Henry een voudig en bijna onderworpen. „In je brief heb je mij elke „verklaring" omtrent jezelf en je per soonlijke aangelegenheden verboden. Goed. Ik gehoorzaam immers zoo gaarne. Je weet, ik ben, een eenvoudig man, de neef van buiten, over het groote water. Onschuldig als een kind. Wie er slag van heeft, kon mij om den vinger winden. En jij hebt er slag van. Je bent mij de baas. Erna V* Wantrouwend keek zij hem van terzijde aan. Als hij ironisch werd, dan begon hij de zaak ernstig te behnndeleq. Dat was bij hem de vorm, waarin hij den onrichtbaar in hem kokenden toorn uitte. Goddank I nu werden tenminste de maskers afgelegd I „Zoonis ik dus zeide, ik gehoorzaam I" her* vatte Van Lerinep. „Ik spreek niet over het we zenlijke, over je reis hierheen, maar over het onwezenlijke wereldpolitiek, kabeltelegram men, over je aanstaanden man in één woord, over dingen, waarin een verstandig meisje als jij eigenlijk toch eenig belang moest stellen." Ernu gaf geen antwoord. Zij wachtte mei angst, van welken kant de aanval zou komen Hij voerde iets onverwachts, iets gevoorlijks in zijn schild, dat was duidelijk. Maar wat dal was de vraag. Opeens bemerkte zij, dat de uitdrukking van zijn gelaat zakelijk en koel was geworden alsof hij aan zijn schrijftafel zat. Waarin denk je nu in jc eerste semester hier te studeeren vroeg hij zonder overgang en op. geheel veranderden toon. Hij zou zoo plotseling vrede hebben met hoar studie I Zij was te verbluft, om hem dadelijk te antwoorden. Daarom ging hij voort „Ik zou je aanraden jc allereerst te wijden aan je algemeene vorming, zooals je in je brief ook schrijft. Kunstgeschiedenis geschiedenis der beschaving en die soort van dingen. Maar lnat voorloopig de chemie rusten, althans tot je der semester I Later zal ik jc bij gelegenheid wel eens zeggen, waarom I" Haar verbazing werd langzamerhand ernst en toornig p beschaming. Gaf hij haar zoo ge makkelijk op Zonder een gezicht te vertrek» ken I Dat was niet mogelijk. (Wordt "vervolgd..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 5