F« Dames Rijgschoentjea met Lakneuzen vanaf f Cs roman van een stutós. BUITENLAND. Hotel IVIOHOPOLE BINNENLAND. 20e Jaargang No. 128 per p<x< f y—per week fmet gratie vertekenn* ongelukken) t 0.17», «Itonrtftlyhf nummers AMERSFOOHTSGH DAGBLAD Vrijdag 25 November 1921 PRIJS DER ADVERTEREN L OIRECTEUR-UITGEVERt J. VALKHOFF. DE EEMLANDER" BUREAUr ARNHEMSCHE POORTWV TEl INT 61X van I 4 rebels l.Of met tabegrip va» cc» bewijsnummer, elke regel meer 0.25. dtenstainbte» dingen en Lietdadigheids-advejtentiên voor de belft der prijs Voor handel en bedrijf bestaan utf vooidceltge Henalinccn toor hef adverieeren. Een» circulaire, bevattende da voorwaarden, wordt 09 aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht V D. onlusten in Indië, bezorgen Engeland fceel wat hoofdbrekens en last. Er gaat bijna yeen dag voorbij dat geen troebelen plaats vin- Hen. Den opstand der Moplahs, een Moham- inedaansche stam, is het nog steeds niet Welukt te onderdrukkende guerilla-oorlog bi de ontoegankelijke bergen van de Malo- .parkunst (Engeland weet eveneens dichter bij {huis, in Ierland, wat een guerillaoorlog betee- ikentl) geeft Engeland handen vol werks en wan- beer hij een einde zal nemen is moeilijk te voor- «pellen. Er zijn al verschillende rebellen, die men gevat heeft, gedood of achter slot en gren- Jdel gezet, maar het bloed der martelaren is 't faod der kerk; deze maatregelen van Engelsche tijde wakkeren het fanatisme slechts aan. Nu Tormen wel de Moplahs een bizonder krijgs zuchtige stam, die het den Engclschen al de cennia lang moeilijk heeft gemaakt, maar, zoo- »!s de Fr. Ztg. dezer dagen opmerkte, de oor zaken van den opstand liggen ditmaal veel die per: de Moplah's worden beïnvloed door een uitgebreide, wijd-vertakte agitatie, die des te fataler voor Engeland is, omdat zij een beroep doet op de reügieuse sentimenten der Muzel mannen. Het betreft hier de z.g. kalifaat-agitatie, tlie dateert van den tijd, dat het verdrag van Sèvres werd gesloten. Het Turksche rijk toch kon worden beschouwd als het zinnebeeld van de politieke macht der Muzelmannen; de overwin naars echter amputeerden dit rijk op geduchte wijze en dit zette bij vele Mohammedanen kwaad bloed. Bovenal was de opwinding gericht tegen Engeland, dat zich in Voor-Azië in 't bezit stelde van de meest belangrijke Turksche gebie den. De Engelsche invloed moet het dan ook zeer ontgelden; men herinnert zich, dat in 1920 de ontevredenheid in Mesopotamië uitliep op gevaarlijke opstanden; Engeland is in dit ver band zoo tactisch geweest een nationaal koning schap in te stellen; wel was dit in wezen slechts een schijnkoningschap, maar Engeland streelde er niettemin de eigenliefde der Arabieren mee. Zoodoende lukte het de rebellen in Mesopotamië te kalmeeren. Maar de Engelsche invloed ver dween grootcndeels tengevolge van den invloed van 't verdrag van Sèvres in Afghanistan en Perzië. Maar veel kostbaarder bezit dan al de vorengenoemde streken is voor Engeland na tuurlijk Indië en juist hier ziet het er voor En- land het meest bedenkelijk uit. Aan het hoofd der beweging in deze streek, een beweging, die het er op aanstuurt de idee van de kalifaats macht bij de geloovigen levendig te houden, staan de gebroeders Ali. „De Engelsche zoowel als de Indische regee- ringf", aldus de Fr. Ztg., „heeft hun activiteit lang met de armen over elkaar aangezien en zich deswege de bittere vijandschap op den hals gehaald van de militaristen, die het'netelige vraagstuk het liefst volgens het recept van Am- ritsar zouden willen oplossen, waar een gek ge worden generaal de menigte met machinegewe ren uit elkaar dreef. Maar dat bloedblad in de Pendsjaab is voor Engeland een vloek cn mene tekel geworden:' geen gebeurtenis heeft naast de buitverdeeüng na den oorlog de volkeren van Indië zoo verbitterd als dit. De Indische regee ring handelde in den vervolge wiislijk; zij nam tegenover de beweging onder de Mohammedanen een afwachtende houding oan, vertrouwde op de toekomst en verwachtte veel van 't slechte ge heugen der menschen. Pas zeer kort geleden nam zij krachtige maatregelen: zij arresteerde de gebroeders Ali, die de inboorling-soldaten en -politieagenten aanspoorden tot ongehoorzaam heid en zij zal tot dien stap wel zijn overgegaan in verband met den opstand der Moplahs, die de activiteit der beide broeders nu als een zeer ernstig op te vatten gevaar voor 't oogenblik deed voorkomen. De leiders boeten nu voor hun opstandige 'redevoeringen in het tuchthuis. De Mohammedanen, waarvan in 't voren staande sprake is, vormen evenwel maar een 'deel van de Indische bevolking; verreweg het grootste deel maken de Hindoe's uit, die al evenzeer Tedenen voor ontevredenheid hebben, al zijn die natuurlijk niet gelegen in 't verdrag van Sèvres. De zeer precaire economische toestand speelt in dit verband een rol, een situatie, die, als alom ter wereld, in het leven is geroepen door den oorlog. Boven al in de noordelijke provincies hebben dan ook herhaaldelijk de boeren zich verzet tegen de landeigenaars. Bovendien speelt een rol het ver longen der Indiërs naar onafhankelijkheid, het gevoel, zooals de Fr. Ztg. het juist uitdrukt, van den donkergekleurde jegens den blanke, den knecht jegens den meester, den inboorling je gens den vreemde, wiens heerschappij hij met tegenzin duldt. En hoewel bij de Mohammeda nen inzonderheid de teleurstelling over den, den kolif aangedanen, smaad een woordje (een héél groot woord) meespreekt, bezielen natuurlijk de vorenaangeduide gevoelens der Hindoe's even zeer de Mohammedanen: prikkels tot verzet van de Muzelmannen vormen evenzeer zoowel de be narde economische omstandigheden als de vreemde heerschappij; zoo is het dan ook te verklaren, dat de non-cooperations-beweging, die oorspronkelijk is ontstaan in de Hindoe- landen, ook vele aanhangers telt onder de Mo hammedanen. De non-cooperation-beweging verwerpt het geweld zij wijkt dus of in dit opzicht van de kalifaat-propoganda zij pleegt lijdelijk verzet tegenover het Engelsche systeem en weigert naar de naam reeds te kennen geeft den be schikkingen van de regeeringsorganen haar me dewerking te verleenen. Het passieve karakter der non-cooperation-beweging blijkt voorts uit het feit, dat haar aanhangers een lans breken voor niet-deelneming aan de verkiezingen en uit de verkiezingen voortkomenden wetgevende ra den. De advocaten willen zij verre houden van do gerechtshoven, de kinderen van de scholen, de studenten van de universiteiten. Op deze wijze probeeren zij te komen tot hun einddoel het zelfbestuur van 't Indische volk. Zooals door ons een tijd geleden in een overzicht reeds is meegedeeld, verwachten zij ook veel heil van den boycot der Engelsche nijverheid. De Fr. Ztg. noteert te dezer zake, dat de hoofden der beweging het ietwat kinderlijke geloof leidt, dot men, om Indië's onafhankelijkheid te verwerven, slechts in elk huis een weefstoel en spinnewiel zou behoeven te hebben om zich von de Engel sche katoenindustrie, waarvan 40" pet. der pro ducties naar Indië gaan, onafhankelijk te ma ken. „De laatste stap van het volkomen on der den invloed der nationalisten staande pan-Indische nationale congres (van de nationaal-Indische organisatie) waagt zich thans op een gevaarlijk gebied. Nu wil men zich niet meer met den boycot der openbare instellingen tevreden stellen men predikt de „civil disobe dience" von geheele provincies, die onder ze kere voorwaarden beproefd zal worden. Tot dus ver is dot niet gebeurd. Het geestelijke hoofd von heel deze beweging is Gandhi, advocaat van beroep, in alle menschelijke en politieke zaken een ziener en droomer, vervuld van een religieu- se geestdrift. Religieus is ook de ondergrond van deze beweging, wijl trouwens de grenzen tus- schen religie en dangsche doening, het zinnelij ke en 't bovenzinnelijke onder den hemel von 't wonderland in elkaar vloeien. De bewegin? der witte hoofddeksels is een idee van de op Europeesche hoogescholen opgeleide intelleo tueelen. Hoe diep zij in 't volkswezen is doorge drongen, is moeilijk te zeggen. Maar haar stu wende kracht alleen zal wel njet sterk genoeg zijn. Gevaarlijk wordt die pos in verbinding met de kalifaat-agitatie. Aan het Moploh-oproer, welksTeligieuse dweepzucht niet alleen uitbarst te tegen de Europeanen, maar evenzeer tegen de Hindoes, heeft zij geen deel, daar zij doden van geweld van de hand wijst. De buitensoorigheden bij de ontvangst van den prins van Wales spre ken daar niet tegen. Gandhi zelf wilde ter kol- meering naar het opstandige gebied reizen, maar dit werd hem door de regeering belet." Wat zal ondertusschen de toekomst van In dië zijn De vraag wordt gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Sinds het begin van dit jaar is een grondwet van kracht volgens het hervor- minsplan van Montagu en Chelmsford. Indië heeft toen provinciale landdagen gekregen en een rijksparlement met beperkte bevoegdheden. Volgens Engelsche mededeelingen zijn deze uit een zeer beperkt kiesrecht voortgekomen verte genwoordigende lichamen proefhoudend geble ken. Gandhi en de zijnen wenschen echter meer; terwijl de meest vooruitziende Engclschen dan ook een uitbreiding van bovengenoemde con stitutie bepleiten, die den inlanders grooter aan deel geven in 't bewind, wenschen de Gandhi- Morgen: geb. bot, aartf-salade. volgers de volle zelfrcgeeriRg en 't algeheele zelfbestuur. Door een bind als de Fr. Ztg. wordt het be twijfeld, of hun begrippen cn eischen, die ver band houden met instellingen en normen van 't Westen web dadelijk toegepast kunnen worden op Indië als zijn oordeel geeft het Fronkfort- sche orgaan te kennen, dat de Engelsche regee ring stellig in zooverre gelijk heeft, wanneer zij alles wil overlaten non een langzame ontwik keling. Nader betoogt het blad „Zij zal dit is waar wonneer deze on»~ wikke'ing niet zo' worden gestoord, ook met den op zich zelf beschouwd, zeer gemotiveer- den, Indischen eisch nopens gelijkberechti^d- heid van den Indiër binnen 't kader van 't En gelsche riik meer rekening moeten houden. De politieke gevaren voor het oude kroonland zijn groot. De Engelsche wrevel wegens de over eenkomst van Angora, dat voor Indië een enor me beteekenis heeft, is begriioeliik. Afghanistan, Perzië, het bolsjewisme dit minder als com munistische leer dan als erfgenaam van de oer oude exoonsiezueht in de richting van de Indi sche grens zijn stormsignolen op Engeland's weg." Berichten. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Woshi ngton, 24 Nov. (R.) Vanochtend is Briond naar New-York vertrokken. Vivioni vervangt hem als hoofd d°r Frnnsche delegatie. Vóór zijn vertrek heeft Briond verklaard, dat hij voldaan was. Omdat het heden Dankdag, de froot~ Ame- rikoansche feestdag, is, ziin de officiecle han delingen van de conferentie geschorst. De af gevaardigden hebben kerkdiensten bijgewoond. Uit den Pruisischen Landdag. Berlijn, 24 Nov. (W.-B.). De gistermid dag begonnen zitting van den Pruisischen Land dag heeft geduurd tot hedenmorgen half zes. De obstructie der communisten tegen de voort zetting der debatten omtrent de nieuwe wijze van vaststelling der agenda, werd door een hoofdelijke stemming verijdeld. Ten slotte werd het desbetreffende voorstel onder groot rumoer der communisten definitief aangenomen. In den loop der zitting kwam het opnieuw tot stormachtige tooneelen, waarbij de communis ten president Leinert met scheldwoorden over laadden, waarop deze echter geen acht sloeg. Een communistisch voorstel om het rooken toe te staan, werd verworpen. In weerwil daarvan en van Leinerts protest begonnen vele manne lijke en vrouwelijke communisten toch te rooken. „Zijne Majesteit, koning Runprecht van Beieren". Berlijn, 24 Nov. (W.B.). De Duitsche re geering heeft naar aanleiding van het telegram van den Hongaarschcn regent Horthy aan prins Rupprecht van Beieren, waarin deze den prins met „Zijne Majesteit" betitelt, te Boedapest diplomatieke stappen gedaan. De Duitsche gezant te Rome. B e r 1 ij n, 2 4 N o v. (W. B.). De Duitsche "ge zant te Rome, von Beercnberg-Gossler, heeft om ontslag uit 's rijks dienst verzocht. Als re den hiervoor geeft hij op, dat hij van oordeel is onder de tegenwoordige omstandigheden het doe! niet te kunnen bereiken, dat hij zich ge steld heefc bij het aanvaarden van zijn ambt. DUITSCHE ORGANISATIES ONTBONDEN. B e r 1 ij n, 2 4 Nov. (W. B.). De rijksregee- ring heeft vandaag op grond van T van de wet nopens de uitvoering van art. 177 en 178 van 't vredesverdrag van 22 Maart 1921 en in verband inet het ultimatum der gealieerde re geeringen van 5 Mei '21 de organisaties-Ross- boch, Hubertus, Aulock, Heydebreck en Ober land voor ontbonden verklaard. Deelneming oan een ontbonden organisatie wordt met geld boeten tot 50000 Mark of met vesting van drie maanden of gevangenisstraf van gelijken duur gestraft. De ontbinding werd door de intergeal- lieerde militaire controlecommissie op grond van t ultimatum van 5 Mei 1921 opnieuw herhaal delijk geeischt. De rijksregeering moest oan den eisch voldoen, wanneer het bewijs werd gele verd, dm oe/c bonden blijkens hun activiteit onder de wet van 22 Maart in verband met het ultimotum vielen. Het onderzoek bracht bewij zen vaststaat, dot de bonden, nl streven zij tevens economische doeleinden na, militair zijn ingedeeld eb zich zoowel alleen als in onder ling verbond over groote deelen van 't rijk uit- stiekken OPPER-Y'LEZIE. B e r 1 ij n, 2 4 Nov. (N. T. a., Draadloos), Noor uit Oppeln wordt gemeld, de inter- geallieerde commissie den Duitschen gevol machtigden bericht, dot het tegen hen uitge vaardigde verbod om zich nnor Opper-Sileziè te begeven, is ingetrokken, nndat de vroeger daartegen bestaande bezwaren door het begin nen der onderhandelingen te Genève zijn weg genomen. De eerste Duitsche gedelegeerde voor de economische kwpsties, von Roumer. heeft reeds vergunning verkregen om zich nnor Opper- Silezië te begeven om persoonliik inlichtingen in te winnen over de economische verhouding tusschen Duitschers en Polen in Oppcr-Silezië. Vulsche munters cn smokkclnors. Knldenkirchen, 24 Nov. (W. B.). De politie is een uit verschillende personen bestaan de bende van valsche munters en smokkelaars op het spoor gekomen. Verschillende biljetten van 20 mark en groote partijen zijde zijn ol in beslag genomen. Motie van vertrouwen in de Fronsche rcgccring. P a r ij s, 2 4 Nov. (W. B.) De Kamer be ëindigde heden de bespreking der interpellaties met betrekking tot don fimvncieelen toestond. Zij nam met 347 tegen T80 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aan, waarin aller eerst er op wordt aangedrongen, dot de regee ring zal toezien op de stipte uitvoering van Duitschlands verplichtingen en in het buiten land alle noodige maatregelen zal nemen om de Fronsche vorderingen te waarborgen; in de tweede plaats, dat zij alles moet vermijden, wat zou kunnen dienen tot vermeerdering van het in omloop zijnde bankpapier. Een aanslag. P a r ij s, 2 4 N o v. (N. T. A.). Vanmorgen is een aanslag gepleegd in het verkoopbureau van de Petit Parisian. De chef van het bureau werd aangevallen door een individu, dat met ge richte browning, geld van hem eischte. Er ont stond een gevecht, waarbij een schot ofging zonder iemand te roken. De aanvaller nam den wijk naar de eerste verdieping, waar hij zich wilde verschansen. Ten slotte gaf hij zich over. Men gelooft te doen te hebben met een anar chist. behoorende tot een georganiseerde ben de van misdadigers. De prins van Wales in Indië. Londen, 24 Nov. (N. T. A. Draadloos uit Leafield). Het departement van Indië beves tigt, dat het vertrek van den prins van Wales van Bombay naar Baroda tot groote geestdrif tige manifestaties aanleiding heeft gegeven. Zijn trein kon moeilijk vertrekken, daar de zich ver dringende menigte zijn rijtuig wilde aanraken, terwijl het vertrok. De betoogingen waren een herhaling van die bij zijn aankomst te Bombay en Poona. Bij een cricketwedstrijd en een mili tair toumooi te Bombay wedijverden alle klassen om hun loyauteit te betoonen. DE IERSCHE KWESTIE. Ongeregeldheden te Belfast. Londen, 24 Nov. (R.) Twee trams zijn vanmiddag te Belfast met bommen beworpen. In de eene zijn drie personen gedood cn verschei dene gewond. In het andere geval werd de per soon, die den aanslag pleegde, gevangen geno men. DE DEENSCIIE HUWELIJKSWFTGEVTNG. Kopenhagen, 24 Nov. (N. T. A. Draad loos). De minister van justitie heeft gisteren in 1 et Deensche hoogerhuis een ontwerp inge diend voor een nieuwe huwelijkswet. Het ont werp heft de verplichting tot het burgerlijke huwelijk op en stelt daarom het kerkelijke en het burgerlijke huwelijk gelijk. Zoowel bruid als bruidegom zullen een verklaring moeten teeke- ncn nooit aan eenige venerische ziekte te heb ben geleden. Eventueel zal een medisch attest vereischt zijn, dat geen gevaar voor infectie bestaat of zoo dit wel mocht bestaan dat de andere partij daarvan onderricht is, of dat beide partijen er von onderricht zijn, welke varen uit zulke ziekten kunnen voortvloeieiü Verder moeten beide partijen een medisch eer* tlficaat overleggen, ten bewijze, dat zij nielj lijdende zijn aan cmtapsie. Bovendien zijn oold de bemerkende bepalingen met betrekking tot d4 onderlinge bloedverwantschap gewijzigd. Echtscheiding zal kunnen worden verkregenR op grond van dronkenschap, oversóe! ernstigdr one'-nigheden. afwezigheid zonder brtkerd ver* blirf gedurende drie jaar, weigering van rohn* bitat'e gedurende twee jaor, wreedheid, krank*' zinnigheid gedurende drie jaar en venerisch» infectie. Kabinetscrisis in Zuid-Sl.ivië. Gr ar, 24 Nov. (W.-B.). De Toge*ipost meldt uit Relen-ado De heden gehouden zitting) van de radicale rhrb duurde kort, maar was zeen stormachtig. De club sprak haar vertrouwend uit in don leider der partij, minister Pasitsf,! maar noodigde hem tevens uit den koning bet ontslag van het gehr- kabinet aan te bieden, waaraan hïf onmiddëilii! fevolg gaf. Do konin® nam het ontslog aan. De Aiilnndkwesfie. Berlijn, 21 Nov. (W. B.) Vol gens eert) bericht, bij het Finsche gezantschap te Berlijn' ontvangen, heeft de Finsche regecring in ont* woord op de soviot-no«n inzake het besluit vnn rtnpJWc over d» Aalnndkwestie in een no»a vnn TQ Noy. betoogd, dat de conferentie te Gorièvo door den Volkenbond bifeengeroeoen was en dat Finland h^t volle re«bt heeft er in toe te stem men, dot ziin bevoegdheden over oin --n gebied uit militair oogpunt vastgelegd worden. OVERFEWOMST TUCCGwpN AFGHA NISTAN EN ENGELAND. Londen, 24 Nov. (N. T. A. Draadloos). De regeering van Indië deelt mede, dat do be vredigend omschreven waarborgen, dot geen Russische consulaten zullen worden toegestaan in Jolnluhnd, Ghnzni en Kandahar, ziin ontvnn* gen van de ^egeoring van Afghanistan. Hef „verdrag van vriendschan" tusschen Engeland en Afghanistan werd op 22 Nov. in Kaboel er- teekend. Het verdrag, dat nog moet worden geratificeerd, treedt onmiddelliik ia werking en erkent Afghanistan. Beide landen zorgen voor Ret handhaven van de orde langs de grenzen. Voorbereidingen zijn getroffen voor het herstel van den handel en het postverkeer Een gevecht met smokkelaars. San Antonio. (St. Hidalgo, Mexico), 2 4 Nov. (N. T. A.). Hier zijn 3000 gallon sterken dronk, verpakt in 32 kisten, in beslag genomen. Bij het gevecht inet de Mexicoonsche smokke laars, dat daarop volgde, werden drie nersonen gewond. Kameroverzicht. Tweede Kamer Minister Ruys veró d!gt in de zitting van Donderdag het behoud van de Eerste Ka- er. Spr. betoogt dat overleg van dc regeering met de Tweede Kumcr alleen niet steeds vol doende is cn voo: tweede instantie is de Eersto Kamer beter geschikt don het referendum, welke instelling veel meer leidt tot verwerping van wetsvoorstellen dun die der Eerste Kamer. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Oud neemt uit het sub-omendement- Van der Waerden over de bepalingen, dot geen referendum mag gehouden worden over ontwer pen in de Tweede Kamer aangenomen met of meer der stemmen en dat voor de geldigheid van het referendum deelneming van minstens de helft der kiezers noodig is. Hij wijzigt voorts het amendement zoo, dat in plaats van 20,000 kiezers 1/50 der kiezers noodig zou zijn voor aanvrage van een referendum. De heer Von der Waerden trekt do overige sub-amendementen in. Het omendement-O u d (afschaffing der Eerste Kamer) wordt verworpen met 46 tegen 38 stemmen. Het artikel betreffende de samenstelling der Eerste Kamer volgens het evenredige stelsel, wordt aungenomen met 68 tegen 17 stemmen^ Het amendement-Oud (referendum) verwor* Homo Sum Wees mensch. Alsof we allen niet slechts menschen waren. FEUILLETON. door RUDOLPH STRATZ uit het Duitseh door Meviouw A. E. NUIJS—POSTHüMU 41 Zij voelde zich gedrukt, vernederd bij- fa schuldig, toen zij daar voor het raam stond. Het was zulk een onbehagelijk ge- voel geen geld te hebben. Het was, alsof iedereen haar verwijtend aankeek: „Wat heeft uw vermogen verloren? Maar hoe kan dat? Dat past toch niet!" Het paste ook werkelijk niet den maat- «chappelijken ladder af te dalen! Het kleed de haar volstrekt nietl Haar hart was be klemd zjj bemerkte, dat alles, wat zij tot dusverre had gedacht en gewild, in bewe ring kwam. Alles raakte van zijn plaats. rl>eens 2ag zij de wereld geheel anders inl Zonderling, dat er toch zooveel menschen )n de wereld werkte-! Die huurkoetsiers en straatvegers, die forsche kruier, die geeu- ve"de Politieagent, al die metselaars en op perlieden aan de nieuwe huizen, die win keljuffrouwen, die schoenlapper in zijn werkplaats, die boer daar met zijn hand- jcar, die vrouwen met pakken waschgoed, die meiden die naar de markt gingen /Lila6'® werkten all* menschen I Heel telden rag men iemand, die niets te doett- had. een vreemdeling, een student, een jon ge dame. Tot die weinigen had zij nog gisteren be hoord! Dat was haar wereld. De andere, eigenlijke wereld, die van den arbeid, had zij dagelijks voor pogen gehad en toch nooit goed gezien. Of liever, opvoeding en be schaving hadden haar er over heen doen kiiken. Die werklieden waren er wel, maar wat zij deden, was toch zeer automatisch, en niet de moeite waard om het van nabij te beschouwen. Men kende hen niet en stel de geen belang in het schimachtige, onper soonlijke, dat hun eigen was. En toch vormden die lieden verreweg de meerderheid. En hun gebed: Geef ons heden ons dageliiksch brood was zeker het wachtwoord over de geheele wereld. Daar ging een rijtuig voorbij. Een paar korpsstudenten reden naar de Hirschgasse De koetsier liet de zweep knallen, blaffend sprongen de honden het rijtuig na zoo ging de focht naar het bloeiende Neckar- dal, naar de lente, juist ais gisteren. Vijandig zag Erna hen na. Waarom had den die jongelui, met hun verwende, gladde gezichten hun maandelijksche toelage van huis en zij niet meer? Dat waren toch man nen die konden werken, en zij was een jong meisje in haar kringen een soort van luxe-artikel, dat men zorgvuldig behoedde voor elk tochtje, om het zoo zacht en teer te houden ais maar mogelijk was. Opeens viel haar in, hoe mooi het nu aan de Riviera moest zijn. Alleen uit zucht tot tegenspraak zij merkte het wel! .Omdat zij wist, dat zij er nu niet meer kon heen gaan. Vroeger zou zij er niet eens aan ge dacht hebben, in den tijd, toen zij slechts den wensch behoefde te uiten, om dadelijk reisgezelschap, te hebben, en alles yoot zich (e zien gereedmaken. De vernedering, dat was het; dat belette haar na te denken over den toestand, hoe zeer zij ook haar best er toe deed, en vervulde haar met een gevoel van geleden onrecht, van verbittering tegen al wat haar tot dusverre omringd had Gelukkig nog maar, dat David Gallus haar niet in zijn laboratorium had willen toelaten. Dat had alweer zóóveel Mark ge kost en die paar zilverstukken waren nu een vermogen. Sshoenhandel GROOTENCORST Langes'raat 8?. Een beetje geld een duizend Mark had zij nog wel. Maar., eigenlijk behoorden die haar ook niet toe, maar John Henry, die haar na den dood haars vaders, nu reeds een jaar lang, uit zijn zak haar rente be taalde. Van die rente van John Henry was de japon gekocht, die zij aanhad, de hoed, dien zij droeg, laarzen en handschoenen alles. En al wilde zij haar weinige siera den verkoopen, om zich nieuw en beschei den in het pak te steken die sieraden wa ren ook weer geschenken van John Henrv. Zelfs de postzegels, op den afscheidsbrief geplakt, waren voor zijn geld gekocht. Al les was ziin ei/zenrfoni- Zij ging weer naar binnen. Oneens werd de geheele toestand haar duidelijk: zooals zij daar ging en stond was zij dus eigenlijk het eigendom van John Henry van Lennep! Als zoodanig eischte hii haar op, volkomen te goeder trouw en met het volste recht. Niet om de geldeliike offers, die hij voor haar gebracht had. De moreele dwangreden was veel krachtiger. Hii had het leven en de eer van haar vader gered. Zij huiverde. Was hij toen maar niet ge komen of onversrHiu™ voorbijgegaan. Veel nood en ellende had uj haar en de haren bespaard, en dan-voor vorderde hij slechts de meest natuurlukc dankbaarheid neen, dat niet eens: alleen het houden van een eens gegeven woord. Eigenlijk had hij ';ninen geliik! „Dus nu ben ik ziin eigendom!" sprak zij luid en weersnannig. En zij dacht vrij te zijn, en als een zelf standig mensch te kunnen handelen) En bii den eersten stap in het verboden land moet zij hooren: „Ziet toe gij behoort den man toe! Hij zal uw heer zijn!" Toen zij haar kamerdeur opende, om bui ten frissche lucht en frisschen moed te gaan scheppen, stond er een kleine kellner met een brief voor haar, en vroeg, of hier ook soms juffrouw Bauernfeind woonde. „Ja geef maar hier!" zeide zij werk tuigelijk. „Dat ben ik!" Zij las den brief. „Lieve Erna", stond erin, „ik wil je lijd laten om na te denken over al wat je, jam mer genoeg, gisteren van mij hebt willen vernemen. Ik geloof, dat dit beter is. Van middag om vijf uur ben ik bij je. Met har- teliiken proef, je ,1. H. VAN LENNEF. Om vijfuur! Dan had zij nog tijd genoeg. Dat was al een heele verlichting. En tege lijk hoorde zii tot haar groote geruststelling hoe er eindelijk in dc kamer naast haar be weging kwam en hoe daarna Meta Wig- gers aan haar deur klopte, om haar goeden morgen te zeggen, voordat zij naar het col lege ging. Meta zette groote oogen op, want Erna nam haar zonder complimenten het cahier uit de handen, bracht haar naar een stoel, en verzocht haar, veel nederiger en bescheidener dan anders haar gewoonte was: „Lieve koele blondine, Iaat vandaag je college in den steek ik weet, dat is iets verschrikkelijks, maar het moet gebeuren, om mij genoegen te doen en ga daar zit ten en luister naar mij!" En nu vertelde zij, welke groote verande ring er in haar leven was gekomen, wat er gisteren gebeurd was. „En daar zit ik nu!" zoo besloot zij. „Ik ben zoo arm als een kerkmuis'cn aües draait in een kring om mij heen, en ik weet, niet wat ik nu moet beginnen! Weet jij hef" Meta was zeer ernstig geworden en valte haar beide handen. Haar oogen waren voch tig, en Erna zou het liefst eens flink met haar geschreid liebben. Zij hield zich echter goed. „Lieve Meta," zeide zij, medelijden helpt hier niets. De vraag is nu, wat ik doen zal. Wat zou jij doen?" „Wil ie eerliik mijn meening hooren?" vroeg Meta eindelijk. Erna knikte. Zij begon nu toch te snik ken en drukte haar zakdoek tegen haai bleek gezichtje. '(Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1