AMERSFÖORTSCH DAGBLAD „de eemlander" lij H SCÜOTEM Zn., Utr.str. 17. Tel. 145 Fontein Schippers. De roman van een studente. buiten landt EippemaÉe Kinderfclesdini. stadsnieuws. 51 Per flesch f 1.75, per anker f 72-. Meniiileerlngen- Kunsthandel- Behangerü en Stoffeerderü Langestraat 24, Tel. Int. 496. - AMERSFOORT. TWEEDE BLAD. EVIaqaz. „De Dom .1 6 A. VAN DE WEG. Langestraat 23. DELEëEiEÜ EESCNENXEN flE ETALA6E AIS STEEOS 7e KLAS GOEDEREN FEUILLETON. VILTEN KRAAGPAITIFFELS Kinder vilten gespschoenen "*Ost© Jaargang No. IS1 mertrag ?4 December 1621^ mm aran a a ORIGINEELE I B m I flL I Wm 11 zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 Spectacle coupé. De nieuwe partij is er. Prof. Heeres, een de (weinige) democratische elementen In de Liberale Unie, zag mèt ons en andere poritenstaanders. dat de Vrijheidsbond, die He vereeniging wilde zijn van alle vrijzin- ■migen, in hoofdzaak zou worden 'beheerscht Hoor de conservatieve geesten onder de liberalen. Dies weigerde hij over te gaan fiaar den Vrijheidsbond. Aan de consequen te hiervan, n.L de toetreding tot den Vrij- [pinnig-Democratischen Bond, wilde hij niet. jHet program van onzen Bond was voor hem ■uet het bezwaar. Hij was van meening, dat jer een groot aantal democratische vrijzinni. feen zijn, die de deuren van onze partij niet pinnen willen gaan, omdat zij het niet eens Wjn met de taktiek van onze leiders, maar nie voor onze beginselen voldoende voelen, iom bij gewijzigde leiding, tot ons te komen bf met ons te gaan. Als eenling zou hij, toe tredende tot den Vrijzinnig-Democratischen Pond, de leiding niet kunnen veranderen. Kon hij echter een groot aantal volgelingen Ikrijgen, dan zou eene vereeniging van de (democratische vrijzinnigen mogelijk zijn *>nder de dan te kiezen nieuwe leiding. De oprichting van eene nieuwe democra- fcisch-vrijzinnige partij was daarom noodig. Het plan niet in zooveel woorden zóó aangekondigd, maar zoo bedoeld als wij het Jhier voorstellen- is goed doordacht. Als prof. Heeres werkelijk vele kiezers achter fcich krijgt, dan zal het vaststaan, dat onze partij, de Vrijzinnig-Democratische, niet is gegroeid, omdat zeer vele democratische Vrijzinnigen in d.en lande de leiding van (Marchant niet willen. 1 Het program toch van de nieuwe partij Ven prof. Heeres, in embryonal en vorm ge publiceerd, is absoluut vereenigbaar met de vrijzinnig-democratische beginselen. Het is hier en daar zelfs radicaler dan het onze. Hoe sympathiek klinkt ons „Ontwapening jwm Nederland 'behoudens de verplichtin gen, welke door Nederland worden aanvaard gh lid van den Volkenbond", al handhaaft Dan het program voorloopig eene lichting Van 13000 man. Ook de nieuwe „Democra tische partij verlangt „medezeggingschap tier werknemers" in de leiding der bedrijven en ontplooit zoo onverschrokken het demo cratisch vaandel; de Vrijheidsbond is van luik een programpunt allerminst gediend I Wij verheugen ons oprecht in de oprich- Bng vaa de Democratische paTtij. Immers tweeën één. Of de jonge partij krijgt fcéén aanhang van beteekenis. Dan zou ööaruit blijken, dat in ons volk geen breede lagen gediend zijn van onze beginselen. Dan zou moeten worden geconcludeerd, dat de democraten onder de vrijzinnigen in hoofdzaak reeds zijn georganiseerd in. den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Dan zou wast slaan, dat zij, die beweren democraat te zijn, maar niet de leiding van Marchant te kunnen aanvaarden, als puntje bij paaltje komt, toch liever stemmen op de conserva- eengekomen. Of de Democratische Partij krijgt inderdaad veel kiezers achter zich. Als dit het geval blijkt, dan komt vast te staan, dat er in ons land wèl een groot aantal democraten onder de vrijzinnigen schuilt, dan zou 'blijken, dat deze elementen zich ver van onzen Vrijzinnigen-Democratisch en Bond hebben gehouden, omdat zij de taktiek van den Bond en de leiding van Marchant afkeuren. In dit laatste geval zou de verwachte fusie tusschen de Democratische partij en den Vrijzinnig-Democratischen Bond gepaard gaan met een terugtreden van Marchant hij heeft zich daartoe zonder eenig voor- behoud bereid verklaard en zou de nieu we leiding moeten bewijzen een betere tak tiek te voeren dan de tegenwoordige. In het eerste geval echter, als prof. Hee res slechts een handjevol democraten om zich 'heen vereenigen, zal er een eind ko men aan de legende, dat in Vrijzinnig-De mocratischen Bond niet groeit, omdat Mer chant's taktiek zóó afstootend werkt. In elk geval zal d'e poging van prof. Hee res de politieke verhoudingen in het vrijzin nige kamp tot meerdere klaarheid brengeiv II. In de Tweede Kamer heeft de Rechter zijde zich bij de behandeling van cle leger- wet-van Dijk onsterfelijk geblameerd. Of lie ver de Roomsch-Katholieke Staatspartij. Men weet, dat deze partij sinds jaar en dag beperking van de uitgaven voor 's lands defensie in haar program schrijft. Maar onlangs, na de raadselachtige ministercrisis-Pop blijkt zij het met de protestantsch-christelijke partijen op een ac- soordje te hebben gegooid. Nu minister van Dijk met het voorstel komt de jaarlijksche lichting op 1Q5O0 man te bepalen, nu stemden alle katholieken vóór I Zij deden dit niet uit overtuiging. Velen onder hen althans niet. De vertegenwoordi gers van de katholieke arbeiders moeten maar weten, hoe zij dit stemmen voor een wet, die een blamage is voor ons volk, zullen goed praten. Zij moeten hunne democrati sche kiezers maar bewijzen, dat op het oogenblik, waarop de groote mogendheden besluiten tot beperking van de bewapening ter zee, op het oogenblik, waarop overal ter wereld blijkt een' verlangen naar het uit schakelen van wapengeweld tusschen de volkeren, Nederland miliioenen moet gaan voteerew voor het militair isme. Met 50 tegen 48 stemmen is van Dijk's ontwerp aangenomen. Indien de sociaal democraat Albarda niet ziek was geweest en de sociaal-democraat Ossendorp niet afwe zig, dan zouden de stemmen hebben ge staakt, wat bij een' voltallige Kamer 'betee- kent, dat de wet zou zijn verworpen. De katholieken, ook de democraten onder hen, ook zij die van oordeel zijn dat we al veel te veel uitgaven aan „oorlog", hebben gedwee vóór gestemd. Ter wille van cle coa litie. Is er ooit sterker voorbeeld gegeven van het stellen van partij-belang boven het lands-belang Het is onbegrijpelijk. De katholieken heb ben er zich 'bij neergelegd, clat de Regeering de reeds voorgestelde processie-vrijheid weer terug nam. Nu stemden zij voor, tegen eigen overtuiging in, wijl de coalitie anders zou splijten. Wij achten het onmogelijk, dat alleen de wensch om de coalitie te handhaven, de katholieken gebracht heeft tot de zelfver loochening, waarvan zij nu tweemaal blijk hebben gegevnn. Er moet iets anders zitten achter deze tamheid van Nolens' kudde. Bij de beschouwingen over de oplossing van de jongste ministerieele crisis, heeft de Regeering de Kamer met een kluitje in het riet gestuurd. Toch moet het kan niet anders bij de oplossing van die crisis cle steun van de katholieken aan' de komende militaire voorstellen bij voorbaat zijn ver kregen. Alweer vragen wij: Wat hebben de katholieken toen bedongen? Wat is de con tra»-prestatie van de christelijk» protestant- sche partijen voor deze meegaandheid Zullen wij het ooit weten? Politiek Overzicht III. (Slot). Enkele punten in de blieven verdienen aandacht. Er zou n.l. uit blijken, dat het besluit van den keizer om in Holland bolling 's lands te leven, niet spontaan is geschied, mam- plaats had, nadat Hindenburg en andere raad gevers Wilhelm II dringend hadden geadviseerd tot dezen stop over te gaan. Indien deze voor stelling van zaken juist is, is zij niet geheel zon der belang. Het verwijt, dat het Duitsche volk zijn keizer naar het hoofd heeft geslingerd, als zou hij door een laffe vlucht zijn veege lijf heb- J notities kunnen beperken, wanneer zich niet staat de mogelijkheid, dot Wilhelm II de feiten der wereldhistorie onjuist beziet dat de ge wezen keizer oprecht meent alles te hebben ge- donn om de ellende en het leed van den oorlog af te wenden. Ten bewijze van Duitschlands vredelievend heid haalt Wilhelm II twee feiten aan. Ten eer ste wijst hij erop, dot, wonneer Duitschland oorlogszuchtig was geweest, het er op veel ge schikter tijden op los had kunnen slaanin 1000 toen Engeland door den Boerenoorlog, in 1905 toen Rusland door den oorlog met Japan de handen vol had. Ten tweede is Wilhelm II van gevoelen, dat Duitschland van den oorlog niets, de vijand daarentegen buitengewoon veel had te verwachten. Van belang is voorts des keizers uitspraak met betrekking tot zijn berechting, waarin hij er bezwaar tegen maakt te verschijnen voor een gerechtshof, waarin aan den vijand de dubbele functie zou zijn toegewezen van aanklager en rechter. Elkeen, die de zaak objectief beschouwt zal moeten erkennen, dat des keizers bedenkin gen in dezen volkomen zijn te billijken zakelijk en zuiver zou bezwaarlijk een proces kunnen worden gevoerd, wanneer de leiding ervan be rustte bij de Entente, die als bcschuldigstcr op treedt en wier oorlogspsychose ul bij voorbaat een rechtvaardig onderzoek uitsluit. Voor bil lijkheid bij 't dagen von den keizer voor een gerechtshof bieden ullcen garanties een leiding en regeling in handen van neutrale personen, die er zich echter niet toe zouden mogen beper ken alleen den keizer voor de rechtbank te doen verschijnen, maar ook vele ondere personen uit non Duitschland vijandelijke landen. Het proces zou dun natuurlijk moeten worden gebaseerd op een nauwkeurig, wetenschappelijk, onpartijdig onderzoek van de gcheelc schuldkwestie, waor- toe noodig zou zijn, dot niet alleen werd geput uit Duitsche en Russische archieven, moor mede uit die der overwinnende landen. Dit is niet meer don een daad van eenvoudige rechtvaar digheid en de uitkomst zou don tevens uitwij zen, of al dan niet artikel 231 van 't vredesver drag van Versailles kan worden gehandhaafd, het artikel, waarin Duitschland's afgedwongen verklaring alleen en uitsluitend schuldig tc zijn aan 't uitbreken van den oorlog is vervat. Wij zouden ons tot deze korte terloopschc Varkensmarkt Amersfoort. Speciale afdeelluq; Wl IWaison VAN EIMEREN. ('ollleiir Postlclieur (loilleiiMO 3 WIJER88TRAAT 1 I* - Tel. 205 J Hoogst Modorno Salons voor DAMI3S ©n HEF.ïfcKX - Manicure Magazijn van PartumurioPh on Toilot-Artikolon. BADINRICHTING ben trachten te bergen, toen de nederlaag een voldongen feit was geworden, zou alslnn niet slechts algeheel komen te vervallen, maar te vens zou zijn daad hem, dien men smalend een „gekroonden deserteur" heeft genoemd, op een hoog voetstuk stellen. De vlucht vein den kei zer zou dan het karakter komen te dragen van een vrijwillig gebracht offer ten gunste van de honderdduizenden, die voor hem naar 't slacht- veld zijn getrokken om er zich te laten vermin ken en vermoorden. Zelf toch getuigt de keizer, dat hij tot de vlucht naar Holland besloot, om dat z. i. het alleen door aldus te handelen, mo gelijk was „voor ons volk gunstiger wapenstil standsvoorwaarden te verkrijgen en het een bloedigen burgeroorlpg te besparen." Waarlijk, wanneer aldus de zaken zich hebben toegedra gen, zou Wilhelm in een oneindig veel gunsti ger licht komen te staan don waarin hem een deel van 't eigen volk en de vijand hebben ge plaatst. Maar zooals men heeft gelezen brengt de vroegere keizer met name de schuldkwestie te berde. „God is mijn getuige", aldus de keizer, „dat ik, teneinde den oorlog te voorkomen, ge gaan ben tot de uiterste grenzen van wat ik, rekening houdende mot de veiligheid en 't on verlet blijven van mijn dierbare vaderland, kon verantwoorden." De Duitsche keizer is zoo lang zamerhand, zij 't vroegtijdig, door leed en bit ter ervaren een grijsaard geworden. Zou het waarlijk nog mogelijk zijn, dat de keizer in zijn rechtvaardigingsbrief door zoo'n mate van cy nisme zou kunnen worden geleid, dat hij tegen beter weten in onder aanroeping van God's naam, zich vrij poogt te pleiten von al hetgeen, waarvan de buitenwereld hem beticht. Het volt ons moeilijk te gelooven, dat deze veronderstel ling ook maar voor een uiterst klein gedeelte waarheid zou bevatten. Want een eventueele leugen in dezen zou hem, gezien den inhoud en het accent der ons geciteerde uitspraak, plaat sen in de rij der meest geraffinerde misdadi gers. Veeleer gelooven wij dan ook al be- kele vragen voordedenWaarom komt Hinden burg pas thans met de lezing over de toedracht en de motieven van keizer Wilhelm's vlucht naar Nederland en waarom is hij niet veel eer der komen verzekeren, dot hij de adviseur was van den keizerlijken vluchteling De vermoe dens, dat een nieuw Duitsch-nntionalistisch of fensief ten bate der monarchie wordt voorbe reid (de Duitsche reactionairen plegen steeds zich te roeren in tijden, dat een crisis gelijk thans zich voordoet) zijn don ook verre van dwaas. Maar het is zeer de vraag, of gesteld, dat de brievenpublicatie verband houdt met eventueele nationalistische voorne mens het tijdstip gunstig is om thans, nu te Londen opnieuw besprekingen zijn begonnen over het Duitsche schadeloosstellingsvrnagstuk, de schuldkwestie op het tapijt te brengen al te veel herinneringen worden dan wakker geroe pen, in een kritiek moment, en hant, wrevel, wrok en verbittering zijn wel de minst geschikte fac toren om rustige besprekingen over het herstel van Duitschland alsmede over den economf- schen en finoncieclen wederopbouw van Europa mogelijk te makendaarvoor is noodig een hartstochtlooze atmosfeer. Raadsverslag. Openbare vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort op Donderdag 22 Decem ber des avonds 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Kroes en Nieuwendïjk. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken. Besluit van Ged. Staten van Utrecht hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 8 November 1921, strekkende om van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden een bodrog van 325.000 of zooveel meer of minder als later zal blijken noodig te zijn, teneinde daarmede te betalen de koopsom, bedoeld in het Raadsbe sluit van 6 Maart 1921 tot aankoop van gron den tusschen Vondellaan en Appelweg, als mede de kosten van bestratingswerken ten be hoeve van den bouw van middenstandswonin gen. Kennisgeving. Missive van Zijne i:xc. den Minister von On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dd. 19 Dei cember 1921, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 29 November 192T, waarbij Dr. H. W. Woudstra benoemd werd tot tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie uon het gym nasium. Kennisgeving. Proces-verbaal van de opening van kas en boeken von den ontvanger der gemeente Amers- toort opgemaakt den 7 December 1921 door den Verificateur. Kennisgeving. Adres van hel Bestuur der Soc. Dem. Vroui Wen club dd. 12 December 1921, waarbij ver zocht wordt een subsidie van 20.— te verlee- nen voor het houden van een Mocdercursus. Advies Burgemeester en Wethouders Adres van W. van Scha ik dd. 8 Docefhbor 1921 waarbij hij verzoekt te bevorderen, dat hij op de perceelen kocinstraal bekend gemeente Amersfoort Sectie C. No. 2499 en 2500 unn den Berkenweg zijn plan R in premiebouw zal kunnen uitvoeren en te willen besluiten de rooi lijn aan de Paul us Buyslaon vast te stellen in aonsluiting aan de bestaande bebouwing op 6 M. uit den weg. Niet-ontvankclijk verklaren conform de be slissing in soortgelijke zaak Melchior. De heer Boas zou wel graag cle toedracht der zaak vernemen. De V o o r z i 11 e r zegt, dat in deze kwes tie geen beroep op e'en Rand is. Dc heer Boas vrnagt slechts inlichtingen. De Voorzitter ziet geen bezwaar deze te verstrekken. Schrijven van het besluur der ofdeeling Utrecht van den Ncderlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren d.d. 17 December 1921, waarbij wordt toegezonden een afschrift van hun schrijven van Gedeputeerde Stalen van Utrecht d.d. 8 Mei 1920 No. 23 betreffende de ontwerp regeling van de; jaarwedden van burgemeesters, gemeente-secretarissen en -ontvangers. Aangezien deze gemeente dit ontwerp niet heeft ontvangen, stellen .Burgemeester en Wet houders voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 2. Benoeming van leden voor verschillende commissies, wegens periodieke aftreding. Benoemd worden: Wetge vingJ. Hofland, Th. H. J. Nieuwen* dijk, Mr. L. Stadig en S. B. Boas, leden B. Noordewier en A. C. R. O. Leinweber, plautsi verv. leden. Bedrijven D. J. Rekké, S. Kraan, M. R. N. Oosterveen en S. B. Boas, ledenMej. E. Midi delburg en A. C. R. O. Leinweber plaatsverv, leden. Openbare werkenJ. Overcem, H. Kroes, G. J. Noordman en L. van Wijngaarden, leden; A C. R. O. Leinweber en B. Noordewier^ plaatsverv. leden. Financiën. J. W. Polder, H. Kroes, Mr. L. Stadig en A. C. R. O. Leinweber, leden S. B. Boas en Th. J. IT. J. Nieuwendijk, plaatsverv. leden. Toezicht vcor de Arbeidsbeurs J. W. Joris* sen. Voorzitter, B. Noordewicr, plaatsverv. Voorzitter. ReinigingsdienstA. C. R. O. Leinweber, G J. Noordman, J. W. Polder en L. van Wijn» gaarden, ledenJ. Overem en M. R. N. Ooster- plaatsverv. leden. Reclame-commissie Belastingen: P. Voskui Er schijnt in t erkennen van onkunde een be lediging te liggen voor velen, die met half- Weten tevreden zijn. WILLEM GROENHUIZEN JIIWEUER - AMERSFOORT Groote keuze door RUDOLPH STRATZ uit het Duitsch door Mevrouw A. E. NIBJS—POSTHUMUS. 68 Hij begon weer te spreken en in zijn stem ilonk reeds iets van de zekerheid der overwin ning. „Erna! Doe wat goed en verstandig is. Geef Ie droomen op van nuttelooze studie en doode geleerdheid! Kijk daarvoor in de plaats bied tk je het leven aan, het volle, werkelijke levenl (Verbrand je boeken en wees een gelukkige fcrrouw, inplaats van een arm, geleerd meisje. Ppreek .wil je?" 'Het laatste overblijfsel van haar trots kwam fe opstand tegen den teederen drang van zijn fde. Somber staarde zij voor zich uit, en fcNeenl" klonk het zacht Hij had haar toch te laag geschat! Langzaam stond 'hij op en liep in gedachten verzonken de kamer op en neder. Eindelijk bleef hij staan op een afstand van haar, zoodat hij luid en met nadruk moest spreken. „Het is verschrikkelijk!" begon hij, „dat ik steeds het uiterste moet zeggenl Daartoe dwing* je mij altijd, hoe gaarne ik ook wilde zvijgen. Maar ik mag niet, om je zelfs will Ik moet alles doen, om je van een besluit af te brengen, dat naar mijn eerlijke overtuiging een ongeluk voor je is. Dat is mijn plicht, tegenover jou en mij zelf, want ik heb waarlijk geen lust, om je te verliezen. Be strijd om je, zoolang 'het eenigszins kanl" Droevig zag Erna hem aan. „Ik dacht, dat ie mij alles reeds gezegd hadtl" „Neen. Eén ding nog niet. Dat moeste je jezelf zeggen meende ik. Maar het schijnt dat je het niet gedaan hebtl" „En wat is dat dan?" „Och, een zonderling dingl" sprak John Hen ry van Lennep onverschillig. „Iets, dat tegen woordig al even weinig in de wereld voorkomt als vroeger, en dat de meeste mensohen eigen lijk heel grappig vinden. Men noemt het dank baarheid. Die ondeugd bezitten enkele menschen en daartoe behoor ik ookl Ik vergeet geen wel daad en vergeef geen beleediging. Heeft men eenmaal die fout. dan kan men haar moeilijk weer afwennen. Andere menschen vinden zoo iets ouderwetsch; dat is een gelukkige karakter trek bij hen. Maar toch doet het mij leed, dat jij ook dien karaktertrek hebt. Je vader was andersl" Erna stond op. Zij begon zachtjes te beven. „Hij was van dankbaarheid jegens mij ver vul dl" ging John Henry von Lennep voort. „En juist om joul Toen het bankroet al meer en meer naderde, was het juist de zorg voor jou, die 'hem 'het meest drukte. Daarvan bevrijdde ik heml" Hij liep onrustig heen en weer, met de han den in de zakken, en strak vóór zich op den grond starend, als een man, die zich niet recht op zijn gemak voelt bij wat hij zegt. „Stel je nu eens voor, hoe alles gegaan zou zijn zonder mijl Welke ramp er zou plaats ge had hebben, als ik niet tu^schenbeide was ge komen! Zoo iets vergeet men niet. Je zoudt an ders geworden zijn, Erna! Niet alleen arm, zoo als nu, maar ook ongelukkig; je was voor je geheele leven ongelukkig; je was voor je ge- heele leven geknakt. Zoo iets komt men nooit weer te boven, al is men er ook zelf geheel on schuldig aan." Ontvangen Groote coüectie In alle prijzen en kwaliteit. Aanl>©yeiet:<ll, J. GROOTEMDORST Met stommen, smeekenden blik verzocht zij t\em te zwijgen. Hij zag hoe bleek zij geworden was. „Je hebt volkomen gelijk:" zeide hij, van onderwerp veranderend, en nu weer bedaard en zakelijk, „als je von jouw standpunt zegt: „ik heb je geen dienst gevraagd en ben je geen dank verschuldigd. Zeer waar. Ik ben een goed koopman, en zet geen onzekere posten in mijn boek. Met dankbaarheid en die soort van dingen ben ik volstrekt niet begonnen. Wat ik gedaan heb was eenvoudig dit: Ik heb je vader om je hand gevraagd en vernomen, dat 'hij zoo goed aiy bankroet wasl Anderen zouden je wel iets van offer verteld hebben. IV nietl *e hebt mij bespot en uitgelachen om mijn verdubbel den ijver in het geld verdienen, en niet vermoed, dat ik het alleen deed om de koopmanseer en het leven van je vader te redden. Ik zeide niets. Toen heeft hij ons verlaten, en toen wij na mijne terugkomst hand aan hand aan zijn graf stonden, vertelde ik je niet, dat ik hem een vreedzaam, kalm 'afscheid van het leven bereid had. Sinds dien tijd heb ik alleen voor jou geleefd. Ik heb je omringd met alle weelde en alle elegance, el- ken wensch heb ik in je oogen gelezen, ik heb mij door jou laten beknorren en uitlachen en behandelen alsof je een overmoedige, rijke erf dochter waart, zonder ook maar door een oog wenk te verraden, dat al je rijkdom van mij kwam. En daarvoor verlangde ik alleen, dat je de belofte zoudt houden, die je mij toch vrijwil lig gegeven had. Lichtzinnig heb je die belofte gebroken en bent weggeloopen. Ik heb nogmaals mijn trots tot zwijgen gebracht en ben je nage reisd, om je de oogen te openen. Dat is voorbij! Stuur je mij nu weg, dan kom ik niet zoo gemak kelijk terug. Dan heb je je eenigen vriend van je gestooten." Erna zat op een stoel te snikken. Hij ging naar 'haar toe en drukte haar een brief in de hand. Daar Als je soms mijn woorden mocht wan trouwen v/at mij nu ook niet meer zou ver wonderen hier heb je de laatste woorden, die je vader, weinige dagen vóór zijn dood, aan mij heeft geschreven. Hij zelf wilde het je niet meer zeggen. Hij 'had er geen moed en geen kracht meer voer. Maar hij wilde, dat ik jou dat briefje zou geven I Be had mijzelf beloofd, je het niet te laten lezen, doch ik heb mijn belofte niet gehouden. Lees nu maar." Voor haar oogen trilde en golfde het haar zoo welbekende schrift door een verzwakte hand met moeite neergekrabbeld, dat haar als een groet uit het graf voorkwhm. Als door een sluier las zij bij stukken en brokken Jür sterf ru<^ig, omdat ik weet, dat jij, mijn lieve Erna, de bescherming en liefde geniet vnri je aanstaande man. Vergeet nooit wat hij voor ons gedaan heeft, en wat hij voor jo doen zal als ik er niet meer ben Je hebt hem liefI Tracht hem daarom te begrijpendan zal hiji j je gelukkig makenen jouw geluk is de lout- ste wensch en de laatste hoop van je „moeden ouden vader „Voor mij is het tijd, om ter ruste te gaan Ga jij nuaan zijn hand het leven in. Hij zaK: je veilig leiden, totdat ook jouw tijd eenmaal1 om zal zijn, zooals nu do mijneVaarwel^ Erna Zij barstte in een onbedwingbaar schreien uit. Door dit kleine blaadje papier voelde zijl zioh na een scheiding von een jaar, opnieuw verbonden met den vader, dien zij zoo lief ge had had. Weer sprak hij tot haar op zijn kalmei ernstige wijze, alleen anders dan vro j"er Plechtiger, uit het d'opst van zijn gemoed... en zijn stem kwam van verre, waar haar door,J tranen benevelde oogen hem niet me r konden( zien. Het wis een vermaning uit hot onbekende land, die een innig verlangen en een zachte ril-t ling van vrees bij haar opwekt". Naast zich hoorde zij John Henry sproken- volkomen bedaard als altijdDoch zij verston<fi geen woord. Alles in haar was vernietigd. Zijl voelde zich zoo ledig, zoo vermoeid, zoo wil-.] loos I Zij had alleen het besef van de noodzakenj hjkiheid om zich te loten beschermen. Het/ oogenblik van zwakheid was daar, en zij voelde»? zich nog tienmaal zwakker dan zij ooit gevrees^ had, Onwillekeurig strekte zij de hand uit. Zij dacht dat hij die zou grijpen, om haar te doen zienj dat zij toch nog iemand op de wereld had. John Henry had échter geen lust om tijd té. verliezen. Hij haalde haar stroohoed en sloegt haar manteltje om, en nu verstond zij ook waf hij zeide. (Wordt vervolgd)*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 5