s 1ST. EmiLION lij 1 A. SCIOTERMAN Zn., Utr.str. 17. Iel. 145 Fontein Schippers. GELEGENHEIDS GESCHENKEN ramer, Hutsspaarbank Kantoor-loelandel en Drukkerij Eigengemaakte Kiaderkleeding. AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Het Verloren Tehnis. origineels Per flesch f 1.75, per anker f 72-. Menbileeringen- Kunsthandel Langestraat 24. Tel. Int. - Behannerij en Stoffpertlerij 496. - AMERSFOORT.! BINNENLAND. TWEEDE BLAD. Ds diepere oorzaak. Frans Jozef Bitterwafer per fl. 50 cent Emserwater per kruik 75 cent. A. VAN DE WEG. Langestraat 23. WILLEM GROENHUIZEN ZIE ETALAGE AIS STEEQS le KLAS GOEDEREN FEUILLETON- langestraat 65. Tel. 326 AMERSFOORT Magaz. „De Dom ZOste Jaargang No. 186 Zaterdag 4 Februari 1922 zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 De oplossing van de moeilijkheid zal dus te vinden zijn hierin, dat men bij de voorbereiding van wetsontwerpen de hulp inroept van deskun digen, dot m. a. w. de K.nmerleden slechts over principes hebben te oordoelen, niet over de techniek van wetsvoorstellen. Wij erkennen, dat dit slechts eene richting aangeeft waarin de oplossing moet worden ge zocht de discussie over het denkbeeld, dat die richting aangeeft, zal waarschijnlijk tot meer concrete voorstellen voeren. ons artikel van de vorige week hebben wij pnze meening gezegd over den aanval op onze partij gedaan door sommigen van hen, die tot IFoor kort onder onze voormannen vooraan ston- fclen. Het is wellicht goed er op telwijzen, dat zulke ÏÏingen in schier alle partijen voorkomen;, maar Krv de andere partijen weet men deze dingen met den mantel der eigenliefde te bedekken, terwijl onze mentaliteit nu eenmaal medebrengt, dat we ook de minder aangename gebeurtenis sen voor de oogen van het publiek behandelen. Hoezeer dit het geval is blijkt uit de om standigheid, dat het briefje van Koster dóór IDud direct is gepubliceerd na overleg met Mer chant. H°t groote publiek mag dan even worden afgeschrikt door de ruzie in onze gelederen, het komt wel weer terug, als het ziet, dat onze partij eerbied voor de organisatie verlangt; van allen, ook van de voormannen, dat iedereen bij Ons met dezelfde maat wordt gemeten, dat bij frxis de democratie geen woord is, maar een feit. Als inderdaad zulke leelijke dingen als nu Ojn gebeurd, ook bij andere partijen voorkomen o, wij hadden zoo gehoopt en we hebben ge loofd, dat onze purtii vrij was van deze smetten en we zullen met alle kracht pogen, haar van die smetten te bevrijden dan moet er aan hel verschijnsel, dat menig Kamerlid te sterk aan zijn zetel kleeft en daardoor ipt minder nobele uitingen of doden komt, een diepere oor- taak ten grondslag- liggen. We hebben naar die diepere oorzaak gezocht fcn om de houding van Teenstra en Koster te kunnen begrijpen en zoodoende tot „verzach tende omstandigheden" te kunnen besluiten èn «oo mogelijk, onze partij en heel de Nederlond- Sche politiek tegen dit euvel te helpen bescher men. We meenen die diepere oorzaak te hebben gvvonden. Tegenwoordig eischt, hoe jammer dat ook is, •ene richtige vervulling van het kamerlidmaat schap den heelen mensch. Alleen zeer krachtige figuren kunnen naast hun werk als Kamerlid fiog zaken doen, de advocatuur uitoefenen of eene betrekking beklceden. Daardoor is men het bezetten van een Kamerzetel gaan beschouwen els eene betrekking en de eventueele andere bezigheden als bijbaantjes. Menig Kamerlid be ziet zijne functie niet anders dan de ambtenaar zijn baantje; hij eet er van (zij het schraal) en zou niet weten, wat te beginnen, als hij ui* ide Kamer wordt gestuurd. Polities is het beroep geworden. Tegen dezen toestand hebben wij jaren gele den reeds gewaarschuwd, omdat de kiemen voor kiezersjocht en voor intrigespel er in zijn opge sloten. Voo- enkele leiders, de zeer bekwame menschen, die bij verlies van hun" zetel, toch onmiddellijk elders eene hun passende functie vinden, is deze beroeps-politiek van zelf-spre- kend en rij juist zullen niet in de dreigende fou ten vervallen. Maar voor de andere Kamerle den is beroepspolitiek uit den booze. Nu zien we de oorzaak der misèrehet Ka merlidmaatschap eischt den heelen mensch en toch mag het Kamerlid zijn functie niet beschou wen als ijne vaste betrekking. Hier is een niet licht op te heffen conflict aanwezig en van dit conflict zijn Van Beresteijn en Teenstra' het slachtoffer geworden, zoo goe t als Koster, die geen Kamerlid meer, zoo gaarne weer Kamerlid zou zijn. Dit verklaart hunne houding, maakt ze be grijpelijk, al is die houding daardoor niet ver dedigbaar. Maar dit alles dwingt ons, de vraag onder de oogen te zien, hoe we kunnen maken, dat dit conflict niet meer voorkomt of althans minder ernstig zal zijn voor den betrokkene, m. a. w. hoe meken we een einde aan het beroeps-poli ticisme Wie aan politiek doet, behoort dit te doen en dat is gelukkig bij het gros van onze voor mannen het geval niet uit egoïstische motie ven, niet om roem of eer, niet om geld, maar uit gemeenschapsgevoel, uit den drang'ook voor anderen nuttig werk te verrichten, uit den lust er toe mede te werken, dat het staatsbeleid gaat in de richting, die hij voor het volksgeluk en de volkswelvaart voor de gewenschte houdt. Het spreekt echter van zelf, dat hij aan de gemeenschap sleohts zooveel van zijn tijd kan geven, als zijn beroepsbezigheden toelaten. De knappe organisator kan meer vrijen tijd maken en dus meer tijd geven dan de doorsnee-man. En dit reeds maakt de aanwijzing van goede organisatoren, van krachtige figuren, van ste vige leiders lot volksvertegenwoordigers gebo den. Wie Kamerlid wordt, behoort voor eigen zaken, voor eigen functies, voldoende tijd be schikbaar te hebben. Dat nu is meer en meer onmogelijk gewor den. Voor Hagenaars gaat het nog, naast den tijd voor het bijwonen van Kamerzittingen, tijd voor andere dingen te vinden, voor de inwoners van ietwat afgelegen steden en dorpen gaat het niet. Daarom wonen vele te vele Kamer leden in de Residentie. Jaren geleden eischte het Kamerlidmaatschap niet zooveel meer tijd als thans het lidmaatschap van den Raad eener groote gemeente. In dit opzicht nu is reactie noodig. We moe ten de taak van de Tweede Kamer hervormen tot een arbeid van minderen omvang, zóó, dat het Kamerlidmaatschap wordt tot eene functie, waarnaast men tijd en gelegenheid overhoudt tot arbeid van andere soort, tot werk in de mfintcclmppij Rehalve Kot voordeel, dat de Kamerleden, indien deze wensch werkelijkheid wordt, niet meer zullen woiden gesteld voor het straks bedoelde conflict, zou dit het voordeel hebben, dat de Kamerleden meer ih aanraking bleven met nijverheid, handel en verkeer, waar door zij voor verpolitieking zouden worden behoed. Nu is het niet gemakkelijk aan te geven, hoe de wensch tot beperking van de taak van de Tweede Kamer in vervulling zou kunnen gaan. Dit mag ons intusschen niet beletten, die wensch uit te spreken en op inwilliging van dit verlan gen aan te dringen. Een weg moet te vinden zijn, ook indien men wat voor ons van zelf spreekt, aan den invloed van de volksvertegenwoordiging niets wil verminderen. Letten we eens op de vertegen woordigers der groote natiën, die beraadslagen en beslissen over de meest ingewikkelde vraag stukken. Dit is slechts mogelijk, doordat ze door hunne deskundigen volledig worden voor gelicht. Uit de Pers. GRONDWETSHERZIENING. EERSTE KAMER EN EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING. Mr. S. van Houten vestigt in no. 3 vnn zijn Staatkundige Brieven de aandacht op dat deel der nog in de Eerste Kamer te behande len voorstellen tot Grondwetsherziening, dat den duur der zitting dier Kamer tot 4 jttren beperkt, de Eerste Kamer gelijktijdig*"met de Prov. Stoten vernieuwt, en de evern lige vertegenwoordiging van de gezamenlijke Statenleden in die ^Corner invoert. Dot stelsel za! noch voor de Eerste Kamer, noch voor de Provinciale Staten goed werken, ook zonder de verergering van de nadoelen bij' ontbindbaorheid der Provincioje Staten. Hel eerste noodige voor de staatkundige orga nisatie van ons land is niet, de verkiezingen voor de Provinciale Staten, nog meer dan reeds het geval is tot politieke partijlellingen te maken en ook de Eerste Kamer daaruit te doen ontstaan, maar het kiesrecht voor de Tweede Kamer te verbeteren op een der wijzen, door mij in mijn Brief van 10 Juni 1921 aangewezen.' Degenen die te beslissen hebben over de toepassing van evenredige vertegenwoordiging met een trap voor de Eerste Kamer, mogen wel ter dege de vraag overwegen, of het niet beter is dit gehecle stelsel eens opnieuw in overweging te nemen, ook voor de Tweede Kamer. Als het door niet goed werkt is het toch ongeraden ter wille der consequentie het kwaad te vergrooten en ver dient het de voorkeur op de halve toepassing terug te komen. Op de zoogenaamde vrij-liberale partij heeft het nieuwe stelsel al bijzonder slecht gewerkt. Wie haar samenstelden hebben bijna 4 jaar weinig naar de beginselen dier partij gehandeld en ten slotte die partij maar geheel opgeheven. De vrij-liberale kiezers beschouwen zij blijkbaar als marionetten, die naar zij zich voorstellen toch geen andere keus zullen hebben dan te volgen en te stemmen op de lijst van de hoofdmannen van hun Vrijheidsbond. Dit nu is voor werkelijke liberalen volstrekt onmogelijk reeds wegens hun stem over de door hen aangenomen en door Visser van IJzendoom verdedigde nieuwe regeling van de schadeloos stelling voor de leden der Tweede Kamer. Schr. wijst op het program van den Vrijheids bond, dat van krachtig ingrijpen rept, willen de belastingen voor alle klassen niet ondragelijk worden, en laakt het dat aan de Kamerleden, die de grondwetsherziening gekozen zullen worden, in strijd met de Grondwet, die hun een „schade loosstelling" toekent, een als zoodanig niet te verdedigen jaarlijksch bedrag met bovendien een verhoogd pensioen en uitzicht op pensioen voor weduwen en weezen wordt gegeven. De heeren zorgen echter niet enkel voor hun toekomst als zij herkozen worden. Zij verhoogen niet alleen hun „schadeloosstelling" als hun dit gelukt door een fraaie plaats op de lijst, maar zij laten zich ook „schadeloosstellen" als hun dit niet gelukt. Art. XIV der Algemeene-bepalingen geeft aan de verhooging der pensioenen ook nog terugwerkende kracht ten gunste van Ka merleden, die vóór de invoering der Grondwet gepensioneerd of pensioensgerechtigd zijn ge worden. Dit is toch wel een zuiver geschenk, een soort van consolatie-prijs, bij eventueele niet- herkiezing, en nog wel uit een berooide schat kist, ten koste van de reeds overbelaste burgerij.c Dat pensioenen bij veranderde tijdsomstandighe den verhoogd worden, die naar de oorspronke lijke beteekenis levensonderhoud zijn voor afge leefde ambtenaren is te verdedigen, maar deze pensioenen zijn deel eener „schadeloosstelling" die voor elke vier-jarige periode goed is en ook behoorde te blijven gefixeerd. Dat men in 1917 in strijd met recht en billijkheid met zulke pen sioenen te scheutig is geweest, is geen veront schuldiging voor deze bepaling ten eigen bate en ten koste der belastingschuldigen, wier belan gen zij behoorden te behartigen. Wie op een zoo duidelijk punt daarin te kort schoten kun nen niet voor herkiezing in aanmerking komen. Hoe kunnen zij het zedelijk gezag bezitten, dut zij voor een bezuinigingspolitiek behoeven, die veler belangen en verwachtingen moet schaden, als zij beginnen zoo goed voor zichzelf te zor gen? Voor hot orgoniseeren van een vertegenwoor- ding der liberalen in den lande blijken reeds zaar velen den Vrijheidsbond ongeschikt te ach ten en uit^hun kring komen allerlei pogingen om betere candidaten lijsten te verkrijgen don 7.'vnn do leiders van dien bond verwachten. Veel welslagen is daarvan nog niet te voorzien. Naar mijn oordcel zijn, behalve in Noor 1- r nbant en Limburg, waar een andere regeling 'zal moeten worden gevonden, zij die als (vrij) liberalen gekozen zijn tot leden der Provinciale Staten of der gemeenteraden in eiken kieskring de geschikte personen, om de vertegenwoordi ging der liberalen en de reorganisatie der libe rale partij ter hand le nemen en voor dien kies kring candidaten op een groslijst te brengen. Een centraal comité zal alleen de leiding be hoeven te hebben van een vergadering van afge vaardigden ten einde de candidatenlijslen defi nitief vost te stellen en wellicht ncvena het al- gemeene doel van beperking van overheidsbe moeiing en zuinigheid enkele hoofdpunten van een program te overwegen, als b.v. le. herziening der kieswet, zoodot weder volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zitting nemen, dit tegenover een bepaalden kie- zeiskring verantwoordelijkheid gevoelen; 2e. vrijheid van werktijd voor volwassenen, behalve in uit den aard van den arbeid onge zonde bedrijven 3e. geen overheidsbemoeiing met huurprij zen en met den bouw van woonhuizen slechts krachtens de gewone beginselen van politietoe zicht; 4e. terugkeer ten nonzien van armenzorg tot de vóór den oorlog geldende praktijk. Ik bepaal mij voorfoopig tot het aangeven van dit denkbeeld. Als centraal comité zou ik zoo i odig weder het comité kiTnnen bijeenbrengen, dat onder mijn leiding de grondwetsherziening van 1917 bestreed. Het zou in tegenstelling met de leiders djr kamorgroepen zonder nevenbe doeling voor eigen candidatuur werkzaam kun nen zijn. Indien, behalve zij die toen ons advies volg den, thans allen die nu berouw hebben het gel dende stelsel van evenredige vertegenwoordi ging ingevoerd en de beperking van het ge meentelijk kiesrecht tot de belastingbetalers op geheven te hebben, de eventueele liberale can didaten steunen, kunnen dezen zeker zijn van een goed aantal plaatsen. De overweging, die ik in de eerste plaats van de liberale leden der Staten vraag, valt niet bui ten hun werkkring. Het land wordt reddeloos, tengevolge van de redelooze financicele gedrags lijn in de jaren na den oorlog, als de Eerste Kamer niet krachtig ingrijpt en over de wijze, waarop de leden dier Kamer in dezen benarden tijd hun taak vervullen, hebben de leden der Provinciale Staten eventueel als kiezers te oor- dèelen. Ook kan bi >enkort de geheel nieuwe partij-groepeering ontstaan, waarop ook Treub wijst, n.l. voor of tegen de combinatie Nolens- Troelstra in de sociale en finoncieele vraagstuk ke. Deze zal haar schaduwen vooruit werpen in Je belangrijke zittingen van de Eerste Kamer in dit voorjaar en verdient ten zeerste tijdig de aan dacht der liberale Statenleden. HET CONFLICT IN DEN V.-D. BOND. Een brochure van jhr.~ mr. E. A. van Beresteyn. Wij ontvingen heden een brochure van de hand van jhr. mr. E. A. van Beresteyn, hande lende over het conflict in den Vrijzinnig-Demo- eratischen Bond, getiteld„Waarom ik de Vrijz.-Dem. Kamerfractie verliet." In zijn voorwoo~d zegt de heer Van Beresteyn: Nadat ik bij schrijven van 4 Januari 1922 mijn ontslag 1 ad genomen uit de Vrijz.- Dem. Kamerfractie, mij niet meer beschik baar had gesteld voor een candidatuur der Vrijz.-Dem. Partij en voor het lidmaatschap van den Vrijz.-Dc Bond had bedankt, ont wikkelde zich over dezen stap een debat in de pers. De eerste voorwaarde voor vriendschap Is elkaar onbewimpeld de waarheid te zeggen. JliffEUKK - AMEKSFODKT Groote keuze door DAVID LYALL. Uit het Engelsch door Mevr. J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM. 16 maar Tom denkt, dat hij dat allemaal üvorden zal en daarom voorziet hij hem met de Ben uwen van den oorlog I" „Speed is een scherpzinnig man, Lucy en zon» tier twijfel gelooft hij, dat hij daarmede het ge luk van zijn dochter verzekerd heeft". „Somtijds ben ik niet zoo zeker van zijn Bcnerpzinnigheid r zeide Lucy, met een zachten lach. „Hij lijkt veel op een groot kind. Men kan hem sturen waarheen men wil". „Geloof mij, dat is een oppervlakkige mee ning omtrent zijn karakter", zeide Hunt terwijl Lij zijn laatste mondvol koffie nam. „Zeg, kan ik de bibliotheek hebben tot half elf „Zeker. De ben blij, dat ik je hier heb, Henry. Op de een of andere manier zien de dingen e»* dan anders uit jij brengt wat men een „geeste lijke verheffing" noemt, mee". Hij kuste haar bij de deur, toen zij de kamer verliet. Daarna hoorde zij hem den sleutel draaien in de deur der bibliotheek en vermoed de, dat hij op zijn knieën bad. -Tegen den tijd dat de klokken haar vroolijk gelui voor den tweeden keer dien morgen over hei park lieten weerklinken, was de zon schitte rend tevoorschijn gekomen en een dicht opeen- gepokte menigte woonde den dienst in de Upleys Kerk bij. De kerkbank van het Heerenhuis was goed bezet, maar de meeste oogen keerden zich met warme genegenheid en een welkom erin naar het koor, waar Henry Vickory Hunt in een bank zat. Toen de rector zelf den tekst las een aanwijzing dat de predikant van St. Bede hoogst waarschijnlijk zou preeken ging een trilling van verwachting door de gemeente. Er waren zeer veel vreemden, want Paschen brengt menigeen terug naar den huiselijken haard en Upleys was sedert korten tijd bekend geworden als een gezonde, rustige plaats waar versterkende vacantié kon doorgebracht worden tegen zeer matigen prijs. Rechts achteraan, bijna verborgen achter een der pilaren, zat een groote, schraal uitziende man, wiens voorkomen de aandacht trok en die doo< minstens twee menschen, hier Toen Vickary Hunt zijn oogen gedurende een kort oogenblik over de gemeente liet dwalen, terwijl hij misschien naar een bekend gezicht zocht, of naar een, dat hem bezielen zou, bleef zijn blik op Heriot Duncan rusten en hij wist, door een plotseling trillen van zijn innerlijk be wustzijn, dat die man in zielenood verkeerde en dat God hem daar gebracht had. Het wekte bij hem geen verbazing, dat Heriot en hij zich te zamen in de kerk van Upleys be vonden Mj dacht er zelfs niet over na, hoe Heriot daar wel gekomen zou zijn, ofschoon hij die eenvoudige verklaring van Ferguson niet ge hoord had. Zijn leven was vol van zulke verrassingen dag na dag had hij bij zijn geestelijken omgang met ^e menschen ondervonden, hoe groote ge volgen dikwijls door een eenvoudige handeling verkiegen waren. Al zijn er geen wonderen in d<? gewone beteekenis van het woord, zoo is er, boven eiken twijfel verheven een volmaakte over eenstemming tusschen de geheimzinnige werkin gen der natuur en den God der natuur. Daarom stond, toen Hunt den lagen, gebeeld- houwden preekstoel in Upleys Kerk betrad, ^iem zijn boodschap helder voor zijn eigen geest en hij wist dat, al zou die geen onder ontroeren, zij haar weg zou vinden rechtstreeks naar het hart en de zaal van Duncan Heriot. Het was geen preek voor Paschen in den eigenlijken zin van het woord. Instede van te blijven bij de vreugde, bij de vervulde belofte, bij do Opstanding, Voos hij tot onderwerp het aardsche leven van den Mensch Jezus Christus. Hij sprak voor de vuist weg, geheel zonder in spanning en het gelaat van Duncan Heriot voor hem gaf hem een heilige inspiratie. Eerst begon hij bedaard en schetste de onver getelijke geschiedenis en begon die toen vlug toe te passen op het leven der menschen. Met zekere, vaste stem gaf hij in ruwe lijnen de nood zakelijkheid aan voor vrouwen en mannen om hun levens te vormen en de hervormen naar dat groote voorbeeld. Hot is een door den tijd uitgesleten onderwerp, dat van den preekstoel behandeld is en hec is bekend, dat mannen en vrouwen daardoor min der van begeerte en heilig verlangen vervuld werden, dan wel van een soort hopeloos j van 'hun eigen ïiïinderwaardigheia en de onmo gelijkheid ooit dat hooge ideaal to bereiken. Maar Vickary Hunt blies dit ideaal leven en adem in en zoo werd het voor hen niet slechts een mogelijkheid maar een gebiedende noodza kelijkheid. Hec is niet te veel gezegd, wanneer men op merkt, dat de geheele gemeente ademloos aan zijn lippen hing. Lucy in haar kleine, nauwe bank naast de groote ruime bank van het Heerenhuis, word vervuld van verbazing en een geheime vieugde, die haar geheele wezen doordrong. Zij was ook geholpen geworden en zij dankte God voor dat gewijde leven en alles, waarvoor het zorgen moest. Terwijl zij een of twee keer naar haar bloed verwanten in de bank van het Heerenhuis keek, was zij getroffen door de uitdrukking op het ge laat van Barclay Speed. Zij kende de verhouding van Speed tot de kerk, waarin ze nu zaten en waarin zij nooit anders zouden zijn dan vreem delingen, omdat zij haar leer of haar geloof niet konden begrijpen, noch aannemen. Dikwijls had zij Mary smalend over de Episcopaolsche kerk hooren spreken, van de uiterlijke afhanke lijkheid Van vorm en rituaal om invloed of geestelijke macht uit te oefenen. En zij zag, dat Mary verbaasd was ja zelfs meer dan dat, dat zij geboeid was en geheel on der den indruk. Het was werkelijk een uur van buitengewone geestelijke verheffing in de parochiekerk van Upleys, een Paaschdag die lang in de gedach tenis der menschen bleef en vruchten droeg," waarvoor Vickary Hunt, indien hij dat verno men zou hebben, Gode zou gedankt hebben. Hij eindigde door met een innemende stem een beroep op hen te doen en hij verzocht hun de deur van hun levens en hun harten wijd open te zetten om den Paasch-Gast te ontvangen. Toen ging hij r.aar bereden te midden van de lichte beweging, die volgde op.de groote ontroering. Modern Drukwerk Kantoormeubelen Schrijf machineü- Varkensmarkt Amersfoort» Speciale afdeoltiig Amersfoort Utrechtscbeweg 9. Overzicht 1921. Ingelegd: 512.3U.67 Terugbetaald: 255.880.40 Meer ingelegd: 256.428.27 Nieuwe boek jes: 590. Effecten in bewaring: 37.310.— Geopend: elkon werk dag 10—1; 3—4y2; 7—8. Zaterdagavond 6V28V2 Zaterdagmiddag geslo ten. Na het verschijnen van het tweede inter view van den heer Merchant in de Telegraal van 12 Januari 1.1. heb ik aanstonds tegen de verdraaide voorstelling der zaak gepro testeerd en een uiteenzetting van het con flict toegezegd, die noodzakelijkerwijze de ruimte van een dagbladartikel zal over* schrijden." Schrijver vervolgt verder De zaak, waar het in deze om gaat, is reft geschil met het hoofdbestuur van den Vrij— cdnnig-Democratischen Bond over de wijze, waarop zou moeten worden uitgemaakt de volgorde der candidaten bij de a.s. verkie zing, een geschil, r'~t enkel tusschen mij en dat hoofdbestuur, doch waarbij meerdere candidaten non mijne zijde staan. Behandeld wordt dan allereerst het geschil over de condidnatstellmg Er was in de olgemeene vergadering be sloten, dat het land verdeeld zou worden in 4 districten, in ieder waarvan een lijst zout worden ingediend met 10 candidaten. Do kop von iedere lijst (no. 7—10) zou districts grootheden bevatten zonder redelijke kans op verkiezing. De algemeene^ vergadering besloot voorts plaats no. 1 te reserveeren voor Marchnnt, plaats no. 2 voor een onbe kende vrouw, die bij stemming later zouf worden nongewezen. De zetels no. 3 waren niet besproken; de leden der partij zouden worden uitgenoodigd bij stemming uit te maken, wie daarop konden plaats ne men. De leden kregen daartoe een lijstje der 8 opgegeven voorloopige candidaten, dief naar voorkeur genummerd moesten worden. No. 1 kreeg don 8 punten, no. 2 7 punten enz. No. 8 behaalde 1 punt. De punten wer den opgeteld en wie de meeste had mocht plaats nemen op no. 3, enz. Onder de 4 candidaten, die evenols dfl heer Oud, door bijna alle afdeelingcn zij» opgegeven als voorloopig candidaot (3 of- tredenden en een in 1918 uitgevallen Ka merlid) bestaat bij 3 van de 4 het bezwna# tegen den heer Oud dat hij, ten koste vart welke door de kerk waarde, als do vleugelslag van een engel. Toen Hunt later zijn hoofd ophief von de» koorstoel en naar de bank keek, waar Heriot' gezeten had, was hij geenszins verwonderd to ontdekken, dot deze verdwenen was. De inspanning had hem bi. vermoeid óf hemt ongeneigd tot spreken gemaakt. Maar Heni-35 Hunt haastte zich niet hem te volgen; hij bere kende niet eens welken uitslag zijn preek gehad kon hebben. Hij was nooit ongeduldig, om de» uitslag te vernemen, daar hij door zijn rijke er varing wist, dat Gods molens langzaam malen* Hij werd nog een poosje opgehouden in de cony sistoriekamer, waar verschillende oude vrienden op hem toe kwamen om hem woorden van wel kom en dankbaarheid toe te roepen. Toen hij ten laatste weggaan kon, zag hij dat de menschen uit het Hoerenhuis in den tuin va» de Oude Pastorie waren achtergebleven, klaar-- blijkelijk om op hem te wachten. ,;Dat was een grootsche preek, dominee", zc| Speed met de grootste hartelijkheid. „Een preek, die mij het hart verwarmd heeft! Ik zeide net togen Mary, toen wij het taxispad zijn nfgeko* men, dat wij ons oordeel omtrent het preek ei* in de Engelsche kerk moeten herroepen.' Vickary Hunt glimlachte, schudde hen alle» hartelijk de hand, maar gaf geen mondeling ont« woord. Toen hij bij Ferguson kwam, vroeg hij dezenf of hij Heriot in de kerk gezien had. „Heriot?" herhaalde Ferguson op verwonderd den toon. „Ik wist, dat hij in de buurt was, won^j hij ging gisteren in mijn trein naar DigswellW W-at is er met hem na den dienst gebeurd? Wee^ u ook of hij alleen was?" (Wordt vervolgdjk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5