KOK's BRANDSTOFFEHTHAliniEI. Bruinkoolbriketten merk f 3.80 p. 100 K.G. f 1.40 p. 100 st. Eierenkoien f 2.40 per H.L. EDOC Os. J, VAK DOOP -I UTRECHTSCHEWEQ 71 TELEFOON 539 SOESTERWEG-SPCOR Piaina Bordeaux wijn f 1.50 per fiesch H. JACOBS Wijnhandel - ütr. straat 30 H. ELZENAAR DÏ5POT COMMAJT EN BtKENEiHF taenipo van Yiijz. Ken- Aid. Amersloorl. Godsdienstige Samenkomst In da Groots of Si. lorisksrk op den Hot. op Dinsdag, 88 Febr. a.s. avonds Spreker 8 nnr Enschedé. Xiangestr. 84 Tel. 528 Amersfoort. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Advertentie-Bureau De Tubentia-Enquête. De international© Enquête-commissie inzake 5öen ondergang van het Nederlandsche stoom- Bchip „Tubantia" zal Maandag 27 dezer, des morgens ten 11 ure, In het Paleis van het Per manente Hof van Arbitrage „Vredespaleis" eene publieke zitting houden, waarin het door ge noemde commissie uitgebrachte rapptort zal .worden voorgelezen. DE GEWIJZIGDE BURGERLIJKE PENSIOENWET. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het door den minister van Financiën aangekondig de nieuwe wetsvoorstel tot regeling van de pen sioenen der ambtenaren en hunne weduwen en y/eezen. In de Mem. v. Toelichting wordt gezegd „De Eerste Kamer heeft verzocht, het op 24 December j.l. door de Tweede Komr aangeno men wetsontwerp, houdende pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en wee- zen, in nadere overweging te nemen. Die overweging heeft er toegeleid, het ont werp opnieuw bij de Tweede Kamer aanhan gig te maken, onder aanvulling van artikel 36 met een vierde lid, waarvan de strekking Is, de ,vraog, of een premievrij pensioen door de Rijks ambtenaren zal worden genoten, door een Ko ninklijk Besluit te doen bliiven beheerschen, ge il ijk op dit oogenblik de feiteliike toestond is. Het komt gewenscht voor, daarbij een wette lijk maximum vast te stellen voor het eventueel verhaal, en aan dit maximum dan tevens te bin den het verhaal dat in het vervallen ontwerp onbeperkt vrijstaat aan provinciën, gemeen ten, waterschappen, veenschappen en veenpol- •ders. In overeenstemming met de bestaande Pen sioenwetten voor de Gemeenteambtenaren is als bedoeld maximum aangenomen, naast de volle .premie voor het weduwenpensioen, 3 pet. voor bet eigen pensioen. Mocht tot verhaal worden overgegaan, dan zal in den algemeenen maatre gel van bestuur uiteraord rekening zijn te hou den met de voor eigen pensioen reeds betaalde premies in den vorm van afloopende bijdragen. De tekst van het vervallen ontwerp is overi gens geheel ongewijzigd overgenomen, behou dens eene verruiming der redactie vah eene der overgangsbepalingen, artikel 143, in verband met de door verschillende omstandigheden ver daagde inwerkingtreding der wet. DE WONINGHUREN. „liet Volk" schrijft: Wij kunnen ons bericht inzake het advies van den Rijks Woningraad aan de regeering tot be langrijke verhooging der woninghuurgrenzen, .'ondanks do tegenspraak van het „Vaderland" iiten volle handhaven. Het door ons gemelde advies is wel degelijk jgegeven. Het gaat zelfs verder dan wij aan vankelijk mededeelden, want er is bovendien ge adviseerd, om van vastlegging van de huurgrens 'm de wet, de huizen met hooge huurwaarden ge heel vrij te geven. De tegenspraak is waarschijnlijk te verklaren luit wanhopige pogingen om het advies geheim ite houden. De regeering had nJ. volstrekte ge heimhouding gelast DE BELASTINGDRUK OP HET INKOMEN EN HET VERMOGEN. Als bijdrage tot de statistiek van Nederland, Uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen een overzicht van den belastingdruk op het inkomen en het vermogen .voor alle gemeenten des Rijks. In een uitvoerige tabel is voor elke gemeente bet bedrag aangegeven, dat door ongehuwden, Idoor gehuwden zonder kinderen en door ge huwden met 2 kinderen als gemeentelijke hoof- Idelijke omslag of andere directe belasting naar 't Inkomen betaald moest worden bij een inkomen van T000, 2000, 5000, 10000, 20.000, 50,000 en 100,000. Telt men bij deze bedragen op de op elke bladzijde in cursieve cijfers gedrukte bedragen, die donga? *-en, wat voor diezelfde inkomens betaald moest Hr orden aan Rijksinkomstenbclasting met inbe grip van de opcenten voor het leeningsfonds en Voor de provinciën, en verdedigingsbclasting II, Ban verkrijgt men een overzicht van den totalen belastingdruk op het inkomen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling cijfers te publiceeren betreffende het belastingjaar 1921 of, voor het geval het belastingjaar niet samen viel met het kalenderjaar, betreffende het be lastingjaar 1920/1921. De door de wet van 30 December 1920 (Stbi. no. 923) met ingang van 1 Januari 1921 in de gemeentewet aangebrachte veranderingen zouden evenwel aanmerkelijke vertraging in het verschaffen der gegevens heb ben veroorzaakt. Daarom moest van dit voorne men worden afgezien en zijn de gegevens opge nomen over het belastingjaar 1 Januari31 De cember 1920, of, als het belastingjaar afweek van het kalenderjaar, het belastingjaar 1920- 192L In een voorwoord zijn eenige overzichten op genomen, waarin de, voorzoover de belasting druk aangaat, goedkoopste en de duurste ge meenten zijn opgenomen. Van ongeveer 70 ge meenten ontbraken de gegevens betreffende in komens van 10,000 en meer, omdat deze niet voorkwamen. Daar de tijd ontbrak naar deze cij fers een onderzoek in te stellen, konden de bo venbedoelde overzichten alleen betrekking heb ben op de inkomens van 1000, 2000 en 5000. De groep der goedkoopste wordt aller eerst gevormd door de gemeenten, waarin over het belastingjaar 1920, respectievelijk 1920- 1921 geen gemeentelijke inkomstenbelasting be hoefde betaald te worden, te weten: Prov. Noord-Brabant: Bokhoven, Cromvoirt, Deurne en Liessel, Empel en Meerwijk, Engelen, Haps, Hedikhuizen, Lith, Lithoyen, Vlijmen, Westerhoven. Prov. Gelderland: He urnen. Prov. Limburg: Buggenum, Grevenbicht, Her ten, Linne, Montfort, Sevenum, Wessem. In de gemeente Vrijenban (prov. Zuid-Holland) en Finsterwolde (prov. Groningen)* behoefde van een inkomen van 1000 nog geen gemeente lijke belasting te worden betaald. Bovendien behoefde van hetzelfde inkomen van 1000 geen gemeentelijke belasting te worden betaald door gehuwden met 2 kinderen in de volgende gemeenten: Prov. Noord-Brabant: Helmond, Tilburg. Prov. Zuid-Holland: Rotterdam. Prov. Noord-Holland: Amsterdam, Barsinger- horn. Prov. Friesland: Rauwerderhem. Prov. Overijsel: Kampen. Prov. Groningen: Beerta, Muntendam, Noord- broek, Wildervank. Prov. Limburg: Roermond. De gemeenten, waar de totale belastingdruk het hoogst was, waren bij een zuiver inkomen voor ongehuwden van 1000 St. Vollenhove, 59.15: Reek, 59.20: Schoorl, 61.41: Echa- ren, 62.80; Hoek, 70.52J4. Voor gehuwden zorder kinderen: St. Vollenhove, 59.15; Reek, 59.20; Schoorl, 61.41; Escharen, 62.80; Hoek, 70.52 Vj. Voor gehuwden met 2 kinde ren: Schoorl, 50.17; Reek 51.79 Escha ren, 53.16; Warder, 53.42; Hoek 64.72^. Bij een inkomen van 2000 voor ongehuw den: Rolde, 214.17 Peinze, 216.82; Weer- sele, 218.20M; Sleen, 223.53; Westerbork, 229.68. Voor gehuwden zonder kinderen: Sleen, 210.09; Hunsel, 210.09*4; Rolde, 214.17 Peize, 216.82; Westerbork, 229.68. Voor gehuwden met 2 kinderen: Rolde, 183.77 Vi Zuidwolde, 183.88; Hunsel, 192.05 4; Westerbork, 196.86; Peize 197.42. Bij een inkomen van 5000, voor ongehuw den: Assen, 856.53; Zaandijk, 856.91; Vrijenban, 872.61; Emmen, 948.63; Peize, 956.51. Voor gehuwden zonder kinderen: Zaandijk, f 841.91; Westerbork, 850.94; Vrijeban, 872.61; Emmen 948.63; Peize, 956.51. Voor gehuwden met 2 kinderen: Zaan dijk, 800.99;; Westerbork, 823.74; Vrije bon, 848.29; Emmen, 900.60; Peize, 929.31. DE SPOORWEGTARIEVEN. Op de vragen van den heer Van Beambeek betreffende de medewerking der Regeering tot verlaging der spoorwegtarieven, o. a. door we derinvoering der kilometerkaarten, heeft dc heer König, minister van Waterstaat o. m. het volgende geantwoord: Algemeene tariefsverlaging schijnt, zoo min in Frankrijk als in Engeland of Zwitserland, vastgesteld of aanstaande te zijn. De verlaging der reizigerstarieven, die op de Zwitsersche spoor ■'gen 1 Mei a.s. zal plaats hebben, komt hierop neer, dat de prijzen voor afstanden van ten minste 300 K.M. met 20 pet. zullen worden verlaagd, terwijl de algemeene abonnementen met 10 pet. zullen worden ver minderd. Ook daarna blijven d"ze echter m^er dan 214 maal zoo hoog in prijs als vóór den oorlog. Van algemeene verlaging is dus geen sprake. Ook de goederen tarieven zim niet ver laagd: alleen zullen enkele uitzonderingstarie ven, die tijdens den oorlog opgeheven zijn, op nieuw in werking treden, doch nu met evenre dige verhooging als voor het gewone tarief. Zoocis reeds werd te kennen gegeven in het antwoord op vragen van den heer Hermans, staat het reeds nu voor de regeering en directie vast, dat althans voor het zomervervoer van reizigers het invoeren van eenige faciliteit aan beveling zal verdienen, zoodra de orctandiT- heden dit slechts eenicszms toelaten. Over de vreag, waarin die faciliteit dan zal bestaan, is noT geen beslissing genomen. De verhooging, welke laatstelijk is toegepast om tot verdubbeling van de vroegere tarief grondslagen te komen, is te gering om inmid dels een belemmerenden invloed op het verkeer te oefenen. Werden reeds nu verlagingen inge voerd, dan schijnt de vrees niet denkbeeldig, dat deze m verband met den algemeenen eco- nomischen toestand niet zouden leiden tot toe neming van het verkeer, maar enkel tot daling van de opbrengst, welk laatste verschijnsel trou wens ook onder gunstiger omstandigheden al thans aanvankelijk wel niet uitblijven zou. De belangen der schatkist laten dus vooreerst niet toe verlaging van reizkrerstarieven te overwe gen. DE KAMERVERKIEZINGEN, De vrouw niet vooraan. Eenige dames hadden aan de katholieke kies- vereenigingen in de kieskringen ArnhemNij megen verzocht om een dame vooraan op de candidatenlijst te plaatsen, ten einde haar ver kiezing te verzekeren. Op de groslijst, door her kringbestuur der Kath. Kiesvereenigingen aan de vereenigmgen gezonden, waarop van de 14 candidaten 5 kunnen worden gekozen, is nu de eenige vrouwelijke condidoat no. 10 geplaatst. De roomsch-katholieke kiesvereeniging Recht voor Allen te Arnhem heeft in haar Don derdag gehouden vergadering haar geringschat ting uitgesproken voor het politiek advies, en besloten de stembilletten zoo in te richten, dat de voorkeur van het politiek advies vei volt. Tevens werd besloten den wensch uit te spre ken, dat Arnhem niet meer met Nijmegen in één kieskring vereenigd zal worden. De provinciale organisatie van ant;-rev. kiesvereerugingen in Friesland stelt candidnnt voor de Tweede Kamer den heer J. Leenstra, landbouwer te Haskerhorne, lid der Provinciale Staten van Friesland en lid van het hoofdbe stuur der Friesche Maatschappij van Land bouw. De Anarchisten cn de a.s. verkiezingen. Door de Landelijk© Federatie van Sociaal- Anarchisten is besloten tijdens de a.s. verkie zingen, krachtens hare anti-parlementaire be ginselen, een actie op touw te zetten voor de stemonthoudingen, in geen geval mede te doen aan het stellen van candidaten, wie het ook zijn. Naar aanleiding van dit besluit heeft de afdeelig Amsterdam vap genoemde Federatie in samenwerking met de Sociaal-Anarchisti sche Jongere Organisatie voorbereidend* maatregelen getroffen tot het te Amsterdam voeren der actie. Verder heeft de Vrije Soc. Vereeniging, den Haag ook het stellen van candidaten ten scherp ste afgekeurd en besloten gedurende verkiezin gen in den Haag een actie te voeren. Een zelfde besluit is ook genomen door allé anarchisti sche groepen bestaande in de provincies Fries land, Groningen en Drente, welke deel uitma ken van de Noordelijke Federatie van Sociaal- Anarchisten. Naar aanleiding van het bericht over een wijziging van het r.-k. politiek advies voor Overijsel deelen dg heer H. Geerde te Slagha ren, J. Haarhuis te Hengelo (O.) on J. G. Pe ters te Dedemsvaart thans mede, dat de actie van de Zaterdag te Almelo bijeengekomen per sonen niet beoogt een nieuw politiek advies. Men wil slechts invloed oefenen op de volg orde der candidaten, over wie binnen eenige dagen de stemming in de plaatselijke kiesver eenigingen zal plaats hebben. Do financiën van Emmen. In een Donderdagmiddag gehouden spoed- elschende vergadering van den Raad van Em men werd na een geheime zitting en een korte openbare discussie besloten aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen en het vermenigvuldi- gjngscijfer van het kohier 1 Jan.—30 April, dienst 1921, te brengen op 3.95. Hoewel men algemeen overtuigd was, dat de belastingen te Emmen ondraaglijk worden in verband met de malaise in de venen, meende men verstandig te doen het conflict met Ged. Staten maar uit den weg te ruimen. Bezuinigingsstudiereis. Naar de Tel. verneemt, zal dr. Van Oss, de gemeentelijke bezuinigingsinspecteur te Am sterdam binnenkort voor den tijd van drie maanden naar Amerika vertrekken ten einde daar verschillende bezuiningsstelsels te bestu deer en. Nederïandsch Metlray. De directeur van Nederlandsche Mettrny, de heer P. G. Appelboom, heeft eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd om gezondheids redenen. N. C. Muller, f In den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer N. C. Muller, directeur van het post- en telegraafkantoor te Tilburg. HET CONFLICT IN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. Naar wij vernemen heeft thans ook de neer W. O. A. Koster bedankt als lid van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond. DE KLEEDERVERKOOP AAN POLEN. De Tel meldt, dat het Poolsch-Hollandsch Handels-Syndicaat het rijk oen proces heeft aangedaan. Het beweert, de Poolsche regeering als koopster van een groote partij kleeren te hebben aangebracht, en eischt een commissie loon van ongeveer een half millioen gulden welk commissieloon de heer Hertzberger zich zou hebben toegekend. Het Marine-monument te Helder. In den Helder is men op het Havenplein begonnen met den bouw van het marine-monu ment ter nagedachtenis aan de marine-man nen, omgekomen gedurende de oorlogsjaren bij het demonteeren van vreemde mijnen. Het comité „voor hen, die vielen" gaat voort met inzamelen van gelden voor het stichten van het algemeen marine-rampenfonds. Droodloozc telefonie en politie. Binnen eenige dagen zal bij de Rotterdam- sche rivierpolitie draadlooze telefonie in gebruik worden genomen. Het bureau en de politieboo- ten krijgen installaties. Geen watergebrek meer. De Bolksbeek, die den geheelen zomer on herfst van 1921 droog iag, heeft weer volop water. Pr is'/.elfs nabij de spoorlijn, tusschen Markelo en Lochem, een gar in de kade gesla gen, waardoor hee wat landerijen in het Stokku- ntetbroek blank staan, zeer ten genocge der boeren De Tabakswet. Het Ned Weekblad van den Handel in Krui denierswaren" meldt, dat dezer dagen in den labakshandel eenige beroering zal komen. Zon der nog publiek te maken wat het heeft ver nomen, meldt het blad toch dat er eenige wrij ving bestaat tusschen de grootere grossiers, de z.g. leveranciers aan de regiën en de kleinere grossiers. Misschen is er de volgende week iets meer mede te deelen; het blad hoopt, dat de Vereeni ging dan nog de macht zal hebben bij den Mi nister te doen aanwenden, dat de tabakswet, of schoon in beide Kamers aangenomen, door hem wordt ingetrokken Een coöperatieve smederij. De vereeniging van akkerbouwers te Beemster heeft, gezien de hooge prijzen voor hoefbeslag bij de smeden, eene coöperatieve smederij opge richt. DIENST- EN RUSTTIJDEN SPOORWEG PERSONEEL. Naar aanleiding van de voorgenomen be slissing van den minister van Waterstaat in zake de dienst- en rusttijden van het spoor wegpersoneel, kenbaar gemaakt bij de debat ten in de Tweede Kamer op 23 dezer heeft zich de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphael telegrafisch tot den minister gewend om een nieuwe bespreking. Ala gij Zaterdag: 4 Maart i 3.50 offert Ia «Jen birn der RonB-collccte, helpt gl.1 éèn Rnnatecli kind een volle maand aan voedgel. De Rottcrdamsche havens. De directeur der gemeentewerken te Rotter dam heeft het College van B. en W. geadvi seerd een aanvang te maken met het graafwerk voor de havenaonleg in de Coolpolder. De ge brekkige verbinding van de Delfhavensche Schie cn de'Maas eischt spoedige verbetering. Boven dien is het graafwerk dienstbaar voor de werk verschaffing. De kosten worden geraamd op 3.200.000 gulden. Het College gaat hiermee ac- coord en vraagt aan den gemeenteraad een voor- ioopig crediet van vijf ton. De Rotterdamsche havenarbeiders. Nadat de Woensdag uitgeschreven vergade ring, zooals bekend, wegens het rumoer geen voortgang heeft kunnen hebben heeft de Cen trale Bond gisteravond huishoudelijk met zijn leden vergaderd. Na een uiteenzetting door den heer Kievit over de aanslagen der Scheepvaart- vereeniging op het bestaanspeil der havenarbei ders door verslechtering van de bedragen der uitkeering aan de havenreservisten en het totaal broodeloos maken vun eenige duizenden haven arbeiders, is een motie aangenomen, waarin het optreden van het bestuur van den Centraion Bond zonder eenig beding wordt goedgekeurd en het bestuur wordt opgedragen met alle ten dienste staande middelen in het belang der havenreservisten te blijven optreden door zich zoo krachtig mogelijk te keeren tegen allen broodroof door de werkgevers gepleegd. UIT HET MIJNBEDRIJF. Nader meldt men aan de N. R. Ct. nog, dat op de gisteren gehouden conferentie met den minister van landbouw de afgevaardigden van de 4 mijnwerkersbonden hun voorstellen uitvoerig hebben toegelicht. Omtrent de financieele gestie van het staatsmijnbedrijf gaf de minister te ken nen, dot deze thans minder goed kon worden afgedaan: dit was beter te regelen bij een ont werp van wet, dat thans goeddeels gereed was. De aangelegenheid der vrachttarieven wensch- te de minister behandeld te zien door de mijn- directies en de directie der Ned. Spoorwegen. In zake de voorstellen tot handhaving van de te genwoordige loonen kon de minister niets toe zeggen. Daaromtrent zou nader overleg -worden gepleegd, waarvan mededeeling aan de organi saties zou worden gedaan. De minister vroeg verder, hoe de organisaties dachten over de invoering van een 8-uren- dienst op Zaterdag. De vertegenwoordigers der bonden wenschten met het oog op de Zondags viering niet mede te werken tot het wederom instellen van den Zaterdogschen 8-uren-dienst. Bovendien ontkenden zij, dat de productie door den thans bestaanden 6-uren-dienst op Zaterdag ook maar eenigszins was achteruitgegaan. De malaise in dc vlas-industrie. Te Terneuzen hebben deze week de vlasfabri kanten vergaderd, om hun noodtoestand te be spreken. De vergadering besprak den druk der tijden en besloot een schrijven te zenden aan den mi nister, waarin wordt gezegd, dat de noodtoestand in de vlasindustrie, waardoor ongeveer alle fa brikanten gedwongen zijn hun fabrieken geheel stil te leggen, groot is en dat door den heer- schenden noodtoestand enorme bedragen aan geld in deze industrie zijn verloren en velen ge heel zullen ondergaan, als niet spoedig van de zijde der Regeering hulp wordt verleend. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen vinden 1000 tot 1200 arbeiders bij de vlasindustrie een mid del van bestaan, welke arbeiders voorheen naar België en Duitschland konden gaan werken, doch nu werkloos worden en mitsdien aange wezen zijn op het ontvangen van steun. Redenen waarom de gezamenlijke vlasïabn- kanten er den minister ernstig op aandringen, maatregelen te nemen, die den ondergang van het bedrijf voorkomen. Er is een commissie benoemd, bestaande int vijf vlassers, om de belangen van deze industrie en daarmee tevens een der grootste belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen bij den minister te gaan behartigen. Loonsverlaging in de steenindustrie. Naar aanleiding van een concept-contract, da^ indertijd door de drie samenwerkende organise ties in. de stéenindustrie verzonden werd ooij het bestuur van den Bond van R.-K. Waalsteeni fabrikanten en aan het bestuur van den Nederlj Baksteenfnbnkantenbond, werd tusschen de bci4 de laatste bonden en werkgeversorganisaties oji 9 Februari een conferentie gehouden, waarin belangrijke loonsverlagingen aangekondigd wei-den. In verband hiermede zonden de drie samenl werkende organisaties op 18 Febr. aan de bei< de werkgeversbonden een schrijven, waarin me degedeeld werd, dat de door de fabrikanten ge' dane voorstellen onaannemelijk en zelfs ondoor« voerbaar waren en in hooge mate zullen leiden tot verslechtering der arbeidsvoorwaarden. Daar het vaststaat, dat ondanks den korteren werktijd de productiviteit grooter geworden is, acht fneit een verlen<rin«" van den arbeidstijd tot 55 uunfl niet wenscheb'jk. - Wat de loonen der steer.fabrieksarbeiders aan* gaat, deze bedrag-en hoogstens f 23 per weekj en worden door de werknemersorganisaties on- toereikend geacht, weshalve zij zich tegen ïederd loonsverlaging verzetten. Zij geven daarom den1 werkgevers in overweging te trachten op ant dere wijze bezuiniging te verkrijgen en zullen zich met verzoek om steun tot de Regeering wenden. Geen collectief contract meer. De patroons in het kuipers- en kistenma* kersbedrijf hebben het voorstel van de kuipers* en kistenmakersvereeniging St. Ewaldus om het! loon met 5 pCt. te verlagen, mits dit gewaar borgd werd tot einde April 1923, met alge meene stemmen verworpen. Zij zijn van mee-* ning, dat een dergelijke loonsverlaging te wei* nig is om zich daaraan voor longer dan 1 jaar te verbinden. Voor het geheele kuioers- en kistenmakers* bedrijf treedt dus met 21 Maart, evenals voor het overige houtbedrijf, een contractloos tijd perk in. De slapte. •-» Binnenkort zal de vloertegelfabriek vail Alfred Regout en Co. te Maastricht, in verbond met den toestand van malaise in de industrie, voor eenigen tijd worden gesloten, waarbij het werkvolk tijdelijk wordt ontslagen. Ongeregeldheden bij een keuringsdienst Bif het gemeentebestuur van Breda zijn, naaa; het Dagbl. von N.-Br. mededeelt, klachten nengekomen over onregelmatigheden, welke den Bredaschen Keuringsdienst zouden zijn gr 1 pleegd, en welke ten deele hierin zouden be* staan, dat voordeel werd getrokken uit leveren* ties, enz. De zaak is ter nader onderzoek en ter verder® uitwerking gegeven in honden van eenige raad»» leden. Zedenmisdrijf. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestiging gevorderd van een vonnis van de rechtbank te Heerenveen, waarbij A. S., 53 jaar, rijks-ontvanger te Akkrum, wegens eer1 zedenmisdrijf tot 5 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. De moord te Beerta. Oost land, die gearresteerd werd in verband met den moord te B™rta, heeft volledig beken Inbraak. ■b— Gisternacht is ingebroken in het huis vani den heef G. K., wonende Pietersstraat te Maas tricht Er worden eenige duizenden guldens ver mist en wat Duitsch geld. Over boord geslagen. Een kok uit Scheveningen, welke met den stoomtrawler „Celtic" uit IJmuiden naar de vis- scherij vertrok, is in de Noordzee over boord gevallen en verdronken, ofschoon één der ma' trozen hem nog ter jedding nasnrong. Schipperskind verdronken. Een 5-jarig knaapje is gistermiddag van eet schip, liggende in de Oude Houthaven te Am» sterdam, in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Autobus te water. Gistermorgen te 9 uur is de autobus van den dienst AppingedamGroningen bij Oo^ler- roogebrug te water geraakt, toen de chauffeur tusschen een pasT wagens moest door zwen ken. Er waren 12 personen in, die allen te wa ter geraakten. Gelukkig bleef de achterdeur, de eenige toegang tot den wagen, aan den boven kant, zoodat de achteringezeten personen er spoedig uit waren en de over elkaar heen lig gende drenkelingen konden ontzetten. De ge redden werden bij de_ omwonenden onder dek gebracht. Twee dames, mevrouw W. S. H. uit T jams we er en haar 30-jarige dochter, vau Farmsum, moesten te bed worden gebiecht wegens het vele water, dat zij hadden ingekre gen. Haar toestand is niet gevaarlijk. Hotelbranden. Door onbekende oorzaak is te Valthermond tot den grond toe afgebrand het hotel Bos, be* woond door den heer J. Mulder. Van den in* boedel is bijna niets behouden gebleven. Ver* zekering dekt de schade. Gisternacht omstreeks twaalf uur brak te Enkhuizen vermoedelijk tengevolg® van kortsluiting een felle brand uit in het hotel en café Het Park, bewoond door den heer A. N. S. Koot. De bewoners, die zich reeds ter ruste haddent begeven, wisten zich nog juist bijtijrs, voor heli snel om zich heen grijpende vuur te borgen zeer spoedig bleek, dat van behouder» van „1Let Park" geen sprake kon zijn. De brandweer be* paalde'"zich dan ook tot het nathouden van d# belendende perceel en en van de concertzaal, dl« alleen behouden bleef. De leden der dtanS muziekcorpsen, die in Het Pork hun domicilii

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2