AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANPER tij ISCHOTERMAH 8 Zn., ütr.str. IT. Tb!. 145 A. v. d. Weg, Langestr. 23 REPARATIE-INRI6RTING st^emilson Eigengemaakte Kinderkleeding. VOOR ALLE S9SRTEN UURWERKEN Badkamer Installaties Prima Bad- en Hanggeijser f 140 Het Verloren Tehuis. Per flesch f 1.60, per anker f 65 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. l^agaz. „De Dom Electro Technisch Sanitair Bureaa v.h. L. A. VAN RIJE &Co. LANGESTRAAT 79 - TEL. 291 WILLEM GROENHUIZEN FEUILLETON. £Oe jaargang No. 240 Saterdag 8 Aprii 1922. ORIGiNEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 Onze Tlag. Bjj den materialistischen aanleg van het gros der menschen, die immers „gelooven, dat het yleesch beter is dan de beenderen", zit toch in •chier eiken mensch een drang naar aanhanke lijkheid aan een hoog beginsel. Het meest sprekend komt dit tot uiting, als bet vaderland in gevaar is.- We herinneren ons levendig, hoe in Augustus 1914 tal van beza digde monnen gereed stonden om vrouw en kroost, om huis en haard in den steek te laten, toro met de wapens in de hond het vaderland te verdedigen, voor 's lands onafhankelijkheid te Btrijden tegen welken vijand het ook zou zijn. Onder deze monnen waren er, die anti-mili tarist zijn, die den oorlog verfoeien en die «ls zij vroeger theoretiseerden de schouders ophaalden over de onafhankelijkheids-fanatici, die desnoods voor 's lands vrijheid zouden wil len vechten. We hebben gezien, hoe de JDuitsche sociaal democraten do theorie op zij moesten stellen en naar de wapenen grepen, wat hun den spotnaam sociaal-patriotten, van de zijde der communis ten, Keeft bezorgd. Zoo is het steeds waar het gevoel spreekt, daar zwijgt alle theorie. Waar er botsing is tus- schcn eigen geweten en eigen belang, daar over wint de „inwendige stem". Het pleit ten slotte voor den mensch I De burger, die zijn land lief heeft, die bereid is voor 's lands onafhankelijkheid zijn leven te geven, hij herkent in 's lands vlag het symbool van zijne saamhoorigheid met zijn landgenooten en hij volgt die vlag, ondanks olie gevaren, alle zorgen, alle ellende. Dit is een algemeen verschijnsel, dat wel het duidelijkst spreekt waar de vlag de nationale kleuren vertoont, maar dat niet tot dit terrein is beperkt. Te allen tijde en overal zijn en wor den er groepen menschen gevonden, die zich ondanks alle bezwaren om het vaandel van hun o-roep scharen. Zelfs indien onderen lachen om de zaak, die zij dienen, zelfs indien die zaak voor anderen inderdaad van belachelijk weinig beteekenis is, zij strijden voor. die Mak, die de hunne is, uit volle overtuiging en de vaandels van reciteervereenigingen of sportclubs zijn den leden dikwijls niet minder heilig, dan het rood- wit-blauw den doorsnee-Nederlander of het geel den Roomsch-Katholiek. De groep, die er in slaagt een vaandel te voe ren, dat imponeert door vorm of kleur, trekt daardoor reeds aanwie zich eenmaal om een vaandel'heeft geschaard, blijft het trouw, al ver schieten de kleuren en verweert het doek. Het vaandel, de vlag is symbool en heeft els zoo danig een geweldige beteekenis. Dit hebben ook de leiders van volksbewegin gen al heel long ingezien geen politieke partij versmaadt het gebruik van een vaandel het reëele ding bedoelen zij, zoowel als de vlag in den geeste en de leden der partij hangen aan vlag of vaandel, zich er van bewust, dat zij, daarmee het symbool, dat himne beginselen in een kleur of een spreuk condenseert, eerbiedigen •n eeren. Het spreekt van zelf, dat de reëele vlag be zielend werkt op tal van individuen, vandaar, dat men hiervoor gaarne sprekende kleuren kiest. De roode kleur van der socialisten vlag is niet hun zwakste argument f Wie zijn vaandel eert, herkent eT zijn pro gram in, zijne leuzen en het symbool van de saamhoorigheid van de le^en der partij in het dundoek leest hij de paragrafen van zijne or ganisatie. Van onze politieke partijen hebben de meeste hun reëele vlag. De S .D. A. P. de eigen roode kleur, de anti-revolutionair tooit zich gaarne met het prinselijk oranje, de katholiek wordt door •het geel getrokken. De vrijzinnige partijen mogen al eens met kleuren worden aangeduid, zij missen de spre kende vlag, hunne denkbeelden zijn niet gemak kelijk in een vaandel of in eene leuze te sym- boliseeren. Zij beproeven dit wel eens, sommige van deze partijen althans, maar het lukt niet. Daarom is het voor deze partijen zooveel moei lijker tot de massa te spreken. Ditmaal probeeren de gecombineerde partijen, die vroeger in tal van kleinero groepen uiteen waren gegaan, opnieuw een sterk-sprekend vaandel op te heffen. De Vrijheidsbond heft thans de vlag van „vrijheid en eenheid", maar reeds weten vriend en vijand, dat op de keer zijde van het dundoek het woord „reactie" staat te lezen. Ook wij, vrijzinnig-democraten, missen het schei-gekleurde vaandel, ook wij missen de al les omvattende leuze, die onmiddellijk tot aan schouwer cn hoorder spreken. Daarom is er dieper inzicht noodig om onze beginselen aan te hangen, daarom missen wij het vermogen do groote massa tot ons te trekken. Voor wie onze beginselen kent, Is dit geen bezwaar. Integendeel. Hij beseft, dat het heel moeilijk is onze denkbeelden in een kleur of in een leuze te kristolliseercn. Wie ons „rood" noemt, beschouwt ons als „verbleekt rood" en dat zijn wij allerminst. We zijn van eigen karak ter en ontleenen ons beginsel niet aan anderen. Een rosevlag heffen wij dus niet. Wij missen de eenvoudig-klinkende leuzen van clericalen en so cialisten. Er is ernstige lectuur van onze begin selverklaring noodig, om te weten, wat onze richting is. Inmiddels zij erkend, dat het wel eens noodig, wel eens wenschelijk kan zijn, om een program „in een notedop" te bergen. Men vraagt ons wel eens in een enkelen volzin aan te geven, waarop ons streven berust. Welnu onmogelijk is dit niet. „De vrijzinnig democratie streeft er naar, door gelijkmaking van de ontwikkelingsvo or waarden voor elk indi vidu, elkeen te brengen op die plaats, waar hij èn voor de gemeenschap èn voor zich zelf het meeste nut kan stichten." Wie niet zonder leuze kan, wie per se een vlag wenscht, hij schrijve dit principe van de Vrijzinnig-democratie in zijn vaandel. Uit de Pers. ONS LAND GERED I Onder dit ironisch bedoeld opschrift, treffen we in Het Nieuws van den^ Dag een hoofdartikel aan van J. P. L(otsy). Schrijver kan niet" ontkennen wel eens een zwaar hoofd in den toestand onzer financiën te hebben ge had.' Die stemming werd er niet beter op, toen hij las dat de kosten der Arbeidsinspectie maar eventjes van ruim 23 duizend gul den, gedurende het eerste jaar van haar instelling, tot bijna één millioen gestegen zijn. Nog minder rozig was zijn stemming geworden als hij nadacht over de kosten, die de „bevredigingswet" inzake het onder wijs veroorzaakt heeft of, over den funesten invloed der concurrentie van landen met lage valuta voor onze industrie. Inderdaad meende hij, dot de zuinigheid wel gepreekt, maar noch bij het rijk noch bij de gemeen te betracht werd, maarhet blijkt dat hij zich te dege heeft vergist. Door een krachtigen maatregel heeft de regeering haar woorden in daden omgezethet verzoek der Indische Sterrekundige Vcr- eeniging te Batavia om te mogen beschik ken over een bedrag om op 21 Sept. op Christmas-Island, ten Z. W. van Java,de totale zonsverduistering te kunnen waarne men, een verzoek gesteund door de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen, mede omdat dezen keer die observatie van bizonder belang is, wegens de toetsing van Einstein's relativiteits-theorie, werd gewe zen van de hand. Wel wilde de regeering gaarne moreel het werk dezer expeditie steunen, doch de toestand van 's Lands geldmiddelen ver oorlooft geen financieelen steun Men zietde regeering is geenszins on willig om steun te verleenen, integendeel: moreel zal zij dit gaarne doen, wel zegt zij niet hoe doch dit zij haar overgela ten, maar financieel, waarachtig hand op het hart, 't gaat niet. Is de som, die ge vraagd werd, dan zoo overweldigend, dat Nederland deze uitgave voor eens niet meer op kan brengen; gaat hot om miilice- nen of heeft de regeering geweigerd steun te verleenen omdat van particuliere zijde geen belangstelling werd betoond? Noch het een noch het ander. Het aan gevraagde bedrag wastienduizend gulden. En een particulier in Indië stelde meer dan 20 maal dat bedrag ter'be schikking voor een kijker van het op Java op te richten Observatorium en door ver schillende andere particulieren werden kleine bedragen beschikbaar gesteld. Maar.... onze Regeering (geloofd zij Haar wijs inzicht 0 beseft dat vele klein tjes één gTOote maken, en begint dus met de kleintjes. Jammer dat het nu al weer zoo treft, dat de wetenschap het gelag betaalt. Och, eigenlijk is zij daaraan gewend. En dan, de m o r e e 1 e steun, mijne hee- ren beoefenaren der Wetenschap de moreele steun der Regeering nog wel telt gij dien voor niets „Zeker nietwe vinden het alleen zoo jammer, dat we dien thuiszittend moeten savoureereny nu de finoncieele hulp om naar Christmas-Island te gaan, ons ont houden wordt". Kom, kom, niet mopperen i k ga nu ten minsten met een gerust hart op reis, óók voor een wetenschappelijk doel, waaraan de Regeering niet eens moreelen steun verleent, om welken ik trouweas ook niet heb gevraagd, daar ik niet gaarne dc klad erin zou brengen. Want hoe zou de Regee ring mannen als Einstein moreel kunnen eeren, als zij aan iedereen zoo maar mo reelen steun verleende J. P. L. WERKNEMERS-PS/CHOLOGIE. De heer J. H. Deibei neemt in een artikel „Werknemers-Psychologie" in „Ons Land" de vrag in beschouwing, hoe de bouwvakarbei ders staan tegenover den woningnood. Ziehier zijn conclusies Er zijn twee redenecringen van de niet- arbeiders. De eerste is dot het vasthouden aan den korten arbeidstijd het product te duur maakt voor de concurrentie en dat niet slechts enkelen moor velen of allen werkloos zullen worden, als het bedrijf moet worden ingcV rompen. En ten opzichte der bouwbedrijven wordt door de niet-arbeiders gezegdals jullie niet korter willen werken (en niet teger» lager loon), dan wordt de woninghuur van je mede-arbeiders te duur, en duurt het bouwen te lang om den woningnood spoe dig te verhelpen. Maar het is nu wel duidelijk, dat de ecne zoowel als de andere opmerking door de betrokken arbeiders aan hun laars gelapt wordt. Louter door „overleg en overreding met mooie motieven" krijgt men de werknemers er niet toe hun bevoorrechte positie op te geven. Ten opzichte van de groote punten van loon en arbeidstijd zouden de arbeidersleiders „blin delings do bedrijven naar den kelder helpen." Loonsbepaling door de belanghebbenden blijkt een onmogelijkheid en alleen zij die als een spons alle berichten van loon-actic opzuigen als een heils-leer kunnen er ver wonderd over staan als het blijkt, dat 't niet kan I Het heeft nooit gekund. Do eco nomische mogelijkheid bleek steeds de op- peimeesteres te zijn. En al was ze eenigen tijd verborgen in de stofwolken vnn Icon en salaris-actie, ze blijkt nog altijd op haar troon te zetelen. Berichten. Dc Wijnaccijns. Bij Kon. besluit van 15 Maart j.l. zijn eenige bepalingen vastgesteld betreffende den wim ac cijns. Bepaald is Art. I. De na te noemen wijnsoorten wor den aangewezen om met afwijking van art. T derde lid, der gewijzigde wet van 20 Juli T870 ten invoer te worden toegelaten, te w<*ten I. tegen betaling vnn een accijns van 20. per hectoliter, de niet zoete wijnen, waaraan geen alcohol is toegevoegd, benevens de zoete wijnen, beide voor zoover zij per hectoliter, bij een warmte van 15 graden van den honderd- deeligcn themometer, niet meer dan 15 liter olcohol bevatten II. tegen betaling van een wennaccijns van 20.en van een gedistilleerdaccijns van 18.per hectoliter o. de wijnen, welke per hectoliter bij een warmte van 15 graden van den honderddeeli- gen thermometer, meer dan 15, doch niet meer don 18 liter alcohol bevatten, en die ten min ste 40 grom, doch niet meer dan 125 gram in- vertsuiker per liter houden b. port- en maderawijn, onderscheidenlijk af komstig uit het Dourogebred of van Madera, welke per hectoliter, bij een warmte van 15 graden van den honderddeeligcn thermometer, niet meer alcohol hevnt don 22 liter, mits de portwijn ten minste *0 gram en de madera wijn ten minste 20 grom invertsuiker per liter houdt, beide daarvan niet meer dan 125 grom per liter houden, en mits de wijn verzegeld Is van een bewijs van oorsprong, afgegeven door de daartie door de Portugeescho regee- ring aangewezen autoriteiten c. sherrywijn, afkomstig uit het Jerezgebied, welke per hectoliter, bij een karmte van 15 gra den van den honderddecligen thermometer, niet meer dan 20 liter alcohol bevat en die niet meer dan 125 grom invertsuiker per liter houdt, mits de wijn vergezeld is van een bewijs van oorsprong, afgegeven door de daartoe door de Spaansche regeering aangewezen autoritei ten Art. 2. De in art. 1 bedoelde wijnen moeten, teneinde tegen den daar genoemden accijns te worden toegelaten o. in de aangifte, bedoeld in art. 120 der Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 onder hun eigen soortnaam worden aangegeven b. in alle opzichten als drinkbare wijn van de aangegeven soort zijn te beschouwen c. geen zetmeelstroop noch kunstmatige ver zoetingsmiddelen bevatten. Art. 3. De minister van financiën wordt ge machtigd, met afwijking van art 5 der wet van 20 Juli 1870 toe te staan, dat wijn met bestem ming voor uitvoer in particulier entrepot wordt gebotteld. Art. 4. Het tegenwoordig besluit treedt in werking met ingang von 1 Mei 1922. Tege lijk ook art. T, lilt. a., c. en e. der wet van 13 Juli 1914 in werking. ONTWERP JACHTWET. Belangrijke wijzigingen. De regeering heeft belangrijke wijzigingen aangebracht in het ontwerp-Jachtwet. Uit hare Mem. v. Antw. op het V. V. blijkt, dat zij zoTg- vuldig onderscheid maakt tusschcn het wild cn het schadelijk gedierte, die ieder afzonderlijke voorziening behoeven. In het nieuwe wetsont werp is de grens tusschen beide zoo getrok ken, dat onder het wild zijn gebracht dieren, die in den regel niet nadeelig voor de landbouw gewassen zijn, terwijl zulks met betrekking tot de schadelijke dieren (waaronder thans het ko nijn, de fazant en het wilde zwijn behooren) wel het geval is. Wordt een wildsoort in een bepaal de streek zoo talrijk, dat zij schadelijk dreigt te worden of geworden is, dan zal zij bij alge- meenen maatregel van bestuur naar het scha delijk gedierte kunnen worden overgebracht. Omgekeerd zou bij zoodonigen maatregel met name de fazant in die streken als wild kunnen worden aangemerkt, waar hij weinig voorkomt en dus onschadelijk is. Voor het wild is het stelsel der gesloten jacht tijden gehandhaafd. Do verleening der jacht- acten is in de nieuwe regeling opgedragen aan de hoofden van plaatselijke politie, ten platte- =a* Varkensmarkt Amersfoort^ Speciale aftleellng 3 Maison VAN EIMEREN. 9 Maison VAN EIMEREN. Coiffeur Posflehenr r Colffeuao WIJERSSTRAAT 14. - Tel. 205 Hoogst Moderne Salons voor RAMES en IIEEREN - Manicure Mngazyn van Parfumurioën on Toilot-Artikolon. BADINRICHTING DAUininiLrn i loiui j Dezt geysers z(jn In onze zaak In werking Ie zien. lande de burgemeesters, met hooger beroep op den minister van Justitie. Wat de bepalingen betreffende het schadelijk gedierte aangaat, gelden in menig opzicht re gelen, welke van dien ten aanzien van het wild afwijken. Vooreerst is het poten van schadelijk gedierte verboden. De bevoegdheid om het scha delijk gedierte te bemachtigen en te dooden stoat echter voor den grondgebruiker het heelei jaar open. Die bijzondere regelen worden gesteld, om den dreigenden overlast van wild en schadelijk gedierte te voorkomen en nan bestaanden over last een einde te maken. De grondgebruiker, did de jacht verpacht heeft, zal van een kantonrech ter wegens gewichtige redenen beëindiging van de overeenkomst tot verpachting der jacht kun nen vorderen, zoodra von den wildstand schade aan zijn landbouwbedrijf redelijkerwijs te duch ten is. Verder kan de minister van Lundbouw aan grondgebruikers op hun verzoek vergun ning verleenen om op gronden, bij hen zelf in gebruik of op naburige gronden, wild cn scha delijk gedierte op te sporen, tc bemachtigen cri te dooden, met ofwijking van de bepalingen der wet, dus met schietgeweer zondcT jachtacte, in gesloten jachttijd met wildstrikken. Eindelijk kan de minister ook zonder vcrzoelc van belanghebbende ambtshalve lost ver strekken tot opruiming van wild en schadelijk' gedierte, zoowel op de gronden der landbou wende bevolking zelf ols op den grond van hun buren, natuurlijk eveneens met ter zijde stelling van do overigens geldende wettelijke regelci>- De omgeving van het Rottcrdamsche Stadhuis. B. en W. von Rotterdam hebben gemeen* teraad voorgesteld tot aankoop van vier pan-; den voor 153.850, welke panden vollen in de onteigening ten behoeve von de verruiming van verkeerswegen achter het nieuwe Raad huis en Postkantoor. De eigenaar der ponden heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om de perceelen tot uiterlijk 28 Februri 1925 in gebruik te houden, tegen inhouding van de koopsom, met dien verstande, dat hij het be drog daarvoor te allen tijde zal kunnen opne men, waarna voor den verderen duur van het gebruik een rente van 6 's jaars verschul digd zal zijn. Nn moeten slechts nog drie perceelen wor den aangekocht. Met de eigenaren hiervan knn Slechts voor zoover we op onze mede- menschen gelijken, kunnen we hen begrijpen. G. HE/MANS. JUWELIER - AH^RSFOORT door DAVID LYALL. Uit het Engelsch door Mevr. J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM. 69 „Om dezelfde redenen, waarom u hier van daan wilt! Wij willen weg van het geratel van Karren, en het licht, en de drukte van het ver- keer. „Zoo Nu, dat is vreemd.En heeft u het Godfrey verteld? Hij heeft er mij geen woord over gezegd, toen hij gisteravond thuis beko men is. Maar ziet, wij trekken al een poos niet ineer aan hetzelfde lijntje omtrent deze zaak. Hij heeft mij hierheen gebracht onder valsche voorwendsels, zeggende dat hij buiten beter werk kon leveren, omdat daar geen afleiding is En in plaats daarvan heeft hij in werkelijkheid «under gedaan of hij kan het niet verkoopen. ln de uitgeverswereld bent, dus ik vtü uit met u spreken." Haar treurig gebrek aan terughoudendheid echter, deed Heriot onaangenaam aan en hij trachtte den vloed van haar babbelzucht te stui ten door een nauwkeurig onderzoek omtrent het huis in te stellen. Dadelijk werd zij de flinke zakenvrouw, met al haar goede eigenschappen. Zij was zeer op recht omtrent de gebreken van het huis, die zelfs voor het oningewijde oog duidelijk waren. De Hales waren niet de soort menschen, om een gezellig tehuis te maken van zulke gegevens. Maar het zou een tehuis kunnen worden I He riot zag het voor zijn geestesoog en hij werd vroolijk bij dit visioen. Reeds het noemen van een ruil met het huis in Camden Town vervulde mevrouw Hale met de levendigste vreugde. „Ik heb daarvan telkens gedroomd, sedert wij naar dit afschuwelijke gat gekomen zijn," zei- de zij en zij veegde iets uit haar oogen, dal verwonderlijk veel op een traan geleek. „En als Hale op het denkbeeld van dien ruil geko men is, is dat het eerste verstandige denkbeeld, dat hij in het laatste jaar gehad heeft I" Heriot legde haar niet uit, dat het plan van bom uitgegaan was. „Somtijds hebben de zaken van sommige men schen eens een schikking noodig, mevrouw Hale," zeide hij vriendelijk. „Ik hoop, dat u het mij met kwalijk neemt, als ik zeg, dat het een fout van Godfrey was, dat hij opgehouden heeft architect te zijn, en ik heb hem aangezet, dat hij dat vak weer moest aanpakken. Be ge loof, dat ik wel een plaats voor hem zou kun nen krijgen, want ik weet, hoe knap hij is. Hij zou het andere voor zijn genoegen en in zijn vrijen tijd kunnen doen." Een soort stuipachtige rilling ging* over het wat harde gelaat der vrouw en zij kneep haar bekwaam lijkende handen samen in haar schoot. wMr. Heriot indien u hem "Luirtoe zoudt kun nen krijgen, zou ik u eeuwig, zegenen I Het is niet goed voor een man het kan mij niet schelen, wie hij is om geen vost werk te heb ben. Wanneer hij in zijn eigen tijd kan werken en zijn eigen werk slechts mankt, als de geest over hem komt, komt de geest hoe langer hoe minder," zeide zij met grooten ernst. „En die boekenschrijverij, waarover Godfrey gewoon is zooveel te praten, is geen fatsoenliike bezigheid voor een volwassen man. Ik dacht, dat ik een buitengewoon man getrouwd had, en dat heb ik ook, dat weet ik nu tot mijn spijt I Godfrey is lui, Mr. Heriot cn dat is een een voudige waarheid I Wat hij noodig heeft, is iemand boven hem, die zegt„Doe dit en doe het vlug." Ongelukkig weet ik niet genoeg van die schrijverij af, om hem er aan te houden. Hij heeft een massa flauwen onzin gesproken over ingeving en dat soort zaken. En toen wij hierheen zouden gaan, zou het hem nieuwe denkbeelden geven. Nu het heeft mij bijna kapot gemaakt, zonder hem een ziertje te helpen tenminste wat betreft geld krijgen, voor hetgeen hij geschreven heeft." Heriot drong een glimlach terug, want de vrouw was in doodeliiken ernst en op het punt in tranen uit te barsten. „Tk ben groot gebracht om hard te werken en hen te eerbiedigen, die het deden en ik heb een goede zaak opgegeven, toen ik hom trouw de, omdat hij veel verkondigde over de vrouw, die alles aan haar man te danken moest hebben. Maar ols. die zeok, waarvoor u zoo vriendelijk geweest bent, vandaag hiei te komen, doorgaat, dan zal ik mijn naamplaat weer aan het huis laten zetten en trachten, zelf wat te verdienen. En wat kunst betreft I Er is evenveel kunst in een goedgemaakte japon als in een hartroerend verhaal, dat je oogen pijn doet, als je het leest." „Dus verondersteld, dat wij nu eens de zaak beslissen mevrouw Hale zeid» Heriot. ..Is er hier nog eenig spijkervast huisraad, waarover u zoudt willen beschikken?" „Niet veelen we zouden het u voor weinig laten overnemen," zeide zij gretig. „Ik veron derstel dal er ook wat in uw huis is. Zouden wij maar niet ruilen met gesloten beurzen O, mijn hart springt van vroolijkheid bij het voor uitzicht I" Heriot riam zijn aanteekenboekje en maokte een paar berekeningen toen ging hij op me vrouw Hale's uitnoodiging het huis eens door. Dc Hales hadden geen kinderen, en daar zij dus niet zooveel slaapkamers noodig hadden, hadden zij von de twee bovenkamers één ge- moakt, die een van de aardigste slaapkamers was geworden, die men zich denken kan. Zij was behangen met sits met een klein patroontje, omdat mevrouw Hale den uitstekenden smaak had van iemand, die eenigszins een kunstenares in het modevak was. „Vindt u dit aardig vroeg zij vroolijk, toen zij Heriot's -gelaat zag opklaren. „Ik vond het zelf ook aardig, toen ik het gedaan heb, maar het zou in Camden Town niet passen. Mis- schicn kunnen wij handel doen in slaapkamer ameublementen, en zou ik dit kunnen achter laten zooals het is Denkt u, dat mevrouw He riot dit goed zal vinden „Zij zou het heel lief vinden. Ik zou graag willen, dat zij het zag." „Nu, kan zij niet over komen Be zou het haar gaarne willen laten en wij zouden alles kunnen regelen," riep mevrouw Hale, alsof zij vreesde, dat de kaas verloren zou gaan. „Zij is heelemaal in Sussex en ik geloof niet, dat zij kan over komen. Zij zal niet binnen een veertien dagen terug zijn. Wat ik graag zou willen, is, dat alles hier geregeld is en ik zou haar en de kinderen dan rechtstreeks hierheen brengen. Maar natuurlijk, het zal in dien tijd wel niet gedaan kunnen worden „Een veertien dogen O, zeker kan dbt P riep mevrouw Hnlc, gretiger dan ooit. „Ik ben in even groote hanst, hier vandaan tc komen, als u, hier te zijn en u kunt met mij onder handelen, Mr. Heriot I Want ik verzeker u, ik ben het zakenhoofd in dit huis." Heriot betwijfelde dit niet en zij gingen naar do lange, lage zitkamer cn begonnen dadelijk alles in bijzonderheden te bespreken. Dit gesprek deed Heriot's eerbied voor me vrouw Hale toenemen. Hij vond dat zij eer. slimme zakenvrouw was met een helder hoofd^ oprecht en eerlijk en toen hij haar verliet, veM wonderde hij zich erover, dat zij het in haart tegenwoordige omgeving en in haar huwelijk zoo long had uitgehouden. Te Sweetacre, Bois Common, was zij ongetwijfeld niet op hoat plaats en het vereischte geen bijzondere in* spanning van de verbeeldingskracht, om haar in Pember Villas, Camden Town geïnstalleerd te zien, met een groote koperen plaat op d«< deur, met de woordenMarie Hole Costu* mière. Binnen een uur was de zaak feitelijk beslist^ Alles, wat nog te doen viel, waren zekere wet telijke formaliteiten te vervullen, waarvan raw vrouw Hale geen moeilijkheden verwachte. Acht en veertig uren later was de overdracht klaar en begon mevrouw Hale, in den zevenden hemel van verrukking, het huis te ontruimen. Terwijl deze groote veranderingen hangend A waren over zijn huishoudelijke zaken, had He* riot geen tijd over voor zijn vrienden en hij had de Bains niet gezien, sinds hij Margaret dent huissleutel overhandigd had. Na ongeveer cent week gewacht te hebben, ging de drukke en be* langstellende vrouw op een namiddag naa4 Pember Villas en was verbaasd daar groot# verhuiswagens voor de deur te zien. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5