Tijdelijke aanbieding Luxe Zeep 35 Ct. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlanper" ILION jif] I. A. SCHOIERMAH I In., Utr.str. II. Iel. 145 A. v. d. Weg, Langestr. 23 Eieenqemaalite Kinderkleedinn. Speciaal adres voor OPTIEK Bet Verloren Tehuis. Per flesch f 1.60, per anker f 65-. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Magaz. „De Dom" WILLEMGROENMUIZEN Het aangewezen adres voor Zilveren Kransen, Takken en alle soorten medailles. FEUILLETON. Slszenpers F?!'en f 14 ?5 nsr Hoziin 19"? G. VAN DUIN, 209 Jaaraaijg No. 250 Zaterdaq 22 Aprii 1922. OR'.GINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 De Bezuinlgings-Commissie. Bij de 'begroolin-gsdebatten heeft' de heer föoas de idee opgeworpen een bezuinigings- Icoammissie in 't leven te roepen. Het we-rk en jSde inrichting dezer commissie had hij blijk baar al in de afdeelingsvergadering aange geven. In het verslag dezer vergadering lezen we hl „Gaarne zou spr. van B. en W. advies ont vangen hoe het College denkt over een Commissie ingericht naar het volgende plan: 1. Burgemeester en Wethouders uit te tvoodigen eene commissie te benoemen, bestaande voor de eene helft uit gemeente raadsleden en voor de andere helft uit met raadsleden, welke commissie tot taak heeft de bestudeering van een financieelen toe pend der gemeente. 2. Burgemeester en Wethouders uit te tioodigen deze commissie het recht toe te kennen, alle diensten en bedrijven grondig te onderzoeken, teneinde na te gaan welke veranderingen er moeten of zouden kunnen plaats hebben, welke tot verlichting van de financieele lasten zouden kunnen leiden. Zich daarbij te doen voorlichten door amb tenaren van diensten en bedrijven en zoo fioodiig door particulieren. 3. Burgemeester en Wethouders uit te .•VOO dig en aan den Raad een voorstel te doen Cot benoeming van een Voorzitter van ge noemde Commissie uit een voordracht van drie personen en tevens den Raad voor te stellen een bedrag tot bestrijding der kosten ter beschikking van de commissie te stellen. 4. Burgemeester en Wethouders uit te itoodigen een hoofdambtenaar aan te wijzen die als Secretaris der commissie kan optre den." Principieel 'hadden B. en W. tegen een dusdanige commissie ?een bezwaar. Hoe zou dat ook mogelijk zijn f Maar zij namen een welwillend onverschillige houding er te genover in en de Raad is het college daar in trouw gevolgd. Unaniem vereenigde men zich met het denkbeeld eener dusdanige commissie, eerst glimlachend, later met niet Ce miskennen liohtenspot. Vandaar dan ook, dat wij reeds eerder schreven, dat het pns niet onwaarschijnlijk leek, dat een fatsoen lijke sabotage de samen-stelling der com missie onmogelijk zal maken. Wij begrijpen dat niet. Wat kan er nu te gen het denkbeeld van den heer Boas zijn, die trouwens slechts heeft uitgesproken, wat bet overgroote deel der pemeentenaren denkt. Staat de Gemeenteraad zoo absoluut buiten het werkelijke gemeenteleven, dat daar nog niets is doorgedrongen van de .groote ontevredenheid welke hier ter stede leeft? En nu kan het best zijn, dat al het gepruttel en al het gemopper eiken rede lijken grond mist, maar is dat juist geen reden te meer om nu eens klaar en duidelijk aan te toonen, dat het gemeentelijk beh'eer in alle opzichten zoo economisch mogelijk is? Algemeen heerscht de meening, dat in onze gemeente ambtenarij hoogtij viert en dat, zooals het veelal wordt genoemd, er met geld wordt cres-meten. Wij wemsch-en dergelijke uitingen niet voor onze rekening te nemen, nva-ar zijn tooh ook niet in alle opzichten gerust. Tee kenend was ook in dit verband een uitlating van De Eerrvbode. Over de afdeelingsvex- tóagem schreef dit blad o.a. „Een lid maakte de onvoorzichtige op- •werking*, dat de raadsstukken in den laatsten tijd vrij onnauwkeurig en overhaast zijn op gemaakt. B. en W. zullen hieruit wellicht concludee- ren dat zulks de noodzaak bewijst van- aan stelling van b. v. een assistent-secretaris, zooals reeds eens hunnerzijds werd ge- we n-soh-t." Wij herhalen al weer, dat het blad hierme de sleohts weergaf, wat in een groot deel der burgerij leeft, 't Is mogelijk, dat men ten Stadhuize weinig van zoo iets hoort, want typeerend bij al het gemopper is de berusting der massa. Het geeft tooh niets, men doet toch wat men wil, is eveneens een algemeen verbreide meening. Ongezocht gaf de heer Noordman dat standpunt in een der laatste vergaderingen weer. Bij de kwestie van het rooien van boo men aan den Utr. weg, deel de hij n. 1. mede, dat Dr. Batenburg hem ge zegd had: „Het zal wel niets geven, want tegen B. en W. is todh niet te vechten," m. a. w. B. en W. doen toch wat ze willen en storen zich weinig aan den Raad en nog minder aan de burgerij. Wij maken deze bewering niet tot de onze, a;l zou er veel waarheid in kunnen schui len, vooral niet omdat de Gemeenteraad in de eerste plaats aansprakelijk moet worden gesteld. Bn alle verwijten, welke men in onder-onsjes tot het College van B. en W. richt, moeten den ook naar den Raad wor den geëndosseerd Daarom vooral is d'e onverschillige hou ding van den Raad' tegenover het voorstel- Boas ons onbegrijpelijk. Als het waar is, dat B. en W. een commissie als bedoeld niet willen, dan moet de Raad ruggegraat too nen te bezitten en zeggen: wij willen het en het onderzoek zal en moet serieus ge beuren. Dit kan niet anders, dan medewerken tot een gezondere verhouding in onze ge meente daar thans de eerste voorwaarde daartoe, n. 1. het vertrouwen in den Raad, niet bestaat. Het is zeer wel mogelijk, dat veel, dat thans mm of meer vreemd lijkt, zoo normaal mogelijk is. Meermalen hoor-' den wij bdjv. klagen over een tak van dienst, waar het administratief personeel de laatste jaren vanwege de vele werkzaamheden meer dan verdrievoudigd is, terwijl de hoofdamb tenaar nimmer vó<5r 10 uur 's morgens ten bureele verschijnt. En hoe vaak hoort men niet, dat op dit of dat bureau de ambtenaren elkaar in den weg loopeiv, omdat er geen werk voor hen is Wij kunnen de juistheid dezer beweringen niet oontroleeren en niemand uit het pu bliek kan dat. De commissie-Boas kan zoo iets onderzoeken en de ontevredenheid, welke er over heerscht en immer voortwoe kert wegnemen. „Waarom kunnen de gemeenteambtena ren niet een uur per dag langer werken waardoor een aanzienlijke bezuiniging kan worden verkregen?" Alweer zoo'n vraag, wwlloe men zoo dikwijls hoort- Wij kunnen er geen antwoord op geven, weten niet eens of zij 5 of 6 uur per dag werken en kunnen ook niet beorodeelen of dit te lang of te Joort is. Matr de bedoelde oommissie kan dat onderzoeken en zoo noodig wijziging aan bevelen. En zoo is er veel meer, zoodat men niet bevreesd behoeft te zajn, dat er voor de com missie geen arbeidsveld te vinden zal zijn. Aan allerlei opmerkingen kan men het oor niet leenerr, zeker niet Maar wij meenert, dat er werkelijk in onze gemeente een steeds stijgende ontevredenheid heerscht over het gemeentebeheer, en achten het, in de eer ste plaats voor dat beheer zelve, een drin gende eisch, dat daaraan een einde kome. Daarom vooral hopen we dan ook, dat de Gemeenteraad niet langer zoo „gematigd on verschillig" zal staan tegenover het voorst el- Boa s maar dat spoedig de hand aan den ploeg zal worden gestegen. Het aanzien van en het vertrouwen in den Raad kan er slechts door stijgen en het gemeentebelang kan er sleohts mede gebaat worden. Berichtte. EEN TENTOONSTELLING VOOR LETTER KUNDE. Leven en arbeid van den schrijver. Te 's-Gravenhage is een comité in voorbe reiding dot pogingen aanwendt om tijdens de zomervacantie (15 Juli1 Sept.) in het Gebouw aan de vroegere electrische Centrale te Sche- veningen een eerste Nederlandsche Tentoonstel ling voor Letterkunde te doen houden. De tentoonstelling zal in drie hoofdafdelin gen gescheiden zipu historische afdeeling. een huidige afdeeling en een ofdeeling bestemd voor voortbrengselen welke in direct verband staan met de bezigheid van den dichter en schrijver (bibliotheekmeubels, schrijfgereed schap enz.) Tot deelneming aan de tentoonstelling zullen o. m. worden uitgenoodigd: de letterkundige faculteiten der Nederlandsche universiteiten; tal van corporaties op letterkundig en aanverwant gebied, bibliotheken, en voorts Ned. letterkun dige personen. De heer mr. J. A. N. Potijn, burgemeester van 's-Gravenhage heeft aan het plan zijn sympa thie geschonken evenals o.m. de heer mr. M. I. Duparc, administrateur chef van de afd. Kun sten en Wetenschappen, aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het doel van de tentoonstelling zal zijn een zoo volledig mogelijk overzicht te geven van het leven en den arbeid van den Nederiand- schen schrijver (dichters, prozoïsten en we tenschappelijke letterkundigen) van het verle den tot het heden. Gaarne zullen toezeggingen tot inzending en blijken van sympathie worden ontvangen van allen, die manuscripten, afbeel dingen, nalatenschappen, hand-exemplaren, bij zonderheden en belangrijke voorwerpen betrek king hebbende op Nederlandsche schrijvers van bet eekenis in 't een of ander opzicht, in hun be zit hebben. Het voorloopig comité heeft zijn bureau's en vergaderzalen gevestigd ten huize van den technischen adviseur der tentoonstellingscom missies, den heer H. Th. Coolwijk, Lange Hout straat 73 's-Gravenhage. Als algemeen secretaris van het voorloopig comité treed op de heer dr. B. J. C. te Hennepe Jzn., Diergaordesingel 96a te Rotterdam. De oude kerk te Delft. Thans is er een begin gemaakt met het ofbre- ken van den voorgevel van het door den brand geteisterde deel der Oude Kerk .te Delft Men zal dezen gevel tot den grond afbreken en weder opbouwen naar de oorspronkelijke plannen en voorzien van een raam van glas-in-lood. Of de voorgenomen restauratie der kerk ge heel uitgevoerd zal kunnen worden zal voor een groot deel afhangen van subsidies te verleenen door Rijk en Provincie. Engelsche padvinders in ons land. Gedurende de feestdagen zijn een 150-tol pad vinders uit Kent met hun leiders de gasten van de Nederlandsche padvinders geweest. Zij hebben te Hilversum vertoefd, van waar ver schillende tochten werden ondernomen, naar de bollenvelden. Marken, Volendam, Amsterdam iz. Op hun doorreis na aankomst met de Bata vier! ijn op Goeden Vrijdag, te Rotterdam, wer den zij door de Rotterdamsche afdeeling van de Vereeniging de Nederlandsche Padvinders mee verwelkomd en naar het station begeleid. Het was slecehts een vluchtig bezoek aan Rotterdam, maar op de teru ueis Dinsdag, was er gelegen heid tot een langer oponthoud in Rotterdam, al- vorens de Engelsche gasten weder met de Ba- tavierboot vertrokken. Begeleid door de Rotterdamsche jongens zoo meld' de „N R. Ct." hebben zij na aan komst aan het Centraalstation een bezoek ge bracht aan het nieuwe stndhu's, dat met belang stelling werd bezichtigd en waar de gasten wer den onthaald. Verder trokken zij in troepjes de stad in, waarna te^en half zeven de Bntovierboot werd opgezocht. De Engelschen, beladen met Hollnndsche souvenirs, nonen aan de boot of- scheid van de Rotterdamsche vrienden, van wie er velen van hun insignes hadden moeten of- stond doen, als aandenken aan het bezoek aan Nederland. Een oud Poaschgehruik. Uit Ootmorsum wordt aan de TeL gemeld Vele honderden kwamen den eersten Paasch- dag weer naar het oude Overijselsche stadje om het vlöggelen te zien. Honderden menschcn inwoners en vreemden, trokken des namiddags, hand in hand in lange rij van de Pooschwei door het stadje onder het zingen van het Paaschlied Christus is opgestanden. Al van de Joden hun handen. Dus willen we allen vroolijk zijn, Christus zal onze Verlosser zijn. Halleluja, ènz. 's Avonds wordt hetzelfde lied nogmaals ge zongen bij het ontsteken van het groote Paosch- vuur in de PaoschweL „De Noomlooze Vennootschap". Bij de firma J. J. Romen Zonen te Roei>* mond is het eerste nummer verschenen van De Naamlooze Vennootschap, moandblod voor den ondernemingsvorm en het bedrijfswezen in Ne derland en Ned.-Indië, onder redactie van de heeren prof. J. G. Ch. Volmer, alhier, en mr. E. J. J. van der Heyden, te Rotterdam. In het voorwoord zegt de redactie, dat er behoefte is aan een tijdschrift, waarin de vraagstukken, die verband houden met het be drijfsleven von alle zijden worden beschouwd en waarin getracht wordt, die vraagstukken tot een wetenschappelijke oplossing te brengen. Daarbij kan, noch mag uitsluitend gelet wor den op de rechtsgronden en juridische gevolgen der verkeershandelingen, moor evenmin de aandacht worden beperkt tot haar bedrijfs economische consequenties of tot haar invloed op de samenleving. In dit tijdschrift zullen de speciale belangen van de vennootschap besproken worden. Onder geen voorwaarde, zal het tijdschrift gesteld worden in den dienst of gebracht wor den onder den invloed van eenige politiek® richting. In dit eerste nr. zijn verschillende artikelen opgenomen, o.a. van prof. Molengraaf onder den titel „Verwachtingen", waarin schrijver zegt, dat het tijdschrift, nevens zijn werkzaam heid op economisch en bedrijfshuishoudkundig terrein, mede op rechtsgeleerd gebied, in het belang ter voorbereiding van een nieuwe wette lijke regeling, met vrucht werkzaam zal kunnen zijn. De redactie moge er in slagen hoor blad <5<5k in deze richting aan de verwachtingen te doen beantwoorden. jj Maison VAN EIMEREN. jfl Oolllenr PoMlcïleiir t Coltfenac a g WIJFR3STKAAT 14. - Tel. 205 1 Hoogst Modorno Salons voor DAMKSen HEFUEIV - Manicure Magazijn van Parfuraurioön on Toilot-Artikolon. j BADINRICHTING Varkensmarkt Amersfoort. Speciale «Meellnc Brievenbussen aan de tramwagens. Geruim'en tijd geleden hebben wij bericht, dat ook te Amsterdam het voornemen bestond, in navolging van verschillende plaatsen in het bui tenland, brievenbussen aan de tramwagens te bevestigen. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zullen binnenkort op de wagens van lijn I voor het eerst deze bussen worden aangehecht. Bij het hoofdpostkantoor zullen ze don door per soneel der posterijen worden gelicht. HET SANATORIUM DE OLDENHOF. Psychiatrisch onderzoek hoofd getuige. Het gerechtshof te Arnhem heeft dezer dagen arrest gewezen in de zaak tegen de Directrice van het sanatorium De Oldcnhof te Gorsel en daarbij gelast, dat alvorens einduitspraak te doen een onderzoek naar de geestvermogens van den hoofdgetuige Dr. Bryan zal worden in gesteld. Aan dit arrest zijn de volgende overwegingen ontleend dat bewijs van het aan beklaagde ten loste ge legde eigenlijk reeds hierdoor is geleverd, dat zij in het kasboek, dat zij hield, 22 posten, zijnd® non slagers betaalde rekeningen op de in de dagvaarding genoemde tijdstippen hooger boek te don die werkelijke bedrogen en dat zij nooit een aanmerkelijk te veel in kas bod; dat beklaagde dit te hoog boeken niet anders kon verklaren don dat Dr. Bryan haar dc ver- volschte boekjes moet hebben ter hand gesteld, waaruit zij dc eindbedragen voor hnor kasboek overnam; dot getuige Dr. Bryan daarentegen van mee ning is dat beklaagde oneerlijkheden en vnlsch- heden heeft gepleegd cn daarbij mannen tot medeplichtigen moet hebben gehad omdat de valsche cijfers door een mannenhand waren ge schreven; dat het Hof dit echter weinig aannemelijk' acht, doch vooralsnog al evenmin kon aanne men, dat Dr. Bryon vnNche boekjes zou heb ben vervaardigd en d^ze non beklaagde met de opmaking van haar kasboek zou hebben in han den gespeeld; dot de boekjes, waarom het in deze gaat. zoek zijn en dot bijna al in deze zaak gehoorde ge tuigen verklaard hebhen in het voordcel van de beklaagde, cn alleen Dr. Bryon als hoor oonkla* ger optreedt dot door verschillende getuigen is verklaard, dat Dr. Bryon lijdende zou zijn aan paranoia, dat hij achterdochtig cn wraakzuchtig is, dat hij een tijdlang een revolver droeg cn zelfs eens een hem aangeboden taartje mede naar huis nam om to onderzoeken of het ook vergiftigd was dat verscheidene getuigen hem ook in staat achten om volschhodcn met slagersboekies te plegen en beklaagde daarmede te misleiden; dot deze dokter reeds vroeger als zenuwlijder is verpleegd geworden; dat het Hof een psychiatrisch onderzoek nnor den geestestoestand van Dr. Bryon het aange wezen middel zou achten om wat duister in d ze zaak is tot klaarheid te brengen, doch Dr. Brynn beslist geweigerd heeft zich aan zulk een onder zoek te onderwerpen; dot echter in het dossier reeds vele gegevens aanwezig zijn en van elders ook nog wel ge gevens kunnen worden verkregen, die deskun digen allicht in staat kunnen stellen om te on derzoeken: To of getuige Bryon is intellectueel en zoo mogelijk ook of hij is moreel betrouw baar, en 2o. of hij gedurende zijn werkzaam heid op den Oldcnhof was in een geestestoe stand, die aannemelijk mankt dat hij er toe zou kunnen overgaan om slngersbo^ki^ vnlsche- lijk op te mal'^n of te vervalschen met de vooropgezette bedoeling om beklaagde dommee te misleiden; Ter benoeming van drie deskundigen voot dot onderzoek wees het Hof de zaak terug naar de rechtbank te Zutphcn, met last dat de be noemde deskundigen een schriftelijk rapport zullen moeten iritbrengen cn bepaalde, dat d«" verdere behandeling der znak zal blijven ge schorst tot na afloop van het onderzoek. School- cn Kerknieuw». VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN. De Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland heeft te Amsterdam haar 23ste alge- meene vergadering gehouden. In zijn openingsrede wees de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Schinkel van Dijk, op het bijzondere van deze bijeenkomst. No de Weest eenvoudig en nederig, werkt hard •n overwint uzelven. Dr. P. J. H. CUyPERS. JliffRM It door DAVID LYALL. Uit het Engelsch door Mevr. J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM. 79 Dat was het wezenlijke verschil tusschen de ^fwee vrouwen. Persoonlijke dienst wordt mis schien meermalen gevonden onder de betrek kelijk armen, die niet veel te geven hebben. Het schrijven van chèques heeft een doodende uit werking op het persoonlijk geweten en hel wordt le dikwijls gebruikt om de innerlijke zelfzucht te bedekken. De chèques echter zijn de meest (ftoodige helpers van persoonlijken steunde Verheven dienst der menschelijkheid is een ver- leniging van beiden. Mary Speed's mooi gelaat kleurde zich lang haam bij het verhaal van haar echtgenoot. Zij had geen persoonlijke vijandelijke gevoelens je gens Geoffrey, sedert hij waarschijnlijk haar haaste familiebelangen niet zou benadeelen, Waar zij zelf toch ffeen zoon had. Zij wist eigen lijk zeer weinig van hem, want Geoffrey had zich nooit thuis kunnen voelen in Paladin Couit en was in den loop der laatste drie jaren wei nig bij zijn oom aan huis gekomen. „Dat is de echte brutaliteit van de Ferrars, Tom I En ik ben blij, dat je nu er achter bent I" zeide zij snibbig. „Ik heb daar al een poosje op gehamerd, maar je hebt mij nooit willen geloo- ven I Zij zijn dwaas, iedere man en iedere vrouw I En Henry Hunt is de ergste I Maar na tuurlijk hindert het bij hem niet zooveel, daar hij vrijgezel is en geestelijke. Maar ik vind als je mij vraagt dat Lucy indertijd heel wat kwaad gedaan heeft, ofschoon zij zelf gelooft en de meeste menschen gelooven dat ook van haar, dat zij een engel van goedheid is I" „Je hebt daarin wel gelijk, Marv. Natuurlijk hebben zij weinig te verliezen, dus kon dat 9oort menschen gemakkelijk groote woorden spreken over het opofferen van alles." „Maar Geoffrey heeft alles te verliezen, ten minste zoo komt .het mij voor I" bracht Mary heel slim in het midden. JDaarop heb ik hem gewezen, maar het heeft niet veel indruk op hem gemaakt. Het eenige geneesmiddel voor dat soort is, ze te laten weggaan en de zemelen te laten proeven of ten minste, door hun eigen ondervinding hun te laten zien, wat die opgeschroefde denkbeelden hun zullen inbrengen. Ik verwacht, dat Charlie dit nu wel zal weten." Mary Speed was buitengewoon verrast toen zij den naam van haar stiefzoon hoorde noe men. Zoover zij wist, was die in haar bijzijn door zijn vader in de laatste drie jaren niet uit gesproken. Hij gaf haar een inwendigen schok en verlamde e<?n oogenblik huar tong. Er waren tijden, dat Mary Speed, wanneer zij op het verleden terugblikte, somtijds peinsde, of zij soms schuld had aan die vreemde en Jklaarbliikeliik algeheel® breuk tusschen Bar clay Speed en zijn zoontijden, waarin zij zich afvroeg, of zij geen fout begaan had en of zij geen betere moeder had kunnen zijn voor Enid Ferrars' jongen. Deze onaangename gedachten, die een van nature zelfvoldaan karakter onbehagelijk stem den, wist zij gewoonlijk z^o spoedig mogelijk te verdrijven, maar juist in den laatsten tijd waren zij telkens met een zeldzame volharding te ruggekomen. Zij hielden haar nu, op hetzelfde oogenblik dat Speed zijn zoons naam noemde, druk bezig. Zou het kunnen zijn, dat zij beiden verkeerd hadden gehandeld en dat de geestdrif tige, edelmoedige en zeer zeker onbevreesde jongen gelijk had gehad BDOOCXIXIX^<Z)GXTXIXI>CXIX:C Q Onze keuze PACKETS, 0 dit jsar wederom uitgebreid UHBRMTlifi. TeUOC 0 ..VEGFA" JOK. VAK &IXDC3 „Hoe ben je von plan hiermee te handelen, Tom?" vroeg zij, en haar innerlijke onbehaag lijkheid gaf iets scherps aan haar zorgvuldige gemoduleerde stem. „Het is toch te begrijpen, dat je in zaken je de wetten niet kunt loten voorschrijven door zoo'n knaap." „Dat zal ook niet 'gebéuren neen. Maar er is iets niet in orde, Mary. Misschien komt het, omdat ik een oud man ben cn minder moed heb, om te strijden. Ik heb vrede noodig, of schoon natuurlijk in zaken vrdde tot eiken prijs niet loont I" „Oud riep zij verontwaardigd uit. „Negen en-vijftig I Juist in je volle kracht. Tom, laat ik het je niet weer hooren zeggen I En je hebt er nooit beter uitgezien. Het is al dat geharrewar, dat je zenuwachtig maakt. Kan je niemand uit Dundee krijgen een goeden eerlijken Schot- schen deelgenoot en hem don vrijheid van handelen geyen, terwijl je zorgt, dot het voor hém de moeite woord zal zijn, indien hij je steunt Het wordt rijd, dat je wat meer rust nemen gaat. Voel je het niet „Je bent tegelijk ervoor en ertegen, Mary I Het eene oogenblik zeg je, dat ik nooit oud word en het volgende raad je mij een dierba ren compagnon te nemen, om mij het werk te verlichten I" „Nu, dat gaat heel goed samen," antwoordde zij in een goede bui. „Ik zelf geloof, dat je te veel Engelschen om je heen hebt. Hun gezichts punten zijn niet dezelfde als de onze. Zij ziin oppervlakkig en leggen altijd hun gevoelens bloot, die wij geleerd hebben fatsoenlijk te ver bergen. Juist dezen namiddag bij Lady Find- later heb ik met een vrouw gesproken, die bijna zenuwziek was geworden door de verandering in de hedendaagsche jonge vrouwen. Zij vroeg mij, of ik ook dochters had cn zoo ja, wat voor moeite ik mot haar gehad heb. Ik heb haar trotsch geantwoord, dat ik er maar één had e"n dat zij alles was. wat een dochter wezen moest en dat dit alles slechts een opvoedkundig vraagstuk was. Voed een kind goed op I Er wordt te veel gekust en men verwent ze te veel; het is lieveling hier en lieveling daar, bij de Engelschen. Dot maakt geen sterke karakters, Tom. Ik heb haar dat gezegd." Speed's anndachü was klaarblijkelijk afge dwaald, terwijl, zij* uitweidde over de betrekke lijke hoedanigheden van de Engelschen en de Schotten. Plotseling ging zij op een geheel an der onderwerp over. „Zeg eens, Tom, ik weet niet, of je het op gemerkt hebt, maar ik ben niet op mijn gemak omtrent Naomi. Er is daar iets niet in orde en het is nu de derde Juli en ofschoon de uitnoodi- gingen gedrukt zijn, wil zij niet dat zij rondge zonden worden I Wat denk je dat dit betee- kent Hij schudde zijn hoofd en in zijn oogen kwam een oplettende blik. „Je verdenkt Ferguson toch niet van kwade trouw ten opzichte von Naomi Bij den hemel als hij zulk spel met haar speelt, don zal ik hem vermoorden f" „Er is iets niet in orde," herhaalde zij. „En Naomi is zoo gesloten, ik kan geen woord uit haar krijgen. Ik wilde dat jij eens inet haar sprak, Tom. Vanmorgen toen ik haar dezen stapel drukwerk liet zien, die weggestuurd moet v/orden, zeide zij slechts „Doe alles in de papiermand, moeder. Ik wensch zoo niet te trouwen geen van beiden wcnschen wij het. Nu dat is zeer onnatuurlijk. Een meisje moet belangstellen in de uitnoodigingen voor hatu eigen bruiloft, geloof je ook niet?" „Gewoonlijk stellen zij er belang in," zeide Speed vaagjes. „En zoools ik haar ook onder het oog ge bracht heb," vervolgde zijn vrouw met dezclkla vaste, geërgerde stem, „wij hebben juist hon derd pond uitgegeven voor nieuwe versieringen, in de ontvangkamer met het oog op de brui-' loft. Het is niet mooi tegenover ons vindt wel dat zij zoo weinig belangstelling toont.", (W ordt vervolgd). UTRECKTSCHESTRAAT 23. Moderne SlijoinrioA-ting. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5