KOK's BRAnrDSTOFFEHHANDEI» KIN8ERLMRSJES maf R- aan 't koienpark 15 et per H.L. korting. UTRECHTSCHEWEG 71 TEL. 639 - SQESTERWEG-SPOOR - PRIJSCOURANT VOOR DE MAAND JUNI 1922. BestelhuizenVlasakkerweg 52a en Sumatrastraat 20, J. GRCOTEWDORST. UIT DEN OMTREK. ANTHRACIET, afmeting 20/30 m.M., Ie kwaliteit p. H.L. f 3.40 STUKKOLEN 30/50 m.M., steen en gruisvrij —3.65 WALES ANTHRACIET, le kwaliteit EIERKOLEN, (zonder stof)-2.05 BRUINKOOLBR1CETTEN, merk /X- C0CES-1-45 per H.L. -2.75 -5.00 per 100 Kgr. - 3.80 100 stuks. -140 GIETCOKES BGEEKCOKES central© verwarmingen. per H.L. - 1.8§ -2.10). gegeven nen de werkzaamheden der eerste commissie. Men is overeengekomen aan deze 1 werkzaamheden een zuiver teohnisch karakter te geven, met uitsluiting van alle politieke kwesties" Persconferentie. Door bemiddeling van den secretaris der persregelingscommissie, dr. van Blankenstein, ?ijn de persconferenties, vanwege de Engelsche delegatie door den heer Steward, gedelegeerd© voor persaangelegcnheden tot dusver alleen voor de Engelsche en Amerikaansche journa listen gegeven, thans ook voor de Nederlrnd- sche en andere journalisten toegankelijk ge steld. Omtrent het verloop van de gister gehouden vergadering der Haagsche conferentie, heeft hij de volgende bijzonderheden medegedeeld. Bij de opening der vergadering heeft de heer Cattier, gedelegeerde voor België een rede ge houden waarin hij de algemeene beginselen uit eenzette, welke zj. door de conferentie konden worden aanvaard. Hij gèf in overweging dat iedere Mogendheid, ter conferentie vertegenwoordigd, zich zou be reid verklaren lid te worden der algemeene commissie. Wat de quaestie van de benoeming van sub commissies betrof, gaf hij in overweging drie subcommissies in te stellen, elk van 11 leden. Hierover werden algemeene discussiën gehouden. Sir Philip Lloyd Greamed stemde volkomen met dit denkbeeld in. De gedelegeer de van Zwitserland meende echter dat 11 leden niet voldoende waren, aangezien reeds plaatsen daarin werden ingenomen door de vijf udtnoodigende Mogendheden en één door Ne derland, zoodat vijf zetels te weinig was voor de agglomeratie van kleinere landen. Hij meen de dus dat het aantal grooter moest zijn. De heer Cattier stelde daarop voor, dat de algemeene commissie zou worden samengesteld udt alle Mogendheden dit zich bereid verklaar den daarin zitting te nemen en dat er 3 sub commissies zouden worden ingesteld één voor de schulden, een voor den particulieren eigen dom en een voor de credieten, ieder bestaande uit 11 leden. Iedere staat, deel uitmakende van zulk een subcommissie, zou vertegen woordigd zijn door één deskundige, één secre taris en één of meer adviseurs, naar den aard van den te verrichten arbeid en overeenkom stig de besluiten der betrokken subcommissie, zoodat iedere subcommissie bet aantal dier adviseurs zal bepalen. Zwitserland kon zich hiermede vereenigen mits de president minister van Karnebeek, de bevoegdheid zou krijgen zoo noodig het aantal van 11 op 13 te brengen. Do president veroenigdc zich hiermede, doch sprak de verwachting uit, dat hij van zijn bevoegd heid geen gebruik zou behoeven te maken dan in volkomen overeenstemming met de confe rentie. De middag werd geopend met een rede van Commander Hilton 7oung, die van oordeel was, dat het nuttig zou zijn om de algemeene lij- I nen, waarlangs dc commissie haar arbeid zou kunnen verrichten, nader onder de oogen te tien. Men was hier niet in Genua; de omstan digheden, waaronder de arbeid moest worden verricht, waren van anderen aard; eenerzijds waren er beperkingen naar den anderen kant waarschijnlijk nieuwe voordeden. Hij stelde in het licht, dat de aanwezigen hier niet waren in de hooge kwaliteit van staatslie den, of in de iets lagere kwaliteit van politici, maar in de bescheiden hoedanigheid van man nen van zaken, met practischen geest. De woor den van den Franschcn afgevaardigde in de och» tendzitting, die de taak van de commissie als een internationale studiecoommissie had om schreven, hadden indruk op hem gemankt. In dien geest wenschte hij dat de commissie haar taak zou opvatten. In Genua was veel aandacht gewijd aan den bovenbouw van politieke theorie. Hier bad men te letten op den onderbouw der feiten, die steeds aan den politieken theoretï- schen bovenbouw ten grondslag moet liggen. Wat noodig is, is practische onpartijdigheid en een hartstochtloos onderzoek van feiten en van technische ervaring. Hij stelde in het licht •dat het onnoodig en onwenschclijk was, zich In menig opzicht met politieke vraagstukken bezig te houden. De gedelegeerden waren geen gevolmachtigden maar deskundigen. En welke besluiten ook zouden worden genomen, zij zou den de Regeeringen niet binden. De gehecle commissie is er een ad refererv- Jum. De Regeeringen hadden de eindbeslissing. Het was mogelijk alle mogelijke vrijheid van discussie aan de commissie toe te kennen over alle practische vraagstukken, maar niet over politieke quaesties. De politiek moest geheel (vorden uitgeschakeld. De heer Cattier verklaarde zich volkomen te rereenigen met deze opvatting, dat de taak van ie commissie niet vt-\ politieken aard was. De tommissie had feiten te verzamelen en te onder- toeken, maar alle politieke vraagstukken wa- en buiten de competentie van de conferentie. Alleen indien in dezen geest werd gewerkt, houden practische resultaten te verwachten rijn. - Minister van Karnebeek, deelde mede, dat hij nog niet definitief het cijfer kon opgeven van ne in de algemeene commissie vertegenwoordig Philip Greame onder opmerking dat na deze voorloopige besprekingen Engeland alleen ver tegenwoordigd zal zijn door hem en Comman der Hilton Young. De vergadering werd daarna verdaagd tot Maandag 5 uur 's namiddags. Deze persconferentie is gehouden in het Pa lace Hotel te Scheveningen. De volgende persconferenties zullen echter gehouden worden in het Vredespaleis des na middags te 1 en te 6 uur. Voorts zullen in het vervolg de officicele communiqué's eveneens in het Vredespaleis ter beschikking van dc pers worden gesteld. Ook schijnt het in de bedoeling te liggen, dat ook de Nederlendsche delegatie van Maan dag af de journalisten in de gelegenheid zal stellen, inlichtingen bij baar in te winnen. De lijst der gedelegeerden. Thans is verschenen een gedrukte voorloo pige lijst van de vertegenwoordigers technische adviseurs enz. enz. ter Haagsche conferentie. Daaruit blijkt nog, dat voor Engelsch-Indië als vertegenwoordiger is gekomen de heer S. Dalai. Bulgarije is vertegenwoordigd door den heer Stencioff, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Londen. Tot de vertegenwoor digers van Denemarken behoort, behalve de heer Bernhoft, nog de heer Axel Nörgaard, de heer Andersen, directeur van het minis-eri© van openbare schuld, de heer Borberg, afdee- lingschef aan het ministerie van buitcnlandsche zaken, de heer Leth, directeur. Voor Luxemburg treedt als vertegenwoordi ger op de heer Lefort, zaakgelastigde te 's-Gra- venhage. Als eerste vertegenwoordiger van Noorwe gen vermeldt de lijst de heer B. Vogt, gezant van Noorwegen te Londen; terwijl als technisch gedelegeerde moet bijgevoegd worden kapitein Prijtz, en als secretaris de heer Poulssen. Bij de Nederlondsche delegatie zijn gevoegd als adviseurs de heeren ter Meulen, lid van de firma Hope en Gc. en Fentener van Vlissingen. lid van den raad van economische zaken van het ministerie van buitcnlandsche zaken. De delegatie van Rumenië telt nog den heer Kiriacesco. De vertegenwoordiging van de Servisch- Croatisch-Slovecnsche staat bestaat, behalve uit gezant Gavrilovitch, nog uitdr. Bogrora Marcovie, directeur van de staatshypotheek- b6nk en dr. Stracimir Milïttich secretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, eerst genoemde als mede-vertegenwoordiger, laatst bedoelde als technisch adviseur. De gedelegeerden voor Lithauen dr. Zau- nius, Lithausch gezant in Ledand en Estland, en de heer J. Aukstuolis, zaakgelastigde te 's Gravenhage, zijn gisteren gearriveerd. fle mogendheden, evenmin als de samenstelling ran de subcommissies, aangezien verschillende afgevaardigden nog steeds op instructies van »un regecringen wachtten. Hij hoopte, dat later de samenstelling van de tommissie en subcommissies zou kunnen wor- ien medegedeeld. De gedelegeerde van Hongarije gaf in overwe- fmg, dat de Staten, welke niet in de alge- peene commissie vertegenwoordigd waren, in fa gelegenheid zouden worden gesteld, om des- tewenscht als toehoorders de vergaderingen far sub-commissies bij te wonen. Dc Russische delegatie. Volgens een te Heisingfors ontvangen draad loos telegram uit Moskou, zal de Russische de legatie naar de Haagsche conferentie, bestaan uit Litwinof, Rakofsky, Krassin, Worofsky en Sokolnikof. Ter vervanging van den heer Francois-Poneet, directeur van de Vereeniging voor economische studiën, die, zooals gemeld, wegens persoon lijke omstandigheden niet mede kon komen, is tot de Fransche delegatie komen te behooren -de heer de Chevilly gewezen consul van Frank rijk te Riga. Fransche persstemmen. Men seint uit Parijs: Dc „Temps" verheugt zich oveT de benoeming van jhr. Van Kerne beek tot voorzitter der conferentie. De vertegen woordiger van Frankrijk was een van hen, die den Neder landschen minister voorstelden. Frankrijk stelt ten volle vertrouwen in de wijs heid van het Nederlandsche volk en in de zeld zame begaafdheden van den minister, die de buitenlandsche politiek van Nederland leidt. Het blad herinnert er verder aan, dot jhr. van Kar nebeek een rede uitsprak, waarin men niet al leen den diplomaat erkent, maar ook den admi nistrateur, dien hij is geweest. Hij heeft de greote kennis van zaken, die een eerste voorwaarde is voot allen nuttigen arbeid. Laat ons hopen, dat de Haagsche conferen tie zich slechts bezig "houdt met realiteiten en alleen naar mogelijkheden zal trachten, hoe be scheiden die ook mogen schijnen. Voorbede der i Ket Wkbl. v. d. Herv. Kerk schrijft: Al zal de conferentie te 's Gravenhage, die den 26en Juni bijeen zal zijn, zich slechts beperken tot technisch-economische en financieele bespre kingen, zoo is het toch niet zonder beteekenis, dat vertegenwoordigers van de zoo verdeelde volken en hun regecringen elkander daar ont moeten. Het komt daarom de Algemeene Synodale Commissie gepost voor, dat de voorgangers der gemeente in het gebed der g-meente deze bij eenkomst aan God opdragen en ootmoedig ven Hem vragen, dat Zijn Geest moge beslag leggen cp hen, die in bet Vredespaleis zullen samen zijn. opdat er een oprecht streven mocht ont staan om hot belang der volken en van de ge- heele wereld te bevorderen. Overcompleet officieren miL administratie. Volgens de „Avp." komen van het dienst vak der militaire administratie door de invoe ring der nieuwe organisatie ongeveer 30 der officieren overcompleet. Verhuizingen tengevolge van de reorganisatie van het leger. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat gehuwde beroepsmilitairen, die tengevolge van de reorganisatie van het leger naar een onder garnizoen zijn of worden overgeplaatst in af» wachting van de tot standkoming van eene re geling omtrent de dienstver!ating niet ver plicht zijn te verhuizen. Op hunne aanvrage worden zij in het genot gesteld der toelage casu quo van een abonne ment, als bedoeld in legerorder 1921 no. 326. De bewijzen bedoeld in art 4 van dien leger order behoeven in dit geval niet te worden overgelegd. Reisbesluit. Naar het Hbld. verneemt is een herziening ondernomen van het Reisbesluit, met de be doeling, door een lagere groepeering van ver schillende categorieën van ambtenaren tot be zuiniging te komen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen van de echter hun nomen vermelde vreemde ordetee- kenen, te weten mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Constantinopel, het Groolkruis der Kroon orde van Italië; F. J. Domela Nïeuwenhuis, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Sophia, het Grootkiuis der Orde van George I van Griekenland; dr. H. P. N. Muller, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Boe karest, het Grootkruis der Kroonorde van Roe menie; dr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische ofdeeling van het secretariaat van den Volkenbond te Genève, het Ridderkruis der Or de van het Legioen van Eer van Frankrijk; mr. G. W. baron de Vos van Steen wijk, gezant schapsattaché te Washington, het Ridderkruis der Orde van St. Java van Servic; jhr. G. L. van der Maesen de Sombreff, consul te Ploescï, het Commandeurskruis der Orde van George I van Griekenland; mr. F. H. Fokker, te Rome, het Ridderkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk en het Ridderkruis der Orde van George I van Griekenland; H. A. Aftalion, vice- consul te Roestsjoek, het Ridderkruis der Orde van George I van Griekenland. Prof. mr. dr. A. A. H. Struijcken, lid van den Raad van State, is door den koning van Ita lië benoemd tot Grootkruis in de orde van de Kroon. denkbeeld werd oa. bestrodeo door Sir bracht, Dc Veewet. In de Staatscourant zijn opgenomen de voor schriften ter uitvoering van artikel 74 der Vee wet. De voorschriften betreffende de wijze, waarop de dieren, waarvan het vleesch aan keu ring onderworpen is, worden geslacht; de ge meenten en de plaatsen, waar, alsmede de tijd ruimten, waarbinnen vleesch ter keuring kan worden aangeboden; de regelen voor de keu ring de sterilisatie, de onbruikbaarmaking als voedings:niddel en de vernietiging en de wijze waarop de merken worden ingericht en aang< LAXÖESTBAAT 82. L. W. HoveW. -f Na een korte ongesteldheid is gisternacht te Haarlem in den ouderdom van 72 jaar over leden de heer L. W. Ha velaar, in leven oud directeur der gemeente-duinwaterleiding te Haar lem, en tot zijn dood directeur van het Labora torium voor Pathologische Bactercologie. De vliegtirigenfabriek Trompenburg. Naar wij vernemen is de exploitatie der N. V. Ned. Automobiel- en Vliegtuigenfabriek „Trom penburg" overgegaan in het beheer van de N. V. „Spvker Limited" en is de heer A. Fabius tot directeur der N. V. „Spyker Limited" be noemd. Verder vernamen wij, dat de heer Wijnmalen, directeur der N. V. Ned. Automobiel- en Vlieg tuigenfabriek „Trompenburg", en de heer Kool hoven sedert 26 Mei jl. niet meer daadwerke lijk aan de Vennootschap zijn verbonden. Wie het onderste uit de kan wil hebben In de Betuwe en Bommelerwaard zitten nog groote partijen aardappelen, waarvan de eige naars #weigerden ze voor eenige weken voor 10 per mud te verkoopen. Thans is de hoog ste prijs, dien zij kunnen bedingen 4. WERKVERSCHAFFING SIGAREISINDUSTRIE Inzake werkverschaffing in de sigorenindustrie had dezer dagen een onderhoud plaats tus- schen den beer Scholtens, van het ministerie van arbeid en de vertegenwoordigers der vier werkliedenorganisati^s. De toezegging werd ge daan, dat „geheel-werkloozen", die geene uit- keering of steun ontvangen en welke woonachtig zijn ter plaatse, waar de werkverschaffing ge schiedt, in het algemeen voorgaan bij werkloo zen, die wel uitkeering ontvangen, maar in eene andere plaats wonen. Met eventueele bijdrage der regeering voor de senoritas mogen vormen worden gemaakt en dat dit werk mogelijk ook in Amsterdam, Den Haag en Utrecht zal wor den uitgevoerd. Oorspronkelijk log het in de bedopling om alleen Amersfoort, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven met omgeving dit wprk te laten verrichten. Fabriek opgeheven. Wegens gebrek aan werk wordt de metaal- warcnfnbriek der firma Lambriex te Maastricht stopgezet en geheel opgeheven. Een groot aan tal arbeiders komen daardoor weer zonder werk. Een stationschef voor de rechtbank. De rechtbank te Tiel heeft behandeld de zaak tegen E. A. v. S., oud 43 jaar, stationchef bij de S. S., te Hedel, ter zake van het misdrijf, bedoeld in art. 165 Wetboek van Strafrecht (het verkeer dpor stooraverraogen pver in gevaar brengen^ Op 11 Maart j.l. gebeurde nabij het station Hedel een ontsporing, naar gemeend werd ten gevolge van verkeerden wisselstand en aan be klaagde zou daarvan de schuld b'ggen. Hij ont kende echter het hem ten loste gelegde. Nadat verleden Donderdag de werktuigkun dige de R., uit Nijmegen, als getuige-deskundige was gehoord, die verklaarde dat het ongeluk te wijten was aan een somenloop van toevaliige omstandigheden, waaruit de onschuld van be klaagde bleek, werd van het verhoor van de overige 7 gedagvaarde getuigen afgezien en eischte het O. M. vrijspraak. De verdediger, mr. E. J. J. v. Lidth de Jeude te Tiel sloot zich hierbij aan. Nader wordt gemeld, dat de stationschef werd vrijgesproken overeenkomstig den eisch. Verduistering van 420,000.—. De advocaat-generaal bij het Amsterdam- sche gerechtshof vroeg heden na uitvoerig repi- sitoir tegen den aannemer Ko de Rooy wegens verduistering van bijna 420,000.— aan qui- tanties ten nadeele van de firma Orenstein en Koppel, bevestiging van het vonnsi der recht bank, zijnde twee jaar gevangenisstraf. Geheimzinnige dood. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op den weg van Amsterdam naar Den Haag een jonge dame die zich met nog 4 personen in een auto bevond op aanvankelijk geheimzinnig lij kende wijze om het leven gekomen. De jonge dame, als kantoorbediende te den Haag werk zaam, had hij een familie te Amsterdam gedi neerd. Zij moest den volgenden morgen vroeg echter weer te den Haag aanwezig zijn, waar om de zoon van de Amsterdamsche familie voornoemd, besloot een auto te huren. Een vriend van hem, tevens bekende van de jonge dame, maakte den toch naar den Haag mede. Voorop zat de chauffeur en de zoon van den eigenaar van de auto, die het geraden vond den nochtelijken tocht mede te maken. Te Amster dam reeds is tijdens den tocht de jonge dame plotseling overleden. Men is met het lijk toen doorgereden naar den Haag. De justitie heeft de vier personen uit de auto in verhoor geno men, doch het schijnt dat deze met het geval verder niets hebben uit te staan. Het verluidt dat de jonge dame het slachtoffer is geworden van eene aborteuse. Valsche coupons. De commissaris van politie te Nijmegen ver zoekt in het Algemeen Politieblad te worden be kend gemaakt met den naam en de woonplaats van den onbekenden drukker van in omloop zijn de valsche rentecoupons luidende: „6 geld- leening, groot 600.000, ten laste van het R.-K. Kerkbestuur van den Heiligen Nikolaas" 11de coupon, behoorende bij obligatie no.van bo vengenoemde leening, betaalbaar 1 Mei 1922, met 30 bij het kerkbestuur en bij de firma F. E. Everard te Amsterdam en te Haarlem." Eveneens wordt mededeeling verzocht van den naam en de woonplaats van den vervaardiger ven den stempel, waarvan een gedeeltelijke af druk op de achterzijde van die valsche coupon voorkomt. De stempelafdruk is eivormig, on geveer ter grootte van een kievitsei met dikken buitenrand en dunneren binnenrand, het rand schrift voors zoover zichtbaar luidt „Sigillu Ecclesiae Si Ni Vioiterwijl in den binnen- cirkel een kruis is afgebeeld. Verder bevat het Algemeen Politieblad de vol gende mededeeling: Op 9 Mei j.l. heeft een on bekend persoon bij een bankinstelling te Nijme gen zeven rentecoupons van de 6 pet. geldlee- rvlng- groot 600.000 ten laste van het R.-K. kerkbestuur van den Heiligen Nikolaas te Am sterdam verzilverd, welke coupons bij onder zoek bleken valsch te zijn. Die onbekende gaf op genaamd te zijn P. J. Beekman, wonende aan den Drift no. 11 te Utrecht, tijdelijk gelo geerd in hotel „De Plasmolen" te Mook. Deze opgave bleek valsch te zijn, althans te Utrecht en te Mook is die persoon onbekend. Hij is cir ca 30 jaar, middelmatig groot, beeft licht blond haar, boersch uiterlijk en was als heer gekleed met grijs colbert costuum en slappen lichtkleu- rigen hoed. Het schijnt dat ook elders derge lijke valsche colpons zijn uitgegeven. De com missaris van politie te Nijmegen verzoekt de aanhouding en de voorgeleiding van dien onbe kenden dader. Valsche coupon* Naar men ons uit Amsterdam meldt, zijn door een bankinstelling te Amsterdam bij den penningmeester der vereeniging „Pro Juven- tute" aldaar eenige coupons ter verzilvering aangeboden van een obligatielecning van 50.000, welke valsch bleken te zijn. De pen ningmeester weigerde deze coupons te verzil veren daar zijn vereeniging geen obligatielec ning toi dit bedrag beeft loopen, evenmin als haar zustervereenigingen in Den Haag en Rot terdam. De coupons waren niet geteekend en plaats van betaalbaarstelling was niet vermeld. De politie is van deze zaak in kennis ge steld. Valsche Engelsche bankbiljetten. Uit Apeldoorn wordt gemeld: De bekende vervaardiger van valsche Engel sche bankbiljetten L. W. Heckman di© in den zomer van 1913 te Apeldoorn werd gearres teerd, maar eenïgen tijd weer op vrije voeten is, werd Vrijdagmorgen opnieuw gearresteerd, we gens het in omloop brengen van valsch En- gclsch bankpapier. De arrestatie van Heckman in 1917 was een geruchtmakende zaak. Hij had destijds een werkplaats in zijn woning op den Z even hui- zenschen weg te Apeldoorn. Hijzelf, gekleed als Engelsch officier, bracht de valsche biljetten in omloop. L. W. H. was bij de Engelsche officieren te Den Haag als kind in huis. Hij wist de mysti- öcatie schitterend vol te houden en de door goed nagemaakt Destijds kreeg hij twee jedi gevangenisstraf. Maandag heeft Heckman een Engelsch bil© jet van 100 pond ingewisseld bij de Nationale Benk te Deventer, wat later gebleken is valsch te zijn. Vrijdagmorgen heeft dc politie van De venter in samenwerking met de Haarlemsch^ politie Heckman te Haarlem gearresteerd. Te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk door de duisternis misleidt geraakte gisternacht de 2I-jarige zeeman P. S j in het Strooveer te Rotterdam te water en vei: i dronk. Verdronken. De I9-jarige W. Schade, monteur aan de nen en wonende Merobredestraat te Maastricht is bij het baden in de Maas verdronken. Fabriek afgebrand. Gistermorgen zijn de gebouwen van de eenigde Knoopenfabrieken" te Nijkerk ufge* brand. De kantoorlokalen bleven behouden. On* geveer TOO man zijn werkloos, waaronder vel©! gezinshoofden. GROOTE HEIDEBRAND. Nabij het vliegkamp Soeslerbergfc Men meldt ons uit Socsterberg: Gistermidd. te ongeveer één uur wérd brand ontdekt in de heide, liggende vlak achter het vliegkamp. Daar het vuur zicht in den aanvang zeer ernstig liet aanzien, mede in verband met het feit, dat het woedde in de onmiddellijke na* bijheid van de vliegtuigloodsen en er een sterk© wand stond, werd direct het geheele personeel van het vliegkamp gerequireerd om den brand te blusschen. Na eenige uren van moeizamen ar beid slaagde men er in te ongeveer drie uuf het vuur meester te worden, dat over een lengt© en een diepte van ongeveer 600 M. de geheel© heide had kaal gebrand. Dank zij het energie^ optreden van het vliegkamppersoneel wetxf voorkomen dat de brand een grootere uitbrei ding kreeg, *vnt aanvankelijk wel gevreesd werc^ daar alles kurkdroog was. Tegen drieën echter, was er geen sprankje vuur meer te bekennen en konden de blusschers hunne gewone werkzaam heden weder aanvangen. De oorzaak van den brand is niet bekend. DE MOORD TE HOUTDORP. (Vervolg van het Derde Blad). Na heropening van de zitting komt voor da getuige Hl J. Gerber. Get. verklaart geen du© beiden beklaagden De Graaf en Dijkslag te ken»t nen en alleen maar met Emmer in gesprei; te zijn geweest omtrent den diefstal te Houtdorp, Get. heeft zich -'aarvan echter teruggetrokken na een keer met bekl. te Houtdorp te zijn ge weest. Voor een volgend geval zou hij misschien wel weer te vinden zijn. Nu heeft een incident plaats. Get. krijgt plotseling schijnbaar een zenuw toeval en schreeuwt dat hij met de zaak niet* te maken beeft, dat hij geen verrader is en dat hij na dit moordgeval te Houtdorp door ieder met den nek wordt aangezien, dat hij geen broo^ meer kan verdienen voor zijn vrouw en iinderei> in deze rotte maatschappij, van groote heereir die op zijn dood staan te wachten enz. eivz. In hoogst ovorspannen toestand wordt geit weggeleid. De getuigen décharge worden thans gen hoord. Get. Fokke Otter, uit Amsterdam, is in <hei\ bewust en nacht thuis geweest en heeft toen in de kamer, die Dijksleg in get huis gehuurq heeft, het kuchje van Dijkslag -gehoord, zoodat deze in dien nacht thuis moet zijn geweest Get, is hieraan herinnerd een week of zes geleden tfcen hij met enkele menschen over de zaaÏ4 Houtdorp heeft gesproken. Get. Antje Kramer, een buurvrouw van Ottev en daarna Ben Westerbaan. uit Veendsm, wor den gehoord. Get. Otter heeft met get. Wester baan over de moordzaak gesproken. Westebaan was op den bewusten avond in huis geweest voor een spiritistische seance. Get. Westerboaff heeft toen ook bekl. Dijkslag m diens huis ge© zien. Get. G. J. Hagel uit Den Haag doet dezelf de getuigenis als Vesterbean. Ook deze beweeit bekl. Dijkslag in het huis van Otter te hebbeni gezien bij een spiritistische seance ongeveef half twaalf des avonds. Getuige U. Roda te Amsterdam verklaart op den avond van den moord beklaagde De Graaf tusschen 10 en 11 uur te rijn tegengekomen té' Amsterdam. Beklaagde De Graaf zegt, dat hij goed begrij pen kan, dat deze getuige zich niet eerder aan-# gemeld heeft, omdat hij bang was zulk een be handeling te zullen moeten ondergaan als de vrouw van bekl. De Graaf, die des nachts in haar hemd de straat opgesleept en door de po» litie gearresteerd werd. Get. J. Kelderi of uit Rotterdam verklaart dat het eenige grijze pak van bekl. De Grael m de kast heeft gehangen bij getuige op dei» avond van den moord. Bekl. De Graaf verkleedt rich altijd bij getuige, daar hij bang was voor diefstal op de woonschuit. Getuige mej. Kelderhof, huisvrouw ven J Kelderhof, doet dezelfde verklaring als de vorige getuige. Bekl.-getuige Emmer wordt weder geboelc binnengeleid. Hij verklaart door de vooivaller van dezen morgen juist gesterkt te zijn in zijit gevoel van onschuld en zegt te blijven bij of het door hem des morgens verklaarde. De presidentWanneer hebben beklaagden Dijkslag en De Graaf nW u gesproken ov«t# den moord? EmmerOp den terugweg van Laren. Zij Keli. ben pressie op mij uitgeoefend Wanneer flL met aan hen toegegeven had, zouden zij mij misA achlen dienzelfden nacht vermoord hebben. Ht^ gaat hier niet zoozeer om mijn vrijheid of mijn eer, zegt Emmer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2