jUTRECHTSCHEWEG 71 - TEL. 539" SOESTERWEG-SPOOR - BestelhuizenVlasakkerweg 52a en Sumaftrasfraaf 20, Levering van Industrie- en buisbrandstoffen in prima kwaliteiten lage prijzen. Onze eierkolen kosten [nog steeds: afgehaald f2.— per H.L. thuisbezorgd IS ct. hooger. By groote hoeveelheden extra korting. kok's brahtdstoffe^handel zijn herbenoemd in de Kamer van Toezicht ijbver de Notarissen en Condidaat-Notarissen te ^Maastricht: tot lid H. A. J. C. .Charlier, oud- TjDM vanger der registratie en domeinen te Maas tricht; tot plaatsvervangend lid M. H. L. A. Bon ter, erts, inspecteur der registratie en domeinen te Roermond. Verlofsregeling rijkspersoneel. De door de ïegeering bij de Centrale com missie voor georganiseerd overleg aanhangig gemaakte uniforme verlofsregeling voor het ge- heele rijkspersoneel luidt als volgtVoor amb tenaren met een salaris tot 2000 twaalf dienstdogen van 2000 tot 3500 15 dienst- dagenvan 3500 tot 5500 achttien dienst dogen van 5500 tot 7000 vier-en-twintig dienstdogen en voor hooger gesolarieerden een maand verlof. (Hbld.) Vergoeding bij z.g. werkdiensten. Bij legerorder is bepaald, dat met ingang van 1 September a.s. voor afwezigheid wegens z.g. werkdiensten in het algemeen geen verblijfs kosten of verblijfsvergoedingen worden toege kend. Wanneer deze diensten boven het normale aantal werkuren moeten worden verricht of in andere bijzondere gevallen door den commandee renden officier een vergoeding noodzakelijk -wordt geacht, kan door dezen een desbetref fend voorstel aan den minister van oorlog worden ingediend. Tengevolge hiervan worden in het alge* meen vorenbedoelde vergoedingen o.a. niet meer genoten door 1. militair- en burgerper soneel van de magazijnen der artillerie, voor werkzaamheden in de forten en magazijnen in de nabijheid van de standplaats 2. militair- en burgerpersoneel der genie, voor werkzaamhe den bij de oorlogs- en vredestelegraafverbin- dingen, in het district, waarin het geplaatst of werkzaam gesteld is3. geweermakers en an dere werklieden, voor werkzaamheden ten be hoeve. van den vrijwilligen landstorm 4. mili tairen, voor werkzaamheden bij de instructie van den vrijwilligen landstorm en bij oefenin gen. buiten het leger. Alle afzonderlijke beschikkingen op dit on derwerp betrekking hebbende worden ingetrok ken, Jubileum Nederlandsche Vereeniging. Ter gelegenheid van de herdenking van het 80-jarig bestaan der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken verschijnt een jubileumsuitgave, getiteld „Het .Geheel en de Deelen". In dit boek zijn artikelen yan alle hoofdbestuursleden opgenomen, elk een bepaald onderdeel van de drankbestrijding be handelend. Bij de artikelen zijn goedgelijkende (portretten von de betrokken schrijvers geplaatst. Eveneens verschijnt een uitvoerige geestgids, waarin met een plattegrond en vermelding van «diverse bizojjderheden van den Haag een op somming wordt gegeven van de op 9—12 Sept. Cats vindende feestelijkheden, vergaderingen, DE HAAGSCHE COÖPERATIEVE VOORSCHOTVEREENIGING. Men meldt ons uit den Haag: Aan de leden van de Haagsche Coöperatieve jVoorsehotvereeniging en Spaarbank is thans door de commissie, door leden en spaarders aangewezen en door het Bestuur en den Raad (Van Toezicht eene circulaire gericht, waarin eene uiteenzetting gegeven wordt van het plan ^Kruis", hetwelk aan de vergaderingen van le den en spaarders reeds werd voorgelegd. Verder wordt in de circulaire gezegd, dat 'de Commissie en het Bestuur hopen, dat door medewerking van de leden dit plan zal kun nen tot stand komen, en dat het h. i. in het Welbegrepen belang der leden zelf is, er krach tig aan mede te werken, dat het plan uitgevoerd kan worden en het kapitaal bijeen wordt ge bracht, hetwelk voor de leden bedraagt 350.000, zijnde gemiddeld f 500 per hoofd. Commissie en Bestuur rekenen erop, dat de leden het bijeen brengen van het kapitaal niet aan anderen zullen overlaten, maar dat ieder het zijne daartoe zal bijdragen. Zij vertrouwen dat degenen, die zonder groote bezwaren voor meer dan f 500 kunnen deelnemen, dit ook «uilen doen. Commissie en Bestuur verzoeken een bij de circulaire gevoegd inschrijvingsbiljet in te vul len en niet later dan 1 September a.s. ingevuld en geteekend terug te zenden aan het kantoor |der Vereeniging Anna Paulownastraat. Men meent den termijn eenigszins kort te moeten stellen, omdat reeds een spaarder heeft aangekondigd van plan te zijn het faillisse ment der Vereeniging aan te vragen, zoodat Idus het betrachten van spoed bij de uitvoering der plannen een eerste vereischte is ank rijk. Een 100-jorige< Men schrijft ons Een bij schier alle Rijksbelastingambtenaren >ude bekende viert heden haar IOOen verjaar dag. Niettegenstaande haar leeftijd, wordt zij door lie ambtenaren nog steeds met achting beje gend, door vele hunner zelfs geliefd, door de jongeren onder hen niet het minst. Bevallig is zij nochtans niet. «In den loop der jaren heeft zij menig lichaams deel moeten missen, en, wat haar allerminst aantrekkelijk muakt is haar deftige en eigenaar dige taal die eigenlijk „uit den tijd" is. Wij bedoelen de Algemeene wet van den 26en Augustus 1822 (Staatsblad no. 38) bevat tende voorschriften ter verzekering van de be lastingen op den in-, uit- en doorvoer„alge meene" genoemd, omdat zij ook voorschriften bevat, die op de accijnsgoederen von algemeene toepassing zijn. Gedurende haar TOO-jorige loopbaan heeft zij heel wat van de oorspronke lijke tekst moeten inboeten, doch is bij verschil lende bepalingen gewijzigd en aangevuld in ver band met de wijzigingen in het vervoerwezen. (Vooral na de wet van van 4 April T870 (St.bl. no. 61) waarbij bepaald is dot bij koninklijk be- afwiikiruren kauien gemaakt woeden om trent de formaliteiten van in-, uit- en doorvoer, ging het crescendo. Evenwel tot op dezen dag zwaait zij haar scepter nog en daarom wenschen wij de amb tenaren der invoerrechten in 't bizonder, den handel in 't algemeen van harte geluk met de zen IOOen jaardag. Handel op Finland, Rusland cn de Randstaten. Het Birreau voor Buitenlandsche Bedrijfsbe- richten. Den Haag, deelt ons mede, dat door een der belangrijkste financiëele ondernemingen hier te lande met uitgebreide internationale ver bindingen een concern is gevormd ten doel heb bende het drijven van handelszaken op Finland, geleidelijk op Rusland, alsmede eventueel op dc Russische Randstaten. De transacties van dit concern zullen geheel voor eigen risico geschieden, zoodat relaties, met dif concern aangegaan, financieel risico geheel buitensluiten. Het Amsterdamsche geschenk voor het Rotterdamsche stadhuis. De Tel. schrijft Amsterdam is misschien een der weinige ste den, waar bij de overheid het hesef voorzit van de beteckenis der kunst als cultureele waardemeter en die, door opdrachten aan kun stenaars, bijv. wanneer het geldt het een of ander representatieve geschenk aan te bieden ook het juiste en misschien het eenige juiste begrip toonen te hebben van de wijze, waarop de kunstenaars gesteund dienen le worden. Zoo de monumentale marmeren klok, gebeeldhouwd door den Amsterdamschen beeldhouwer Hildo Krop, welke klok door Amsterdam aan Rotter dam werd geschonken, bij gelegenheid van de opening* van het nieuwe Raadhuis te Rotter dam. Het is zeer wel mogelijk, dat enkele leden van het Amsterdamsche gemeentebestuur, toen zij het materieele gevolg 'hunner opdracht voor oogen «zagen, ongevoelig gebleven zijn voor de «esthetische waarde en de kernachtige symbo liek van dit, gehouwen wit marmeren blok, dat in opstrevende windingen de levensbeschou wing van den kunstenaar uitdrukt. Dikwijls ech ter blijft een kunstwerk uitsteken boven tijde lijke desappreciaties, Kijkt het de aesthetische waardeering eenigen tijd vooruit en de toe komst zet menigmaal dingen in het licht, die men op het oogenblik" gaarne een weinig in de schaduw onde-brengt. Zoo ook het moderne beeldhouwwerk van Hildo Krop, dat, naar iedere bezoeker van het Rotterdamsche raadhuis zal kunnen opmeiken, onder een der bogen van de groote hol, weJ zoo ongunstig geplaatst is, dat men wegens ge brek aan voldoende belichting dit als vrijstaand bedoelde monument, nKt kan waardeeren. Do intentie van het Rotterdamsche gemeentebe stuur, het organisch geheel te verstoren door ergens op het blanke vlak in „duidelijk zicht bare letters" gouden letters nog we' een opschrift te doen beitelen, is door het profes' van den kunstenaar nog voorkomen. Een poging het monument beter te doen uitkomen door het eenige meters naar voren te brengen is ech ter mislukt. Men heeft een proef genomen de klok, naar de intentie van den beeldhouwer, vrijstaand te plaatsen zoodat men om het mo nument heen kon wandelen en het aan alle zijden zichtbaar was. Naar het oordeel van den bouwmeester prof. Evers en den beeldhouwer, waren plaatsing en belichting thans een heeJ stuk beter, maar het veto van burgemeester Zimmermann verwees de klok van Amsterdam weer naar de „schaduwrijke" boog, waar zij thans weer geduldig het licht van komende da gen -afwacht. DE SAMENWERKING DER 5 ORGANISATIES VAN SPOORWEGPERSONEEL. Door de 5 samenwerkende spoorwegorganisa ties is besloten dat in elke plaots uit de be- bestaande afdeelingen der 5 bonden een ge meenschappelijke commissie moet worden ge vormd, uit eiken bond één lid. Het correspon dentie-adres van deze plaatselijke commissies moet aan elk der 5 hoofdbesturen worden op gegeven. Op Maandag 4 September a.s. zullen door de Ned. Vereen., den B. A. N. S., den Prot. Christ. Bond en den Neutralen Bond gemeenschappe lijke openbare vergaderingen worden belegd in Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Breda, 's Bosch, Dordrecht, Eind hoven, Groningen, den Haag, Haarlem, Heer len, Leeuwarden, Maastricht, Nijmegen, Roer mond, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwolle. Een nieuw brandbluschmiddel. De Tel. verneemt uit Rotterdam: Gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van ?en klein aantal belangstellenden, waaronder de burgemeester van Schiedam, de heer Gijzer, de wethouder van gemeentewerken dier gemeente, de heer Houtman en verder enkele andere ge meente- en brandweer-autoriteiten uit Rotter dam en Schiedam, een demonstratie plaats ge had met het brandbluschmiddel „Foamite Fire- foom" van de „Foamite Firefoam Ltd." te Velp. Begonnen werd met eenige eenvoudige proe ven. Eenige in benzine gedrenkte planken wer den aangestoken; zoodra men het met het brond- i bluschmiddel, dat uit een dikke grijsbruine brei- achtige massa bestaat, overgoot, doofde de vlam onmiddellijk. Ook een drietal met benzine en petroleum gevulde emmers, welke in brand waren gestoken, bluschtc men in weinige oogen- blikken met een handapparaat. Daarna had een grooten proef plaats. Een ijzeren tank werd ge vuld met 2 vaten stookolie en 20 L. benzine en vervolgens aangestoken. Een mooi gezicht was het de geweldige vlammen te zien krullen en de zware zwarte rookwolken in de richting van de stad te zien drijven. Op het eerste ge zicht zou men zeggen, er geen blusschen aan was. Niet zoodra had men het brandblusch middel op do vlammenzee gespoten of dadelijk minderde het vuur, de rook wérd dunner en na nauwelijks eenige minuten was de helle vl^m- nvemrloéd in een dikke pao v***oderd. Vermindering van omslag. In het vervolg zullen, naar de Maasb. meldt, betalingen van de door tusschenkomst van het Rijk sink oopbureau gedane leveringen niet meer geschieden door de colleges of ambtenaren, te wier behoeve die leveringen plaats vonden, doch rechtstreeks door het betrokken departement zelf. Dit beteekent vereenvoudiging der administra tie, wijl immers een tusschenschakel wordt ver meden. De bezuiniging brengt ons wel op den goeden weg. Ontslag bij de Rijkstelegraaf. Met het oog op de bezuiniging is aan ruim tweehonderd tijdelijke ambtenaren en klerken bij den Rijkstelegraaf dienst, over het geheele land, tegen I October as. ontslag aangezegd. Te Rotterdam bedraagt het aantal 40 h 50. (Maasb.) Vreemde werkkrachten in Limburg. Naar de Res.bode verneemt, zal de R.-K. Ka merclub in September een reisje maken door Limburg. Dit reisje houdt verband met de kwes tie der vreemde werkkrachten in Limburg, wel ke dringend een oplossing vraagt. Naar haar zegsman mededeelde, werken aan de Staatsmij nen alleen 2700 vreemde werkkrachten, die grootendeels sleepdiensten verrichten. De R.-K. Kamerleden zullen zich persoonlijk van den werkelijken toestand op de hoogte stellen. Uit de schoennijverheid. Naar het Hsgz. meldt, za! binnenkort te Waalwijk een vergadering worden belegd van de gemeentebesturen van Waalwijk, Loon op Zand, Dongen, Oosterwijk, Hilvarenbeek, Dru- nen enz., waarin een bespreking zal worden ge houden over den toestand in de schoennijver heid. De bedoeling is, zoodra een nieuw mini sterie is geconstitueerd, er bij de regeering op aan te dringen, het wetsontwerp Fleskens onver wijld aan de orde te stllen en te trachten, voor dit plan zooveel mogelijk medewerking te krij gen. Werkverschaffing in sigarenindustrie. Het navolgende adres met eene memorie van toelichting is aan den Raad der gemeente Cu- lemborg verzonden Ondergeteekenden, vertegenwoordigende en handelende in opdracht van den Ned. Roomsch- Kath. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, den Ned. Sigarenmakers en Tabaksbewerkers- bond, de Ned. Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers en den Christelijken Sigaren makers en Tabaksbewerkersbond, domicilie kie zende ten kantore van de Nederl. Federatie van Sigarenmakers le Helmersstraat 73 te Am sterdam, verzoeken Uwen Raad te willen beslui ten aan de sigarenmakers werkzaam in de „Werkverschaffing" voor de Spoansche regie voor rekening van de gemeente, gestript en op gelegd dekblad en opengehaald omblad zal wor den verstrekt. Vlekziekte onder de varkens Men meldt ons Te Velstukken en Ter Apelkanaal begint zich de vlekziekte onder de varkens te vertoonen, juist als LI. zomer. Dieren van 100 pond en zwaarder worden het meest aangetast, op vier boerderijen stierven deze week drie mooie var kens. Vele boépr gaan nu tot inenting over. Dierenmishandeling. Te Winschoten heeft Woensdag terecht ge slaan de 70-jarige H. G., arbeider aldaar, die een hond van L. H. van G. met een vork door den kop stak, daarna het dier aan den vork stak en het tegen den grond gooide. De get. L. H. van G. vraagt 50 schadever goeding voor den hond. Get. H. de B. zag, dat bekl. den hond eenige steken toebracht, het dier aan den vork stak en tegen den grond gooide. De politieagent V. heeft den hond doodge schoten, om het dier uit het lijden te helpen. Bekl. zegt, dat deze hond hem alles in den tuin vernielde. Hij ving den hond in een strik, om dien naar het politiebureau te brengen, om zoo den eigenaar gewaar te worden. Toen get. bij den hond kwam, greep die hem naar het been en daarop heeft bekl. het feit gepleegd, iv«t hem zeer spijt. Het O. M. eischte tegen bekl. twee maanden gevangenisstraf. Film-verwikkelingen. Onlangs werden per advertentie dames en heeren, die „groote oogen" hadden, in het bezit waren van een „rustig figuur" en die over goede „omgangsvormen" beschikten, uitgenoodigd, hun (haar) portretten te zenden naar een opgegeven adres in de Juliana von Stolberglaan, alwaar zich een z.g. filmkantoor gevestigd had. In de advertentie werd voorts nog gezegd, dat de sollicitanten zouden debuteeren in een film, welke te Parijs of te Madrid opgenomen zou worden. Indien de foto's niet convenieerden, zouden zij aan dc inzenders geretourneerd wor den. Zij, die op deze annonce ingingen, en een por tret bezorgden aan het kantoor, in de adverten tie genoemd, kregen, naar de H. Ct. vertelt, van een Duitsch sprekend heer, die het volgend oogenblik zich van de Fransche taal bediende, te hooren, dat de film niet in het buitenland, doch in Holland opgenomen zou worden I De foto's zouden naar Londen worden gezonden, om gekeurd te worden. Na drie dagen zou men in ieder geval bericht krijgen. Het bleek echter, dat men géén bericht kreeg, Bij een bezoek, dat verschillende inzendsters van foto's (liet vrouwelijk element v/as onder de gegadigden het sterkst vertegenwoordigd) aan het filmkantoor brachten, vonden zij de lokali teit gesloten. Vriendelijke buren vertelden, dat de recherche zich reeds met de zaak bemoeide. Inderdaad bleek het laatste juist te zijn. Toen de recherche aan het bureau Adelheidstraat de bewuste advertentie eens goed doorlas, kwam een nader onderroek haar niet ongewenscht voor. DodN ïuïst, toes Wertoa uriWa ovep» gaan, vond zij het kantoor reeds gesloten. Degene, van wie de lokaliteit gehuurd was, ver klaarde, dat de heeren van het kantoor een maand huur vooruit gestort hadden. Tegen den vervaldatum van de huur werden de sleutels aan den eigenaar teruggezonden, waarna de re cherche een onderzoek in de bewuste kamers instelde. Zij vond hier tal van foto's, waarvan, dor naamvermelding op de achterzijde, bij de meeste kon worden nagegaan, aan wie zij toe behoorden. Uit een verder ingesteld onderzoek hetwelk zijn eigenaardige moeilijkheden op leverde, daar verschillende dames niet gaarne wilden erkennen, bij den neus genomen te zijn bleek der recheche de eigenlijke opzet van de zaak. Sommige foto-inzendsters hadden n.l. van de heeren van het kantoor de mededeeling ontvan gen, dat er voor haar gelegenheid zou bestaan het portret was goedgekeurd I zich in de film-kunst te bekwamen. De daarvoor benoo- digdc kosten zouden voor de helft door het kan toor en voor de andere helft door de leerlinge betaald worden. Als vermoedelijke kosten wer den genoemd (per leerlinge f) honderdvijftig a tweehonderd gulden, waarvan dus een bedrag van vijfenzeventig honderd gulden voor reke- _ning van de goedgekeurde foto-inzendster kwam. Jammer genoeg voor de ondernemers een hunner was reeds vroeger bij een bioscoop onderneming in ons land betrokken ging geen der dames op het verlendelijke aanbod in. Ten minste voor zoover de recherche tot op dit oogenblik kon nagaan f Laatstgenoemde acht de mogelijkheid echter nog volstrekt niet buitengesloten, dat inderdaad sommige dames, aangetrokken door het filmspel en de door de ondernemers gedane toezeggingen, toch een zeker bedrag in geld zouden geofferd hebben. Uit het overhaast vertrek van de heeren uit de Juliana van Stolberglaan en het terugzenden der sleutels, veronderstelt de recherche, dat de plannen, om een onderzoek in te stellen, op de een of andere manier tot de heeren van 't kan toor waren doorgedrongen. Do dames met „groote oogen", „goede om gangsvormen" en „rustige figuren" zullen (tot haar leedwezen ongetwijfeld F) dus voorloopig niet opgenomen kunnen worden. Het wegbrengen van schepen. Naar aanleiding van de aanvrage van F. G. R. J. baron S. tot E. te Hilversum, om herziening van het arrest van het Gerechtshof te Amster dam, waarbij hij tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het door beloften opzette lijk uitlokken vein het met het oogmerk om een onder ten nadeele van den verzekeraar weder rechtelijk te bevoordeelen een vaartuig dat ver zekerd is doen zinken, heeft de Hooge Raad alvorens daarop te beslissen, een nader onder zoek bevolen en dit opgedragen aan den raads heer in den Hoogen Raad Dr. Bosch, zulks op gTond, dat, indien, zooals werd aangevoerd, in derdaad zekere van B. door de Rechtbank te Breda is veroordeeld wegens hetzelfde feit van uitlokken, gepleegd te Raamsdonkerveer, dat hij 's Hof's arrest ten loste van den verzoeker, als gepleegd te Vlaardingen, bewezen is geoor deeld, daarin een grond tot herziening van dat arrest kan zijn gelegenmaar dot bij gemis aan overlegging van het vonnis der Rechtbank te Breda, thans niet kon worden vastgesteld of hetgeen is aangevoerd juist is. De inbraak in de Spinhuissteeg. Men meldt ons uit Amsterdam In den nacht van 7 op 8 Maart werd ingebro ken in perceel Spinhuissteeg 9. Voor deze in braak hadden zich gisteren voor de vacantie- kamer der rechtbank te verantwoorden W. H. Vijgen, koopman, 28 jaar en G. J. J. Bal, bank werker, 26 jaar. Hun werd ten laste gelegd, dat zij zich in den nacht van 7 op 8 Maart toegang hadden ver schaft tot een perceel in de Spinhuissteeg door verbreking van een ruit. Daardoor zouden zij de sloten aan de binnenzijde hebben kunnen openen. Zij hebben, eenmaal binnen, een brand kast geforceerd door den achterwand daarvan met geweld open te breken, om de daarin be vindende gelden of voorwerpen van waarde weg te nemen. Het misdrijf werd niet voltooid, omdat zich in de brandkast geen voorwerpen ven waarde bevonden. Zij hadden toen een hoe veelheid tabak en sigaren weggenomen. Beide beklaagden ontkennen de feiten bedreven te hebben. De inspecteur van politie Rademaker werd in den morgen van den 8en Maart ge waarschuwd, dat er in de Spanhudr^eeg was in gebroken. Hij zag voor de deur witte voetstap pen. Deze voetstappen heeft hij gevolgd. Zij brachten hem naar de Molensteeg 3. Op herhaald roepen werd niet geopend, of schoon er gestommel in huis werd gehoord. Eindelijk werd er gezegd, dot de deur maar ge opend moest worden, want dat deze van binnen niet te openen was. De politie heeft toen de deur geforceerd. In huis vond de inspecteur de be klaagde Vijgen. Hij had geen schoenen aarr.' Verschillende voorwerpen, waaronder schoenen, handschoenen en andere voorwerpen, waarop gipssporen aanwezig waren, werden in beslag genomen. De beklaagde Bal verklaart in dien bewusten nacht na één uur geslapen tc hebben in den kelder Molensteeg 3. Omstreeks half ze ven is hij opgestaan en heeft zich toen Begeven naar no. 6 in diezelfde straat om te eten. De 'beklaagde Vijgen heeft in de Molensteeg 3 ge slapen, in dezelfde kelderkomer als Bal. Hij heeft hem echter niet gezien of gehoord. Om half vijf is hij wakker geworden en beeft zich toen gedeeltelijk gekleed. Er is geen b'cht ont stoken. Nadat hij een pijp heeft aangestoken, is hij naar no. 6 gegaan. Hij heeft daaT een stukje gegeten. Toen kwam er politie voor no. 3. Hij is naar buiten geloopen en door No. 5 naar No. 3 gegaan, om te zien wat daar te do-en was. Van een hoeveelheid Chine es che tabak, dat in een kussensloop werd gevonden, weten be klaagden niets. Uit een ingesteld onderzoek door deri' scheikundige, den heer Van Ledden Hulsebosch bleek dat deze tabak en die in de Spinhuissteeg volkomen identiek waren. Verder heefe deze «dwktmdige op alle over- een wfrtv ?rtsjf Bomden, Desa witte stof was krijt. Ook de stof in de geforceerd de brandkast was krijt. Of dat krijtpoeder hot-s zelfde was als op de in beslag" genomen voord werpen, kan deze deskimddg'e niet verklareiu Het was beide een ruwe soort krijt. De voor werpen, die hij heeft onderzocht, moeten in aanw raking zijn geweest met een massa krijt. Daiti krijt moet er op gestoven zijn. 1 Nog verklaart deze deskundige, dat hij in he€ bewuste perceel in de Molensteeg krijt heeft/ gevonden. Het was een vlek op den vloer, moari er waren ook krijtstrepen, zoogenaamde turfd strepen, op een tafel. Daarom heeft deze ged tuige geen waarde gehecht aan het krijt aan' de voetzolen. i' De directeur van den Stichtschen Tabakshnnd del, waar de inbraak plaats had, verklaarde dat' Chineesche tabak weinig in Amsterdam voort komt. De in beslag genomen tabak was Chï-t neesche tabak. Door deskundigen worden nog verklaringen afgelegd betreffende het passeri van in beslag genomen schoenen en hoeden.- Ook zijn proeven met een politiehond genomen. Uit de getuigenverklaringen- blijkt nog, dat <Jp beide beklaagden in den vroegen morgen vort 8 Maart samen zijn geweest in perceel Molen-* steeg 6. Eindelijk kwam het O.M. aan het woord, bij monde van mr. J. Versteeg. Spr. verdedigdei de aanwijzingen tegen bekl. in vijf groepen, n.l. die aanwijzingen, die voortvloeien u:J de spot ren door bekl. op straat achtergelatende aan- wijzingen van den politiehondde getuigen; verklaringende onwaarschijnlijke en onward verklaringen van iedere bekl. afzonderlijkde' sporen op de klecren van den bekl. Na het be wijsmateriaal van ieder dier groepen na tel hebben gegaan, vorderde spr. wegens poging tot diefstal met braak en diefstal voor iedef twee jaar gevangenisstraf. De verdediger van den koopman, mr. J. W e sh s e 1 i u s, bestreed wat het O.M. als bewijzen meende te kunnen aanvoeren, doch wat hoogt stens als aanwijzingen kon worden beschouwd. Het moet, aldus pl. een hard gelag voor het O.M. zijn, dat niettegenstaande geen moeite get spaard is, men geen grooter resultaat bij het onderzoek heeft gehad. Spr. vroeg bij gebrek aan eenig wettig be wijs vrijspraak. De verdediger van den bankwerker, mr. G« Se ret, laakte het in het O.M., dat dit on* stemming te maken tegen deze bekl. aan heti dossier stukken toevoegde betreffende een ont derzoek in en misdrijf, waarin evenmin de schuld van bekl. is bewezen kunnen worden. Ook be* twistte p!., dot beide beklaagden zouden liegen. Het is zeer wel mogelijk, dat een van beide dé schuldige is. Na nogmaals verschillende ver klaringen te zijn nagegaan, concludeerde ook deze pleiter tot vrijspraak. 'i Verduistering van 30.000. Door de recherche te IJmuiden is gistereri aangehouden M. J. C. v. R., bedrijfsleider der fir* ma Wed. S. J. Groen, reederij en visohhandel. Hij moet zich hebben schuldig gemaakt aan. ver* duistering tot een bedrag van pl.m. 30.000, ten nadeele zijner firma, door gedurende anderhalt jaar lang volsche kwitanties af te geven en zici' het daarop verkrepen geld toe te eigenen. Gearresteerd. Eenige weken geleden ontving iemand té Leiden een anngeteekenden brief uit Amsteri dam, die een aangegeven waarde van 186 moest bevatten. De enveloppe, die eenigszins geschonden was, bevatte slechts 1.86 en een' paar stukjes courantenpapier. Aanvankelijk' bestond het vermoeden, dat een postbeambte zioh aon fraude had schuldig gemaakt. Thans meldt de N. R. C., dat, nadat de enveloppé scheikundig was onderzochth, de Leidsche re* oherche, in samenwerking met die te Amster* dam, termen heeft gevonden den afzender vanl den brief te arresteeren. Snelheids waanzin. Het is Woensdag gebeurd, dicht bij 't station Gasselternijveen. De trein uit Coevorden, die om 6 uur namid dags te Gasselternijveen aankomt, moet, even vóór de plaats waar de lijn Zuid-Noord diet van Oost-West ontmoet, een weg passeeren. Afsluiting is daar niet. Wie zich op den weg bevindt, moet den trein wel zien aankomen. Een auto reed met snellen gang op bedoelt den weg; richting Gasselternijveen. De loco motief van den trein liet het bekende geklingel hooren. De auto reed door Snel naderde de trein het lcruisingspunt, snel gleed ook de auto daarheen. Er kwam onrustige spanning in de passa* giers. Men vroeg zich af wat de automobilist wilde. Een drietal menschen schoenen zich ül de kar te bevinden. Het leek schier onmogelijk, dat de auto Ket? kruisingspunt eerder zou bereiken dan dé trein. De chauffeur versnelde zijn vaart. Het gevoel van hen, die het geval zagen^ werd van onrust tot angst. De machinist waarschuwde. De ohauffeutf reed door 'Een botsing scheen onvermijdelijk. Daar kwam het beslissende oogenblik...- De locomotief bereikte den wegDe aut<ï' snorde er nog juist vóór langs I Een paar me? ters nog door de locomotief gewonnen en het gevreesde was gebeurdeen botsing, een ver* nielde au«to, misschien een déraillement vort den trein, misschien eenige dooden of ge* kwetsten Het waagstuk wekte even sensatie en ver* ontwaard?ging. Vanaf de locomotief was het1 nummer van den auto gezien. Gasseltemijveeit waarschuwde Stadskanaal. Zoo werd het m<H gelijk proces-verbaal te maken. Een gevaarlijke herinnering. Een inwoner van Zandvoort vond aan itèS strand een bom, zooals in oorlogstijd door vlieg* tuigen werd gebruikt. Toen de politie naar het gevaarlijke ding éen onderzoek instelde, bleek een op oor'ogsherim neringen beluste strandwandelaar. er zich reed» over ontfermd te hebben. Zoo de lodfcg Mg pntpWMUg H m ifrPgjl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2