Hockey Sticks m ïK AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER Firma Fsntein Schipper? - UnpstraatM ST. E I In., Itr.str. II Tel. 141 Metöicïnafe Levertraan A. V. D. WEG, LANGESTHAAT 23. Eigengemaakte Sinderkleeding. WILLEM BRÖËÏPiZÊK, Juwelier Per fiesch f 1.60, per arsker f 65.- TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Aanbevolen dnnr h.h. Doktoren. Verkrijgbaar bij De Dom" Maison de Coiffure i Scheurleer Caiien, jVoeibalEen Schoi ner.j JOH. VAM DIJK 2le Jaar"-ng Wo. 114 9» Zaterdag II November STQFFEEROERIJ VERHUIZINGEN TELEPH. 496. SEHANGERIJ MEUBELEERING LANGESTRAAT 24 ni oj>r,r E T>J: Prima Eiken veisteta Fau'aui!, met Cretonne Kussei Gaarne TroegUj«li<: nir orders, inwactilond in Terbaad de reizokerde levering met SINT-K5CÖLAAS. s, Eompieetf 29.50 I! "ON ORIGINELE 3 V zeer aan te bevolen Bordeaux, gewas 1917 II Uit de Pers. ZOMERTIJD-GEVAREN. Aan een artikel over deze materie in de Nieuwe Rotterdamse he Courant ©ntleenen we „De bezwaren, die hier te lande tegen den zomertijd worden geopperd, zijn vrijwel de zelfde, als ook elders worden gekoesterd, Niettemin, in België, Frankrijk en Engeland is men daarvoor niet uit den weg gegaan. De invoering van een zomertijd staat in die landen ook voor hei jaar 1923 vast. De Engelsche wet, die daaromtrent heeft beslist, is niet lang geleden in het parlement aange nomen. Dit laatste zegt zooveel te meer, omdat in Engeland aan de aanneming van die wet een nauwkeurig onderzoek is voorafgegaan, met onderzoek in te stellen, als door de Kamer gevraagd, een onderzoek, dat zoowel de oeconomische en sanitaire voordeelen van den zomertijd zal nagaan, als 7de nadeelen, die worden gevreesd, doch van wier werke lijk bestaan voor verre het grootste gedeelte nimmer nog iets overtuigends gebleken is. Wij voor ons, voorstanders van den zomer tijd, durven zulk een onderzoek zeer wel aan, daar wij overtuigd zijn, dat een deskundig onderzoek de wenschelijkheid van bestendi ging van den zomertijd uitwijzen zal. Durft de heer Braat dit ook aan, en ver klaart de regeering zich tot een onderzoek bereid, dan lijkt het ons gewenscht, thans nog niet tot afdeelingsonderzoek over te gaan, doch daarmee te wachten tot voor- en tegenstanders ten volle beslagen ten ijs kun nen karnen." Het BoHchtea. ORANJEBOEK. onlangs aangekondigde (mededeelingen van den minister Oranje-boek buiten- name naar de hygiënische gevolgen van den landsche zaken aan de Staten-Generaal) is zomertijd. Ook in Engeland was gezegd, dat de zomertijd voor de gezondheid, inzonder heid van kinderen, schadelijk is. Er is toen eene commissie ingesteld, die dit punt heeft onderzocht, en haar conclusie was, dat ner gens in Engeland van eenigen nadeel'gen in vloed van den zomertijd op de gezondheid gebleken was. Dooh wij zullen thans niet verder in het vraagstuk treden. Er zal nog wel gelegen heid komen, dit te doen. Wat wij echter wel zouden willen vragen is, of het nu van de week reeds het geschikte oogenblik mag worden genoemd, om het ontwerp van den heer Braat in de afdeelingen te bespreken. Het onderwerp is n.l. bij het afdeelingsonder zoek van de begrooting van binnenïandsche zaken ook reeds t?r sprake gekomen en daarbij zijn aan de rcgeeiing eenige vragen gedaan, die in elk geval dienstig kunnen zijn om het vraagstuk tot eene behoorlijke op lossing te brengen. Gevraagd werd, of de ^Regeering niet gene'gd zoude zijn een ern stig onderzoek te doen instellen naar de voor- en nadeelen van den zomertijd. Al leen door een veelzijdige voorlichting van regeeringswege aldus lezen wij in het voorloopig verslag zal de Kamer straks in staat zijn met kennis van zaken eene be slissing te nemen. Zonder de hulp van de regeering scheen het den leden der Kamer niet wel mogelijk zich de nocd'ge gegevens te verschaffen. Welnu, indien dit zoo is en men schijnt h t in de afdeelingen der Kamer daarover eens geweest te zijn dan lijkt het ons toch voorbarig thans in de ofdeelingpn der Kamer over het voorstel van den heer Braat te gaan discussieeren. Doet de Kamer dit toch, dan zal op de onbeduidende memorie van toe lichting een voorloopig verslag volgen, vol met bevr-vingen en groote woorden mis schien, mo8r dat de zaak zelve ueen stop verder brengt. Het zal in de afdeelingen eene discu^s'e worden, die vrijwel in de luóht hangen blijft. Is de regeering bereid een thans verschenen. De daarin vervatte mededeelingen loopen van Mei 1921 tot October 1922. Evenals het geval was in 1921, dragen zij ook ditmaal in hoofdzaak een aanvullend karakter. Nopens do conferentie te Genua en de Haagsche conferentie in zake de Russische aangelegen heden, als ook nopens de derde zitting der vergadering van den volkenbond, zijn af zonderlijke mededeelingen in bewerking. Na eenige mededeelingen over ons consulaat wezen wordt achtereenvolgens behandeld Spitsbergen. Zooals reeds vroeger aan de Kamer werd medegedeeld, had de Nederlandsche regeering aan de Noorsche regeering eenige wijzigingen voorgesteld in het door deze laatste regeering ontworpen mijn-reglement voor Spitsbergen. Over deze wijzigingen is in do afgeloopen maanden tusschen de beide regeeringen over- leg gepleegd, waarbij eerlang overeenstemming is te verwachten. Incident bij Bergen, In het Oronjeboek, in April 1918 aan de Sta ten-Generaal overgelegd, werd medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering voor het Brit- sche Prijzenhof een eisch tot teruggave der in hoar territoriale wateren op 16 Juli 1917 buit gemaakte schepen Pellworm, Heinz Blumberg. Marie Hom en Breitzig en vergoeding der toe gebrachte schade had ingediend. Thans is deze zaak in hoogste instantie op 13 Febr. d.j. door de Privy Council beslist. Deze uitspraïe, als mede de uitsproken in de eerste instantie van de High Court of Justice d.d. 30 Juli 1919 en 21 April 1920 worden in het Oronjeboek afge drukt. De Privy Council b^val bij haar uit spraak tot teruggave van de Breitzig en Heinz Blumberg, de betaling van de geschatte waar de van de Pellworm en Marie Horn. Over de uitvoering van het vonnis is de Britsche re geering met de Nederlandsche regeering in een briefwisseling getreden, welke loopende is. Uitzetting van oen Nederlandsch onderdaan uit de Spaanschc zönc in Marokko. In den loop van het jaar 1920 hebben zich bij herhaling feiten voorgedaan, welke twijfel konden wettigen, of de Spaansche overheid ge noegzaam rekening hield met de welomschre ven rechten van Nederlandsche onderdanen en beschermelingen, in dienst van Nederlanders, in hechtenis genomen in strijd met de bepalingen van het verdrag van Madrid van 3 Juli 1880. De heer R. van Motz, een te Laroche geves tigd Nederlander, die in zijn bedrijf door dit op treden der Spaansche autoriteiten werd ge schaad, ontving, terwijl hij, als belast met de waarneming van het vice-consulaat te dier plaatse, stoppen deed om een van de boven bedoelde inboorlingen vrij te krijgen, van den Spaanschen consul de schriftelijke mcdedceling, dot de Spaansche regeering hem niet meer in zijn consulaire hoedanigheid erkende. Hij werd gearresteerd en uitgezet. Het diplomatiek overleg, dot op een en onder is gevolgd, heeft tenslotte tot de uitkomst ge leid, dot de Spaansche regeering zich bereid heeft verklaard, de molerieele schade van den heer Motz te vergoeden door de betaling van een schadeloosstelling omtrent welker bedrag tusschen beide regeeringen overeenstemming was verkregen. Bonda en Tubantia. Verder bevat het Oranje-boek een uittreksel uit het register van beraadslagingen vnn den Franschen Raad van State (zitting van 16 Maart 1922) houdende de beslissing van dit college inzake de in beslagneming non boord van de „Banda". Ook wordt afgedrukt de uitspraak van de Internationale Enquête Commissie, die door de Duitsche en Nederlandsche regeeringen is aangewezen om de oorzaak te bepalen van het vergaan van het s.s. v,.Tubantia". Door^ deze uitspraak is komen vost te staan, dat de „Tu bantia" is getorpedeerd door een Duitsche on derzeeër. Naar aanleiding van deze uitspraak heeft de Duitsche regeering aan onzen gezant te Berlijn medegedeeld, dot zij de consequentie van die uitspraak aanvaardde en tot schadevergoeding bereid wos. De sindsdien met de Duitsche re geering gevoerde onderhandelingen over de re geling dier schadevergoeding hadden een be vredigend verloop. Zoodra de aangelegenheid haar definitief beslag heeft gekregen, zol een nadere mededeeling gedaan kunnen worden. Oorlogsschade. De onderhandelingen met de Duitsche regee ring over vergoeding van de schade door Neder landers tijdens den oorlog in België en Noord- Frankrijk geleden, ten gevolge van handelingen der Duitsche troepen en overheden, hebben nog niet tot een bevredigend resultaat geleid. Wat betreft do sclxodeverg-oedingr voor Neder landsche opvarenden van vernietigde Relief- schepen, die tengevolge van het tot zinken bren gen dier schepen door Duitsche duakbooten in valide zijn geworden en voor de nagelaten be trekkingen der Nederlandsche opvarenden, die daarbij het leven verloren hebenb, kan nog wor den medegedeeld, dat ook de pogingen van Hr. hls. gezant te Parijs, om te bewerken, dat de Regeeringen der geallieerde mogendheden zich het lot dier slachtoffers zouden aantrekken, zon der succes zijn gebleven. De Britsche regeering heeft thans alle ver goedingen van schade, veroorzaakt door het tijdens den oorlog op Nederlandsch grondge bied werpen van bommen uit vliegtuigen, uit betaald. De Regeering heeft tot de Noorsche, Zweed- sche en de Deensche regeeringen de vraag ge richt, of zij bereid waren mede te werken tot het tot stand brengen van regelingen, waardoor in het vervolg de Nederlanders in die landen ten aanzien van de ongevallen-verzekering op gelij- ken voet zouden worden behandeld nis de eiecn onderdanen. Alle drie regeermtren hebben zich tot die medewerking bereid verklaard. Moeilijkheden bij het over schrijden der Duitsch-Nedcr- landschc grens. De verscherpte contróle op den uitvoer heeft ten gevolge, dat vele Nederlanders, die Duit sche uitvocrbepolingen over treden, bij het over schrijden der {.Mens worden aangehouden. Het somtijds te streng cn wel eens willekeurig optreden der Duitsche ambtenaren hecfl aanlei ding gegeven tot het richten van vertoogen tot de Duitsche regeering en de behandeling der Nederlanders is veel verbeterd. Paspoorten voor vreemde lingen. Tn Nederland vertoeven duizenden personen, die geen nationaliteit bezitten. Een groot aan tal hiervan vestigde zich tijdens den oorlog in ons land, dcch een niet minder groot aantal, veelal van Duitsche afkomst, woont hier reeds sinds vele jaren en kwam eerst ten gevolge von velerlei oorlogsmaatregelen tot de ontdekking tot geen nationaliteit te bohooren. Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft nu paspoorten voor vreemdelingen doen vervaardigen, die ingezetenen zijn von het Ko ninkrijk, die geen ander paspoort kunnen ver krijgen. Aan ongunstig bekend staande vreem delingen wordt zoo'n paspoort niet gegeven. Afschaffing von pasvisa voor vreemdelingen. Regelen, krachtens welke het bezit van een pasvisum niet langer verplicht is voor hunne toelating in Neddriond, zijn getroffen met België, Frankrijk Luxemburg, Italië, Denemarken en IJs land. Met de Noorsche regeering zijn nog onder handelingen gaande. Belaslingquaesties. Besprekingen werden gevoerd om te geraken tot een overeenkomst met Duitschlnnd ter voor koming van dubbele belastingheffing. De be sprekingen leidden tot een ontwerp-overeen- komst, die echter nog niet de instemming der rcgecringen heeft kunnen verwerven. Polissen gesloten bij Duitsche lcvensverzekeringmoatschop- r pijen. De moeilijke positie, waarin de Duitsche le vensverzekeringmaatschappijen zijn geraakt heeft de Duitsche regeering aanleiding gegeven, aan de Nederlandsche rcgcoring voor te stellen, door onderhandelingen tot een uitweg ter zake te geraken. De Nederlandsche regcering heeft zich daartoe bereid verklaard. Bestrijding van epidemische ziekten in Oostelijk Europa. De bijdrage van 100,000, welke de Neder landsche delegatie in de eerste zitting van de Vergadering van den Volkenbond in 1920 heeft toegezegd in de kosten ter bestrijding van den typhus in Polen, is aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond toegezonden. De Nederlandsche regeering heeft gemeend, dat de toestand van 's Lands financiën niet toe liet gevolg te geven aan de verzoeken van den Volkenbond om nieuwen financieelen steun voor do bestrijding van de epidemische ziekten in Oost-Europa. Vermindering van bewapening. Betreffende de vermindering van bewapening wordt medegedeeld, dat de secretaris-generaal von den Volkenbond bij schrijven van 8 Maart 1921 aan de leden van den Bond verzocht zich uit te spreken over de door de vergadering van den Volkenbond op 14 December 1920 aange nomen wcnsch. Op 17 Mei 1921 heeft onze gezant fe Bern aan den secretaris-generaal een brief doen toe komen, waarin onze regecring zich bereid ver klaart" rekening te houden met het in den wensch neergelegde voorstel. Onder voorbehoud 1. dat de andere leden van den Volkenbond een dergelijke bereidverklaring afleggen 2. dat eventueele verhooging van de begroo ting voor oorlog en marine voor de twee vol gende dienstjaren, welke het gevolg zou zijn van prijsstijgingen of van de uitvoering van on vermijdelijke maatregelen van socialen aard enz., niet beschouwd zal worden als in si rijd te zijn met het voorstel 3. dat de omstandigheid, dat in en na de ach ter ons liggende oorlogsjaren jle Nederlandsche regeering niet in staat is gewest om tegemoet te kómen aan de verhoogde slijtage van het materieel, gedurende de ïflobilisatie, beschouwd SV?at?az. Sü Varkensmarkt - Amersfoort Speciale alrtceïing WI.IERSSTRAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling legen uit vallen en nlbreken van het haar. flaarzalf - Knarzecp voorkomt de roos en liet vel wordon van hel haar. ts&L. Jr ET J FABRIEKEN A M.ÊRSf '-ijk-ï Moeders, r bevrijdt uwe iie- ve kleinen van de kwellingen van dauwworm, welke hun gezichtje mis maakt. Behandelt elk plekje dadelijk met denzon der litteekens genezeaden f Klooster balsem onovertroffen bij winter voeten, wonden, hnidnit- slag, rhcumatlck en spil. J Over.il f 0.80. 11.60. f3.- Lijchl ome Lijniltcckcnini; I. AKKER. J ROrTERDAM^.^ [BALSEij wordt als buitengewone omstandigheid. Later heeft "de Nederlandsche regcering ter kennis van den Volkenbond gebracht, een op bezuiniging wijzende vergelijking van de desbe treffende hoofdstukken der Staatsbcgrootingcn voor 1921 en 1922. De Raad van den Volkenbond had ook nan iedere regeering een uiteenzetting verzocht van de beginselen harer defensie. Bij brief van 16 Augustus 1922 heeft onzo regeering de gewenschte uiteenzetting gegeven. Internationale luchtvaart. De regeering voert onderhandelingenk met een aantal nabijgelegen landen over het sluiten van afzonderlijke luchtvaartschikkingen, welke een voorloopig karakter zullen dragen. Met België en Duitschland werden dergelijke schikkingen bereids onderteekend. De regeering is van meening dot Nederland tot de Internationale Luchtvaartconven'.ie van Parijs van 13 October 1919, niet kan toetreden. Handelsverdragen» Meer en meer wordt in de ons omringende lan den het beginsel van vrijhandel losgelaten cn Dit is uw kracht: geheel uzelf te zijn GOUDEN-, TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Groote keuz9 JUWEELENRmGFN feublletönT Ira den taalstroom Roman van OLGA WOHLBRüCK. Geautoriseerde vertaling van Mevrouw Wesselink—van Rossum. 67 „Een 1 eel ijk geval, dat me daar heel plotse ling en onverwachts in huis komt I Als men snel ingrijpt, is de vrouw nog te redden. Er is nie mand dan mijn jongste assistent Daarom heb 3k noodgedwongen Baumen laten halen, maar dien enfin, het is beter dat ik de narcose zelf gfeef. Dus wat is er Maak een beetje voort." Otto Groebner wist haast niet meer, waarom luj gekomen was, wat hij had willen vragen. Misschien was het bij hem thuis ook zoo'n lee- Jjjk geval, misschien kon daar ook een snel ingrijpen nog iets redden maar hij zag in, dat hij daar nu niet mee kon aankomen bij zijn broer. En hij voelde, hoe zijn aanwezigheid al- üeen hem olei *r meer prikkelde. „Ik ga na tuur lijk het was niet van be- ton»." kir wist die woorden te uiten, om den man in wiens hand dood of leven van een mensch la gen. de kalmte weer te geven. „Nu don als je me wat vragen wilt, dan is het beste 's avonds bij Hansen in het restaurant. Twee of driemaal in de week ben ik daar al tijd. Een zuster opende zacht de deur. „Dokter" „Ja zoo, is u daar eindelijk I Vooruit daar 1" Dokter Graebner liet hem gaan, zonder hem de hand tegeven, misschien ook zonder zich nog van zijn tegenwoordigheid bewust te zijn. In het voorbijgaan schreeuwde hij tegen den knechtr,Ik heb toch verduiveld orders gege ven, dof vóór een operatie niemand bij mij aangemeld zal worden hè Hou je mond I Als ik zegmemand, dan is er geen uitzonde ring, verstaan En toen keerde hij zich toch nog weer eens om, zoo plotseling, als Otto Graebner niet van hem gewend was. „Als je mij, zooals gezegd, alleen wilt heb ben, kom dan in het restaurant van Hansen zoo tegen tienen dan kunnen we daar samen een flesch drinken. Zonder vrouwen" „Ja goed" zei Otto Graebner mecha nisch en keek zijn broer na, die aan het einde van de gang een deur opende, zonder haar weer achter zich te sluiten, zoodat hij een vertrek zag, dat als bij dag was verlicht en daarachter nog een. Hij zag een paar jonge mannen met witte jassen, vrouwen met lichte japonnen, en witte mutsen. En hoe tastbaar was de doodsche stil te, die uit de geopende deur tot over de gang heen tot hem doordrong, als zweefden al die menschen in plaats van te loopen, als waren ze allen slechts de belichaming von een enkelen wil. Een sneeuwwit bed werd geluidloos nader- bijgerold, een zuster gleed naar de deur en sloot haar. De knecht stond mager en rechtop tegen Gen lichten gangmuur. „Vreeselijk zenuwachtig is de dokter," mompelde hij half vertrouwelijk in het gevoel dat de „snauw" evengoed den broer van den dokter als hem zelf gegolden had. Otto Graebner ging naar beneden in den tuin. Door de reten van de neergelaten jalousie zag hij licht bij zijn schoonzuster maar hij had geen lust naar haar toe te gaan. Ze was niet de vrouw bij wie men met een klacht of een ont stemde bui kon aankomen. Ze had al eens tegen hem gezegd„Susel moet boekhouden, elke pfenning opschrijven, en je ziet het boek elke week eenmaal na I" Dat kon ze gemakkelijk zeg gen, met haar stalen zenuwen. Susel vergiste zich geregeld vier keer op elke bladzijde, vergat Zilveren Theelepel* in étni Tronw- en Zegelringen Fen ïil?n°meprt Fc^pau vnrr Sint Nlcnlaas- G. VAM DUJN, Utr. sfraat 23. Fl^otrisclif SIHpinrloïitiiür. de helft, twistte en begon ten slotte te huilen. Dat hield hij niet uit. Men kon het huwelijk niet inrichten als een verhouding van chef tof kan toorjuffertje of de heer des huizes tot huishoud ster. Needaarover wilde hij met Elise niet spreken. Maar misschien was Felix Frank thuis, met wien hij wellicht nog een beetje over muziek of een uurtje wandelen kon. Daar hij ook zijn venster verlicht zag, ging hij naar boven. Maar het dienstmeisje maakte slechts de ka mer voor den nacht klaar. Mijnheer Frank was niet thuis die had ze toen ze buiten bij het hek stond met een grooten ruiker rozen voorbij zien rijden. Dus ook daar kwam niets van. j Hij dachr ingespannen na hoe hij de uren j kon doorbrengen, tot hij zijn broer in het res- I taurant opzocht. Ziin opgewonden zenuwen had- den afleicb'ng ncodig. Hij, de altijd spaarzame en herekenende, zou een auto genomen hebben en naar het andere eind vnn Berlijn zijn gere den, om slechts enkele minuten met een mensch te samen te zijn, die hem, zij het ook onbewust, over dit uur van pijnlijke opwinding cn innerlij ke radeloosheid heen had geholpen. Maar hoe hij ook peinsde, hij vond niemand; zijn leven was te zeer vervuld met materieële zorgen, waar hij zijn heele energie tegenover stellen moest, dan dat hij nog krachten over gevonden zou hebben, vriendschap te zoeken en te onderhou den. En hij was misschien niet gewichtig, stel lig echter niet oppervlakkig genoeg, om van onderen belangstelling voor zich zelf te win nen, die de maat van de koele beroepsbelang stelling overschreed. Hij ging de straat op. Uit de ver neergelaten ramen van een hel verlicht café drongen de afgezaagde wijze van de klucht van dien win ter naar buiten. Een man met een houten been, die verwelkte, verdrukte bouquetjes verkocht, vervolgde hem een poosje met een eentonig zangerig gebedel. Mijn vrouw is gestorven'"k ben alleen met drie kleine kinderenik arme kreu pele Hij wierp hem een dubbeltje toe en ging den rijweg over. Daarginds schitterden roode en groene ln-rp- jes boven een bord met het opschrift „Cine- matograaf". Een portier met een jas vol zilver bood programma's aan; als een venter voor de kermistenten riep hij Het nieuwste „Gescheiden harten" de grootste sensatie van het kino-thealerl Speelt drie kwartierl Slechts eersterangs kuntenaors I" Otto Graebner liet zich ccn nropramir 1 ge ven, betaalde vijftig pfenning aan de kas en besloot daar te wachten, tot hij zijn broer kon opzoeken. Hij had de stijgende geestdrift voor de kino nooit begrepen. De slechte muziek alleen dreef hem al naar buiten cn zijn pijnlijke oogen deed het geflikker zeer, maar de verzekering, dot er slechts pianobegeleiding was, had hem over gehaald, naar birtnen te gaan. Dat was nog draaglijker don en lawaaierig café-orkest. En toen zat hij in een mooie, luchtige zoo', in een gemakkelijke stoel met een glas bier zoor zich, een jonge man, wiens blonde kop dikwijls boven het voorgezotte scherm plotseling in de hoogte kwam, speelde met smaakvolle voordracht goede Russische en Fronsche composities, op het witte linnen gooche' n mooie vrouwen cn sympathieke mannen iels voor, dat zoo uit het leven gegrepen scheen. Hij zag wonderbar® landschappen, palmen, die zich wiegden op den wind, huizenhooge golven der zee, die bij het botsen tegen de rotswanden in wolkig schuim uiteen spatten. Hij zag menschen uit verr» landen en vreemde gebeurtenissen. (Wordt vervolgd). Langesiraat 116 - Tel, 70

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5