KOK's BRANDSTOFFENHANDEL ST. EÜILI0Ü kj I. L l Zn, Utr.str. lï Tel. 145 VALKHOFF 'S BOEKHANDEL (Y. O. DE JONG) BestelhuizenPuntenb.laan 6 en Sumatra straat 20, Beste Brandstoffen voor Kamer, Keuken en Centrale verwarmingen. Accurate uitvoering der orders. SCHERP CONCURREERETOE PRIJZEN. JONGENS en SV3E5SJESBOEKEN, in aS8e prijzen vanaf f 1.25 Per flesch f 1.60, per anker f 65.- F8RMA VAN NBEUWKERK ELZENAAR UTRECHTSCHEWEG 71 Steeds voorhanden; TEL. 539 SCE5TERWEG-SPOOR ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 stilstand In den gestadigen achteruitgang van den laalsten tijd waar te nemen en zelfs, met name wat den beurshandel aangaat, een noe menswaardige verbetering. Deze teekent zich dan ook af in een grooter opbrengst-cijfer der zegelrechten, n.l. van 1,502,659 v. j. tegen 1,728,260 gld. in Oct. j.l., onder welk cijfer een b<slrag van 513,000 glci. aan beursbelusting lessor teert, zijnde het zegelrecht van nota's van makelaars en commissionairs, welke opbrengst ovèr October het totaal dezer belasting over de afgeloopen 10 maanden op 2,013,628 gld. brengt. De opbrengst van de sedert 1 Juni j.l. ingevoerde tabaksbelasting ad 1,107,311 gld. is uiteraard voor geen vergelijking vatbaar en valt dus als netto-vermeerdering te boeken. De groote stoot aan het belangrijk accres is door de altoos zeer wisselvallige baten der successie rechten te danken, die ditmaal van 1,945,977 gld. op 7,057,105 gld. kwamen en aan de in komstenbelasting, die van 9,211,941 gld. tot 13,270,763 gld. monteerde, eenerzijds als ge volg van het ruimer binnenvloeien van achter stallige belastingschulden, anderzijds van het doorwerken van de hoogere aanslagen. Een vrij wel overeenkomstige reden laat de dividend- en tontieme-belasting met een vermeerdering van 2,454,507 gld. tot 4,612,067 gld. op de balans voorkomen, waarmede dan ook de groote voor- Jeelige verschillen zijn uitgeput, hoewel de vermogensbelasting nog een accres van 832,215 gld. tot 1,358,682 gld. aanwijst, en, een op zichzelf geenszins ongunstig tceken, de Invoerrechten van 3,266,858 gld. tot 3,442,521 gld. opkwamen, waarbij zich de loodsgelden met 254,299 gld. v. j. tegen 331,312 gld. in Oct. jl. aansluiten. De bieraccijns kwam van 474,106 gld. op 502,288 gld., het geslacht van 879,609 gld. op 967,160 gld., de wijnen van 66,482 gld. op 70,910 gld. Het feit, dat het totaal-generaal een flink accres aanwijst vindt, buiten de boven genoemde verbeteringen in opbrengst, ook voor een niet gering deel zijn oorzaak in de omstan digheid, dat ditmaal de verminderingen over vrij wel de geheele lijst der middelen geen buiten gewone afmetingen hebben aangenomen. Het meest voor den fiscus in het nadeel bleven de opbrengsten van het gedistilleerd, met 4,476,761 gld. tegen 5,259,164 gld., van de registratierechten met 1,284,174 gld., tegen 2,102,021 gld. en van het personeel met 2,562,736 gld. tegen 2,971,248 gld. De suiker accijns nam van 3,329,599 gld. tot 2,985,212 gld., dc grondbelasting van 1,275,712 gld. tot 1.065,663 gld. af. Opmerkelijk zich zelf gelijk bleef het statistiek recht met 285,533 gld. tegen 285,289 gld. v. j., terwijl de overige nog niet genoemde middelen door slechts zeer geringe nadeelige afwijkingen het gunstig eindcijfer van 10,969,500 gld. weinig beinvloed hebben. De opcenten ten bate van het leeningsfonds 1914 bedroegen in Oct. jl. in totaal 12,982,269 gld. tegen 10,012,514 gld. in October van ver leden jaar, terwijl de belasting in verband met dc buitengewone omstandigheden, de oorlogs- winstbelasting, over genoemde berichtsperioden bedrogen resp. van 974,993 gld. en 2,669,487 gld. aanwijst; het bedrag over de afgeloopen 10 maanden van dit jaar js begrijpelijkerwijze aanzienlijk lager, n.l. 30,235,385 gld. tegen 76,876,415 gld. in het overeenkomstig tijdvak van 1921, -■*- - Bezuiniging. Berichten uit Indië maken 'Het duidelijk, dat men daar thans in alle bureaux bezig is met be zuinigingsplannen. Dc Gouverneur-Generaal heeft daartoe last gegeven en erbij gezegd, dat, als men niet met voldoende bezuini gingsplannen komt, hij zelf zonder overleg zal ingrijpen. Dies zal er van alle kanten bezuini- gïngsmateriaal worden aangedragen, waardoor het joarlijksch tekort op den gewonen dienst zal verdwijnen, wil men niet, dat binnen enkele jaren de maatschappij zal ineenstorten. Zelfs op het strikt noodige zal bezuinigd worden, behalve op de organen tot handhaving van de openbare ordebestuur, rechtswezen, politie, leger en vloot. Alle andere takken van Rijksdienst zullen be snoeid worden, ook die van het onderwijs, volks gezondheid, enz. De burgerlijke geneeskundige dienst heeft zich evenwel niet vereenigd met het plan, om het aantal gouvernements-artsen van 120 op 100 te brengen. De verspreiding van muntstukken van laag zilvergehalte is inmiddels stopgezet. Intusschen zal het in 1923 met den duurtetoe- slag op een aceoordje worden gegooid. Inge volge door den Gouverneur-Generaal genomen besluiten, treedt met 1 Jan. een nieuwe regeling in werking, krachtens welke aan duurtetoeslag uitgekeerd wordtvoor de eerste 60 maande- lijksch traktement 25 daarna voor de vol gende 250 -20 en voor de volgende 150 10 zoodat bij een bezoldiging van 460 per maand en daarboven een toeslag van ten hoog ste 80 per mapnd zal worden genoten. Voorts zal, behoudens de mogelijkheid van nader te treffen voorzieningen, met ingang van 1 Juli 1923 de duurtetoeslag geheel of gedeelte lijk worden ingetrokken voor die landsdienaren, ••sier positie ten gevolge van een herziening der rfTdfrogeling in dc laatste jaren is verbeterd. DE STRIJD TEGEN HET MOND- EN KLAUWZEER. De gevolgen voor den veehandel. Naar aanleiding van de verschillende maat regelen, welke in de laatste dagen van de zijde der regeering ten gevolge van het opnieuw op treden van het mond- en klauwzeer, vooral in de provincie Zuid-Holland, genomen zijn, heeft Het Vod. zich eens gewend tot een deskundige op dit gebied, dr. A. ten Sandc, inspecteur van den Vecartscnijkundigen Dienst in algemeenen dienst. Zooals bekend, is er in de kringen van vee handelaren nogal stof opgewaaid over de re~ geeringsmaatregelen. Van die zijde is gezegd, dat het schorsen van de markten in Zuid- Holland en ook het vervoerverbod van vee naar andere provincies niet noodig zou zijn, wanneer de regeering de stalinspectie zou verscherpen en o. m. ook den invoer van veevoeder uit Duitschland zou verbieden. Inderdaad wordt de handel door de regeeringsmoatregclen in sterke mate getroffen, zei dr. ten Sande ons. Maar mond- en klouwzeerbestrijding eischt nu een maal een krachtig ingrijpen en hierbij is een botsing met verschillende belangen niet altijd te vermijden. Dat de verscherpte stalinspectie in de plaats zou kunnen treden van de markt- schorsing berust op een dwaling. Deze inspectie zal nimmer zoo volmaakt kunnen zijn, dat het op de markten brengen van besmet vee, waar tegen de marktschorsing is gericht, geheel kan worden voorkomen. Men verlieze hierbij niet uit het oog, dat besmet vee, waarbij die ziekte verschijnselen nog niet zijn opgetreden, aan de nauwkeurigste inspectie ontgaat. Dot de in voer van veevoeder uit Duitschland bij het op treden der ziekte een rol zou hebben gespeeld, is niet waarschijnlijk. Vóór 17 October j.l. was Nederland geduren de geruimen tijd vrij van mond- en klauwzeer. Maar in de periode van 17 October tot I Nov. werden er over het geheele land, maar in hoofd zaak in de provincie Zuid-Hollund, vrij plotse ling 37 besmette stollen gesignaleerd. In Nov. kwamen hier nog verschillende gevallen bij, verreweg de meeste in Zuid-Holland. De bron dei ziekte is niet precies na te gaan, maar uit verschillende omstandigheden moet worden af geleid, dat de markt, en voor Zuid-Holland vooral de markt in Rotterdam, de besmetting verspreid moet hebben. In Zeeland zijn even eens verschillende gevallen geconstateerd, welke tot deze maikt zijn terug te brengen. Voorts komen nog enkele gevallen voor in Friesland en Groningen, het Zuiden van Limburg, de Haar lemmermeer, Utrecht en Noord-Brabont. De ziekte is tot nu toe niet kwaadaardig en komt vooral voor onder het handelsvee. Ieder een zal inzien, dat markten al heel geschikt zijn om de ziekte in een minimum van tijd te verspreiden. Vandaar dat ook in Zuid-Limburg cn Zeeland de markten zijn geschorst. De mi nister heeft in verband hiermede ook niet kun nen toestaan, dat er zelfs voor de zoo belang rijke markt als de St. Maartensmarkt in Gorin- chem een uitzondering werd gemaakt. Maar waarom dan geen geheel verbod om vee te vervoeren vroeg het blad. Omdat een algemeen vervoerverbod buiten gewoon ingrijpend is en vooral in een uitge breid, zoo bij uitstek veerijk gebied, als Zuid- Holland, zeer bezwaarlijk is te handhaven, zei dr. ten Sande. Behalve de regeeringsmaatrege- len, zal overigens de medewerking van de boe ren en dc handelaren er toe bij moeten dragen om de ziekte te stuiten. De besmette stallen worden streng afgeslo ten en bewaaktvee, dat nog buiten loopt, wordt opgesteld, terwijl in de omgeving een uiterst scherpe stal- en weide-inspectie wordt ingesteld. De keuringen, de booten, het toe zicht op de marktstallen, wordt met zorg ge houden. Over de resultaten van de maatregelen is echter nog geen juist beeld te krijgen. Zij werken daarvoor nog te kort. Om de nadeclcn der ziekte zooveel mogelijk te voorkomen, is een nauwkeurige oppassing der aangetaste dieren aangewezen. Te veel wordt door vele veehouders uit het oog verlo ren, dot de dieren, vooral in het beginstadium der ziekte, dat in den regel met koorts gepaard gaat, met zorg moeten worden behandeld en liefst zoo spoedig mogelijk op stal moeten worden gehaald, als zij buiten loopen. Voorts zorge men met het oog op de defecten op het mondslijmvlies voor zacht of vloeibaar voed sel en voor een reine, droge standplaats, om infecties van de aangetaste klauwen te voorko men. In het algemeen is het met zorg en vooral met vermijding van ruw ingrijpen, rein houden van mond en omgeving, van klauwen en uier, als deze laatste ook is aangedaan, .in de eerste plaats aangewezen. Voor gevallen, die zich ernstig laten aanzien, doet men het best zoo spoedig mogelijk een dierenarts te raadplegen. Nu Frankrijk den invoer van vee uit Neder land heeft verboden, is het er voor de veehan delaren niet beter op geworden. De volgende staatjes geven een overzicht van den uitvoer in de laatste weken Van 1521 October werden uitgevoerd naar Frankrijk 1208, België 1715, Spanje 194 run deren. Van 22—29 October waren deze cijfers 741, 1478, 282. Van 29 October—4 Novem ber 857 ,1449 en 68 en van 511 Nov. 674, 589 en 326. Finantiëo! Overxioht. In den handel ter beurze is in de afgeloopen j week geen verlevendiging ingetreden. De om- vang van zaken is uiterst gering gebleven en ook de koersvariaties waren zeer beperkt. De grondstemming was echter eerder aan den vas ten kant. Het zou onjuist zijn, uit dit laatste te concludceren, dat de fondsenmarkt de toekomst met meer vertrouwen tegemoet ziet. Eerder staat men sceptisch tegenover de pogingen, welke thans worden aangewend om tot oplossing te geraken van de meest brandende kwesties, als die van het Nabije Oosten, de schadevergoeding etc. Voor dit wantrouwen heeft echter in de af geloopen week het krachtige herstel in den koers van het Fransche geld een tegenwicht ge vormd, dat echter niet sterk genoeg was, om de schaal in belangrijke mate naar den anderen kant te doen overslaan. Al beschouwt men de verbetering van den Francs-koers in het algemeen als een gunstige factor, geheel gerustgesteld gevoelt men zich daarom toch nog niet, nu het ingetreden herstel eerder schijnt toe te schrijven aan dekkingen van de contramine en aan een steunactie van de Fransche regeering, welke uit den aard der zaak slechts tijdelijk zal kunnen zijn, dan aan een werkelijk herstel van den financiêelen toestand in Frankrijk. Wel zijn de verontrustende cijfers welke ecnige weken geleden door den rappor teur over dc begrooting in den Franschen Se naat gègeven waren en die ten deele over de scherpe daling verantwoordelijk waren gesteld, door den Franschen Minister van Financiën sterk overdreven genoemd. Terwijl de rappor teur geraamd had, dat Frankrijk dit jaar min stens 31 milliard en het volgend jaar minstens 35 milliard francs zou hebben te leenen, ver klaarde de Minister van Financiën, dat in elk van beide jaren niet meer dan Fr. 20 milliard noodig zal zijn. Tegenover de raming van den rapporteur betreffende de kosten der pensioenen en het herstel der verwoeste gebieden ad Fr. 132 milliard stelt de Minister een bedrag van Fr. 91 milliard. Ook de cijfers van den vorigen weekstaat der Bank van Frankrijk toonden een niet onbelang rijke verbetering aan. De bankbiljettenomloop is met Fr. 593 tot Fr. 36.321 millioen vermin derd. de voorschotten aan den Staat zijn met Fr. 700 millioen teruggegaan. Als men echter weet, dat dc bankbiljettencirculatie vóór den oorlog in Frankrijk slechts 5.S00 millioen Francs bedragen heeft, dan blijkt wel duidelijk, welk een omvang de inflatie ook in Frankrijk heeft aan genomen, waarbij dan bovendien rekening moet worden gehouden met het hooge bedrag aan bons de défense, die naast de bankbiljetten in Frankrijk in moloop zijn en waarvan het totaal bedrag niet gepubliceerd is. Zeker is het, dat de toestand in Frankrijk nog alles behalve fraai is en de terughoudendheid, waarmede men ter beurze het herstel in den Francskoers gade slaat, schijnt dan ook wel gemotiveerd. Intusschen zal de verdere gang van zaken in dit opzicht voor een niet onbelangrijk deel af hangen van het verloop der conferenties in Lausanne over de Turksche en in Brussel over de Duitsche kwestie, omdat immers bij deze ge legenheden zal moeten blijken, of Frankrijk ook na de regeringswisseling in Engeland en in Italië min of» meer geïsoleerd is blijven staan, dan wel of het in de naaste toekomst op krach tiger hulp van zijn vroegere bondgenooten zal kunnen rekenen voor het doorvoeren van zijn politieke en financiëele oogmerken. Het zal ook voor de toekomst van het Fransche Staats- crediet natuurlijk niet zonder beteekenis zijn of Frankrijk zoowel ten aanzien van zijn groot be lang bij de Turksche schuld, als ten opzichte van de Duitsche oorlogsschatting, op stille of openlijke tegenwerking van zijn vroegere Geal- liëerden zal hebben te rekenen, dan wel, of deze de Fransche republiek zullen steunen in haar buitenlandsche' politiek. Van beteekenis in dit opzicht is stellig de ver klaring van den nieuwen Italiaanschen dictator Mussolini, dat hij naar een politiek en econo misch bondgenootschap met Frankrijk streeft. De verhouding tusschen deze beide landen is in de laatste jaren meermalen bijzonder ge spannen geweest. Wanneer Frankrijk in. plaats ELECTR. MEUBELFABRIEK AldcgondasUaat No. 105—105 107, Langestraat No. 84 TEL. 528-543 Een degelijk SinLNicolaasgeschenk is een Cylinder-Bureau - Bureau Ministre - Boekenkast - Bureau-Fauteuil Steeds groote voorraad voorhanden tegen niterst lage prijzen. hiervan in het Europeesehe orkest een krach- tigen steun van den kant van Italië verkrijgt, dan komt het ook in andere opzichten sterker te staan. Echter moet voorloopig worden ge vreesd, dat de verklaring van Mussolini wel niet heel onbaatzuchtig zal zijn bedoeld en dat Frankrijk, in ruil voor het aangeboden bondge- ootschap, wel economische of andere compen saties zal moeten geven, waarvoor men te Parijs wellicht heel weinig zal voelen. Voorloopig blijft dc toestand derhalve in al deze opziditen nog hoogst onzeker, terwijl bo vendien, wat speciaal de Turksche kwestie be treft, moet worden afgewacht, in hoeverre de overwinnede Kemalisten geneigd zullen zijn, om zich neer te leggen bij de overeenkomsten, die vóór de officicele opening der conferentie te Lausanne tusschen de leidende Entente-staten schijnen te zijn getroffen. Merkwaardig is in al deze opzichten de po sitie, die de Ver. Staten innemen. Zij.volharden in hun besluit, om zich op al dergelijke inter nationale conferenties alleen door „waarnemers" te doen vertegenwoordigen, waardoor zij op de hoogte blijven van de besluiten of van den gang van zaken (en ook van de onderlinge intrigues), zonder dat zij zich zelf tot iets verbinden. Toch heeft deze niet-officiëele vertegenwoordiging ook voor de Europeesehe Mogendheden haai nut omdat hierdoor althans de kans, dat later de Ver. Staten bezwaar zullen maken tegen de genomen besluiten, zeer veel kleiner wordt. Dit is natuurlijk van belang met het oog op de over wegende positie, die de Unie meer en meer, zoo wel in economisch als in politiek opzicht krijgt en die nog sterker moet worden, wanneer de Europeesehe landen voortgaan, elkanders krach ten te ondermijnen. De Unie maakt van de overwegende positie, die zij in het wereldverkeer is gaan innemen, in tal van opzichten op zeer doelbewuste wijze gebruik. Dit blijkt wel duidelijk uit het voorstel, dat thans bij de buitengewone zitting van het Amerikaansche Congres is ingediend, om groote subsidies uit de Staatskas te verlecnen aan de scheepvaartmaatschappijen. Tot het oogenblik, waarop de Vereenigde Staten in den wereld oorlog werden betrokken, speelde de Ameri kaansche handelsvloot nog geen rol van betee kenis op de internationale scheepvaartmarkt. Bij het destijds heerschende gebrek aan scheeps- ruimte is men echter in de Unie overgegaan tot den bouw van nieuwe schepen in een tot op dat oogenblik ongekend snel tempo. Uitgestrekte scheepswerven weiden in eenige maanden tijds opgericht. Schepen, met een to talen inhoud van miliioenen tonnen, werden in minder dan een jaar tijds „gefabriceerd." Tij dens de periode van hoog conjunctuur voor de scheepvaartmarkt toen zelfs met een bagger- schuit, als men het waagde hiermede het duik- bootengebibed te doorkruisen, goud te verdie nen was, hebben deze, meerendeels houten sohe- pen, goede diensten kunnen bewijzen, om het verkeer tusschen Europa en de Ver. Staten op gang te houden. Bij het intreden der malaise waren het echter na het eerst deze snel in elkaar getimmerde, uit slecht materiaal vervaardigde schepen, welke het loodje moesten leggen, in verband met de enorme bedragen, welke voor onderhoud noo dig zijn, en die niet meer door de inmiddels zoo sterk gedaalde vrachten gedekt kunnen worden. Voor de Acmrikaansche regeering is dit een ontzaglijke schadepost geworden. Blijkens een mededeeling van President Harding in dc bo venbedoelde zittiing van het Congres bedraagt het verlies, dat dc regeering jaarlijks door de exploitatie lijdt, niet minder dan 50 millioen dollars. De geheele handelsvloot, die ongeveer drie millioen dollar heeft gekost, is thans nog slechts een klein gedeelte van dit bedrag waard. Reeds zijn een groot aantal houten schepen voor afbraak verkocht, voor een prijs, die slechts een kleine fractie der bouwkosten uit maakt. Met de slooping van andere, nagenoeg onbruikbaar geworden schepen zal voort wor- dqn gegaan. Het ligt thans in de bedoeling om die sche pen, welke nog in goeden staat zijn, aan parti culiere ondernemingen over te doen. Ten einde deze in staat te stellen, met het buitenland te concurreeren, zou hun dan een subsidie van re- geeringswege verstrekt worden. President Har ding heeft het Congres de aanneming van het -oquue puaSuup dJ3Avjuosj3A\ opuojpjjaqsap volen. De kans, dat het aangenomen zal wor den, heeft voorbijgaand een gunstigen invloed op de New Yorksche beurs uitgeoefend, terwijl de betere stemming in d hand werd gewerkt door het declareeren van extra dividenden door verschillende maatschappijen. Hieruit blijkt wel, dat in Amerikaansche zakenkringen de'toekomst •hoopvol tegemoet wordt gezien. Volgens de berichten uit handel en industrie kan de verbetering in de Unie zich in het al gemeen goed handhaven, en maakt zij zelfs in enkele bedrijfstakken verdere vorderingen. De ijzer- en staalindustrie werkt thans op 70 pet. van haar capaciteit, voornamelijk wel dank zij de groote orders voor spoorwegwagens en locomotieven. Een vakblad der schoen- en leder industrie meldt, dat deze branche zich volkomen hersteld heeft van de langdurige depressie. De vraag naar schoenen en leder is weer normaal en de prijzen verbeteren aanmerkelijk. Verschil lende schoenfabrieken werken dan ook weder op volle capaciteit. Ook in dc textielindustrie zijn den laatsten tijd grootere orders geboekt, maar hier vormt de stijging der grondstof-prijzen, waardoor ook de prijzen der fabrikaten verhoogd moesten wor den, een belemmering voor een belangrijke uit breiding van den afzet. De markt voor grond stoffen, voornamelijk wat katoen betreft, is vast gebleven. Wel is het weer gunstig geweest voor de ontwikkeling van den katoenaanplant. maar verwacht wordt, dat de opbrengst niei veel groo ter zal worden dan de jongste rege eringsraming van ruim 10 millioen balen. Uit den oogst van het vorige jaar zijn 2.S2S.OOO balen overgeble- ven, zoodat er bij het begin der nieuwe cam pagne ca. 13 millioen balen beschikbaar zoudenj zijn. In het laatste oogstjaar bedroeg het binnen- landschc verbruik en de export van katoen in totaal ca. 12.20 millioen balen. Nu is de con sumptie in de Ver. Staten dit jaar grooter dan hetvorige jaar, doch de export neemt af. De voorraden in het buitenland zijn echter gering en de wereldconsumptie in 1922 is grooter ge weest dan in 1921. Veel zal natuurlijk afhangen van de ontwikkeling van den -politieken en eco- nomischcn toestand, doch indien het verbruik van katoenen goederen eeniszins normaal is, wordt verwacht, dat er eerder een tekort dan een teveel aan katoen zal bestaan. Deze ver wachting verdisconteert de markt reeds thans in hoogere prijzen voor het product. In Europa zijn wij van een algemeen herstel van het bedrijfsleven helaas nog ver verwijderd. Wel doen zich zoo nu en dan symptomen van een lichte opleving voor, doch van een krachtig doorzetten dezer verbetering kan geen sprake zijn, zoolang de politieke toestand zoo onzeker blijft als tot dusverre en zoolang uitgestrekte afzetgebieden van het wereldverkeer blijven af gesneden. Het vooruitzicht, dat het groote Russische Rijk weder in den wereldhandel zal worden be trokken, is intusschon, na de koersverandering van dc Sovjetregeering aanmerkelijk beter ge worden. Hoewel van een geregeld handelsverkeer nog geen sprake is, worden reeds thans belangrijke transacties afgesloten. Ook de Nederlandsclie handel en industrie doet haar best, de oude re laties te hernieuwen en nieuwe betrekkingen aan te knoopen. Zoo is onlangs gemeld, dat tus schen de Furness-Stokvisgroep en de Sovjet regeering een overeenkomst is gesloten tot le vering van machines en gereedschappen. Zoo als men weet, heeft de Sovjetregeering zich in principe bereid verklaard, om door het verlee- nen van nieuwe concessies de ondernemingen, die door de confliscatie van hun vroegere eigen dommen in Rusland verlies hebben geleden, tegemoet te komen. Op grond van dit principe zijn reeds verschillende concessies verleend en zijn reeds nieuwe maatschappijen opgericht, welke tvehswaar sterk onder invloed der Sov jetregeering staan, doch in welker bestuur ook particulieren zitting hebben. Zoo is cenigeu tijc geleden in samenwerking met de Nederland sche hout-finna Altius en Co., een maatschappi: opgericht voor don aankoop en den handel in hout in Rusland. De houthandel Altius is op cleze wijze in de gelegenheid gesteld, op der duur de door haar, tengevolge van het in lx"* slag nemen barer houtvoorraden in Rusland, geleden schade, in te halen. De directie van den houthandel v. li. Willi?i Pont daarentegen heeft moeten besluiten, ar aandeelhouders een voorstel te doen tot afschi ij ving van 25 pet. op het kapitaal, teneinde c' niet inbare schuldvorderingen op Rusland uit d boeken te doen verdwijnen. Bij deze afsch: ving gaat het dus niet om verliezen, welke het eigenlijke bedrijf zijn geleden, wat b. v. w het geval is geweest bij de verschillende Ned-. landsch-Indische handelsvennootschappen, dc door de groote verliezen gedwongen zijn gé wordén, tot geheele of gedeeltelijke afschrijving van het aandeelenkapitaal en tot algeheele k- orgamsati der onderneming, over te gaan. Na Van Nierop, Tels en zoovele anderen zai thans ook de Handelsvennootschap v. h. Maintz en Co., spoedig met een voorstel tot reorga nisatie komen. Terwijl echter bij Van Nierop zoowel het gewone als het preferente, en bij Tels het geheele gewone aandeelenkapitaal verlorei: is gegaan, bedraagt het totale verlies per eind: 1921 bij Maintz en Co. 1.46 millioen, bij ec-n gewoon aandeelenkapitaal van 3 millioen. Dl directie deelt in het jaarverslag mede, dat na dc eerste maanden van 1922 een verbetering in de gang van het bedrijf is ingetreden, en dat zij mede in verband met een vermindering der onkosten door het invoeren van bezuinigingen de toekomst weder hoopvol inziet. Toch acht zij een reconstructie noodzakelijk. Op de deze week plaats gevonden buitenge wone vergadering van Tels en Co's Handel Mij. is thans besloten, het gewone aandeelenkapitnal geheel af te schrijven en de preferente aanaee- len in gewone om te zetten. De gewone aan- deelen zullen tegen winstebewijzen ingewisseld worden, die na uitkeering van 6 pet. op het aan deelenkapitaal 15 per stuk uit de overwinst ontvangen (niet 10, zooals aanvankelijk dooi het bestuur was voorgesteld). Van de dan even tueel overblijvende winst wordt 60 pet.-voor de gewone aandeelhouders bestemd, 25 pet. voor de oprichtersbewijzen en 15 pet. voor de direc tie. Het tantième voor commissarissen vervalt voorloopig. De gewone aandeelhouders vm- krijgen voorts voor vijf jaar een claim a pari op de volle uitgifte van nieuw kapitaal voor dc volgende vijf jaar op de helft a pari voor iédere uitgifte. Op de fondsenmarkt heeft de in uitzicht ge stelde reconstructie van' Maintz en Co. een on- gunstigen indruk gemaakt. De aandeelen der onderneming liepen van 30% tot 24% pet. terug. Overigens zijn de koers-fluctuaties in de afge loopen week, als boven gezegd, beperkt geble ven. Culturen met vasten onderloon op verdere vtrkoopen door de V. I. S. F. Olie-waarden eer der aan den flauwen kant. Een. bericht, volgens hetwelk de Koninklijke Shellgroep tezamen met de groote Engelsche firma Lever Brothers (de fabrikanten van Sunüght-zeep), een nieuwe maatschappij heeft opgericht, onder den naam van Candles Ltd., voor de productie, den ver koop en den handel in verlichtingsartikelen en smeerolie heeft geen invloed op de markt gehad. Scheepvaartaandeelen weinig veranderd, on danks berichten betreffende een stijging der vrachten op het Verre Oosten. Rubbers gocJ prijshoudend in aansluiting aan de aanhoudende verbetering van de markt voor het product, welke o. a. tot uiting is gekomen in het gu stige verloop van de'veiling hier ter stede. Tri- bakken eerder lager. Van de koersfluctuatiën, voor zooverre ctezc in de afgeloopen week zijn voorgekomen, geeft het onderstaand.- koerslijstje een beeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 10