AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" oeüde blad. bïn n e n land?" 21e Jaargang No. 154 Zaterdag 30 December 1922 NecroBogie 1922. In het jaar 1922 overleden cle volgende vor stelijke personen en staatshoofden r Raden Adipati Sasraningrat, regent van Mad- jalengka. Paus Benedictus XV. Prins Yómagata, Japansch maarschalk. Groothertogin Anastasia van Mecklenburg- Schwerin. Ex-keizer Karl van Habsburg. Groothertogin Marie van Mecklenburg- Sch v/erin. Prins Leopold van Battenberg (lord Mount- batten). Albert Honorc Charles, Vorst van Monaco. Sidi Mohammed En Nasser, Bey van Tunis. Arthur Griffith, Piesident van den Zuid-Icr- schen Vrijstaat. Michael Coelius, waarnemend Piesident Z.-I. Vrijstaat. Pierre Graaf D'Eu, pretendent van den Fran- schen Troon. Prinses Helena Frederika Augustina van Wal deck Pyrmbnt, Hertogin van Albany. Maharadjah Pcrtab Singh, regent van Jodphur. Prof. Gabriel Naroctowitsj, President der Pool- sche republiek. In het Buitéhland overleden Sir Thomas Sutherland, stichter der P. O. Shipping Co. Wilhelm Voigt, ,,de kapitein von Köpéniclc" Prof. Berihold Seebrück, Sanskritoloog te Jena. Prins Sjinogobu Okuma, lid van de Japan- sche Genro, meermalen minister, stichter van de progressieve partij. Baron Tukayasu Mitsui, Japansch groothan delaar. T. Mattisson, poolvorscher. Professor Arthur Nikisch, componist. Sir W. Miam Christie, astronoom. Ernest Shackleton, Poolreiziger. Christiaon de Wet, Boerengeneraal. Frederik Bajer, Dcensch schrijver en pacifict. Sir Francis Henry Barker, directeur Vickers Ltd. Sir Alfred Bird, lid Engelsch Lagerhuis. Kardinaal Marini. Conrad Housmann, Duitsch Rijksdaglid. Achpned Bey, Minister van Binnenlandsehe Zaken Albanië. Ritavuori, Minister van Binnenlandsehe Za ken Finland. Thoivald Lammers, Noorsch zanger. Pierre Gauthier, uitvinder van het rijwiel. Paul Mounet, Frensch acteur. Dr. Fischer, Deensch Röntgenspecialiteit. Alex. Duval, bekend Parijsch restauranthouder. Samuel Murray, directeur London Joint Bank. R. Mo.nnesmann, Duitsch Groot-industrieel. Leon Lc-vasseur, promotor van het vliegwezen in Frankrijk. Prof. H. Hilaire, zoöloog Dorpat (hongerdood). M. P. A. Denys Cochin, Fransch staatsman. Prof. Alfred Blaschko, dermatoloog Berlijn. Charles Woeste, Belgisch Minister van Staat. Frederic de Filliers, tekend Engelsch oorlogs correspondent. Generaal Erich von Falkenhayn, oud-chef Gen. Staf van het Duitsche leger. Sir Ross Smith, vlieger van Engeland naar Australië. Lady Georgina Bruhanan, „moeder der Rus sische vluchtelingen," Paul Deschanel, oud-president der Fransche Republiek. Prof. Sigismund Nagy, Hongaarsch vertaler van Beets, Vondel, e. a. Alfred Age, oud-Deensch Minister van Land bouw. Frederick van Rcnselaer (alias Nick Carter). John H. Patterson, directeur National Cash Register Cy. Ernest Solvay, soda-fabrikant. De Belgische Carnegie. Dr. Wigdor Kapp, leider der Kapp Putsch. Take Jonescu, Rumeensch premier. Sir Henry Wilson, maarschalk van het Brit- sche Rijk. Graaf Georg v. Hülsen Haseler, generaal- intendont Hoftheater te Berlijn. Dr. Walter Rathenau, Duitsch Minister van Buitenlandsche Zaken. Lullier, prefect van politie te Parijs. H. S. J. Maas, consul-generaal van Nederland te Londen. Prof. Edmund Weil, bacteriolcog-seroloog te Praag. Dzjemal Pasja, oud-Turksch legeraanvoerder. Alexander Graham Bell, uitvinder telefoon. Mina Cauer, leidster Duitsche vroiiwefibewc- Hadjanestis, Grieksch Generaal. Goudas, Grieksch admiraal. John Nanamaker, „vader der warenhuizen." gnng. Lord Northcliffe (Alfred Charles William Harmsworth), Engelsch courantenmagnaat. Prof. Ernest Lavisse, Fransch geschiedschrij ver. Dr. Ernst Dryander, opper-hofprediker te Berlijn. Dr. Wilhelm Bode, Duitsch kunstkenner. Hugo Verliest, Belgisch letterkundige. Bernard Vaughan, bekend Roomsch-Katho- liek geestelijke in Engeland. Alfred Capus, hoofdredacteur van de Figaro. Thomas Nelson Page, oud-Amerikaansch ge zant in Italië, bekend schrijver. Sidorey Baron Sonnino, Italiaansch oud-pre mier. Goenaris, Theotokis, Baltharis, Protopapada- kis, Stratos, Grieksche oud-ministers. In het Binnenland overleden Mr. H. Binnerts, lid der Eerste Kamer. Prof. A. D. F. W. Lichtenbclt, hooglecraar to Delft. Di. H. Bax, predikant te Hypolilushocf. G. H. Lcffers, inspecteur scheepvaart. J. G. G. Oudegeest, adj.-commies Dept. var» Oorlog. J. N. C. Wolterbcek, gep. majoor der grena diers. J.- C. Vorster, oud-dir. van Posterijen. J. Bodaan, oud-hoofdinspecteur Gem. Bouw en Woningtoezicht. Rector j. J. Hageraats, oud-professor Semi narie Hagevcld. C. J. Schouten, gep. dir. off. v. gez. Te kl. A. Baron v. Haersolte van den Doorn, oud hoofdredacteur Van het vroeger Dagblad van Z.Holland. Dr. J. J. Ott de Vries, landbonwkundigc. E .D. H. Mac Leod, gep. gen. maj. F„ A. v. Braam Houckgeest, gep. gen. maj. Ds. J. J. v. Noort, predikant te Amsterdam. Ds. A. Voorhoeve, predikant te Amsterdam. J. Stegeman (Slaphorster Boertje). A. v. d. Schuyt, industrieel. G. P. Bouten, gep. maj. art. L. G. de Val Sr., gep. hoofd-ing. bij B. O. W in Indie. Mr. J. Reyncn, pres. der rechtbank te Maas tricht. W. A. M. Piepers, oud-hoofdingenieur van hot Stoomwezen. Dr. H. J. M. Schoo, bekend malarioloog. A. G. Boissevein, dircctcur-hocfredacteur Alg. Handelsblad. Mr. B. H. Pekelharing, cud-hoogl. Techn. Hoogeschool. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, lid dcr Eerste Kamer. W. P. Stutterhcim, gep. gen. moj. Dr. L. H. Dominicus van den Busschc, gep. dir. off. v. gez. Te kl. Prof. dr. J. Cardinaal hoogl. te Delft. A. v. Hóboken van Cortgene, oud-bankier te Rotterdam. Bas Veth, oud-Indisch handelaar, letterkun- dige. J. B. Springer („Co. Springer"), architect. B. Simons, industrieel. J. Ortt, gep. kop. art. M. C. J. Julsing, gewestelijk secretaris Ned.-Indië. H. J. T. Hoesen Komdörffer, hoofdcommies Dept. v. Justitie. J. C. Brons, administrateur aan het Dept. van Onderwijs. Prof. dr. K. Kuyper, hoogl. te Amsterdam. Mr. J. P. Castendijk, oud-procureur bij het Hof te Arnhem. Dr. A. Huysman, neus-, keel- en oorarts te Utrecht. Mr. P. L. M. v. Oglrop, industrieel te Am sterdam. G. J. P. J. Bolland, 'hoogl. te Leiden. A. Fcikema, oud-off. v. gez. N-I. L. C. A. Penning-, oud-inspecteur Burg. Gen. Dienst N.-I. Mr. dr. Clara Meyer—Wichmann, bekende figuur Intern. Vrouwenbeweging. Ch. F. "Rochemont, gep. maj. N.-I. L. Mr. B. J. A. Sterck, oud-president van het gerechtshof. W. C. Rip, kunstschilder. Prof. dr. J. V. de Groot, hoogl. vanwege het R.-K. Episcopaat aan de Universiteit t« Am sterdam. H. J. N. Becht, uitgever. J. C. Ubberis, oud-kol. intendant. N. H. J. Richelle, oud-luit. kol. N.-I. L. Jhr. J. G. O. S. von Schmidt nuf Altenstadt, oud-resident van Batavia. Di-. A. J. C. Snijders, oud-leeraar Natuiulijke Historie, populair schrijver. Jhr. M. W. C. van den Brandeler, gep. gen. maj. N.-I. L., rfidder M. W. O. Dr. C. L. v. d. Broek, predikant tc Dordrecht. Jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland. Mr. P. Lugt, oud-vice-presidcnt Hooggerechts hof te Batavia. Mr. Th. Borret, notaris, oud-piivaat-docent te Amsterdam. J. M. Voorhoeve, oud-pres. directeur der N.- Br.-Duitsche Sp. Mij. N. J. C. van Polancn Pelel, gep. kapt. O.-I. L., ridder M. W. O. H. C. Hoedt, gep. kapt. N.-I. L. J. H. Warneke, oud-lid v. d. Raad te den Haag. Marie Berdcnis van Berlekom, muziekleerares. J. G. van Lunteren, gep. insp. der S. S. W. J A. Royen, gep. luit.-kol. Inf. N.-I. L F. N. Herfkens, oud-predikant. C. F. Lebret, oud-ontvanger der registratie en domeinen. Mr. J. Knottenbelt, oud-advocaat. Prof. A. J. Snijders, oud-hoogl. tc Delft. C. W. Bruinvis, oud-archivaris van Alkmaar. G. J. v. Stipriaan Luiscius, oud-directeur, der Haagsche Tram. C. P. Anwerdö, luit. t. zee, vliegenier. Dr. H. C. Lohr, em. predikant. J. S. H. Kever, kunstschilder. P. ten Bosch, gep. vice-adm., oud-staatsraad. Ary Pruis, letterkundige. Mr. S. v. Gijn, kunstverzamelaar. Jan Rinke, ^teekenaar. LANGE GRACHT 4, N.V. MIDDENSTANDS CREBÏETBANK VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN, AMERSFOORT TELEFOON 304. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL 300.CG0. Gommiss a lissen A. R. Veei Gemeente-Secretaris Amersfoort. J. II. van ttcr Meiden Koopman Amersfoort. E. van Vollenlioven Koopman Amcrsieoik H. Noorman Particulier Amersfoort. J. Bolk Notaris Amcrsioorh Rekening Courant met Rentevergoeding Deposito's (rentevergoeding ZlA-5 Spaardeposito's 4 Handelscredieten ïneasseeringen BLANCO credictcn worden niet verleend De Directie: A. II. MARTENS. SPECULEER EN in effecten is verboden Jhr. mr. R. Sandberg, oud-advocaat-generaal bij het Hof te Arnhem. G. v. Aken, bestuurslid van „Nederland en Oranje" te Berlijn. A. F. v. Walsem, notaris te Rotterdam. W. de Vogel, oud-res.'v. Soerakorta. M. Thalens Hzn., industrieel. D. N. v. d. Voort Maarschalk, gep. luit.-gen. G. Zijlma, oud-lid v. d. Eerste cn Tweede Kamer. Prof. dr. J. C. Kapteyn, oud-hoogl. te Gro ningen. J. Ch. Portheine, oud-kol. dcr art. Jhr. J. Bowier, gep. maj. art. C. Roeters van Lennep, gep. luit.-kol. genie. S. v. Hamel, oud-ass.-residcnt. T. J. Eyscnburger, inspecteur van het L. O. in N.-I. Mr. A. J. B. Rijke, notaris. Dr. G. J. Teljer, voorzitter Haagsche Afd. Roode Kruis. Mr. C. P. D. Pape, president-commicraris van de Avondpost. N. Gross, secretaris van het Joodsch Nationaal Fonds. I.. v. Kesteren, ass.-residont. J. J. F. de Bois, oud-directeur Rijkspostspaar bank te den Haag. J. Heshusius, oud-secr. gen. Dept. v. Finan ciën. Jhr. G. H. E. v. Suchtelen, arts. F. Fokkens, oud-resident van Madoera. Th. Jonker, directeur v. h. Tehuis v. Onbe- huisden te Amsterdam. D. Orobio de Castro (Daviddofsky), tooncel- schrijver. C. W. A. Baron van Haersolte van den Doorn, comm. der Rijdende Artillerie. Wilhelmina Kruseman, pionierster vrouwenbe weging in Nederland. H. Boet, maj. der >nf. D. G. Krol van der Hoek, oud-hoofdinspec teur der administratie K. N. Marine. H. W. van Pcsch, oud-directeur P. en T. Mr. O. v. Bockel, hoofdcommies Dept. van Waterstaat. S. J. J. v. Uye Pietersc, oud-consul-generaal. L. E. J. T. Mollerus, raad-adviseur Dept. van Landbouw. A. Rodrigues Pereiro, opperrabbijn Port. Isr. gemeente. J. F. L. Goedhart, luit. t. z. Tc kl. (vliegenier). Prof. P. J. Muller, oud-hoogl. te Amsterdam. G. v. Hoven, sport-journalist. Ds. J. Bakker, oud-predikant. A. F. G. Croese, gep. off.-mach. Kon. Ned. Marine. Mr. F. C v. 'Beusekom, griffier Hoog Militair Gerechtshof. L. Haremaker, gep. kap. t. zee. Mr. C. M. s'Jacob, off. v. Just, te Leeuwarden. Dr. S. C. M. Soer, oud-badarts te Ginneken. Prof. dr. A. E. J. Holwerda, oud-hoogl. te Leiden. J. G. Schoch, gep. luit.-gen. Mr. W. Tonkens J.Lzn., oud-gouverneur von Suriname. Prof. dr. C. A. Pekelharing. Jhr. mr. P. v. Foreest, oud-Kamerlid. Mr. L. Offerhaus Jzn., president van de zesde kamer der Rechtbank te Amsterdam. Dr. J. P. Kuenen, hoogl. te Leiden. Mr. J. Z. Mazel, adv.-gch. gerechtshof te den Haag. F. H. van Boesschate, dir. Geld. Ov. Stoom tram-Mij. Dr. F. Buitenrust Hettema, privaat-docent te Utrecht. Mr. T. C. v. Beusekom, griffier Hoog Militair Gerechtshof. Suze BisschopRobertson, schilderes. H. E. Pruis, oud-resident. N. J. A. Voorhoeve, arts. Mj\ J. J. Carsten, oud-off. v. Justitie. J. J. Sluiter, oud-luit.-kol. inf. P. H. Frölich, oud-res. v. Rembang. H. A. A. Cloppenburg, industrieel. Dr. P. Fockens, oud-inspecteur M. O. Dr. J. van Leeuwen, oud-wethouder van Utrecht, oud-Kamerlid. P. L. A. Collard, gep. kol. der inf., Ridder M. W. O. J. C. Spakler, oud-secretaris-gencraal Rijks- suikerdistributickantoor. H. J. L. Kroon, luit.-kol. Inf., Ridder M. W. O. C. B. Posthumus Meyes, architect te Amster dam. C. F. A. Zcrnicke, hoofd cener school te Am sterdam. H. Oolgaardt, gep. luit.-gen. S. Bakker, oud-insp. Marine Stoomvaart dienst. J. H. Mokkink, gep. gen. maj. Mr. J. v. Praag, secr. v. d. Raad v. Toezicht en Discipline der Orde v. Advocaten. Mr. L. Eikendal, notaris. J. B. Coomans de Ruiter, oud-dir. off. v. gez. Te kl., Ridder M. W. O. Mr. T. E. baron Mackay, oud-president der Rekenkamer. E. S. Orobio de Castro, nestor der Amster- damschc assuradeurs. F. J. C. M. v. Gardinge, industrieel. Prof. Is. van Dijk, oud-hoogleeraar theologie te Groningen. Prof. S. Koenen, hoogleeraar landbouwhooge- school. K. ten Bruggencate, oud-inspecteur M. O. In ïndië overleden C. Lulofs, resident v. N.-Guinea. P. A. Ouwens, gep. moj. C. Tirion, gep. off. v. gez. R. R. F. Verbeek, leeraar M. O. A. J. Goossen, gep. kol. N.-I. L., Ridder M. W. O. A. L. R Verbeek, leeraar H B.^5. te Bandoeng. H. P. Raar, controleur te Bandoeng. C. A. Gerritsen, journalist. K. Borst, jounalist. D. Brakel, oud-kol. inf. L. E. Jacobs, hoofdvertegenw. der Passoeroean en Probolinggo Stoomtram-Mij. Dr. Th. Wurth, directeur v. h. Proefstation te Weltevreden. DE S. D. A. P. EN HET A. S. REGEERINGS- JUBILEU*' „Het Volk" schrijft „De viering van het 25-jarig regeeringsjubilee der Koningin in 1923 wordt overal voorbereid. het koningschap wordt gemaakt, om er de S. D, A. P. en hare aanhangers mede tc bestrij den. „Tegen mede-herdenking van het zoo belang rijke historische tijdperk, dat achter ons ligt, met andere volksgenooten, zou te minder be zwaar bestaan, waar dat tijdperk in zoo sterke mate door onze partij cn de moderne arbeiders beweging is beinvioed. Reeds hebben wij, in ver band daarmede, ons eigen herdenkingsfeest ge vierd. Moor, de zeer onbeteekendc rol, die in ons staatsrecht de Koningin vervult cn het feit, dat zij tot in den jongsten tijd gebruikt wordt, niet slechts als strijdleuze, maar ook als strijd- figuur, tegen de socialistische bewegingen in ons land, maken het de S. D. A. P. onmogelijk, aen een feest, aan de herdenking harcr regee ring vastgekoppeld, actief deel te nemen. „Ons standpunt in dezen kan slechts dot van onthouding zijn: onthouding van medewerking en onthouding ven tegenwerking. „Het was in dezen gedachtengong, dot ons partijbestuur, geroepen om zijn oordcel uit te spreken over de vraag, of door partijgenooten aon het „gedenkboek" von het londshuldigings- comité kon worden medegewerkt, ontkennend heeft geantwoord. Voor zooveel wij weten, heb ben, in overeenstemming met dat besluit, twee onzer vooraanstaande partijgenooten de hun gevraagde medewerking aan de samenstelling van het gedenkboek geweigerd. Aon een hun ner was verzocht, in het gedenkboek de ge schiedenis en het werken dcr S. D. A. P. te be spreken, in de overweging, dot in een werk als dit die partij niet kan ontbreken. Deze overwe ging is juist; maar het lag in de lijn der voor afgaande' beschouwingen, dat noch de leideri eener moderne vakbeweging noch de politieke leider onzer Kamerfractie op het gedane ver zoek kon ingaan. Uit den inhoud en de lijst der medewerkers aan het gedenkboek blijkt trou. wens, dat de politieke partijen en hun optreden in het parlement niet door hunne leiders, maar door andere zullen worden behandeld, n.l. door prof. Slotemaker de Bruine, die „de sociale cn politieke ontwikkeling" zal behandelen en door den voorzitter van den journalistenkring, dert heer D. Hans, die een artikel zal wijden non „Parlementaire momenten en figuren". „Is hiermede het negatieve standpunt dcr Partij aangegeven, het komt ons naar aanlei ding van een berichtje in de „Voorwaarts" gewenscht voor te waarschuwen tegen een over drijving van dat standpunt, die er toe zou kun nen leiden, dat daarvan een karikatuur ge mankt en een in politieken zin alleszins begrij pelijk optreden den schijn van bekrompenheid op zich zou laden. In bedoeld bericht, voor welks juistheid wij niet kunnen instaan, wordt medegedeeld, dat het Ned. Fotografenbureau aan de gemeente, besturen een circulaire heeft gericht, om in het Gedenkboek een foto van de raadsvergadering te doen opnemen. De vraag, in hoeverre be doeld wordt de vroede vaderen onzer 1100 Nc- derlandsche gemeenten aldus te vereeuwigen en in hoeverre de betrekkelijke foto's van al die achtbaarheden de aesthetische waarde van het boek. Maar höt,in dat bericht vermelde, besluit der „Gewestelijke vergadering van soc.-dem. Raadsleden in Noord-Holland-Noord" zou, in dien het juist mocht blijken, o.i. de grens over schrijden, door het reeds ingenomen stand punt gesteld. Waarom soc.-dem. raadsleden ver plicht zouden zijn hel nemen der foto's onmoge lijk te maken, is ons niet duidelijk en wij zou den een dergelijke overdrijving afkeuren, om dat het slechts het standpunt, dat wij nu een maal hebben moeten innemen, zou compromit- tecren." J. TISVI2V3ERÏÜ3AW, aanhemsche straat 31 - tel. 639 gasarstenëen huish. ahatkeüen Vrouwen in Prov. Staten en Gemeenteraden. Door -het hoofdbestuur der Nederlandsche Unie voor Vrouwenbelangen is in November j.l. een schrijven gericht aan de hoofdbesturen der verschillende kiesverecnigingen, waarin, na de verkiezingen voor do Provinciale Staten en de gemeenteraden voor de deur staan, onder hunne aandacht wordt gebracht het bij uitstek groote landsbelang, dat gelegen is in de deel neming der Nederlandsche vrouw aan de actie ve politiek voor zooverre deze tot uiting komt in onze vertegenwoordigende lichamen. De onlangs gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben aldus het schrijven in dit opzicht groote teleurstellingen opgele verd; slechts zeven vrouwen zijn tot leden van ons lagerhuis gekozen. Om wat het Nederlandsche volk denkt aan gaande de groote problemen en de meer een voudige vraagstukken van dezen tijd zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen, moet de behartiging daarvan berusten niet alleen bij de vertegenwoordigers van verschillende politieke richtingen, maar ook bij vertegenwoordigers von verschillende denkbeelden en.inzichten omtrent die problemen en vraagstukken, welke in ons volk aan den dag treden buiten die der politiek. Geschiedt dit eerste, zij het gebrekkig, thans beter don voorheen door het stelsel van Even redige vertegenwoordiging; het andere kon al leen, maar moet dan ook bereikt Worden door de politieke partijen zelf. En wel door «moge lijk te maken, dat vertegenwoordigers van die verschillend© denkbeelden en inzichten zullen worden gekozen in de verschillende lichamen. Dit kon geschieden door ze op dt» verschilloudo candidatenlijsten een vooraanstaande plaats te geven. Dit nu geldt niet het minst voor de vrouwen. Onder hoor zijn dikwijls draagsters van andere denkbeelden en inzichten don mannen. Zij den ken in v°le opzichten anders, zij voelen anders. En daarom kunnen zij hoe langer hoe minder gemist worden in onze vertegenwoordigende lichamen, nu daar hoe langer hoe meer de pioblemen en vraagstukken worden behandeld, welke geheel het sociale en economische leven van ons volk. Met grooten aandrang aldus eindigt dit schrijven verzoekt u daarom ons hoofdbe stuur om aan de bij u aangesloten kiesvereeni- gingeiv het advies te geven, bij de a.s. verkie zingen de candidatenlijsten zóó in te richten, dat een grooter aantal vrouwen zitting zal re- men in de Prov. Stoten en gemeenteraden don tot nog toe het geval is. HET NEDERLANDSCHE WEGENCONGRES. Donderdag is in Restaurant Riche te Den Haag de jaarlijksche vergadering van de Ver- eeniging Het Nederlandsche Wegencongres geopend. In deze vergadering werd behandeld de „Dat de S.D.A.P. aon dat feest geen deel zal vraag„Op welke wijze kan het beheer over nemen, volgt niet slechts uit haar republikein- onze wegen worden herzien en verbeterd sche opvattingen, maar vooral ook uit het ge- I Ter inleiding van deze vraag waren eenhet is bovendien geen luxe meer, maar een be- biuik, dat van burgelijke zijde nog steeds van [zestal prae^adviezen uitgebracht door de heeren j hoefte-artikcl. De spreker wenschte dus sen be- mr. dr. R. H. de Vos van Stcen'wijk, dr. ir. L. R. Wentholt, ir. D. A. van Heyst, mr. M. W. Schel- tema, ir. J. W. Thierry cn door de wegcncom- missie van den A. N. W. B. Prof. Ev e r s opende de samenkomst met een kort woord, waarna door secretaris en penning-» meester aanvullende mededeclingen werden ge daan op de in druk verschenen verslagen. Uit de mededeelingen van den penningmees ter bleek, dat het ledental van 222 tot 270 steeg. Aan de orde was de verkiezing van ccn vicr- tol leden van het bestuur in de plaats van do aftredende leden, dc heeren Edo Ber ;smn, jhr. C. J. A. Reigersman, ir. R. A. van Sandick en dr. ir. L. R, Wentholt, die riict herkiesbaar wa ren. Dc voorzitter noemde namens het bestuur voor deze vrije verkiezing als candidalen do heeren J. Koopcr, Ten Hope, D. A. van Heyst cn C. Bakker. Aan de orde werd daarna gestold de bespre king van het bovengenoemde vraagpunt, waar over dc prae-adviczcn zijn uitgebracht, die wij dezer dagen vermeldden. De heer Kloppenburg sloot zich aan bij het prac-advies van den heer Thierry, wiens plannen hot mogelijk maken, zonder nieuwe ombtenaren aan te stellen, het toezicht uit to oefenen. Spr. achtte dit ccn goede kans, de ombenoren voor hetzelfde geld meer werk tt laten verrichten. De heer De Bruyn wees op de punten vare overeenkomst in de prac-üdviczcn. Behalve de heer Thierry zijn olie prac-ndvi- reurs het eens over het beheer van het secun daire wegenwet, dat in honden Van de provin cies moot zijn. In de ideeën van den heer Thierry te dezen aanzien trad spr. dieper, waarbij hij critiseerdc het z.i. veel tc groote aantal weg schappen in hét plan-Thierry. Vooi het toezicht op de wegen achtten allo prae-adviseurs, behalve de heer Dc Vos van Stecnwijk, een Wegenraad noodig. In dit ver band wees spr. op den slechten locstand von den rijksweg den Haag—Dordrecht, die gedeel telijk in gemeentebeheer is. Dc heer Wentholt, prac-adviscur, betoog de, dat Staatssubsidie en Staaatstoczicht nood zakelijk zijn, zooals in Engeland het geval is. Die beide zijn natuurlijk niet te scheiden. Ziet men het enorme belang van dc wegenbouw- kunde hier te lande niet te veel over het hoofd Er dienen hier evenals in Engeland county- engineers te komen, met een centraal bureau onder één-hoofdige leiding, een rijkswegennet, die zich uitsluitend met het wegenvruagstuk bezig houdt. Tegen weggeld heeft spr., bezwaren en hij sprak dan ook voor het Engelsche systeem, op de banden een belasting te leggen, die voor volle banden hoog en voor luchtbanden laag zal zijn, zijn voorkeur uit. De heer Dc Vos van Steen w ij k, den heer Thierry bestrijdende, wees op de conse quenties van het systeem van deze prae-advi- seur, die het publick gezag naar nieuwe licha men, i. c. den Wegenraad, wil overbrengen. Voor een wegenraad als advisecrend collega voelde spieker meer. Alle prae-adviseurs waren het er over eens, dat de provincie het belangrijkste lichaam met betrekking tot onderhoud en toezicht van de we gen zal worden. Haar taak zal zijn, het overne men van vele wegen, het toezicht houden op het bnderhoud door gemeenten, het subsidieeren voor wegenonderhoud door arme gemeenten, enz. Daurvoor is de provincie het aangewezen lichaam. De heer Dri essen oefende scherpe critiek op de polderbesturen, die op wanhopige ma nier kunnen tegenwerken bij wegenverbetering. Hetzelfde vreesde spr. van de in te stellen weg schappen. De heer Thierry wees er op, dat het ver schil tusschen zijn rapport en die der andere prae-adviseurs bestaat in de kwestie over het provinciaul beheer. Argumenten voor dit beheer zijn er weinig aangevoerd, noch in het rapport van den A. N. W. B., noch in die dcr andere prae-adviseurs. Concludeerende, merkte spreker op, dat men tot daden moet komen. Het beheer moet worden geregeld, voor men verder kon gaan. Terwijl er over wordt gepraat, worden de wegen slechter en slechter. Spr. zal geen andere uitweg dan de zaak. in handen te geven van een staatscom missie. Er zijn wel eens staatscommissies ge weest, die binnen weinige maanden gereed waren, en dit moet ook hier het geval zijn. Door sprekers voorstel zal men sneller tot zijn doel komen dan door een van de andere. Snel in grijpen zal bovendien veel besparen. We moe ten er niet tegen opzien, om instellingen te In- stalleeren, die indruischcn tegen onze tradities. De heer Van Hardenberg merkte op, dat het materiaal voor wegendek uitstekend is, maar dat de onderbouw van onze wegen niet deugt. Het is foutief, dat men de schuld geeft aan de automobielen, en daarop de lasten wil laten drukken. Alleen een zware onderbouw kon vol doen. Spreker concludeerde geen redenaties, geen commissies, maar een centraal bureau, dat ge outilleerd is voor de wegentechniek, dat de be sturen kan dwingen om technisch-juist oan te leggen, enz. Er moet een dictaoor, komen, die het geld kan besteden op een practische wijze. Maar laat ons bewaard blijven voor nog meer commissicsl De heer van Leeuwen deelde enkele feilen mede, die toonden, dat sommige provincies meer vei trouwen verdienen dan de heer Thierry in hen stelde. De hoer W e n t h o 11 bepleitte de vorming van een wegenfonds, zooals in zijn prae-advles is uiteengezet. Centralisatie van 't wegenbeheer achtte sp:. noodzakelijk voor een ineer econo mische besteding van de gelden. De heer van Hardenbrock ondersch cef de opmerking van den heer van Heyst, dat niet de breedte, maar dc kwaliteit van Je wegen hoofdzaak ;s. Auto's, banden enz. worden bij in voer en deer opcenten ruim voldoende belast;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 9