AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlandeft JEikn HANGKLOKKEN Eïgenysmaakte KinderkSeoding. ST. EM 8LION lij I. k SCK6TERMAN 4 Ir, Btr.str. 1? Tel. 145 Vruchtboom Carbo8eum binnenland. WILLEM GROENHUIZEN. q. vam dui^i tweede blad. a. v. d. we6?j langestra&t 23. - UHGESTRSAT 48 EVBagaz. „De Dom". Per fiesch ff 1.60, per anker f 65.- uit de fabriek van Krimpen. Fa. FONTEm SCHIPPERS, LANGESTRAAT 24 TELEPH. 496. CongoSeurn 5s ijzersterk VOOR SLAAPKAMER, SPEEUAMER, SERRE, KANTOOR, 0MRAR01HG, VOOR HUISKAMER. 190 cH. breed per mslar 1 4.90. 92 cM. breed per meier i 2.19. Karpetten b.i. 275 1 395 1 52.50. Zie Jaargang No. (59 iaiernag 6 Januari 1923 /net VOL Westminster slagwerk f 50 - UtrecEitschestraat 23 JUWKLIER EN OPTICIEN VAKHUXDHIK BJEDIENING ZEGT EIGEN AIX ES. S I, 5.1 P IN It I C II T I N G. Varkensmarkt - Amersfoort. Speciale altlccllng: I Maison de Coiffure WIJEKSSTÏIAAT 14. Tel. 205 Speciale behandeling togen ciÉ- Tallen en afbreken T»n het haar. Haar7.aU- Hnarzecp voorkomt de roos en het rei worden van bet haar. dit slechts een zinlooze phrase en niets meer. Een politieke partij is ten slotte niets anders dan een vereeniging van gelijk- denkenden en ieder die daarin een vertrou wenspositie inneemt zal, zoolang eerlijk heid en trouw voor hem meer dan mooi- klinkende woorden zijn, er een eer in stel len de gemeenschappelijke idee te propa- geeren. Dat is dan ook de eenige dwang in de politiek, de zedelijke dwang, welke men zichzelf oplegt. De onafhankelijke cultureelc politiek wil de candidnten niet door een program bin den. Maar waar blijft dan de zedelijke grondslag dezer politiek? Beginselloos wil ze niet zijn, dus moeten er richtingslijnen zijn. Als men dan echter tevens den afge vaardigden een vrijbrief medegeeft van deze richtingslijnen af te wijken zoodra persoonlijk oordeel dit nuttig en noodig oordeelt, waar blijft, dan het houvest voor de kiezers? De culturcele welvaartspolitiek is reeds eerder door geroutineerder „politici" ge propageerd en jammerlijk mislukt. De Economische Bond herinnert er nog aan. Zal het deze „onafhankelijken" gelukken meer succes te verwerven? Wij gelooven het niet. Daarvoor j»e);ben we te veel ver trouwen in het gezond verstand der massa. Onafhankelijke politiek. Bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer kwam ook een groep personen in het strijdperk, die zich aandienden als onaf hankelijken. Vermoedelijk wilden zij daar mede aangeven, dat zij onafhankelijk ston den van eenige politieke partij en niet, dat zij later, eenmaal gekozen, onafhankelijk van de inzichten hunner kiezers, 's lands belangen zouden beoordeelen ieder naar eigen persoonlijk inzicht. Thans heeft zich een oomité, gevormd dioor tal van eerbiedwaardige personen, een ma nifest de wereld ingezonden, waarin aan gekondigd wordt, dat de bij de Kamerver kiezingen begonnen actie zal worden voortgezet, terwijl, zij het dan ook be knopt, min of meer een program van actie wordt aangegeven. Wat hierin al direct opvalt is, dat de samenstellers van het manifest meer hun kracht hebben gezocht in het vage dan in een deugdelijke foimuleering van hetgeen zij eigenlijk willen. Dit kan ook trouwens moeilijk anders, want een partij,, welke „onafhankelijk'' wil zijn en wier vertegen woordigers los van knellend partijverband of partijprogram in de aangelegenheden van het staatsbestuur zelfstandig zullen oordeelen, kan en mag geen nauwkeurige omschrijving van hare beginselen, zoo ze die al heeft, geven, daar dit groot gevaar zou opleveren, dat de, immers onafhanke lijke, zelfstandige Kamerleden daarmede al spoedig in botsing zouden komen. Het afgeven op de huidige politieke organi satie is overigens een al te goedkoop pro pagandamiddel voor zooveel geleerde men- schen. Dat de politieke partijen naar onwerke lijke scheidingslijnen zijn gegroepeerd is heusch geen ontdekking, welke zij hebben gedaan. Meermalen is daarop, ook in ons blad, reeds gewezen en geheel de propa ganda van den Vrijz. Democratischer! Bond is feitelijk een streven naar hergroe peering. Dat echter de huidige politiek voor een groot deel bestaat uit het tegen elkaar opbieden in bereidwilligheid om groeps- en andere kleine belangen te be hartigen is een door niets bewezen be schuldiging. Mogelijk wordt deze dan ook alleen maar geuit om het werken voor een nieuwe partij te rechtvaardigen. Want wat overigens in het program wordt gezegd is of zoo vaag, dat er alles of niets uit te lezen valt, of ontleend aan de program ma's van andere partijen. Alleen blijft dan nog over de pure onafhankelijkheid', waar tegenover dan schril wortlt gesteld het knellend partijverband. Als men lid wordt van een politieke partij, doet men dat echter, omdat men de beginselen dier partij als de juiste erkent: Gekozen tot afgevaardigde in eenig open baar lichaam heeft men dus den zedelijken plicht de zelf beleden beginselen daarin ook naar voren te brengen. En mannen en vrouwen van karakter zullen dat, uit trouw aan eigen beginsel, natuurlijk ook doen. Meent men dat niet meer te kunnen doen, doordat men tot ander.inzicht is gekomen, dan zal geen enkele partij daartoe toch kunnen dwingen. Maar politiek onzedelijk moet het geacht worden, bij verloochening der beginselen, waarop men gekozen is, toch den zetel te blijven innemen. Van dwang in eenigerlei opzicht kan dan ab soluut geen sprake zijn, daar van ieder mensch zooveel fatsoen mag worden ge- eischt dat hij dan de volle consequentie zijner verandering van inzicht aanvaardt. Wanneer dan ook in het manifest wordt gezegd dat in de volksvertegenwoordiging afgevaardigden moeten worden gebracht, die erkennen, dat economische welvaart slechts een der voorwaarden is voor den opbloei eener krachtige beschaving en die in hun trOUW aan dit oordeel door geen vereenigingen, koraalmuziek, kerkconcerten, riachtscorporatie worden beperkt, dan is zwem- en andere sportwedstrijden, concert- Brieven uit Rotterdam. De overgang van oud naar nieuw. Het slechte jaar. Wat 1923 belooft. Viering van het regeringsjubileum ven H. M. de Koningin. Soberheid. Aan het begin. Ongeveer vijf minuten voor twaalf begint hier, op Oud-janisavond, het sirenenconcert. Het geen lieflijke zang, als die waarmee de muzen der zee Odysseus trachten te verlokken. Hef zijn donkere, geweldige stemmen, loeiennd als een dreigende orkaan; of gilgeluiden, hoog en schril alsof booze heksen reden door de lucht. Moot met elkaar vormen zij een ontstellend, een machtig groot en ontroerend geluid, waarnaar men met eerbied luistert. Het is de havenstad, die het oude jaar het vaarwel toeroept. Het is als een eerbewijs van een geweldig leger bij den uitvaart van den dooden vorst; en de donkere luchten daveren, tien minuten lang, onder deze muziek van klein en groot dat de rivier als lig plaats heeftt: de groote passagiersschepen, de enorme goederenpakhuizen, en de kleinere boo ten; dan is, na die tien minuten, het nieuwe jaar gekomen. Rotterdam zag '22 zonder smart gaan. Want het was voor onze havenstad al eon bizonder slecht jaar; zij heeft nu maar'één zorg: de vrees, dat 1923 nóg- slechter zijn zal. De man nen, die aan het hoofd van- maatschappijen staan welke over de geheele wereld bekend zijn, dc directeuren van de scheepvaart-ondernemingen die hun connecties over ce geheele aardbol heb ben en van nature geen pessimisten zijn, zij zwij gen nog steeds, en als men hun meening al eens vraagt antwoorden ze maar liefst ontwijkend. Zoover als Bonor Lajv, die de kentering meen de te moeten signalceren, zijn ze nog niet. Er zijn dit jaar, het is een bekend feit, groote ver liezen geleden. Men is extra voorzichtig en zui nig geworden; want het ziet er niet naar uit de situatie in gunstigen zin veranderen zal, zoo lang de verwarring, de chaotische toestand in Europa blijft aanhouden. Zoodra daar maar eenige verbetering in valt te bespeuren, zal dit zijn invloed op Rotterdam doen gelden. De ha venstad is het gevoeligst voor de gebeurtenis sen buiten de grenzen: zij reageeit daar onmid dellijk op. Als het waar is, dat in Engeland de toestand wat overzichtelijker wordt en dat er een verbetering intreedt, den zal onze stad daar van het eerst de gevolgen zien. In het komende jaar, of liever het jaar, waar aan wij juist begonnen zijn, zullen wellicht voor onze stad belangrijke beslissingen worden ge nomen: Tc inzake het Hofpleinvraagstuk, 2e. de kwestie van de oeververbinding en 3e de over neming door de gemeente van de tram. Het is evenwel zeer waarschijnlijk dat In deze zaken naar een voorloopige oplossing zal worden ge streefd. Wat het Hofpleinvraagstuk betreft zal de gemeenteraad het Berlage-plan wel te riskant vinden hoe krijgt meen in slechte tijden win kelgalerijen verhuurd? de oeverbinding- zal men wat beter trachten te maken door de Maas brug wat hooger te brengen, zoodat het scheep vaartverkeer door de Koningshaven voor een deel over de Maas wordt geleid en de brug die de beide oevers verbindt meer als zoodanig diennst kan doen; en het zou mij zelfs niet /er- wonderen indien men door een vernuftige vin ding de tramkwestie op dé lange baan schoot. Maar zeer waarschijnlijk zal 1923 ons wel een beslissing brengen ir.zake het voorzitter schap van den raad, m. a. w. of mr. Zimmerman alof niet burgemeester blijft. Want het is toch niet waarschijnlijk, dat de meening van onzen gezant te Weenen, die het mogelijk acht dat mr. Zimmermaon voor den tijd van twee jaren èr> controleur van den Volkenbond te Weenen èn tegelijk burgemeester van Rotterdam kan zijn, het inzicht van de regeering in deze weer geeft. Dit jaar zal ons daaromtrent opheldering brengen! Intusschen getuigt het wel van grooto waardeering voor het werk van onzen afwezigen burgemeester dat men 'n al'e nieuwjaarswen- schen, welke hier ter gelegenheid van den eersten Januari in schouwburgen en variétés werden uigesproken, mr. Zimmerman heeft ge noemd en onderscheiden. Ook bij de installatie van het eerc-comité voor de feestviering ter gelegenheid van hef 25 jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, welke installatie ten stadhuize plaats had, heeft de voorzitter, de wethouder mr. A. van der Hoe ven zijn ledwezcn uitgesproken dat de eere voorzitter, mr. Zimmerman, deze installatie niet kon verrichten. Vele vooraanstaande mannen en vrouwen uit Rotterdam hebben in dit comité zitting genomen, en het feit dat zoovelen van hen bij de instal latie aanwezig waren getuigt van den ernst waar mee zij zich aan de voorbereiding van de feest viering willen wijden. Het stemt zeer sijmpathiek dat reeds bij deze installatie op den voorgrond is gesteld daf de feestviering sober moet zijn. Feitelijk zal zij niet meer zijn dan een luisterrijke viering van den Koninginnedag: een aubade van muziek en zang- in de burgerzaal van het raadhuis en in de schouwburgen; schitterende verlichting op de Maas, en het aanbieden van éen huldeblijk aan de Koningin. Een optocht zal, wegens den ernst der tijden, niet gehouden worden, cn daaraan verliezen we ook niet veel. In Rotterdam 'wordt elke optocht een verzameling van coricaturen, en hef is ook voor de waardigheid van de feest viering wellicht beter dat deze traditionceie grappenmakerij achterwege blijft. Het Rotterdamsche comité ter behartiging van Nationale belangen, waarvan do burgemeester eere-voorzitter is, heeft zich bij het eere-comité aangesloten. Dit kon al niet beter om tot een goed resultaat tc komen. Immers dit Jnnr heeft dit comité, dat zich inspant om de viering van den Koninginnedag een waardiger karakter te geven, al bewezen dot dit mogelijk is. Het hoeft met zijn werk groot succes gehad, cn hef is dus in deze moteric thuis. Er zal ernstige arbeid noodig zijn om de feestviering voor te bereiden. Dot zij slagen zal, daarvan kan men wel over tuigd zijn. Want zoo donker kunnen de tijden niet zijn, en zoo groot zal de invloed van de malaise niet wezen, of voor een huldiging van onze Vorstin bij haar zilveren ambtsjubileum zal men in Rotterdam warm voelen. Ook in oor logstijd, toen de druk waaronder wij leefden hcc! waf grootcr was, bleek het enthousiasme te groeien wanneer de Koningin verscheen. Donr- om zal men nu stellig dc gelegenheid aangrij pen om, bij dit jubileum, te getuigen van 7.ijn aanhankelijkheid, van zijn liefde voor Oranje. Over den gemeenteraad en zijn begrooting spreek ik niet meer. Mcf een sisser is zij afge- loopen~; cn ieder was blij dat zij achter den rug was. Thans beginnen wij liet nieuwe jaar. Veel ge luk, veel Icvensblijheidf Voor Amersfoort bij Kaagsche Brieven Het is een gcede gewoonte om bij den aan vang van een nieuw jeor eens achterom te zien en zich rekenschap te geven van alles wat er in het oude jaar geschied is. Wanneer wij dot als goede Hagenaars ook ditmaal doen dan stemt dit ons voor de naaste toekomst verre van hoopvol, ook al zijn er vele lichtpunten. Het economische leven heeft ook dit jaar mot tal rijke moeilijkheden te kampen gehad, moeilijk heden welke nog ernstig zijn vergroot door plotselinge stopzetting der bemalingen door eenige caediet- en sjxiarins'tellingen. Het groote publiek is door knoeierijen van eenige directeu ren van dergelijke instellingen' van aanzienlijke inkomens beroofd; kleine spaarders zagen daar door htm laatste penningen verdwenen en wat meer zegt het vertrouwen van het publiek is voor een groot deel verdwenen. Er was verder groote werkloosheid, welke men door werkver schaffing trachtte te lenigen, de toestand op Scheveningcn was uiterst slecht, mede tenge volge van de ondiepte van de buitenhaven, en het Slechte weer dat Schevervingen als badplaats ernstig dupeerde, de badplaats welke toch al zoo zwaar te Jijden had van de valuta. Maar er zijn lichtpunten zooals wij opmerkten; immers de toestand der gemeen te financiën is niet ongunstig, zooals wij tijdens de behande ling der begroeting hebben gehoord. En dot is in ieder geval een gunstig teeken. En ofschoon men op velerlei wijzen moet bezuinigen, stemt het toch hoep vol dat ons gemeentebestuur dc werkzaamheden voor den aanleg der nieuwe verkeerswegen krachtig heeft ter hand doen ne men, waardoor het aspect van Den Hoog aan schoonheid r.og veel zal winnen. Erg gelukkig is de gemeente met enkele harer exploitaties niet. Nadat dc vroegere ad ministrateur van den Gemeentelijken Schouw burg getoond had, dat het niet ieder is gegeven eens anders zaken eerlijk te behartigen, heeft men thans opnieuw droeve ervaringen in dit op zicht ondervonden. De directeur van het Hotel des Indes, dat ook onder gemeentelijk beheer staat, werd met zijn echtgenoote op eersten Kerstdag door de recherche ingepikt omdat ge bleken was dat hij in zijn functie een aanzien lijk bedrag ten nadeele der gemeente had we ten te verduisteren. Voor de voorstanders van gemeentelijke exploitatie lijken ons deze gevai- en niet bijster aangenaam. Evenmin als ze het zijn voor de gemeente zelf qn de belastingbeta lers. B. en W. hebben naar aanleiding van de op merkingen, gemaakt in het algemeen belang der afdeelingen over den stadhuisbouw, opnieuw hun standpunt uiteengezet. Het is een lijvig stuk geworden waarin het Oranjekazemeplan hard nekkig tegenover de andere piannen wordt ver dedigd. Nieuwe argumenten heeft de meerder heid van het college van B. en W. echter niet weten uan le voeren ten gunste van den bouw van het Raadhuis op de terreinen der voormalige Oranjekazerne. En waar wij reeds enkele malen m de gelegenheid waren onze meening uiteen te zetten achten wij het beter niet in herhalingen te treden en kalm af te wachten wat de gemeen teraad zal beslissen. Voorloopig heeft o. i. het Spuip'.an nog altijd de meeste kans van slagen. De heer Snethiage, chef van het Verkeerswe zen der gemeentepolitie, heeft dezer dagen het een cn ander meegedeeld omtrent zijn ervarin gen inzake de nieuwe verkeersregelingen. Hij was van meening, dat de toestand zeer veel was verbeterd, dat het publiek gewillig meewerkte en dat de automobilisten de beste opvolgers van de verkeersbepalingen waren. Dat blijkt trou wens vrij algemeen overal, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland, waar de politieautoriteiten dezelfde meening huldigen. Laat dit voor de voetgangers een aansporing zijn en een prikkel om er voor te zorgen, dat het volgend jaar zij als de beste opvolgers van de verkeersbepalingen worden genoemd. Als wij eenmaal zoover zouden zijn, zou de toestand op straat voor ieder ideaal zijn geworden;; alleen zou er dan wat de kinderen betreft wat op ge vonden moeten worden. Misschien zou daarbij het plan van den Berlijnschcn burgemeester van dienst kunnen zijn;; deze burgervader heeft n.l. tot alle Berlijnsche automobilisten een oproep gericht tot steun voor kinderspeelplaatsen. In dien oproep wijst hij er op, dat die speelplaat sen de kinderen van de straat zullen houden en daardoor de gevaren voor het automobilisme BEHAÏMGERIJ STOFFEERDERIJ BIZO.MDKKIIKDKN partij. Omtrent deze vergadering werd het vol gende communiqué verstrekt Hoewel het voornemen der initiatiefnemers slechts beoogde voorloopig over te gaan tot het stichten van een landelijk comité, hetwelk do oprichting der nieuwe partij meer concreet zou voorbereiden, bleek uit de geestdriftige stemming der aanwezigen, cn uit den inhoud der talrijke odhaesiebetuigingen, nog staande de vergadering ontvangen, zoowel als uit de ge houden besprekingen, dc wenschclijkheid om definitief tot het vormen der nieuwe partij reeds n u over tc gaan. Een hoofdbestuur, aan hetwelk uit den aard der zaak slechts oen voorbereidende functie werd opgedragen, is gekozen. Het bestaat uit de heeren Beyersbergen van Henegouwen, voorzitterKayen, secretarisVredeveld, pen ningmeester, allen te AmsterdamCoolen te Tilbuig en Setteur te Utrecht. Afdeelingen werden gesticht te Amsterdam, Utrecht, Tilburg, Eindhoven en Goirle. Tc Lei den en Zwolle is de oprichling van een afdee- lir.g in voorbereiding, terwijl in meerdere plaatsen, vooral in de industrieele centra van Noordbrabant, ols Waalwijk, Kaatsheuvel, het oprichten van efdeelingcn slechts een kwestie is van nog enkele weken. Getracht zal worden met de aanstaande Sta tenverkiezingen nog met eigen candidaten uit te komen. Zulks zal in elk geval geschieden met de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Aan deze condidaatslclling zal op Zondag 4 Februari a.s. de constitueereride vergadering voorafgaan. Statuten cn partijprogram zullen alsdan in bespreking komen. Verbond van Nederl. Fabrikantenverenigingen. De heer Simon A. Maas, die in de laatst ge houden vergadering van het Verbond van Ne- derlandsche Fcbrikanlcnvereenigingen zijn her benoeming tot algemeen voorzitter in beraad had gehouden, heeft aan het centraal bestuur dier organisatie bericht, dat hij die benoeming alsnog aonvaordL Het Nationaal Arbeids-Secretariaat. Verschenen is het verslag over .1920 cn T92T vnn het Nationaal Arbeidssecretariaat. Daaruit blijkt, dat het aantal leden op 31 December 1919 bedroeg 48.764, op 31 Dec. 1920 was het 36.038 en op 31 Dec. 1921 telde de organisatie 31.644 leden. Over de sterke doling van het ledental in 1921 schrijft het verslag o.o. „De daling van het ledental, vooral bij de Federaties van Bouwvakarbeiders en Transpor- arbeiders behoeft eigenlijk geen verwondering te wekken bij hen die de mentaliteit der arbei dersklasse over het algemeen kennen. Het ver lies der staking in het transportbedrijf en de ne derlaag door de bouwvakarbeiders geleden bij de uitsluiting heeft diepe wonden geslagen in de rijen van het proletariaat. Daarbij is de groei van de onafhankelijke vakbeweging in het laat ste half jaar van 1910 en begin 1920 onna tuurlijk geweest. „Niet het revolutionaire sentiment of idealis me dreef de duizenden in onze gelederen. Er waren veelal motieven in het spel welke de ar beiders deden besluiten in de organisatie te gaan, welke niet de mooiste genoemd kunnen worden. „Eensdeels kwamen er duizenden tot de vak organisatie, omdat er voortdurend striid werd gevoerd in 'dc verschillende bedrijven. En door de organisatie waren deze „strijders" veizekèrd van steun, indin he ttot een daadwerkelijk con flict kwam.. „Daarbij dreigde het spook werkeloosheid overal en was voor velen de verzekering tegen de gevolgen der werkloosheid een motief om lid te worden van een vakvereeniging en liefst van dié, waar de hoogste uitkcering werd gegeven. „Het waren geen strijders, die in onze gele deren kwamen; een groot depl bestond uit ele menten, die de vakvereeniging beschouwen oio een vereeniging waarin zij verzekerd zijn tegen de gevolgen van werkloosheid, ziekte etc. „Deze mentaliteit onder de arbeiders werd door de overheid met grooten ijver aange kweekt. „Dit werd gedaan om tweeërlei rede: „le. Omdat door den grooten toeloop tot de erminderen. Het is handig gevonden. Maar er vakorganisatie de slachtoffers van het kapita- zit een grond van waarheid in. T- DE R.-K. VOLKSPARTIJ OPGERICHT. Zaterdagmiddag hebben te Amsterdam Ir. het Augustinus Patronaat de personen vergaderd, die instemming hadden betuigd met hot voor nemen tot het oprichten van eeo Volks» lisme gedeeltelijk ook nog bijdroegen om hun eigen ellende te lenigen. „2e. Dat door den grooten omvang, dien de vakorganisatie op die v/ijze kreeg, de strijdvaar digheid verminderde. „De kunstmatig cn uit louter materieele be langen aan da vakvereeniging toegevoerde leden Dc ambtenaren-pensioenen. Het Kamerlid de heer Ketelaar heeft oan den minister van Financiën gevraagd: Is de minister bereid de redenen te vermelden, waarom in artikel 3 van het koninklijk besluit van 28 November 1922 is bepaald, dat bij het verhaal van de pensioenbijdragen op de ambtc- runen, vallende onder OTt. 157 der pensioenwot 1922, slechts rekening zal worden gehouden met de stortingen wegens afloopcndc bijdragen, voor zoover die stortingen plaats vonden vóór 1 Januari 1920? Acht de minister het niet in strijd met do herhaalde verklaringen van zijn ambtsvoorgan ger, dat dc ambtenaren sinds 1 Januari 1920 niet van storting voor pensioen waren vrijge steld, doch dat hun ccn verhooging van salaris was toegekend gelijk aan hun pensioenstorting, indien dc afloopendc korting over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 30 Juni 1922 niet in rekening wordt gebracht? Ziet de minister in ,de gewraakte bepoling niet eveneens strijd met art. 36, 5de lid, der pen sioenwet 1922, waarbij bepaald wordt, dat ten volle rekening zal worden gehouden met vroci ger gestorte ofloopendc pensioenbijdragen? Is de minister bereid te bevorderen, dat als nog de regeling zoodanig gewijzigd worde, dat ook rekening zul worden gehouden niet de of- loopende kortingen van 1 Januari 1920 tot 30 Juni 1922 gestort? Eere-cemitc voor dc herdenking vnn het 25-jorig bestaan van het A. N. V. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het A. N. V. hebben, naar Ncerlondia meldt, onderstaande personen zich bereid verklaard zitting te nemen in het wereld-eere-comité Nederland Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beercnbrouck, minister ban binnenlandsche zaken; jhr. mr. dr, H. A. ven Kornebeek, minister van buitcnl. za ken; dr. J. Th. de Visser, minister van onder wijs, kunsten en wetenscheppen; mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State; J. J. G. baron von Voorst tot Voorst, voorzitter von de Eerste Komer der Staten-Ge- neraal; mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ned. Oost-Indië: Mr. D. Fock, gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië; dr. E. Moresco, vice-president vun den Rood von Ned.-Indië; mr. dr. W. M. C. Schumann, voorzitter von den Vo'ksroad von Ned.-Indië. Surinoihe Mr. A. J. A. A. boron van Heemstro, gou-i verfieur van Surinam1. Curasao Mr. N. J. L. Brontjes, gouverneur van Cu racao. Vlaanderen Prof. F. Daels, Gent; minister mr. Louis Franck, Biussel; Omar Watlez, Brussel; sennior mr. Alb. de Swarte, Brussel; prof. J. Vercouüie, Gent; senator prof. A. Vermcylen, Brussel. Zuid-Afrika Generaal J. B. M. Hertzog; dr. F. V. Enge lenburg, uitgever van De Volksstem; mr. F. E. II. Groenman, Nederlandsch Consul te Kuap- slad; dr. W. J. Leyds, oud-gezant der Zuid-Afr. Republiek; mevr. E. LoopuytMaas, voorzit ster der afd. Kaapstad van het Alg. Ned. Ver bond; minister F. S. Malan; prof. dr. \V. J. Viljoen, super-intendent van onderwijs. Andere landen W. D. H. baron von Asbeck, Nederlandsch gezant le Mexico; W. A. F. baron Gevers, Ne derlandsch gezant te Berlijn; mr. J. D. van Ket- wich Vei schuur, diplomatiek agent der Neder landen, Tonger (Marokko); jhr. dr. J. Loudon, Ned. gezant te Parijs; jhr. mr. E. F. M. J. Miduels van Verduynen, Nederlandsch gezant te Praag; <'r. Hendrik Muller, Ned. gezant te Boekarest; jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Scvenaer, gezant bij het Vaticaan, Rome; jhr.' mr. F. G. van Panhuys, Ned. gezant te Bern; mr. Th. B. Pleyte, Nederlandsch gezant le Rio de Janeiro. Waarschijnlijk verschijnt nog eene aanvul lingslijst in veiband met vertraagde antwoor den. Georganiseerd overleg Rijksambtenaren. In de laatstgehouden vergadering der Centra le Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken .was aan de orde de bespre king van een concept-maatregel van bestuur inzake den inkoop von diensttijd en de vei hoo ging van het ombtcnoarspensiocn, aangezien echter daags tevoren bedoeld Konink'ijk Besluit was verschenen, zonder dot de Centrale Com missie, met het oog op den ba:u- gestelden tijd, in de gelegenheid was geweest van advies tc dienen besloot zij den Minister van Financiën te berichten, dat zij, voorzoover zij reeds thans waren gsen strijders. Zi; schuwden den strijd vnren tnewMnr.de vaol eer. itsnj in de orga- een oordeel over de getroffen regeien kon uit- 4 spreken, zich daarmede geenszins kon verecni- nieotU.'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5