AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Derd* Blad BINNEN LAN D7 2<a Jaargang No. 183 Z i iidcr 3 Fe brua ri If Uil de Per». ONZE „STEVIGE REALISTEN'. Het Volk verdedigde in een hoofdartikel het beleid van het I. V. V. in zake de Fransche bezetting van het Ruhrgebied. Belangrijker dan dit pleidooi aldus de hoef- ijzerredacteur van het Handelsblad is één enkele mededeelingr daarin, welke een ge heel nieuw en verrassend licht werpt op de gees teshouding van onze sociaal-democraten en die we ons dan ook haasten ruimer bekend te ma ken. Te midden van de argumenten waarom het I. V. V. juist zóó moest en niet anders kon han delen dan het gedaan heeft, staat daar, onge merkt voor den niet zeer aandachtigen lezer, de volgende kenschetsing der sociaal-democra ten: „Wij zijn geen verdwaasde romantici, maar stevige realisten". Kijk I bij het lezen van deze mededeeling zal het menigeen gaan, zooals het ons daar bij ging: ze geeft een heerlijk gevoel van opluchting uit beklemmende zorgen en van gerustheid voor de toekomst. Want erger nog dan de ellende en ver warring zoowel in de nationale als in de internationale verhoudingen, is het gemis aan werkelijkheidsbesef, waarmede men pionnen beraamt en stelsels construeert, om de menschheid uit deze ellende op te bouwen. Het is alsof bij den voortdurend gTOOteren afstand tusschen ideaal en wer kelijkheid niet omdat het eerste hooger stijgt, doch omdat de tweede steeds verder wegzinkt menigeen de realiteit te weer zinwekkend acht om haar te willen zien en het dan wel zoo aangenaam en gemakke lijk vindt, om in zijn toekomstprojecten den levenden, in zijn natuurlijke driften erbar- melijken mensch te vervangen door een kunstig samengestelden, ethischen en socia len homunculus. Zoo zijn er goedgeloovige en hoogst res pectabele lieden, die der menschheid een herhaling van de afgrijselijke oorlogsellende meenen te kunnen besparen, door nationaal voor ons klein volkje die algeheele en on middellijke ontwapening te prediken te goeder trouw overtuigd als zij zijn, dat alle andere volkeren, de groote mogendheden incluis, zich don zullen haasten, om, be schaamd over hun eigen gebrek aan initia tief en zede lijken moed, ons verheven voor beeld aanstonds te volgen. Anderen is het verschil in materieele wel vaart tusschen de menschen onderling een doorn in het oog. Zij hebben tot bestrijding ven dit maatschappelijk verschijnselin hun oogen een der ergste maatschappelijke euvelen om een vernuftig systeem, so cialisatie genaamd, gereed, waardoor alle productie ten bate der geheele gemeen schap komt en ergerlijke individueele win sten, door uitbuiting van medemenschen verkregen, voor goed onmogelijk worden. Dat zij bij hun systeem uitgaan van men schen, niet zooals die zijn, maar zooals zij zich hen gaarne wenschen en denken, en voor wie, als ze wer* 'ijk reeds zoo waren, elk systeem overbodig zou zijn, schijnt hun daarbij te ontgaan. Zoo worden er op allerlei gebied steeds meer en steeds nieuwe vernuftige wettelijke steisels bedacht, om de menschheid beter te maken, welke stelsels alle maar één fout hebbc-n, n.l. dat ze uitgaan van menschen, die niet nog genezen moeten worden, doch reeds genezen zijn. Doet het nu niet weldadig aan, geeft het niet een gevoel van groote rust en zekerheid, als een groote en machtige poli- ,tieke partij als <üe der sociaal-democraten ons kon t verzekeren, dat zij aan dit stel sel n'ct wil meedoen en het uitdenken van jdf like sociale constructies en het ex- p .nteeren met zulke economische sys- temen aan „verdwaasde romantici" als libe ralen, anti-revolutionairen en andere uto- pisten overlaat, en zelve als de partij der „stevige realisten", op gevaar af van te worden gesmaad als hartglooze cynici, de werkelijkheid onder de oogen durft zien? Zij zijn dan toch maar de eeniger», die het durven om er openlijk voor uit te ko men, dat men ook bij de wetgeving op sociaal en economisch gebied van de werke lijkheid moet uitgaan en tot de werkelijk heid moet wederkeeren, dat droomen droomen zijn.. Daarom laat uw geest niet uit het even- wicht brengen door de schoon schijnende theorieën van „verdwaasde romantici" als Dresselhuys, Co lijn e.a., maar luister naar Troelstra, die altijd en onder alle omstan- I dagheden niet hot minst in de bange Novemberdagen van T918 zich de nuch tere realist heeft getoond I Laten we hen toch in eere houden: onze „stevige realisten Berichte». DE TABAKSBELASTING. De banderollc-wct in de praktijk. Wij lezen in het H b 1 d.: De wet op de tabaksbelasting is dan eindelijk in vollen omvang in werking getreden. Er mo gen geen tabaksartikelen meer worden verkocht, waarvoor de belasting niiet is betaald. Op het laatste oogenbük heeft de minister var Financiën, zoo'éls uit het bericht van onzen correspondent blijkt, nog een concessie gedaan, welke evenwel uitsluitend van practischen aard is. Winkeliers en marktventers zullen ongeze gelde sigaren los mógen verkoopen uit gezegelde kistjes. Deze kistjes zullen echter niet mogen aangevuld. De concessie duurt slechts tot 1 Maart. Van dien datum af zullen alle sigaren, welke los worden verkocht, van de bekende bandjes moeten zijn voorzien. In de circulaire, waarin minister De Geer van deze concessie melding maakt, zegt hij er uitdrukkelijk bij, dat het nu uit is met de uitzonderingsbepalingen. Na I Maart Zal dus geen enikele concessie meer ■worden verleend. TenzijEnfin de Regeering schijnt optimis tisch genoeg te zijn, om te meenen, dat bij het einde dezer maand alles, wat betreft de bande- iolle-geschiedenis de lijdens-geschiedends mo gen wij wel zeggen in orde zal zijn. De bedoelde concessie is, zooals wij zeiden, uitsluitend van practischen aard. De bepaling, dat van I Februari af, alleen sigaren mogen worden verkocht, waarvoor de accijns is betaald, blijft ten volle van kracht. Alleen mogen dus sigaren worden ten verkoop aangeboden, welke nè I Juni 1922 door de fabrieken zijn afgele verd. "fot nu mochten, zooals men weet, ook sigaren worden verkocht, die voor 1 Juni j.l. waren afge zonden. Deze sigaren hadden vóór 1 Februari aan de fabrieken moeten zijn teruggestuurd om te worden gezegeld. „Moeten!" Of het inderdaad gebeurd is, is een andere quaestie. Er zijn, naar wij vernamen, nog gTOOte hoeveelheden sigaren bij de winke liers in voorraad, waar het recht niet voor is be taald. Heden waren in Amsterdam niet minder dan veertig belastingambtenaren op pad om bij de winkeliers de voorraden te inspecteeren en bij de verpakking en verzending naar de fabrie ken te assisteeren. De winkeliers en marktventers die niet zorgen, dat de oude, ongezegelde voorraden zoo spoedig mogelijk naar-de fabrieken worden te ruggezonden, spelen een gevaarlijk spel. Niet alleen verliezen z\j het recht op 50 pet. reductie van de belasting op deze voorraden, maar bovendien loopen zij de kans, dat de voorraden in beslag worden genomen. Men mag over het banderolle-systeem denken joo men wil, een feit blijft het, dat de belasting ambtenaren tot taak hebben voor de naleving der fiscale wetten zorg te dragen. Ontduiking mogen zij ten eenenmale niet dulden. Vandaar dan ook, dat het voor de winkeliers van het grootste belang is, te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk aan alle formaliteiten is voldaan. De formaliteiten zijn wat erg lastig, maar inbeslag neming is nog veel minder prettig. Om alle misverstand uit te sluiten herhalen wij nog eens uitdrukkelijk: De concessie van 1 Februari is slechts van practischen aard. Zij beteekent in geen geval, zooals sommigen schij nen te meenen, dat de oude toestand met een maand wordt verlengd. Van nu af zullen uitsluitend sigaren mogen worden verkocht, waarvoor de accijns is betaald. Alleen mogen nog, gedurende één maand losse, ongeringde sigaren worden verkocht, mits uit gezegelde kistjes. En het is verboden die open kistjes uit voorraad aan te vullen. Wie dat ver bod overtreedt, staat aan inbeslagneming bloot In hun eigen belang hebben alle winkeliers er zorg voor te dragen, dat vóór Maart de siga ren, welke zij los willen verkoopen, van het zegel zijn voorzien. Het mag worden verwacht, dat van nu af, ook aan andere bepalingen van de tabaksbelas tingwet strenger de hand zal pworden gehouden. Er zijn nog verschillende voorschriften, welke niet of niet behoorlijk worden nage'eefd. Er zijn in Amsterdam ongeveer 5000 tabaks- vergunningen, maar nog lang niet alle winke liers en andere verkoopers hebben het bordje „Tebaksvergunning" voor hun zaak aangebracht Zoo'n bordje is verplicht. Een andere informaliteit is het verkoopen van losse cigaretjeq. Deze mogen alleen verpakt worden verkocht. Verscheidene winkeliers echter verbreken het zegel en zetten de doosjes open in de winkels. Dit is in strijd met de wet. En bovenclien is het irv het nadeel van den fiscus, van de fabrikanten en van de koopers. De mogelijkheid is niet uitgesloten dit geldt na tuurlijk niet voor solide zaken dat de winke liers de doosjes aanvullen met cigaretten van mindere qualiteit, waarvoor geen belasting is betaald. De fiscus krijgt dus geen belasting, het publiek krijgt mindere waar, dan waarvoor het betaald heeft en de fabrikant ziet, door het in ferieure goed, den naam van zijn qualiteit in gevaar gebracht. Ook tegen dezen verkoop van losse cigaretten zal worden opgetreden. Ten slotte zij opgemerkt, dat in tal van win kels nog ontbreekt de voorhanden merken met de kl einhandel prijzen, zoodat aan de naleving van de wet nog wel een en ander ontbreekt. Zal het nu op 1 Maart in orde zijn? Dc zomertijd. In verband xn6t dc beweringen von den heer Braat, dat d° spoorwegmaatschappijen ook wel veel yoor de afschaffing van den zomertijd voe len, is het niet oninteressant zegt de N. R. Ct. ook eens te vernemen, hoe de Fransche spoorwegmaatschappijen over den zomertijd denken. De Matin meldt daaromtrent het vol gende „De commissie van directie der groote spoor wegnetten in Frankrijk heeft in haar laatste ver gadering zich uitgesproken vóór weder-invoe- ring van den zomertijd. Zij heeft bovendien de wenschelijkheid uitgesproken, cat de Fransche regeering stappen zal doen bij de landen, d:e zich tot dusver niet vóór dien i itregel hebben uitgesproken, om hen er toe te ^rengen dot ook zij hem aanvaarden en dat in de landen, waar de zomertijd bestaat, de wijziging in den tijd te gelijkertijd en in gemeenschappelijk overleg wordt aangebracht." Een redacteur van de Matin is daarop aan een hooggeplaatst ambtenaar van de commissie van directie gaan vragen welke voordeelen de zomertijd voor de groote spoorwegnetten ople verde. Die voordeelen, luidde het antwoord, zijn vele en zekere. „In de eerste plaats stelt de zomertijd de net ten in staat tot aanmerkelijke bezuinigingen en betere opbrengst. Daar de handel in het laatste uur vóór d-* sluiting van het station zijn goederen aflevert, kan hqt schiften en inladen der colli, wat in hoofdzaak tusschen zes en ne gen uur 's avonds geschiedt, bij daglicht ge schieden. Daaruit volgt besparing van verlich- ting, grootere snelheid en regelmatigheid in de verrichtingen, minder kans op vergissingen. Voor de vele stations, waar na negen uur des avonds geen treinen meer doorkomen, wordt het ontsteken der dikwijls veraf gelegen licht signalen overbodig, wat tijdbesparing voor het personeel beteekent. De zomertijd heeft een gunstige uitwerking op de materieele levensvoorwaarden van het personeel hij vergroot den nuttigen tijd, dien het personeel aan zijn welzijn kan wijden veld arbeid en lichamelijke ontwikkeling enz. De zomertijd begunstigt het organiseeren van bijzondere diensten voor het toerisme; daar door is hij een bron van inkomsten voor de spoorwegen en daarmede samenhangende dien sten en een gemak voor het publiek. Het is niet ondienstig hieraan toe te voegen, dat de Engelsche spoorwegen den zomertijd voor goqd hebben aangenomen, wegens de voor- -deelen, die aj daarin zien," Boeren vóór den zomertijd. De gemeenteraad van Beerta, die bijna ge heel lit landbouwers en landarbeiders is samen gesteld, heeft zich bij meerderheid van stemmen voor de handhaving van den zomertijd uitge sproken, Verkoop van oude militaire loodsen. Op de vragen van den heer Ter Hall betref fende den verkoopsprijs van drie barakken op de Paardenmarkt te Delft, antwoordde Sc minis ter van oorlog Het is juist, dat men bezig is met het sloopen van twee (niet drie) barakken. Aangezien die barakken niet meer noodig wa ren voor den dienst van het departement van oorlog, werden zij overgegeven aan het depart, van financiën en daarna met een belendend afsluithek en eenige houjen kribben door de zorg van den ontvanger der registratie en do meinen te Delft openbaar verkocht voor een bedrag van f 2255.50. De bedoelde barakken, welke, gelet op de constructie (o. m„zijn zij niet van dubbele wan den voorzien en is daarin geen vloer aanwezig), juister met den naam „loodsen" zouden worden aangeduid, zijn in 1916 door den motordienst met militaire werkkrachten gebouwd. Volgens den toenmoligen stand der orbeids- loonen zou de bouw met burgcrwerklieden 6000 aan loon hebben gevorderd. De kosten van-de aan beide loodsen te zamen verwerkte materialen hebben, naar de prijzen in het jaar T9I6, rond f 15,000 bedragen, zoodat de kostprijs van die beide getimmerten verre is gebleven beneden het genoemde cijfer van 80,000 a f90,000. Aangezien die loodsen in minder goeden staat verkeerden, zou het geen aanbeveling heb ben verdiend, ze door de genie te doen afbreken en elders weder te doen opbouwen. Het is niet gebleken, dat de loodsen meer waard zouden zijn dan 2200 plus afbraakkos- ten. Bij de openbare verkooping is n.l. geen hcoger bod verkregen kunnen worden, terwijl het niet juist is, dat de loodsen in eenige weken tijds reeds driemaal var. eigenaar zoudeji zijn verwisseld en telkens met goede winst zouden zijn verkocht. De loodsen hebben toch sinds het tijdstip van meerbedoelde verkooping in onaf gebroken eigendom aan den kooper behoord en worden thans door diens zorg gesloopt. De Haagsche stadhuisplannen. Men meldt ons uit Den Haag Zooals men weet verluidde aanvankelijk, dat de stadhuisplannen in de zitting van den ge meenteraad van 5 dezer aan de orde zouden komen. Middelerwijl is de agenda dier verga dering verschenen, doch de voorstellen inzake den stadhuisbouw komen er niet op voor. Naar wij vernemen ligt het tijdstip, waarop bedoelde voorstellen aan de orde zullen komen, don ook nog in hot onzekere en zal het stellig wel Maart worden voor en aleer men met de voorbereiding zoover gevorderd is, dat de zaak door den Ge meenteraad in openbare behandeling kon wor den genomen. Een incident in den Raad va^- Muassluis. In den raad van Maassluis heeft1 de heer UU- denbogaardt de houding van den burgemeester in do zitting van een buitengewone raadscom missie, welke de kwestie van het ontslag van den inspecteur van politie behandelde, doch n.b. door den burgemeester zelf is geprc ideerd, scherp gecritiseerd onder bijval der andere le den. Hij diende een motie in, welke afkeuring uitsprak over de houding van den burgemeester in deze zaak en donk bracht aan den inspecteur voor de gewichtige diensten door dezen verricht vóór en tijdens de commissaris-vacature. De burgemeester weigerde deze motie in be spreking ie biengen, waarop de heeren Uilden- bogaardt, van Maris, van den Bos, Stolk en Markwet, als protest de vergadering verlièten. En de heerer van Luipen en Gribling legden verklaring of dat zij, hoewel bij niet heengingen, toch sthric de weigering van d^n voorzitter om de zaak voider te bespreken, afkeurden. Kamer van Koophandel van Gcoiland. In de laatst gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel van Gooiland werd tot voorzitter der Kamer gekozen de heer G. van Mesdag te Hilversum, en tot ondervoorzitter de heeren J. P. Dudok van Heel le Noarden en Jac. Bonz Kzn. te Huizen. De voorzitter gaf een korte beschouwing over den toestand van hali- del en industrie in het Gooi en betreurde het del door nieuwe politieke verwikkelingen, de hoop op herstel van de geschokte normale economi sche toestanden, voorloopig weder te niet wordt gedaan. Op het werk door de Kamer van Gooiland in 1922 verricht, kan, al is 't het begin geweest, met voldoening worden teruggezien en spreker was overtuigd, dat de nieuwe Kamer inderdaad tot groot nut kan zijn voor dCn handel. Fmantiëel Qv®i*zicht.' Opnieuw hebben in. de afgeloopen week de politieke gebeurtenissen hun stempel op den handel ter beurze gedrukt. Eenerzijds worden de berichten uit het Roergebied steeds dreigender, en blijkt hoe langer hoe meer, dat de Franschen zich alleen door een verdere ontplooiing van militaire machtsmiddelen zullen kunnen staan de houden. Het lijdelijk verzet der arbeiders, dat tot nu toe de pogingen der bezettingstroepen om levering van kolen af te dwingen, heeft we ten te verijdelen, zal stellig heel wat moeilijker gebroken kunnen worden, dan men van Fran sche zijde geneigd is geweest om aan te nemen. Die misrekening van Fransche zijde heeft tot gevolg, dat in plaats van een vermeerdering der leveringen in natura en een toestrooming van milliarden aan geld, de leveringen met in begrip van die van steenkolen geheel tot stil stand zijn gebracht en dat Frankrijk vooralsnog voorloopig gedwongen is, om aan de bezetting van het Roergebied aanzienlijke bedragen ten koste te leggen, in plaats van geld in de be rooide Fransche schatkist te doen vloeien. Intusschen zal ook voor Duitschland zelf de feitelijke afscheiding van liet industriegebied on afzienbare gevolgen moeten hebben. Wel ^-ordt thans nog zooveel mogelijk getracht, en gelukt het ook in vele gevallen, om kolentreinen onder de oogen der Franschen in het onbezette gebied to smokkelen. Wanneer echter eenmaal het dou- ape-cordon, waarvoor thans de noodige voorbe reidingen worden getroffen, strakker zal zijn ge trokken, zal het niet langer mogelijk zijn, kolen- tieinen etc. naar het onbezette gebied te diri- geeren. Af te wachten blijft of het do Duitschers dan zal gelukken, een zoodanige chaos in het spoor wegvervoer naar het westen te handhaven, dat ook de Franschen van deze leveringen gespeend moeten blijven. Dc waarschijnlijkheid pleit er voor, dot het de Fransche bezetingst roepen na korter of langer tijd wel zal gelukken, in dit opzicht den toestand meester te worden, te meer, omdat zij op de bevolking van het bezette ebied de leus zullen kunnen toepossen„Wie niet werkt, zal niet eten." Indien het op deze wijze loopt, don zullen dc Franschen op den duur hun kolon etc. wel binnen krijgen, al is het dan misschien met zóó hoogc bczettingskosten, dat het financieel voordeeligcr ware geweest, het Roer-avontuur niet te beginnen, en al zal zeker de verbittering, die thans zoowel in dit deel van Duitschland als in het onbezette ge bied wordt gezaaid a"erminst ten goede komen aan de nationale veiligheid, die de Franschen vóór alles trachten te verkrijgen. Geheel afgezien echter van de vraog, of op den duur de Franschen al of niet op hun reke ning zullen komen, kon wel met groote stellig heid worden voorspeld, dot voor Duitschland voortdurende bezetting van het Roergebied een voudig catastrophoal moet worden. Enkele so bere, maar sprekende cijfers bewijzen dit vol doende. Van de Duitsche steenkolenproduciic komt 92 uit het Roergebied, vnn.de Duit sche cokesproductie 80 van die van ijzer erts 41 van gietijzer 74 Ij van zinkerts 44.4 en van lood 40.2 Het is natuurlijk volstrekt onmogelijk, dot deze percentages aangevuld zouden kunnen worden door aanvoer van andere zijde. Wel kan men het tekort verminderen door beperking van den treinendienst, vermindering von de ver lichting in de ste-'en, zuinigheid bij het gebruik van brandstoffen enz. Hoeveel hiermede te be reiken is, zij het ook ten koste van groote ont beringen der bevolking, heeft ons eigen land tijdens den oorlog bewezen, toen de steenkolen- productie "kon worden teruggebracht tot dc helft van den vóóroorlogstijd. Weliswaar kon dit resultaat voor een deel slechts worden bereikt, doordien vele fabrieken etc. wegens gc-brek aun grondstoffen, wier invoer door de geallieerden niet wer<l toegelaten, moesten sti'staun. Ditzelf de geval zal zich echter stellig ook in het on bezette gedeelte van Duitschland gaan voor doen, nu de Mark zoodanig is gedaald, dat in voer uit het buitenland in vele gevallen even onmogelijk wordt, als wanneer het land dooi een militaire blokkade zou zijn afgesloten. Zelfs echter als wij aannemen, dut Duitsch land, evenals destijds ons eigen land, de helft op zijn steenkoiengebruik weet te bezuinigen, dun nog blijft er een tekort van 55 bestaan, dat in geen velden of wegen door invoer van buiten gedekt zal kunnen worden, al geeft de Duitsche nijverheid op het oopenblik belang rijke bestellingen aan de Engelsche kolenmarkt. Tegenover de behoeften, ook als zij op de bo venbedoelde wijze mochten worden geredu ceerd, zinken die orders eenvoudig in het niet. En evenmin zal men het tekort aan ertsen kannen dekken, omdat de Duitsche staalfabrie ken geheel zijn ingericht op het gebruik van ert sen uit Lotharingen en ui» het thons bezette gebied, zoodat elke omschakeling een werk vAn zeer longdurigen adem zou zijn. Indien de Roer- bezet ling voortduurt, en 'hiervoor moet in derdaad worden gevreesd, dan be aat der halve het gevear, dat binr.cn enkele maarden het economisch leven in Duitschland vrijwel volkomen ten gronde zal werden gericht. Van een oorlogsschatting zal dar. in het geheel niets meer '*unr.cn komen, maar de Franschen zu'- !en dan ten koste van een or.'reddering, die in hun eigen staatsfinanciën r- moeten gaan in treden, hebben bereikt, dal thans hun groote tegenstander geheel buiten gevecht zal zijn ge steld. V/elke perspectieven dit opent voor den loop der wisselkoersen, behoeft nauwelijks te wor den in het licht gesteld. Dat ce beurs zich vol komen rekenschap geeft van de gevaren, die thans het economisch leven erger den ooit te voren zijn gaan bedreigen, blijkt we! uit de ver dere sensationecle verlaging die zoowel in de noteering van de Duitsche mark als in die van den franc is ingetreden. De markenprijs hier te lande- kan nog slechts in cijfers worden uitge drukt, die veel op een algebraïsche formule be ginnen te gelijken. Misschien komt dc daling van ccn markenprijs en de hiermede natuurlijk parallel loopende rijzing van de wisselkoersen op het buitenland in Duitschland beter tot uiting, wanneer wij de zaal*, omkeeren en deze stijging der noleeringer. in Eerlijn vermelden. Een week of vier geleden was men 'n Duitsch land stom van ontzetting, omdat de dollarkoers tot 60Ó0 mark p°r dollar was gestegen. In den loop van deze week heeft de dollar echter voor bijgaand een star.J van meer dan 50,000 be reikt, en onze Hollandsche gulden bijgevolg een noteering van meer don 20,000 Mark. Wel te verstaan voor een enkelen gulden, waarvoor men vóór den oorlog slechts circa anderhalve mark kon krijgen. In enkele weken tijds is der halve de mark gedaald tot ongeveer een tiende vnn wat hij nog aan waarde over had. Het niveau is thans bijna gelijk aan dat van den Oostenrijkschen kroon. De Poolse he mark, d:c naast den Russischen roebel wel een klassiek voorbeeld scheen voor algeheele waardeloos heid, heeft thans het niveau van de Duitsche mark overschreden. Van een stabiliseering van <le mark en het aangaan van een buitenlandsche leening voor dit doel zal onder deze omstan digheden in afzienbaren tijd geen sprake meer kunnen zijn. Hoe ernstig deze gebeurtenissen ook mogen wezen voor het economisch leven, toch was dit nog door andere gevaren bedreigd, welke, in dien zij niet op het laatste oogenbük haddeiv kunnen worden afgewend, nog ernstiger hadden kunnen worden dan de reeds zoo weinig bemoe digende gang van zaken in Duitschland. Wij be doelen de Mosoel-kwestie, waarover het tus schen de Engelschen en de Turken in Lausanne hoe langer hoe meer was gaan spannen. In den aanvang der week zag het er uit, alsof zoowel de Turken als de Engelschen van plan waren, het op ejn breuk te laten aankomen. Zulk een breuk zou de waarschijnlijkheid hebben betee- kend van een nieuwen oorlog in het oosten, met alle verwikkelingen, die daaruit hadden kunnen voortvloeien. Het is te begrijpen, dat onder die omstandigheden de fondsenmarkt aan vankelijk een uiterst lusteloos verloop heeft ge had. Toen echter bleek, dat de Turken tenslotte wel bereid zullen zijn, groote concessies te brengen, teneinde een nieuwen oorlog te ver mijden, al zal een definitieve beslissing hierom trent eerst over een week genomen worden, is ook in de stemming ter beurze een aanmerken lijke verbetering ingetreden. Evenmin als de Europecscho beurzen heeft de effectcnmorkt te New-york 2Ïch aan d n invloed der politieke gebeuiu nissen uim d'e overzijde van den Oceaan kunnen onttrekken, al wordt hier nog steeds de geringere afzet naar overzee gecompenseerd door ccn levendie.e vraag van binnenlondsche zijde. Vooral wat do ijzer- en staalindustrie betreft, is dit het geval, eenerzijds tengevolge von de groote bestellingen van wagons en materiaal door de spoorwegen, en voorts door de vermeerdering van het ge bruik van ijzer en staal door dc verder verwerf kende industrieën, waaronder in de eerste plaats wel dc auiomobielnijverhcid genoemd mag wor den. Reeds het vorige jaar had dc automobielen- fabricage in de Ver. Stalen een ongekenden om vang bereikt. Er werden n.l. 2,227,999 auto's vervaardigd, waarmede het record van 1920 met 322,000 wagens werd overtroffen. In Amerika zijn thons 11,500,000 automobielen in gebruik, en nog steeds wordt de productie ver der opgevoerd, in de verwachting van een nog levendiger omzet. Wat de ijzer- en staalindustrie betreft, zoo is, blijkens een mededceling vnn den president der groote Bethlehem Steel Corporation de-binncn- londschc vraag thans zoo enorm, dat de staal industrie op het oogenbük geen grooteren ex port noodig heeft. De productie der staalindus trie wordt thans zoo hoog opgedreven, als by het tegenwoordige gebrek non arbeiders slechts' mogelijk is. Dit gebrek aan arbeiders, dat is toe te schrijven non dc in het vorige jaar ingevoer de verscherping der immigratiebcpalingen, doet zich in alle bedrijfstakken in dc Unie gevoelen, en heeft reeds geleid tot een olgemcenc stijging der loonen. Aan deze stijging van het loon niveau is het tc wijten, dat dc bedrijfsuitkomstcn van verschillende ondernemingen, die in het afgeloopen jaar weder goed von werk voorzien, zijn geweest, tenslotte nog teleurstelling gei wekt hebben. Zoo heeft de U. S. Steel Corporation, on danks een aanzienlijke vermeerdering van den afzet, in het laatste kwartaal von 1922 haar d'vidend nog niet kunnen verdienen, en moest wederom bijna VA millicen dollar aan het uit de vroeger behaalde wir.sterr gecreëerde surplus onttrokken worden. Do netto-ontvangsten in do laotste drie maanden van 1922 toonden welis waar een belangrijke verbetering aan in verge lijking met het laagste punt der depressie-perio de (zij bedroegen n.l. 15.37 millioen doll., te gen 10.74 millioen dollar in het dorde kwar taal van 1921, toen de ontvangsten het laagst waren), maar blijven nog zeer aanzienlijk tem achteren bij de cijfers van de beide voorafgaan de jaren, toen de kwartaal-ontvangsten ge middeld nog ca. 30 millioen doll, bedroegen, terwijl van een vergelijking met dc tijdens de „boom"~periode van 1917 behaalde resultoten, die netto-ontvangsten van Om cn bij de 1Ö0 millioen te zien gaven, in hat geheel nog geen, spiake kan zijn. Voor het geheelc juar 1922 be droegen de netto-ontvangsten der Steel corpo ration 58.73 millioen dollor, eon verbetering in vergelijking met 192T, toen slechts $55.94 mrliioen ontvangen werd,'doch nog niet de helft van dc netto inkomsten in elk der beide vooraf gaande jaren. Dit teleurstellende resultaat, dut voorbijgaand ccn ongunstigen invloed op de New-yorkschc beurs heelt uitgeoefend, is voor name. ijk te wijten aan dc loonsverhooging van 20 die in den loop van 1922 moest worden toegestaan, en voorts aan de hoogere prijzen yoor steenkool cn cokes. Von een verlaging dór bran ds tof fenprijzen zal voorloopig wel geen, sprake kunnen zijn; inte cndecl wordt in ver* band met de grootere vraag tengevolge van het uitvallen van een aanzienlijk deel der productie van het Roergebiec nog een belangrijke verdere «tijging der steenkolenprijzcn verwacht. Cp dc Amsterdomsche beurs heeft gedurende het grootste deel der week een fluuwe stemming, ds overhand ••ehod. Slechts in een enkele af-iee- ling, n.l. c:e voer rubberwaarden, viel zoo nu en dan eenige opleving te bespeuren, doch deze kon ccn langzaam afbrokkelen der koersen niet verhinderen, niettegenstaande een aanhoudend vaste stemming voor het product te Londen em het é"unv e verloop van de hier gehouden rub- berveiliiyg. Het blijkt, dot men in Engeland, ondanks de pressie van Amcrikaansche zijde, heel weinig voelt voor een wijziging van het thans toegepaste restrictie-systeem. Van hol: dreigement der Amerikanen, om een eigen rub berindustrie op de Philippijnen te vestigen, ten einde zich onefhankelijk te maken van do Britsch-Indische rubberindustrie/ trekt men zich ir. de Engelsche rubberkrir.: cn slechts weinig aan. Indien al tot zulk een maatregel mocht werden overgegaan, waartoo op zich ze'f, gczfèm de hcoge ermede verbonden kosten en de groote risico s nog wel niet zoo gemakkelijk zol wor den besloten, dan zouden toch jaren moetcni verloopen, alvorens eenige productie zou kun nen worden verkregen. Tegen het einde der week is dc stemming voor rubberwonrden weden vast geworden, terwijl ook in de andere hoeken een herstel is ingetreden. Voor een afzonderlijke bespreking der overige afdeeiingen is geen aanleiding. Van fn- üustrieele waarden waren Jurgens opnieuw la ger, op het bericht, dat de directie besloten.' hcoft, geen interim-dividend op de verschillen de* soorten pref. aandeelen uit te. keeren. We heeft de directie aan de desbetreffende mede dceling toegevoegd, dat de door de dochter ondernemingen behaalde winst een uilkecring ven 6 preferent dividend zou wettigen, doch dat zij er de voorkeur aan geeft, onder de'te genwoordige onzekere economische en poli tieke verhoudingen de dividendpolitiek voor 1922 eerst vast te leggen bij gelegenheid der aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering von aandeelhouders. Ter beurze meent men dat deze „onzekerheid" hoofdzakelijk betrek king heeft op hetgeen zich thans in Duitsch land afspeelt, en bij de groote belangen, die het Jurgens-concern in Duitschland heeft, vreest men, dat het bedrijf ook in de naaste toekomst een ongunstigen invloed van de ontwrichting van het economisch leven in Duitschland zal moeten ondervinden. Dat dc toestand der mar garine-industrie op zich zelf niet slecht is, blijkt intusschen uit het feit, dat de Van den Bergh- fobrieken een interim-dividend van TV- 'op de gewone aandeelen A. hebben aangekondigd, op rekening van boekjaar 1922,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9