„DE EEMLANDER" BUITENLAND. FEUILLETON. Bet doofleoft zwijgen. iBnimïspiiüsr'T^r Wj I- AMERSFOORT. A. v. d. WEG jVoorJaars-Hoeden ZUIVERE RAUWE MELK KARNEMELK YOGHURT BOTER RQOYI DEPOT 1ITREGHISCHIWEB 14. TEL JIB. 2te Jaargang No. 106 fooc* 210^ idem iranco pet poet r 3.*—, pgr week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 047» afaonderlijke nummers 1 0.05. a a a a 9 AMERSFOORTSGH DAGBLAD DIRECTEUR-UITGEVERi J. VALKHOFF. JJRNHEMSCH'E'POORTWAL 2 A. POSTREKENING N*. 47910. TEL INT. SIS. Dinsdag 6 Februari 1923 PH11S DER ADVERTENVIEN met Inbegrip van ecn bewijsnummer, elke reget meer 0.25, dienstaanb e# dingen en Llcidadigheids-adve tenticn voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zccc YoordccÜgc bepalingen voor het advcrlecrcn Ucne circulaire, bevattende de voorwaarden. wordt op aanvraag toegezonden. OVERZICHT. Zoowel in de Roerstreek als in het nabije Oosten heeft dè situatie zich op bedenkelijke wijze verscherpt. De lezer heeft zich reeds een denkbeeld kunnen vormen van den ernstigen loop, dien de zaken zoowel in het Roergebied als te Lausanne hebben geno men. Bepalen wij ons eerst tot wat over onze Oostgrenzen gebeurt. De economische en poli tieke oorlogvoering in het bezette gebied heeft van beide kanten aanleiding gegeven tot het nemen van krasser maatregelen. De ontwikke ling van zaken schijnt aldus te zijn: de Duit- schers hebben onder voorgeven, dat eT in Duitschland ecn bedenkelijk kolengebrek heerscht, zoodat zuinigheid ten zeerste geboden is, de internationale treinen" gewoonweg maar laten stoppen. Zij meenden, dat de kolen- schaarschte een zoodanigen omvang had aange nomen, dat er alle reden was om den expiess ParijsBoekarest en den express Parijs—Mün- chen—Preag niet langer te laten rijden. Deze internationale treinendienst is dus sinds enkele dagen vervallen en dat is bij de Franschen in slechte aprde gevallen. Dezen hebben den Duit- schen maatregel direct beantwoord. Niet alleen hebben de Franschen in den vorm van ecn ulti matum aan de Duitsche overheden laten weten, dat, wanneer zij niet binnen een etmaal tijds de internationale treinen doorlaten, alle Duit sche treinen zullen worden vastgehouden tus- schen Appenweiler en Offenburg, maar tevens, dat de bezetting wordt uitgebreid. Deze occu patie is reeds 'n feit geworden. Zondagmorgen is Franschc ruiterij Offenburg binnengerukt, ter- vijl tevens Appenweiler werd bezet en het schijnt, dat de Duitsche lezing juist is, volgens welke het voornaamste doel der nieuwe bezetting is de kolentransporten langs de lijn Frankfort—Frei burg—Bazel (het verkeer dus tussohen Duitsch land en Zwitserland) te controleeren en om deze via Kehl naar den Elzas te dirigeeren. Door den nieuwen maatregel is dus thans ook Badensch gebied bezet. Het Badensche kabinet is dadelijk na het gebeurde bijeengeroepen en het trekt één lijn met de Pruisische en rijksregeering, wat de tegenwerking der Franschen betreft. De ambtenaren krijgen opdracht niet aan de Fran- sche bevelen te gehoorzamen, maar alleen te luisteren naar de instructies van hun eigen re geering. Men ziet dus uit het vorenstaande, dat het conflict zich heeft uitgebreid en de consequentie van de houding der Franschen, die bij wijze van sanctie tevens verschillende telefonische -ver bindingen hebben verbroken, is, dot het Duit sche verzet steeds zal worden beantwoord door maatregelen van de tegenpartij, die natuurlijk alles in het werk zal stellen om dezen tegen stand te breken. Terwijl de noodlottige prestige-politiek van beide zijden dus wordt voortgezet en de heele bezettingsonderneming een zaak van Ausdauer is geworden, waar heel wat tijd en kosten mee zijn gemoeid en die heel wat economische ellen de tengevolge kan hebben, terwijl de haat tus- schen twee volkeren telkens meer invreet, gaat Poincaré door met zich te rechtvaardigen zoo gisteren aan een diner, dat door een vereeniging van journalisten te Parijs werd gegeven. Bij deze gelegenheid heeft de Fransche minister president in den breede uiteengezet, dat Frank rijk, na jaren lankmoedig te zijn geweest, einde lijk zich tengevolge van Duitschland's kwaden wi1 genoopt zag zijn toevlucht te nemen tot dwang. Frankrijk, aldus de strekking van Poin- caré's rede, wil slechts schadeloosstelling er langen en garanties voor zijn veiligheid. Aan toegeven denkt Poincaré blijkens zijn woorden riet en wanneer het noodig is, zal Frankrijk nieuwe economische maatregelen nemen. Loyale j voorstellen wil Frankrijk wel bestudeeren, wan neer Duitschland daarmee voor den dag mocht komen; maaT wij zullen, aldus Poincaré, ze on derzoeken, zonder ons van te voren voorwaar den te laten opleggen. En geen enkele' belofte kon Frankrijk, dat geen centimeter Duitsch ge bied wenschte te annexeeren, ertoe brengen panden uit handen te geven, die Frankrijk zich zag genoodzaakt te nemen. Wanneer men kennis neemt van Poincaré's inzichten, dan wijken ze merkwaardig af van de opvattingen, welke de Britsche oud-premier Lloyd George, die weer uit Algeciras in Enge land is aangekomen, onder woorden heeft ge bracht. Z. i. waren de Duitsche steenkolenleve- lanties over het algemeen bevredigend en Lloyd George was de mecning toegedaan, dat Frank rijk een politieken flater had geslagen door het ondernemen van 't Roeravontuur Wanneer men rekening houdt met het feit, dat Duitschland de Saarkolen geheel en de Opper-Silezische voor een goed deel heeft verloreif aldus Lloyd George's gedachtengang dan waren de Duit sche leveringen uit het Roergebied voldoende. Zelfs wanneer de bezetting iets gunstigs voor Frankrijk opleverde, dan zouden volgens Lloyd George de resultaten toch zeer gering zijn en lang niet evenredig aan de kosten, die met de occupatie gemoeid worden. De Duitschers ver zetten zich sinds den wapenstilstand voor het eerst tegen den druk, waarvoor zij tot dusver het hoofd had-den gebogen. Duitschland's nieuwe houding acht Lloyd Georgè een belangrijk en ernstig feit, daar Frankrijk's tactische fout iet voor Duitschland bezwaarlijk maakte toe te ge ven. Tot zoover de meening van den oud-pre mier. Nu, wat toegeven betreft, er is nog geen enkel teeken, dat erop wijst, dat Duitschland hiertoe zal besluiten Het verzet zal stellig nog systematischer worden georganiseerd. En Frank rijk zal het beantwoorden. Men vraagt zich af, wie getroffen zal worden, wanneer de bom barst Zelden is een conferentie meer gekenmerkt geweest door ups and downs don die van Lau sanne. Men meende Zondag zelfs een oogen- blik, dat men de grootste moeilijkheden te bo ven was gekomen en dat de discussies nog den zelfden dag zouden leiden tot het teekenen van een tractaat lusschcn de geallieerden en de Tur ken. Reuter seinde zelfs, dat het Turk- sche antwoord in hoofdzaak behelsde dat, ge zien 't feitdat de principieele kwesties waren op gelost Ismct bereid was 't vredesverdrag met zekere reserve op punten van bijeenkomstig belang te teekenen. De Mosoel-kwestie zou bin nen een jaar tijds tusschen Engeland en Tur kije worden geregeld. En dan zou het viede zijn. Maar deze duif, die al met de hand was te vangen, is plotseling heel, heel ver gevlo gen. De conferetnie mislukte nog op het laatste oogenbb'k, doordat Ismet elke con cessie inzake de juridische capitulaties wei gerde. De vredesconferentie is dus feitelijk ge ëindigd, zonder als vrucht den vurig begeerden vrede af te werpen. De delegaties gaan naar huis en Ismet heeft in een onderhoud met jour nalisten uiteengezet, dat wel-is-waar de relaties tusschen de geallieerden en Turkije door de over eenkomst van Mocdania worden beheerscht, tot het oogenblik, dat de Turken officieel in kennis zijn gesteld van het eindigen der conferentie, maar dat daarna ieder weer zijn vrijheid van handelen kan hernemen. Deze vrijheid van han delen kan, wanneer de Turken en de geallieer den willen, bcteckenen: voortzetting van den oorlog. Twee verklaringen in verband met de misluk king der conferentie zijn van belang: die V3n Ismet en die van den Franschen gedelegeerde Bompard; de eerste wijt de mislukking aan de houding der geallieerden ten opzichte van de economische bepalingen van 't ontwerp-tractaat, die de Turksche onafhankelijkheid zouden aan tasten, de laatste geeft de schuld aan de Turken, die den vreemdelingen geen enkelen waarborg wilden aanbieden op het stuk der rechtspraak. Dit verschil tusschen de opvattingen over de juridische capitulaties derhalve wordt door Bom pard als de beslissende factor van de mishtkking der conferentie beschouwd. Intusschen is een feit, dat zoowel de kwestie der economische bepalingen als die dor rechtspraak voor vreem ZioktRverplegisigsirtih^n - delingen het hare ertoe hebben bijgedragen, dat de vrede in 't nabije Oosten nog op het laatste nippertje, terwijl de kansen zoo goed leken, on- geteekend bleef. Dit is te betreuren, alleen reeds wegens het feit, dat het na weken en weken lang onderhandelen gelukt was, dank zij tal van wederzijdsche concessies, vrij dicht tot elkqar te komen. De hardnekkigheid, waarmee de partijen op hun standpunt stonden, terwijl naar het leek de opvattingen niet al te zeer meer uiteenliepen, heeft den vrede doen verloren gaan. Ook hier heeft de prestige-politiek zich op voor de wereld fatale wijze gewroken. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Uitbreiding der occupatie. B e r 1 ij n5F e b r. (\V. B.) Naar aanleiding van de nieuwe rcchtschennis der Franschen in zake de uitbreiding van het bruggehoofd van Kehl, zijn twee nota's verzonden. De ccne is door den minister van buitcnlandsche zaken aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs gezon den, de tweede is dooi den voorzitter der inter- geallieerde Rijnlandcommissie gericht tot den rijkscommissaris te Cob'enz. De Frankfurter Zcitung meldt uit Goddelau bij Darmstadt, dat Fransche troepen Zondag voormiddag het station daar hebben bezet en daarmede niet alleen het spoorwegverkeer tus schen Frankfort a. d. Main en Manheim, maar ook dat naar Worms volkomen afsneden. Het station is afgezet. De troepen zijn dadelijk be gonnen met het opladen der voorrraden hooi en stroo, op het goederenstation opgestapeld. Berlijn, 5 Febr. (N. T. A. Draadloos). Be halve Offenbach en Appenweiler hebben de Fransche troepen gisteren ook het station God delau bezet en daar het spoorwegverkeer tus schen Frankfort en Mannheim afgesneden. De troepenconcentraties te Ludwigshafen doen vrcezen, dat ook de bezetting van Mannheim wordt voorbereid. f „L'HIROüDELLE" jjin Brillautine*zij4lle> Mod. klenreu Aardige modellen. f 7.50 f 5.25 Duitsche verklaring over den inval in Baden. In verband met de reden, die de Franschen opgeven voor het binnentrekken in Baden, wordt er van bevoegde zijde te Berlijn aan her innerd, dat Duitschland tengevolge van de af sluiting van de kolenzendingen uit het Ruhrge- bied een vierde van alle treinen moest laten uit vallen, in de eerste plaats natuurlijk de luxe- treinen, waarvan het minste gebruik werd ge maakt. De voornaamste aanleiding voor het niet meer laten rijden der internationale treinen was ook de zorg voor de veiligheid der reizigers, in zonderheid Franschen en Belgen. Op den Orient- exprestrein was b.v. in Jan. reeds r gescho ten. In de commentaren der Duitsche bladen aan gaande de bezetting van nieuw gebied in ver band met deze treinenkwestie, wordt erop ge wezen, daf 'noogsten slechts kleine economische rspressoillc-maaregelen hadden kunnen worden genomen, indien Duitschland zich door het la tten uitvallen der treinen inderdaad aan schen ding van het verdrag schuldig had gemaakt. De Lokal Anzeiger maakt de opmerkingEerst dringt men wederrechtelijk in het belangrijkst* productie-gebied van Duitschland, brengt aldaar arbeid en verkeer in wanorde, sluit ten slotte alle kolenzendingen af en wanneer Duitschland daarop gedwongen is het spoorwegverkeer te beperken, dan constateert men schielijk eene nieuv.e inbreuk op het verdrag, die met nieuwe sanctie gestraft moet worden." Arrestaties en uitwijzingen. Dusseldorp, 5 Febr. (W. B.) De presi dent der politie te Essen is heden door een Franschen kapitein met ongeveer vijftig Fran sche soldaten gearresteerd. Do politic-president, die geweigerd had om het verbod de officieren der bezettingstroepen te groeten in te trekken, bevindt zich op het oogenblik te Bredeney. De Fransche maatregelen. Dusseldorp, 5 Febr. (W. B.) Op bevel der bczettingsautoriteiten is de uitvoer van ben zol, teer en ammoniaksulfaot uit het bezette naar het niet-bezettc Duitschland verboden. Het lijdelijk verzet. Berlijn, 5 Febr. (W.-B.). In een procla matie aan de ambtenoren en geëmployeerden von het financieel beheer des rijks, zegt dc rijks minister van financiën o.o.: Bij de tegen alle recht indruischendc bezetting van Duitsch ge bied door Franschen cn Belgen, is er maar één mogelijkheid voor verdediging, n.l. onbuigzame tegenstand tegen de onrechtvaardige verorde ningen. Elkeen weet, dot het in dezen verdedi gingsstrijd gaat om het voortbestaan van het Duitsche vaderlohd. In drie moeilijke weken hebben de geëmployeerden bij de financiën op voorbeeldige wijze de verwachtingen vervuld, die in hen waren gesteld, ondanks al de verlei dingen en de bedreigingen met opsluiting in een interneeringskomp cn zware geldboeten. Uitge- wezen werden zonder erbarming tot zelfs zieken en gebrekkigen. In de geheele groote menigte der financieele ambtenaren zijn er maar twee verraders geweest. De minister deelt ten slotte mede, dal hij de nomen der ambtenaren, die hun trouw hebben betoond, bekend zal maken in een eerelijst in het staatsblad. Het spoorwegverkeer. Keulen, 5 Febr. (W.-B.). De toestand van het verkeer in de rijksspoorwegdirectie van dis trict Keulen is heden als volgtTengevolge van dc houding, aangenomen door den rijksminister voor het verkeerswezen, zijn hedennacht bijna al de stations der Fransche en Belgische zones door troepen bezet. Inmenging in den treinen loop is nog niet gesch'ed. Het internationale verkeer der D-treinen tusschen Keulen en Aken geschiedt volgens het beperkte program. Fransche plannen inzake het verkeer. P a r ij s, 6 Febr. (Havas). Letroquer en ge neraal Weygand zijn naar het Roergebied ver trokken en hebben met de generaals Degoutte en Payot de grondslagen vastgesteld voor een pion van vervoer per spoor cn langs het water. Voorts zullen zij met generaal Degoutte en met Coste dc toepassing van nieuwe sancties be studeeren. Het kolenvraagstuk. Wolff meldt uit Berlijn: Daar Coste, de Fransche commissaris voor de kolencontróle, aan buitcnlandsche journalis ten over het kolenvrangstuk misleidende onjuis te mededeelingen deed, heeft de rijkskolencom- missaris Stutz tot een vertegenwoordiger van het Berliner Tageblatt o. a. gezegd, dat het Roergebied zelf de voornaamste verbruiker van zijn eigen kolen is. Slechts 43 percent ging naar net onbezette Du'tschlond. Zelfs wanneer het Roergebied geheel werd afgesnoerd, zou het onbezette Duitschland toch nog de helft van zijn steenkoolverbruik uit andere steenkool-ter reinen kunnen dekken. Ook voor cokes is het Roergebied de hoofdverbruiker. Voor de ver meerdering van dc hoeveelheid kolen in 't onbe zette Duitschland zou in aanmerking komen de vermeerdering der productie door overwerk in de onbezette streken en invoer. Op vermeerdering der productie ging Stutz voort moet in de eerstkomende dagen beslist worden gerekend en wel ter hoogte van een half millioen tonnen per maand. De invoer uit Poolsch Opper-Silezië en Tsjecho-Slowakije is bevredigend. De Engelsche invoer zal naar men hoopt den vroegeren stond weer bereiken. Bo vendien konden de gezamenlijke Duitsche ver- bruiksstreken den laatsten tijd groote voorra den verzamelen, de spoorwegen voor veertig dagen, de industrie en de gas- en electriciteits- fobricken voor ruim een maand. Daarbij komen de besparingsmaatregelen en gelukkigerwijze het zachte weer. De afsnoering van het Roer gebied zal voor dit gebied zelf tot een buitenge wone vermindering der productie en verstop ping van het verkeer leiden. Voor Frankrijk is het economisch resultaat der bezetting gelijk nul. In drie weken beeft Frankrijk zich evenveel kolen kunnen verschaf fen als Duitschlund onders per halven dag le verde. Kolen voor dc neutralen. Parijs, 5 Febr. (Havas). De bczettings autoriteiten mccnen, dat de neutralen niet onder dc bezetting mogen lijden zij hebben maatrege len genomen, dat elke week vijf kolentreinen naar Zwitserland gaan. Het ophouden der kolen zendingen naar Nederland is maar van voorbijgoanden oordde verzendingen zullen binnenkort worden hervat. Loonregeling voor de mijn werkers. Essen, 5 Febr. (W.-B.). Bij de onderhan delingen over het loontarief tusschen de mijn- dircctcuren cn der organisaties der werknemers in den mijnbouw is men heden tot overeenstem ming gekomen de looncn voor Februari zullen met 80 pCt. worden verhoogd, vergeleken bij Januari. Het doodgeschoten meisje. Berlijn, 5 Febr. (V. D.) Te Dusseldorf schoot Zoterdag een Fronsch korporaal zonder blijkbare aanleiding in een groep kinderen en wondde een meisje zwaar, dat kort daarna over leed. (De Franschen wijten, zooals wij gisteren mededeelden, het gebeurde aan een ongeluk. Red.) De Fransche commandant bood 100.000 papieren marken als schadeloosstelling. De re- gccringspresident dr. Grützner verklaarde, dat zulk eene geringe som onbetamelijk was cn schonk zelf als vooiloopigc bijdrage in de be grafeniskosten van het gedoode kind 200.000 mark. Amcrilcaansche opvattingen. Berlijn, 5 Febr. (N. T. A. Draadloos). Uit Washington wordt geseind, dat in een officieuse nota als antwoord op het beroep der Duitsche arbeidersorganisaties, hetwelk aandrong op tus- schenkomsl van Amerika inzake de bezetting van het Roergebied, Harding heeft laten ver klaren, dot de Ver. St. in geen geval als scheids rechters kunnen optreden in een zuiver Euro- peeschc kwestie. Reis n den rijkskanselier. Rijkskanselier Cuno was gisteren nog te Bar men, waar een Rijnsche provinciale landdag plaats heeftvandaar reist hij naar Munster tot het bijwonen van den Westfaulschen provincia len landdag. Heden wordt hij weder te Berlijn terugverwacht. De trein van dr. Cuno in botsing. Elberfcld, 5 Febr. (W. B.) Hedenmid dag is de sneltrein, waarin zich rijkskanselier dr. Cuno bevond, bij Hagen met een goederen trein in botsing gekomen. Niemand werd ge wond. Cuno zette met ecn anderen trein ziin reis naar Munster voort. Staking in het Saargebied. Saorbrucken, 5 Febr. (W. B.) Bij de staking der mijnwerkers in het Saargebied zijn 75.000 arbeiders betrokken. Zonder hartstocht begrijpt men den harts tocht der tijden niet. Albert Verweij. Oorspronkelijke detectiveroman door R. J. BRANDENBURG. 6 Toen wij weer aan ons tafeltje zaten, boden lakeien ons koelen, parelenden Rijnwijn en alle jongeiui hieven hun glas op om le drinken op het welzijn van lady Carson; ik knipte een oogje tegen May, die terug lachte, als wilde ze zeggen: wacht maar, straks aan het souper krijg ik mijn beurt wel. De niet-dansers schenen geen behoefte te heb ben aan een ve: koelenden dronk, we zagen de bedienden gaan met glazen met dampende groc en punch. Tante Jone dronk thee, ze drinkt nooit iéts anders; spiritualiën doen haar hoofdpijn krijgen en koffie mankt haar nerveus. Daar klonk de muziek weer en wij dansten. We dansten heerlijk dien avond, het strijkje scheen er plezier in te hebben, het streek ten* minste met een bijzonder élan de two-steps, jazz's en walsen. Het was werkelijk geanimeerd: de kijksters schenen zich ook nogal te vermaken en lady Carson zag rood van vreugde dat het haar ge lukt was een avondje te organiseeren dat nu eens niet mislukte. De heeren waren druk aan rt kaarten. Af en toe klonken de speeltermen, de rook der geurige havanna's slierde in blauwe vegen boven de meestal kale schedels der spelers. Gelukkig, de bergerettes waren ten gehoore bracht. Een beleefdheidsapplausje klonk en na dat het gesprek weer was opgevat en het kab belend woordenbeekje weer een kwartiertje had geruischt, verzocht de gastvrouw Tilly nog eens te zingen, maar deze weigerde beleefd, wilde de begerettes geen concurrentie aandoen. Toen ging May aan haar moeder vragen of er ge danst mocht worden. Het mocht en even later verscheen het strijkje, gewaarschuwd dooi e-.-n der bedienden. Het bestond uit twee violistefi en een cellist, alleen in de gebruikelijke roode jasjes en met gewildigc artistenlokken en hoog blonde pianiste met een spits gezichtje. Onder vróolijken kout zochten de jeugdige paartjes den dansvloer op cn maakte ik de po lonaise aan den arm van Arthur, die me in 't oor zeide dat hij blij was eens even te kunnen wandelen. De oudere dames hadden zich zóó gezet, dol ze het dansen gemakkelijk konden gadeslaan, voor de dito heeren zetten de lakeien de speel tafeltjes gereed. We hoorden sir James knor ren „Nee, ik speel niet, als je de bank van Mon te Carlo hebt doen springen...." Het verdere gmg verloren doordat het strijkje een ïikschen marsch begon te spelen, waarbij de blonde pia niste op de toetsen beukte met alle kracht van haar fragiel lichaam. „Zou ze nu nooit eens willen meedansen vroeg ik en Arthur glimlachte me toe. „Ze zal wel moe gedanst zijn," zei hij. On middellijk na den marsch entameerden de rood- jassen een slepende Fransche wals. Arthur walst heerlijk en wij zweefden over den parketvloer en vergaten alles om ons heen, toen wij elkaar in de oogen keken. Toen we weer aan ons tafeltje zaten, boden lakeien ons -koelen, parelenden Rijnwijn en alle jongelui lueven hun glos op om te drinken op het welzijn ven lady Carsonik knipte een oogje tegen May, die terug lachte, als wilde ze zeggen wacht maar, straks aan het souper krijg :k mijn beurt wel. Dc niet-dansers schenen geen behoefte te heb ben aan een verkoelenden dronk, we zagen de bedienden gaan met glazen met dampende groc cn punch. Tante Jane dronk thee, ze drinkt nooit iets andersspiritualiën doen haar hoofd pijn krijgen en koffie maakt haar nerveus. LAKBALSCHOENEN SNEEUWSCHOENEN JACMTSCHOENEN VOETBALSCHOENEN HET BESTE BIJ JOH. VAN DJJK Seïïoenwerft en ^portLarlsltelen l'! Langesêraat 516 - Tel. 70 Daar klonk de muziek weer en wij dansten. We donsten heerlijk dien avond, het strijkje scheen er plezier in te hebben, het streek ten minste met een bijzonder élan de twó-steps, jazz's en walsen. Het was werkelijk geanimeerdde kijksters schenen zich ook nogal te vermaken en lady Carson zag rood van vreugde dat he aar ge- lukt was een avondje te organiseeren dat nu I eens niet mislukte. De heeren waren druk aan 't kaarten. Af cn toe klonken de speeltermen, de rook der geurige havanna's slierde in blauwo I vegen boven de meestal kale schedels der spe lers. Het v/as v/arm in de groote zaal, er hing een reuk van parfum, vermengd met tabaksgeur. De muziek trilde je door 't hoofd, bij 't warrelen in de wals was het prettig te steunen op je cavalier, wat me, teen ik per ongeluk met Merrybone danste, bijna 'deed uitglijden. De rood-geuniformdc, goudbetreste lekeien, scho ven onhoorbaar, als atuomaten langs ens heen Weer danste ik met Arthurik zag oi _>r- de niets meer duidelijk, het was me, of ik on derdompelde in een zeer van geuren cn gelui den, even schoot het me door 't hoofd, dat het nu gauw tijd voor 't souper moest zijn en toen we langs den doorgang naar 't intieme salon netje slierden, hoorde ik het opklinken van ecn meisjeslacht uit het schemerduister De dans was geëindigd, even vormden we al len een pratende groep, 'waarbij zich eenige hee ren voegden, die niet en jeu waren. I Druk converseerden we eenigen tijd, een spel ven vroag en antwoord. Toen plotseling, ik zal het nooit vergeten, klonk de doffe, droge knal van een schot en een kreeb We stonden stil Dan v/as het een geweldige verwarring, dames en meisjes gilde ik hoorde het vallen en bre ken van glasweride heeren aan de kaaictafel- tjes vlog^p overeind, ze drongen met de dames naar de gang, waar het geluid van het schot kwam. ..Blijft hier," beval Arthur, maar ik liep hem bleef bij de portières staan hield me vast aan den band die het teruggeslagen go'dijn op hield. Ik keek m de gang en zag daar languit op den looper liggen het lichaam von Alfred Mer- I rybone. De rookende browning lag naast hem, zijn gelaat zag wos-bleek, het bloed vloeide hom uit een wonde aan het hoofd en kleurde rijn blonde haar felrood. Vanuit de hall kwamen dc lakeien aanrennen, ik hoorde de deuren dichtslaan en om den hoek keken do witgenurt- ste keuken- en linnenmeisjes. In de trapopening naar de toiletten was zichtbaar het vierkante hoofd van Sii James. De zwortgejaste heeren drongen om Het li chaam van Merrybone heen en vormden een muur, die door Arthur weid doorbioken. „Afblijven, niet aan hem komen," riep hij, al len terugwijzend. „We moeten jtem zoo laten liggen tot de politic komt" t Toen knielde Arthur naast het lichaam neer, hield zijn oor bij den mor.d en op de borst van Merrybone cn bezag nauwlettend de wond, be keek de browning zonder dezen dezen aan te raken. Arthur nam de leiding in honden, wat geheel langs onzen gastheer heenging, die jammerend op en neer liep: „En dat in mijn huis I Dat mij nu juist zoo iets moet overkomen I" Op bevel von Arthur mocht niemand hef huis verlaten, twee lakeien werden in de hall geposteerd en twee op den hoek van de gong, met het con signe niemand door te laten. „Heeren, goat u als 't u belieft naar binnen en kalmeert de domes." Slechts enkele 'Ier oude re heeren gaven aan dit verzoek gehoor, de an deren bleven in een groepje staan, zwijgend, onder den indruk van 'f gebeurde. „Waar is de telefoon?" vroeg Arthur? „Is hij dood vroeg /acht John Morton. „Ja." was het antwoord, „dc kogel is hem door de hersenen gegaan." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1