AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" D2RDE BLAD. BINNENLAND. 2'e Jaaroang No. 225 Zaterdag 24 Maart 1923 DE ZOMERTIJD. De minister van binnen landsche zaken en landbouw heeft op de vraug van hef lid van de eerste Kamer, den heet De Veer, betreffende verkorting van den duur van den zomertijd: Is de minister bereid in verbond mei rle tegen den zomertijd in 't bijzonder bij den 'and- cn tuinbouw bestaande bezwaren bij de vaststel ling van de dagen, waarop tusschen 18 Maart cn 9 October de in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 236) bedoelde wettelijke tijd met een uur wordt vervroegd, te bevorderen, dot de ter- lnÜn, gedurende welken de zomertijd di{ joar zal duren, in vergelijking met dien van vorige jaren worde verkort? geontwoord: Gelijk reeds in het antwoord non den heer De Vos van Steen wijk is opgemerkt, pleegt de keuze van de data voor den zomertijd nauw verband te houden met de e-.schen van het internationaal verkeer. Nu die eischen nog niet vaststaan, moet de ondergeteekende zich reeds uit dezen hoofde van een antwoord op de gestelde vraag onthouden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, heeft na gehouden enquete onder dc leden der Kamer een adres verzonden naar de Eerste Kamer, met het verzoek, het initiatiefvoorstel van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd, niet aan te nemen. Een minderheid kon zich met dit ver zoek niet vereenigen. De Kamer van Koophandel te* Eindhoven lveeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin om verwerping van het wetsontwerp- Braat tot afschaffing van den zomertijd, wordt verzocht De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk heeft het volgende odres tot de Eerste Kamer gericht: „Onze Kamer nam met leedwezen kennis ven de beslissing der Tweede Kamer der Staten- Generaal ten aanzien van de afschaffing van den Zomertijd. Zij betreurt die beslissing zeer, omdat men in dezen tijd van economische depressie een middel bij uitnemendheid, om de losten, die hon- del en industrie drukken, voor een deel te ver lichten, laat varen. Al erkennen wij gaarne, dat handhaving van den Zomertijd voor een deel der bevolking losten medebrengt, naar onze stellige overtuiging kunnen die in geen geval opwegen tegen de groote financieele voordeelen, die zoo wel voor handel en industrie als in het algemeen voor een groot deel der Nederlandsche gezinnen* daaruit voortvloeien. Heeft de ingestelde enquête bij verschillende gemeentebesturen onzer provincie, waarvan het resultaat dezer dageen is gepubliceerd, duide lijk aangetoond, dat een zeer overwegende meer derheid prijs stelt op de handhaving jan den zomertijd, wat het district onzer Kamer betreft, zullen, zoo handhaving voor enkele dee'en vnn ons district ul eenige ongemakken brengt, deze ongemakken toch in gecnen docle kunnen op wegen tegen de beduidende financieele voordee len, die de handhoving voor een veel grooter deel zou meebrengen. Wij mogen in dit ver bond er op wijzen, dot in eerstbedoelde districts- doelen, die de landbouwgemeenten omvatten, in practijk de zonnetijd toch wordt gehandhaafd en zelfs de torenuurwerken niet worden hersteld, zoodat de ongemakken voor een deel doordoor teeds worden ondervangen. Wij nemen dan ook de vrijheid Uwe Kamer dringend te verzoeken mede te werken tot hand having van den Zomertijd". HET STAATSBEDRIJF DER ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Het tijdschrift van de Ned. Mij. voor Nijv. en Handel bevat ditmaal een bijvoegsel van wege de Centrale commissie voor de bezuini ging waarin zeer ernstige grieven worden geuit tegen het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtin gen. Het stuk is onderteekend door den heer ,\V. M. Engelberts te Amsterdam. Het volgende is er aan ontleend: Aan het departement van Koloniën zijn ge leverd in bestanddelen cn naar Indië verzon den zestig millioen potronen, die het legerbe stuur aldaar bij samenstelling tot patronen on deugdelijk bevond. Veertig millioen patronen werden in Nederland over verschillende maga zijnen verdeeld; bleken bij gebruik doot den troep niet goed, cn werden daarop weer alle naar de Hembrug teruggezonden. Vele millioe- nen en milliocnen in de magazijnen nog opge legd, zijn ook niet naar eisch. Drie tot vier honderd duizend projectielen en ladingen van verschillend kaliber moeten aan de artillerie-inrichtingen weder worden ge sloopt, nagezien, enz. alvorens bruikbaar te zijn, of bruikbaar zonder kans op eigen schade. Duizenden kardoeshulzen, reeds benul tot sa- menslel'ng van ladingen, en over tal van maga zijnen in ons land verspreid, moeten terug naar de Hembrug en daar weder worden verbeterd. Vele honderden mitrailleurkorren bleken na aflevering aan den troep zóó weinig bruikbaar dot tot beproeving van een nieuw modelkar werd overgegaan. (De ingevoerde kar was niet afdoende beproefd). Vierhonderd ton materiaal werd aon geweer- loopen verwerkt. Daarna kwam bij toeval uit, dat het daartoe niei geëigend was. Een fabriek met driehonderd tot vierhonderd man was gedurende ongeveer een jaar niet- produceerend in bedrijf, omdat twee leidende figuren, daar door de directie saamgebracht. elkaar niet verstonden, terwijl deze zelf noch leiding gaf, noch ingreep trots meermalen ge daan verzoek. Ruwweg is deze schade te begrooten op min stens vijftien millioen gulden, de kosten van berstelVng inbegrepen. Hierbij komen tot aan merkelijke bedragen de steeds doorloo,ende ui: gaven voor opslag, bewaring, onderhoud, transport, enz. van het materieel. Wat is economisch nu het meest aanbevelens waard, ook in uanmerking genomen renteverre- kening? Dat het materieel deels of geheel wordt gesloopt, en de afval ie gelde gemaakt, c.q. voorts materieel van hieuw model wordt vervaardigd, ook als deels productieve werkver schaffing? Of dat het materieel wordt hersteld, In dit geval in welk tempo? Wat moet ten slotte geschieden om het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen gezond te maken? Desgewild zal het de Maatschappij voor Nijv. en Handel allicht mogelijk blijken klaarheid in deze te brengen, en invloed ter verbetering te oefenen. Een rijkscommissie voor het verkeer. Eerlang is, naar de „N. R. Ct." mededeelt, te verwachten dc instelling van een algemcene rijkscommissie voor het verkeer, die zich zal hebben bezig te houden met de bestudeering ven het verkeersvreagstuk in den ruimsten zin van het woord. Tot voorzitter van deze commissie is bestemd de heer H. Colijn. Over de verdere samenstelling van dc commissie wordt nog over leg gepleegdL Wijziging Ouderdomsrente. He* bestuur von den Ned. R.-K. Midden standsbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden met betrekking tot het wets voorstel tot wijziging van Ouderdomswet In het adres worden de bezwaren uiteengezet tegen de strekking vart genoemde wetswijziging, rul. om de administratiekosten der vrijwillige ouder- domsverzekering niet meer te doen drogen door het Rijk, maar door de verzekerden zelf, waardoor bijna uitsluitend de kleine middenstan ders met zeer weinig draagkracht zwaar worden getroffen. Deze middenstanders hebben wel eenigen bijzonderen overheidssteun noodig, omdat zij behooren tot die burgers, die in het geheel niet of zeer moeilijk voor den ouden dag kunnen zorgen, on voor wie niet die gun stige bepalingen zijn gesteld in Invnliditcits- cn Ouderdomswet, die den loonarbeider ten goede komt. Genoemd bestuur dringt aan op verwerping van het wijzigings-ontwerp. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVER RUIMING. Verslag der werkzaamheden. Men meldt onsDe Rijkscommissie voor Werkverruiming, ingesleld 19 December 1922, heeft 30 December 1922, 13 Januari, 27 Jan uari, 2 Februari, 17 Februari en 10 Maart 1.1. vergaderd onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. In deze eerste vergaderingen werd o.m. beslo ten medewerking te verzoeken aan de centrale werkgeversvereenigingen en dergelijke licha men alsmede tot het instellen van een onder zoek naar de redenen, welke er toe leidden, dat soms dooT hel Rijk, de provincies en de gemeenten en andere publiek-rechlelijke licha men, leveringen en orders aon buitenlanders werden verstrekt. De gevraagde medewerking is ten volle verleend. Voorkeur Nederlandsche industrie. Zeer veel tijd werd besteed aon de behande ling van klachten, welke hierop neerkomen, dat niet steeds bij orders, welke ggeven worden door overheidsinstellingen, voldoende gelegen heid wordt gegeven aan de binnen landsche nij verheid om mede te dingen. In enkele* gevallen heeft de tusschenkomst der commissie reeds het resultaat gehad dat bestellingen, welke op het punt stonden naar het buitenland te gaan, hier te lande werden geploalst. Alle gevallen werden zeer nauwkeurig onderzocht en voor bereid. Steun aan industrie. Om ontslag van arbeiders te voorkomen of weder indienststelling van werkloozen te bevor deren, heeft de commissie hare tusschenkomst verleend, dat in gevallen welke hiervoor in aan merking kwamen, een overeenkomst getroffen werd, dat orders, welke ter uilvoering aan het buitenland dreigden te worden opgedragen, bin nen onze grenzen zijn gebleven. Aangezien hier over in de bladen reeds uilvocrig mededeeling is gedaan, moge in dit verbond als een der ge vallen als hier bedoeld, worden gewezen op de door bemiddeling en initiatief der commissie tot stand gekomen regeling van de Rolt. Electr. Trom.-Mij.-motorwagens. Uitvoering openbare werken. De Commisie onderzocht, welke openbare werken uit technisch oogpunt voor dadelijke uitvoering geschikt zijn. Voorzoover admini stratie-moeilijkheden dit belemmeren, tracht de commissie deze op e lossen, hegeen reeds in eenige gevallen is gelukt. Ontbreken de noo- dige geldmiddelen, dan streeft de commissie naar een oplossing om hierin te voorzien. Op haar initiatief zijn reeds inzake het Wa terschap de Rooserrdaalsche en Steenbergsche Vliet en de verbreeding van den weg Amster damHaarlem bevredigende regelingen tot stand gekomen. Andere zaken zijn nog aanhan gig b.v. dè Regge-kwestie, het Peel-plan, de weg bij Naarden, de ringbaan om Amsterdam, enz. Crediet en werkverruiming. De commissie is een onderzoek aangevangen in hoeverre de credietkweslie do werkverruiming belemmert. In de vergaderingen kwamen vele zaken, welke bij de commissie aanhangig werden ge maakt, ter sprake, waarvan het bijzondere ka rakter publicatie niet toelaat. Het secretariaat der commissie is gevestigd Singel 530 Amsterdam. NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES. Door de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Neder land is het initiatief genomen voor het stichten van een vakgroep, waarin bij elkaar gebracht worden zij, die belang hebben bij de opleiding von meisjes in de nijverheidsvakken, inzonder heid costuumnaaien en lingerie, zoowel confec tie als maatwerk. Uitnoodigingen om daarover van gedachten te wisselen werden gericht tot de besturen van de verschillende scholen, die de genoemde vakken in haar programma hebben opgenomen en tot verschillende hoofden van groote zaken en ateliers, werkzaam op dit gebied. Ruim een honderdtal dames en heeren hadden gevolg ge geven aan die uitnoodiging cn kwamen Zater dagmiddag jl. in „Parkzicht" te Amsterdam bijeen. De voorzitter van het Hoofdbestuur dcr Ver eeniging, mr. H. Smcenge, opende de hijeen- komst met een welkom aan de oonwezigen, in- zonderheid oan mevr. LeliemanBosch, inspec- tiice van het Nijverheidsonderwijs en aon mevr. Welckerde Wit, lid van den onderwijsraad. Uitvoerig zette spr. uiteen van hoeveel belang het moet worden geacht om leiding te geven aan het steeds grooter wordende aantal jonge meisjes die met handenarbeid in haai onderhoud moeten voorzien. De vraag is: Hoe komen wij tot een opleiding von zoovele vrouwen tot haar toekomstig werk van beroeepsorbcidster, vrouw en moeder? Wat tot nu toe gedaan werd, blijkt ontoereikend te zijn en ook soms ondoeltreffend. Daarom hoopte spr. dot door onder'ing overleg de bezwaren zullen worden overwogen die een goede oplossing verhinderen en een weg zal worden oongewezen, waarlangs die bezwaren zijn weg te voeren; de vakgroep die zich hiernnn zal hebben te wijden, heeft een schoone taak cn de Vereeniging „vakopleiding" zal van hoo' kant alles doen om dat werk zoo vruchtdragend mo gelijk te mal^n. In de hierna volgendo zeer geanimeerde dis cussie werden door mannen en vrouwen uit de practijk eenige wenken gegeven om het overi gens hoog gewaardeerde schoolonderwijs beter tot zijn recht te doen komen, b.v. door grondiger onderricht, olzoo niet slechts „dc grondslagen leggen, waarop kon worden voortgebouwd' moor volledige opleiding vooi de practijk die zelfstandig werken eischt. Ook werd de \ood- zakelijkhcid betoogd voor een atelieroplriding van leeraren en leeroressen en een voortdurend voeling houden met de ateliers. Door sommige scholen wordt °°k ge<lÜQn cn n\ej A bèiter wees daarvoor op de Industriescholen te s-Grn- venhage en te Rotterdam. Veie nuttige aanwij zingen van practischen en opvoedkundigen nurd werden besproken, waarna besloten werd om een commissie samen te stellen die de orguMsntie der vakgroep zal ter hand nemen. Voor het lidmaatschap doarvan vcrkl rnrden rich reeds bereid de heeren De Vries, vooiritter van het bestuur van de school vooi Ve'koop sters en Industrienaaisters te Amsterdam, Nico- laas, Damescoupeui te Arnhem, Mevr. Twecr, bestuurslid van de Vakschool vooi Vrouwen- en Kinderkleeding to Amsterdam, mej. Möhlmnn, afgevaardigde von de R. K. Vereen. St. öcnar- dus van Dir. en Leer. bij het N. O., mej. Arbei- ter, directrice van de Industrieschool v. meisjes te 's-Grovenhoge. Deze voorloopige commissie zal worden uitgebreid met een directrice van een school die costumnaaien in haai leerplan heeft, voorts met twee leden van den Ned Bond van Leeraren en Lecraressen bij het N. O.; twee van de Vereen, tot Bevordering van het N. O. v. Meisjes en twee van de Ver. v. Coupeurs. Namens de Vereen. „Vakopleiding" zal mevr. Van Riel—Smecnge, in die commissio zitting nemen. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt <*d 2 Maart gemeld; Dezer dogen werd hier de algemeene joar- lijksche vergadering gehouden van het „Alge meen Nederlands Verbond", efd. Kaapstod en omstreken. De diverse jaarverslagen werden goedgekeurd. Bij de bespreking von de Bibliotheek-aange legenheden werd besloten een brief van erken telijkheid te zenden aan de „Boekencommis- sie" van het A.N.V. in Nederland. Voorts werd in verband met de rattenploag in overweging gegeven bij bestelling van boeken in Neder land deze te laten verpakken in kisten, die bij aankomst te Kaapstad als kasten kunnen dienst doen. Naar aanleiding van plannen tot viering van het regeeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina, in verbond waarmede reeds voorberei dende maatregelen zijn genomen, werd mede gedeeld, dot het voornemen bestaat om onder voorzitterschap van den Nederlandschen con sul, den heer mr. F. E. H. Groenman, op 14 Maart een vergadering van belangstellenden te houden. Voorts werden besprekingen gevoerd over het jubileum van het Alg. Ned. Verbond op 1 Mei a.s. Een aantal kranten, in het Hollandsch en Afrikaansch wordt naar Dordrecht gezon den voor de daar in verband met het jubileum te houden tentoonstelling. De aftredende bestuursleden de heeren J. Steijnmcijer en J. L. Schoeler werden herko zen, terwijl verder tot het bestuur werden toe gevoegd mevr. A. G. de Jongh van Polsbroek, dr. H. VcrLoren van Themaat (Stellenbosch) en dr. Klaas de Lint (Zeepunt), zoodat het bestuur van de afdeeling Kaapstad thans is samenge steld als volgt Permanent Eere-voorzitter oud-president se nator F. W. Reitz, mevr. E. M. C. Loouyi— Maas, mevr. Jan Luyt, mevr. A. G. de Jongh van Polsbroekde heeren Advokaat Wesscl Roux L. V., S. J. F. Weich (Kalkbaoi), J. Stein- meijer (Nieuwlands), dr. H. VerLoren van The maat (Stellenbosch), dr. K. de Lint (Zeepunt cn J. L. Schoeler (Tuinen). De afdeeling Kaapstad van het A.N.V, ver keert in bloeienden toestand en algemeen wordt erkend, dat deze instelling meer en meer een hoogst belangrijke verbinding vormt tus schen Zuid-Afrika en Nederland. Uit Kaapstad wordt d.d. 2 dezer over de vertooning van de film „Nederland" aldaar door het „Algemeen Nederlands Verbond" ge schreven „De voorbereiding heeft wat tijd genomen. Reeds hadden eenige belangstellenden een private voorstelling bijgewoond en was er slechts een meening over de verschillende op namen „In één woord prachtig I" De rolpteni moest daarop den ccnsuur-raad getoond wor den en verwierf het voor de vertooning benoo- digde certifikaat.i Er waren vele zwarigheden te overwinnen men heeft hiei te doen met een bijzonder krachtige ,film-irust", doch tenslotte kon het A.NV. aankondigen, da, er op Zaterdog 24 Februari in den namiddag en des avonds, gelegenheid zou bestaan voor iedereen om de prent re zien. De Provinciale Administratie, evenals al onze autoriteiten steeds vriendelijk en dienstvaardig, deed of- stand van de zoogenaamde „vermakelijkheids belasting, zoodar men den toegangsprijs, zon der verdere bijvoeging op Is en 2s kon bepa len. Er komt heel wat kijken om zoon „show" op touw te zetten cn er gaat veei geld mee gemoeid I De Gouverneur-generaal, de prins van Con- naught had doen weten, dar zijn kleine zoon, de Earl of MacDuff in den namiddag met zijn gouvernante aanwezig zou zijn om de „Dutch pictures" te bewonderen. Mejuffrouw E. Luyt, van het departement von onderwijs, nam op zich om de vorschillende platen den jongen Lord te verklaren. De lieve jeugd was goed vertegenwoordigd. Consul Groonmon, bereidvaardig als steeds, hield een voor de kinderen zeer goed begrij pelijke toespraak, die ook door de ouders werd op prijs gesteld «n daarop begon de voor stelling. Voor do vele Engeïsch-sprekenden, die aanwezig waren, werden de in 't Hollandsch gestelde bijschriften, korielijk door den heer Soeler in 't Engelsch uitgeroepen. De hier en daar verschijnende liedjes we den gezongen en de geestdrift bij de ploten, waarop Koningin Wilhelmina of Prinses Julioontje ve-schijnt, was zeer groot. Het Was een wc kclijk aanga- name achtermiddag en allen gingen voldaan en opgeTrogen naar huis. Des avonds was er van toesproken of bijzondere verrichtingen geen sprake. Do toeloop was zóó, dat om 8 uur do groote zoal reeds goed gevuld was en hel bleek wel, dat de goede advertenties van het bestuur hun wek goed nadden ^erricht. Ook thans werden de bijschriften weer door den secretaris von het Verbond uitgeroepen. Ook de avond was een compleet succes en van dez© film zal men voorzeker meer hooren". NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Do vorzending van stukgoederen en wogon- lodingen over Gronau is weer toegestaan. Poetwissclvcrkeer met Duitschland. De dienst o. de postwissels b. do quitantiën, c. dor met verzekering belaste oangetcekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarded, der verrekenpakketten, wordt in het verkeer met Duitschland in vollen omvang hervat. Het maximum bedrog voor de zendingen naar Duitschland als sub. a., b en c. genoemd, als ook voor die uit Duitschland als sub. d. genoemd is vastgesteld op 750.000 mark. Een spontane daad. Bij den ernstigen brand, dio de vorige week te IJmuiden uitbrak en waarbij een huisgezin rich ternauwernood het leven kon redden, werd de brandweer krochtig ter zijde gestaan door eenige vischlossers, die het werk aan de hoven in den steek lieten en onder leiding van het raadslid Schilling de behulpzame hond boden. In hoofdzaak is het hun te danken geweest dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. In de Dinsdagavond gehouden zitting ven den raad van Vclsen sprak de burgemeester zijn hulde uit tegenover den heer Schilling, die op zijn beurt een goed woord deed voor schadevergoeding nan de werklieden, die door het werk te laten liggen financieel getroffen zijn. De voorzitter zei toe dit verzoek in gun stige overweging te nemen. Legaat. Bij de vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Deventer is een legaat ingekomen van nu wijlen het bestuurslid J. van Terwisga, on langs daar overleden, ten bedrage van 5000. Een stopzetting in de sigarenindustrie. De sigarenfabriek der firma Hulscher en Co., te Deventer, heeft hare arbeiders allen ontslagen. Voorloopig wordt het bedrijf voor één maand stopgezet, zeer waarschijnlijk in afwachting cener reorganisatie van het bedrijf. Uit het bouwbedrijf. De stoking in het bouwbedrijf is te Rotterdam weder uitgebreid. Bij de firma van Loenen en Millingen hebben 17 man het werk neergelegd. Deze lirmo had tot nu toe nog op de oude voor waarden laten werken, doch gedwongen door do patroonsvereenigingen de nieuwe voorwaarden moeten invoeren. Do staking was het antwoord. Overigens is in den stand te Rotterdam ge«... wijziging geko men. Een w«Sf? In de bosschen rondom Arnhem is door ver schillende personen een wolf gesignaleerd. Een boschwachter heeft het dier van vrij nabij ge zien; het was schijnbaar geheel vermagerd en uitgehongerd. Do man kon het dier niet onder schot krijgen. DE MOORDAANSLAG BU VALKENSWAARD. Omtrent de behandeling der zaak tegen K. nog het volgende: De heer Desmet verklaarde als getuige dat in de zestien jaren van zijn huwelijk de verhou ding altijd goed geweest was, totdat in het voor jaar van T922 de vrouw in kennis kwam met Kerssemakers. Get. heeft z'J1* vrouw eens een klop gegeven, omdot zij intieme dingen oan K. had verteld. Zij heeft toen gezegd, dat zij niet meer van getuige hield. Tegen Kerssemakers zag zij op, omdat hij van hoogeren mootschap- pelijken stond was. Nadat ei weer eens woorden waren geweest, heeft zij gezegd, dat rij van K. hield. K. heeft toen getuige gezegd, dat hij er niet aon dacht Hij wilde geen vrouw von 37 jaar. Getuige hod een revolser in huis van den- zelfden vorm als het wapen, waarmede de aan slag is gepleegd. Dat wapen was altijd onder bereik van de vrouw, zoodat deze geen «wolver van K. had noodig geacht. 4 Jan. is K bij ge tuige gekomen en heeft hem verteld: Jo vrouw legt hef aan met een fabrikant uit Helmond. Ga maai eens mee naoi de bosschen van Leende. Don kon je zelf zien. In den auto van K. zijn bei den daarheen gereden. Zij lieten den auto op den weg staan en gingen de bosschen in, waar zij hebben staan luisteren. Toen getuige Iet eerste schot trof, dach hij, dat de persoon die gezocht werd, geschoten hod. Hij hooide echter K zeggen: Nu zullen we eens afrekenen, be merkte toen, dot hij verkeerd gedacht had en vluchtte. K. zond hem nog revolverschoten no en heeft hem aangegrepen. In de worsteling, die ontstond, richtte K. de revolver op getuige's hoofd, doch het wapen ketste. s Nachts heeft de vrouw hem in het zieken huis bezocht. Zij heeft hem daar ondei tranen vergiffenis geviaogd en bekend, dat er een ver houding met K. bestond. Van den aanslag had zij echter niets geweten. Getuige hecfl een civiele vordering tegen K. ingestelrd, om zich te wapenen tegen lasterlijk© praatjes, welke familie von K. omlicnt get. heeft uitgestrooid. Dr. v. d. Loo, arts te Eindhoven, heeft den heer D. in hst ziekenhuis behandeld. De ver wondingen bicken niet van ernstigen aard te zijn; D. is er bijna niet ziek von geweest, het geen ten dcole non zijn krachtig gestel knn worden toegeschreven. Als getuige 6 déchargo werd verder gehoord dr. Mestrom, gcneeshcei aon het Rijkskrank zinnigengesticht to Wocnsel. De verdediger verzocht don president, dezen deskundige dc vraag te stellen bestaat de mo gelijkheid, dot na psychiatrisch onderzoek zal blijken, dat bckl. maar ten dcelc toerekenings vatbaar is? Het antwoord von den deskundige kwam neer op de verklaring, dat zoo'n mogelijkheid oltijd bestaat. Dr. Casparie, zenuwarts te Den Bosch, heeft bij bekl. geen pathologische afwijkingen kunnen vaststellen. Inzicht in de moraal heeft hij zeker, cn do deskundige heeft den Indruk gekregen, dot bckl. volledig inziet het moreel verwerpe lijke van zijn houding in deze zaak. De officier van justitie begon met te herinneren aon twee processen in het buiten land von den lootstcn tijd, die veel overeen komst met deze zaak hebben Het Is den officier een behoefte, hoewel er ook ove deze zaak onware en overbodige berichten zijn gelanceerd, te zeggen, dat hij er trotsch op is, Nederlan der te zijn, de rechterlijke mocht to dioncn in een land, waar voor zoo droeve zaken als deze geen reclame wordt gemoakt ols voor do pre mière van een of onder tooneelstuk. De officier ging vervolgens de zaak nog cchs na cn legt er in het bijzonder den nadruk op, dot bekl. kalm een vijl genomen heeft cn daar mee de kogels heeft bewerkt?om dc uitwerking daarvan nog moorddadiger te maken. In spre- ker's oogen is K. een moordenaar, hoewel men zijn slachtoffer weer gezond en wel voor zich ziet. Spreker wil deze zaak beschouwen als oen crime d'amour do bas détails, zooals onlangs een procureur-generaal tc Brussel het heeft uit gedrukt. Spreker eischt ter zake van poging tot moord vijftien joar gevangenisstraf, met af trek ven de voorloopige hechtenis. Mr. W. K. S. von H o o s t e r t, de verdedi ger, zeidc, dot hem bij deze rook het meest de gedachte heeft bezig gehouden aan het men- schelijk wrak. dat beklaagde is, want bij hem dringt zich de zekerheid op, dat bekloogde niets meer van het leven te wachten heeft. Beklaagde was krankzinnig van liefde voor deze vrouw en hij is gaan mecnen, dat het leven van die vrouw, die hij lief had, in gevaar was door haar mon. De verdediger drong er bij de rechtbank op oan, beklaagde aan een psychiatrisch onder zoek to doen onderwerpen. PI. verzocht voorts dat do rechtbank, als zij over deze zaak oen beslissing zal nemen, denken zal aan de droefheid in de familie van dezen be klaagde, oan de droefheid vooral vnn diens ouden vader en oude moedor, dio hun zoon ols een moordenaar hooren uitkrijten. (Bckl. barstte hierbij in snikken uit.) Do president vroeg bekl. nog eens op den men of: waarom heb je D. willen dooden, wes het uit jaloezie en door het feit, dat D. jo in den weg stond? Bekl. antwoordde, dot tij hem de gedacht© voorzat: als ik hem niet doodschiet, schiet hij zijn vrouw dood. In den namiddag werd behandeld de zaak tegen mevr. D. Beklaagde handhaafde hore be kentenis voor den rechter-commissaris. Op de vraag van den president, wie het ini tiatief tot de misdadige handelingen genomen had, verklaarde bekl., dot K. het haar steeds heeft aangeraden. Met een odvocaot was gespro ken over een eventucele scheiding, waarvoor het plan van beiden is uitgegaan. Ook D. wilde scheiden. K. hod hoar aangespoord D. te ver giftigen. Dot was het beste middel om van hem of te komen. Eerst heeft hij haar blauwzuur ge geven, dot zij in de W. C. heeft gegooid, daarna een staafje cyaankali. Aan K. had zij gezegd, het blauwzuur geprobeerd te hebben. Zij hod dit gedoan bij een kip, die een poor uur bleef lig gen, maar toen weer opsprong en niets man keerde. Den tweeden keer heeft zij wat cyaan kali gdaon op een met vleesch belegden boter ham. Haar man kwam in de slaapkamer cn liet het haar proeven; de boterhomk gaf een bitte ren, daarna een zoeten smaak. Bckl. zeide het niet te hebben gedaan, om haar man te dooden, doch om hem ziek to moken. K. heeft haar voor een niepwe poging een pil willen geven, doch zij heeft die geweigerd. K. wilde dat D. gedood werd en gaf hoar een revolver en wees, hoe rij die gebruiken moest. Bij het probeeren schoot zij in den muur der slaapkamer en had daar na de revolver oan K. teruggegeven. Op Nieuws- jaarsdag gaf K. haar het wapen weer terug, zeg gende: „Pak aan, anders schiet ik je dadelijk dood. Ik ben erg kwaad op je, want je hebt de heele zaok in de war gestuurd". Beklaagde heeft het wapen verborgen en het 3 Januari door haor dienstbode bij K. loten terugbezorgen. Een paar dagen tevoren had K. haar beloofd niets meer tegen haor man te zullen doen. De pres'dent en het O. M. constateerden dat dit een geheel nieuwe verklaring is. Beklaagde zei verder niet geweten te heb ben, dat K. hoor man in een auto had meege nomen. Ook von een levensverzekering van 10.000 wist zij niets. Op 3 Januari had zij K. telefonisch meegedeeld ruzio te hebben gehad met hoar man. Toen is geontwoord: Nu moet het moor uit zijn. De president merkte op, dot zij door het terugzenden van de revolver oan K. een mid del had verstrekt, om D. te dooden. Zij had het wapen ook in de gracht kunnen werpen, 0I3 zij het kwijt wou. Beklaagde erkende verder, dat K. haar ge zegd had. dat de ingekerfde kogels beter waren. Toen K. als getuige onder cede zou gehoord worden, maakte de verdediger, mr. E. van Zin- nicq Bergmonn daartegen bezwaar op grond van art. 162 W. v. S. Na in raadkamer te zijn geweest besloot evenwel de rechtbank K. als getuige onder eede te hooren. Deze bevestigde vervolgens verschillende reeds afgelegde verklaringen. Hij erkent op 3 Jonuari, toen de revolver

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 7