■I A«v.d> WEG, Langestr.23 L'NIRONOELLE DE EEMLANDER" BUITENLAND. Sponsen en Zeemen, Borstelwerk FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS 7 na?'er ™ot Amct" PRIJS DER ADVERTENVIÈN LAKBALSCHOENEN SNEEUWSCHOENEN JACHTSCHOENEN VOETBALSCHOENEN HET BESTE BIJ Carmen's Nederlaag. 21e Jaargang No. 231 loorf 214 Idem banco pe port rl-| per week imet i^ilü Tcneker nj legen ongelukken) f 0J7», tfjonderlijke nummers 1 0.05, AMERSFOORTSCH DAGBLAD Dinsdag 3 April I923 jt DlRECTEUR'UITGEVERi <1. VALKHOFF, aRNHEMSCHE POORTWAL 2A. P08TREKININQ N*. «T910. TEL INT. BI». van 1-4 regels l.OJ met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienst.ianbie» dingen en Llcldadlgheids-advciteniiën voor de helft der prijs. Voor handel cn bcdrljl bestaan zeer ▼oordeclige bepalingen voor het advertccren. Eent circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DB BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De algemeene toestond. Munster, 31 M a aêr t. (W. B.) Te Reck linghausen hebben de Franschen hedennacht na •en woordenwisseling in een café den 22-jarigen invalide Nieruch doodgeschoten. Te Bochum en Witten hebben de Franschen hedenmorgen enkele fabrieken bezet, waar zij automobielen en loongélden in beslag namen. Te Bochum is de afzetting van het centrum der stad opgeheven. De zaken zijn weer ge opend. Het verkeersverbod werd vastgesteld voor den tijd van 9 uur nam. tot 7 uur voonm. Te Gelsenkirchen en bij de mijn Bismarck 2ijn de Fransche wachtposten versterkt De uitbreiding der bezetting in Mannheim. Dusseldorp, 2 April. (B. T. A.) De Franschen hebben de bezetting in de buiten wijken van Mannheim eenigszins uitgebreid en wel met de bezetting van een autofabriek (die van Benz) en het station aan den Neekar. De stad Mannheim blijft echter buiton de bezette zóne. Generaal Mudra uitgewezen. Berlijn, 31 Maart. (W, B.) Naar de avondbladen vernemen, is generaal Mudra thans door de Franschen uit het bezette gebied uit- gewezen. Directeuren van Krupp gearresteerd. Dusseldorp, 1 April. (B. T. A.) De vol gende directeuren van Krupp zijn gearresteerd: Brunn, Ritter, Oesterheim en Baur. P a r ij s, 1 A p r i 1. (B. T. A.) De Temps ver neemt uit DusseldorpVier algemeene direc teuren van de fabrieken van Krupp zijn van ochtend in hun huis in hechtenis genomen, zon der dat iets bijzonders gebeurd is. In de koffie huizen heeft men waargenomen, dat ambtenaren en beambten van Krupp stelselmatig nationa listische propaganda voeren. Bloedige botsing tusschen Fransche soldaten en arbeiders van Krupp. Essen, 31 Maart. (Havas). Tijdens het in beslag nemen van automobielen in een der fa brieken van Krupp werd hedenochtend een Fransch detachement door arbeiders aangeval len. Zij wierpen met steenen, dreigden met re volvers en trachtten stralen rook op de soldaten te richten, die na de volgens reglement voor geschreven sommaties vuurden. Er werden vijf of zes Duitschers gedood en een dertigtal ge wond. De Franschen leden geen verliezen. Essen, 31 Maart. (W. B.) Hedenochtend werd de automibielen-loods van een der giet- staalfabrieken van Krupp door de Franschen bezet. De aanwezige arbeiders werden verdreven, waarop de stoomfluiten weerklonken. De loods mwaarin de Franschen ook waren binnenge drongen, werd spoedig door hen ontruimd. In- tusschen hadden zich tengevolge van het wer ken der stoomfluiten de arbeiders voor de loods verzameld; zij omringden in dichte massa de troep Franschen, die uit één officier en tien man bestond. De Franschen brachten een machine geweer in gereedheid, maar hielden zich eerst rustig. Daar zij zich echter door het steeds toe nemende aantal arbeiders bij him aftocht be dreigd waanden, openden zij eensklaps het vuur utt het machinegeweer. Er vielen zeven dooden «n eenige zwaar- en lichtgewonden. Ten teeken tam rouw werd de geheele gietstaalfabriek ge- Kotert, Essen, 31 Maart. (W. B.) Nader wordt ge- jpeld, dat er hedenmiddag zes uur elf personen dood waren, terwijl 32 gewond in de ziekenhui zen waren opgenomen, waarvan drie "op sterven liggen. Des middags rukte een nieuwe Fransche afdeeling aan, ter sterkte van een compagnie, die pantserauto's meevoerde. Zij nam den heer Igné, inspecteur van de brandweer in het naast de autogarage van Krupp gelegen gebouw der brandweer, gevangen. Essen, 2 April. (\V. B.) Naar thans vast' slaat, verwachtte de uit een officier en elf sol daten bestaande Fransche afdeeling, die Zater dagmorgen te 7 uur in de Krüppfabrieken ver scheen teneinde auto's te requireeren, een Fransche commissie. Deze vertiok echter weer kort na haar aankomst om negen uur, daar de fabriekssirenes waren begonnen te loeien. De Fransche afdeeling bleef staan voor de garage van Krupp, in welker nabijheid zich tegen 9 uur de arbeiders der omliggende fabrieken begonnen te verzamelen. Reeds even na 8 uur hadden twee vertegen woordigers van den arbeidersraad den Fran schen verzocht heen te gaan. Om half tien her haalden leden van "den beambtenraad het ver zoek, waarbij voor ongehinderden aftocht werd ingestaan. Om half elf deden dezelfde vertegen woordigers een derde poging, maar eveneens te vergeefs. Intusschen hadden de arbeiders zich een plaats gezocht voor de dichtstbijzijnden poort en op de daken aan den overkant. Kort na 11 uur hield het loeien der sirenen op. Dit was het teeken voor de arbeiders om naar de werkplaatsen terug te keeren. De ver tegenwoordigers der arbeiders en beambten had den dit door hun pogingen bereikt. Voor de terugkeer echter kon geschieden, vielen de eerste machinegeweerschoten, die gericht waren op een dak tegenover de poort, waarbij al direct gewonden en waarschijnlijk ook dooden vielen. Toen de menigte uiteenstoof, kwamen de Fran schen de poort uit, schoten met hun geweren op de vluchtenden en trokken daarop ongehin derd af. Naar de geneesheeren hebben vastgesteld zijn de meeste schotwonden van achteren toege bracht. Tegen twee uur hield de menigte een Fransche auto aan en mishandelde de inzittenden, een Franschen en een Belgische ingenieur en den chauffeur vooral zeer zwaar. Een Fransche commissaris der crimineele po litie, die op hetzelfde oogenblik door de me nigte werd bedreigd, werd door arbeiders en beambten der Krüppfabrieken in bescherming genomen, zoodat hij ongedeerd bleef. Hij be dankte de Duitschers daarvoor. Essen, 2 April. (W. B.) In weerwil van de hier heerschende opgewondenheid zijn de beide Paaschdagen tot dusver kalm verloopen. Behalve de elf dooden, zijn er 19 zwaar ge wonden, onder wie velen in levensgevaar en elf lichter gekwetsten. Berlijn, 31 Maart. (W. B.) De Duitsche overheid heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld naar het gebeurde bij Krupp. De rijks- regeering zal tegen dit nieuw bloedbad, dat de Fransche troepen onder een weerloozc en vrede lievende bevolking aangericht hebben, ten scherpste verzet aanteekenen. Essen, 2 April. (\V. B.) De Kamer van Koophandel voor Essen, Mülheim en Oberhausen heeft tot den bevelvoerenden generaal te Essen een brief gericht, waarin zij protesteert tegen de arrestatie van den vice-directeur en de ambte naren der Kamer en hun invrijheidstelling eischt. In den brief wordt verder met betrekking tot het gebeurde bij de Krüppfabrieken gezegd, dat de firma Krupp wellicht haar bedrijf zal stopzetten, hetgeen, aldus de brief, een d'ebficle zou betee- kenen voor een groot deel van Duitschland's economisch leven. Essen, 1 April. (Havas). Van Duitsche zijde wordt in een beschrijving van de inciden ten van gisteren erkend, dot de afdeeling Fran schen bestookt is met steenen en stukken steen kool en cokes en dat zij de gebruikelijke som maties in het Duitsch deed. Zij schoot eerst, in de lucht en daarna op de menigte, die haar sedert drie uur gemolesteerd had. De Duitschers beweren aan den anderen kant dot de incidenten te wijten zouden zijn aan een spontane uit barsting van verontwaardiging bij de arbeiders en niet aan de directie der fabrieken van Krupp. Dan is het echter onverklaarbaar, dat de sirenes van de fabrieken twee uur aan een stuk konden loeien en dat duizenden arbeiders in dien tijd konden te hoop loopen en de werkplaatsen ver laten, zonder bevel daartoe te hebben ontvangen of zonder dat dit door do directie oogluikend werd toegestaan. Parijs, 31 Maort. (B. T. A.) Volgens de Matin zijn er bij de incidenten in de fabrieken van Krupp te Essen tien Duitschers gedood. Berlijn, 1 April. (W. B.). Naar aanlei ding van de voorvallen te Essen heeft de rijkspresident aan Krupp von Bohlen en den bedrijfsraad der Krupp-fobrieken een telegram gezonden, waarin ontzetting wordt geuit over het monsterachtig bloedbad, hetwelk het Fransche militarisme onder vreedzame, weer- looze arbeiders aanrichtte. Hartelijke deelne ming wordt uitgesproken voor de achtergeble venen der slachtoffers ven de moorden en van de vele gewonden. De rijkskanselier zond een telegram in denzclfdcn geest Mishandeling van Fransche militairen en mijningenieurs. Essen, 31 Maart. (B. T. A.) De menigte hield heden een auto aan, die twee Fransche militairen en twee mijncontroleurs vervoerde. De soldaat, die den wogen bestuurde, word ge wond, de auto vernield cn de beide ingenieurs mishandeld. Het gebeurde werd uitgelokt door voormaligo Schupo-beambtcn Hit de Krupp- fobrieken. Het wegvoeren der kolen. P a r ij s, 31 Maart. (B. T. A.) Volgens het ministerie van openbare werken zijn alleen gis teren in den loop van den dag uit het Roer gebied naar Frankrijk verzonden: vier treinen cokes, drie treinen kolen, een. trein met metaal waren, een aak met meer dan 10.000 ton cokes en vijf aken met kolen, inhoudende 5000 ton. De civiele missie hoopt deze zendingen tegen het einde der week nog uit te breiden. 16/18 lan?eKtraat Amersfoort. HOEDEN RA ANT ELS MANTELCOSTUfttES De uitvoer int het niet-bezette gebied. Koblenz, 31 Maart. (B. T. A.) De hoo- ge intcrgeallieerde commissie voor het Rijnland heeft besloten, dat de goederen, die uit het niet- bezette gebied komen en door het bezette ge bied worden vervoert! met bestemming naar het buitenland, vrij zjjn van elk uitvoerrecht bij het verlaten van de bezette gebieden, indien een vergunning wordt getoond, die door een be voegd lichaam in niet-bezet Duitschland is ver strekt en waarop staat vermeld, dat een uit voerrecht is betaald in het niet-bezette Duitsch land. Engclsch-Duitsche besprekin gen over het spoorwegverkeer in de Britsche zone. Keulen, 31 Maart. (W.-.B.). De Britsch- Dudtsche onderhandelingen omtrent het gebruik der spoorlijnen in de Engelsche zone voor Fran sche en Belgische transporten in verband met de Roeractie hebben tot een resultaat geleid. Op de trajecten BrühlKiersberg en Keulen Worringen wordt een militair transportverkeer toegestaan tot een omvang, als ongeveer over eenkomt met het maandelijksrh gemiddelde van het militaire verkeer, zooals dat vóór den inval in het Roergebied plaats had. Bovendien wor den dogelijks twee ambulancetieinen met een personentrein, bestaande uit ten hoogste drie personenwagons en een goederenwagen, toe gelaten. Deze porsonentrein van on naar de Fransche zone zal in het bezette gebied links van den Rijn dagelijks vijf maal in elke richting aansluiting aan de Duitsche personentreinen hebben en uitsluitend het gewone militaire rei zigersverkeer dienen, dat tot dusver door mid del van gereserveerde ofdeelingen geschiedde, die voortaan vervollen. Een spoorwegongeluk. Mannheim, 51 Maart. (W.-B.). Gister nacht hcoft bij Schifferstadt in de Palts een treinbotsing plaats gehad. Twee locomotieven, een kolenwagen en een goedorenwagen stortten van de helling. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Vier Franschen werden gedood, drie Franschen en een Duitschcr gewond. Oen noodlottige vergissing. Berlijn, 31 Maart. (W.-B.). Het Berl. Tageblatt meldtHedenmorgen werd een Fransch motorboot op het Rijn-Hernekanaal bij het passeeren eener brug te Gelsenkirchen door een Fransche wachtpost aungeroepen, die, toen de boot niet stilhield, een schot loste, waardoor een der beide inzittende marinesoldaten doodc- lijk werd gewond. Geen encycliek van den paus. Rome, 31 Maart. (B. T. A.) In kringen van het Vatikaan wordt verklaard, dat het ge rucht als zou de Paus voornemens zijn binnen kort een encycliek over de Roerquaestie te pu- bliceeren, op fantasie berust. Espcronto-Congres. Neurenberg, 2 April. (W.-B.). Voor het van 2 tot 8 Augustus alhier to houden Wereld-Esperanto-Congres hebben zich tot dus ver ruim 2500 deelnemers uit 35 verschillende landen aangemeld. Hoogverraad. Berl ij n, 31 Maart (W. B.) Naai uit Karlsruhe aan de B. Z. am M. wordt gemeld, zijn de laatste dagen te Bingen vele personen gearresteerd, die bij een hoogverraad-offaire zijn betrokken. Et zou sprake zijn van spion- noge, ten dienste van Frankrijk, door Duit schers gepleegd. FRANKRIJK. Een verkopte zomertijd. P a r ij s31 Maart (B. T. A.). De tech nische commissie, die bijeengekomen is om het vraagstuk betreffende het veranderen van den tijd te bestudeeren, heeft besloten Donderdag a. s. den ministerraad de maatregelen voor te leggen, die ten doel hebben de arbeidsuren bij de openbare diensten één uur te vervroegen, in dien mogelijk van 18 April tot 3 November en den handel en de industrie te verzoeken den zelfden maatregel te treffen. Stoking in de kleedingindustrie. P a r ij s31 Maort. (B. T. A.). De in de C. G. T. U. georganiseerde arbeiders in de kleedingindustrie hebben bij stemming besloten a. s. week in algemeene stoking te gaan. Stoomketel ontploft. Bordeaux, 31 Maart. (B. T. A.). De stoomketel van den stoomtreiler Crocodile is bij de Pointe d'Arcachon ontploft. Twee ma trozen werden gedood en verscheiden gewond. Twee der gewonden zijn in het hospitaal bezwe ken. De treiler werd ernstig beschadigd. ENGELAND. De inkomsten en uitgaven van het rijk, Londen, 31 Maart. (R.) De totale in komsten van het Vereenigd Koninkrijk in het jaar, dat 31 Maart eindigt, bedragen' 914 mil- lioen, d.i. een vermindering van 211 millioen vergeleken bij het voorgaande jaar. De voor naamste verminderingen zijn te wijten aan de mindere ontvangsten aan rechten op alcohol, aan belastingen op buitensporige winsten en bij den verkoop der oorlogsvoorraden. De uitgaven bedroegen 812 millioen, met in begrip van de 310 millioen aan interest op de oorlogsschuld, tegen 1079 millioen het voor gaande jaar. De cijfers toonen oldus een surplus aan in komsten van meer dan honderd millioen aan. Sir Percy Cox naar Mesopotamia. Londen, 2 April. (N. T. A. Draadloos). Sir Percy Cox, de Britsche hooge commissaris in Mesopotomië, is per vliegmachine weer nuaT Bagdad vertrokken. Do toestond van lord Cornorvon. Reuter meldt uit Cairo, dd. 31 Maart: De toestand van lord Carnarvon is lichtelijk ver* beterd. De grofstcenen op do Duitsche oorlogs- kcrkhovcn. Berlijn, 31 Maort. (W. B.) De Britsche regeering besloot volgens oen medcdccling aan het „Zcntrale Noohweisamt" het aanbrengen von grofstcenen op allo Duitsche oorlogskerkhovcn in Engeland op hoor kosten te doen geschieden volgens de door het Nachweisamt aangegeven voorbeelden. De steenen zullen in Duitschland worden vervoordigd. De actie tegen de nict~vftkverccnigings«» mannen in Zuid-Woles. Londen, 2 April. (R.). De door de mijn werkersfederatie aangewende pogingen om de mijnwerkes, die geen lid der federatie zijn, daar toe te dwingen, nemen in Zuid-Woles een ern stig karakter aan. De mijnwerkers in het Rhonddadal hebben besloten hot werk neer te leggen, maar het is twijfelachtig hoeveel mijn werkers het parool zullen opvolgen. De dreigende mijnwerkersstaking. Londen, 3 April. (R.) Hoewel de sta kingsaankondigingen der mijnwerkers in de Rhondda-valley gisteren formeel van kracht zijn geworden, was het niet mogclqk den om vang van het doordoor veroorzaakte stilliggen van mijnen te bepalen, daar ook wegens den al- gemeenen feestdag mijnen stil lagen. Ook de dag van heden geldt uls algemeene feestdag, zoodat niet voor morgen het aantal van hen, die staken, bekend kon zijn. Ongeveel 45.000 orbei- ders zouden met 14 dagen hun opzegging heb ben moeten inzenden, doch dat geschiedde slechts door 40 pCt. von dot aantal. Tenzij zij JOH. VAN DIJK Schoenwerk en Sportartikelen Langestraat 116 - Tel. 70 dus gaan staken zonder voorafgaande kennisge ving, zal het uantal stokers do 20.000 niet.te boven gaan. ITALIË. Het koningspaar naar Engeland. Londen, 2 April. (N. T. A. Draadloos). Naar de bladen melden, zal het Itoliaansche koningspaar in den loop van October a.s. een bezoek brengen aan het Engelsche koningspaar. OOSTENRIJK. Seipel's bezoek aan Rome. Rome, 2 A p r i 1. (B. T. A.). Seipel, de Oostenrijkschc bondskanselier, heeft na een bezoek oen den paus met kardinaal Gaspari geconfereerd. Mijnwerkersstaking in Stiermarken, W e e n e n, 31 Maart. (B. T. A.) De mijn werkers in Stiermarken hebben do algemeene staking afgekondigd. ROEMENIE. Een revolutie aanstaande? P a r ij s, I April. (B. T. A.) De Paris Midi vemeemt uit Boedapest, dat aan het blad Neg uit Cluj, in Transsylvanië, gemeld wordt, dat ee toestand in Roemenië zóó ernstig is, dat men voor een revolutie vreest. Het blad ziet het be wijs daarvan in het feit, dot de geheele ko ninklijke familie van Roemenië zich naar Alba Julia heeft begeven, hetgeen de militaire bezet- Men kent verloren goed eerst, als men *t mis sen moet GEZELLE door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. 15 fij herkende die snor en wist nu ook onmiddellijk waarom hij het de moeite waard gevonden had haar te bestelen. Het was de kerel, die gepro beerd had haar gouden tasch op te rapen hij had hoor ringen en misschien ook haar pare len gezien. „Pas op I" hijgde zij. „Hij heeft misschien een revolver I" Terwijl zij het zeide, viel zij terug ln haar kussenszij voelde, dat haar krachten haar begaven, en lag daar nu als verdronken in de lange golven van haar haar, die als maanlicht om haar stroomden. „De smeerlap kan er toch niet bij, al heeft hij er een." zeide de groote man op een zóó kalmen toon, dat Angela erdoor verbijsterd werd Het leek als een wonder, dat iemand, die pos »oo geworsteld had, zich zoo volkomen be- heerschen kon. Zijn stem klonk zelfs hiet opge wonden, hoewel de hare beefde. „Wees maar niet bang," ging hij voort. „De laffe kerel I Een prairie-hond zou hem aan stukken kunnen scheuren." „Ik ben nu niet bang meer," antwoordde zij./ ^Wat ben ik dankbaar, dat u gekomen bent V U hebt mij het leven gered. Kan ik u niet hel pen Wil ik misschien telephoneercn „Neen, doe als het u blieft niets van dien aard," zeide hij. ,Jn uw komers moet geen op schudding komen. Ik zal dat exemplaar wel meenemen naar mijn kamer. We zullen zeg gen, dat hij bij mij wilde inbreken, toen ik wak ker werd en hem snapte." „O I" riep Angela, die hem dadelijk begreep en inzag wat zij daarmede winnen zou. „Voor mij zou dqt prachtig zijn maar voor u „Voor mij is het ook prachtig. En u hebt dan verder met de zaak niels te maken." „Hij zol het zeggen," zeide hij. „Dat geloof ik niet, tenzij hij wil, dat ik hem zoo door elkaar schud, dat zijn ruggegraat als een telephoonpaal uit zijn hoofd komt steken. Enmocht hij soms een woord kikken, wanneer ik er niet meer bij ben, dan zal ik hem een ko gel door zijn kop jagen, als hij in de rechtzaal komt. En hij zal wel begrijpen, dot ik iemand ben, die zijn woord houd." Deze bedreigingen werden met dezelfde kalme stem geuit, waarna hij op geheel anderen toon voortging„Weet u wat u zoudt kunnen doen, dame, als u er geen bezwaar tegen hebt Ik vind het niet aan genaam u lastig te vallen, maar misschien is hef beter, dat ik het niet probeer met mijn eene hand, terwijl ik hem met de andere vasthoud. Als-u even naar mijn kamer zoudt willen gaan en het raam het dichtst bij het uwe een paar duimen hooger opschuiven, dan zullen ze me eerder gelooven, als ik zeg, dat hij daardoor kwam" Angela ging weer rechtop zitten en nam haar witzijden kapmantel, die over het voeteneind van het bed lag. Zij sloeg dien vlug om zich heen en ging dan naar de kamer van haar buurman. Toen zij langs hem kwam, terwijl hij zijn ge vangene vasthield, dacht hij meer en meer aan zijn visioen van een engel met haar als maan licht, en het scheen hem een vreemde, bijna wonderbaarlijke samenloop van omstandigheden toe, dat hij het in werkelijkheid zag, na eerst zijn droomen aan Carmen Caylor beschreven e hebben. „Het dichtstbijzijnde raam," herhaalde Ange la vol eerbied voor de geslepenheid en de te genwoordigheid van geest van den man. Het dichtsbijzijnde raam moest geopend worden, omdat de dief in die richting over de kroonlijst gekropen was en zeer gauw ontdekt zou wor den welke kamer hij gehad had, daar hij in het hotel moest logeeren. Zij schoof het zware raam, dat reeds een paar inches open stond, hooger op en zag, toen zij zich omkeerde, dat de zwijgende gevangene door haar redder in de kamer getrokken was. „Dank u, dame," zeide hij. „Ga nu maar weer slapen en vergeet het denk er niet meer aan. De rest is mijn zaak." „Maar hoe kan ik al dien last op uw schou ders laten stamelde Angela. „U zult getui genis tegen hem moeten afleggen. Er zal een hoorde zij de stem van haar burman door de gehouden worden „U kunt mij op mijn woord gelooven, dat ik op Gods aardbodem niels liever doe dan een dame buiten deze zaak houden," verzekerde hij haar. „En ga nu naar uw kamer terig en sluit de deur." Hun blikken ontmoetten elkaar en Angela voelde zich doortrild door bewondering voor dit nieuwe type, dat haar steeds meer verbijs terde. Het boschschepsel verkeerde in een man, was werkelijk een man I „Goeden nacht dan," zeide zij. „Ik kan u niet genoeg voor alles danken." Zij fladderde weghoar kleine, bloote voeten blank en rose uitstekend onder het kant van haar nachtjapon en van haar kapmantel. Ge hoorzaam sloot zij de deur, maar zij ging niet meer naar bed en evenmin trachtte zij te verge ten. Er stond een groote fauteuil dicht bij de deur, die zij zoo juist gesloten haddaarin ging zij zitten, volkomen beseffend, dat zij .ets vree- selijks doorgemaakt had. Een oogenblik later hoorde zij de stem van haar burman door de telephoon spreken en zij vroeg zich af hoe hij zijn gevangene zoo kalm houden kon. „Hij moet erin geslaagd zijn den ongelukkige goed te binden," zeide zij tot zichzelf. „Of mis schien is hij sterk genoeg hem met één hand vast te houden. In ieder geval is hij iemand, die overal raad op weet cn doet wat hij wil." Het 'eek als een droom, dat een dergelijk too- neel, zooals haar phontasie zich dat voorstelde, zich in werkelijkheid afspeelde in de kamer er naast, waar geen geluid vernomen werd behal ve de kalme stem, die door de telephoon sprak. In de hoop enkele woorden op te vangen, moest Angela luisteren of zij trilde of niet Na het eerste gepraat door de telephoon volgde er een stilte, die nog opwinderder was dan de niet goed verstaanbare woorden van daareven. Dan plotseling een geschuifel van i voeten en het mompelen van verscheidene zwa re en gedempte stemmen. Daarna weer een doodsche stilte, die door niets verbroken werd. Blijkbaar was de politie gehaald, gekomen en in kennis gesteld met den beraamden diefstal, zooals die door haar buurman verteld was. Angela begreep, da tzijn lezing niet tegenge sproken was, anders zou zij zeker een schot gehoord hebben. Het woudschepsel zou zijn woord gehouden hebben I Maar luj had rulks niets behoeven te doen en de dief was meege nomen. Angela vroeg zich af, of haar buurman ook meegegaan was of dat hij in zijn kamer gebleven was en zijn raad aan haar „probee- ren te vergeten" zelf in praktijk bracht. Het' zou haar volstrekt niet verwonderen als hij in staat was weer heel kalm te slapen. HOOFDSTUK VI. Den volgenden dog vertelde Angela aan Kate niets von hetgeen er in den afgeloopen nacht gebeurd was. Haar gedachten waren geen oogenblik van do zaak af, maar door do ware lezing verborgen blijven moest, was het beter niemand in vertrouwen te nemen. Zij vroeg ech ter wel een ochtendblad, maar tot haar groote teleurstelling vond zij er niets in over den dief in het Hotel Valmont. Zij wist niets omtrent het in elkaar zetten van couranten, maar nam aan, dat het berich te laat ingekomen waszij verlangde er nu erg naar haar buurmas fe spreken, om alles uit de eerste hand von hem te hooren. Den vorigen dog was zij met neergeslagen blikken hem voorbijgeloopen, omdat zij bang- was, dat hij haar aanspreken zou en zij hem zou moeten afsnauwen. Maar nu waren do rollen omgekeerd. Zij kleeddo zich en ging naar den hall, waar zij in de hoop, da thij komen zou, kwansuis in tijdschriften en couranten los. Maai bij kwam niet. Het leek wel, zeide zij tot zich zelf, als of hij hnor wilde straffen voor haar onbeschoftheid van den vorigen dag door haar met gelijke munt to betalen. Niet, dat zij ge loofde, dot hij zulks met opzet deed. Toch was het een verzwarende omstandigheid, dat hij haar uit den weg bleef. Hij moest toch begrijpen dat zij weten wilde wat er gebeurd was na het eerste hoofdstuk van de geschiedenis, da't geëindigd was met het sluiten van de deur. (Wordt vervolg^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1