T. E 1,11L i II lij 1.1. SGHGTERMAH i Zn., Btr.str. 17 Til. 145 BINNENLAND. Per fGesch f 1.60, per arsker f 65.- UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS ting van Alba Julia en van geheel Transsylvanic tot gevolg had. Overal werden de lichtingen on der de wapenen geroepen, maar de oproeping ihad geen resultaat. De studenten te Cluj houden demonstraties, tegen de regeering en de Joden en eischen het instellen van den numerus clausus voorde toe lating tot de universiteit. Het garnizoen te Cluj is versterkt; de universiteit is weer gesloten, BULGARIJE. De oud-ministers gevonnfsd. Sofia, 2 April. (B. T. A.) Het hoogge rechtshof heeft uitspraak g'edaan in het proces tegen de oud-ministersRadoslawof, Tontsjef, Pasjef, Popof, Dintsjef en Petkof werden ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf; gene raal Waidanof tot 15 jaar, de generalissimus 'Jekof, Apostolof en Kosnietsjke tot 10 jaar cn generaal Boidjof tot vijf jaar gevangenisstraf; voorts allen tot het verlies van alle politieke en burgerrechten en tot het gemeenschappelijk be talen der oorlogsschadevergoeding ten bedrage van 32,700 millioen leva, TURKIJE. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. Het antwoord der geallieerden. Constantinopel, 31 Maart. (B. T. A.). De hooge geallieerde commissarissen heb ben heden afzonderlijk aan Adnan Bey een ge lijkluidende nota overhandigd, die de besluiten van Londen inhoudt, om naar Angora tc wor den doorgezonden Londen, 1 April. (R.). Het antwoord der geallieerden op de Turksche tegenvoorstellen stelt voor de vredesonderhandelingen onverwijld te Lausanne te hervattenaanvaardt in begin sel het voorstel om de clausule betreffende de capitulaties opnieuw to redigeeren met het doel, Turkije in het genot tc stellen van reciprociteit, weigert te voldoen aan het verzoek van Tur kije om de economische clausules uit het ver drag te lichten, maar spreekt de meening uit, dat overeenstemming te dezer zake door wederzijd- sche concessies kan worden verkregen. Het nnt- woor-' verklaart ook, dat de geallieerden hun on derdanen, die speciale belangen in Turkije heb ben verworpen, hebben uitgenoodigd rechtstreeks met de Turksche regeering in onderhandeling te treden en dat, ingeval de onderhandelingen suc ces opleveren, dc geallieerden niet zullen vast houden aan de opneming in het verdrag van de vroegere gedétaillecrde bepalingen te dier zake. Het geeft uiting aan de overtuiging, dat met goeden wil beiderzijds de vrede zonder moeite kon worden gesloten. Levensmiddelen voor Armccnsche kinderen verbrand. T f I i s, 31 M a a r t. (B. T. A.). In Alexan- üropol, waar zich in het grootste weeshuis der wereld 16.000 Armcenschc kinderen bevinden, is een depót, dat 10.000 ton goederen bevatte, die voor de hulpverleening dienden, door brand ver woest. De brand dreigde zich uit te breiden, maar werd door de kinderen en een bolsjewistisch bataljon bedwongen. Alcoholverbod. Constantinopel, 3 April. (R.J. De Turksche autoriteiten hebben last ontvangen uit Angora na Paschen het alcoholverbod toe te possen. GRIEKENLAND. Hevige brand. Athene, 31 Maart. (B. T. A.) Ben brund heeft de keukens en do bureaux van het hulp comité „Maronissi", waar zich het hospitaal be vindt, dat tot quarantaine-station voor 10,000 .vluchtelingen uit Anatolië dient, verwoest. EGYPTE. De vrijlating van Zaghloel Pasia. Londen, 2 April. (N. T. A. Draadloos.) De Times bericht, dat Zagloel pasja naar Parijs zal gaan om een Fransch geneesheer te raad plegen over het ondergaan van een kuur. Cairo, 1 April. (R.). De Egyptische nati onalistische delegatie heeft in een manifest haar voldoening uitgedrukt over het besluit van de regeering van Groot-Brittannic om Zaghloel pasja vrij te laten. De delegatie verklaart dot de vrijlating van Zaghloel de eerste stap is om tot overeenstmming te geraken. In het mani fest wordt verder verklaard, dat Egypte's aspi raties niet in strijd zijn met de bescherming van de belangen der in Egypte wonende buitenlan ders. JAPAN. ERNSTIG AUTOONGELUK. Japansche vorstelijke per sonen omgekomen. Bernay, 1 April. (B. T. A.) On den weg Parijs-Cherbourg is een auto, waarin prins Kita, de broer van den Mikadó, met prinses Kita, prins Asaka en een hofdame zaten, tegen een (boom gereden. Prfins Kita en de chauffeur wer den gedood; de overigen zwaar gewond. Een draadloos N. T. A.-telegram meldt nader: Prins Kitashirakawa is de schoonzoon van den mikado, prinses Kitashirakawa is de zuster van den mikado, prins Asaka de broer van den mi kado. Het ongeluk had plaats in de buurt van Evreux, ten gevolge van de omstandigheid, dut de auto, die met een snelheid van 120 K.M. per uur reed, moest uithalen voor een auto, di in dezelfde richting reed. De chauffeur, een Pranschman, werd op slag gedood; prins Ki- tashirawaka overleed kort na het ongeluk; de prinses is stervende; prins Asaka is ernstig ge wond. Mej. Sauvy, een Fiansche dame van ge zelschap, hielp, in weerwil van een kr.icbreuk, mede bij het verleenen van hulp aan de slacht offers. VEREENIGDE STATEN.' Nieuwe loonregeling voor dc havenarbeiders. N e w-Y o r k, 1 April (N. T. A. Draad loos.). Joseph P. Ryan, vice-voorzitter van den internationalen bond van havenarbeiders, ver klaarde heden, dat er met dc recderscommis- Sie een regeling tot stand is gekomen inzake een loonsverhooging voor de arbeiders te Portland (Maine), Boston, New-York, Baltimo re, Newport en Norfolk. Bestrijding van misdaden. Neiv-York, 3 April. (R.). Met inspan ning van alle krachten is de politie erin ge slaagd de roisdaadgolf, die den laatsten tijd over de stad streek en vooral tol uiting kwam in tal van gevallen van straatroof, meester te worden. Zoo werden in een deftige straat een aantal bontdievcn gevangen en de daar aan wezige wandelaars brachten zich in allerijl in veiligheid voor de dreigende hagelbui van kogels. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij K. B. is benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Winschoten mr. W. van Traa, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhoge; verleend dc zilveren eere-medaille der Oranje- Nassau-orde aan C. J. van Kampen, bode, tevens provoost-geweldige bij den krijgsraad voor de landmacht tc 's Gravenhage. HOT REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Militaire deelname Naar wij vernemen is bij een groot aantal ver- oenigingen van militairen aard („Ons Leger", .Onze Vloot", „Volksweerbaarheid" en verschil lende officieren- en onderofficieren-vereenigin- gen) het plan aonhangig gemaakt om tot de mi nisters van oorlog, marine en koloniën het ver zoek te richten, te willen bevorderen, dot in de komende dogen van herdenking der tTOonsbe- slijging van Koningin Wilhclmiria, de Ncder- landsche land- en zeemacht en de Koloniale troe pen, gelijk in 1898 (n.l. bij de leger-revue tc Renkum) op eigen waardige wijze deelnemc-n in de huldiging van Hare Möjcsteit. Van Lumey gestraft. In den historischen optocht, dien het bestuur der Oranjevereeniging tc Gorindhem wil plaat sen op het feestprogramma ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin, zou ook voorkomen Willem v. d. Murck, graaf van Lumey. Van Katholieke zijde is tegen dit voor nemen geprotesteerd, voornamelijk wegens Lu- mey's aandeel in den moord op de Gorkumsche (martelaren. Dc persoon van Lumey is nu uit den opkocht geschrapt. Dc as. stomdag van het A. N. V. Minister dr. de Visser heeft zich bereid ver klaard op 1 Mei a.s. ie Dordrecht te spreken op den stomdog van het Algemeen Nederlandsch Verbond. INWERKINGTREDING LAND- EN TUIN BOUW ONGEVALLENWET. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is de inwerkingtreding van artikel 2 der Lond en Tuinbouwongevallenwet 1922 nader bepaald op 1 Mei 1923. De Hoofdcursus te Kampen. Bij ministerieel besluit is thans beslist, dat dc Hoofdcursus met 1 Oct. os. wordt overge plaatst naar Breda. Dc Centrale Cursus zal op dien datum worden vereenigd met het Instruc tie-Bataljon. Wormerveer uit den brand. Na eindelooze correspondenties en besprekin gen, is het resultaat, dat de Bank van Neder- londsche Gemeenten Wormerveer aan geldmid delen zal helpen. Er zullen dezelfde voorwaarder worden ge steld als voor elke andere gemeente, die geld bij deze bank opneemt. Gcdep. Staten hebben een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de gemeente-Iinanciën. Het resultaat daarvan is, dat geen voldoende grond aanwezig wordt geacht voor de bankin stellingen om aan de evedietwaardigheid der ge meente te twijfelen. Waar de voorwaarden waaronder inder tijd de gemeente aan geld zou vorden geholpen en die het gemccntebestuui geheel onder cura- teele stelden zijn vervallen, is er voor de soc.-dem. wethouders geen reden om hun be danken te handhaven. Zij hebben den raad hieimede in kennis gesteld. (Volk.) Openbaarheid! In de gemeente Diepenveen bij Deventer blijkt nu pas naar buiten, dat de gemeentebegrooting in een op 24 Febr. gehouden raadszitting is goedgekeurd. Zc stond niet op de agenda, nie mand wist van do vergadering af en er is in 't openbaar geen woord over de begrooting ge- sprokenl Arbeidsinspectie. Met 1 April is den hoofdinspecteur van den arbeid B. Blanson Henkemans de gemoente Leeuwarden als standplaats aangewezen. OR1GINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gèwas 1917 bemiddeling er toe geleid heeft, dat waarschijn lijk zeer spoedig een aanvang kon worden ge maakt met den omleg van den Rijksstraatweg bij Naarden. Besloten werd instemming te betuigen met een voorgenomen wijziging der Woningwet, waardoor misschien op de Rijksbegrooting eenige gelden zouden kunnen vrij komen voor andere doeleinden. Met de Rijkscommissie van Advies inzake cxportcredieten wordt zoonoodig samengewerkt. Beraadslaagd is over de plotselinge verhoo ging van de Belgische invoerrechten op som mige producten der metaalindustrie, waardoor de moeilijkheden voor de hierbij betrokken Nederlandsche ondernemingen belangrijk zijn verergerd. HET NATIONAAL ARBEIDSSECRETARIAAT. Gedurende de Poaschdagen heeft het N. A. S. te Amsterdam een congres gehouden. Zaterdag avond was daaraan een huishoudelijke vergade ring voorafgegaan ter behandeling van de finan- ^ieele aangelegenheden. Voorzitter duarvan un< de heer B. Lunsink jr., die in zijn openingswoord \vecs op de groote beteekenis van dit congres, jomdat het moest beslissen over de brandende Jtwestie van de internationole aansluiting (Mos kou of Berlijn). Verder spoorde de spr. aan tot aaneensluiting tegen de groeiende reactie. Zondag stond de vergadering onder leiding van den heer C. Wolff (Federatie Sigarenma kers). Besloten werd tot verzending van een te legram van sympathiebetuiging en deelnoming aqn de bedrijfsraden van de arbeiders bij Krupp te Essen, omdat een ofdeeling Fransche soldaten aldaar heeeft gevuurd op een menigte ongewa pende arbeiders, waarbij een aantal dooden cn voel zwaargewonden zijn gevallen. Aan gene raal Degoutte zou een telegram van protest worden gezonden. Aan de orde was vervolgens de kwestie of het N. A. S. zich zal aansluiten bij de Bcrlijnsche Syndicalistische Internationale of bij de Roode Valcinternationale van Moskou. In een brochure heeft de heer Lansink Jr. aansluiting bij de Ber- lijnschc Internationale verdedigd, en de secreta ris van het N. AA. S„ dc heer Dissel, bij de In ternationale van Moskou. Eerstgenoemde stelt het „libertair" socialisme tegenover het staats socialisme; hij verzet zich tegen aansluiting bij Moskou, omdat men de vakbeweging niet aan •do politieke beweging ondergeschikt mag maken. De heer Dissel betoogt daartegenover, dal, sinds jde Moskousche Internationale de desbetreffende bepalingen uit haar statuten geschrapt heeft, er geen over egingen van onafhankelijkheid meer tegen aansluiting daarbij kunnen gelden. Rijksverzekeringsbank. Bij K. B. is met 1 April wegens verandering in den dienst der Rijksverzekeringsbank, woor door hunne werkzaamheden overbodig zijn ge worden, eervol ontslag verleend aan mr. dr. J. H. M. Hanko on J. D. Wildeboer, als referenda ris en aan mr. P. Laduge cn H. J. Marchand als hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank. P. Nolting. De heer P. Nolting te Amsterdam, die gerui- men tijd ernstig ongesteld is geweest en sinds half Januari in het Tessclschade-ziekenhuis werd verpleegd, zal, naar het N. v. d. D. meldt, heden deze inrichting verlaten en naar huis terugkee- ïen. Naar het zich laat aanzien, zal hij eerlang zijn functie als raadslid kunnen hervatten. Rijkscommissie voor werkverruiming. De rijkscommissie voor werkverruiming heeft een dezer dagen vergaderd onder vooizittcr- schap van prof. dr. Nolens. Do secretaris gaf een overzicht van de sinds de vorige vergadering verrichte werkzaamheden en deelde mede, welke nieuwe zaken aanhangig v/a ren gemaakt Hieruit bleek o. m. dot door het optreden der commissie enkele orders welke naar het buiten land dreigden te gaan, hier te lande zijn ge plaatst. De commissie wijdt haar aandacht aan het somtijds van leverantiën enz. door de Neder landsche Spoorwegen oon buitenlandsche onder, nemingen. Besloten werd de aandacht van den Gouver neur-Generaal erop te vestigen dut een bestel ling, welke niet in Nederland ter uitvoering is geplaatst, niet volgens de bepaling van het be trokken contract zou worden uitgevoerd cn of dientengevolge niet ontbinding van het contract zou kunnen worden verkregen. De commissie besloot de voorbereiding van het Reggeplan en het Peelplan te bevorderen. Zij nam er met voldoening kennis van, dat hear In December van verleden jaar hebben het N. A. S.-bestuur en de Algemesne Raad van het N. A. S. besloten om nan de delegatie nonr Ber lijn op te dragen niet mede te werken aan dc oprcihting van de Syndicalistische Internatio nale, ten gevolge ven de statuten-wijziging van de Roode Vak Internationole. De eerste aan gewezen delegatie voor Berlijn, bestaande uit de heeren Lansink, Wol If en Dissel, heeft zich toen teruggetrokken; daarna is de delegatie snamgesteld uit de heeren Dissel, Schenk en Van Zelm. Het rapport van deze delegatie advi seert tot aansluiting bij Moskou. De tegenstanders van Moskou hebben ver schillende orde-voorstellen ingediend. Er volgden zeer uitvoerige debatten. Een hevig tumult ontstond toen medegedeeld werd, dat een vertegenwoordiger van de Ber- lijnsche Internationale, de heer Souohy, verlof had gevraagd om eenige woorden te mogen zoggen. De aanwezigen staan van hun stoelen op een schreeuwen dooreen „Ja" en „Neen". Het was den voorzitter niet anders mogelijk om cr boven uit te schreeuwen dan door op een tafel te klimmen. Van die tafel af schreeuwde hij, dot als er ook een vertegenwoordiger van de R. V. I. (Moskou) was, deze ook het woord moest voeren, doch dat het N. A. S. bestuur adviseerde, om beide personen niet aan het woord te loten komen. Eindelijk besloot de vergadering den heer Souchy van de Internationale Arbeitcr Associa tion uit Berlijn een kwartier te laten spreken. Zonder dat hij zijn rede beëindigd had, moest de heer Souchy het spreekgestoelte verlaten, waarop zijn rede vertaald werd. Ook hierbij kwam het eenige malen tot groot lawaai. Ten slotte werd het eerst in stemming ge bracht het voorstel-Almelo, om zich voorloopig bij geen enkele Internationale aan te sluiten, welk voorstel door de federatie van schilders (Amsterdam) werd overgenomen. Er ontstond opnieuw rumoer over de vraag* wie de schuld zal dragen voor een scheuring in de partij, als men zich bij Berlijn of Moskou zal hebben aan gesloten. Het voorstel-Almelo werd met over- groote meerderheid verworpen. Hierna kwam in stemming de vraagzich aansluiten bij Berlijn of Moskou. Het bleek dat 99 voor Moskou zijn, 84 voor Berlijn cn 9 blanco. In principe is dus Moskou gekozen, doch een referendum zal nader uitspraak in deze kwestie moeten doen. De vergadering werd daarop voor dezen eersten dag gesloten. Den tweeden dag vun het congres werden voorstellen van meer internen aard behandeld, Ccurantcn-jubileum. De Provinciale Drentsche en Asser Courant bestond 1 April honderd jaar. Bij dezo gelegen heid gaf het blad een geïllustreerd jubileumnum mer uit, dat o. m. prijkt, op de frontpagina, met het portTet van mr. Sibrand Gratama, (1784 1858), den oprichter van de Prov, Drentsche en Asser Couraivt< In deze uitgave komen verder tal van be langrijke artikelen voor over Drenthe van voor aanstaande personen, autoriteiten, Eerste Ka merleden, leden van het Provinciaal Bestuur van Drenthe, Burgemeesters, kenners van de Drent sche geschiedenis, handelspersoncn enz, Vrijwillige ouderdomsverzekering. Naor „De Verzekeringsbode" mededeelt, is in de concept-regeling voor de uitvoering van dc vrijwillige ouderdomsverzekering van het Rijk dc korting op de weckpremiën bij betaling in grootere termijnen voorgesteld op 10 pet. bij betaling per maand13 pet bij betaling per 3 maanden, en 14 pet. bij betaling per jaar. LOONCONFLICT BIJ DE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- cn tramwegpersoneel bericht ons Het personeel der O.G.-tramlijn van Win schoten naar Delfzijl, ter Apel en Bellingwol- dc, heeft besloten in staking te gaan tegen de aangekondigde loonsverlaging van ongeveer 16 Voor eenigen tijd reeds is eene verla ging van 8 ingevoerd, terwijl bovendien het personeel van af 1 Jan. van het loon als pensioenpremie moet storten. Met uitzondering van het personeel der werkplaats is de werktijd van de andere groe pen verlengd en op een minimum van 57 uren per week gebracht. Het minimum-loon be draagt nu ongeveer 15.30 per week. Nu een onderhoud, hetwelk het hoofdbestuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel heeft gehad, is besloten, de staking eenige dagen op te schorten. Wanneer even wel geen oplossing gevonden kan worden, zal in den loop der volgende week tot stopzetting van het bedrijf worden overgegaan. Het conflict in de stcenindustrie. Zooals wij kort geleden reeds mededeelden, zouden de georganiseerde steenfabrikanten in de groepen Nijmegen—Millingen cn Nijmegen Tiel deze week tot uitsluiting der werknemers overgaan. Thans verneemt de Tel., dat genoemde werk gevers op verzoek der werknemers besloten hebben om hangende de besprekingen, die eerst daags tusscher. de bestuurders van beide par tijen zullen plaats hebben, dezo voorgenomen uitsluiting nog een week op te schorten. In den toestand is nog geen verandering gekomen. Een melkconflict te Amsterdam. Zaterdagavond heeft dc af deeling Amster dam en omstreken van den Bond van melk veehouders een vergadering gehouden ter be spreking van het aanbod van den melkhandel om den melkprijs, waartegen de boeren van vandaag af zouden leveren, te bepalen op WA cent franco stad. Dc boeren eischten 12 cent cn hebben Zaterdagavond besloten niet in genoemd aanbod te treden, maar van Dinsdag (heden) af zelf weer melk te gaan venten voor 10 cent per liter, terwijl de melkhandel 17 en 18 cent per flesch vraagt. De secretaris deel de mede dat het in de bedoeling van den bond ligt, om, hoe het conflict oolc eindigt, de melk zelf te blijven distribuecren. Het plan is, in de toekomst ook gepasteuriseerde melk direct aan het publiek te verkoopen, afkomstig van een fabriek van een boeren-coöperatie te Wormer veer. Staande de vergadering hebben zich 70 boe ren opgegeven om de melk te gaan venten. Eon conflict tusschen distillateurs en koffiehuishoudérs. Sinds eenigen tijd bestaat er een vrij scherp conflict tusschen den Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland en het hoofdbestuur van den Bond van Koffiehuis-restauranthouders en slijters, tusschen welke beide organisaties sinds de oorlogsjaren een vrij innige samenwer king heeft bestaan. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Ne derland aan het bestuur van den Bond van Koffiehuis-restauranthouders en slijters voorge steld dit geschil te doen beslechten door een jury, bestaande voor de helft uit personen van den Bond van Koffiehuis-restauranthouders en slijters door deszelfs bestuur aan te wijzen, voor de andere helft uit personen uit den Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland, eveneens aan te wijzen door deszelfs bestuur, onder voorzitterschap van een in gemeen overleg aan to wijzen jurist, liefst een lid van de rech terlijke macht. Dit voorstel is echter door het bestuur van den Bond van Koffiehuis-restau ranthouders en slijters afgewezen. Inmiddels is door den heer Simon A. Maas, alg. voorz. van den Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland tot den officier van justitie het verzoek gericht om op zijn klacht een vervolging te willen instellen tegen het Ka merlid den heer Abr. Staalman, secretaris van den Bond van Koffiehuis-restauranthouders en slijters, ter zake van beleediging. Faillissementen in Nederland. Volgens mededceling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Cos Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 29 Maart in Nederland uitgesproken 59 faillissementen tegen 48 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Maart 1923 1073 faillissementen tegenover 641 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Diefstal van effecten te Rotterdah. Een commissionair te Rotterdam kreeg van een buitenman opdracht effecten te koopen. Hij stelde hem daartoe 4000 ter hand, meldt de Tel. De commissionair kocht voor 3500 Ned. Staatsschuld en ging met zijn portefeuille), waarin de effecten en de overgebleven 500, den Schiedamschen Dijk op. Hij geeft voor in een café plotseling door twee onbekende man nen te zijn aangevallen, die hem een slag op het hoofd gaven en hem vervolgens de effec ten en het geld ontnamen. De zaak is in on* devzoek. Een redder verdronken. aVn de veerboot Heen en Weer, die gister middag van de Veerhaven te Rotterdam naar Katendrecht vertrok, viel ongeveer 150 meters uit den wal van den Linker Vcerdnm, de 6-jarigo Th. Dekkers in de Maas. De 57-jorige haven arbeider J. Geutjes, die zich mede op de Veer boot bevond, sprong den jongen na. Hij wist hem te grijpen cn aan anderen over te geven. Daar na verdween de redder zelf in de diepte en ver dronk. Te vergeefs heeft men tot nog toe naor zijn lijk gevischt. De verdronkene was gehuwd. Renswoudc. Met een auto van den auto- busdienst Amersfoort—Woudenberg heeft al hier gisteren een vrij ernstig ongeluk plaats gehad, dat nog bijzonder goed is afgeloopen. Van den wagen, die om 8 uur uit Amersfoort vertrekt, liep bij den brug een wiel af. De auto, waarin zich een twaalftal personen bevonden, kwam tegen een boom terecht, hetgeen een ge luk is te noemen, daar de wagen anders met alle inzittenden te water zou geraakt zijn. De meeste reizigers kwamen met den schrik vrij; mejuffrouw V. en de heer R. waren er het erg ste aan toe. Eerstgenoemde kreeg een vrij ern stige wonde aan haar linker arm en moest in het Elizabetsgasthuis te Amersfoort worden opgeno men. Haar toestand was hedenochtend gunstig. De heer R. liep een gat in zijn hoofd op, doch kon, na ter plaatse to zijn verbonden, zijn weg vervolgen. Voetbal» HOLLAND—FRANKRIJK. Voor den aanvang» (R.) De eerste internationale ontmoeting in dit seizoen. En als het waar is, dat een goed begin 't halve werk is, dan wacht ons een goed internationaal seizoen. Want het Fransche team is met niet minder dan 8—1 verpletterd. Zij waren dan ook in alle opzichten verre de min deren van de oranjemannen, al is de uitslag wel wat geflatteerd. Het Statdion was niet geheel en al uitverkocht, toen dc Franschen, onder de tor.en van de Mar seillaise, het veld betraden. Zij waren gekleed in blauw shirt, waarop de Gallische haan was geborduurd. Even daarna kwamen de Hollan ders. Na het traditioneele gekiek laat scheids rechter Ullrich lossen, de Fransche aanvoerder biedt Kuijpers een wimpel in de Fransche kleu- ïen oon. De Hollandsche captain wint den op gooi, en verkiest met wind mee en zon tegen ie spelen. En zoo staan om kwart voor drieën de volgende teams tegenover elkaar v. d. Poel, Denis, v. d. Kluft, Lefèvre, van Lingc, Kuipers, Groosjohan, Roetert, Bulder, Addicks, Sigmond, Bard, Boyer, Hoenen, Cejllet, Devaquez, Bonnardel, Hughes, Joyant, Coat, Mony, Berthelot. Het verloop van den wedstrijd. De eerste aanval is voor de Franschen, die er met een flinke vaart van doorgaan, v. d. Kluft onderschept het leder en Kuijpers expedieert het naar de voorhoede. Dan volgt de eerste Hol landsche aanval, die onmiddellijk al een doel punt oplevert. Van Linge plaatst naar Bulder, die overgeeft aan Sigmond, een lage voorzet volgt, en Roetert doelpunt met een kalm schot in den rechter benedenhoek (I—0). Er is dan 2 minuten gespeeld. In de volgende minuut vliegt alweer een schot van Bulder langs de paal. Dan komt Frankrijk even los; v. d. Poel vangt een schot, van Hoer.en, een voorzet van rechts kopt Denis weg. Door uritloopen voorkomt de Fransche keeper met meer gelul: dan wijsheid een 2e doelpunt, als Bulder op een aangegeven bel van Roetert doorloopt. Even later schiet Ad- dicks hard in, maar zijn schot wordt gehouden. Steeds is Holland nog de aanvallende partij. Een voorzet van Sigmond levert een corner op; waar uit v." d. Kluft via het hoofd van den Franschen centerhalf precies over de lat schiet. De bal wordt uitgetrapt, en komt Hj v. Linge terecht, die van het midden van het veld een ontzettend hard, hoog schot lost, dat met geweldige vaart in de touwen verdwijnt. Holland heeft na een kwar tier spelens met 20 de leiding. De Franschen doen wanhopige pogingen om eef\ tegenpimt te maken, de Hollandsche middenlinie, waarin Le Fèvre schittert, laat bijna niets passeeren. Telkens weer komen de snelvoetige Oranje vleugelspelers terug en belagen zij het Fran sche doel met hun zuiver geplaatste voorzet ten. 3 minuten na het 2e doelpunt schiet Roetert vanaf de outline tegen den binnenkant van lin- kerstaander, vanwaar de bal met veel effect ten 3en male het doel binnendraait (3—0). De Hol landers, die zich nu een veiligen voorsprong verzekerd hebben en merken, dat zij hun tegen standers wel hebben kunnen, krijgen nu den smaak te pakken. Addicks loopt telkens stevig door, en eens denken wij hem een doelpunt to zien maken op deze wijze, maar de Fransche doelman vangt hem het leder letterlijk voor den neus weg. Een handige aanvol van den Fran schen rechtsbuiten die vermoedelijk een doel punt zou hebben opgeleverd, werd te niet ge daan door buitenspel staan van den linksbinnen, j Dan zet v. Linge zijn voorhoede weer aan het werk H.ij. houdt het spel goed open en plaatst steeds naar de vleugels, die er wel Vaad mee weten. Sigmond zet scherp voor, Bulder schiet ineens in, en Berthelot stompt den bol over do lat. Uit dc corner konjert v. Linge naast, wat zich in het daarop volgende moment precies eender herhaalt; weer schiet de Groningsche spil aan den verkeerden kant van de paal. Het regent scholen op het Fransche doel. Roetert schiet in keepers handc-n, en even daarna uit een corner, precies over de deklat. Wij denken het 4e doel punt te zien komen, als Addicks hoog voorzet; Bulder is er echter iets te vroeg bij en loopt on der den bal door, waar Berthelot nog net bij ken. De Hollanders nemen het dan iets kalmer op, zoodat de Fransch© voorhoede ook een ge* legenheid krijgt om haar capaciteiten te toonen. Ver brengt zij het echter niet, want de meestert haTer aanvallen standen op buitenspel. Hei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2