RACKET PERSEN f 1.25 ST. EMILIO mmm gsootehdtrst mHTOVEBBDHB Hebt esn Taxs ofAuto noodsg E©i 38o>.42 Per flesch f 1.60, per anker f 65.- I. S. SCHOTERMAN Zn., ütr.str. I? Tel. 145 Fm van 1IU 5 LUElilt Besnaren vnn Rackets L?nnestra?.t 82 Telefoon 80 HOSTE» ARSEIOiï(JE) \U £>.§,CH©OkEMAM tfis CLtCTCO TCCHNISCH ÊURtMJ AMERSFOORT - V iUAUC SAO 12 TO.er Z2Z onder toekenning van een eervol ontslag, op het daartoe door hem gedaan vet zoek, uit zijne tegenwoordige betrekking, benoemd bij het reserve-personeel -der landmacht, bij het wapen der genie, tot rescrve-Cerste-luitenant der reserve-eersle-luitenant M. L Polak, van het regiment jagers; nan C. F. Donkers op zijn verzoek op grond van zijn leeftijd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van opzichter bij de Artillerie- Inrichtingen; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen dor artillerie, bij het korps pontonniers en torpedisten, tot reserve-luite nant C. R. Kroaijenbrink, van het wapen. ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 volgens hen een belang, dat slechts door één groep in den lande wordt voorgestaan en de Eerste Kamer heeft voor de eenzijdige beharti ging van de belongen of vermeende beiangen van deze groep le waken. Sommige leden verklaarden zich tegen het wetsvoorstel omdat zij daarin een ruime po ging zagen om, zonder meer, het bestaande om ver te werpen. Sommige leden betuigden hun instemming met dit wetsvoorstel, dat algemeen steun vond in de verzoekschriften, die te dezer zake tot de Stalen-Gencraal uit landbouwkringen gericht waren. Men erkende hierbij wel, dat de zomer tijd ongetwijfeld voordeelcn biedt aan do stads bevolking, voodeclcn, dio echter groolcr wor den voorgesteld, dan zij in werkelijkheid kunnen zijn, doch die bovendien eveneens bereikt kun nen worden zonder de klok te behoeven te ver zetten. Tegenover de voordeelen staan echter zeer groote nadoelen voor de landbouwende bevol king. Deze nadeelen kunnen echter moeilijk on der cijfers v;orden gebracht. Door de invoering van den zomertijd, die den arbeidsdag voor den landbouwer met een uur vervroegt, moet gedu rende een zekeren tijd het werk verricht worden, terwijl de morgendauw nog sterk zijn invloed doet gelden; de arbeid gedurende het vochtige, zeer vroege morgenuur is nadeelig voor de ge zondheid der op het land werkenden. Het wie den in het natte gewas heeft veel bezwaar. Het hooien brengt eveneens groote moeilijkheden mede, wijl dit naar de drege avonduren moet worden verplaatst, terwijl tal van werkzaamhe den worden vertraagd, omdat het landbouwpro duct in drogen toestand moet worden verwerkt. Ook de bloembollencultuur lijdt schade dooi den zomertijd. Van Israëlietische zijde wordt ook gewezen op godsdienstige bezwaren, in het bijzonder wat het ingaan en eindigen ven den Sabbath betreft. Veel grooter is het hygiënisch bezwaar voor de kinderen op het platteland, die tengevolge van den zomertijd slaap te kort komen. Zij kun nen nic-t in slaap komen, zoolang de zon nog schijnt. Het economisch voordeel van besparing op kolen en licht, o. o. te Amsterdam bedragende 41.6C0 op een totaal-uitgave van 7 millioen, is zeer betrekkelijk. De leden, hier aan 't woord zijnde, waren van gevoelen, dat landbouw en veeteelt recht hebben op den meteorologischen tijd. Het gaat toch niet aan, omdat de stedeling niet vroeger op wil staan, om daardoor een uur larger van het zon licht te genieten, land- en tuinbouw en veeteelt schade te doen lijden. Men wees ook op het buitenland, waar de zomertijd öf niet óf veel milder wordt toege past. Een lid wees erop dat de zomertijd is inge voerd in buitengewone omstandigheden, welke nu niet meer bestaan. Hij achtte het een minder waardige handeling om, nu de nood er niet toe dv.-ingt, zich zelf en anderen ten opzichte van de tijdaanwijzing te misleiden door de klok te ver zetten. Vele andere leden daarentegen konden zich met het wetsvoorstel niet vereenigen. Men wees erop, dat het grootste deel der bevolking, ge noemd werd 90 pet., den zomertijd wcnscht: de stedeling, het over gicotc deel der bevolking, die op het land woont cn niet direct bij dan landbouw betrokkcn is, alle star.den, vooral <Je midden- en de werkmansstand. De zomertijd verschaft kosteloos langer licht, doet den mcnsch langer van de verkwikkende zonnestralen genie ten. Tegenover de verzoekschriften uit landbouw- 1.ringen staan do door honderd duizenden onder steunde verzoekschriften, uit de groote en kleine steden, welke alle een beroep doen op de Eerste Kamer om dat voorstel te vei wei pen. Indien dan ook bij referendum dit vraagstuk aan hel oordeel der bevolking zou worden onderworpen zou cn dit werd algemeen erkend de bevolking den zomertijd villen behouden. De tegenstanders van den zomertijd generali sed en dan ook, wanneer zij zeggen, dat de land bouwende bevolking don zomertijd wenscht af geschaft tc zien. De bezweren, aan vervroeging van den tijd verbonden, werden in hoofdzaak ondervonden door hen, die voor hun producten van zuivel of groenten op do stad ziin aangewezen; al de overigen richten htm werkzaamheden in naar eigen inzicht of goedvinden, althans kunnen dat doen zonder dat de vervroeging van den ti|d daartoe een beletsel vormt. Zij, die hun melk voor de zuivelfabrieken afgeven, zijn met den zomertijd tevreden. De geheele beweging legen den zomertijd noemden onderscheidene leden grootendeels kunstmatig opgeschroefd. Zeer vele plattelan ders zijn niet voor afschaffing. Prof. v. Leersüm ontving op zijn adres voor het behoud van den zomertijd adhaesie van het platteland. Opval lend is het, dat zoovele Noord-Brabantsche ge meenten, waar de landbouw de voorname bron van bestaan is, zich vóór behoud van den zomer tijd hebben uitgesproken. Bovendien, zoo werd door ecnigen beweerd, is ons land geen land bouw- maar een handelsstaat; handel, scheep vaart en visscherij waren steeds onze voornaam ste bronnen von welvaart. Men was van meening, dat heigeen door de voorstellers is aangevoerd al uitermate weinig houvast geeft om het deel der bevolking, dat in don zomertijd nadeel ondervindt en de grootte van dit nadeel te bepalen. Onjuist was ook de mededeeling, dat de directie der Spoorwegen vóór de afschaffing van den zomertijd zou zijn. De hygiënische bezwaren van den zomertijd voor volwassenen en kinderen werden onge grond geacht, hetgeen o.a. dr. Vos, wethouder van Amsterdam, in „De Telegraaf" had aange toond. In Duitschland bestaat de midden-Euro- peesche tijd, waar dus ook in het westelijk, aan ons land grenzend, gedeelte alles 40 minuten vroeger geschiedt dan hier te lande en toch vemèëmt men van daar geen klachten. Door de voorstellers worden de economische voordeelen van den zomertijd zeer onderschat. Een zaakkundige, de voorzitter der Ned. Ver. van Gasfabrikantcn, heeft de kolenbesporing voor ons land geschat op een millioen gulden. Hierbij mag veilig nog een millioen geteld wor- j den aan besparing van petroleum enz. De ex-kroonprins te Zandvoort. Men meldt uit Zandvoort aan het Hbld.: Zaterdag was de ex-kroonprins komende van Y7ieringen te gast bij Baron van Heijdt alhier. De bezoeker kwam per auto in gezelschap van den burgemeester van Wieringen en diens echt- genoote. De aankomst om elf uur geschiedde in allen eenvoud. Bij de villa waren versieringen aangebracht en tapijten gespreid. De ex-kroon prins vertrok omstreeks halfzus. Zijn bezoek weerd den volgenden dag eerst bekend. Audiëntie. De gewone audiëntie van den mmkter van justitie zal Zaterdag' 7 April a.s. r t plaats hebben. De ZOMERTIJD. Voorloopig- verslag der Eerste Ka mer over het voors el Braat. Verschenen is hel Voorloopig Verslag over het voorstel van wet tot intrekking van de wet van wet lot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot lijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 ot invoering van een well;-lijken tijd. Blijkens dit verslag waren vele leden van oorceel, dat de regeling van den natioralcn tijd niet een zaak is, die zich leent lot een iniliatief- voorstel. Meer vertrouwen biedt een dergelijk ontwerp, indien hef van de rcgceiing uitgaat, die beter in slaat is te beoordeelcn, wat in het algemeen belnr.g is. Ofschoon erkennend, dat heigeen ten opzich te van de houding der regeering bij gelegenheid van het afdeelingsonderzoek van verschillende zijden is opgemerkt, niet lol de voorstellers van deze wetsvoordracht kan worden gericht, meen de men het toch vnrv belang, dit in hel verslag, een openbaar Staatsstuk, op le nemen, daar het op deze wijze ter kennis van de regeering komt. Het werd don betreurd, dut de regeering zich geheel builen deze aangelegenheid had gehou den en zelf geen voorstel, in welken zin dan ook had gedaan, ook niet nadat een voorslel, op alleszins onvoldoende gegevens berustend, door leden der Tweede Kamer was ingediend. Onge twijfeld zouden dan de door haar verstrekte gegevens juister en vooral meer volledig zijn geweest. Maar ook zonder zelve met een voor stel te komen, nadat de hecrcn Braat cn De Boer het hunne aanhangig hadden gemankt, had de regecring ecr.ige leiding bchooren tc geven cn tijdens de behandeling in de Tweede Kamc von haar gevoelen kunnen doen blijken. Tevens had zij dan zorg kunnen dragen om, zoo vol ledig mogelijk, gegevens te verstrekken, ten einde hel vraagstuk van alle zijden te kunnen bezien cn tot een goed oordeel te komen. Er werd hierbij opgemerkt, dat de thans door de Regeering, op verzoek ter elfder ure, verstrekte gegevens, nog zeer onvolledig en van geen groole bctcekcnis zijn cn aanvulling behoeven. Het werd door sommigen wenschclijk geacht, dat dit zou geschieden, alvorens over het wets voorstel een beslissing zou worden genomen. Tegenover het gevoelen, dat meer leiding van de Regeering noodig was geweest, stond dat van andere leden, die oordeelden, dat zij goed deed, een pasieve houding te blijven in nemen, om de gelegenheid te geven, dat alle gevoelens tot uiting zouden komen. Gevraagd werd naar de meening van de voor stellers omtrent het door de Regeerirg opge maakte overzicht van de door haar ingewon nen adviezen. Ook vroeg men, of de voorstel lers zouden kunnen mcdedeelen, wat andere landen doen ten opzichte van den zomertijd. De leden, die van gevoelen waren, dat de Re gecring zich de tijdregeling niet uit handen had moeten laten nemen, meenden, dat de Eerste Kamer, overeenkomstig haar taak, is aangewe zen, dit wetsvoorstel af te wijzen. Het betreft Ongetwijfeld ken ieder voor zich individueel langer van het zonlicht genieten, hetzij door vroeger op te staan, hetzij door zijn klok een uur te vervroegen. Afgescheiden van het feit, dat de enkeling, bij gemis aan een algemeene regeling, daartoe niet gemakkelijk overgaat, moet men wel bedenken, dot indien aldus in bepaalde groo- tere gemeenten meer algemeen werd gehandeld, de bewoners van het plattelond in de naaste omgeving van zoodanige gemeenten zich allicht in hun eigen belang naar die vervroeging zouden moeten schikken. Vele leden, op den voorgTond stellende, dat van beide zijden overdrijving plaats heeft, maar de voordeelen voor de ecne groep en de nadee len voor de andere groep juist afwegende, waren van oordeel, dat vooral bij eenige beperking van den duur van den zomertijd de voordeelen eenerzijds gewichtiger zijn en een grooter aan tal personen ten deel vallen dan de nodeelen anderzijds ernstig zijn en het deel der bevol king, dat deze te dragen heeft, belangrijk is. Zij zouden den zomertijd willen doen gelden van T Mei tot 15 September. Grieven als het moeten melken bij kunstlicht, het naar school gaan der kinderen in het donker, vervallen dan. Andere leden, die zich met de wetsvoordracht konden vereenigen, verklaarden zich vooral te gen inkrimping van den zomertijd, omdat de aangevoerde bezwaren tegen dien tijd zich juist en vooral doen gelden gedurende de maanden Juni, Juli cn Augustus. Men kwam tot de slotsom, dat het op den weg der Regeering ligt, met een modus vivendi te komen, door den termijn te bekorten, gedu rende welken de zomertijd zou gelden, of, gelijk eenige leden aangaven, door invoering van den midden-Europceschen tijd. De verwachting werd daarom algemeen uitgesproken, dat bij eventueele verwerping van het voorstel-Braat c.s. de Regeering in dien zin zou handelen. De leden van den gemeenteraad van Am sterdam de heeren Wijnkoop en Lisser, stellen den raad voor het college van B. en W. te ver zoeken, namens dien een adres op te stellen en te zenden aan de Eerste Kamer, om e; ten zeerste op aan te dringen dat zij het v/etsont- werp-Braot tot afschaffing van den zom«?-tijd niet aanneemt. Teruggave \'an tabaksaccijns. Vele winkeliers, enz. hebben tot nog toe ver zuimd bij den ontvanger der accijnzen over hunne woonplaats het verzoek in tc dienen tot teruggaaf of afschrijving van 50 percent van den accijns betaald of verschuldigd voor de in begin Juni 1922 in hunne voorraadsaangifte op genomen sigaren en sigaretten, die op 1 Februari 1923 verkocht waren. Onder verwijzing naar hetgeen te dien aanzien werd medegedeeld in de „Nederlandsche Staats courant" van 10 Januari 1923, no. 7, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat ver zoeken om teruggaaf of afschrijving als hiervoor bedoeld, die niet vóór I Mei 1923 bij den betrok ken ontvanger zijn ingekomen, niet meer in be handeling zullen worden genomen. Of aanspraak op teruggaaf of afschrijving bestaat, zal aan de hand van hetgeen in opge meld nummer van de „Staatscourant" werd medegedeeld en de den ontvangers gegeven bi- zondere instructies worden beoordeeld. Het naderend einde der crisiswetgeving. De minister vnn arbeid, handel en nijverheid heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende het niet meer bestaan van de buitengewone omstandigheden, bedoeld in de artikelen 22 van de Dislributiewet 1916 en de Scheurwct 1918 het volgende meegedeeld: De bijzondere toestand op het gebied van de voedselvoomening, welke als gevolg ven den wereldoorlog destijds tot het in het leven roe pen von de bepalingen der Distributicwet cn der Scheurwet aanleiding heeft gegeven, heeft naar de mecning von den ondergeteekende thans een einde genomen. In vei band met het voornemen om we'dra een wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisis wet ten aanhangig tc maken, wordt thans nagegaan, in hoeverre ten aanzien van pik daarvan de buitengewone omstandigheden heb ben opgehouden haor invloed te doen gelden. DE CADETTENSCHOOL. (Officieel). In 1925 en in 1924 worden geen plaatsen opengesteld voor toelating tot de ca- detetnschool, noch voor het leger hier te lande, noch met bestemming voor den Inóischer. dienst. INBESLAGNAME VAN EIGENDOMMEN TE SM7RNA. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken n aakt bekend, dat blijkens een bericht in de plaatselijke bladen te Smyrna een z.g. „Com mission des Liquidations", een lichaam, inge steld door de Turksche overheid, besloten heeft de eigendommen o.a. behoudende aan personen die verdwenen zijn en zich bevindend in banken tc Smyrna in beslag te nemen en te 'iquideeren. Volgens ontvangen berichten zou genoemde Commissie reeds een begin hebben gemaakt met vaarden in beslag te nemen welke zich bevinden in de Banque d'Anatoiio (d'Orienl). Belanghebbenden wordt voorzichtigheidshalve de raad gegeven om aan den vaamemenden Consul-Geneiaal der Nederlanden te Smyrna ten spoedigste opgave te doen van hun töebe- hoorende waarden welke zich in banken daar ter stede bevinden. Daarbij ware te voeger, een be wijs van Nederlanderschap en voor copie con- foim geleguliseerde afschriften der bewijsstukken met betrekking tot die waarden, zoo deze stuk ken bestaan. Voorzooveel genoemde waarden in snfe-deposit zijn gegeven wordt door genoemde commissie aanduiding verlangd van: 1. den datum waarop de huur von saferuimte inging en de daarvoor betaalde of te betalen prijs, benevens het bedrag van eventueel ge storte bedragen; 2. indien de huur door eenen derde is bewerk stelligd, bovendien diens naam; 3. dc gelden, juweelen, effecten etc., welke in bewaring zijn gegeven, indien mogelijk met op gave der nummers; 4. eventueel het nummer van het safeloket; 5. indien een gedeelte aan derden behoort, dit gedeelte; 6. of men in het bezit is van den sleutel von het loket Mr. L. J. A. Trip. Het „Hbld." verneemt, dat mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal bij het departement van Fi nanciën, den staatsdienst gaat verlaten. Dit heen gaan schijnt in verband te staan met een aan staande benoeming tot directeur der Javasche Bank te Batavia. Afscheid A. J. Groustra. De heer A. J. Groustra, wien met ingang van 1 April eervol ontslag is verleend als Raad-advi seur, chef van de afdeeling Dienstplicht ven het departement van Oorlog, is gisteren, toen de minister van Oorlog, de heer Von Dijk, afscheid van hem nam, door den minister, in diens werk vertrek, in bijzijn van den secretaris-generaal, mr. Woltman en van de verschillende hoofden der afdeeüngen van het departement, vol woer- deering toegesproken voor de wijze waarop de vertrekkende hoofdambtenaar zijn werkzaamhe den heeft vervuld, waarna de heer Groustra den minister hartelijk dankte voor diens toespraak. Na afloop van de ontvangst door den minister nam de heer Groustra afscheid van de ambte naren zijner afdeeling, waa-rbij hij hartelijk werd toegesproken door zijn opvolger, den adm'nistra- teur P. W. Oosterhoff. Dr. Scheurer. De toestand van het Tweede Kamerlid, dr. Scheurer, die in de Gereformeerde Ziekenver pleging te Amsterdam wordt verpleegd, is voor uitgaande. De patiënt voelt zich echter nog zwol' Het Amsterdamsche raadslid Stëhlc. De heer Stahle zal als lid van den Amster- damschcn raad ontslag nemen wegens vertrek uit die gemeente. De invloed van voorkeurstemmen. Welk een invloed ook maar een enkele voor keurstem kan hebben bij de aanwijzing van op volgers, wonneer er een vacature ontstaat in een onzer gekozen colleges, bleek zegt de Midd. Ct. de vorige week te Sas van Gent. Daar had het raadslid W. Verschoffel be dankt. De aangewezen opvolger, P. de Vleesch- houwcr, zond geen antwoord over al of niet aan neming; en dus moest een nieuwe opvolger wor den aangewezen. De betrokken lijst was echter uitgeput, en dus moest genomen worden een der niet gekozen candidaten van de lijst met het grootste stemmenoverschot, die van de S. D. A. P. En daarvan moest genomen worden de nog niet gekozen candidaat met het grootste aantal stemmen. Tot raadslid werd toen benoemd de 5e can didaat dezer lijst, de heer J. van Acker. Op dezen candidaat was destijds 1 voorkeurstem uitgebracht, wat niet het geval bleek met de 3e en 4e candidaten der lijst. Dr. W. F. Unia Steyn Parvé. f Te Deventer is overleden, 67 jaar oud, dr. W. F. Unia Steyn Parvé, vroeger geneesheer in Den Haag, later te Biummen, thans schoolarts en gemeentearts te Deventer. Hij was comman dant van do transport colonne van het Neder landsche Roode Kruis. H. F. Kettner. f Op 75-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden dc heer H. F. Kettner, wiens vader op richter was van Kettner's pianohandel op den Heiligeweg. De overledene was eerst directeur en nadat de firma in een naamlooze vennoot schap was veranderd, commissaris dezer zaak. Mevr. C. F. Joscphus Jitta—Wcrthcim. f Te s-Gravenhage is in den ouderdom van 61 jaar overleden mevr. C. F. Josephus Jitta Werheim, dochter von wijlen den bekenden Am- sterdamschen bankier A. C. Werthe'm en ccht- genoote van prof. mr. D. Josephus Jitta, 'id van den Raad van State. Zij was bekend door haar werkzaamheid ten bate van verschillende lief dadige instellingen, in het bestuur waarvan zij zitting had. Dc tuinstad in het Gooi. Eene voordracht van B. en W. van Am sterdam is verschenen, waarbij zij voorstellen eene commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, den Raad voor te lichten aangaande de wenschclifkheid van het stichten van eene tuin stad of tuindorpen in de onmiddellijke nabij heid der stad voor de groeiende bevolking vnn Amsterdam en verder over alles, wat daarmede verband houdt, als het maken van verbindings wegen, den vorm van het administratief beheer dezer stad of dorpen, enz. In deze commissie zoudenzitting moeten hebben naast raadsleden en architecten, ver tegenwoordigers der spoorwegen, van de regec ring, von Gedsp- Staten van Noord-Holland, van de Gooische gemeenten en van de gezond heidscommissie. Emmen is uit de knel. Een krachtige verbetering is ingetreden le Emmen. Bij de behandeling van de begroot) -.g 1923 heeft wethouder Gorter uiteengezet, cat de financieele moeilijkheden, welke de ge meente onedrvond, vooral bestonden in kas tekorten, die bij gemis aan crediet niet uit weg waren te ruimen. Tegenover de J 391.000, schulden der gemeente, staan aan privaat rechtelijke eigendommen 1. 850.000. Het ba tig suldo over 1921 stelt in staat om de belas ting belangrijk te verlagen. Een Raadslid becij ferde het op een kleinen anderhalve tón. De burgemeester heeft medegedeeld, dat de gemeente thans weer in staat is in rekening- courant te gaan met een solide bankinstel ling. Was het percentage van heffing aan be lasting hier als maximum voor een paar jaar ongeveer 20 pCt. van 't inkomen, het zal voor hot komende dienstjaar wellicht tot ongeveer 13 kunnen worden terruggebracht. Ontmanteling van Muiden. De minister van Oorlog heeft vergunning gegeven tot het afgraven van de Westelijke vestingwallen ven Muiden en het daarop aan- fLEGr*. MEMB LFABRItK TEI,. «2S S43. Vraagt b'j ons prijsontrn^il voor Uwe Menbeleo. LEVERING VANAF EIGEN FABRIEK Prima afwerking. Billijke pryzen leggen van wandelpaden en planten van hees ters. Met den afgegraven grond zal het bouw terrein worden opgehoogd en zullen de slocten gedempt worden. Oeververbinding van den IJssel bij Kalcrvecr. De gemeentebesturen van Apeldoorn, Hcerdc, Doornspijk, Zalk en Veecaten, hebben adhaesie betuigd aan het door den raad van Hattem tot den minister van waterstaat gericht verzoek om over den IJssel bij Katerveer een vaste brug te bouwen. Uitgevers-jubileum. De uitgeversmaatschappij C. Misset te Doe- tinchem heeft 1 April op feestelijke wijze haar gouden ubilcum gevierd Namens het geheele personeel werd de di rectie een tegeltoblcau aangeboden, waarin een bronzen plaquette van den stichter, den heer C. Misset, was aangebracht, benevens een gedenk raam glas in lood. 's Avonds bood de directie het personeel een diner aan. Een gehouden receptie was druk be zocht Paaschgt bruiken. In Twente bra- dden Zondagavond de Poasch- vuren weer in elk dorp en elke buurtschap. Tus- Ïchen Lochem en Hengelo telden we er meer een twintigtal. Te Ootmarsum waren Zondag weer vele hon- 5erden inwoners van Twente e. o. samcngekc- ten om weer mee te doen aan of getuige te r an het vlöggelcn. Goedkoope eieren. Aan de markt te Purmerend was, naar we in het Hbld. lezen, heden de aanvoer ven kippen eieren weer zeer groot. De prijzen varieerden van 4 tot 4 cent per stuk. In de kringen van den eierenhandel wordt verwacht, dat de prijs van de kippeneieren nog meer zal dalen. Nederlandsche eieren in Engeland. Gingen voor <Jen oorlog onze voor export bestemde eieren in hoofdzaak naar Duitsch land, alleen de bruingekleurde Barnevelders werden toen hoofdzakelijk naar Engeland uit gevoerd de laatste jaren, nu er naar luxe artikelen als eieren nog altijd zijn, bij onze Oostelijke buren geen vraag meer is, hebben onze handelaars en pluimveevereenigingen over de geheele linie ernstige pogingen gedaan om vasten voet aan de Engelsche markt te krijgen, wat, dank zij onze gunstige ligging en de goe de zorgen, welke hier te lande aan de export- eieren worden besteed, tot nu toe uitstekende resultaten heeft opgeleverd Dat blijkt uit onze iritvoercijfers, maar 't blijkt vooral ook uit de openlijke waardcering van de Engelsche groot handelaren. De pluimveehouders in Engeland voeren reeds sinds jaren een actie om te ko men tot een wettelijke regeling ten aanzien van geïmporteerde eieren- Ze wenschen zoodanige maatregelen von regeeringswege, dat van het buitenland gekomen eieren stuk vooi stuk ge merkt worden onder aanduiding van het land vnn herkomst en ze hebben het zoover welen te brengen, dat er een wetsontwerp, dit beoo- gende, is ingediend. De pluimveehouders hopen op deze wijze beschermd tc worden tegen de fnuikende concurrentie van goedkoope eieren, welke vooral uit Italië en thans ook weer uit Polen worden ingevoerd, doch de handelaars in eieren zetten zich zoo fel mogelijk schrap tegen een op deze wijze in te voeren wettelijke regeling, omdat naar hun meening dc con sument de gevolgtrekking zal maken dat ge stempelde eieren als minderwaardig moeten worden aangemerkt. Naar hunne overtuiging zijn ze dat echter vaak allerminst en bij hun actie wijzen ze op de uitstekende qualiteit van uit ons land gekomen eieren, welke binnen en kele degen nadat ze gelegd zijn, reeds aan de Engelsche markt worden verhandeld en ge woonlijk te verkiezen zijn boven de producten van hun eigen land, omdat ze met grootere zorg gesorteerd en beter verpakt zijn. (Hbld.) Het melkconflict te Amsterdam. Gisterochtend is een aantal boeren begonnen met zelf de melk in de hoofdstad uit te venten. De meesten zouden echter, naar het bestuur van den Bend van Melkveehouders aan het Hbld. meedeelde, vanochtend vroeg met hun melkkor- ren de straat op trekken. Het bestuur deelde eveneens mede, dat de melk, die gisterochtend door de boeren in dc stad werd uitgevent, gretig aftrek vend tegen den prijs van 10 cent per liter. In enkele gevallen werd ook voor 8 en 9 cent per liter geleverd. De melkvcehoudcrsbor.den confereerden giste ren met de vertegenwoordigers der melkslijters. Resultaat hadden de besprekingen niet. Van de zijde der Amsterdamsche vereeniging voor melkverzorging Hermes, de organisatie der Amsterdamsche melkinrichtingen, wordt aan het blad medegedeeld, dat zij niet zal terugkomen op haar vroeger gedaan aanbod en dot zij den loop van de gebeurtenissen stil zal afwachten. Ontevredenheid in het trawlvisscherij- be drijf. De trawlervisschers te Katwijk zijn in sta king gegaan. De verdiensten waren de laatste weken zeer gering en thans willen ze niet naar zee tenzij hun öf dooi de patroons, of door de gemeente, óf door het rijk een toeslag van acht gulden per week wordt uitgekeerd. Men meldt ons uit den Haag Reeds geruimen tijd bestaat onder de vis- schers, die op de trawlvisscherij dienst doen, groote ontevredenheid over de wijze, waarop het loon wordt berekend. Teen tegen Paschen de vlsschers binnen kwamen, verklaarden velen, op deze wijze niet meer te zullen uitvaren. Naar aanleiding hiervan werd hedennacht om half 3 rt de kling door Scheveningen gegaan, waar- "?rd ean^ekondigd. dat d^ Chr. Z°e,:e-,<3Ti- 1 d tegen gistermorgen een vergadering had i rhrpven. tc bespre'ir^ vnn d~ b^'angen. Z 1 is gisternacht geen schip vertrokken. Cp de vergadering van gistermorgen voerde de voorzitter, de heer K. Kink, hel woord en wees erop, dat de controle over de „onkosten", uitgeoefend door de commissie-Bottermanne, bestaande uit één reeder en twee ondeskundi- gen, niet wordt vertrouwd. Er behoort in die commissie ook een afgevaardigde der werkne mers zitting te hebben. Voorts wordt de 10 pet. „molest-verzekering" thans order den naam van „algemeene onkosten" nog steeds van de bruto besomming wordt afgetrokken. Deze 10 pet wordt dus als zuivere winst voor der reeder beschouwd. De inkomens, vooral voor hen, die een gezin hebben, blijven beneden eiken maatstaf, die voor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2