GEEN REVOLUTIE 1.1. VERHUISD: H.v. Galen Last J. J. v. DIJK Ncderlandsche belangen in China. Aan een brief van den heer F. J. Blom, ver tegenwoordiger van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Sjanghai in Neerlandicus het vol gende onueend: „Nederlanders bevinden zich in alle deelen von China, samen een 400-tal. In hoofdzaak wonen zij in de groote steden Sjanghai, Hong kong, Tientsin, Peking, Honkou en verder zijn zij verspreid in het binnenland, als kooplieden, ingenieurs of missionarissen. In de bovengemelde steden zijn Hollandsche firma's gevestigd, verschillende takken van koop manschap drijvende. Er zijn twee banken, de Nederl. Handel Mij. en de Ned. Ind. Handels- bonk. Er zijn verzekeringsmaatschappijen, in- en uitvoerzaken, een raadgevend ingenieur, de Nc derlandsche Maatschappij voor Havenwerken, het Ncderlandsche Syndicaat voor China, het welk een werkzaam aandeel heeft in het doen tot stand komen van de verlenging van den Loeng Hai-«poorweg in aansluiting met een haven te Haitsjou. Verder zijn er verscheidene missionaris-kolo nies en enkele musici in Sjanghai. Consulaten-generaal zijn in Sjanghai en Hongkong en consulaten in Canton, Hankou, Tsjifoe. Het gezantschap bevindt zich in Peking. Verscheiden Hollanders zijn in regeerings- dienst in leidende betrekkingen bij de douane, terwijl de Java—China—Japan-lijn en de Hol land— Oost-Aziëlijn onze scheepvaartbelangen behartigen, welke van voldoende afmetingen zijn om ons de vijfde plaats te bezorgen op scheep vaartgebied. Dit bezorgt ons medezeggenschap in de havenbelangen te Sjanghai. Te Hongkong heeft zich een Hollandsche Club gevormd met clublokalen ter beschikking van de mannelijke leden. In Sjanghai bieden de buitenlandsche clubs met prachtige inrichting meer dan voldoende gelegenheid tot bijeenkomsten; een Hollandsche club is overbodig. Op zakelijk gebied valt te vermelden, dat door toedoen van onzen ijverigen consul W. Daniels, een Ncderlandsche Kamer van Koophandel is opgericht. Deze zal spoedig ambtelijk haar be slag krijgen en is ondertusschen reeds geraad pleegd door Kamers van andere volkeren, za kelijke regelingen betreffende. Het doet mij een groot genoegen lof uit te spreken over de wijze, waarop onze gezant, de heer W. J. Oudendijk, K.C.M.G. voor onze be langen strijdt. Wij vinden in Z.Exc. een krachti- gen en zeer gewaardeerden steun, steeds tot hulp en voorlichting bereid. Van ouds her hebben de Belgen zich zeer geroerd in China en een werkzaamheid ont wikkeld, welke een oorzaak vindt in hun nij verheid, die een afzetgebied noodig heeft. Voor al op het gebied van spoorwegen in Midd-en- China heeft zij met goeden uitslag gewerkt. Wij staan daarbij ten achter. Wel heeft het Neder- landsche Syndicaat voor China getracht de Hol lende rs te winnen voor een geldbelegging in den Loeng-Hai-spoorweg en de Haitsjou-haven, doch dit is, jammer genoeg, niet geslaagd. Leoningen aan het Syndicaat worden besteed voor het aanleggen van groote werken. Bestel lingen worden in Holland gedaan. Aan de nij verheid en den handel komt zulks ten goede. Het Syndicaat heeft fünke vertegenwoordigers in China, die zich goed rekenschap gegeven heb ben van de hechtheid van den grondslag, waarop zij bouwen. Zou een verdere leening mislukken, don gaan de voordeelen dezer met moeite ver kregen vergunning terug naar de Belgen. Er wordt maar al te veel gewag gemaakt van de onmetelijke rijkdommen van China. Ieder, die geen weg meer weet met zijn te groote voor- Toden, schrijft een brief aan den Consul en ver zoekt opheldering over het ofzetgebied in China. Ongetwijfeld is China het land der toekomst Maar ik moet hier ernstig waarschuwen tegen overdreven voorstellingen. Het is geen goud mijn, waar maar gedolven behoeft te worden om schatten te leveren. De hier aanwezige zaken hebben zich met noesten ijver een plaats ver worven, die op het oogenblik allerminst benijd baar is. De Chineezen staan niet klaar om de Hol landsche voortbrengselen met open armen te ontvangen, hoe mooi de Hollanders ze zelf ook pinden. Maar al te dikwijls komen er aanbiedin gen uit Holland met de boodschap dat de Chi neezen maar opgevoed moeten worden tot de hoogere kwaliteit der Hollandsche goederen. De onzin, 400 millioen Chineezen I Ik kan er niet genoeg op wijzen, dat, wil men met goed gevolg aan China leveren, een nauw gezette studie dient gemaakt te worden van de eischen van het land. Wanneer de hier aanwe zige handelslichamen mot schade en schande wijs zijn geworden, en nog moeite hebben zich in deze tijden van slapte te hondhaven, zijn aanbiedingen zonder meer van haring of molen- stcenen of koperen bordjes met „voor de bus niet bellen" geen reclame voor de betreffende zaken. Weldoorwrochte verslagen zijn hier te krijgen omtrent den afzet van artikelen. Zij kosten tijd, geld en moeite. Maar noch een consul, noch uw vertegenwoordiger zijn in staat om met een en kele raadgeving een afzetgebied te openen. De Hollanders hebben een goeden naam in China. Ze zijn nauwgezet en betrouwbaar. Op waterbouwkundig gebied hebben zij veel voor het land gedaan. Moge het zoo blijven." VOEDING EN BEROEP. De boerenarbeider, zoo constateert het week blad „Volksvoeding" in een beschouwing over het onderwerp „Voeding en Beroep", die bij zijn zware werk veel plantaardig voedsel gebruikt, heeft daarin ,al let hij er niet op, allicht nog oen voldoende hoeveelheid eiwit, hoewel biolo gisch berekend, vaak nog krap aan. Hij heeft er genoeg aan, juist omdut hij zoo hard lichame lijk werkt. De hersenarbeider (dit in den meest alge- mcenen zin genomen, dus feitelijk elke arbeider, die weinig zwaren arbeid verricht) kan dit ech ter niet. Hij is verplicht eiwitrijke voedsels te gebruiken, die hem het eiwitminimum met be trekkelijk geringe caloriënproductie verschaffen, daar hij anders of te veel caloriën of te weinig eiwit krijgt. De calorierijke voedingsmiddelen als brood, aardoppclen, mais, rijst, moeten dus plaats maken voor vleesch, eieren kaas en melk. Het dagelijksch brood der traditie treedt dan ook bij de moderne voeding op den achtergrond tegenover het vleeschreeds vóór den oorlog was het afgenomen en ook de wereldcrisis kan deze evolutie hoogstens vertragen, doch niet Temmen of keeren. Het sterkst spreekt dit ver schijnsel in Amerika met zijn groote industriali- seering en economisch goeden toestand; reeds in 1904 bleek uit een statistiek over 2567 arbei der-families, dal slechts 40 pet der vereischte caloriën door brood, meel, rijst en aardappelen werden geleverd. Hel vleeschgebruik steeg b.v. in Saksen in 18441903 van 16 tot 44 kilo per hoofd. De veranderde levenswijze brengt dus vermindering van brood en aardappelen, sterke vermeerdering van vleesch en melk mede. Er zijn echter nog bizondere omstandigheden, die spe ciaal het vleeschgebruik voor den hoofdwerker noodzakelijk maken. Zoowel bij hersen- als bij spierarbeid ontstaan namelijk zurenphoshorzuur in hoofdzaak bij den eersten en melkzuur bij den laatsten. De normale alkalische reactie van het bloed en de andere lichaamsvochten wordt hierdoor vermin derd; waarschijnlijk hangt n\et dit verschijnsel het vermoeienisgevoel samen. Een der krach tigste middelen, die het lichaam nu bezit, om dezen verhoogden zuurgraad weer te verlagen, is de afscheiding van het maagsap, dat immers tamelijk veel vrij zoutzuur bevat. De hersenar beider moet dus spijs gebruiken, die maag- sapafscheiding rijkelijk aanzet, doch slechts wei nig caloriën produceert en onder de gebruikelijke voedsel komt eigenlijk alleen maar vleesch, speciaal in gebraden toetend, daarvoor in aan merking. De behoefte, meer rendabel eiwit in betrek kei ijkcalorie-arm voedsel tot zich te nemen, heeft niet alleen het vleesch en de zuivelpro ducten de overhand laten krijgen over het brood, maar ook in den aard van het gebruikte brood zelf een verondering gebracht. De vroegere volkskost bestond hoofdzakelijk uit grof, ongc- build brood; wil men de noodige 100 gram ei- wil uit grof roggebrood halen, dan dient men 7600 caloricn te verwerken, fijn tarwemeel geeft dit noodige quantum met slechts 3300 C Tot zelfs in den vorm, waarin het brood gebruikt wordt, heeft de cultuureisch invloed, doordat het bij voorkeur gebruikt wordt als kleine, goed doorbakken broodjes. Deze geven n.l. door hun roostcringsproducten een sterker gevoel van ver bazing dan het grove bood. Naast caloriën en ei witminimum treffen wij hier dus een derden phy- siologischen factor bij de voedingswijze, n.l. het vermogen der spijzen, het hongergevoel te ver drijven, dat ontstaat, wanneer de maag ccnigen tijd leeg is en niet afscheidt. De voedingsstof fen verschillen hierin weer zeer be'ongrijk: groente en pap b.v. stillen, zooals algemeen is, den honger zeer slecht, aardappelen cn brood houden het midden, maximaal effect hebben kaas, boter, vet en vooral weer vleesch. Zeei eigen aardig rendeeren in dit opzicht combinaties meer dan de afzonderlijke componenten, zooals vleesch met aardappel ij, brood met vleesch of kaas, on in de volgorde der spijzen bij den hoofdmaaltijd is dit beginsel al zeer goed ver wezenlijkt: soep (vooral bouillon), vleesch met aardappelen en groente en zoete naspijs geven inderdaad volledige verzadiging. De aldus ontstane voeding, met vermeerderd vleeschgebruik, vermindering van plantaardig voedsel en veranderde broodsoort, kan echter tot een nieuw defect voeren, n.l. tot een tekort in vitaminen, die voor groei, stofwisseling en zenuw stelsel zoo onmisbare „edele voedingsstoffen". Speciaal geldt dit voor de in vet oplosbare A- stof, die in de vroegere massale voeding voor een groot deel aanwezig was in het zemelenrijke grove brood, doch dat in het goedkoope varkens- vleesch en vet, evenals in bloem van meel, ont breekt. Zoolang de economisch zwakkere, doch uit den aard harer werkzaamheden op geconcen treerde voeding aangewezen stadsbevolking, dit tekort niet voldoende kon aanvullen door rund- vleesch of natuurboter en andere melkproducten, heeft don ook steeds een zekere vitamine-armoe- de bestaan en de duurte van melk enz. dreigt de stedelijke bevolking met scheurbuik cn rachitis. De beteekenis van veeteelt en groentcbouw te genover de van oudsher als fundamenteel be schouwde graancultuur komt in de moderne ver houdingen dan ook zeer naar voren. Als bijkomstig, maar voor een goede gezond heid niet onbelangrijk gevolg der vermindering van plantaardig voedsel en der fijnere meelsoor ten moge ten slotte gewezen worden op het te kort aan cellulose en andere darmballast in de nieuwere voeding; van daar, dot de voorziening met de, uit vitaminebehoefte ook zoo noodige versche groente en vruchten een urgent vraagstuk der groote steden blijft, waarmee speciale ver voersvraagstukken in verband slaan. Samenvattend, zien wij de twee voedingslypen geheel aangepast aan de historische en aan de %modeme productiewijze. Bij den vroegeren zwa ren cn ruwen handarbeid stond het brood in het middenpunt der voeding, het verschafte caloriën, en het hoofddeel van het eiwit, de vitaminen en de cellulose; slechts kleine hoeveelheden melk, kaas en vleesch waren voor aanvulling noodig. Daartegenover staat de voeding van den moder nen volleerden vakarbeider, zooals zijn type die het meest geperfectioneerd in de Amerikaansche industrie vindt. Het vele vleesch en melkge bruik schijnt ze eiwitrijk te maken; inderdaad bevat ze ook niet meer dan TOO gram, daar brood en aardappelen geheel op den achtergrond zijn geraakt; tijdelijk vruchten en versche groenten zorgen voor de vitaminen en de cellulose, zonder de caloriën-hoeveelhcid noemenswaard te ver- gTOoten. Tusschen beide stadiën in, doch dui delijk naar het nieuwe type georiënteerd, bevond zich de West-Europeesche bevolking reeds vóór den oorlog en, hoe sterk ook de wereldcatastro- phe een reactie in deze ontwikkeling brengt, op den duur zal de ontwikkeling in de geschetste richting niet kunen worden tegengehouden. De havcr-vcrgiftiging. De Tel. heeft zich tot den directeur der Rijks- seruminrichting, dr. L. F. D. E. Lourens gewend om nadere inlichtingen in zake de massa-vergif- tiging van paarden. Op 27 Maart zoo deel de de directeur mede heeft men ter onder zoek een grijsachtige massa ontvangen, die er op het oog uitzag als ongebluschte kalk. Men vond haverkorrels onder de massa; uit een bege leidend schrijven bleek, dat de toegezonden stof was gevonden tusschen een partij haver. Nadere aanwijzingen ontbraken, zoodat het noodig bleek vollediger inlichtingen aan de afzenders te ver* zoeken. De chemische afdeeling der Rijksserum-in richting werd met het onderzoek belast. Dit onderzoek is thans nog in vollen gang. Tot dus ver is geen arsenicum in de stof gevonden. Wel bleek het zinkerts te bevatten. Men vond behalve zink, sporen koper en sporen lood, zoools in ieder erts gevonden worden, benevens een cal- cium-verbinding. Het hoofdbestanddeel bleek zink. Nu is het eigenaardige, dat er geen geval len bekend zijn, waarin zink bij paarden vergif tiging veroorzaakt. En de in 'het bericht ge noemde symptomen als hooge koorts, aantas- tasting van long- cn slijmvliezen zijn tot dusver in de practijk niet geconstateerd, wanneer zich zink-vergiftiging voordeed. Het zal van hel hoogste belang zijn het rap port van den behandelcnden dierenarts af te wachten. Ook acht de directeur der Rijksserum- inrichting het noodzakelijk na te gaan, of het schip, dot de haver vervoerde, inderdaad bij vorige reizen zinkerts als loding had. Tevens zal t noodzakelijk zijn na te gaan of wellicht de wagons, waarin de haver vervoerd werd, bij vo rige gelegenheden dienden tot vervoer der pro ducten voor zinkwitfabrieken. Een chemisch onderzoek, gelijk thans op de stof wordt toegepast, vereischt veel tijd. Zoodra dit afgeloopen is cn ook de hierboven vermelde punten tot klaarheid zijn gebracht, zal men een juiste diagnose kunnen stellen. Uit Heerlen wordt nader medegedeeld, dat de haver Amerikaansche clippcshover is, gelost uit de boot „Mercicr" te Antwerpen begin Fe bruari. Naar thans officieel geconstateerd is, be vond zich de vergiftigende stof in twee wagons haver, geleverd door een graanhandelaar uit Echt en één wagon geleverd door een hande laar uit Sittard. Van een der directieleden van een Paarden Verz.-Maatschappij, gevestigd te 's Gravenhoge, vernam de Tel., dat reeds eenige weken sterfge vallen bij paarden voorkwamen onder verdach te verschijnselen van vergiftiging. Alleen bij deze maatschappij zouden reeds 20 paarden al leen in Zuid-Limburg ten gevolge van de haver gestorven zijn. Ook in andere deelen van het land zouden dergelijke gevallen zich voordoen, doch nog niet officieel geconstateerd zijn. De bovengenoemde maatschappij heeft opdracht ge geven monsters van de haver onder politietoe zicht te laten trekken, ten einde een eisch tot schadevergoeding te kunnen indienen. Uit Heerlen wordt d.d. 5 April aan de Tel. gemeld Gisteren vertoefde de districtsveeorts dr. Picart uit Maastricht le Heerlen om een onder zoek naar de ziekteverschijnselen avn de ver giftigde paarden in te stellen. Door den veearts Duysens, dr. Picart en den directeur van het slachthuis, den heer Kars, zal een gemeen schappelijk rapport worden uitgebracht. Van arsenicumvergiftiging is geen sproke, daar deze vergiftiging direct vast tc stellen is. Door het chemisch onderzoek in het St. Joseph- Hospitaal zijn slechts enkele sporen van arse nicum in de bewuste witte stof gevonden. Er moet aan zinkvergiftiging gedacht worden. Heden zijn op den Schaesbcrgerweg te Heer len weer vier paarden gestorven. Voorts werd aangifte gedaan van verschillende nieuwe ziek tegevallen. Buiten de mijnstreek zijn de ver- giftigingsgevallcn nog niet officieel vastgesteld. Over het algemeen doet de ziekte zioh voor nadat de dieren een veertiental dagen de be wuste haver gegeten hebben of soms nog langer nadien. Den 28en Maart heeft men voor het eerst de substantie gevonden. Toen waren ech ter hier en daar reeds paarden onder verdachte omstandigheden ziek geworden en gestorven. Doordat overal de panrdenhouders gewaar schuwd zijn, die haver uit de betrokken zending ontvangen hadden, hoopt men, dat de ziekte geen grootere uitbreiding zal krijgen. Voor een paar jaar hebben zich hier in Zuid- Limburg bij een zending koeien, die vervoerd waren in spoorwagens, waar voordien zinkwit getransporteerd was, gevallen van vergifti ging voorgedaan met doodelijken afloop. De ziekteverschijnselen waren toen echter anders. Hier vermoedt men, dot de witte stof zich in het schip bevonden heeft. Men hoopt dot niet de geheele lading haver uit de „Mercier" be smet is, doch slechts een kleine gedeelte dat in Zuid-Limburg gedistribueerd is. De herkomst van het duinwater. Men schrijft ons uit Amsterdam: Om meer licht te verschaffen in zake de her komst van het duinwater, uit de diepere aard lagen heeft de heer van Kol, onder uiteenzet ting van de omstandigheden het advies inge wonnen van den Chef van den Geologischen Dienst in België. In dat land heeft men een soortgelijk terrein als onze duinen en door ho ringen en het aanboien van bronnen veel er varing op dit gebied opgedaan. Het antwoord dezer deskundigen was, dat hier zonder twijfel van „Artesische bronnen' moet worden gesproken. De heer Reinier D. Verbeek zou dus na jarenlangen strijd en veel misken ning van alleszins bevoegde zijde in het ge'ijk zijn gesteld. Hoe kaler, hoe royaler. Naar aanleiding van een berichtje in de N. R. Cr. over de plannen tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis te Emmen, schrijft dc heer mr. J. F. Dijkstra, te 's Gravenhagc: Haast niet te gelooven dit bericht I Immers, Emmen's raod is tehuis in een soort buitenplaats achter de kerk, lieflijk verscholen in 't lommer van statig geboomte en van afmetingen, dat wel varende gemeenten van meer beteekenis dan Emmen, 't er overbest mee zouden kunnen doen. Ik ken Emmert, ken ook Emmen's tegenwoordig gemeentehuis. En juist, omdat ik Emmen zoo ken, zou ik het gewoonweg schande vinden, ais Emmen nog aldoor op Vadertje Staat zou blij ven leunen en er maar op los bleef leven, hoe kaler, hoe royaler. Dit zou blijk geven van eigenschappen, die roepen om een curator, dit maal niet voor een failliet, doch voor den on- verbeterlijkcn verkwister. Want wat zegt bewust boekje, afkomstig van de Centrale Commissie voor bezuiniging van de Ned, Mij. voor N. en H. te Haarlem? Onder meer dit, dat in 1914 het totaal der belastingen per Emmen's inwoner was een kleine rijksdaal der; in 1922 veel meer dan 5 rijksdaalders; dat de uilkeeringen van het Rijk beliepen in 1914 i derdijklaan 8 Sectie C nr. een bedrag van 222,000; in 1922 een bedrag i 2779. groot 7 Aren. Mol pand, van 1,737.000, dat beteeient derhalve een voorzien van elecirit-cli licht, stijging vnn bijna 700 pet. gaslcidinsen op alle Kamers waterleiding en telefoon met 2 toestellen bevat beneden: Hall, suite met zijkamer, serre, keuken kelder. W.C. Boven: drie kamers en bad kamer. W.C. zolder met be schoten kap met twee dienst bodenkamers. Dit pand is vrij van huur. Grondhel f 96.15. Straatbel. 53.82. Betaling der koopsom en aanvaarding 11 Juli 1923 of vroeger bij nadere overeen komst. Bezichtiging vrage men aan dc bewoners: perceel II adres dc Heer Philippo, Huis houdschool alhier; perceel Til met bewijs van toegang van don notaris Dinsdags cn Don derdags van 24 uur. W. P. hoeft zijn schoonzoon daarna genoemde som, dus f 33 te veel, laten betalen. Het O. M. eischte tegen van D. en W. P. ieder 1 jaar en tegen J. H. 6 maanden gevan genisstraf. Gebrek in de wetgeving. Op een dag in Februari zette iemand zijn rijwiel bij het postkantoor op het Beursplein tc Rotterdam neer. Toen hij weer buiten kwam, zog hij, dat twee rechercheurs een man vast hadden, die gepoogd had zijn rijwiel te stelen. De man, de 38-jarige J. v. d. G., stond voor de Rotterdamschc rechtbank terecht wegens poging tot diefstal Bek), bekende. Hij wilde het rijwiel wegne men, omdat hij geen geld en geen werk had. Het O. M. zeide, dat deze bekl. reeds meer malen is veroordeeld cn de laatste jaren in een kiankzinnigengesticht verpleegd werd. Thans is weer een rapport van enkele psychopaten op gesteld. Uit dit rapport blijkt, dot bekl niet in dc gevangenis en ook niet in een krankzin nigengesticht behoort. De eenige inrichting waar bekl, die niet toerekenbaar is, verpleegd zou kunnen worden, is de inrichting Rekken. Daar moet echter betaald worden en het rijk kan voor veroordeelden geen geld uitgeven. Er blijft dus niet anders over om voor dezen bekl. weer gevangenisstraf te eischen. Spr. vroeg veroordceling tot 10 maanden gevangenisstraf. Woningnood. Een inwoner van Harlingen had een woning die hij van de hand wenschte te doen. Niet min der dan 29 liefhebbers allen slachtoffers van den woningnood dongen naar deze gelegen heid. De eigenaar, allen gelijkelijk een goed hort en een goede kans toedragend, bedacht een origi neel pion. Niets toch was meer eerlijk dan het lot te laten beslissen. Aldus geschiedde. De eigenaar lootte eerst een zestal uit, dat hij toen bij zich noodigde. De heeren namen de dobbclsteenen ter hond en aldus werd anno 1923 in 't verlichte Friesland een huis verdobbeld, zegt het Hold, Gedood in een eendenkooi. Tusschen Tjeukcmeer en St. Nicolaasga is, naar wij reeds met een kort woord meldden, Zondag een jonge man, de 21-jorige boeren knecht Marten Hielkema, de dupe geworden van zijn zucht tot stro open. In de buurt van zijn ouders huis houdt de kooiker Johs. ten Klooster 'n eendenkooi, zooals men weet een in afzondering gelegen eilandje, waarheen een aantal tamme eenden de wilde moeten lokken, die dan door middel van een z.g.n. oanjaaghondje worden ge dreven in met netten overspannen slootjes. Daar het kooikerbedrijf met 1 Maart was afgeloopen, waren de lokeenden tijdens de Paaschdagen in de hokken opgesloten, omdat ten Klooster uit logeeren ging. Te voren had hij, naar het Leeuw. Nieuwsbl. vertelt, den gemeenteveldwachter Jaesma en den rijksveldwachter J. de Vries verzocht een oog in 't zeil te willen houden, want hij vreesde dat tijdens zijn afwezigheid eierzoekers zouden door dringen lot zijn heiligdom, om de eieren weg te halen. Tot den gemeenteveldwachter had hij nog gezegd: „Ik ga een geladen jachtgeweer neerleggen in het hokje en den overgehaalden haan verbinden aan een dun ijzerdraad, dat ik om heel de kooi ga spannen. Komt er dan een insluiper, dan behoeft hij slechts den draad aan te raken en het schot gaat af. De schrik zal hem dan wel doen afdeinzen." De veldwachter had daarop gewaarschuwd, dat zulks veel te gevaarlijk was, omdat het wel eens niet alleen bij schrikken blijven kon, maar on gelukken tengevolge kon hebben. Aan den rijksveldwachter had de kooiker niet n het geweer gerept. Hij leende een dubbel loops jachtgeweer van iemand in de buurt, laad de echter alleen den rechterloop met hagel, om dat de linker haanpol defect was, en bevestigde dit geweer in het hokje aan het omspondraad. De plank over de sloot, die toegang tot de kooi verleende, kantelde hij op zij met scherpe pen nen op den kant en zette haar vast met een slot. Daarop reisde dc kooiker Zaterdagmiddag of naar Hasselt, naar zijn ouders en zijn meisje. 't Werd ruchtbaar bij enkelen, dat hij afwezig was. Ook Marten Hielkema wist er van. De kooiker was bevriend met zijn vader. Zondag morgen zei Marten tegen iemand: „De koaiker is foart; ik scil ris besykje, ef ik in pear aikes te pakken krije kin." Hij ging het veld in, in de richting van de kooi enkeerde niet terug. Wel hoorde men van heel uit de verte een schot, maar daar werd verder geen aandacht aan geschonken, want nie mand wist iets af van het verborgen geweer. Later op den dag kwamen anderen in de buurt van de kooi en in den namiddag hoorde de rijksveldwachter De Vries het gerucht, dat er iemand verdronken lag bij de plank van de eendenkooi. Hij trok er dadelijk op uit, spoedig gevolgd door den gemeenteveldwachter. Hij vond Marten Hielkema tot 't middel in het wa ter, met de borst tegen de plank cn met de armen over de pennen heen. Verdronken was hij niet, want het bovenlichaam was droog, maar het lijkblceke gelaat lag op zij en heel het lichaam was koud en verstijfd. De dood was blijkbaar reeds sedert eenige uren ingetreden. Men veronderstelt, dat Hielkema bij t be sluipen van de eendenkooi de plank op rij zag gezet met de pennen omhoog, door de ondiepe sloot is gewaad. Aon de overzij zal hij argeloos den draad hebben aangeraakt, waarop het schot is afgegaan, dat hem niet alleen hevig heeft doen schrikken, maar hem noodlottig in het rechter benedenbeen heeft getroffen. Hij zal toen be proefd hebben door de sloot terug te waden, maar zijn rechterbeen zal te zeer verwond zijn geweest, om er op te blijven staan. Hij is toen omgevallen, met dc borst tegen de plonk en met de armen over de pennen heen, kon geen mensch beroepen cn bloedde dood. Wel een zeer tragische dood. Het lijk is per auto noar het ziekenhuis te Heèrenvecn vervoerd. Ten Klooster heeft te Hasselt telegrafisch be richt van het gebeurde gekregen en is Maandag- voormiddag op do duo van een motor overge komen naar St. Nicolaasga, waar de rijksveld wachter De Vries hem heeft verhoord. Hij betreurde ten zeerste het gebeurde, te meer, waar het droevig lot Marten Hielkema getroffen had, die overigens als een zeer oppas- senden jongen bekend stond cn wiens vader met Ten Klooster bevriend was. Het ongeluk had evengoed den rijksveldwach ter De Vries kunnen rijn overkomen, want deze wist evenmin iets af van het verborgen geweer en hij had plan gehad, volgens zijn belofte aan Ten Klooster, om Maandagmorgen om en in de kooi te surveilleeren. De justitie van Hecrcnveen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. &dvei"fientiêr» Dlreeteur A. J C. MOOY fiaisiplsna Consetia'grium Ssulstta Onderwijs m alle vakken SpteeHourVAAKDAG 5-6 uur Pi. iulianalaan 1, bij den tlli. Wij. Concertzasi J8DEH8" Krommcstraat 44. Deze zaal is steeds te huur voor vergaderingen, bruilof ten. verkoopingen, enz. BILLIJKE PRIJZEN. Notaris BOLK te Amers foort zal Woensdag 11 April 1923, 's avonds 7 uur iu 't Hotel de Zwaan, aan de Utrechtschestraat te Amers foort Publiek Verkoopen Gemeente Amersfoort: I.Hoerenhuis nr. 128 aan de Kruisk&mp. met groote schuur daarnaast, grooten tuin en weg daarvóór. Sectie A nos. 2323 en 2372, groot 20 Aren, 9-1 centiaren. Verhuurd (buiten voorken nis van de hypotheekhoud- stc») aai. J. W. SCHEERDER voor 28 per week. Grondbel f 41.—. Straatbel 22.32. Geen rioolbel. II. Woon en winkelhuis, Korte Gracht No. 1, Sectic E nr. 5319 groot 39 centiaren, met de winkelkast met gla zen schuifdeuren, toonbank, gesloten cn open etalagekas ten en vaste werktafel. Dit pand is vrij van huur. Grondbel 35. Straat- en rioolbel. f 18.—. III. De inmiddels uit de hand te koop zijnde VILLA met steenen schuu? en tuin Bil- Hoe de declaratie hcog werd. Voor de rechtbank te Zutphen stonden ach tereenvolgens terecht A. v. D., kommies bij de dir. belastingen te Kotten, gem. Winterswijk, diens schoonvader W. P., wonende te Amster dam en J. H., expediteur te Winterswijk, allen wegens overtreding van art. 223 Sr. Van D. was overgeplaatst van Amsterdam naar Kotten en mocht dus de verhuiskosten aan het Rijk declareeren. Hij maakte daarbij gebruik van een valsche kwitantie ten bedrage van ruim 10 voor vervoer van een piano, welk bedrag niet was uitgegeven. J. H. vervoerde Van D.'s inboedel van het station Winterswijk naar Kotten, waarvoor hijt van P. 17 ontving. Hij gaf echter aan P., op verzoek van dezen, een kwitantie van 50 af en Kiizti tl koop Te bevragen bij Enge! van Kuijzen, Muurhuizen 56. GELD VERKRIJGBAAR zonder borg. voor ambt Rijk. Gemeente Nederl. Spoorw., ge makkelijke conditie, aflossing per maand of 3 maanden, gecT kosten vooruit afwikke ling spoedig Br. onder No. 301 bureau Arnersf. Dagblad. van J FRANK, Kampstraat 25 - Tel 352 'Zoncfasi tot 12 «mr geopend of Fabriekswerk maar 1ste klas MEUBELEN iu alle stij len, worden vervaardigd in de meubelmakerij van J. C. SCHREUDER Johannes Tollinsstraat 5 Spscisol adres voor Reoara'ie VRAAGT PRÜZEM. Westsingel 27 Groote Fortecrinc: DAMES en KINDERKOUSEN en HANDSCHOENEN. Lavendelstraat II sïmuïiüi Modevakschool C. E. Bestelink. €itr. weg «7 h7rt l». ''rooi en Kleinhanilei in alle soorten Brandstoffen Mej. C, i. Leijriekker COSTUCMN AAISTER ALDEG0NDESTRA4T 75, Beleef<l aanbevelend. JA* STEENSTRA AT 12 Beljangerjj Stoffeerderij Vraagt stalen en prijsopgaaf •00939»-IS. fl VOOR ALLEN die zich .wak en luste loos gevoelen; die gedu rig vermoeid zijn. zoo dat hun alles te véél is; die na uitputtende ziekten niet weer op kracht kunnen komen; die tc veel vergden van hun krachten, of die door andere oorzaken het weerstandsvermo gen. hebben verloren, is SANGUINOSE een versterkingsmiddel van den eersten rang, dat alle dergelijke mid delen vèr achter zich laat; dat snel cn af doende ingrijpt Ju de oorzaak van ho^, -e- noemde kwalen, en door duizenden in en buiten nL vaderland met dankbaarheid wordt geroemd. SANGUINOSE kost I per fl. 2. per 6 fl. j 11.—. 12 fl. f 21.—. j Te verkrijgen bij Apo- fl thekers en Drogisten. j WACHT II VOOR 3 NAMAAK! VAN DAM Co.. J De Riemerstraat 2c/4. 3 Den Haag. fl Flesschen worden terug- fl genomen. *cs®e©»o»0»®a®»c»*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6