W ST. E Ml LION bij I. A. KIITEIIIM h, lltr.str. 11 Tel. 145 BINNENLAND. Per fiesch f 1.60, per anker L6S.- graf in Wales te worden bijgezet. Vele bijgeloo- vige personen, hooiende dot een lijk aan boord zou worden gebracht, hebben hun reis afgezegd, vreezende dat een lijk ongeluk oanbrengt. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Londen, 12 April. (R.) No verscheidene conferenties, die vele uren duurden en tot laat in den nacht aanhielden, zijn de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers in de bouwvakken toch niet tot overeenstemming ge komen. De onderhandelingen zijn afgebroken en de aangekondigde lock-out zal Zaterdag be ginnen, waarbij 500,000 arbeiders zijn betrok ken. DE STAKING IN DEN LANDBOUW. Londen, II April. (R.) Dc toestond in de landbouwstaking in Norfolk is onveranderd. Zeshonderd politiebeambten uit andere graaf schappen zijn naar Norfolk gezonden, waardoor de intimidatie der werkwilligen door de stakers is verminderd. Tal van stakers hebben zich aan het armenhuis gemeld, terwijl hun gezinnen van stakingsuitkeeringen leven. Eén der leiders ver klaarde, dat andere stakers denzelfden weg zul len inslaan, indien de staking aanhoudt. Ver scheiden stokers zijn bob: -gens het hinde ren van werkwilligen. Ernstige botsingen tusschen Hindoes en Muzelmannen. Simla, II April. (R.) De gevoelens vap haat tusschen Hindoes en Muzelmannen te Anï- ritsor en hun respectieve pogingen tot het ma ken van proselieten hebben geleid tot een ern stig relletje, waarbij 20 personen zijn gedood. De troepen herstelden de orde zonder te schie ten. IERLAND. DE BURGERSTRDD. Zes rebellen terechtgesteld. Tuam, II April. (R.) Heden zijn de zes mannen, bij wie wapenen werden aangetroffen, toen zij werden gevangen genomen, na enkele maanden van gevangenschap terechtgesteld. De verrassing der rebellen. Uit Londen d d. II AprilHet schijnt, dat Liam Lynch, de opperbevelhebber der rebellen in den Ierschen Vrijstaat, is gestorven aan de wonden, die hij ontving, toen de regeeringstroe- pen gisteren de vergadering van den uitvoeren den Raad der rebellen overvielen te Newcastle in Tipperary. 9c correspondent van de Evening News te Dublin belicht, dat Lynch zijn leven opofferde om de Valero en de andere leden van den uit voerenden raad te redden. Toen dc regeerings- troepen de "plaats der vergadering naderden, werd het alarmsein gegeven door de verkenners en nam Lynch als militair bevelhebber de lei ding der verdediging op zich. Door het gevecht, dat volgde, werd het hoofddoel bereikt, n.l. de Valera en de andere leden van den uitvoerenden raad dc gelegenheid te geven om te ontsnappen. De soldaten der rebellen trachtten op hun beurt Liam Lynch te redden door hem weg te dragen, doch de vervolgers waren hun te dicht op de hielen en zij moesten hem achterlaten. De achtervolging der laatste rebellenleiders. Londen, TT April. (N. T. A. Draadloos). De correspondent van de Evening News te Du blin zegt naar aanleiding van den dood van Liam Lynch, dat het geen twijfel lijdt, of de leiders der republikcinsche beweging hielden een gewichtige conferentie en het is waarschijnlijk, dat zij beraadslaagden over de kwestie, of zij •den strijd zou opgeven. De Valera, gravin Markievicz en Dan Breen, die bekendheid heeft verworven als een verwoed strijder, zijn in het heuvelland gevlucht, door de regeeringstroepen achtervolgd. Hun gevangen neming wordt verwacht. Zelfs verluidde heden, dat deze leiders de laatsten der rebellen- hoofden reeds waren gevat, maar dit bericht bleek voorbarig en wordt in officieele kringen niet bevestigd. TS JECHO SLOW AKI JE. Een Oostenrijksch officier in het Tsjecho- Slowakische leger? Berlijn, II April. (\V. B.). Volgens een bericht van een Weensch avondblad heeft de vroegere eerste luitenant Hofrichter, die inder tijd wegens moord door veigiltiging tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld, maar na de omwenteling gratie had gekregen, ver zocht om opgenomen te worden in het Tsje- chisch-Slowakischc leger. Naar het blad ver neemt, zou hij in dat leger een plaats hebben gevonden. Botsing tusschen politic en recruten. Weenen, 11 April. (W. B.). Volgens een bericht van de Narodni Politika te Praag ont stond er gisteren tusschen Tsjechische recruten en de politie een conflict, dot aanleiding gaf tot rumoerige straatbetoogingen der bevolking, die eerst door een ofdccling gendarmen onder drukt werden. OOSTENRIJK. De mijnwerkersstuking in Stiermarken geëindigd. Draadloos uit Berlijn d.d. II April: De alge- meene staking der mijnwerkers in Stiermarken is thans definitief geëindigd. HONGARIJE. Verplichte arbitrage tusschen Oostenrijk en Hongarije. Boedapest, II Ap ril. (W. B.) De Oos- tenrijksche gezant te Boedapest en de Hongaar- sche minister van buitenlandsche zaken onder teekenden heden te Boedapest een verdrag in zake verplichte arbitrage tusschen de beide lan den. Wanneer evcntueele geschillen niet in der minne geschikt mochten kunnen worden, zullen deze naar een of meer tot dit doel gekozen scheidsrechters verwezen worden. Wanneer dit raadzaam wordt geacht, kan een geschil ook verwezen worden noar het Permanente Hof van Internationale Justitie. P^'.SN. De Fransch-Poolsche relaties. Warschau, II April. (W. B.). Minister president Sikorski is gisteravond in Posen aan gekomen. Generaal Lcrond begaf zich, volgens een bericht van het P. T. A., op uitnoodiging van den gemeenteraad van Posen eveneens daarheen. Vóór het vertiek had hij met maar schalk Pilsoedski en andere Poolsche generaals en leden van den Poolschen generalen staf langdurige onder handelingen. Het spoorwegverkeer met de Baltischc staten. Warschau, II April. (W. B.). In het ministerie voor het verkeerswezen zijn met de vertegenwoordigers van de spoorwegadmi nistraties in Estland en Letland de beraadsla gingen begonnen onder het sluiten van .een overeenkomst betretfendo het spoorwegverkeer tusschen Polen, Letland en Estland. DE UITSPATTINGEN TE WARSCHAU. Een Poolsche lezing. Warschau, 11 April. (P. T. A.). In zijn rapport in zake de nlarmeerende berichten door "t Wolffbureau verspreid, betreffende de z.g. relletjes te Warschau, die plants hadden als protest togen de terechtstelling van mgr. Boed- kiewitsj, deelt de prefect van Warschau mede, dat op de protestmeeting een zeer talrijke menigte, bestaande uit personen, tot alle klas sen der bevolking van Warschau hehoorende, bijeen was. Na de meeting ontstond er twist tusschen een onbekende en een deelnemer aan de bijeenkomst, die uitriep daarmede de Joden bedoelende dat het hun niet voldoende was geweest Rusland te gronde te hebben ge richt, maar dat zij Polen hetzelfde lot wilden doen ondergaan. Deze woorden brachten straatjongens en on verantwoordelijke elementen, die zich bij den optocht hadden aangesloten, er toe te roepen Weg met de Joden I" Zij gingen zich te buiten aan excessen, waarbij 35 Joden mishandeld en verscheidene ruiten vernield werden. Opgemerkt moet worden, dat men na oen nauwgezet onder zoek geen enkele plundering of ernstige ver onding heeft kunnen constateeren. De politie verstrooide de avonturiers en herstelde de orde volkomen binnen twee uur tijds. Daarbij arres teerde zij 56 belhamels. De berichten van Wolff, volgens welke dc incidenten zich de volgende dagen hebben herhaald, zijn niet in overeenstemming met de werkelijkheid. LITAUEN. De toestand in Memel. Memel, II April. (W. B.) De winkels waren hedenmorgen grootendeels geopend. Ook hebben de arbeiders ten deele het werk hervat. ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 TURKIJE. Turksche plannen. P a r ij s, II April. (N. T. A. Draadloos). Na een zitting van twee uren heeft de Nat. Verg. te Angora openlijk den wcnsch uitgesproken om de vriendschap van Amerika te winnen, door het plan goed te keuren van Chester, dat den aan leg omvat van verscheidene spoorwegen en eenige ietwat hersenschimmige plannen omtrent den aanleg van mijnen, havens, steden en dor pen, die een soort van woestenij tot een welva rend en bloeiend land moeten maken. Constant'inope 1, II April. (R.) De Fransche commissaris-generaal heeft verzet aan- geteekend tegen het aannemen door de Nat. Verg. te Angora van de Chester-concessies. Frankrijk ziet daarin een schending van de over eenkomst over de spoorwegen cn havens van 1914. De tabaks-regie. Constantinopel, 11 April. (B. T. A.) Uit Angora wordt gemeld, dat de regeering de bespreking van de kwestie van de tabaks-regie heeft beëindigd. De minister van financiën heeft een minnelijke schikking met de Verheven Porte, die van 16 Maart 1920 af zal loopen, voorge steld nopens de schulden van de regie aan de regeering. In Angorcesche kringen is men niet geneigd de verlenging van de concessie voor twee jaar te aanvaarden. JAPAN. Prins Kita Sjirokawa. f P a r ij s, II April. (N. T. A. Draadloos). De lijkkist met het stoffelijk overschot van den Japanschen prins Kita Sjirakawa zal Zondag morgen ven Parijs naar Marseille worden over gebracht, begeleid door de leden der Japansche legatie. Er zullen te Parijs geen plechtigheden worden gehouden. Na aankomst te Marseille zal het stoffelijk overschot worden gebracht aan boord van de Katori, welk schip door Japan gezonden is om het lijk van den prins over te brengen. CHINA. Een motie van vertrouwen in de regeering. Peking, 11 April. (R.). De Senaat heeft met 94 tegen 21 stemmen een motie van ver trouwen in de regcering aangenomen. VEREEN IGÜE SI Al EN. HET TOETREDEN TOT HET HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Washington, 11 April. (R.) Watson, een der republikeinsche leiders in den Senaat, heeft eenige bezwaren der republikeinen tegen het voorstel inzake het lidmaatschap der Ver. St. van het Permanente Hof van Internationale Justitie ter kennis van Hughes gebracht. Watson zeide onder den indruk van Hughes' argumenten te zijn, maar hij legde er den nadruk op, dat hij en zijn collega's elk voorstel afkeuren, dat de belangen der Ver. St. niet beschermt door mid del eener vertegenwoordiging op gelijken voet voor de Ver. St. in het lichaam, welks gekozen rechters het Internationale Hof vormen. Dc regeering kan niet meewerken tot invoe ring der doodstraf; afschaffing van den stem plicht zal de regeering ernstig in beraad nemen. Minister de Geer kan de premies voor pensioenen niet verlogen. Spreker is voorne mens het eventueel saldo op den crisisdienst te bestemmen, tot dekking op de woningvoor- schotten. Voorloopig zal de regeering niet overgaan tot afschaffing' of uitbreiding der Staatsloterij. De Minister betoogt dat de belastingdruk veel te zwaar is, maar verwerpt het middel dat de directe belastingen vermindert en de indi- ecte sterk verzwaart. Eveneens een verhooging der invoerrechten, door den heer v. d. Lande bepleit. Minister de Geer bestrijdt voorts de op-vat- ting van den heer Gijsclaor, dot het saldo van het leeningfonds 1914 zou moeten worden be rekend bij de vlottende schuld Een ontwerp tot wijziging der successiewet heeft het departement verlaten; het bedoelt ver mindering der successierechten in bijzondere horde gevallen. Voor een paniekstemming ten aanzien van de veiligstelling van den gulden is geen reden. De veiligstelling van den gulden is onze groo- te sociale taak vooral in het belang van den ar beider. De heer De Geer bestrijdt voorts den heer Van Embden met diens'„eenzijdige en onvol doende bezuiniging op dc defensie-uitgaven" en den heer Wibout „wiens efficiencymethode niet genoeg bereikt". Naast de efficiency zijn opofferingen noodig. Het rapport der commissie betreffende de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten zal I Mei verschijnen. Het rapport der commissie betreffende de financieele verhouding tusschen rijk en ge meente zal in Mei verschijnen. Spr. zegt toe na het ontvangen van dat slot- advies, het ontwerp aanhangig te zullen maken betreffende nooduitkeering '23, gegrond op nieuwe gegevens en in den geest der Staats- commisie. De heer Van Wassenaar van Cat- w ij c k is bevreesd voor depreciatie van den gulden in Ned.-Indië. De heer W i b a u t repliceert. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Donderdagmorgen II uur. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag II April Bij de voortgezette algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting zet Minister Ruys de Beerenbrouck zijn rede voort. Onze weermacht zal zoo groot moeten zijn, dat wij onzen plicht tot verdedi ging kunnen nakomen. Preventie is onze eerste taak. Spieker bestrijdt, dat de regeering onder den invloed van militairistische stroomingen staat Over de wijziging der wet op de besmettelijke ziekten wordt nog overleg gepleegd. Ten aanzien van de reconstructie van het ka binet meende spreker, dat er geen reden voor het kabinet was, ontslag aan te vragen. Spreker zegt, prijs te stellen op samenwer king van de rechtsche pertijen en de regeering bij behandeling der principicele kwesties van Zondagswet en Lijkverbrandingswet. Voor vruchtbare samenwerking moeten alle recht sche partijen iets van haar meeninc laten val len. Berichten. De Staatscourant von II April bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot burgefneester van Bergen (N. H.) Mr. H. D. A. van Rcenen; tot belasting-ontvanger te Ede J. J. Bekior, inspecteur der directe belastingen en accijnzen te Hoorn, 2e afdeeling; Io. voor den tijd van 3 jaren benoemd tot kringcommissaris van het Nederlandsche Roede Kruis in den kring Twenthe, de heer P. van Delden te Enschedé, in den kring Arnhem, mr. A. Timmerman te Nijmegen, in den kring Oostelijk Noord-Brabant, jhr. mr. W. J. >1. van de Poll te Vught, en in den kring Limburg, dr. M. H. J. Ruland te Maastricht; 2o. opnieuw, voor den tijd van 3 jaren be noemd tot kringcommissaris van het Neder landsche Roode Kruis in den kring Stelling Am sterdam, jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Aerden- hout, in den kring Stelling den Helder mr. A. M. Ledeboer te Alkmaar; in den kring Rotter dam, dr. J. M. Dutilh te Rotterdam; in den kring Zeeland, mr. J. F. van Deinse te Middel burg; in den kring Friesland, mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten te Oude Schoot; in den kring Groningen, dr. W. H. Mansholt te Groningen cn in den kring West- Overijssel, dr. H. K. Offerhaus te Diepenveen; benoemd bij het personeel van den Genees kundigen Dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 2de klasse, de student in de ge- neeskune (arts) J. E. Brouwer. Prins Hendrik naar Mecklenburg. Z. K. H. de Prins is voornemens zich Vrijdag 20 dezer voor eenige dagen naar Mecklenburg te begeven, ter bijwoning van een dienst te Schwerin, gewijd aan de nagedachte nis van Zijne Moeder, H. K. H. de Groother togin Marie, die den 22sten April ten vorigen jare ten 'Koninklijke Paleize te 's-Gravenhage overleed. HET ONDERWIJS AAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen werden gedurende dezen winter de lessen in de Geschiedenis aan H. K. H. de Prinses, wegens ongesteldheid van mej. J. M. C. van Hosselt, waargenomen door den Hofraad prof. dr. F. J. L. Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief. Daar familieomstandigheden prof. Kramer verninderen om voort te gaan met het geven dezer lessen als de Koninklijke familie op Het Loo vertoeft, hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan prof. dr. A.A. van Schelven, hoogleeraar in de faculteit der Letteren, belast met het onderwijs in de Geschiedenis aan de Vrije Universiteit tc Amsterdam verzocht zich met het onderwijs in de Geschiedenis aan de Prinses tc belasten. De lessen van prof. van Schelven zullen een aanvang nemen, zoodra de Koninklijke familie Haar verblijf op het Loo heeft gevestigd. Het rcgceringsjubileum der Koningin. Onder leiding van den heei W. F. Suijling heeft het Brabantsche huldigingscomité ten stadhuize van den Bosch een vergadering ge houden ter bespreking van de provinciale hul- debetooging ter gelegenheid van Hr Ms. 25- jarig regceringsjubileum. Er was niet veel be langstelling. Bieda voelde heel weinig voor een provin ciale huldebetooging. Men meent daar, dat met een plaatselijke en een nationale huldebetoo ging volstaan kan worden, en in dezen tijd van malaise geen geldelijke offers gevraagd mogen worden voor een provinciale betooging. De voorzitter merkte op, dat een groote moei lijkheid is, dat nog niet met zekerheid bekead is, of H. M. wel in Den Bosch komt. Hij geloof de, dat er meer animo zou zijn, als men zeker wist, dat de Koningin kwam. Jhr. von Weiier deelde mee, dat Hr. Ms. par ticulier secretaris jhr Van Geen, hem verklaard heeft, dat H. M. zich thans nog niet wenscht uit te laten over wal zij zich voorstelt ter gelegen heid van hoqr regeeringsjubileum te doen. Spr. adviseerde evenwel, toch voort te gaan met een grootsch plan voor een provinciale huldebetoo ging te organiseeren. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat niet vóór September bekend zal wor den, of H. M al dan niet komt De vergadering bleek eenparig op de deelne ming van de gilden prijs te stellen. Er zal een plan voor een provinciale betoo ging worden ontworpen en aan de gemeenten toegezonden. ONTVANGST VAN JHR. DE GRA0FF TE HAVANA. Naar wij van het Departement van Buitenland sche Zaken vernemen, werd Jhr. A. C. D. dc Graeff, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington, den 16dcn Maart j.I. door het Staatshoofd der Republiek Cuba In plechtig gehoor ontvangen. Cuba heeft sedert jaren een gezantschap te Gravenhage gevestigd, maar Hr. Msj Re gcering was te Havana nog niet diplomatiek vertegenwoordigd Vandaar dit officieele be zoek. In een galakoets naar het Presidentieele pa leis gebracht en aldaar door een batnillon in fanterie met het vaandel en de stafmuziek opge wacht, werd Jhr. dc Graeff door den Presi dent met den Staatssecretaris en eenige andere heeren ontvangen. Het diplomatiek ceremonieel brengt mede, dat enkel Ambassadeurs bij derge lijke gelegenheden toespraken houden. Onze gezant verrichtte dus zijn opdracht zwijgend en ontving den verzekering van don President, dat hen groote sympathie had voor „the noble Country", door hem vertegenwoordigd, terwijl hij hem verzocht zijn gevoelens van hoogachting voor H M. de Koningin aan Haar te willen overbrengen. Na insgelijks door de echtgcnoote von den President ontvangen te zijn, bood de g=zant een receptie aan, aan de Nederlandsche kolonie op CuLja, welke door een 25-tal Nederlanders be zocht werd. Eenige diners en lunchen volgden, waardoor een zeer gewenscht contact werd verkregenmet de Nederlanders alduar. De Nederlandsche kolonie had bepaalde behoefte zich eens om een middelpunt te kunnen ver zamelen en haar onderlinge saamhoorigheid en de banden met het dooi den gezant vertegen woordigde moederlond te versterken. Zoowel door den Staatsscretaris, orgaan eener Regce* ring die zich zeer gevleid gevoelt door het be zoek, als door de kolonie, is er don ook op aan gedrongen dat de Gezant jaarlijks Havana be- zoekt. DE ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Hertogenbosch en Omstreken besloot de adressen der K. v. K. en F. te Amsterdam, Rot terdam en Utrecht aon dc Eerste Kamer voor het behoud van den zomertijd te steunen. Van de twaalf aanwezige leden stemden drie tegen. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. tot bevorde ring der Geneeskunst heeft tot de Eerste Ka mer een adres gericht, waarin het steun wenscht te verleenen oon den drang tot invoering van den zomertijd „Meer licht, ineer lucht, meer zon eiken dag, gedurende eenige maanden, zullen den gezond heidstoestand van ons volk ten goede komen. Krachtiger weerstand tegen ziekten, grooter kans op herstel, zijn daarvon te verwachten. „Tegenover de zeer belangrijke besparing in uitgaven, tegenover de winst in gezondheid, tegenover de gelegenheid om langer en vaker van de natuur en van het zonlicht te genieten, staan slechts geringe bezwaren van een kleine groep der bevolking. „Voor dc kinderen, die door ons klimaat toch al te veel tot in huis /iltcn gedwongen worden, beteckeiit net winst aan alle kanten, als zij een uj'ije langer buiten kunnen spelen. „Het sterfte-cijfer bedraagt in de zomer maanden 10 tot 11, in de wintermaanden 14 tot 15 per 1000. In de groote gemeenten stijgt en daalt de ziekte-lijn precies op dezelfde wijze voor elke gemeente afzonderlijk, als voor geheel Nederland. Ondanks de groote verschillen tus schen stad en platteland, tusschen de verschil lende beroepen en bedrijven, altijd dezelfde sei zoen-invloed, machtiger oan oiia andere in vloeden. „Van de vers«*hili°r-de factoren, die het sterfte-cijfer omlaag drukken, zijn licht, lucht en zon wel zeer belangrijke. „Men denke aan het gebruik dat in de ge neeskunde daarvan gemoakt wordt bij allerlei vormen van tuberculose, bij biocoarmoede, bij de Engelsche ziekte der Imdnei., in het tijd perk van herstel na ziekte; Het is toch de zon, die de planten tot nieuw leven brengt, tot bloesom en bloem. „Verlenging van den zomertijd in breedte en lengte vragen geneeskunde en gezondheids leer". Deze betrekking geeft den onderofficieren ech ter onvoldoende rechtszekerheid, om daarvoor hun militaire betrekking op te geven. Terwijl zij bij benoeming tot Rijksklerk genegen zouden zijn om vrijwillig op wachtgeld tc gaan, is thans deze uitweg voor vrijwillige afvloeiing geslo ten ten nodeele van 's Rijks schatkist. In verband met het vorenstaande heeft Ons Belang blijkens zijn orgaan van 5 April een ver zoek tot den Minister van Financiën gericht om de benoeming tot Rijksklerk zoo noodig na een proeftijd als tijdelijk Rijksklerk voor deze onderofficieren mogelijk te maken. Rijksmcrk voor kaas. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft bepaald, dat met ingang van I Juni 1923 de ministerieele beschikking van 28 Aug. 1922, waarbij tot nadere aonkondiging aange- sltenen bij een onder rijkstoezicht staand con trole-station voor niet-volvette kaas worden ont heven ven de verplichting de door hen bereide kaas in den gebruikelijken broodvorm von eert der vastgestelde Rijkskaasmerken voor niet- volvette kaas te voorzien, wordt ingetrokken. Uitvoer von kaas. De Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw heeft met ingang van 1 Juni 1923 de ministerieele beschikking van 28 Augustus 1922, houdende dispensatie van het verbod tot uitvoer van kaas, ingetrokken, voor zooveel den uitvoer van kaas in den gebruikelijken brood vorm met een vetgehalte in de droge stof be neden 20 betreft. De Voorzitter der Eerste Kamer. Naar wij vememeen bracht Baron van Voorst tot Voorst, voorz. der Eerste Kamer, gister een rustigen nacht door. De toestond is gunstiger en de temperatuur bijna normaal. PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN. Noord-Holland kieskring Amsterdam. Totaal aantal kiezers 352,562; aantal uitge brachte stemmen 275,391, waarvan van on waarde 33,204, zoodot in totaal rijn uitge bracht 242,187 geldige stemmen. Hiervan verkregen onderscheidenlijk: ChnV.elijk-Historische Unie 30156 Vrijdenkers n. h. Parlcm. 2754 Plattelanders 1765 Vrijzinnig-Democraten 23431 Socialistische Partij 2455 Christen-Dcmocr. Partij 2649 S. D. A. P. 74498 R.-K. Volkspartij 1703 Anti-Revolutionaire Partij 16790 Vrijheidsbond 24275 Democratische Partij 1187 R.-K. Staatspartij 41336 Stoatk. Gereform. Partij 765 Christelijk Sociale Partij 940 Communistische Partij 15461 Herv. Geref. Staatspartij 1922 Bij de laatste Kamerverkiezing op 5 Juli 1922 werden in den Kieskring Amsterdam uitgebracht 279.076 stemmen, waarvan op: R. K. Staatspartij 46090 A. R. Partij 20973 C. H. Unie 18206 Chr. Soc. Partij 1132 Chr. Dem. Partij 7770 Staetk. Geref. Partij 244 Herv. Geref. Partij 2191 S. D. A. P. 83739 Vrijheidsbond 22575 Vrijr. Dem. Bond 18731 Comm. Partij 22061 Soc. Partij 1654 Democratische Partij 1210 Vrijdenkers 1123 Alle Plattelendsgroepen te ramen 1701 Verschillende kleine groepen, die aan dere Opleiding reserve-officieren luchtvaartafdeeling. Er is eene nieuwe regeling getroffen nopen* de opleiding tot reserve-officier-waarnemor bij de luchtvaartafdeeling, waaromtrent inlichtin gen zijn te bekomen bij den commandant der luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Overgang van onderofficieren bij diensten onder het Departement van Financiën. Een zestigtal onderofficieren zijn reeds geruf- men tijd werkzaam op verschillende bureaux en kantoren van dc Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen sommigen reeds gedu rende twee jaren. Zij worden door het Depar tement van Oorlog bezoldigd en de Minister van Financiën heeft in Februari 1923 bepaald, dat zij alleen als particulier klerk in dienst kun nen overgaan. Statenverkiezing thans niet hebben deelgeno men, tezamen 29^676. Berekend volgens den kiesdeeler 6250, zou den voor den kieskring Amsterdam voor de Prov. Staten zijn gekozen vermoedelijk; S. D. A. P. 12 zetels, Vrijheidsbond 4, Vrijz. Dem. Bond 4, Comm. Partij 2 3, R. K, Staats partij 7, Christ.-Historische Unie 5, Anti-Rev. Partij 3. De Christ.-Hist. Unie wint een zetel, evenals de S. D. A. P. en de Vrijz.-Dem. Bond. De Vrijheidsbond verliest twee zetels. De namen zouden dan zijn: S. D. A. P. A. H. Gerhard, S. R. de Miranda, Th. v. d. Waerden, mevr. L van Kuykhof—Koedijk, J. A. van Zutphen, A. B. Klcerekoper, Ed. Polak, S. J. Pothuis, L. van der Wal, mr. M. Mcndels* G. L. A. Wagenfeld, J. den Exter. Vrijheidsbond. Mr. dr. H. J. C. van Tienen, A. Asscher, mevr, M. Boissevain—Pijnappel, J. J. Korff. Vrijz. Dem. Bond. Th. M. Ketelaar, E J. Abrahams, mej. A. C. van den Bergh, P. NoltiAg. Communist. Partij. J. C. Ceton, G. A. Vader, (misschien mevr* H. ven Zelm—v. d. Berg). R. K. Staatspartij. J. N. Hendrix, L. H. van Rooyen, dr. N. P. van Spanje, J. M. Verschure, C. A. Th. J. Ver beek, M. Bonnike, \V. M. M. Dicpenbrock. Christ. Hist. Unie. J. Verhaar Jr., mr. L. M. de Jong-Schouwen- burg, A. R. Ophorst, mr. H. Verkouteren, mevr, C. Th. Idenburg—Hoedemaker. Anti-Rev. Partij. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, J. Douwes Jr., J. F. H. Spier. Zuid-Holland, Kieskring Rotterdam. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten in Zuid-Hollond zijn gisteren in den kieskring Rotterdam uitgebracht 208,836 stemmen, waar van 22.515 van onwaarde. De verschillende partijen verkregen daarvan onderscheidenlijk: Vrijheidsbond 13,502 Vrijz.-Dem. Bond 8,036 Democr. Partij - 989 Lib. Partij, Staatspartij Volks- welv. en Bezuin.bond 916 Linker Plattel, bond 417 Rechter Plattel.bond 181 Chr.-Hist. Unie 16,310 Anti-Rev. Partij 34,941 R.-K. Staatspartij 30,430 Chr.-Sociale Partij 507

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2