)r. emmer S Haematogd 1 SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. stadsWeüws. croten te Amsterdam. Spr. vestigde voorts de aandacht op den voortgang in zetels voor de Christélijk-Historischen. Een deel van de vooruitgang van de vrijzin nig-democraten is te danken aan het uilsteken- de propagandawerk, dat voor de verkiezingen gedaan is. Spr. bracht dank aan allen, die hun beste krachten daaraan gewijd hebben. Spr. stelde voor den heer P. Nolting namens deze vergadering een telegram tc sturen om hem ge luk te wenschen met zijn verkiezing als lid van de Staten en met de beste wenschen voor zijn herstel. (Applaus). Vervolgens richtte Spr. het woord tot den heer mr. H. P. Merchant en bracht hij hem hulde als leider van Vrijzinnig-Democratischen Bond. Spr. herinnerde aan de crisis die dc Bond verleden jaar heeft doorgemaakt. Spr. zeide dat een aantal partijgenooten gemeend hadden den heer Marchant een herinnering aan die moeilijke dagen te moeten aanbieden. Een huldigings comité, bestaande uit de heeren Jonas de Vries, Alkema en Spr., hadden beslag weten te leggen op een tweetal oorspronkelijke teekeningen van Louis Raemaekers, door den teekenaar gekleurd, die destijd in „De Telegraaf" afgedrukt waren. Ze stellen voor „De man die de klappen krijgt" en „Met de V. D. kinderwagen naar Amsterdam". Spr. overhandigde den heer Marchant deze twee teekeningen in lijst. De heer Marchant voerde daarop het woord. Hij zeide dat deze avond een buitenge wone verrassing voot hem geworden is. De tee keningen zullen voor hem steeds een herinnering opwekken aan den crisistijd, maar zijn voor hem een blijk van trouw voor de partij. De uitslag van de Statenverkiezing noemde Spr. buitengewoon merkwaardig. Allé partijen hebban klappen gekregen, maar allen zijn tevre den. Velen zullen het moeilijk verklaarbaar vin den dat de vrijzinnig-democraten tevreden zijn, waar zij 5 zetels verloren hebben. Maar om dit tc kunnen begrijpen moet men beter een kijk op de partij hebben. De laatste verkiezingsuitslag wijst er op, dat de Vrijzinnig-Democratische Bond, de schade hem door het vrouwenkiesrecht oorspronkelijk toegebracht (want de meerder heid der vrouwen is conservatief) te boven is. Men heeft een groot aantal kiezers verloren, maai desondanks is het stemmenaantoJ 25.000 grooter. Dit is dus het bewijs dat de Vrijz.-Dem. Bond bezig is een aantal nieuwe kiezers naar zich toe te halen. Dit, zei Spr is het feit waar over wij ons thans hebben te verheugen. De Christelijk-Historischen moeten niet te veel juichen over het toenemen van hun stemmental, want dat is geen goede belegging. Vele liberalen stemmen Christelijk-Historisch, omdat zij mee- nen dat bij hen de veiligstelling van den gulden het zekerst is. Spr. betoogde dat de uitslag der Statenver kiezingen ook wijst op een opnieuw groepeeren van de Vrijzinnigen in slechts twee kanten. De Vrijheidsbond wordt de organisatie van de Vrije Liberalen, de behoudsgezinde Vrijzinnigen, ter wijl de Vrijzinnige Democraten de partij van de meer vooruitstrevende Vrijzinnigen worden, waar in de staatkundige beginselen van Thorbecke zijn blijven gelden. Als men de redevoeringen van Thorbecke leest, meent van een uiteenzet ting van het vrijzinnig-democratisch program te lezen. Ten slotte zeide Spr.: Zorg voor de toeneming van de volkskracht en erkenning van de waar heid, dat het dwaasheid is om vruchteloos mil- üoenen te besteden voor een weermacht, die zich toch niet zal kunnen verzetten tegen een groote mogendheid, zijn de beide voornaamste punten, waarvoor de vrijzinnig-democraten hebben te strijden onder het vaandel van Thorbecke. De Statenverkiezingen tc Groningen. Een bekend politicus te Groningen schrijft oen de N. C.: „De verkiezingen zijn hier afgeloopcn, en ik geloof dat Groningen de ecnige pluats in ons land is, waar de Vrijheidssbond belangrijk is vooruitgegaan. Overal elders is hij öf gelijk- gebleven öf achteruitgegaan. De uitslag te Gro ningen is te danken aan een zeer bijzondere om standigheid, welke ik der moeite waard vind te vermelden. Het toeval wil, dat de burgemeester van Gro ningen, mr. E van Kctwich Verschuur, nr. 2. op de lijst van den Vrijheidsbond alhier staat; nr I staat een uitnemend bekend en geacht industri eel, mr. H. E Oving Niettegenstaande dat heeft de burgemeester dooi zijn buitengewoon goede persoonlijke eigenschappen, door de waardee- ring, achting en liefde welk hij in alle lagen der bevolking ondervindt, een enormen voor sprong aan de lijst van den Vrijheidsbond be zorgd. Er werden op de geheele lijst in Gro ningen eenige duizenden stemmen mindei uit gebracht don bij de Tweede Kamer-verkiezin gen, en bijna olie partijen ondervonden daarvan den terugslag dooi een minder aantal stem men op hun lijst. Alleen de Vrijheidsbond ging vooruit van ruim 3000 tot 7800, met ruim 4000 voorkeurstemmen op nr. 2, den burge meester Wel een bewijs van de groote achting en sympathie welke men hem in alle kringen toedraagt: want het is wel zoo goed als zeker, dat hij stemmen van alle fracties heeft gekre gen. Het lijkt mij een heuglijk bewijs, dat de per soonlijkheid van den condidaat toch ook nog wel iets doet en dot de kiezers zich nog niet heelemoal laten ringclooren." Inspecteur Marinc-torpedodiensï. Naar wij vernemen heeft de kapitein ter zee F. TI. baron van Dedem, inspecteur van den Ma- rinetorpedodienst het voornemen mei I Augus tus e. k. den zeedienst te verlaten. Een onjuiste officiccle telling toch juist? Men herinnert zich, dot wij eenige uren, nadat door ons den uitslag van de verkiezing in de provincie Drenthe bekend was gemaakt, een mededeeiing deden, dot er een verandering was gekomen in de verdceling der zetels cn wel deze, dot de A. R. Partij in plaats van 6 zetels 7 zouden worden toegewezen en de Vrijz.-Dem. Bond niet 5 maar 4 zetels zou kunnen bezetten. Den volgenden dag, na inzage te hebben ge- kiegen van de officieclc telling, konden wij be richten, dat onze oorspronkelijke berekening juist was cn dus de A. R. Partij 6 en de V. D. Bond 5 zetels in de Stoten van Drenthe zouden krijgen. In de gisteren gehouden zitting van het Cen traal Stembureau is evenwel gebleken, dat de officieele telling in den kieskring Meppel niet juist was cn dat voor de A. R. TOO stemmen te weinig waren geteld, en feitelijk zou daardoor de verhouding weer aldus moeten worden: A. R. 7; V. D. 4 Het Centraal Stembureau stelde zich evenwel op het standpunt, dat het zich heeft te houden aan de eenmaal officieel gehouden telling, ook al was die niet juist cn meende, dat dienover eenkomstig de zetels moesten worden verdeeld. Het achtte dan ook geen gronden aanwezig, om eenige verandering te brengen in het ook door ons aanvankelijk aantal door iedere partij toegewezen zetels en verklaarde zes anti-revolu tionairen en vier vrijzinnig-democraten gekozen. Naar wij vernemen, zal de Statenfractie der Anti-revolutionaire Partij met deze uitspraak geen genoegen nemen en in de eerste zitting van de nieuwe Staten tegen de verkiezing van vijf vrijzinnig-democraten bezwaar maken. Bond van Ncderlondsche Architecten. Onder voorzitterschap van den heer Paul J. de Jongh heeft de Bond van Nederlandsche Architecten te Amsterdam zijn jaarvergadering gehouden. Tot lid van het bcstujr koos dc vergadering de heeren Ir. A. Broesc van Groenou, P G. Buskens, E. J. Kuipers, J Coenraad Micschke in de plaats van de aftredende heeren Paul J. de Jongh, Ir. D. F. Slothouwer, C. N van Goor en J. v. d Valk, die op grond van de statuten niet herkiesbaar waren. De benoeming van een voorzitter heeft nog niet definitief plaats gehad, aangezien de gekozene geen be slissing nam. Nu afdoening van de agenda begaven de le den zich naar het laboratorium voor de ge zondheidsleer waar Jhr. Jen Six, secretaris van de Vereenigde Indische Boschcxploitatie- maotschappijen, een voordracht hield over eenige Indische hard-hout-soorten (djati, ong- lin-ressak). Bezuiniging Ned. Spoorwegen. Naar de Msb. verneemt zijn bij de Centrale Controle der Ned. Spoorwegen een paar zgn. statistiekmachines in dienst gesteld, waardoor eene besparing van pl.m. 30 ambteneren verkre gen wordt. Voorts is met ingang van T April 1.1. de stationsadministratie ingericht geworden voor tijdvakken van telkenmole 3 dagen; tot dusverre was dit 2 dagen en voorheen T dag. Ook deze maatregel zal een belangrijke besparing geven. Hoezeer deze maatregelen ook toe te juichen zijn is het te bevreemden, zegt het blad, dat zij reeds niet jaren geleden zijn ingevoerd, daar zoowel het een als het andere reeds voor den oorlog in naburige landen met vrucht heeft ge werkt. Uit de mijnindustrie. In de gisteren te. Heerlen gehouden verga dering van de contact-commissie voor het mijn bedrijf werden de besprekingen over afsluiting eener nieuwe loonovereenkomst voortgezet. Na"&r aanleiding van den sedert de laatste ver gadering ingekomen brieven van vakbonden legden de mijndirccties een nadruk op, dat zij door zich bereid te verklaren een loonovereen komst op den grondslag der bestaande loonen tot het einde vun 1923 aan te gean een be langrijk risico op zich nemen. Deze bereidver klaring, gevoegd bij de toezegging, om voor zoover de toestand voor het bedrijf verbetering ondergaat zulks ook in het loon tot uiting te laten komen door een verhooging boven de contractueele bedragen vormt naar de meening der directie wel degelijk een belangrijke con cessie. Een nadere preciseering van deze ver hooging verklaarden zij niet te kunnen geven, doch wel zijn zij bereid, om de thans driemaan- delijksche uitgegeven loonstatistick, voortaan maandelijks te publiceren en aldus geregeld bekend te maken hoever de uitbetaalde loonen boven het contractueel peil zijn gebleven. Ook werd toegezegd de toeslagen voor overwerk en Zondagsarbeid voortaan niet meer in de gepu bliceerde looncijfers te verwerken. De afgevaar digden van de vakbonden verdedigden nader de schriftelijk door hen ingediende voorstellen. Namens den Nederl. Mijnwerkersbond werd ge pleit voor aanvaarding van de door dien bond voorgestelde arbitrage, waarbij den vertegen woordiger van den Neutralen Bond zich aan sloot. Vanwege den Christel Bond werd erop aangedrongen reeds thans bekend te maken v/elk bedrag boven de contractueele loonen zal worden uitgekeerd, terwijl de Prot. Christel. Bond wenschte, dat de verhooging voor alle ar beiders gelijk zoude zijn. De directies verklaar den geen aanleiding te kunnen vinden tot het inroepen van een arbitrage, uitspraak cn even min tot voorafgaande bekendmaking van het geen boven de contractueele loonen zal worden uitbetaald. Zij wenschen zich contractueel al leen te binden aan de tegenwoordige loonen. Voorts verklaarden zij het aanbod, om op de zen voet een loonsovereenkomst tot 1 Januari 1924 aan te gaan en de daarmede samenhan gende toezegging niet langer gestand te kunnen doen dan tot uiterlijk 23 dezer. Uit de steenindustrie. Maandag hebben op de steenfabriek van den heer L. J. Duys te Wageningen, 30 arbeiders het werk neergelegd. De heer D. had het loon der kruiers met 20 pCt. verlaagd terwijl het loon der andere arbeiders zou worden gelijk gemaakt aan dat, 't welk op de andere fabrieken zal worden betaald. (De heer D. is geen lid van een-fabrikantenvereniging). De arbeiders heb ben hiermede geen genoegen genomen. Enkele zijn aan het werk gebleven. De staking in de textiel-induslrie geëindigd. Gistermiddag is te Almelo een vergadering gehouden tusschen de patroons eenerzijds en de vakvereenigingen anderzijds. In deze verga dering is besloten met ingang van heden de sta king op te heffen. Aan dc fabriekspoorten zal aangeplakt worden dot ieder de fabriek weer kon ingaan. Intusschen heeft de Federatie, die feitelijk de leiding der staking in handen'heeft en niet heeft deelgenomen aan de besprekingen, gisteravond op verschillende punten van dc stad vergaderingen belegd. Zeer waarschijnlijk zou hedenochtend het grootste deel dor stokers den arbeid hervatten. Hongaarschc kinderen naar Nederland. Men seint ons uit Boedapest: Op uitnoodiging van het Centraal Comité vertrokken gisteren zeshonderd Hongaarsche kinderen naar Nederland, waar zij in Utrecht over pleegouders zullen worden verdeeld. Een dame ann de Amstcrdumsche Effectcnbours. Mejuffrouw H. Dcterding, hoofd der firma Erve Jacob Deterding cn eenig vrouwelijk lid der Vereeniging voor den Effectenhandel, ver scheen heden op de Amsterdomschc beurs voor de eerste maal in de beurszoal vun genoemde vereeniging, waar zij een bloemenhulde mocht in ontvangst nemen Onrechtmatige failliet-aanvrage. De Amsterdomschc rechtbank heeft uitspraak gedaan in een interessante rechtskwestie. Het be trof de faillietaanvrage, welke in den zomer van 1921 gedaan is tegen den heer G., een der ver mogende ingezetenen van Laren en welke, bij zijn afwezigheid op een zomerreis, diens failliet verklaring tengevolge heeft gehad wegens een vordering van 150, een gebeurtenis, die des tijds zeer de aandacht heeft getrokken. De heer G. heeft toen, van hel gebeurde op de hoogte gebracht, dc vernietiging van het fail lissement verkregen, en vervolgens heeft hij den aanvrager K. voor de rechtbank gedagvaard tot schadevergoeding. Mr. Z. von den B e r g h, voor hem optre dende, betoogde bij pleidooi aun de hand van schrijvers cn jurisprudentie, dat niet elk gebruik ven een rechtsmiddel geoorloofd is, doch men daarvan misbruik makende een onrechtmatige doad pleegt. In dit geval was volgens pleiter van het rechtsmiddel der faillietaanvrage een kwaadwillig, althans een lichtvaardig gebruik gemaakt. De aanvrager K. was immers van G.'s vermogenstoestand goed op de hoogte en hij heeft de rechtbank op een dwaalspoor gebracht door van de gevoerde correspondentie slechts zijn eigen brieven over te leggen cn niet do antwoorden van G., daardoor de rechtbank in den waon brengende, dat de vordering niet weer sproken was. •MiH. F. H. Wilbrink Hoitscma, voor den gedaagde K. optredende, bestreed, dat zijn cliënt, die wel voor enkele jaren het landhuis van G. had gekend, nog bekend was met dieris vermogenstoestand en beweerde, dot het niet de plicht van zijn cliënt was om het verweer van wederpartij den rechter voor te leggen Volgens pleiter was de faillietverklaring een gevolg van een toevaliigen samenloop van omstandigheden, o.o. van dc afwezigheid van G., waarvoor hij niet aansprakelijk was. De rechtbank uitspraak doende, overwoog, dat gedaagde lichtvaardig heeft gehandeld bij het in dienen der faillissementsaanvrage Het komt niet zelden voor, dat de oproeping, om voor de rechtbank te verschijnen hem, wiens faillisse ment wordt aangevraagd, niet bereikt. Wonneer het faillissement op onvoldoende gronden wordt aangevraagd, is de aanvragei voor de gevolgen verantwoordelijk. De aanvrager is n.l. verplicht de rechtbank volledig omtrent de omstandighe den van de wederpartij in te lichten. In dit geval heeft de aanvrager dit niet gedaan. Hij heeft n.l. wel de brieven overgelegd, die hij tot de tegen partij had gericht, maar verzuimd de antwoor den van dezen over ie leggen. Uit deze brieven blijkt, dat G. er zich op beriep, dat de vorde ring, waarvoor het faillissement werd aange vraagd, niet hem aanging, doch een onder. In dien deze brieven door den aanvrager waren overgelegd, had de rechtbank het faillissement niet uitgesproken. Op deze gronden werd de aanvrager aan sprakelijk geacht voor de schade, die de eischer door de faillissementsaanvrage geleden heeft, het bedrag daarvan nader op te maken bij staat. Het vonnis is uitvoerbaar verklaard bij voor raad; en voor de schade boven de 150 bij lijfsdwang. Verder werd gedaagde veroordeeld in de kosten. is het onovertroffen bloed vormeis versterkingsmiddel voor kinderen en volwassenen, bij eiken 7,wtlkt>- toestand. ifrlcrijglm ar 2.50 ,-r ïMÊÈÊÊmmmmmÊÊÊÊÊmmÊm Poging tot oplichting. In het begin van dit jaar werd aan de directie van de Rotterdamsche Bank vereeniging te Rotterdam door een te New-York gevestigde bank bericht, dot een crediet was verstrekt aan zekeren W. op een te koopen partij tabak Hot crediet kon worden uitbetaald op vertoon van scheepspapieren en factuur. W kocht te Rot terdam een partij tabak voöi 4500 en stelde een factuui samen, waaruit moest blijken, dat de tabak een waarde van ongeveei 60,000 had Iemand, zich uitgevende vooi directeur van een Amerikoanschen tabakshandel en chef van W, ging met de factuui en andere papie ren naar het kantooi van de Rotterdamsche Bankvereeniging in de Boompjes om daarop een crediet van 29,000 in ontvangst te nemen. Tijdens de besprekingen kreeg men ten kan tore van de Rotterdamsche Bank vereenig ing argwaan en men weigerde, daar de uitbetaling, voornamelijk toen gebleken was, dat de zich r-^mrnde directeur niemand anders was dan W zelf. oen dc politie de raak in handen kreeg, was W. al naar Duitschland gevlucht waar hij zich nu nog ophoudt te Bicberich aan den Rijn In middels is aan het licht gekomen, dot W., die zich uitgeeft vooi een Duitsrh-Amerikaan, in 1915 dezelfde truc heeft uitgehaald bij een bank in Den Haag het is hem toen gelukt, deze bank voor 14,000 op te lichten. Verdei is te Rotterdam dezei dogen bericht ontvangen, dat een New-Yorksche bankinstelling met een filiaal te Parijs op precies dezelfde wijze is opgelicht voor een bedrag van j 850,000. Deze oplichting is eveneens door Duitsch-Amerikanen geschiedzij zijn voort vluchtig, maar hun nomen zijn bekend. (N. R. Ct.) Bedriegclijkc bankbreuk. De Maandagmiddag gearresteerde tweede direc teur der CoÖp. Vereen, tot Bevordering der Volkswelvaart „Groot Nedetlond" te den Haag is na verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld. Een bank voor 50,000.— opgelicht. In verband met een oplichting van f50,000 ten nadeele van een Duitsche firma te Rotter dam, waarvan reeds melding is gemookt, ver nemen wij de volgende bijzonderheden Op 28 Maart ontving genoemde firma een draadloos telegram, waarin door een Duitsche firma, die gelden in bewaring had gegeven aan de zaak in Rotterdam, opdracht werd gegeven f 50,000 over te schrijven op de postrekening van Otto Behrend, deviezen-makelaar. Bezuiden, hout Den Haag. Een uur daarna ontving de Rot terdamsche firma con draadbericht uit Den Hang van Otto Behrend, woarin hij bevestigde, dot hij een draadloos telegram had ontvangen, waarbij op zijn postrekening f 50,CC0 moest worden overgeschreven. De firma ging daartoe over cn schreef naar Duitschland. dat zij de lastgeving had opgevolgd. Deze brief is tcn- g volge van de Roerbezetting eerst op 10 April aangekomen. Begin April ontving de zook in Rotterdam evenwel een telegrafische order uit Duitschland om het geheele bedrog op een bankinstelling te Rotterdam te storten. Dit bevreemdde, om dat reeds een gedeelte op Behrend overgeschre ven was. Zij zonden een telegram, dot in Duitschland verkeerd begrepen werd en waarop als antwoord kwam, dot zij het restant dan moor moesten deponceren op die Bonk in Rotterdam. Inmiddels had Behrend op 31 Maart 22,000 afgehaald van zijn postrekening' en op 4 April weer 22,000. Op TO April ontving de firma in Duitsch land den brief, waarin bevestigd werd, dut op Bchrend's postrekening 50,000 was overge schreven, waarop deze dadelijk terugseinde van geen Behrend af te weten. Nadat nu de direc teur van de zaak in Rotterdom in Den Haag vruchteloos gepoogd heeft aan het opgegeven a» res Behrend te vinden, werd de zaak aan de centrale recherche te Den Haag overgedragen. Het onderzoek heeft uitgebracht, dat Behrend nooit heeft gewoond aan het adres, dat hij op gaf toen hij een postrekening nam. De cheque- cn girodienst heeft dus, naar het inzicht van de politie, niet ter plaatse geïnformeerd. De stuk ken en bescheiden van den girodienst werden echter met de overige post voor Behrend in diens postbox no. T2 gelegd. Deze box heeft hi; T Juli 1,1. aangevraagd; de bedoeling om via den girodienst te zwendelen is dus zeer '.mg voorbereid. Hij heeft op zijn girorekening 30 gestort en er slechts I maal een betaling mee gedaan, n.l. de f 5 voor boxhuur. Uit Hannover heeft Behrend of een van zijn handlangers op T2 April een cheque van f6000 (het restant) r aar den girodienst alhier gestuurd met verzoek dat bedrog op de Rotterdamsche firma weer terug te schrijven. Deze chèque was aan de hoeken verbrand cn met slordige hand geschreven. Vermoedelijk niet door Behrend ze!». Ook schreef hij uit die stad naar die firma een brief1 aart, dat hij het geld „richtig" ontvan gen had. H- Ik of-Vr rnmissoris van politic te 'sGraven- hage verzoekt ieder, die inlichtingen over dezen Otto Rebrerd géven kan, of aanwijzingen die leiden kunnen tot het vaststellen van diens iden titeit, zich te vervoegen aan de centrale recher che. Alexonderplein te 's-Grovenhagc Behrend is een man van omstreeks 35 jaar Hij spreekt Hollandsch, doch vermoedelijk met eenigszins vreemd accent. Sinds 4 April heeft hij vermoe delijk Den Haag verloten. Een portefeuille-dief. De Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den man, die gedurende eenige maanden er een beroep van mnakte portefeuilles weg te nomen uit jassen in de biljartzaal voor Krosnapolsky en veroor deelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf. Do eisch was 7 maanden. Auto-ongeluk. Maandagmiddag even half 6 uur is, noor de M s b. meldt, op den weg MoerdijkZevenber gen een ernstig ongeluk gebeurd. Een heer uit Rotterdom, met twee kindertjes en chauffeurs, moesten met de auto een scherpe bocht passeeren op genoemden weg. Een fietser uit Klunderi werd aangereden. Deze bekwam een schedelbreuk en is dadelijk naar het R.-K. Gasthuis vervoerd. De auto reed tegen een paar boomen, welke langs den weg stonden en is ge heel verbrijzeld. De inzittenden zijn er wonder boven wonder zeer goed afgekomen. De choufeur bekwam geen enkel letsel. Ook de eigenaar had geen letsel van eenige bcteekenis Het grootste meisjes be kwam eenige kwetsuren aan het gezicht. Ook het kleinste kind liep eenige verwondingen op. chool en Kerknieuw». Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink. De Algemeene Synodale Commissie heeft zich naar in het „Weekblad der Ncd. Herv. Kerk" meldt, tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, aan den heer L. W Bakhuizen van den Brink, secretaris der Algemeene Synode, op zijn ver zoek, wegens ongesteldheid, op medisch advies, verlof te verleencn van T April tot err met I Juli, en zijn secundus gedurende dien lijd met de waarneming van het secretariaat belast. DE COLLEGEGELDEN AAN DE RIJKS UNIVERSITEITEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Hooger Onderwijswet. Blijkens de memorie van toelichting wordt in dit ontwerp voorge steld het collegegeld aan de Rijksuniversiteiten van f 200 op 500 en het examengeld van 50 op 60 te brengen, omdat de kosten van het universitair en technisch hooger onderwijs belangrijk zijn gestegen en het dringend nood zakelijk is te gerakan tot vermeerdering van de inkomsten van het rijk ook op dit terrein. Tevens wordt voorgesteld voor dc inschrijving bij den rector-magnificus, weike inschrijving tot nu toe kosteloos gescliiedde, voortaan een be drog von 10 te vragen. Eindelijk beoogt het ontwerp de gelden, verschuldigd voor een enkele les (Rijksuniversiteiten) of eenige lessen (Tech- n: '•he Hoogcschool) naar verhouding te verhoo- - - Bovendien wordt een afzonderlijke regeling gesteld, krachtens welke van degenen, die l voorbereiding van niet-universitaire examens (bijv. examens akten M. O.) lessen van hoog leeraren or lectoren volgen, een som van 200 gevorderd za! worden. Noor raming zal dc verhooging vnn coljcgc- en exomcngclden een bedrag van ruim 400,000 meer in de schatkist doen vloeien, terwijl do invoering van inschrijvingsgelden naar raming een bedrog von 60.000 zal opbrengen. Dc R.-K. Universiteit. In aansluiting op vroegere berichten, weet het R.-K. blad „Ons Noorden" t«~ Groningen nog te melden, dot benoemd zu.len worden tot hoog leeraar aon de R.-K. univeisitéit te Nijmegen: prot. dr J. Schrijnen voor pliilologie; dr. Jac. v. Ginneken S. J. voor Ned. taai en letteren; pater mag. dr. Kors O. P. voor dogmatiek; dr. dc Lan gen Wendels O. P. voor morool; dr. Mulders S. J. voor geschiedenis; dr Sassen (Rolduc) voor philosofie; dr. Hoogveld voor philosofie de hoofdredacteur van de Univeis voot Fronsch; peter Bonoventura Kruitwagen bibliothecaris. ocref. Kerken. Beroepen tc Axel ds. W. Veder te Gouda; te Gees en te Boorlond A. Wijngoarden. cond. te Dokkum. Be,dankt voor Huizen ds. R. Sybrandi tc De Krim 'Overijsel). Chr. Gercf. kerk. Bedankt voor Alphen n. d. Rijn ds. J. D. Barth tc Werkendam. Biljarten. HET PERSOONLIJK PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP. De reeds vroeger aangekondigde biljart-wed strijd om het persoonlijk kampioenschap der provincie Utrecht, zal gespoeld worden op Don derdag 19, Maandag 23, Donderdag 26 en Maandag 30 April, in het clublokaal van de Bil jart vereeniging Noord-Brobon I Aan dit tournooi wordt deelgenomen door de heeren R. C. Giard, W. J. Giord, M. J. Kok, J. de Lange, H. H. Lisscnbetg, P. Mulders, J. A. Oos:veen en J. M. Vendrik. De titel en daervoor beschikbaar gestelde prijs wordt eigendom vnn den winnaar van het grootst aantal partijen; bij gelijk aantal gewon nen partijen beslist het algemeen gemiddelde. Gespeeld worden twee partijen per avond, van 250 caramboles cadre, 35 c.M.; slechts den lontslen avond van het tournooi wordt door iede- ren deelnemer één partij gespeeld. Baarn. Het Hoofdstcmbureau alhier heeft 17 dezer ten Gemcentehuizc de in art. 42 der Kies-- wet bedoelde zitting gehouden en beslist dat de ingeleverde lijsten.van candidnten voor dc stem ming ter verkiezing van de leden van den ge meenteraad geldig zijn en de daarop voorko mende candidater. gehandhaafd worden. Ingediend zijn dc volgende lijsten: Anti-Rrv rtij met II cundidaten; Chiistelijk-Historische Partij met 14; Roomsch- Kotl' ek Partij met 7; Sociaol-Democr. Arb. Partij met 9; Vrijheidsbond met II; Vrijzinnig- Democr. Partij met 9 candidaten. Totaal 6T can didates voor 15 zetels. Het viegongeluk bij Boarn. Baarn. De odspirant-res.-officier-waarnemer H. L. baron van Issclmudcn, die op 5 April bij het vliegongeluk alhier ernstig werd ge wond cn alhier in de ziekenverpleging werd op genomen, is naar het Militair Hospitaal te Utrecht overgebracht. De toestand van den patient is van dien aard, dot alle hoop bestaat op volledig herstel. VoordrachtProf. A. Heilbron n. In het Militair Tehuis aan de Korte Gracht hield gisteravond vanwege dc Volksuniversiteit alhier Prof. A Heilbronh uit Munster een voor dracht in het Duitsch. „Uber Psysische Unsterb- lichkeit". Deze lezing ging uit van de Volks universiteit en de afdeeling Amersfoort van de Practisch-Idealisten Associatie, 'eenerzijds om buitenlandsche geleerden in de gelegenheid to stellen ook over de grenzen van hun land aan hun werk bekendheid te kunnen geven, ander zijds omdat bovengenoemde spieker «in Duitsch land krachtig ijverde vöor de stichting eener volksuniversiteit De heer Peyrot sprak als voorzitter der bij eenkomst, die slechts matig bezocht was, een woord ven welkom tot den spreker van dezen avond, waarna het woord verleend werd aan Prof. Heilbronn. Alvorens de heer Heilbronn zijn voordracht aanving moest hij mededeclen, dot, hoewel was bekend gemaakt dot ook zijn echtgenoote heden avond een voordracht zou houden, deze wegens omstandigheden niet kon doorgaan. Prof Heil bronn zou dus alleen het woord voeren. Spreker wijdde hierna allereerst eenige woor den aan het ontstaan van dc Duitsche Volks universiteit, of, zooals men die pleegt tc noe men, de „Volkshocihschuhle", in T9I3. Allerlei takken van wetenschap werden daai beoefend terwijl voordrachten op elk gebied werden ge houden. In den jaren I92T en T922 kwam men echter a! meei en meer tot de ontdekking, dat de „Volkshochschuhle" geen opgang meer maakte. De een na den ander verdween. Spreker noemt als oorzaak hiervan o. a. de slechte ver houding tusschen de geleerden cn de handarbei ders. In Munster was deze verhouding redelijk wel. Men kreeg aldoor verbinding met orbei- dersvereenigingen, n.l. een nrbeiaersjeugdver- eeniging en eed reisvereeniging. Het wos dus of- leen de vraag om de noodige samenwerking te verkrijgen. Nadat deze samenwerking verkregen was, begon men dc belangstellenden te verdoe len in groepen van personen, die zich alle in teresseerden voor dezelfde tokken van weten schap. Voordrachten werden niet gehouden De avond werd gevuld door het stellen van vragen over een bepaald onderwerp door de aanwezi gen, en het beantwoorden dier vragen door den leider der bijeenkomst. Dc gemeente- en ook de provinciale besturen achtten echter de uitgaven, die de Volksuniver- se't maakte, niet productief, zoodat de subsidie's langzaam maar zeker verminderden. Het gevolg hiervan was dat de Volksuniversiteit steeds meer achteruit ging. Men heeft daarom nu een andere methode ge volgd, zoo vervolgt spreker, en heeft de instel ling gereorganiseerd. Men is van het standpunt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3