FITOGRAFIE LEOPOLOT buitenland. „DE EEMLANDER" ABOüNEMtNTSPRIJS Politiek Overzicht REGENMANTEL tantes- en Meisjes Confectie-Magaiijn „L'HIROftiDELLE" 16-18 Langstraat AMERSFOORT 't LAANTJE 3. FEUILLETON. Carmen's Nederlaag. 21e Jaargang No. 249 pet loon naandei /oor Amers- 2 10, idem trance pe. port 3.- per week tract gratis verzekering legen ongelukken) f 0.17» «famderlijke nummers 1 C.05. RTSCH DAGBLAD DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N*. 4T9IO. TEL INT 91». Vrlidag 20 April 1923 iirÏHDÏiiïï met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie# dingen en Ucldadlgheids adveitentiën voor de helft der prijs- Voor handel cn bedrijf bestaan zeer voordeeligc bepalingen voor het adverlecren Tc circulaire, bevattend# da voorwaar Jen, wordt aanvraag toegezonden. Om een inzicht te krijgen in de wijze, waarop men in Frankrijk-heef: gereageerd op de rede, die de Duitsche minister van bui'.enlandsche zaken Maandag hield, heeft hel z:n stil te staan bij een artikel van Auguste Gau vain in het Journal des Débats Een teleurstel ling voor degenen, die Duitsche aanbiedingen verwachtten, noemt de schrijver hel discours van von Rosenberg. Hij vindt, dat de Duit- schers, evenmin als dc Turken, plegen tege moet te komen aan de verlangens van hun tegenstanders. Zoowel de Turken als de Duit- schers krabbelen terug toi op het oogenblik, dat zij gedwongen worden toe te geven. Wan neer zij vreezen in den knel te raken, gooien zij een lokaas neer om de achtervolging tegen te houden. Daarom ook droeg einde Dec. 1922, aan den vooravond van de conferentie van Parijs, Cuno aan Bergmann op mondeling aan de geallieerde premiers een schadeloosstellings plan uiteen te zetten .Hij puste er wel voor op om dit plan schriftelijk aan de kanselarijen der Entente te doen toekomen. In zijn verlangen om de Entente te „desarticulceren", zonder zich te verplichten, wilde hij alleen den slag afwen den, die he' Reich bedreigde door de dicus- sies te brengen op een „terrain mouvant". De eerste ministers beten niet in 't lokaas. Cuno en Rosenberg beschuldigden hen daarop de voorstellen te hebben afgewezen, die tot een accoord zouden hebben kunnen leiden Zij ge dragen zich precies cendet. zegt Gauvain, als Wilhelm II en Bethmann Hollweg in het laatst van 1916 en 1917. Hun aanbiedingen, met allemaal vangarmen, leken op giftige haken. In zijn rijksdagrede trad Rosenberg op als •de kampioen voor vrede en recht, als de vijand van het militarisme en den sterken vuist (lo manière forte). Wanneer je hem hoort, is •Duitschland een slachtoffer het haakt slechts naar het oogenblik, waarop zijn slechte buren het vrij zullen laten om zijn deugden voor het herstel van Europa in dienst te stellen. Dergelijke verklaringen doen een Duitsch audi torium altijd deugd, zegt Gauvain. Rosenberg heeft er echte: ditmaal niet mee volstaan om het z.g. lijdelijk verzet tegen de Roerbezet ting te roemen. Hij heeft beweerd, dat Duitsch land steeds het voorbeeld van gematigdheid heeft gegeven, dat Bismarck in 1871 met name ïich gematigd had betoond en dat de Franschen en Duitschers, die geschapen waren om samen te leven of om te komen. Europa opnieuw een snelle ontwikkeling deelachtig zouden kunnen doen worden, wanneer zij samenwerkten. Daar in, aldus Gauvain, herkent men den discipel van Wilhelm II. Willem de Liegei heeft altijd "de manie gehad om in onze ooren te fluiste ren, dat Duitschland en Frankrijk tezamen de wereld zouden beheerschen. Telkens wanneer hij in moeilijkheden verkeerde of wanneer hij "ons in verlegenheid zag, bood hij ons de ver deeling der wereld aan. Trouwens, bij gelegen heid, zong hij .hetzelfde liedje tegenover Rus land en Éngelond. Heeft Rosenberg werkelijk gedacht, vraagt Gauvain, dat de verwarring, die gedurende enkele dagen der vorige week in de geesten heeft geheerscht, de Franschen geneigd zou maken om toenadering tot Duitschland te zoeken Heeft hij gehoopt eefi deel der publieke opinie in Frankrijk zich te gen Poincaré te doen keeren Hoe belachelijk dit Gauvain ook voorkomt, niettemin acht hij het mogelijk voor mannen als Cuno en Ro senberg blijven de verklaringen, de laatste da gen gepubliceerd na de besprekingen met Theu- ïüs en Jaspar te Parijs en de rede van Poin caré te Duinkerken, een doode letter Hard nekkig, aldus het Journal des Débats, schrij ven zij ons denkbeelden en gevoelens toe. die wij niet koesteren, of die minstens vreemd zijn aan negen tienden der Franschen Zij bouwen op de Humariité en ten slotte stellen zij hun voorwaarden, in plaats van zich te onderwer pen aan de condities, die Frankrijk stelt. Daden moeten ons antwoord zijn, vindt Gau vain Frankrijk zal niet meer praten over nieu we betalingsstaten, noch over het Duitsche be- taalvermogen, noch over leeningsontwerpen. Het is de Duiisehe regeering, die rechtstreeks moet onderhandelen over 'eeningen met de cre- dietverschaffers, zooals de Fransche regeering na 1870 heeft gedaan. Wanneer de leeners waarborgen eischen, die onvereenigbaar zijn met de garanties, die het verdrag van Versail les oplegt aan de crediteur-staten van het rijk, zullen deze kunnen afzien van sommige dezer waarborgen in die mate, dat de leening bij draagt tot het afbetalen van hun schuldvorde ring. Er kan heelemaal niet meer sprake zijn vun een moratorium, al dringt Rosenberg daar opnieuw op aan. De Roerondememing heeft volgens Gauvain bewezen, dat Duitschland, wanneer het wilde, de noodige fondsen voor zijn behoeften vond. Tot dusver heeft het veel meer uitgegeven om het verzet te stijven dan het bedrag der stortingen, voorzien in den staat van betalingen van 1921. Het is er bovendien vrijwel in geslaagd den wisselkoers te stabili- seeren. Pas wanneer Duitschland w i 1, aldus de conclusie van Gauvain, zal het betalen. Dan zal het ook de middelen daarvoor vinden, zon der dat het noodig is economische conferenties te houden. Laat ons daarom, vindt het Journal cles Débats, onzen tijd niet verknoeien met te discussieeren over systemen, die gebaseerd zijn op schattingen van het betaalvcrmogen van een volk, dat nog de hoop voedt ons te bedriegen. DUITSCHLAND. DE STABILISATIE VAN DE MARK. B e r 1 ij n I 9 A p r i 1. (W. B.) In verband met de plotselinge stijging van de buitenlandsche 'isselkoersen heeft het rijksknbinet heden in overleg met de directie van de rijksbank beslo ten de stcunactie voor de mark zoo uitdrukke lijk mogelijk voort te zetten. Te dien einde zul len, behalve de maatregelen ter beurze, nog de volgende bepalingen getroffen worden: Een ver regaande beperking var den invoer, de invoe ring van een verplichte aangifte van het bezit aan wissels naar den koers van den dag, waarop de desbetreffende noodverordening wordt afge kondigd. DE BEZETTING VAN ÜET ROERGEBIED. Le Trocquer aan 't woord. Par ij s, 19 April. (Havas). Minister Le Trocquer heeft aan Havas verklaard, dat thans aan de Roer 29 opslagplaatsen ingericht zijn voor het verladen van cokes, die er in geslaagd zijn het tot 12000 ton per dag te brengen, even als in 1922. De kolentronsporten over de Rijn spoorwegen zjjn begonnen. Het onmisbare ver voer van graan, steenkool, legertransporten, ver goedingskolen en de dienst van de internatio nale treinen, alsmede het passagiers- cn goede- renvcrvoer is voortaan verzekerd. Ondanks de bedreiging van het rijk met gevangenisstraf vooi de Duitschers, die van de geallieerde treinen ge bruik maken, heeft het station Essen eergisteren 252 kaartjes afgegeven tegen 60 de week te voren. Te Trier zijn gisteren 1500 kaartjes af gegeven tegen 150 veertien dagen geleden. Der gelijke cijfers getuigen van een vooruitgang, die een goeden uitslag verzekert. Verklaring van De Lasteyrie. P a r ij s, 19 April. (Havas.) De Fransche minister van financiën De Lasteyrie heeft na zijn terugkeei uit het Roergebied 't volgende ver klaard: De bedragen, die wij in geapprecieerde deviezen innen aan uitvoerrechten en die aan vankelijk bijna nul waren, zijn als volgt toege nomen (de waarde van den franc genomen tegen den koers van 9 April): Van I Febniari tot 20 Februari 2640 franc, van 20 tot 28 Februari 94.016 franc; van 1 Maart tot 10 Maart 213.638 franc; van 10 tot 20 Maart 204.385 franc en van 20 tot 31 Maart 432.358 franc De minister gaf vervolgens een uiteenzetting van den financieele toestand van Duitschland, dien hij zeer slecht noemde. Hij wees erop, dat Duitschland van 10 tot 20 Maart 1559.537 mil lioen mark heeft uitgegeven en van 20 lot 31 Maart 882.023 millioen De uitgaven waren maar voor resp. 101 milliard en 80 milliard mark door ontvangsten gedekt. De vlottende schuld van Duitschland steeg /an 1.611.048 millioen papiermark op 1 Januari 1925 tot 6.601 142 millioen op 31 Maart. Na herinnerd te hebben aan de mislukking der Duitsche goudleening, vestigde de minister de aandacht op de krankzinnige uitgaven van Duitschland in het Roergebied, waar honderden miliarden voor de werkgevers, arbeiders en spoorwegarbeiders worden gestort voor onder steuning. De minister besloot met te zeggen, dat Duitschland niet tot in het oneindige tegenstand zal kunnen bieden. Een dergelijke politiek leidt tot een zekere catastrophe. Tenslotte wees hij op de vastberadenheid der Franschen, Belgen en Italianen om te overwinnen, evenals in 1918. Fransche besprekingen over het vergoedingsvraagstuk. P a r ij s 19 April. (B. T. A.) Vanmiddag heeft op de Quai d'Orsay een nieuwe bespre king plaats gehad voor het vaststellen van de nlgemeene richtsnoeren van de Fransche poli tiek omtrent de regeling van het vergoedings- vraagstuk, waaraan hebben deelgenomen Poin caré, Barthou, Mauclère, de Lasteyrie, Reibel, Le Trocquer, Pcretti della Roccn, Guillaume, de directeur van het mijnwezen, Tannerie, de direc teur van de comptabiliteit. Mauclère en Seydoux zullen de te kennen gegeven mecningen uitwer ken en rangschikken, die Barthou vervolgens zal mefdcelen aan Delacroix, den Belgischen verte genwoordiger in de commissie van herstel. De Belgische troepen in het Roergebied. Brussel, 1 9 A p r i 1. (B. T. A.) Ne afloop van zijn bezoek aan de Roei hcyft de minister vnn oorlog tot de Belgische troepen zijn harte- l'ike gelukwenscKen gericht met hun moreel cn de volmaakte voorbereiding voor de taak, die het vaderland hun toevertrouwde. De minister voegt er aan toe: Ik heb de overtuiging, dot de Belgische soldaten in de Roer door hun tegelijk standvastige en rechtvaardige houding tegen over de burgerlijke bevolking, haar eerbied voor ons gezag en begrip ven onze kracht, die in dienst van het recht staat, zullen Inboezemen. Rijksbankfiliaal bezet. Het filiaal van de rijksbank te Coblenz is gesloten in verband niet de arrestatie van den onderdirecteur der rijksbank, Walz, VOOR EEN GOEDE N EEN DAARBIJ PASSENDE HOED ■IAAT MEN HIER TER STEDE NA AR HEI De toestand te Gulik. Keulen, 19 April. (W. B-) Het bedrijfs bureau te Gulik is door de Belgen bezet De stad heeft sedert 16 April een uitbreiding van de bezetting met honderd kleurlingen gekre gen, die blijkbaar gebruikt worden voor het op laden van kolen. Het verbod van kolenvervoer zonder geleibiljet. Dusseldorp, 1 Q.April. (B. T. A.) De verordening van generaal Degoutte, welke hei vervoer van kolen zonder geleibiljet in de Roer verbiedf, is gisteren in werking getreden. Ei zijn dien dag te Witten al 20 voertuigen aange houden. Het treinverkeer. Berlijn, 19 April. (W. B.) Naai de bla den uit Essen vernemen, hebben de Franschen in het Roergebied twee spoorlijnen in bedrijf genomen, waarop in normale tijden dagelijks 57 sneltreinen, 237 personentreinen, 722 goe derentreinen en 146 materiaal-treinen reden Op 6 April reden zes personentreinen in elke rich ting, die nagenoeg leeg waren, twee geladen en twee proviand-treinen en acht leege en zeven met kolen en cokes geladen goederentreinen, dio uit ongeveer 40 wagons bestonden Toevloed van werkloozen naai 't Roergebied. Parys, 19 April (N T. A. Draadloos.). In het Roerbekken wordt zekere agitatie ge wekt dooi de aankomst van een groot aantal werkloozen uit niet-bezet Duitschland, die ge komen zijn in de verwachting om aangenomen te wprden door de Fransche autoriteiten, voor al vooi het opladen van cokes. Om dezen toe vloed van werkloozen tegen te gaan, overwe gen de Fransche autoriteiten maatregelen van toezicht op het binnenkomen van het Roerbek ken. BUITENSPORIGHEDEN IN WEST-DU1T- SCHE STEDEN. Straatgevechten te Mülheim. D.d. gisteren uit MülheimVanmiddag is het hier tot geregelde straatgevechten geko men tusschen de werkloozen en de burgerij. Onder leiding van de nog te Mülheim aanwezi ge beambten der veiligheidspolitie had zich onder medewerking der burgerij en brandweer een „Selbstschutz" gevormd. De werkloozen hielden in de straten auto's en andere voertui gen aan en vormden daarvan borrikodes, waar achter zij zich verschansten. Aon beide zijden werd met hagel geschoten, omdat moderne ge weren niet meer onder de burgerij t» vinden zijn in verbond mrt de inlevering van wapenen De toestand is op het oogenblik vrij ernstig De opstandelingen houden het stadhuis geheel omsingeld, zoodat degenen, die zich in het stadhuis bevinden, geheel van de buitenwereld zijn afgesloten. Zij hopen aan de aanvallen der opstandelingen weerstand te kunnen blijven bicdon. Ook worden door de werkloozen ver schillende straten afgezet. Gisteravond om acht uur werd het volgend communiqué over den toestond verspreid De stad bevindt zich in handen der opstan delingen. Het raadhuis wordt geregeld onder vuur gehouden. De Franschen nemen een pas sieve houding aan. Zij hebben het verzoek der Duitsche autoriteiten, om beambten der veilig heidspolitie uit Hambom te mogen requireeren, afgewezen. Op het oogenblik worden nog met generaal Denvignes te Dusseldorp onderhan delingen over een versterking der politiemacht gevoerd. De opstandelingen hebben de toegan gen tot de stad afgezet en oefenen er een pos- rontróle uit. Uit Mülheim d.d. 19 AprilDe stad Mülheim was heden opnieuw het tooneel van ongere geldheden, uitgelokt door radicale elementen, die zich blijkbaar uit de geheele stTeek te Mül heim hebben verzameld. Dc onruststokers, die deels met stokken, deels ook met oude gewe ren bewapend waren wierpen barricades op en houden alle voertuigen aan. De winkeliers slo ten hun zaken. De menigte plunderde het ma gazijn van een wapenhendelani. Er werd echter geen munitie of dynamiet buit gemaakt, dooi de handelaar zijn voorraden tijdig kon doen verdwijnen. Mülheim a. d. Roer, 19 April. (W. B.) De regeeringspresident heeft last gegeven veilig heidspolitie van Duisburg naar Mülheim te zen den. Links-radicale actie. Dortmund, 19 April. (W. B.). De toe stand, ontstaan door de betooging der werk loozen, is zeer kritiek. De betoogers hebben zich hedenvoormiddag weet vooi het raadhuis verzameld, dat zij omsingeld houden. In dc straten der binnenstad, die door de betoogers bezet zijn, wordt voortdurend geschoten Ook op het raadhuis vallen schoten. Blijkbaai geldt het hier een door misdadige elementen onder steunden putsch". Uit Essen d.d. 19 April In den laatsten tijd hebben links-radicale elementen pogingen ge daan om tezamen met de werkloozen verwar ring en onrust in het industriegebied te stich ten. De verschillende gemeenten hebben in steeds grooter omvang haar toevlucht genomen tot werkverschaffing teneinde op productieve wijze aan de werkloosheid cegemoei te komen. De communisten hebben thans de arbeiders, die voor werkverschaffing in aanmerking kwamen, voor hun doel welen te winnen en orgonisee- ren in samenwerking met hen allerlei opstan dige bewegingen. Acht dagen geleden werd te Duisburg de eerste poging van dien aard ge daan, die echter in de kiem kon worden onder drukt door de veiligheidspolitie, diejdaar nog steeds bestaat. Te Essen verwacht men een aan slag op het stedelijk bestuur en het stadhuis. De onruststokers hebben dc stad een ultima tum gesteld, dat heden afloopt. Inmiddels is het, zooals reeds werd gemeld, ook te Mülheim tot ernstige incidenten geko men. De driehonderd arbeiders, die voor werk verschaffing in aanmerking kwamen, ontvingen te Mülheim een uurloon van 1750 mark, dat nog door een bijslag werd verhoogd, dus een hooger loon dan de technische arbeiders der mijnen krachtens hun looncontract ontvangen. Niettemin cischlen zij een loonsverhooging en een onmiddellijke uitkcering van 150.000 mark aan eiken arbcide.. Zij organiseerden een betoo ging, die door arbeiders uit de omgeving werd versterkt en trokken in optocht naar het stad huis, waar de reeds gemelde incidenten voor vielen. Men verwacht, dot heden tc Essen een aanval op het stadhuis zal worden gedaan. Er zijn veiligheidsmaatregelen genomen. De werkloozen te Essen. Dusseldorp, 19 April (B. T. A.) Na het onderhoud van de afgevaardigden der betoo gers te Essen met den burgmeester, die ver klaarde geen beslissing te nen nemen, voor dat hij met dc rijksregeeri. iverleg hod ge pleegd, hebben do werkloozen - 1 ken in de buitenwijk Alteness« cades hebben opgeworpen en verklaaidcn, dat zij de beslissing der regeering zouden afwachten. Uit Essen wordt d.d. 19 April gemeld Ook hier is het tot werkloozendcmonstratics voor het stadhuis gekomen. Door 't gemeente bestuur en de bui gerij waren echter reeds om vangrijke maatregelen genomen om eventucele aanvallen te kunnen afsloon. Bovendien was het gebouw door de brandweer bezet Do me nigte verspreidde zich daarop, zonde dat het tot incidenten kwam De werkloozen, aan wie door het gemeentebestuur werk is verschoft, hebben erkenning van den werkloozenraad ge- eischt. Ook verlangden zij een verhooging van de loonen voor het werk, dat hun door de ge meente werd aangeboden. Onder den druk der omstandigheden heeft het gemeentebestuur voor dezen eisch moeten zwichten, op vooi- woarde evenwel, dot van dc aangeboden ge legenheid tot werken dan ook zal worden ge bruik gemaakt Een comité der werkloozen is naar Berlijn gegaan voor besprekingen met den minister van arbeid. Slachtoffers der wcrkloozcn-opstoolje*. Dusseldorp, 19 April- (B. T. A.). Twoe v/crkloozen zijn nog overleden aan hun verwon dingen, gisteren ontvangen bij de botsing met de politie voor het stadhuis te Mülheim aan de Roer. Het aantal dooden stijgt hierdoor tot drie. Lnbourel vrijgelaten. B e r 1 ij n 19 April. (W. B.) Uit Elbing wordt gemeld, dot het bevel tot arrestatie van Labourel weer is opgeheven en dat hij vrijgela ten is. Hij is in de richting Konigsbcrgcn ver trokken. ENGELAND. Dc Britsche begrooting. Lenden, 19 April. (N. T. A. Draadloos). Vooral met het oog op dc fundeering der Brit sche oorlogsschulden aan de Ver. Stoten, be staat in Amerika een buitengewone belangstel ling voor de Britsche begrooting. De Ameri- kaansche bloden noemen de Britsche financiën buitengewoon gunstig en bijzondere aandacht wordt gewijd aan de poging, die hel mogokjk heeft gemankt veertig millioen pond ter zijde te stellen voor de vermindering der schulden. DE LANDARBEIDERSSTAK1NG GEËINDIGD. Londen, 19 April. (R.) De minister van landbouw, Sanders, deelde heden in het Lager huis mede, dat de landorbeidersstaking in Nor folk bijgelegd is. DREIGENDE UITSLUITING AFGEWEND. Londen, I 9 A p r i I. (R Het geschil in de aardewerk-industrie, waarbij 60.000 arbeiders waren betrokken, is geregeld, waardoor de drei gende uitsluiting is afgewend. De arbeiders eb ben met overweldigende meerderheid besloten de voorwaarden der ondernemers te aanvaar den, strekkende tot een loonsverlaging van 10 pCt. over de geheele linie Arbeiden m het zweet des aanschijns is geen vloek, maar een zegen. Gen. 3 19. door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. 2S De naam Avalon alleen reeds zou haar aange trokken hebben Santa Catalina is Corsica in miniatuur, Cor sica zonder Napoleon of vendetta. Maar het heeft zeetuinen, vademen die p onder groen wa ter, waar bloemen bloeien en visschen glinste ren in een verblinding van bejuweelde schub ben, onder de glazen bodems van platboomde vaartuigen. De visschers vingen dien dag geel- staarten juist zooals Franklin Merriam ze in dertijd gevang'en had, en zijn dochter ging, steeds denkend aan hem, naar Los Angeles terug. De volgende dag zou gewijd zijn aan de na gedachtenis von naar vaderwant zijn vroeger huis, thans van het aangezicht der aarde weg gevaagd, had dicht bit Riverside gestaan. An gela hoopte, dat die dag door geen narigheid of ergenissen gestoord zou worden maar of schoon zij er bang voor was, vertrok des och tends Het Model 2oo goed, dat haar moet be gon te rijzen. Met een omweg reden zij langs de oude Missie San Gabriel, waar zij vier dogen vroeger met de electrische tram heen had moeten gaan, en toen zij omkeek om een blik op den gevel te werpen, zag zij een gelen auto stilstaan in de schaduw van een peperboom. Een chauffeur zat, blijkbaai half in slaap, naast de ledige plaats van den bestuurder „Dat is de auto, waar ik je een paar dagen over wilde spreken," zeide Angela, zich naar Sealman vooroverbuigend want zij had haar besluit om achterin te gaan zitten, gestand ge daan ,.Het is de mooiste, dien ik gezien heb, en we zijn hem verscheidene molen tegenge komen er zitten altijd twee mannen in met chauffeurspetten en stofbrillen." „O, die wagen I" zeide de uitvinder onverschil lig „Dat is de zoogenaamde Smith's Folly. Smith had het ding op bestelling gemaakt, maar het heeft hem geen geluk gebracht,* want hij hcpft cnooit een cent voor gekregen en hij doet nu alle moeite om hem te verkoopen. Ik zo i het ding niet cadeau willen hebben Angela ging weer recht zitten en verboig een glimlach achter haar autosluier. Zij gcioofde niet, dat „het ding" aan Mr. Sealman aangebo den zou worden. Zij kleine auto leek een stuk slecht gemaakt speelgoed vergeleken bij dien gouden wagen. Iemand probeerde hem mis schien misschien, dacht zij, want dikwijls volgde hij den weg, die Sealman nam, of school hij, wonneer hun wagen een „panne" had, voorbij, verdween en kwam dan weer terug. „Jk zou wel eens willen weten, of hij nog te koop is," zeide zij tot zich zelf. „Waarom zou ik zelf geen auto nemen Toen Het riodel haar verder reed, kwam een man den hoek om, sprong in den ^elen outo en ging op de plaats van den bestuurder itten. HOOFDSTUK XI. Nick had dieiT dag de Missie niet bezocht. Moor hij was er vroeger geweest en had er in loeiend Spaansch met denhovenier gepraat. Dit was meer dan Angela doen kon, ofschoon zij de kathedralen van Spanje kende 's Och tends vroeg was Nick met zijn nieuwen auto uitgegaan en had eindebjk na vier dagen van aanhoudende oefening het geno^ van zelfver trouwen aan het stuur leeren kennen Hij had nu verlof gekregen om te rijden en dc gele auto was nu naar lichaam en ziel van hem. De chauffeur, een brouwende en heel jonge man met een scherpen neus en een vrij sterk ontwikkeld gevoei van humor, had kennis ge maakt met Sealman. Zonder zelf iets omtrent zijn plannen los te laten, had hij steeds getracht uit te vorschen, zoo niet waar Het Model heen ging, dan toch waarheen men hoopte, dat het gaan zou. Heden was Riverside de plaats, van bestemming en na een vóórrit van zes tot acht uur was Nick bij de Missie gebleven en had een vriendschappelijk bezoek gebracht aan den eigenaar van de Big Grapevine -n de Trained Owls. Deze man was de meest stilzwijgende van alle stervelingen. Maar iets achter de ge sloten ramen van zijn ziel herkende een ver wanten geest in de open ramen van die van Nick Hillierd, en die twee hadden al jaren ge leden vriendschap gesloten. Het ochtendbezoek was een hernieuwing van oude kennismaking en het zeegroene licht onder de Grapevine was even helder als op een anderen Meimorgen, toen Nick zes jaar jonger was. De alligators waren grooter, maar de uilen met hun witte gezichten nog precies eender tenzij nüschien wat wijzer en wat meer ingewijd in de oudste geheimen van een oude, afgezonderde wereld. „Zie je wel, hoe die witgevlekte mij met haar gouden oogen aankijkt vroeg Nick. „Ik zou me bijna gaan vleien, dat ze mij herkent." „Dat doet ze ook zeker", zeide hoor meester. „Het is dezelfde, die je geluk voorspeld heeft, toen je de vorige maal hier was." „Dc vroeg haar of ik het tot iets in de wereld brengen zou, en toen knikte ze driemaal met haar kop. Ik heb er over gedacht haar een ca deautje te sturen, toen Gaylor me opzichter maakte, en ook weer, toen ik mijn ranch kreeg. Zij had een diamanten kroon moeten hebben, toen de bron aangeboord werd. Maar als een echte ondankbare hond heb ik haar heelemaal vergeten". „Zij weet haar weetje", zeide de eigenaar van de Grapevine. „Drie knikken beteekenen drie maal iets gelukkigs." „Lieve hemel," riep Nick uit, „dat wil toch niet zeggen, dat het nu met mijn geluk uit is?" „Is er dan iets waar je bijzonder op gesteld bent?" „Ja, er is iets, waar ik mijn zinnen op gezet heb." „Vraag haar of je wensch vervuld wordt." Nick vestigde zijn blikken op de uil. „Wordt mijn wensch vervuld?" Zij'zat een oogenblik roerloos op haar stokje, haar orakel raadplegend. Dan sloeg zij plotse ling haar vleugeis uit en klapwiekte heftig. „Is dat het beste antwoord, dat je geven kan?" vroeg Nick verwijtend. De uil herhaalde het gebaar „Ik vermoed, dat je iets wilt, dat zij niet goedkeurt," zeide haor baas. „Zij kan toch beleefd ja of neen zeggen. Zeg eens, heks van Endor wordt mijn wensch vervuld?" De uil sloot haar oogen en deed ze don plot seling weer open met een flits van goud; zij wilde echter nog ja, noch neen knikken. „Zij weet het, maar wil het niet zeggen," zei de haar meester. „Ze wil misschien je gevoelens niet kwetsen." „Zij kan mijn gemoedsrust met haar myste ries niet verstoren," lachte Nick. „Ik ga recht vooruit langs dezelfde lijn." Dan nam hij af scheid van zijn vriend en ging terug naar zijn outo. Moor er was nog genoeg van den jongen in hem over om teleurgesteld te zijn, dot de witte heks geen antwoord had willen geven. De auto had een hooghartige manier om minachtend op het landschap neer te zien, wonneer men hem zijn gang liet gaan; maar daar zijn nieuwe eigenaar er niet op uit was te laten zien, wat hij zou kunnen, moest hij, wanneer hij had willen vliegen, kruipee als een voor de ploeg gesponnen Pegasus Dien dag behoefde hij zich niet zoo te onder werpen als gewoonlijk, want de blauwe auto reed mijl na mijl door de sinaasappelplantages zonder stil te staan en Nirk genoot van het sturen. „Be wou e t ik me kon herinneren", dacht hij, „hoe ik mij voelde, toen ik nog een kind was en voor het eerst door dc kamer liep zonder op mijn neus te vollen. Ik zou wel eens willen we ten of dat net zoo'n prettig gevoel was als dit." „Dit" was in ieder geval prettig en zou over al prettig geweest zijn want Nirk was zoonis hij zich altijd uitdrukte een „kraan" in het doen van alles wat hij ondernam, en hij wist nu, dat hij dc machine in zijn macht had maar op zulk een weg en in het licht en de schaduw der sinansappelboomcn was het pret tig in den overtreffenden trap. (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1