lij I. kSIMHI In., ÜSr.str. 17 Iel. 141 BINNENLAND. Per flesch f 1.60, pe,r arsker f 65.- IERLAND. Een verzoek van Ierland om het lidmaat schap „van den Volkenbond. Dublin, 19 April. (R.) Naar aanleiding van de desbetreffende uitnoodiging van de eco nomische commissie van den Volkenbond heeft de regeering van den Vrijstaat te kennen gege ven, dat zij heeft besloten zich als lid te doen voorstellen. Het heeft verbazing gewekt, dot de Senaat met 16 tegen TO stemmen een motie heeft aah- genomen, waarin Hij als zijn meening uitspreekt dot de regeering te dezen aanzien niets behoort te doen zonder toestemming van beide huizen. Zoowel aan den Senaat als aan de Daill zol zon der twijfel gelegenheid worden gegeven deze kwestie te bespreken. De dramatische belegering van het rotshol. Londen, 20 April. (R.) De dramatische belegering van een troepje Iersche rebellen in een rotshol van het graafschap Kerry, is giste ren geëindigd met den dood van drie en de gevangenneming van de viei overigen. Van de omgekomenen zijn er twee verdronken, de der de werd doodgeschoten. De belegerden hielden tot het laatst toe vol, in weerwil van alle po gingen om hen uit te rooken of met ontplof fingsmiddelen te verdrijven. ITALIË. Arrestaties van communisten en anarchisten. Rome, 19 April. (B. T. A.) De Messa- gero verneemt uit Milaan, dat de politie, gehol pen door de fascistische militie, er in geslaagd is de leiders der vereeniging van de z.g. zwarte mantels, die onlangs door communisten en anar chisten is gevormd, om te Milaan en in de provincie terroristische aanslagen te plegen, in handen der justitie te stellen. HONGARIJE. Ontploffing in een cclluloidfabriek. In een fabriek van celluloid te Boedapest heeft gisteren een ernstige ontploffing plaots gehad, waardoor een deel dei fabriek is ingestort Een aantal arbeiders werd onder de puinhoopen be graven Tot dusver zijn reeds 11 dooden en ge wonden geborgen. Het opruimingswerk is even wel nog niet geëindigd. Men vermoedt, dat ben zinedampen door kortsluiting tot ontploffing zijn gebi acht. TURKIJE. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. De tweede conferentie van Lausanne. Constantinopcl, 19 April. (B. T. A.) De Fransche en Engelsche opper-commissaris- sen zijn naar Lausanne vertrokken Parijs, 19 April (N T. A. Draadloos.). Ter gelegenheid van hun vertrek naar Lausan ne werden de Fransche en de Engelsche hooge commissaris Dinsdag dooi den kalief ontvan gen. Zij zullen heden vertrekken. VEREENIGDE STATEN Een Engelsch bod op de schepen van den Shipping Board. Londen, 20 April (R.) Naai de Daily Mail uit New 7ork meldt, is aan den Ameri- kaanschen Shipping Board door den bedrijfslei der van den bond ten bate van scheepsmnchinis- ten, een vakvereeniging, een bod gedaan van 60.000 pond sterling contant voor drie sche pen van den Board. De bedrijfsleider verklaarde, dot zijn bond, als het bod werd aangenomen, de schepen met winst kan exploiteeren, «erst in de kustvaart, doch de bedoeling is zijn werk zaamheden over de geheele wereld uit te brei den en zoo mogelijk een vloot van 170 schepen te verkrijgen. Karrero verzicht. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de voortzetting van het Zo mertijd-wetsontwerp. De heer S c h n f e I d, zegt dot de land- en tuinbouwende bevolking over het algemeen den zomertijd niet wil afschaffen. Hij is ech ter voorstander van het compromis. De heer de Waal M a 1 e f ij t wijst op de bezworen van kunstlicht bij zomertijd. Spr. ont kent, dat de zomertijd een crisismaatregel is. Lang voor den oorlog is reeds bepleit voor in voering van den Mfdden-Europeeschen tijd. Hij vraagt nauwkeurig onderzoek naar bezwaren en middelen om daaraan tegemoet te komen. Dc heer Haazevoet zegt, dat de regeling van den tiid zich niet leent tot initiatief ont werp. Hij acht de bezwaren tegen dien niet juist. Mevr. Pothui s—S m i t betoogt, dat de voordcelen van den zomertijd veel grooter zijn dan de nadeelen. Minister Ruys de Beerenbiouck zegt, dat de regeering zich alleen niet buiten de dis cussie over initinfief-voorstellen houdt als het betreft het geven van inlichtingen en het uit den weg ruimen van misverstanden. Dit is de regel die altijd is gevolgd Indien het ontwerp- Braat wordt verworpen zol de regeering den zomertijd waarschijnlijk 1 Juni invoeren. Eer der is niet mogelijk met het oog op de dienst regeling dei spoorwegen. Het eind van den zomertijd kan nog niet worden vastgesteld. De regeering moet ieder jaar dc vrijheid hebben den duur van den tijd vost te stellen met het oog op de naburige landen. De heer B r a a t zegt, dot het volk eenzijdig wordt ingelicht door de pers Hij somt alle be zwaren op en leest een groot aantal brieven en krantenuitknipsels voor. Als nieuwe argumen ten noemt hij meer kosten aan schoenenslijta- ge en sigaren bij het langer verblijf buitens huis. Het ontwerp wordt verworpen met 379 stemmen. Na de pauze is aan de orde de behandeling van de Justitie begrooting. De heer Jansen bespreekt den wetgeven- den arbeid, het huwelijksrecht en de rechter lijke organisatie. De heer A n e m a bespreekt o.o. een wijzi ging van ons wisselrecht waarbij eenige moei lijkheden moeten worden opgelost. Spr. vraagt een commissie van onderzoek in zake lijnen, die bij administratieve rechtspraak kunnen worden gevolgd. De heer Hendels dringt aan op spoed in zake de wet op de naaml. vennootschappen. Spr. vraagt of dc katholieke fascist Emil Ver- viers, privaat-docent te Leiden, niet strafbaar is om zijn schandelijke opruiing. De heer van Basten Batenburg be treurt de voorgenomen opheffing van de recht bank te Zierikzee en maant aan tot voorzich tigheid bij bezuiniging op de rechterlijke mocht. Mevr. Pothui s—S m i t bepleit uitbreiding van de mogelijkheden tot echtscheiding, doch wenscht dat deze tot de engst mogelijke gren zen blijven beperkt. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 April. Wijziging kieswet. Het nmendement-Beumer tol afschaffing van den stemplicht wordt verworpen met 42 tegen. 39 stemmen; het amendement-v. d. Heuvel le gen het onverbonden laten van de lijsten cener zelfde partij wordt verworpen met 60 tegen 21 st.het amendement-Oud om mogel k te maken dot de overschotten van lijstengroepen in twee kiesgebieden voor toewijzing der rest zetels worden samengevoegd bij de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, wordi inge trokken no bestrijding dooi den minister. Het omcndement-Beurner tot het schrappen van de strafbepalingen betreffende den stem plicht wordt ingetrokken; overgenomen woidt een amendement-Bcumer om te verbieden dat echtgenooten gelijktijdig lid /.sjn van Provin ciale Staten of gemeenteraad. De eindstemming zal Dinsdag worden gehouden. Aan de orde is het initiatief-ontwerp-Snnnes tot het wijzigen der Invaliditeitswet en gelijkstelling wat betreft den wachttijd van dc weduwenrente aan de Invaliditeitsrenle. De heer Rutgers is tegen, omdat het Inva- liditeitsfonds te zwaar zou worden belast. De heer Snoeck Henkemons verklaart zich voor het ontwerp, dat nader door den heeT D u y s wordt verdedigd. Art. 2 van het ontwerp woidt aangenomen met 53 tegen 16 stemmen; warnna het ont werp wordt aangenomen met 59 tegen 10 stemmen. Aan de orde is de Interpellatie- v. d. Tempel betreffende de werkloosheid. Spr. vraagt of de minister gevolg heeft ge geven aan zijn toezegging om steun aan de ge meentebesturen te verleenen naai dooi de re geering voorgestelde regeling hoeveel aanvra gen om steun van de zijde der gemeenten se dert 1 Decembei 1922 zijn ingekomen of de minister opgave wil verstrekken van de vastge stelde tarieven van uitkeoring en loonaormen; de minister niet bedenkelijk acht, dat door den eisch bij subsidieverleening \ooi werkvei- schaffing, omtrent een grondloon van 20 cent, de gemeentebesturen gedwongen worden ontoe reikende Ioonen uit te betelen of de minister daarin verandering wil brengen of de minister wil toestaan, dal werkloozen, die uitkeering ontvangen volgens de gesubsidieerde steunt e- geling, niet steeds behoeven te worden te werk gesteld voor hen die uitkeering ontvangen uit een werkloozenkosaan hoeveel gemeenten verandering in de belastingregeling is voorge schreven in verband met dc rijksbijdrage voor steunregelingof de ministei den eisch ge rechtvaardigd achtop welken grond aan Win schoten dc eisch is gesteld van pensioenbijdra gen van gemeenteamblenaien of de ministei het stellen van dergelijke voorwaaiden wil na laten; waarom de loonregeling van Zeist is vernietigd of de ministei de werkverschaffing wil doen voortduren na het eind April. Minister Ruys de Beerenbiouck verklaart, dot een steunregeling aan de ge meenten volgens vaste regelen op onoverkome lijke bezwaren stuitde toestanden loopen daartoe te veel uiteen in de verschillende ge meenten. Het grondloon kan niet worden ver hoogd. Er moet een prikkel blijven om ander werk te zoeken. Verhooging op kosten dor gemeente kon niet worden toegestaan Onder steunden moeten bij de werkverschaffing voor gaan aan de verzekerden, omdat zij in den re gel langer werkloos zijn. Wat het ingrijpen in gemeentelijke belasting- verordeningen botreft, aan de gemeenten woidt de volle vrijheid gelaten om bezworen tegen de wenschen der regeering in te brengen Et kan echter slechts steun worden verleend aan ge meenten, die tot de uiterste grens der belasting heffing zijn gegaan Met het oog op den groo- ten omvang der werkloosheid zal de steunver- leening ook na April worden voortgezet. Berichte». De Staatscourant van heden 19 April bevat o. a de volgende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Heumen W. G. F. G. van 't Hullenoar, secretaris en tot bur gemeester van Ridderkerk P. C. de Gnby Fort man, met eervol ontslag als burgemeester van Bunschoten; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Naarden H. Addens, thans te Egmond aan Zee; en van het telegraafkantoor te Haarlem M F. van Leer, thans adjunct-direc teur bij den dienst der telegrafie; tot directeur van het postkantoor te Zwol'e S. Beumée, thans directeur van het post- en te legraafkantoor te Zierikzee; tot directeur van het postkantoor te Deventer J. R. A. H Schiltz, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Ommen; tot adjunct-directeur bij den dienst der poste rijen B Boogaart, thans hoofdcommies der posterijen; tot belasting-ontvanger te Huissen M. J. Goossens, adjuinct controleur der grondbelas ting te Assen; tot belasting-inspecteur de adjunct-inspecteur L. H. Bodde Bournon, ter inspectie Rotterdam en S. F. Monhemius ter inspectie Heerlen; te Kerkraden H Postma, adjunct-inspecteur ter inspectie Groningen 1ste afdeeling; op verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst de ontvanger J. A. Spaarkogel te Uithuizen; den reserve-kapitein G. C. Kools, van het regiment genietroepen, een eervol ontslag uit zijne betrekking tot de landmacht verleend en is hij met ingang van genoemden datum benoemd tot reserve-kapitein bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der genie en wel bij het regiment genietroepen; aan den reserve-eerste-luitenant H. L. Hom mes, van het 10e regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ORtG3N£ELE o fesB B aSfls SI 13 a? zeer aan (e bevelen Bordeaux, gewas 7 ontslag als zoodanig verleend uit den militairen diens; aan den reserve-eerste-luitenant P. C. van der Ree, van het 8ste regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eer vol ontslag als zoodanig verleend uit den mili tairen dienst; aan de reserve-officieren van gezondheid der 2e klasse J. H. Smidt van Gelder en J. W. Best, beiden van het personeel van den Geneeskun digen Dienst der Landmacht, een eervol ontslog uit den militairen dienst verleend. 'a Prinsen verjaardag. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana, hebben gisteren ter gelegertheid van "s Prinsen verjaardag, het koffiemaal gebruikt bij de Koningin-Moeder ten Paleize aan het Voorhout, waai de Prinses ook, na afloop van het noen maal, aan een der geopende vensters eenige nummers aanhoorde van de muziekuitvoering iu het Lange Voorhout. De Koningin-Moeder gebruikte het middag maal bij het Koninklijk gezin in het landhuis den Ruygenhoek te Scheveningen. Men meldt ons* uit Den Haag: Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik werd gister, behalve van de openbare londs-, provinciale en gemeentelijke gebouwen, ook uit verscheidene particuliere woningen ge vlagd. De motorwagens dei Haagsche Tramweg- Maatschappij waren, aan den beugel, bevlagd met vaantjes in de nationale-, oranje. Mecklen- burgsche-, Waldeck-Pyrmontsche en stedelijke kleuren. Uit alle gebouwen der gezantschappen van de vreemde Rijken was de vlag der vertegen woordigde landen ontplooid. Ten koninklijken paleize en in het paleis van de Koningin-Moeder werden de felicitatic-regis- ters geteekend door de diplomaten, de hoogere civiele en miUtaire autoriteiten en vele particu liere belangstellenden van het verjaarsfeest van den Prins. Van gemeentewege waren de beide midden- lanen van het Lange Voorhout versierd met schuin aan de boomen ter weerszijden bevestig de vlaggen. In een nabij het poleis der Koningin- Moeder geplaatst muziektent werd gister namid dag een concert gegeven. Aon de gebouwen der departementen van al gemeen bestuur werden gisteravond de gebrui kelijke clectrische verlichtingen ontstoken, ter wijl het Haagsch comité voor volksfeester, we derom gelegenheid geboden had aan het Haag sche volk om den feestavond door te brengen bij orgelconcerten in een zestal kerkgebouwen. De Prins heeft vergunning verleend tot het voeren van Zijn wapen aan de volgende firma's: D. B. Kelder, firma W. A. Kelder, klee dermaker te 's Grovenhage; D. Starink-firma J. W. van der Mcijs in gouden- en zilverenwer- ken te Apeldoorn; F. J. Schoenmaker en Zonen, meubelfabrikanten en behangers, te Zwolle, Men meldt ons uit Apeldoorn: Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H Prins Hendrik wapperde van alle openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen de vaderlandsche driekleur Het gemeentebestuur de Oranje-Vereeniging en de Vereeniging V V. V. „Apeldoorn Vooruit" zonden de Koninklijke Familie hun gelukwenschen. Ten paleize het Loo werden de felicitatie-registers als gewoonlijk druk geteekend. Onze nieuwe gezant te Tokio. Thans is bij Koninklijk besluit benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Tokio, de heer J. C Pabst, generaal-mojoor van het Nederlnndsch-fndische leger. DE ZOMERTIJD. De heer, Van der Woerden vraagt invoering op 22 April. De hoer Van dei Waerden, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binncnlond- sche zaken en landbouw de volgende vragen ge steld: 1. Acht dc minister het, rekening houdend met het internationaal spoorwegverkeer, niet wen- schelijk, dat de zomertijd wordt ingevoerd te 'gelijk met zijn invoering in België en Engeland, dus op 22 April a.s.? 2. Indien hiertegen onoverkomelijke bezwaren rijzen, is de minister dan bereid mede te deelcn, waarin die bestaan? 3. Is dp minister bereid te bevorderen, indien de datum van 22 April onmogelijk is, dat de wet van 23 Maart T918 (St.bl. no T65) zoo spoedig mogelijk worde uitgevoerd? En tegen welken datum kan de invoering worden te gemoct ge zien? DE STEMPLICHT De minister van binnenlandschc zaken heeft aan de burgemeesters verzocht, opgaaf te ver strekken van het aantal kiezers, omtrent wie na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer bij den burgemeester de mededeeling van het stembureau is ontvangen, dat zij niet aan de stemming hebben deelgenomen, met vermel ding voorts van wat naar aonlnding van de stiafbepaling van art 149 der Kieswet heeft piaats gevonden De heer H. Colijn, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld I. Heeft de minister kennis genomen van het cijfer dergeneï', die bij de jongste verkiezing niet voldaan heoben aan den door de wet voor geschreven opkomstplicht II Ducht de minister niet, dat daaronder enkele honderdduizenden zullen zijn, tegen wie, krachtens het 2de lid van art. 149 der Kies wet, een vervolging zal moeten worden inge steld IB. Is de minister van oordeel, dot de rech terlijke macht in haar tegenwoordige samen stelling in staat is eenige honderdduizenden dezer overtredingen binnen een redelijk tijds verloop te behandelen IV. Indien het antwoord op de derde vraag ontkennend mocht duiden, is de minister dan niet van oordeel, dut tijdig maatregelen tot ver sterking der rechterlijke macht behooren tc v,orden genomen, en is de minister voornemens tot het doen van voorstellen ter zake over te guon Eerste Komer-vcrkiczing. Volgens het Dev. Dagbl. zou het plan be staan, de oud-ministers mr. P. Rink en dr. C. Lely tot lid van de nieuwe Eerste Kamer te kiezen. De Prov. Statenverkiezing in Gelderland. Het Centraal Stembureau voor de Prov. Sta tenverkiezingen in Gelderland heeft bij de offi- cieele vaststelling van den uitslag op de R.K. lijst benoemd verklaard den heer J. G. Jurgens in de plaats van den gekozene, den heer H. J. J. Verstraaten te Beuningen, die in Maart over leden was, naar men althans meende. De „N. Arnh. Ct." meldt thans, dat na de officieele vaststelling, toen de lijsten nog niet verzonden woren, maar aan den uitslag niets meer te veranderen viel, bleek dat er een mis verstand in het spel was en dat niet de heer H. J. J. Verstraaten, maar de heer W. J. J. Verstraaten, burgemeester van Beuningen en lid van de tegenwoordige Provinciale Staten, overleden was. Dc vergissing is in de hand gewerkt doordat van de Provinciale Griffie op verzoek van het Centraal Stembureau, het overlijden van den heer W. J. J Verstraaten was opgegeven, den kende, dat men deze opgave vroeg in verbond met de vervulling van de tusschentijdsche vaca ture door het overlijden in de tegenwoordige Prov Staten ontstaan. Het kleine verschil in de voorletters werd door het Centraal Stembu- ïeou niet opgemerkt. Er blijft thans niets anders over, dan te wachten tot het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw-gekozenen, om de fout te herstellen. Dan zullen Gedeputeerde Staten verzoeken den uitslag opnieuw vast te stellen en kon de heer H. J. J Verstraaten zijn rechtmatige plaats in nemen De Amsterdamschc raadsverkiezingen. Op een vergadering is dooi Het Neutraal Blok aller Middenstanders en de afdeeling Amsterdam van den Plattelanders Bond beslo ten, de bij den gemeenteraad ingediende lijsten te vrbinden, omdat ook deze laatste groep zich op het Neutraal Middenstands standpunt plaatst. Door deze uitbreiding wordt het aantal ver bonden lijsten gebracht op 19 f Burgemeester De Vlugt naar Zweden. Naar de Tel. meldt heeft de burgemeester van Amsterdam een uitnoodiging aangenomen om de feesten van het 300 jarig bestaan van Gothenburg bii te wonen en zal hij in Mei daarheen vertrekken. Dr. Verviers contra Mr. Marchant. Dr. Emile Verviers schrijft in Katholieke Staatkunde naai aanleiding van de 'ra gen, die mi Marchant aan den minister vm justitie gesteld heeft omtrent het al of niet op ruiende karakter van een eerder artikel van dr. Verviers in ditzelfde orgaan. Het zei ons benieuwen, schrijft hij, of de re- geering op de vrijzinnige uitnoodiging zal in gaan, en een poging zal doen om de piopognnda voor eene betere katholieke staatkunde te fnui ken Wij van onzen kant zijn vast besloten om een einde te maken aan dit stelsel, vooi de bescher ming waarvan men nu al de hulp van wetsarfi- keltjes meent ie moeten inroepen Onderscheidingen van het Roodc Kruis. Heden is het Kruis ven Verdienste van het Nrderlandsche Roo'de Kruis verleend aan de navolgende personen: J B. de Beaufort te Bosch en Duin bij Utrecht: mevrouw A. Bijl-van Sloo- ten, te Assen; E. Cabos, te Amsterdam; luite nant-generaal b d. J. van Delft te 's Graven hage: C. R. T. baron Kravenhoff te Utrecht; M Lindenbaum te Amsterdam; jhr. H. Loudon te 's Gravenhage; J. W. J. A. baronesse van Liifidc-n-jonkvrouwe von Schmidt nuf Alfenstodt te 's Gravenhage; dr. F. A. F. M. G. Nève te Valkenburg; W. C. baron Röell te Utrecht; L. A. Roozen te 's Gravenhage; dr. R. G. C. Schro der te Alkmaar; mevrouw S. Swaep-Speijer te Breda: mevrouw C. c. J. M. Ummels-van Meer wijk te 's Hertogenbosch; K. E. M. Vogel te Ze venbergen. De medaille van verdienste van bovengemelde vereeniging: in zilver aan: A. van Buizen te Hoogezand; W. N. van der Kaay te Rotterdam; M. Lansberg te Apeldoorn; M. H Radermocher te Sittard; in brons aan: M. van der Plas te Breda en M. J. H. P. de Villers Masbourg te Valkenburg. Ter nagedachtenis aan mr. H. Goeman Borgesius. Naar hot Dev. Dagbl. meldt, heeft zich een uitvoerend comité gevormd, waarin personen uit alle deelen van het land hebben zitting ge nomen, hetwelk zich ten doel stelt, alsnog in concroten vorm'hulde te brengen aan de nage dachtenis van oud-minister mi. H. Goeman Borgesius, QverJeden in I9T7, door een monu ment, een schilderij, een fonds of iets derge lijks. Tevens heeft zich voor dit doel een eere comité gevormd Het nieuwe postkantoor te Rotterdam. In den nacht van Maandag op Dinsdag zal de postdienst te Rotterdam naar het nieuwe gebouw aan den Coolsingel worden overge bracht. Landbouwtentoonstelling te Nijkerk. Uitgoande van de afd. Nijkerk en omstreken der Geldersch-Overijselsche Moatschappij van Landbouw zal op 20, 21 en 22 Augustus a.s. *o Nijkerk (Veluwe) een groote nationale lanci- -uwtentoonstf Hing en een concours hippique v/orden gehouden. Geen vrije middag meer. Gisteren kwam voor de eerste maal van toe passing, de verleden jaar, begin Augustus, door den Ministerraad genomen maatregel dat, met uitzondering van den dag van den verjaardag der Koningin, op de verjaardagen van de overige leden van de Koninklijke Familie de ambtenaren der Departementen van Algemeen Bestuur n:et meer in het genot van een vrijen middag zouden worden gesteld. Op Konigin's verjaardag blijft de instelling von een gehoelcn vrijen dag behouden. Demonstratie Morinemannen. Gisteren hebben een tiental gepensionncerde marinemannen van voor 1918 op kalme wijze gemanifesteerd, o. a. langs het Departement van Marine. Zij droegen borden waarop een kort protest voorkwam tegen de marine-pensioenwet 1922, terwijl een manifest werd uitgegeven, waarin op meer uitvoerige wijze uiting werd gegeven aan de grieven. De meeste dezer bord dragers droegen tal van cere-teckenen, in mari ne dienst "verkregen, op de borst. Eén hunner had een houten been en een andere der mani festanten was een oud mannetje, dat moeizaam, met behulp van een stok, met zijn kameraden meestrompelde. Gistermiddag te ongeveer half vijf hadden de gepensioneerde marine-manschappen zich ver zameld voor het Marine-monument te Scheve ningen, om zich te laten fotografeeren. Door de politie is hun dit echter belet. De borden en de manifesten zijn hun afgenomen en zij zijn naar het politiebureau aan den Gevers Dey- nootweg gebracht, waar tegen hen proces-ver- banl werd opgemaakt, wegens overtreding van art 12 der Politieverordening. Het conflict in de textielindustrie. Men meldt ons uit Almelo: Bij de opheffing ven de staking hebben de pa troons aan een zestal arbeiders den toegang tot de fabriek geweigerd. In verband hiermee heb ben bedoelde arbeiders eenige malen met de patroons geconfereerd met het resultaat, dat gisteravond bij het uitgaan van de fabriek defi nitief bekend.werd, dat die arbeiders ontslagen waren. Onmiddellijk belegden de arbeiders een groo te vergadering. De „Federatie" besloot met al- gemeene stemmen Vrijdag opnieuw in stoking te gaan. Men verwacht, wel niet een geheele, maar toch een zeer groote paitieele staking. De be sturen der andere arbeidersorganisaties hand haafden hun standpunt d. w. z. zij adviseerden tot den arbeid Men beschouwt in laatstgenoem de kringen algemeen deze nieuwe staking als de inzet der verkiezingscampagne der commu nisten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Gisteravond trokken groote troepen arbeiders door de stad. Er worden tegen heden relletjes verwacht. Uit de stcenindustrie. Naar „Het Centrum" verneemt zouden er Woensdag te 's-Gravenhoge besprekingen wor den gevoerd tusschen den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en de besturen dei werk gevers en weiknemers-organisaties in de stcen industrie, om de moeilijkheden in dat bedrijf onder de oogen te zien. j De Rotterdomsche bouwvakstaking opgeheven. Met ingang van Maandag a.s. wordt de sla king in de bouwvakken te Rotterdam opgehe ven. Een arbitrage-commissie zul vóór of op 26 Mei beslissen over de vraag, of Rotterdam ingedeeld moet worden in de super-klasse (85 cent per uui) of in de eerste klasse (80 cent pc# uur). Tijdens den duur van ae arbitrage zullen de loonen van de super-klasse worden betaald. Voor het overige wordt, het contract, zoools het op 30 October 1.1. aangeboden is, aanvaard. De Zuid~Hoü. Crcdietvereeniging. Gistermiddag heeft terecht gestaan W. J. J. A. T., vroeger directeur van de Zuid-Holland- sche Credietvereeniging te 's-Gravenhage, thans gedetineerd Hem is ten laste gelegd I Dat hij in het tijdvak van 1 Juli 1922 tot September 1922, als bestuurder van de N. V. de Zuid-Hollandsche Credietvereeniging, geves tigd te 's-Gravenhage, waarvan hij directeur en als zoodanig bestuurslid was, welke N. V. bij onherroepelijk geworden vonnis van de arron- dissemcnts-rechtbank te s-Gravenhage van 18 Augustus 1922 in staat van faillissement was verklaard, ter bedricgelijke verkorting van de rechten van de schuldeischers van de vennoot schap, ter gelegenheid van het faillissement en op een tijdstip, waarop hij wist, dat het faillis sement niet kon worden voorkomen, verschil lende schuldeischers (in de dagvaarding bij name genoemd) heeft bevoordeeld door hun grootere of kleinere bedragen (eveneens in de dagvaarding vermeld) uit te betalen of te doen uitbetalen. 2. Dat hij in Mei 1922 opzettelijk een onware balans van g'enocmde N. V. heeft openhaar ge mankt, of doen openbaar maken over het boek jaar 1921 per 31 December 1921, door aan de aandeelhouders een exemplaai van het verslag over het 46ste boekjaar van de N V. per 51 Dec. 1921 toe te zenden of te doen toezenden, terwijl op de balans als actief onder het hoofd „aan diverse debiteuren" stond vermeld een be drag van 1,926,328.79, zulks terwij) hij wist, althans begrijpen moest en begreep, dat gemeld bedrag onwaar was, doordat hij wist, dat bij de samenstelling van den post medegerekend wa ren, tot een tolaol bedrag van ongeveer 1,000,000, vorderingen op debiteuren der vennootschap, die of niet meer bestonden of waardeloos waren, of minder waarde hadden, dan het bedrag, waarvoor zij in rekening waren gebracht, en terwijl aan de debetzijde van de balans, onder welken naam don ook, geen tegenpost daartegenover voorkwam. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. De publieke tribune was meer dan vol. Bekl. werd bijgestaan door mr. Rolandus Hogedoorn, ndvocat te 's-Gravenhage. Zeven getuigen a charge en één décharge waren gedagvaard. Het O M. eischte 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger pleitte vrijspraak Zijn ver zoek tot onmiddellijke invrijhe'dsteling van den beklaagde, werd door de rechtbank na in raad kamer te zijn geweest, geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. In stakingsdagen. Voor de Almelosche rechtbank hebben terecht gestaan drie 'Vnrgdige wevers uit Hengelo, resp. voorzitter, p«rmingmeester en secretaris van het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2