AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" BOUD-, ZILVER-, en UURWERKEN. BUITENLAND. BAD 8ALTRATEN RODEL WILLEM GROENHUIZEN" Woertsdaa 25 April 1923 TWEEDE BLAD. A. v. d. WEG - LANGSTRAAT 23. - LAN6ESTRAAT 43 - Grootst gesorteerde magazijn FEUILLETON. Carmen's fóederSaag. oe jaaraang No. 250 Politiek Overzicht. Zal het er dan toch van komen, dat Duitsch» land eerlang, door het doen van aanbiedingen, de kwestie der schadeloosstelling weer los maakt uit de boeien en den toestand van verstarring, waarin het vraagstuk was geraakt door de be zetting van het Roergebied? Het heeft er allen schijn van en telkens meer schijnen de berich ten erop te wijzen, dat Berlijn den door Curzon gegeven wenk heeft begrepen en naar dierts raad zal luisteren. Frankrijk heeft voortdurend plech tig verklaard, dat het niet van bemiddelingspo gingen was gediend en elke interventie als een onvriendelijke daad zou beschouwen; alleen zou het eventueel met Duiischland bereid zijn te pra ten, wanneer dit land rechtstreeks voorstellen betreffende de schadeloosstelling indiende. Maar, op den keper beschouwd, is Curzon niet even zeer de agent, de tusschenpersoon en bemidde laar geweest, zij t indirect, door zijn Hooger- huisrede, wanneer Duitschland dezer dagen met voorstellen voor den dag mag komen? Alleen naar den vorm heeft Engeland geen be middeling verleend, in feite echter wel. Hoofd zaak zal evenwel zijn, dat Duitschland recht streeks zijn aanbiedingen aan de geallieerden doei en het is te voorzien, dat het hiertoe inder daad zal komen, al is zulks natuurlijk niet ge heel zeker. Het feit reeds, dat de Duitsche regee- ïingsautoriteiten op de meest nauwkeurige wijze de bewoordingen, waarin Curzon's Hoogerhuis- rede is vervat, bestudeeren, wettigt de hoop, dat dezer dogen door Berlijn een stap zal worden gedaan. Een kabinetsraad zal zich met de aan gelegenheid bezig houden en don zullen de leiders der fractie uit den rijksdag eveneens worden ontboden om met hen van gedachten te wisselen over eventueel te ondernemen stoppen. Vooral van sociaal-democratische zijcfc is op de regeering steeds aandrang uitgeoefend om, ten blijke van Duitschland's goeden wil om het Fransch-Duitsche Roerconflict en schadeloos- stellings-geschil op redelijke en rechtvaardige wijze te liquideeren, tot een positieve actie over te gaan en het initiatief te nemen. En men kan er op rekenen, dot de sociaal-democraten deze pressie telkens zullen verscherpen: een positief annbod van Duitsche zijde, ziedaar wat de so ciaal-democraten verlangen. Wat de houding der andere partijen betreft, het spreekt van zelf, dat uiterst-rechts, de Duitsch-narionalen, een afwij zende houding blijft aannemen en van een Duitsch initiatief niets wil 'weten. Centrum, Duitsche Volkspartij en democraten evenwel toonen hoe langer hoe meer geneigdheid om hun aanvankelijk starrer standpunt te laten va ren en men mag dan ook de hoop koesteren, dat lord Curzon's rede er aanmerkelijk toe zal bij dragen, dot laatstgenoemde drie partijen geen onwelwillende houding zullen aannemen, wan neer de Duitsche regeering mocht besluiten in derdaad tot de z.g. positieve actie over te gaan. Het is natuurlijk, van Diiitsch standpunt be zien, hard om het eerst de onderhandelingen weer in te leiden en het zit den Duitschers nog steeds dwars, dat de z.g. voorstellen van Berg- mann begin dezes jo8rs niet zijn' aangehoord en dat daarna Frankrijk op voor Duitschland's economisch leven fatale wijze de bezetting uit breidde. Maar Duitschland zal er slechts wel bij kunnen varen, wanneer het over deze onaange naamheden heenstapt en op onbekrompen wijze blijk geeft van zijn bereidwilligheid om tot schikkingen te komen. Vermoedelijk zullen de voorloopige bespre kingen nog wel ecnigen tijd vergen, daar enorm veel afhangt van de wijze, waarop Duitschland eventueel de onderhandelingen herbegint. Niet alleen zal de regeering het onderling eens moe ten zijn, niet alleen zullen de fractieleiders moe ten instemmen met de te ondernemen stoppen, doch ook zullen stellig delicate onderhandelin gen moeten worden gevoerd met de leidende Fnoncieele en economische kringen, wier steun onontbeerlijk is. Ook zou het niet behoeven te verwonderen, wanneer van Duitsche zijde eerst eens te Londen werd gepolst om op grond van de daar opgedane ervaringen en ingewonnen in lichtingen de voorstellen te redigeeren, die aan de geallieerden zullen worden gezonden en die zich niet alleen zuHon dienen bezig te houden met de kwestie der schadeloosstelling, maar eveneens met het vraagstuk van Fronkrijk's veiligheid. Want het zijn juist deze twee pro blemen, die den ernst bepalen van het Fransch- Duitsche conflict. Reeds heeft verluid, dat de Duitsche gezant te Lor.den besprekingen heeft gevoerd op het Britsche Foreign Office en het resultaat dezer besprekingen zal waarschijnlijk mede vorm geven aan de Duitsche voorstellen, die niet alleen voor Frankrijk aanvaardbare reparatiebedragen zullen moeten noemen en waarborgen voor de betaling hiervan, doch te vens garanties voor Frankrijk's veiligheid. De kwestie is uiterst moeilijk: zal het voorstel- Bergmann worden herhaald, zal opnieuw het garantie-pakt worden voorgesteld, dat Duitsch land indertijd bereid was te sluiten met alle mo gendheden, die belang hebben bij den Rijn; zal Duitschland van nog meer tegemoetkomendheid blijk geven? Dit zijn alle niet te beantwoorden vragen, moar wel is stellig, dat Berlijn niet de eischen zal willen bevredigen dergenen, die een afscheiding van het Rijnland in ecnigerlei vorm verlangen. Een demilitarise tie van het Rijnland zal dan ook wel niet zonder meer deel uitma ken van de Duitsche aanbiedingen. Alleen kan de bereidheid hiertoe worden vastgelegd in de voorstellen tegelijk met den tegeneisch, dot ook Frankrijk in een overeenkomstig grensgebied geen troepen op de been houdt, enz. Maar wij doen inmiddels verstandig, al is het maken van verdere combinaties verleidelijk, af te wachten, welke stappen Berlijn zal doen. DUITSCHLAND. UIT DEN RIJKSDAG. Oneenjgheid tusschen soc. dem, en burgerlijke partijen. In den Rijksdag was gisteren in tweede iezing de wet tegen het uiteendrijven van vergaderin gen aan de orde. Bij deze wet worden de b< staande bepalingen van het wetboek von straf recht tegen het uiteenjagen van vergaderingen verscherpt. De sociaal-democrotie liet, naar de Bcrlijn- sche correspondent der N. R. C. meldt, bij monde von hoar spieker, den afgevaardigde Vo gel, verklaren, dat zij het ontwerp niet kon goed keuren. De spreker trod in bijzonderheden ove de toestanden in Beieren en verklaarde, dat zijn partij duchtte, dat deze wet in Beieren uitslui tend tegen de arbeiders zou worden toegepast. De nationaal-socialisten oefenen in Beierer reeds een terreuj tegen de vergaderingen uit Ofschoon de Bciersche minister van binnenland- sche zaken dit kort geleden zelf in een redevoe ring heeft toegegeven, denkt hij er niet aan or.» de stoimtrocpen van den heer Hitier te bestrij den Wie het waagt tegen deze stormtroepen op te treden, wordt als landverrader gearresteerd en als een afgevaardigde het doet, dan wordt h.j door alle partijen, de democraten incluis, uitge leverd Bovendien bestaat er een innige samen hang tusschen deze stoimtroepen cn de Beier- sche rijksweerbaarheid. Het H. N meldt nog ann de bladen: Bij de behandeling van het wetsontwerp be treffende de vrijheid van "vereeniging en verga dering is het hedenmiddag in den rijksdag tot een botsing gekomen tusschen sociaal-democra ten en de burgerlijke partijen. De socialisten verklaarden, dot zij het wetsontwerp en de vermoedelijke uitwerking daarvan als zoo ge- vaai'ijk beschouwden, dot zij de behandeling met alle de hun ten dienste staande parlemen taire middelen zullen trachten te verhinderen Zi; verlieten den rijksdag zo.odol het quorum onl brok. Bovendien verklaarden zij, zoo noodig ook morgen deze tactiek voort te zullen zetten, ten einde de verdere behandeling onmogelijk te maken. Daar ^de burgerlijke partijen hunnerzijds evenmin geneigd zijn toe te geven en althans de tweede lezing willen voltooien, dreigt er vol komen stilstand. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De plannen der Duitsche regeering. Uit Berlijn wordt d.d. gisteren aan hef Hbld. bericht: De bloden houden zich algemeen bezig met gissingen omtrent hetgeen de rijksregeering zal doen naar aanleiding van lord Curzon's rede, doch alle combinaties zijn natuurlijk voor barig. Alles is nog in een beginstadium, scherp omlijnde voorstellen zijn nog- niet gedaan en een PiJlVLlIJHJK K* VERMOEIDE VOETEN. mededeeling omtrent het resultaat der beraad slagingen is vóór het eind dezer of het begin der volgende weèk niet te verwachten. Met zekerheid kan alleen worden gezegd, dat de rede van Curzon ook in de Wilhelmstrasse niet zoo is opgevat, als" zou de Engelsche regee ring de rol van bemiddelaar tusschen Duitsch land en Frankrijk willen spelen, doch als een uit- "noodiging om aan alle geallieerde mogendheden een nieuw, van voldoende waarborgen voorzien, voorstel inzake de schadevergoeding te doen. Het gisteren door dpn Duitgchen gezant in het Londensche departement van buitenlandsche zaken afgelegde bezoek en dat van den Engel- schen gezant te Berlijft aan het departement van buitenlandsche zaken zijn van groot belang geweest voor de volledige interpretatie der rede von Curozn. Heden heeft de rijkskanselier eenige uren lang een bespreking gehad met vertegen woordigers van den rijksbond der Duitsche in dustrie, welks vertegenwoordigers zich op het standpunt stellen, dot het onderzoek der Duit sche betaolkracht door internationale deskun digen, zooals de Amerikaansche staatssecretaris Hughes heeft voorgesteld, wenschelijk is. De in- dustrieelen hebben zich bereid verklaard om in geval van de verwezenlijking van dit denkbeeld al het noodige materiaal en personeel van Duit sche zijde ter beschikking dezer internationale deskundigen te stellen en het eventueele nieuwe Duitsche voorstel van waarborgen te voorzien. In verbond hiermede zij vermeld, dat een tot in bizonderheden uitgewerkt plan der Duitsche economische kringen omtrent de technische uit voering der garantiën reeds is opgesteld. Ove rigens waarschuwt men van bevoegde zijde te gen een overdreven optimisme, daar aan de verdere ontwikkeling der onderhandelingen nog niet te onderschatten moeilijkheden in der» weg staan. B e r 1 ij n, 2 4 April. (W. B.) Naar de avond- bloden mcdedcelen, zet de rijksregeering de be sprekingen over den toestand, die 'door de rede van lord Curzon is geschapen, voort. In de pers wordt er nadruk op gelegd, dat de rijksregee ring de verklaringen van Curzon niet als een bemiddelingsaanbod heeft opgevat. Evenmin is de rijksregeering van plan zich lol de eene of andere mogendheid te wenden Bevoegde Britsche kringen ver wachten een Duitsch aanbo<T Reuter verneemt, dat men in bevoegde krin gen te Londen hoopt> dat, als resutlaat von lord Curzon's rede over de Roerkwestie de Duitsche regeering eerlang aan Frankrijk en België een voorstel zal doen ter regeling van haar ver plichtingen ten aanzien van de schadevergoedin gen Men hoopt, dot het Duitsche voorstel in staat zal stellen dé onderhandelingen te hervat ten, die vóór Frankrijk het Roergebied bezette, werden afgebroken. In gezaghebbende kringen wijst men erop, aldus meldt Reuter verder uit Londen, dot de houding der Britsche regcering is, dot Duitschland zich rechtstreeks tot Fran krijk moet wenden. Men spreekt zijn verwonde ring uit over de neiging der Duitschers om in Curzon's rede een uitnoodiging te lezen tot het doen van een voorstel aan Britannië om dit over te brengen aan Frankrijk. Duitsche prestaties. Pnrijs, 24 April. (Havas). Een commu niqué van de commissie van herstel schat het totale bedrag der leveringen in natura voor het jaar 1922 op 695.606.800 goudmorken, welk bedrag op Duitschland's credit is geschreven. Het aan Frankrijk toegevallen deel wordt ge raamd op 209.064.100 goudmarken, het aan de andere mogendheden, die in de schadevergoe dingen deel.en, toegevallen bedrag op 486.54-2.700 goudmarken, als volgt verdeeld' Engeland 167 851.700, Italië T07.7Ö2.300, Bel gië 65.636.700, Griekenland 4.519 500, Zuid- Slavie 116.882.500, Roemenië 14.582.700. Portugal 9.367.300 goudmarken. Hal tem bezet Munster, 24 April (\V. B.) Haltern is hedenochtend halfacht door Fransche ruiterij on tanks bezet. Tegen 9 uur trokken deze troepen weer af en lieten op het station 120 man achter, terwijl bij de oostelijke uitgangen van de stad in de richting van Hullern 50 man werden ge- stationneerd. Het treinverkeer staat stil. Munster, 24 April. (W. B.) Volgens de jongste hier ingekomen berichten werd in Ho - tem een Fransch commando van 150 man ach tergelaten De soldaten worden aan 't werk ge houden om den oever der Lippe en de naar Heil- brunn-Hul'ern voerende straten met prikkel draad af te zetten. Te Kirchderne houden de Franschcn de voor de Britsche zone bestemde kolentreinen aan. Een verkeersverbod. Kaisersloutern, 24 April. (W. B.) De bezettingsoverheid heeft van heden af voor den duur van 6 dagen alhier een verkeersverbod van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends uitgevaar digd. Het standpunt der vokvereenigingen. Keulen, 24 April. (W. B.) Op dc gister avond gehouden conferentie der plaatselijke af- deelingen in het oude bezette gebied von den algemeenen bond van vakvereenigingen en den algemeenen Duitschen ambtenarenbond is een motie aangenomen, waarbij dc conferentie op nieuw haar wil uitspreekt tot voortzetting von den efweerstrijd door middel van het lijdelijk verzet, tot er overeenstemming is bereikt over de toekomstige prestaties voor het herstel, en zegt, dat zij van de Duitsche regeering een dui delijk omschreven voorstel verwacht vooi een vreedzame afwikkeling van geschillen langs den weg van onderhandelingen tusschen gclijkbe- rechtigden. De conferentie constateerde met no- druk, dat de verplichtingen tot herstel alleen kunnen worden nagekomen, als de Duitsche re publiek haar krochtbron, het Roergebied, be houdt. De Zwecdschc industrie en dc Roerbpzetting. Berlijn, 24 April. (W. B.) Wegens het stopzotten van den uitvoer van erts naar het Roergebied heeft de Zweedsthe firma Gracnges- berg, die in de Noordelijke mijnen reeds moar 4 dagen per week liet werken, zich gedwongen gezien dit ook in haar mijnen in midden-Zweden te doen. De dood van Louise von Baden. Stockholm, 24 April. (W. B.) Wegens het overlijden von de vroegere groothertogin van Baden (gisterenmiddag door ons vermeld) heeft koning Gustaaf von Zweden zijn reis naar Ko penhagen opgegeven; hij vertrekt hedenavond naar Baden-Baden. (De overleden groothertogin Louise van Baden was de moeder der Zweedsche koningin). De groothertog van Saksen Weimar, y B e r 1 ij n 2 4 April. (V. D.) De ex-groot hertog van Soksen-Weimar, Wilhelm Ernst, is hedennacht op het slot Heinrichsau in Silezië op 47-jarigen leeftijd aan longontsteking over leden. Dc staking in het Saorgebied. Saarbrücken, 24 April. (W. B.) In het directiegebouw van de mijn Frankenholz heb ben gisteren besprekingen plaats gehad tusschen den president-commissaris van de mijn cn de vertegenwoordigers von dc vakvereenigingen ter bijlegging van. de mijnwerkersstoking. Dc onder handelingen worden heden voortgezet. ERNSTIGE MIJNGASVERGIFTIGJNG. Zes dooden. Wolff meldt uit Waldenburg (Silezië), dat ir. de mijn Fürstenstein, waar gewerkt werd aan het indammen van een mijnbrand, gisternacht plot seling brandbare gassen opstegen. Een arbeider, die afdaalde om dc sterkte van het mijngas vast te stellen, is op 50 M. diepte bedwelmd en kort dnarno non gasvergiftiging gestorven. Nog vijf anderen zijn deels aan gasvergiftiging, deels nan brandwonden gestorven. BELGIE. DE KWESTIE DER VLAAMSCHE HOOÜE- SCHOOL TE GENT. Uit Brussel aan het N. v. d. D. d.d. 24 April: De senaatscommissie, waaraan was opgediotfen een formule te vinden ter oplossing van de kwes tie der Vloamsche universiteit, heeft hedenmid dag wederom een langdurige zitting gehouden De minister van Kunsten en Wetenschappen Nolf woonde de zitting bij. Hij gaf nogmaals zijn :itecnzetling van het plan, dot hij op de vorige bijeenkomst had ontwikkeld. Dit plan bepaalt, dat de studenten aan de Gcntsche universiteit, die de in het Fransch gegeven colleges volgen, niettemin verplichi zullen zijn ook enkele colleges in het Vlaamsck te volgen. Aan den anderen kont zullen studen ten, die de Vlaamsche colleges volgen, verplicht zijn een bepaald aantal cursussen in het Fransch te volgen. Hei plan werd langdurig besproken. Het werd voornamelijk bestreden door den liberaal Speyer. Dc commissie heeft geen beslissing genomen, ten einde de verschillende groepen in den Se noot in de gelegenheid te stellen alsnog over het voorstel van minister Nolf te beraadslagen. De bijeenkomst der commissie werd tot 2 Mei verdaagd. ENGELAND. ~*7i DE VERSPREIDING VAN DRAADLOOS NIEUWS. Een rcgecringscommissie. Londen, 24 April. fN. T. A. Draadloos). Sir William Joynson Hick -, minister van pos terijen, heeft heden in het igerhuis de samen stelling bekend gemaokt vc een cornnv sic, die de kwestie inzake de verspreiding vn «band loos nieuws in hoar gcheclen omvang zal na gaan. Voorzitter von de commissie zal gencreoL nr. i oor Sir Frederick Sykes zijn, die tijdens den oorlog opklom van commandant Van het vlieg- corps tot chef van den luchtstof cn na den oor log eenigen tijd controleur-generaal van de bur gerlijke luchtvaart is geweest. Andere leden van de commissie zijn majoor John Astor, burg graaf Burnham, eigenaar van de Daily Tele graph, veldmaarschalk Sir William Robertson en oen aontol deskundigen op draadloos gebied. Het in Britsch-Indic ontvoerde meisje. Londen, 24 April. (N. T. A. Draadloos). Mevrouw Starr, die zoo moedig het door grens bewoners op de Noordgrens van Britsch-Indic te Kohat ontvoerde Engelsche meisje, miss Ellis, opgespoord en gered heeft, is verpleegster van het zendelingen-hospitaal te Pcsjownr. Nadat enkele jaren geleden haar echtgenoot door fana tieke inboorlingen op den grens was vermoord, was zij tot haar arbeid in het hospitaal terug gekeerd, om hulp en bijstond te verleencn non dcnzelfdcn stom, waartoe de moordenaars van hoor mon behoorden. ITALIË. De Volksportij cn dc rcgecring. f' Rome, 25 April. (B. T. A.) Naar de bla den mededcelcn, zullen de aftredende ministers en ondersecretarissen, die lid zijn van de Volks partij, niet door onderen worden vervangen. Mussolini zal uit een bezuiningsoogpunt van pion zijn deze ambten op te heffen. TSJECHO SLOWAKIJE. DE VERHOUDING TOT HONGARIJE. Tsjccho-Slowakische represailles. Praag, 24 April. (B. T. A.) De regeering van Tsjeoho-Slowakije heeft ten oanzien van ITongoorsche onderdanen een aantal represaille maatregelen gelast, teneinde van Boedapest de genoegdoening cn waarborgen te verkrijgen, die het mei betrekking lot de veiligheid van de grenzen vnn het land heeft geëischt. Boedapest, 24 April. (B. T. A.) Von de grens wordt de aankomst gemeld van een groot aantal Hongaren, die uit Tsjecho-Slowekije zijn gezet. Sommige bladen eischen represaille maatregelen tegen Tsjecho-Slowokije. Boedapest, 24 April. (W. B.) In dc Na tionale Vergadering heeft groaf Apponyi de sluiting der grens von TsjechorSlowakije tegen over Hongarije besproken; hij noemde deze han deling een schending van het volkenbond,sver- drog. Dc minister van buitenlandsche zaken ant woordde aan grqaf Apponyi, die vergeldings maatregelen had verlangd, dot zoo juist een te legram was ontvangen von de regeering te Praag, waarin Tsjecho-Slowakije het voorstel van Hongarije om een gemengde of internatio nale commissie van onderzoek te vormen, aan neemt, maar de grensofzetting hondhoaft. De minister wees op de vredelievende voornemens von Hongarije en uitte de hoop, dot de grens staten in het Donaubekken vreedzaam naast eiknor zouden kunnen leven. De Hongoaische re geering zal verder aandringen op opheffing der sluiting van de grens en op de bijeenkomst van een onpartijdige commissie. Bo e d a p e s t2 4 April. (V. D.) In de zit ting van de Nationale Vergadering, die heden gehouden zsl worden, zullen in den vorm von dringende interpellaties de Tsjechische maatre gelen ter sprake gebracht worden. Zeventig Honganrsche staatsburgers werden uit Tsjecho- Slowokije uitgewezen. Door de interpcllantcn wordt betoogd, dot de kwestie der grens-inci- 'lenten door de regeering zeer loyaal is behan deld, terwijl zij een onderzoek door een ge mengd Hongaersch-Tsjechische commissie voor stelde of door een internationaal scheidsgerecht. Pe plotselinge Tsjechische repressoille-maatre- gelen schijenen er op te wijzen, dat dc Tsjechen op een onpartijdige opheldering weinig gewicht leggen. Door wraak komt nooit de haat aan een eind. door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door \V. J. A. ROLDANUS Jr. 30 Zij sprong uit de auto en Nick, die op een veiligen afstand van een honderd yard den af loop gadesloeg, zag een slank grijs figuurtje uit het roerlooze Model komen. „Nu is het mijn tijd, denk ik", zeide hij tot zichzelf en bracht de auto in beweging, wat hij van de chauffeursplaats af doen kon. Hij reed met een heel kalm vaartje, alsof hij van het landschap om zich heen genoot, en gleed lang zaam langs Angela, die in de richting van Ri verside wandelde. Op die manier zou zij in anderhalf uur bij het eerste station zijn. Nick's bril en chauffeurspet gingen af. „Wel, hoe gaat het, mrs. May?" vroeg hij met zijn piettige stem. „Uw wagen heeft nu voor goed een panne, geloof ik. Laat ik u mogen helpenl" ,/Mt. Milliard"! riep Angela, geheel verbijs terd, „Waar gaat u heen?" „Ik heb geen bepaald doel", zeide Nick. „Ik ben alleen in dit gedeelte van het land, omdat dit gedeelte van het land toevallig hier is. Wat mij betreft kon het ook ergens anders zijn. Waar gaat u heen?" Angela begon te lachen en kon niet ophouden met lachen. Nick, die dat zag en eveneens zag, dat zij met hoar klein automutsje een school meisje van zestien geleek, waagde het ook te lachen. „Ik was op weg naar de woestijn," zeide zij. „Maar ik wilde graag naar Riverside. Is is het weer de oude geschiedenis?" Door de aanwezigheid van Mr. Hilliard's chauffeur kon zij zich niet duidelijker uitdruk ken, maar Nick begreep haar. „Ik heb de laatste dagen leeren chauffeeren," zeide hij, „en ik heb u een paar maal in dien kleinen auto zien rijden. Het is nog een oude kennis van me. Sealman heeft me hem den vorigen winter probeeren te verkoopen. Het speet me werkelijk te zien, dat hij u te pakken gekregen had." Nick stond nu op den weg naast haar cn de gele auto snorde verleidelijk. „Ik had medelijden met hem, maar nu heb ik het niet meer. Hij is een chanteur. Hij beweert, dat ik zijn auto voor een veertien dagen ge huurd heb." „Dat zal hij niet lang meer beweren, nu hij ge zien heeft wie ik ben," zeide Nick, „want als hij het doet, zal ik zijn Model tot wees maken. Hij kent me rog van den vorigen winter. Als u het goed vindt, zal ik dat zaakje wel voor u op knappen." Angela lachte weer. „Dank u. Het ziet er niet naar uit, dat hij vooreerst hier vandaan komt, wel?" „Het zou mij niets verwonderen als het ko gelrad gebroken is," zeide de scherpneuzige chauffeur. „Dat is een lievelings-ongeluk van Sealman. Dat weten we allemaal in Los Ange les. Het overkomt hem meestal dwars over de „We zullen hem in een garage brengen. En als tramrails. Een heele dag is er met het demon- teeren en opnieuw monteeren gemoeid." „We kunnen hem toch niet aan zijn lot over laten," zeide Angela. „Hij is en blijft toch een mensch." Nick had wel „Hcero!" kftnnen roepen. Dat „wij" was een bewijs, dat hij gewonnen had. „Willen we hem naar dc dichtsbijzijnde stad op sleeptouw nemen?" vroeg hij, trachtend zoo weinig mogelijk triomf in zijn stem te leggen, u dan mijn auto wilt nemen naar Riverside in plaats van den zijne, zal het mij een groote eer zijn." „Vewachtte u, dat ik in moeilijkheden zou komen?" „Och, ik kende dat Model'." „En hebt u „Ik heb me met mijn "nieuwen wagen geoe fend. En ik vond, dat ik dat ev^h goed in uw buurt doen kon als ergens anders." „Ik heb uw auto gezien, Maar u hadt zoo'n gicote stofbril op „Ik wilde niet, dat u me weer verkeerd be greep. Ik dacht dat er wol gauw een dag zou komen, dat u een beetje blij zoudt zijn mij te zien niet om me zelf moor „Om mijzelf!" voltooide Angela den zin. „Ja, ik ben egoïstisch genoeg om blij te zijn heel blij. U bent een vriend in den nood." „Don ben ik gelukkig. Dat is alles wat ik zijn wil een vriend in den nood. Mog ik u naar Riverside rijder.?" „U mag mij overal heen rijden, om te lun chen. Maar u moet mij nu niet vragen of ik u vergiffenis geschonken heb. Dat zou misbruik maken zijn van den toestand van een ongeluk kige schipbreukeling." „Zoo iets gemeens zal ik nooit doen," prote steerde de woudmensch. HOOFDSTUK XII. Nick wachtte er zich wel voor het tegen Mrs. May te zeggen, maar toen hij den lootsten keer de Missie-herberg te Riverside gezien had, had hij gedacht, dat hij daar graag op zijn huwlijks- reis naar toe zou gaan. Toen had hij nog geen bepaalden bruid op het oog gehad, maar nu her innerde hij zich dien wensch. Het was een goed voorteeken, dat het lot hem dien dag juist An gela tot reisgezellin gegeven had. Zoo'n wonderbare speling van het geluk had hij niet verwacht. De kleine blauwe auto had toch den geheelen dag goed kunnen loopen of. kon een panne gekregen hebben, nadat Mrs. May alleen g'elimcht had. Maar nu zaten zij samen in zijn eigen gelen auto, op weg naar Riverside: hij aan het stuur en zij naast hem en zoo vrien delijk pratend, alsof zij hem zijn zonden verge ven had. Het scheelde niet veel of hij had zich verbeeld, dat het werkelijk een huwelijksreis was en dat hij en zijn Enge! nu voor het eerst samen gingen lunchen. „Maar zulke luchtkasteelen mag ik niet bou wen," zeide hij tót zich zelf. „Het zou niet fair zijn zoo iets achter haar rug om te droomen." Toch vras het moeilijk niet te droomen. An gola was zóó in verrukking over de door woes tijnheuvels bewaakte tuinstad en zeide zóó on schuldig: „Wat een heerlijke huizen voor jong getrouwde paartjes! Alleen menschen, die el kander liefhebben, mogen hier wonen!' dot Nick met geweld de deur van zijn droomhuis dicht slaan moest. En voor het eerst sedert hij op An gela verliefd geworden was, begon hij zich af te vragen: „Waarom zou ik niet probeeren, dot zij van mij gaat houden? Er zijn menschen, die zeggen, dat je iets- moois vurig genoeg verlan gen moet om het te krijgen." Hij vond haar stralend als een wezen van een hoogere planeet. Nooit zou zij tevreden kunnen zijn met zijn wereld, had hij tot zichzelf gezegd. Vaag en zonder het onder woorden te kunnen brengen, had hij gevoeld, dat hier een wezen was, dat door een lang proces van evolutie en generaties van weelde een bepaalde volmaakt heid bereikt had. De narde was haar. speelter rein. Mannen in Groenland maakten jacht op sabeldieren cn in Rusland stierven prochtigen dieren a leen maar opdat zij mooi bont hebben zou, dat zich om hoor schouders plooide. In het Zuiden werden voor haar parfums gedestilleerd. Er waren heele districten bezig met het weven van fluweel en zijde, opdat zij japonnen hebben zou, haar schoonheid waardig, en mannen biechten hun leven onder den grond door in mijnen om juweel en te vinden voor haar armen en vingers, of doken onder in diep water, om voor haar pleizier parelen naar boven te bren gen. Het was goed en rechtvaardig, dat het zoo ingericht was, want er bestond niets mooiers ter wereld don zij. En was het, daar zulke dingen altijd deel uitgemaakt moesten hebben van haar ieven, omdat zij er voor geboren was, redelijk om te hopen, dat zij ooi maar één gedachte verspillen zou aan een mr^i als Nick Milliard, die op avondscholen had lèc :"fi lezen en ?er drijven als een promotie bes-'. d had? (Word; vervolg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5