o ST. ENMLION Per fiesch f 1.@0, per arsker f 65.- bi] I. Jt. SSaSTERUAl J Zo., ütr.str. 17 Tel. 145 BINNENLAND. WTaVEKM Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dam ap 1®. 42 FA; VAN NIEUWKERK ELZENAAR. MEUBZLEn EN KLEEDcM a QQQ*OQQOOOQQOQQOQ®QQQOQOQOOQQQ& Gftiuirt.. ÊLE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 KOR7ER ARQEiDSTWD SiïïL— ARBEIDSPRESTATIE JffiAkSCMOOUMAN CieCTflO-TCCMNIiCH eOTAU -#7^ AMERSFOORT 2/-ÏT^SMAlLC RAD 12 TQLer.42-3 Benige bladen stellen de vraag, of de Tsjechi sche regeering door het opwerpen der conflicten niet een verder doel nastreeft. Van vele zijden wordt de hoop uitgesproken, dat tegelijkertijd de kwestie der Roemeenschc grensgeschillen wordt opgelost, waardoor bewe zen zal worden dat Hongarije geen schuld treft Weenen, 2 5 April. (W. B.) Naar de bladen van welingelichte Tsjecho-Slowakische zijde vernemen, werd in verband met de TsjechO' Hongaarsche grensincidenten tegen een 60-tol Hongaarsche Staatsburgers, o. w. verscheidene magnaten, een uitwijzigingsbevel uitgevaardigd. Berlijn, 24 April. De regecring te Praag verbood voorloopig wegens den mooid op een Tsjechischen grensbeambte op de Hon gaarsche grens, aan alle Hongaarsche onderda nen het betreden van Tsjccho-Slowakije en heeft Hongaarsche onderdanen, die steeds Slowakije en Karpathen-Ruslend woonachtig ge weest waren, uitgewezen. ROEMENIE. Het Roemeenschc koningspaar op reis. Boekarest, 25 April. (Oriënt). Dc koning en koningin van Roemenië zullen in het begin van den zomer te Warschau een bezoek brengen aan den president der Poolsche repu bliek. De koninklijke familie zal daarna een be zoek brengen aan Brussel, Londen, Parijs en Rome en over Zuid-Slavië naar Boekarest terug- keeren. Een staking verijdeld. B o e k a r e s t, 2 4 April. (N. T. A. Draad loos.) Een poging door een aantal agitators ge daan om een stoking uit te lokken onder dc amb tenaren, is mislukt. De publieke diensten func- tioneeren regelmatig. De agitators zijn gear resteerd. In het land heerscht rust BULGARIJE. De strijd tegen het communisme. Het blad Venkof publiceert, blijkens een tele gram uit Praag, een interview met Stamboe- linski, den Bulgaarschen premier, die den bin- neitlandschen toestand van Bulgarije zeer goed noemde en zeide, dat de natie achter de pogin gen der regeering staat, die zijn gericht op con solidatie en economische opleving. De herzie ning van de grondwet, die door den tsaar is goedgekeurd, wijst erop aldus Stamboelinski dat de Bulgaarsche regeering er niet aan denkt de staatsorde in Bulgarije te verstoren. Het communisme in Bulgarije loopt, volgens Stamboelinski, op zijn laatste beenen. De wet inzake de confiscatie der communistische bezit tingen in de kleine gemeenten, die zoo spoedig mogelijk aan de Sobranja wordt voorgelegd, zal, naar de premier zeide, defintief een einde maken aan het optreden dezer elementen. Ten slotte wees de minister er op, dat Bulgarije de eerste staat is, die de communisten met hun eigen wapenen verslaat. RUSLAND. Graan-uitvoer. Londen, 2 4 April. (N. T. A. Draadloos). Volgens een antwoord op een in het parlement gedane vraag heeft Rusland, ofschoon daar op het oogenblik gebrek aan brood heerscht onder de Russische bevolking in het zuiden van de Oekraine. in Fergana en in het Astrakan- en Oeral-gebied, dit jaar reeds omstreeks 300.000 ton graan uitgevoerd. TURKIJE. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. Dc tweede conferentie van Lausanne. Londen, 24 April. (N. T. A. Draadloos). Blijkens persberichten uit Lausanne is het vraag# stuk der grenzen van Thracië hedenmorgen op nieuw op de conferentie ter sproke gebracht. Daar de Turken en Grieken nog steeds ten aan zien van deze kwestie op hun vorig met elkan der strijdig standpunt blijven staan, werd be sloten de verdere besprekingen dienaangaande voorloopig uit te stellen. De Turken hernieuw den him eisch omtrent de ontruiming van Con- stontinopel door de geallieerde troepen, maar sir Horace Rumbold gaf te verstaan, dat zulks onmogelijk was voor het verdrag geteekend en door de geallieerde volksvertegenwoordigers zou zijn geratificeerd. Daarop zouden de Tur ken, hoewel niet van heeler harte, hebben inge willigd. Exchange News Agentschap verneemt, dat Rumbold gedaan heeft gekregen, dat de Turken er in toestemden in het ontwerp een bepaHing op te nemen dat, indien er tusschen Engeland en Turkije binnen 12 maanden na de onderteek®- nfng van het verdrag geen overeenstemming zou zijn verkregen over de grenzen van Irak, de vaststelling daarvan zal worden overgelaten aan den Volkenbond. De Turken waren oor spronkelijk van plan de discussie over dit vraag stuk opnieuw te beginnen, maat hebben zich tenslotte bij deze regeling neergelegd. Lausanne, 24 April (B. T. A.) Bij de hedenmorgen begonnen besprekingen betreffen de de territoriale clausules verdedigden de Tur ken hardnekkig hun standpunt. De Turken wenschten eerst de kwestie van de evacuatie door de geallieerde troepen te regelen, maar de geallieerden antwoordden met juridische argu menten, er met name op wijzende hoe moeilijk het was al dadelijk een aangelegenheid te rege len, welker regeling logischerwijze moest af hangen van de oplossing van de geschillen, die tusschen de beide partijen hangende waren. Tenslotte stemden de Turken toe in de opschor ting van de regeling dezer zaak. Wat de gren zen van de Maritza aangaat, verklaarden de ge allieerden, dat de cisch der Turken op bizon- dere moeilijkheden zou stuiten. Betreffende de grenzen van Syrië eischten de Turken met na druk, dat de overeenkomst van Angora waarop het ontwerp-verdrag'doelt, tezelfder tijd als het verdrag zelf door alle mogendheden, die het onderteekenden, werd geratificeerd. De gealli eerden antwoordden, dat deze eisch volkomen onaannemelijk bleek. Wat de grenzen van Irak cn Mosoel betreft, verklaarde de vertegenwoordiger van Groot- Britannië, dat zijn regeering nog steeds accoord gaat met de formule, door de Turksche regee ring voorgesteld, maar alleen eischt, dot in het definitieve verdrag wordt vastgelegd, dat de status quo zal worden gehandhaafd, totdat de eindbeslissing inzake de kwestie-Mosoel zal zijn gevallen. Wat betreft de Markeb-eilanden, verklaarden de geallieerden te aanvaarden, dat deze eilan den, in de buurt van Tenedos, zouden worden onderworpen aan hetzelfde regime als het eiland Tenedos. De discussies werden verdaagd. PALESTINA. Het Engelsch mandaat over Palestina. Draadloos d.d. 24 April uit Londen'. Het Britsche standpunt ten aanzien van de verantwoordelijkheid, die op de mandaot-mo- gendheden rust, werd uiteengezet in een ant woord der regeering op een vraag in het parle ment, of, met het oog op de financieele offers, die Engeland zich heeft getroost voor de veilig heid en de welvaart van Palestina, een speciale regeling is getroffen, waarbij de exploitatie van de waterkracht der Jordaan voor electrische kracht aan Engelsche firma's werd opgedragen. De onderstaatssecretaris van koloniën antwoord de hierop, dat zulk een regeling niet is getrof fen, dat Engeland die. kwestie, overeenkomstig de bepalingen var. het mandaat, in handen heeft gesteld van den hoogen commissaris voor Pa lestina en dat aan alle noties, die bij den Vol kenbond zijn aangesloten, eén gelijke kans voor hun handel en nijverheid is aangeboden. CHINA. De Chineesche financiën. Peking, 24 April. (R.) De financieele toestand van de Chineesche regecring is erger dan ooit, daar de poging om een voorschot van 12 millioen dollar van een consortium los te krijgen mislukt is en China de Japansche lee ning, die nu vervalt, .niet kan betalen. Dienten gevolge zouden de Japanners het beheer van de telefoon en de telegraaf op zich kunnen nemen, hoewel zij, naar verluidt, voorshands niet van plan zijn van dit recht gebruik te maken. VEREENIGDE STATEN AMERIKA EN HET HOF VAN INTERNA TIONALE JUSTITIE. Harding bepleit aansluiting. New 7 o r k, 2 4 April. (R.) President Har ding, die aan een banket het woord voerde, pleit te voor de aansluiting van de Ver. St. bij het Hof voor Internationale Justitie, die volgens hem overeen kwam met de verlangens van Ame rika. Hij verklaarde, dat de stichting van het Hof een stap in de goede richting was, maar bevestigde, dat de Ver. St. niet het voornemen hadden tot den Volkenbond toe te treden. DE TRANSPORTARBEIDERSSTAKING. New York, 25 April (R.) Het departe ment van marine meldt, dot de transportarbei- dersbond, die in de Vereenigde Staten 126.000 leden telt, tegen morgen een stoking heeft ge proclameerd. De transportarbeiders eischen hooger loon en een 8-urigen arbeidsdag. MEXICO. De verhouding tot Amerika. Volgens een draadloos N. T. A.-bericht zul len de Ver. St. en Mexico elk twee vertegen woordigers aanwijzen, die eerlang in Mexico zul Ier. bijeenkomen teneinde een poging te doen om de hinderpalen, die het in het leven roepen van vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen in den weg staan, op te ruimen. ZUID-AMERIKA. De pan-Amerikaonsche conferentie. S a n t i a g o, 24 April. (N. T. A. Draad loos). Inzake de kwestie der beperking van be wapening stelde Brazilië op de pan-Ameriknan- sche conferentie voor elk land een totalen in houd van de oorlogsschepen der eerste klasse van 24.000 ton voor. Chili stelde eveneens 24.000 voor, maar zou toestemmen in een ver mindering van het cijfer Argentinië stelde 55.000 ton voor schepen der eerste klasse en 15.000 ton voor duikbooten voor. Brazilië stelt een beperking van de bewapeningen te land vooi op den grondslag van de overeenkomst van de Midden-Amerikaansche conferentie. Met het oog op het meeningsverschil, dat be staat, noodigde de president van Chili, A'essan- dri, de presidenten van Argentinië, Brazilië en Uruguay tot een conferentie uit, in September o.s. te Montevideo te houden. De Staatscourant van 24 April bevat de vol gende Koninklijke Besluiten: op verzoek eervol ontslagen J. P. Vemer, als notaris te Groeqjo; bij het Departement vpn Financiën is bevor derd tot referendaris Mr. J. W. Beyen, thans hoofdcommies; bevorderd tot l>oofd-commies bij de Rijks-Ver- zokcringsbank N. J. H. Drion, J. J. Tara, en E. W. Simons, gehuyvd met J. Florisson, allen thans commies; bevorderd tot commies Is. Le Grand, thans adjunct-commies, en benoemd tot adjunct-com mies Mej. M. v. plockhart, J. de Ruyter, Mej. J. J. Fcekers, Mej. P. E. Janssen en A. J. Werner, allen thans klerk. aan de reserve-eerstc-luitenants J. C. Menser, van het regiment GrenadiersL. A. Koene, van het 6de regiment Infanterie C. M. F. van Ros- sem, van het regiment Vesting-artillerieK. Tigler de Lange van het 20ste regiment Infan terie op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst lo. den officier van Gezondheid der 2de klasse G. J. Eggink, van het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, op het daartoe door hem. gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2e. dien officier Van Gezondheid benoemd tot reserve-officier van Gezondheid der 2e klasse bij het Personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht lo aan den heer mr. H. P. Merchant, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 12 De cember 1910, No. 56, zulks onder dankbetui ging voor de in zijn voormelde functie aan den lande bewezen diensten 2o. benoemd tot lid der voornoemde Staats commissie de heer mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan den gepensionneerden reserve-kapitein met tituloiren rang van majoor L. Oberg, en aan den gepensionneerden luitenant-kolonel der Infanterie C. L. Vinkhuizcn, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de me daille van koning Albert, hun geschonken door Zijne Majesteit den koning van België. Koninklijke gilt voor Drente. Naar wij vernemen heeft H. M. dc Koningin een belangrijk bedrag geschonken aan de ver- eeniging geestelijke en maatschappelijke zor gen, welke zich ten doel stelt de behartiging der geestelijke belangen en de daaraan dienst bare maatschappelijke zorg onder de bevolking der provincie Drenthe. Indische financiën. Uit Weltevreden wordt gemeld: De begrootingsvergadering in het Paleis te Buitenzorg bracht het tekort op den gewonen dienst terug tot 16 a 17 millioen. WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHTWET. Ingediend is een wetsontwerp met bovenge noemde strekking. Het beoogt den duur der eer ste oefening bij het wapen der cavalerie van 18 maanden terug te brengen op 15, tot welken maatregel de regeering meent niet te moeten overgaan zonder dat de in art 32 der Dienst- nlVhtwrt bepaalde maximale duur voor de ca valerie vermindering heeft ondergaan. In geval van aanvaarding van het ontwerp zal hij behoud van het tweeploegenstelsel, even als thans, de mogelijkheid bestaan om te vol doen aan den eisch, dat de recruten gedurende het eerste halfjaai van hun verblijf ondei de wapenen hun opleiding ongestoord kunnen voortzetten In het volgende tijdperk van negen maanden van dat verblijf zal gedurende de eer ste drie maanden over het overeenkomstige lichtingsgedeelte van het vorige jaai kunnen worden beschikt, welk lichtingsgedeelte dan ge heel is afgericht. Na ommekomst van die maan den, zullen de manschappen af en toe moeten deelnemen aan wacht- en andere diensten, die voor hun verdere opleiding weinig nuttig effect hebben. Gezorgd zal echter v/orden voor een zoo ver mogelijk gaande beperking van het getal dagen, waarop de manschappen aan hun verdere opleiding worden onttrokken. De voor naamste maatregel in deze richting is gelegen in verhooging van het «"ontingentsaandeel voor de cavalerie met 200 man, waardoor mede voor eiken man het getal niet voor de oplei ding beschikbare dagen belangrijk zal dalen. Ten aanzien der geldelijke overwegingen wordt opgemerkt, dat de 200 man, met welke het contingentsaandeel der cavalerie zal worden verhoogd, gevonden zullen worden door een gelijke vermindering van het aandeel der bere den artillerie Voor deze 200 man treedt dan een verlenging van de eerste oefening in van 3 maanden Hiertegenover staat evenwel een vermindering van 3 maanden voor het 1000 man sterke contingentsaandeel der cavalerie van thans. De kostenberekening van een en an der wijst een besparing aan van ongeveer 150.000. benoemd tol generael-majooi inspecteur van dat dienstvak. Onderscheidingen bij het leger. Naar wij vernemen zijn benoemd tot ridder in de Orde der Nederlondschc Leeuw dc generaal- majoor J. H. Mijsberg, commandant van de Ic divisie, J. C. Logger, inspecteur van het Middel baar Onderwijs, en J. M. H. van der Grinten, commandant van de He divisie; tot officier in de orde van Oranje-Nussau de dirigeerende officier van gezondheid le klasse, 8. P. Visser, en de gepensionneerde luitenant kolonel der artillerie J. R. C. Collettè. DE GEMEENTE-INKOMSTENBELASTING TE AMSTERDAM. Ten geleide van hun voorstel tot verlaging van den vermenigvuldigingsfactor schrijven B. en W. aan den Raad o.a,: Hoewel definitieve cijfers omtrent de uitkom sten van 1922 ook nu nog niet zijn te geven, is op dit oogenblik een globale raming van het eindresultaat toch wel mogelijk. Deze hebben wij gemaakt en wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat ondanks de verlaging van den fector van vermenigvuldiging van 1922/23 tot 0.75, waarvan destijds een mindere ontvangst van 4,445,000 werd verwacht, ondanks het afzien van de invoering eener belasting op brandverzekeringen, waarvoor 800,000 op de begrooting voor 1923 was uitgetrokken en in weerwil voorts van ernstige tegenvallers in de uitgaven als de ondersteuning van uitge trokken werkloozen en de invoering der nieuwe De gemeente-secretaris, de heer Admiraal, bracht den burgemeester hulde, waarna de jubi laris dank. zeide voor deze overstelpende bewij zen van hoogachting. Vervolgens werd een ommegang door onzo doipsstraten gemaakt. De des namiddags gehouden receptie op het kasteel „de Schaffelaar" werd druk bezocht. De feestdag werd besloten met een maaltijd, door den jubilaris te zijnen huize den inge zetenen aangeboden. H. W. van Ravenswaay. -J* Te Brussel is op 79-jarigen ouderdom over leden, de oud-resident in Nedcrl.-Indië H. W. van Ravenswaay. Een crisis in dc Communistische Partij. Naar „Het Volk" meldt heeft het oppositie comité, dat zich uit de leden van de Commu nistische Partij heeft gevormd, dezer dagen ern vertrouwelijke circuloire gericht tot de leden der partij, teneinde met hen een ernstig woord te sproken over de crisis die deze partij thans dooi maakt In de circulaire wordt allereerst vastgesteld, dot pogingen die zijn aangewend om de moei lijkheden tot een oplossing te brengen langs komeraadschappelijken en organisatorischen weg, mislukt zijn, doordqt, de meerderheid van de partijleiding heeft gemeend, dezen weg van kameraadschap en proletarische democratie niet te kunnen of te willen inslaan." Verder wordt geconstateerd, dal op het laat ste congres „de in vele afdeelingcn naar voren Pensioenwet op 1 Juli j.l. het dienstjaar 1922 gekomen critiek niet op een behoorlijke wijze geen tekort zal aanwijzen, doch zelfs een be- tot uiting is kunnen komen" en dat na het con- schciden batig saldo zal opleveren, waarvan het gres de partijbestuurders Bouwman en De Kodt bedrag echter nog niet met juistheid is te be- hebben gepoogd „in een uitvoerige nabctrach- palen. De positie is dus thans zoodanig geworden, dat ten behoeve van het dienstjaar 1922 niet behoeft te worden beschikt over het daarvoor gereserveerde bedrag van 3,800,000 en dal bovendien aan de bcgrooting vooi 1924 nog een bescheiden bedrag wegens voordeelig saldo van 1922 kan ten goede komen. Naar het ons voor komt, behoort deze buiten verwachting gunstige omstandigheid er toe te leiden, dat, ondanks het feit, dat sedert het belastingjaar 1920/21 reeds tweemaal een verlaging van den factor heeft ting den ernstiger» toestand waarin de Partij ver keert en de meeningsverschillen die haar be roeren in „De Tribune" te bespieken", maar dut „de Partijleiding heeft geweigerd, deze za kelijke uiteenzetting van de opvattingen der op positie in „De Tribune" op te nemen" Dan volgt een uitvoerige uiteenzetting over den toestand der Partij, in welke uiteenzetting wordt gezegd, dat de toestend inderdaad kritiek is. Aan het slot van de circuloire wordt mede gedeeld, dat de leden van het comité zich als plaats gehad, (n.l. voor 1921/22 van I op 0.9 ,eden VQn de Communistische" Intorrvotionole tot en voor 1922/23 van 0.9 op 0.75) de nog altijd zeer zware druk der inkomstenbelasting nog eenigszins wordt verlicht en wel door den factor voot het belastingjaar 1923/24 te bepalen op 0.6714. Dit beteekent voor het begrootingsjaar de hoogste instantie, tot de Executieve, heb ben gewend om met haar te onderzoeken aan welke oorzaken het ligt, dat de Holandsche Communistische Partij „in een toestond van geestelijke verstarring, van organisatorischen 1923 een mindere opbrengst van f 1,930,000 utZen v7r i*z in f oaiYinnnni Kot chaos en politieke onmacht is komen te ver- LEGERMUT ATIES. Naar wij vernemen zijn bestemd om met in gang van 1 Mei e.k. op te treden als comman dant der Ie divisie ('s-Gravenhage) de kolonel der infanterie P. J. H. yan der Palm, comman dant der IVe infanterie-brigade en tot com mandant der Ue divisie (Arnhem) de generoal- mojoor der artillerie jhrr E. J. M Wittert De waarnemende inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst, der landmacht, de diri geerende officier van gezondheid ie kl. A. C. ten Hove, zal met ingang van 1 Mei worden van 10 over 29,000,000) en voor het begrootingsjaar 1924 bij handhaving van dien factor ook voor 1924/25 van 2,900,000 (10 van 29.000,000). Deze bedragen ad te zamen 4,830,000, zouden eventueel aan het Reserve fonds voor bijzondere doeleinden kunnen wor den onttrokken OUD-MINISTER VAN IJSSELSTEIN BURGE MEESTER VAN ROTTERDAM? De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. meldt: „Het feit, dat de oud-minister van Landbouw, de heer H. A. van ysselstein, zijn verblijf in Nederlandsch-Indië heeft ingeperkt en vroeger vandoar naaT het vaderland terugkeert, dan aanvankelijk in het voornemen lag, wordt van welingelichte zijde in verband gebracht met de nog steeds open zijnde functie van het burge meesterschap van Rotterdam. Reeds onmiddellijk na het aan mr. A. R. Zimmerman verleende ontslag werd de naam van den heet Van ysselstein naar voren ge bracht, mindei wijl de regeering hem had uit verkoren, dan wel omdat hij zelf de functie heette te ambiecren en de regeering aan een oud-collega de vervulling van zyn wensch moeilijk heette te kunnen ontzeggen. Nu de bezetting der vacature zoolang op zich laat wachten, waaruit dus zou kunnen worden af- gelied, dat er niemand schijnt te zijn voor het ambt als het ware aangewezen, kan de waar schijnlijkheid veld winnen, dat de keuze ten slotte of? dezen oud-minister zal vallen, die naar bekend, alvorens dooi minister Talma te worden benoemd tot hoofdinspecteur en later tot directeur-generaal van den Arbeid, te Rot terdam de functie van adjunct-directeur der Gemeentewerken heeft vervuld, en dus geacht kan worden van de Rotterdamsche gemeente lijke huishouding eenigermate op de hoogte te zijn. Bij het beluisteren der verschillende stemmen naai aanleiding van het inwinnen van inlich tingen meenen wij intusschen te mogen betwij felen, of met deze benoeming aan een harje- wensch van verschillende lagen dei bevolking zou worden voldaan." 40-jarig ambtsjubileum van den burgemeester van Barneveld. De burgemeester van Barneveld, de heer A. W. J. J. baron van Nagel I, herdacht gisteren zijn 40-jurig ambtsjubileum en is bij die ge legenheid feestelijk gehuldigd. Na door een eerewacht te zijn afgehaald, trad de jubilaris met zijn echtgenoote en oudste dochter, tegen 10 uur de versierde raadzaal binnen, waar een open bare raadsvergadering was belegd. De oudste wethouder, de heer C J. Schimmel, bracht baron Van Nagell dank voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan en bood hem een foto der raadsleden aan. De voorzitter van de feestcommissie, de heer B. M. Willemars, bood den burgemeester aan een zilveren legpenning met de beeltenis van den jubilaris en van het gemeentehuis, benevens een bloemstuk, waarop de wapens der familie Van Nagell en der gemeente waren aangebracht. Later zal volgen een schilderstuk, voorstellende den jubilaris, zijn werkzaamheden in de raad zaal verrichtende. keeren". T uberculosebcstrijding. 1©DP©©Ö©&000000000©300©©Q©©0 heef» een enormen voorraad geëxposeerd in haar stand op de A W. B (NecoJa) Uitvoering Meubelen in eigen fabriek, s O O. Te Haarlem is een congres gehouden van de Verecniging tot bevordering der belangen van tuberculose patiënten in Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. H. Lessing. Aanwezig waren afgevaardigden uit Amster dam, Rotterdam, Haarlem, Dordrecht, Amers foort, Groningen, Utrecht, Assen en Delft. De bondsvoorzitter gaf een verslag van do werkzaamheden, in het afgeloopen jaar door de verceniging en het hoofdbestuur verricht. Aller eerst constateerde hij den vooruitgang van het aantal afdeelingen. Het vorige jaar waren er afgevaardigden uit 5 afdeelingen en nu waren er uit 9 afdeelingen afgevaardigden aanwezig. Op sociaal-economisch gebied wordt nog weinig gedaan; daarom wordt onder de aandacht van verschillende gemeentebesturen gebracht, dat woningverbetering voor den tuberculosen pa tiënt een eerste eisch is. Verder wordt gestreefd naar goed werk, frissche werkplaatsen, goede voeding en, wanneer noodig, gelegenheid tot na- kuren. Tot hoofdbestuursleden zijn herkozen de hee- ren J. H. Lessing, voorzitter; A. J. Jobsis, eerste-secretaris, cn W. van Es, en gekozen de heeren L. J. de Bruin, P. Voskuiler, B. J. de Waert, penningmeester, en H. W. Ruigrok. Er werd een commissie voor geschillen be noemd en een commissie tot samenstelling van het jaarboekje. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Utrecht aangewe zen. Nn dc rondvraag werden lichtbeelden ver toond, die een overzicht gaven van de nazorg van staatswege in Engeland. Herstellingsoord voor handels- en kantoor bedienden. De Nederlandsche Vereeniging tot het Op richten en Instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden en Handels reizigers heeft Zaterdag te Rotterdam haar jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter twee leden, door den dood aan de vereeniging ontvallen, en wel de heeren H. W. Ortgiess ven Rotterdam en W. F Weijnand te 's-Gravenhage. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, det het aantal contribuanten steeg tot 3840, ter wijl aangesloten bleven 6 vakorganisaties met totaal 10.625 leden. In het herstellingsoord Dennenheuvel te Ossendrecht werden verpleegd 35 patiënten, met een totaal van 1547 ver- pleegdagen. Uit hei Reductiefonds werd bovendien steun verstrekt aan 14 personen, waarvan 6 verpleegd werden in Dennenheuvel en 8 in andere inrich tingen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester valt voorts te vermelden, dat de loterij ten bate'van het bouwfonds f 36.326.04 opleverde, dat de exploitatie van Dennenheuvel f 8.162.74 kostte en dat ten behoeve van de 14 door het Reductiefonds ondersteunde patiënten f 3343.04 werd uitgekeerd. Op de balans komt het herstellingsoord Dennenheuvel voor met een totaalbedrag van f 53.067.2514. De hoofdbestuursleden J. N. Rijnaard van Rot terdam en L- Verberkt van Eindhoven werden herkozen, terwijl in de plaats van het aftreden de lid, den heer G. van Mnas van Haarlem, werd gekozeri de heer H. Vegter Izn. van Groningen. Als lid van de financieele commissie werden gekozen A. de Vries van Rotterdam en H. J. B. van Wel van 's-Gravenhage, terwijl als derde lid een patroon-donateur zal worden aangezocht. Als plaatsvervangende leden der commissie wer den gekozen de heeren A. Winkel van 's-Graven hage en H. Wegenear van Rotterdam. Besloten werd f 200 van de gewone jaarlijk- sche inkomsten te storten in het Reductiefonds. Kinderen ui! Duitschland. De Nederlandsche Centrale voor Vacantie- kinderen heeft 1.1. Vrijdag weer 500 kinderen, voornamelijk uit Essen, Bochum en Gelsen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6