SPORTNIEUWS STADSNIEUWST Drukkerij^ ELCIHiOR breestraat 22 - tel 62 300 iLetftersoorten GEBRS. DEVRIES HET adres voor C4HSESTR.23-IC6 kirchen over Bentheim naar Nederland over gebracht De volgende trein wordt op 18 Mei a.s. ve» warl.t. Op dien dag zal tegeb'jk een terugtrnns» port naar Duitschland plaats hebben. Het nieuwe postkantoor te Rotterdam. Gisterochtend is het nieuwe postkantoor aan den Coolsingel te Rotterdam in gebruik geno men. De hal is aan de vier zijden omringd met 44 loketten. Rechts bevinden zich 6 loketten voor het aanbieden van telegrammen en TO voor aan- geteekende stukken. Links zijn er 6 voor den postcheque- en girodienst, 2 voor quitanties, 2 voor postwissels, 2 voor abonnementen op bin nen- en buitenlandsche couranten (tevens be stemd voor postwissels), 2 voor de Postspaar- bank, 4 voor de pakketpost en 2 voor de poste restante. Eenige loketten aan de -rechterzijde blijven voorloopig in reserve. In het midden van de rechterzijde is een deur, die toegang geeft tot 8 telefooncellen. Links en rechts van deze deur zijn brievenbussen aange bracht. Midden in de hal, welker lengte-as evenwij dig loopt met den Coolsinge!> zijn twee uit zwart marmer opgetrokken postzegelkiosken, elk met 3 loketten. Recht tegenover den hoofdingang, tegen de achterzijde van de hal, zijn de brieven- boxes in twee biok-vormige complexen opge bouwd. In het midden van de hal is een klok, met aan drie zijden een wijzerplaat. Rondom de hal, die als kern van het heele ge bouw te beschouwen is, zijn de dienstvertrekken gegroepeerd. Aan de Coolsingelzijde zijn de ka mers van den directeur en den adjunct-directeur, alsmede het bureel van de directie. Rechts aan de voorzijde is de afdeeling telegrafie onderge bracht Deze dienst blijft voorloopig nog geves tigd in het oude gebouw, totdat de nieuwe, uit gebreide en zeer gemoderniseerde inrichting klaar zal zijn. In het nieuwe gebouw kunnen evenwel van 's morgens 8 tot 's avopds 8 uur telegrammen afgegeven worden. Rechts, meer naar de Zandstraatzijde, is een groote sorteerzaal voor de vertrekkende post. Behalve groote reeksen van de bekende sorteer- of triëerkosten zijn hier ijzeren, half-ringvormige triöerplaatsen voor de grootere poststukken ge maakt. Een aparte afdeeling is afgeschoten voor de vertrekkende Indische mail. Oude molens. Het Gooi telde in de Oostelijke dorpen des tijds twee oude typische Molens. De eerste is verhuisd naar het openlichtmuseum te Arnhem, de tweede eischt, wil hij behouden worden, drin gend restauratie. Thans heeft „Bloricums Be lang" besloten het oude bouwwerk eventueel me* gemeentesteun te loten restoureeren. De „Huizer-Hoogt". Op „Huizer Hoogt" de schilderachtige N. O. heuvelgroep van het Gooi is het middenstands- woning- en villatjes complex der Bouwmij. Huizen-B 1 aricum gereed gekomen. In totaal is hier voor ongeveer 400.000 in enkele maan den verbouwd. Van het groote 300 woningen tellende bouwplan is voorloopig afgezien. De loonen in het Mijnbedrijf. Bij de contact-commissio voor het mijnbedrijf is thoris ook van de Moderne Nederlandsche, de Prot. Christelijke en de Neutrale mijnwerkers bonden bericht ingekomen, dat zij de voorge stelde loonovereenkomst aanvaarden, zoodat nu alle betrokken vakbonden met de voorgestelde regeling accoord gaan. Staking in de Rotterdamsche haven. Maandagmiddag is een 800-tal bootwerkers zoowel van den linieer- als den rechtei Maas oever in staking gegaan. Over de oorzaak wordt het volgende medegedeeld Eenige weken geleden weigerde een 30-tal hoven-reservisten zich te laten aannemer. Vijf hunner, die dit reeds eerder hadden gedaan, werden gestraft met verwijdering uit de hr.ven reserve, terwijl de werkloozenuitkeering van overigen werd verminderd met het bedrag, waarmede ze verminderd zou zijn. indien zij dien dag hadden gewerkt. De arbeiders rischten ontheffing van deze straffen. Toen hieraan niet werd voldaan, zijn zij in staking gegaan. Hoe weinig er noodig is, om in het havenbe drijf conflicten te doen ontstaan, die zich als een loopend vuur kunnen uitbreiden zegt het N. v. d. D. is te Rotterdam weer gebleken. Het intrekken der boekjes van 8 haven-rescr- visten, van wie geconstateerd was, dat zij zich bij herhaling onttrokken hodden aan de aanmel ding toen er werk voor hen was, heeft ditmaal den bal weer eens aan 't rollen gebracht. Er waren er 26, die zich hieraan hadden schuldig gemaakt, maar de eerstgenoemde acht waren recidivisten, zoodat zij buiten de Haven-Reserve werden gezet, terwijl de anderen er nog met een waarschuwing afkwamen. Ondanks den slechten tijd, ook voor het ha venbedrijf, sloegen zij en anderen evenwel die waarschuwing in den wind en Maandagmorgen werd de eisch gesteld: alle ingetrokken boekjes teruggeven of anders niemand aan 't werk. Het gevolg was echter dat de weigeraars konden heengaan en door verstandiger menschen ver vangen werden, maar hiermee was de zaak niet ten einde. „Na' de federaosie!" was het parool van de weigeraars, want ze wisten wel dat ze daar een willig oor zouden vinden, en die berekening kwam precies uit. Maandagavond reeds was er een vergadering der afd. „Rotterdam" van de Ned. Federatie van Transportarbeiders en dc heer E. Bouwman was uit Amsterdam overgeko men om zijn oratorische talenten ten beste te geven. Een 5-tal eischen was al kant en klaar geformuleerd, een motie waarin besloten werd tot voortzetting en uitbreiding van de staking" werd in een hoerah-stemming aangenomen en de leiding opgedragen aan het bestuur der Fe deratie, bij welke „leiding" de andere haven arbeidersorganisaties zich dan wel zouden mo gen aansluiten. Intusschen bestaat er weinig kans, dat deze van de hun zoo genadiglijk toe gestane gunst gebruik zullen maken, althans de voornaamste, de Centrale Bond, heeft, als wel vanzelf spreekt, reeds voor die eer bedankt. Dinsdagmorgen zou het aantal stakers naar van die zijde beweerd wordt reeds een 1000- tel bedragen hebben, ofschoon erkend wordt dat een poging, om de vasten van de Holland Amerika Lijn tot staken te bewegen, mislukt is. Wel gelukte het in de Rijnhaven het werk op 2 salpeterbooten stop te zetten, alsmede dat op de s.s. „Gaas ter land" en „Edam" aan de San Franciscoloods in de Rijnhaven, terwijl aan een loods der stuwadoorsfirma Frons Swarttouw aan dezelfde kade een 20-tal arbeiders belet werd aan het werk te gaan. Daarentegen zijn aan de aenneemkantoren St. Jobsweg en Maaskade een aantal werklieden aangenomen. Namens de Scheepsvaartvereeniging Zuid is aan 42 hoven- arbeiders hun verwijdering uit de Hoven-Reserve aangezegd. Het conflict in dc steenindustrie. De minister van arbeid heeft op vragen vat» den heer Hanzevoet, lid van de Eerste Kamer, in zake de dreigende uitsluiting in de stecnin- dustric, als volgt geantwoord: „Tot heden is door de bij het conflict in de stcenindustric betrokken partijen geen bemidde ling van ondergeteekende verzocht. Enkele indi- viduecle wenschen in dien geest, welke ten deelc weer werden ingetrokken, kan ondergeteekende niet beschouwen als een verzoek. Niettemin houdt ondergeteekende zich op de hoogte van het verloop van het conflict en heeft hij met partijen reeds een bespreking gehouden. Van een belangrijke stognatie in den woning bouw door gedeeltelijken stilstand der baksteen- productie is vooreerst nog geen sprukc. De on verkochte voorroden van de vorige campagne zijn zoo groot, dat in de behoefte aan bouwstee- nen voor geruimen tijd voorzien is. Afgescheiden daarvan, acht de ondergetee kende het echter in het belang van allen, die bij de baksteenindustrie betrokken zijn, dat de be- drijfsvrede spoedig hersteld wordt. De ondeige teekende is steeds beieid een verzoek om be middeling in overweging te nemen, doch meent het initiatief voor het al of niet toepassen van bemiddeling voorloopig nog aan partijen tc moe ten overlaten. Wel heeft de regeering voorstel len van partijen, die naar haar meening to* werkhervatting bunnen leiden, met den moesten spoed in ernstige overweging genomen." Dc stoking in de Textielindustrie. De stakers, hielden gister te Almelo een col lecte met muziek, waarvoor zij van B. cn W. vergunning hadden ontvangen. Een faillissementsaanvrage. Een matroos had wegens het niet ontvangen van gage een faillissementsaanvrage tegen zijn reederij ingediend. De vraag nu, of men van een proeperatoire beschikking, waarbij de rechtbank het faillisse ment 3 maanden aanhoudt, zooals de rechtbank te Rotterdam in bovengemeld gevel had gedaan, in appèl kan komen, heeft het gerechtshof te 's Grovenhoge in bevestigenden zin beantwoord. Het Hof heeft voor het faillissement van de be trokken, reederii do N. V. Stoomvaartmaatschap pij Gregorin te Rotterdam, uitgesproken. Knoeierijen in het Radiodorp. Nadat het parket uit Utrecht Vrijdag en Za terdag in het Radicdorp opnieuw een onder zoek naai de aldaar vermoedelijk gepleegde knoeierijen heeft ingesteld, is, naar het Hbld. meldt, de aannemer v. Kampen gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Een verdronken redder. Ter hoogte van de Persoonshaven is in de Maar voor Rotterdam het lijk gevonden van den ha venarbeider J. Geutjes, die op 2den Poaschdog verdronk, nadat hij een van een veerboot geval len kind had gered. In kekend water. Te Odoorn (Dr.) is het 2-jarige zoontje van D. B. in kokend water gevallen en aan de gevol gen overleden. Verdronken. Te Noorddijk (Gron.) is de I3-jarigc dochter van C. R. uit Oosterhoogebrug met haar fiets in het Damsterdiep geraakt en verdronken. Schippersvrouw verdronken. Maandagavond half tien geraakte dc 36-jarige schippersvrouw J. M., geb. L.r die met een schuit in de Laakhaven te Den Haag lag, door misstappen van haai schuit te water. Hoe wel door voorbijgangers nog pogingen in het werk werden gesteld om de vrouw te redden, mochten zij hierin niet slagen. Haai lijk werd eenigen tijd daarna opgeheald. De ontboden ge meentelijken geneeskundigen dienst constateer de den dood. Het slachtoffer laat drie nog zeer jeugdige kinderen achter. Aon de gevolgen overleden. Ruim een week geleden reed een bejaarde melkboer met zijn wagentje in de Czaarpeter- straat te Amsterdam op de tramsporen, wat m die breede straat absoluut niet noodig is en wat trouwens ook niet mag. Een tram naderde en gaf signalen. Maar of de man het bellen niet heeft gehoord of wel, dat hij niet spoedig genoeg opzij kon komen, in elk geval, ondanks zijn remmen, kon de trambestuurder een oanrij- ding niet voorkomen. De melkboer was zooda nig verwond, dat hij in het O. L. V. gasthuis moest worden opgenomen. Maandag is hij daar ean de gevolgen overleden. (Hbld.) DE KATHOLIEKE KERK EN HET BURGER LIJKE HUWELIJK. In een gisteravond te Amsterdam voor de Amst. Studenten Vereen, voor Sociale Lezingen en Sociale Studie en voor de Amst. Studenten- club voor Staatkunde gehouden rede heeft het Kamerlid Mr. Bcmans gespreken over het R. K beginsel als band in het politieke leven. Hij be toogde daarin o. a. dat Kerk en Staat elkaar niet behoeven te negecrcn, maai een concor daat moeten sluiten, opdat de belangen nooit in botsing zullen komen. Het Burgerlijk Wetboek gebiedt, dat geen Kerkelijk huwelijk mag worden gesloten, alvo rens het is ingeschreven'in dc registers van den Burgerlijken Stand. De Kerk heeft het dogma van het huwelijk. Zij heeft met dén Burgerlijken Stand niets te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te verbinden. Toch heeft de R. K. kerk zich aan het artikel uit het B. W. onderworpen. Maai^ dc Staat legde haar hiermede een dwoJig op/'welke in strijd was met een goede verhouding tüsschen Kerk en Staat. Hier had de Staat een concordaat moeten voorstellen. De R.-K. keVk zou dan gaanrn be leid zijn geweest mede te werken aan een goe den Burgerlijken Stand b.v. door voor te stellen de priesters ambtenaren van den Burgerlijken Stand te maken. Op die wijze bleef het recht der Kerk onaangetast en zou toch het belang van den Burgerlijken Stand zijn behartigd. Mr. Bomans deelde mede, dat binnenkort de Tweede Kamer een wetsvoorstel zal bereiken, om het bedoelde artikel Van het Burgerlijk Wet boek in dien zin, als het hier wenschelijk heeft genoemd, te wijzigen, zoodat de fout, welke is overgenomen uit de Code Civil, thans kan wor den hersteld. Luchtvaart. Vliegongeluk. Reuter meldt, dat gisteren twee officieren met een legervliegtuig zijn doodgevallen in de buurt von Grant'nam. bij een proefvlucht. Het vliegtuig viel ven een hoogte van honderd voet, botste tegen een telegraafpaal en vloog in brand, waar door het totaal vernield werd. Schermen. NEDERLANDSCHE SCHERMERS NAAR HET BUITENLAND. Onder leiding van den heer A. E. W. de Jong, kapitein der artillerie, gaan eenige Nederland sche schermers haar Frankfort, Wenen en Boe dapest een schermtournee maken om met vel schillende clubs aldaar to trekken en assauts te organiseeren In Boedapest worden van 6 tot 10 Mei de kampioenschappen op sabel van Hongarije ge houden, welke zullen worden bijgewoond, terwijl de Hollanders daar ook in de gelegenheid zijn zich met de sterkste sabelschermers te meten, als men rekent dat Hongarije het land sabel- schermers is. In 1912 toch, op de Olympische spelen te Stockholm, waren in de finale sabel van dc 12 finalisten elf Hongaren. Met het oog op de leering voor de a.s. Olympische spelen is deze tocht dus van groot belang. In alle centrale landen ziet men de komst der Hollanders met belangstelling tegemoet, het geen mede blijkt uit het kosteloos verstiekkon aan de deelnemers van de pas-visa. Deelnemers zijn de hecren kapiteins De Jong, Wirix, Hennv Wynoldy Daniels, Knoops, W. v. d. Mandele, dr. Quartero, Ekkart en Van Wa- geningh. Heden vertrekt de ploeg om op 27 en 28 dezer te Frankfort te schermenop 30 April, 1 en 2 Mei wordt te Wecncn getrokken en van 4 tot 10 Mei wordt tegen Boedopester verecni- gingen gewerkt. In de verschillende staten nemen do hecren ook deel aen assauts de gala. De bedoeling van deze tournee is dot onze schermers onder deskundige leiding hun prac- tijl: zullen vergrooten, de deejnemers zijn niet allen de beste krachten van ons land, doch on der hen bevinden zich meerderen, die de schermsport nog betrekkelijk korten tijd be oefenen. Pacht buffet Rijwielbcrgplaats 100.- 100.- Totoal 2650.— Uitgaven Huur terrein pro memorie Huur opstallen 309. Afschrijving opstallen 500.— Onderhoud terrein, enz. 750.— Opzichter 500.— Verbetering aan terrein, enz. 491.— Onvoorziene uitgaven 100.— Totaal 2650.- Wij stellen u voor, tot de verhuring te be sluiten, zooals is omschreven in het hierbij in ontwerp gaonde besluit. BESCHIKT OVER Letterproef ter beschikking. IS AANVULLINGSAGENDA. Voor de raadsvergadering op Vrijdag a.s. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur en ingebruikgeving van het Sportterrein Birkhoven aan den Bond van Lichamelijke Op voeding, Benoeming stembureaux verkiezing leden van den gemeenteraad. Sportterrein Birkhoven. Betreffende het Sportterrein Birkhoven schrij ven B. en W. aan den Raad In de Raadsvergadering van den 16 Januari 1.1. werd besloten over te gaan tot den aankoop van de op het sportterrein Birkhoven voorko mende opstallen en afheiningen, terwijl in de op dat besluit betrekkelijke toelichting door ons College aan Uwen Raad werd toegezegd, dat nadere voorstellen omtrent de algeheele exploi tatie van dot terrein zouden worden ingediend. Het is ons thans mogelijk,, aan de destijds gp- dane toezegging gevolg te geven. In voormelde toelichting werd vermeld, dat ons College toen- tijds reeds nopens de exploitatie in overleg was getreden met den Amersfoortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding en het is ons dan ook mogen gelukken de gewenschte overeenstem ming te verkrijgen. Ons College heeft zich op het standpunt ge steld, dat de Bond de g-cheele exploitatie ter hand dient te nemen, terwijl hij daartegenover aan de gemeente zal vergoeden de verschuldig de interest over den aankoopsprijs der opstal len, alsmede een zeker bcdrdg als afschrijving daarop, terwijl zoo mogelijk bovendien een huursom voor dc terfeineri zal betaald wor den. ii Het geheele terrein, inclusief de opstallen, ware aan den Bond tot wederopzegging, ingaan de 1 Juli a.s. te verhurenj terwijl aan den Bond uit den aard der zaak het recht dient verleend te worden, een en andFr in onderhuur af te staan. J? Op deze wijze wordt via den Bond aan de ver schillende alhier gevestigde sjrortverecnigingen het gebruik over de bfnoodh'de velden ver leend. Aan den Bond werd door ons verzocht een exploitatierekening omtrent het sportterrein over te leggen. Aon dit verzoëk werdjÊpldaan en deze rekening, zooals zij dorr ons *Werd aangevuld en gewijzigd, luidt als vqlgtr Inkomsten Ensing (trainen) 1200. Voetbalvelden 3C0. Korlbalveldcn 100. Rcclome op schutting, enz. 250. Wedstrijden en demonstraties 600.— Personalia. Als gevolg van de algemecne bezuiniging, ook aan het Rijksopvoedingsgesticht, goot de heer A. Jomon, leeroor aan die inrichting, met 1 Mei den dienst veriatoni De heer Jomon heeft dnn juist 35 jaren dienst, waarvan bijna 32 jaren bij het Rijkstucht- en opvoedingswezen. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. De afdeeling Amersfoort van bovengenoem de vereeniging zal een uitvoering geven op Dinsdag 1 Mei a.s. in Amicitio, onder leiding van den directeur, den heer M. W. Petri. Op gevoerd zal worden het oratorium „Die Apos tel" van Edward Elgar. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer. Lezing Carry van Bruggen. De uitgestelde lezing van mevrouw Carry van Bruggen over „Dc opheffing der Vrouw" zal gehouden worden op Vrijdag 29 dezer, 's avonds 8 uur, in het Loge-gebouw. De Komende Cultuur. „De Komende Cultuur" zal een bijeenkomst houden in „Ons Huis" aan de Kortcgracht 8, waar ds. P. Eldering, uit Rotterdam, zal spreken over „Dc Godsdienst der revolutie en de Revo lutie van den Godsdienst". Hotel „De Spitsheuve 1". Dezer dagen opende de heer G. Dijkman zijn nieuw gebouwd Hotel-pension „De Spitsheuvel" op den berg (vanouds „de Tweede Tol"). Wij nomen eens een kijkje cn konden consta toeren, dat de Berg werkelijk een inrichting is rijk ge worden, die er mag wezen. Het interieur is keu rig ingericht en er voor zijn werkelijk aardige zitjes ttrommestr. 36 Tol. 116 PRIMA IUIHSLAHG Ml SPIRAAL 10.70 per PRIMA GASSLAHS I 0 30 per M. M. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Diefstal van manufacturen. Een 29-jarige winkelier uit Ermelo werd ervan beschuldigd verschillende diefstallen van De cember 1922 tot half Februari 1923 te Amers foort te hebben gepleegd. Beklaagde had rela ties met een zaak aldaar, had daardoor toegang tot do voorraadkelders, en nam, als hij af en toe per motor kwam, een koffer vol lingerie-goede ren en dames-lijfgoed mee. Den 15en Februari had hij weer een groot partijtje meegenomen, toen hij betrapt werd. Alles werd in beslag geno men en proces-verbaal volgde. Als eerste getui ge werd gehoord de eigenaar von de zaak te Amersfoort. Hij had veel zaken gedaan me» beklaagde en had hem toegestaan alleen in de magazijnen te komen. Hij had wel eens op gemerkt. dat beklaagde een koffer bij zich had, maar had daardoor nog geen argwaan gekregen. Zijn bediende waarschuwde hem en hij droeg dezen op eens nauwlettend toezicht te houden. Deze had beklaagde toen betrapt. Ter terecht zitting van hedenmorgen verklaarde de laatste reeds langen tijd eenig wantrpuwen tegen be klaagde gekoesterd te hebben. Op aandringen van zijn patroon had hij zich verdekt in het magazijn opgesteld, en toen gezien dat beklaag de twee malen in het magazijn kwam, en beide keeren met een groote koffer vol goed, als lakens, dameslijfgoed, sokken, kousen, enz. enz. weer heenging. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen, en eischte met het oog op den ernsligen aard van het misdrijf, waar be klaagde gedurende langen tijd misbruik van het vertrouwen heeft gemaakt, een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, met aftrek van pre ventief. De toegevoegde raadsman, mr. Cremer, gaf een schets van beklaagdes leven; hij was eerst militair geweest, had in dienst goed opgepast, huwde en zette een zaak op, die voorloopig goed ging. De malaise miste haar uitwerking echter ook niet op hem, en hij ging failliet. Geholpen door zijn vader begon hij weeT opnieuw. Nu waren oe omstandigheden minder gunstig. Van de weinige winst, die hij op zijn artikelen, die aan scherpe concurrentie onderhevig waren, maakte, moest hij nog een belangrijk deel af staan. De malaise kwam weer, en toen beklaagde steeds dieper zakte en de nood ten slotte zeer hoog steeg, bezweek hij voor de verleiding en nam verschillende dingen weg uit het Amers- foortsche magazijn. De totale waarde hiervan is pl.m. f 500, wat daarvan reeds verdwenen is, zal beklaagde in den loop der toekomst afbeta len. De eigenaar neemt hiermede genoegen; maandelijks zal beklaagde wet afbetalen. Waar beklaagde door de preventieve hechtenis reeds zwaar gestraft is, zijn zaak verloopt geheel, nu zijn vrouw die van zaken deen geen verstand heeft deze drijven moet. Bovendien is deze vrouw lang niet sterk genog dit zware werk vol te houden, zoodat nu reeds den nadeeli- gen invloed op hare gezondheid te be merken is. Spreker legt verscheidene getuig schriften over, die allen een zeer gunstig oor deel over beklaagde en zijn huisgezin geven, en drpng aan op een mildere strafmaat. Uitspraak over een week. Diefstal. De volgende beklaagde was een 43-jarige los se arbeider, zwervende, die ervan beschuldigd werd op den 21sten Februari in een winkel te dezer stede een worst te hebben gestolen. Hij was den winkel ingegaan, had om wat afval ge raagd, en toen hij dit niet gekregen had, ge antwoord, dat hij don maar een worst mee zou nemen. En de daad bij het woord voegende, nam hij inderdaad een worst van een tafel of en ging doormede den winkel uit. Hij word echter spoedig door de politie gegrepen, zonder dot hij nog wat von die worst eten kon, cn hoorde hedonmorgen drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis, tegen zich eischen. De verdediger, mr. den Besten, deelde mede, dot boklaagdc vroeger nooit workeloos was. De malaise echter maakte hem broodeloos, cn hij begon een handeltje, waar hij echter door zijn opvliegendheid cn zenuwachtigheid in het geheel niet geschikt was. Beklaagde hod alhier verschei dene dagen rondgeloopcn, zonder veel eten te nuttigen, cn op dien kouden morgen had hij wot afval gevroogd, door hij niet genoog gehad had, cn toen hij dit niet kreeg, zich zoo driftig ge maakt, dat hij een worst weggenomen had, om zijn honger ten minste tc stellen, cn onder dak te zijn. Spreker verzocht om een kleine straf, terwijl beklaagde om opzending naar een Rijks werkinrichting verzocht. Uitspraak over 8 dogen. Verduistering cn diefstal. Aan den volgenden beklaagde waren drie fei ten ten loste gelegd, n.l. dat hij gold 190) en een fiets zou hebben verduisterd, en tevens dat hij valschhoid van geschrifte in een Rijkspost spaarbankboekje gepleegd had, om den inleg grooter te doen schijnen, don ze werkelijk was. Beklaagde was alhier penningmeester van do uf- decling Amersfoort, van den Nederlandschcn Straatmakersbond geweest en had uit dien hooi de verschillende gelden, ten bedrage van 190, onder zich gehad. Deze heelt hij zich toege ëigend. Voorts had hij een rijwiel gehuurd, cn dat verkocht,~om de opbrengst in eigen zak te steken. Hij woonde bij zijn grootmoeder thuis, cn zou voor deze een bedrog van 100 op dc spaar" bank brengen. Hij bracht toon 10 op de spaar bank, en om nu zijn grootmoeder te doen den ken, dot het er honderd waven, plootste hij er een nulletje op, wat natuurlijk valschhcid in geschrifte was. Beklaagde erkende alles; dit laatste had hij ge daan om den Straatmakersbond te kunnen be talen. Hij had zich erin gewerkt, toen geprobeerd zich eruit te redden, maar geraakte er integen deel hoe langer hoe dieper in. Als eerste getuige werd gehoord de rijwiel handelaar van hier die de bekentenis van be klaagde bevestigde, evenals de volgende getui ge, degene, die het rijwiel von beklaagde ge kocht had. Tot slot werd gehoord de adjunct-commies der Posterijen tc dezer plaatse, die als deskun dige gedagvaard was. Het had het bewuste boekje aan beklaagde indertijd uitgereikt; later had hij de vervalsching ontdekt. De mogelijk heid was niet uitgesloten, dat beklaagde hier door in plaats van 10, 100 uitbetaald zou hebben gekregen. Do Officier van Justitie verzocht opschorsing van de zaak tot de derde getuige, het bestuurs lid van den Straatmakersbond gehoord was. De zaak werd uitgesteld tot over een week. Bekeurd. Terzake overtreding van den trekhondenwet is tegen een persoon proces-verbaol opgemaakt. SE3S 'S Haematogen Versterkend. Bloedvoriueiid. Wekt ilcn eetlust op. Alom verkrijgbaar A t 3.50 per II. AGENDA; Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Museum Flehite. R K. Openbare leeszaal. Leeszaal Handelsregister. Arnhemscheweg 23. Vrijdagavond 8—9 uur. l'heosophischc Biblio theek. Laantje 3. 23—28 April. Gebouw „Necofa" Amersf. Winkeliers Beurs. BURGERLIJKE STAND van 25 April 1923. Geboren Johanna Maria, d. v. Willem Ma- rinus Cornelis Stolwerk en Gcrarda van Baar- dewijk Johonna Gijsbertha, d. v. Hendrik Ble- ijenherg en Gijsbertha VaarkampJohanna, d. v. Jacob Jan Pureveen en Johanna Veenendaal; Johan, z. v. Coenraad van Nieuwcnhuizen cn Everorda Arnolda van BekkumJozeph, z. v. Hijman de Vries en Sara HammeAris Lam- bertus, z. v. Gijsbert de Bruin cn Hcndrika Borst OverledenTheodora van Nimwegen, oud 80 jaar, ongehuwd. Gevonden voorwerpen. Een knipbuigtang. Rechthebbenden kunnen zich tot het verkrijgen van inlichtingen ten po- litiebureele vervoegen. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in dep morgen van 25 April (92 Verwachting tot den avond van 26 April Krachtige tot stormachtige later ufneincr.de Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk veel zach ter. W i e 1 r ij d e r s. Fietslantaarn aansteken 7.45 uur. tf 1 S S E 9, U <5* F. K X E Off. Not- N?i®t Off. Not 24 April 25 April *23 12 uur onden 1J.8*} l orlljn0/10->7 ".0080} Pain* 17.10 17.17} r 83ol. 15.174 wi 9erland46 40 iC62} Weenen 00037 u.0Ö&7 Copenhagen 48.25 43.25 Christian ia 45.45 45 45 Stockholm 6S.3."> 0S35 New-York i55T/e -.65T/j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 7