FBT9GUF1E LEOPOLD. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. Carmen's Nederlaag. "JTSS" AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" ZT™ De Staatscourant van 26 April bevat o.n. de volgende Kon. besluiten op aanvraag eervol gepensionneerd wegens, in verband met zijn leeftijd, niet meer ten volle geschikt zijn /oor de waarneming van zijn dienst de luitenant-kolonel G. D. A. Schreudèr, commandant der 3e divisie marechaussee er benoemd tot commandant der 5e divisie de ma joor D. A. Eekhout, van de Te divisie; overgeplaatst bij dc Te divivic marechaussee dc Te luitenant H. G. van Evcrdingen, van het 2e reg. huzaren; op aanvrage eervol gepensionneerd dc kapi tein J. M. van den Oudendijk Pieterse, van het Tie reg. infanterie en hij benoemd tot reserve- o.ficier bij dat regiment; verleend dc eere-medaille der Oranje Nas- sauorde in zilver met de gekruiste zwaarden non den adjudant-onderofficier G. de Hoop, var het 5e reg. inf.; in brons aan den rijks-werkman P. J. de Paauw, van de militaire bakkerij te 's Grovenhage; op verzoek eervol ontslagen de Ie luit. op non-activiteit W. J. Maalstced, van dc artille rie en hij benoemd tot reserve-luitenant bij de pontonniers en torpedisten; benoemd tot ridder-grootkruis in de Oranje- Nossau-orde mr. A. M. D. baron Swecrts de Landas Wyborgh, gezant te Stockholm; op verzoek eervol ontslagen mei dank als lid der Staatscommissie voor de hooge water standen in verband met de afsluiting van dc Zuiderzee W. K. Behrcas, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; eervol ontslagen uit den zeedienst met levens lang pensioen wegens lichaamsgebreken de of- ficier-machinest Te kl. H. Schneider en bevor derd tot officier-machinist Te klasse die der 2e klasse E. I. J. Nondorff. DE AMSTERDAMSCHE BELASTING VERLAGING. Wanneer de aan den Ruad van Amsterdam voorgestelde verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfcr der gemeentelijke inkomstenbelas ting van 0,75 op 0,675 door den Raad, waar- aon niet wordt getwijfeld, zal worden aange nomen zal, naar het Hbld. becijfert, een per centage van het bruto inkomen van een gezin, bestaande uit man, vrouw- en twee kinderen, aldus zijnde percentages genomen van het bruto inkomen, en een aftrek van 1100, voor noodzakelijk levensonderhoud. Belastbaar Bruto Te betalen inkomen inkomen percentage. 100,000 101,100 11,61 50,000 51,100 11,07 30,000 31,100 10,44 20,000 21,100 9,63 I5,0C0 16,100 8,09 12,000 13.100 8.10 10,000 11,100 7,47 8,000 9,100 6,84 5,000 6,100 5,76 4,000 5,100 5,40 3,000 4,100 4,86 2,500 3,600 4,50 2,000 3,100 4,14 1,500 2,600 3,60 1,000 2,100 2,88 500 1,600 I "la 400 1,500 1,35 300 1,400 IV» 200 1,300 0,675 r. 100 1,200 "Ito SPOORWEGEN EN POSTERIJEN EN DE ZOMERTIJD. Naar wij vernemen zal de invoering van den zomertijd reeds in Juni ernstigen en moeilijken administratieven arbeid veroorzaken bij het met de regeling der internationale aansluitingen be laste personeel van spoorwegen en posterijen. Het avontuur van den heer Braat brengt ern stiger en gecompliceerder moeilijkheden mede, dan de leek in staat is te overzien. GEEN VERDERE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De „Residentiebode" verspreidde in Maart het bericht, dat de looneo van het spoorweg personeel met ingang van I Januari 1924 met '10 pCt. zouden worden verlaagd. Naar aanlei ding van een vraag van het „Seinlicht", orgaan van den Prot. Christ. Bond voor Spooi- en Tramwegpersoneel, deelt eerstgenoemd blad in haar nummer van 2T April mede, dat zij haor bericht staande houdt. Het hoofdbestuur van St. Raphael heeft in lichtingen ingewonnen bij dc directie der Ned. Spoorwegen, welke meedeelde, dat het „Rsb."- bericht, inderdaad uit dc lucht gegrepen, was en bij haar momenteel zelfs geen plannen tot loonsverlaging in overweging zijn. Een nieuwe Autoweg AmsterdamDen Haag? Naar aanlcidjng van den aanvraag om con- sessie van den heer S. ten Bokkel Huinink voor den aanleg van een autoweg AmsterdamDen Haag, kan de „Tel." mcdedeelen, d<?t dit plan een direct gevolg is van de drooglegging van de Westeinderplas bij Aalsmeer, welke een oppe.- vlakte van 800 H.A. beslaat, waarmede binnen kort een aanvang wordt gemaakt. De droog te leggen grond is van uitstekende kwaliteit en de voorbereidende werkzaamheden zullen onge veer anderhalf jaar duren. Men stelt zich voor met September met het aanleggen van dijken enz. te beginnen. Honderden werkloozcn zullen oenige jaren werk vinden in dit bedrijf, dat nan men hoopt, aan het einde van T926 gereed zal zijn. Men stelt zich voor het land te verdeelen. „volgens moderne opvattingen". Uitgezonderd tien of twaalf groote boerderijen, die elk om streeks 30 H.A. bouwgrond krijgen, zal de pol der worden verdeeld in stukjes van ongeveer een halve H.A. Op elk perceel wordt een huis je gezet en men neemt aan, dat de afmetingen van de stukken grond zoodanig zijn, dat kleine boeren en tuinders hun land zelf zullen kunnen bewerken. Toen eenmaal vaststond, dat deze droogma kingsplannen ten uitvoer zouden worden ge bracht, is het plan ontstaan een nieuwen ver keersweg tusschen Amsterdam en Den Haag aan te leggen, welke wellicht ook naar Rotter- dom zal worden doorgetrokken. Aan den aanleg van een dcrgelijken weg zijn, zooals vanzelf spreekt, groote voordeden ver bonden voor automobilisten, zoowel als voor de tuinders en de landbouwers in de gcheele streek. De autoweg, zooals men zich dien thans voor stelt en waarvoor de onderhandelingen met ver schillende officieele lichamen zijn geopend, zal een „non-slipping" betonwerk hebben en min stens twintig meter breed zijn, en zal zoodanig worden geconstrueerd, dat verkeer met de zwaar ste lastauto's mogelijk zal zijn. Indien de onderhandelingen een vlot verloop hebben, en het is onwaarschijnlijk, dat zich on overkomelijke bezwaren zullen voordoen, kan over twee jaar ongeveer het autoverkeer over dezen weg plaats hebben. Bij Amsterdam te beginnen zal de weg eerst gaan in de richting Aalsmeer, waarbij een com binatie met „Schiphol" niet onmogelijk is. Van Aalsmeer zal de weg waarschijnlijk den Noordelijken afsluitdijk van den nog droog te leggen polder volgen. Van Leimuiden en Leiden bereikt de nieuwe autobaan dan 's-Gravcnhage. Wat de financieele kwesties in deze oangele- geheid betreft, men zal deze trachten zóó op te lossen, dot een hinderlijk tollcnstelsel vermeden wordt. Hiertoe zal men slechts in het uiterste geval zijn toevlucht nemen. De Ned. Vliegtirigenfobriek cn Rotterdam. Bij de besprekingen die hebben plaats gehad tusschen den vertegenwoordiger van de N.V. Ncd. Vliegtuigenfobriek en het gemeentebestuur van Rotterdam is gebleken, dat de vennoot schap er overwegend bezwaar tegen heeft, om den termijn van erfpacht der terreinen aan de Waalhoven, waarop de vennootschap haar fa briek zal bouwen, van 75 jaar terug te brengen tot 25 jaar. Zij acht alsdan overbrenging van haar bedrijf naar Rotterdam uitgesloten. Wel heeft zij er zich occoord mee verklaard, dot die termijn tot hoogstens 50 jaar wordt ingekort. Het college van B. en W. stellen daarom voor, gezien het groote belang voor de ontwikkeling van het vliegwezen te Rotterdam aan de voorge nomen vestiging verbonden, aan den wensen der vennootschap tegemoet te komen en den termijn van erfpacht op 50 jaar te stellen. Schadeloosstelling door water verontreiniging. Men schrijft uit Gorinchem, d.d. 24 April: Van verschillende zijden hoorde men sedert een paar jaren zeer groote klachten over veront reiniging van het water der Linge, Merwede- kanaal en Kanaal van Steenenhoek. De pachters van het vischwater dezer stroomen leden grob'.e schade door de vergiftiging der visschcn; groote en kleine visch cn zelfs paling kwamen dood non de oppervlakte van het water. De verontreiniging geschiedt door de suikerfabriek „Hollandia" te Gorinchem en ving aan in den zomer van T921, tengevolge de toepassing van het systeem „Stef- fen" tot het ontsuikeren van de meiassen, waar van dc afval in de Linge gevoerd wordt. Nadat de heer Van Zadelhoff in de Tweede Kamer de vraag aon den Minister van Landbouw enz. had gesteld of de pachters van genoemde vischwatcren niet schadeloos moesten gesteld worden, voor de vergiftiging der visschen, werd door dr. Lovink, voorzitter van den Visscherij- raad verklaard, dat de bedoelde schade door de suikerfabriek veroorzaakt, zeer groot was. Her haalde malen verzochten de pachters aan de Centrale Suiker Maatschappij de schade te re gelen, doch de Maatsohappij wilde hun niet tege moet komen, waarop de Minister van Landbouw, enz. met de Centrale Suiker Maatschappij over een kwam, dat de schade bij arbitrage zou wor den vastgesteld. Dc Minister benoemde tot voor zitter der arbitrage-commissie den heer P. van Brakcl, visscherijopzichtcr Ie kl. te Dordrecht, r'e Centrale Suiker Mpij. tot arbiter dr. S. Biegel te Gorinchem, terwijl de pochters van het visch water den heer T. H. Ccelen, voorzitter der afd. Gorinchem e. o. der zoetwatervisscherij van de Heide Maatschappij, als arbiter benoemde. Deze arbiters hebben met partijen het terrein in oogenschouw genomen, de verklaringen van een aantal getuigen gehoord en na verdediging van mr. Vonkenberg werd bij vonnis van 22 Maart j.l. de Centrale Suiker Maatschappij ver oordeeld tot betaling der schade en kosten tot 'een bedrag van 6886.40. De waterverontreiniging zal echter nog door gaan. DE NEDERL. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Jaarverslog. Verschenen is het 120 pagina's tellende jaar verslag der Nederlandsche Vereeniging over I92I/T922. Omtrent het ledental wordt medegedeeld, dat de gestadige gToei, waarop in het vorige ver slag kan worden gewezen, zich ook gedurende 1921 voortzette. Het jaar 1922 gaf eenigen 'cruggang te zien, die evenwel nog bleef be neden den groei van 1921. Telde de organisatie op T Januari T921 20784 leden, op T Januari T922 was dit aantal 23223, een vooruitgang dus van 2439 leden. I Januari T923 was het ledental 21754, zoo dat de netto-ledenwinst over het verslag-tjjdvok toch nog 970 bedroeg. Na hoofdstukken over de leiding en de ge houden gewone- en buitengewone algemcene vergaderingen, volgt een hoofdstuk over dc or ganisatie in den algemeenen strijd der vakbe weging, waaruit blijkt, dat de N. V. bleef aan gesloten bij het N V. V., de I. T. F. cn het 1. V. V. en een werkzaam aandeel in de actie dier organen heeft gehad. Voorts wordt er in medegedeeld, dat de volgcndo olgemeene ver gadering een beslissing zal nemen over een rapport, waarin de mogelijkheid en wensche- lijkheid van nauwer organisatorisch verband tusschen den Centralen Bond "Van Transportar beiders en de Ncd. Ver. wordt nagegaan. Een beschouwing over do verhouding tot re geering en spoorwegdirectie wordt gevolgd door een zeer uitvoerig overzicht van de voor het spoorwegpersoneel gevoerde acties cn de ver houding tot de andere spoorwegorganisaties. Onder het hoofd „de dienst- en rusttijden" wordt de lange lijdensgeschiedenis behandeld, alvorens de toezegging kon worden verkregen, dat de 8-urige arbeidsdag zou worden bena derd. Vervolgens wordt een relaas geleverd van de kwestie der loonsverlaging, waarvan de in houd bekend mag geacht worden. Omtrent de pensioenregeling releveert het verslag wat ten aanzien van deze materie in het verslagtijdperk is geschied met het gevolg, dat thans een wetsontwerp bij de Regeering aan hangig is, waarin inderdaad verbeteringen van beteekenis inzake de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel zijn neergelegd. Ook bij de invoering van de wachtgeldrege ling heeft de N. V. blijkens het verslag haar taak gedaan. Voor verschillende personeelgrocpen werd door de Ned. Ver. in den Loonraad opgetreden met meer of minder succes, terwijl verder ook andere zaken ter bevoegder plaatse werden be handeld. Het hoofdstuk over dc actie van het Tram wegpersoneel beslaat een behoorlijk gedeelte van het verslag. Onder de titels de pensioenregeling, het R. D. V., de loonregeling, dc loonsverlaging, de nieuwe dienst- en rusttijden-regeling en de tramwcgexploitotie worden de belangrijkste werkzaamheden voor het tramwegpersoneel weergegeven. Nog' moge hiervan worden vernield, dat voor het personeel van do R. E. T. M., H. T. M., O. G. en L T. M. bevredigende pensioen-rege lingen tot stand kwam, bij dc eerste maat schappij vrucht nog van de staking in T9I9. Na nog enkele hoofdstukken over onderdee- lcn van het werk der N. V. volgt de conclusie waarin o.n. wordt gezegd „In 1924 zullen we hoogstwaarschijnlijk weer komen te staan voor een nieuwen aanval over de geheele linie. We hebben nog* den tijd om ons gereed te maken. Laten we beginnen, nu reeds, oni de situ atie precies te zien zooals zc is. De tijd is voorbij, dat, onder een gunstige conjunctuur, handigheid cn welbespraaktheid van onderhandelende bestuursleden verslechte ringen van ernstigen aard konden afweren, laat staan dat zij thans verbeteringen zouden kunnen verkrijgen. Er zal, wanneer er geen bijzondere wijzigin gen in de wereldsituatie komen, cn dc aanvol in T924 losbreekt gestreden moeten worden om verslechteringen tegen te houden. Gestreden door het personeel zelfdood werk e I ij k, door toepassing van zijn macht srn iddclen van verzet. Ten slotte kan uit het financieel verslag nog worden medegedeeld, dot het bondsvermogen, dat op 31 December T920 80.388.09 br- drocg, tijdens het verslagtijdperk is gestegen met 220.391, 69 en dus op 31 December 1922 300.779.78 bedroeg. Moed, Beleid en Trouw. Verschenen is het 33ste jaarverslag van de vereeniging onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw", waaraan ontleend wordt, dat de vereeniging met bezorgdheid melding maakt, dot in het afgeloopen jaar verscheidene loden luin lidmaatschap opzegden; ook door overlijden ver loor de Vereeniging menig lid. Toch kunnen wij, niettegenstaande deze ongunstige omstandighe den, met voldoening vermelden, donk zij een nog belangrijk kassaldo, kon worden voldaan aan de aanvragen om steun in alle gevallen, waarin die steun noodig bleek. Dc Staking in de Rolterdamsche hoven geëindigd. De stakende havenarbeiders te Rotterdam heb ben zich gistermorgen weer aan dc aan- neemlokalcn aangemeld, ondanks de gister in de vergadering van de Federatie van transport arbeiders aangenomen motie, waarbij intrekking van het ontslag der havenreservisten werd gc- eischt Wel is getracht, aan de oonneemlokolcn deze motie nog aan de directie der havenreserve over te reiken, doch toen elk onderhoud gewei gerd werd, hebben aan den rcchter-Maasoevcr ongeveer 1200 en aan den linker-Maasoever 800 man zich laten besteken. Dc staking in de textielindustdie. Men meldt ons uit AlmeloIn den stand van de staking was ook gistermorgen geen wijziging gekomen. De Bonden van textiel arbeiders hebben meermalen vergaderd ter be paling van hun houding, doch konden door het groote aantal ongeorganiseerden niet tot een besluit komen. Voor een bemiddelingspoging door een der leden van het dagelijksch bestuur der gemeente achten beide partijen het oogen- blik niet geschikt. Het laat zich aanzien, dat de staking spoedig zal eindigen. De Zuid-Hollondschc Crcdietvereeniging. De Haogsche rechtbank heeft gister bij ver vroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen den 60-jarigen W. J. J. A. T., vroeger directeur van de Zuid-Hollondsche Credietverccniging, thans gedetineerd. De rechtbank verklaarde het in de eerste plaats aon den bekl. ten laste gelegde, n.l. do bedriegelijke bankbreuk, bewezen en veroor deelde hem te dier zake tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hech tenis van 6 October T922 af. Ten aanzien van het tweede ten laste gelegde feit achtte de rechtbank bewezen, dat de in het jaarverslag over T92I opgenomen balans on waar was, overeenkomstig het in de dogvaar- ding gestelde, doch niet bewezen, dat de bekl. op de wijze zoools hij heeft gehandeld, die ba lans opzettelijk heeft openbaar gemaakt. De toezending van de balans toch werd beperkt tot een kring van belanghebbenden. De rechtbank sprok den bekl. daarom vrij van het ten laste gelegde openbaar maken of doen openbaar maken van een onware balans. Het O. M. had vcroordecling gevraagd we gens beide feiten tot 2 jaar gevangenisstraf. Verdediger was mr. Rolandus Hagedoorn. Dc smulpartij van Jumin. De rechtbank te Zutphcn bevestigde het von nis van den kantonrechter te Deventer, waar bij drie leden vun de firma Jamin wegens ovcr- li- ding der loterijwet zijn veroordeeld tot 10 boUe subs. 10 dogen hechtenis. F. J. S. tc Zutphcn, filiaalhoudster vnn de firma Jamin, werd wegens overtreding der lo terijwet eveneens tot 10 boete of 10 dogen hechtenis veroordeeld. Bedriegelijke bankbreuk. Voor dc Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht een koopman, be schuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Een drietal jaren geleden, toen hij in staat van fail lissement verkeerde, wns hij met 1400 uit zijn zaak naar Belgie gevlucht. Toen hij kort ge leden in Nederland terugkeerde, werd hij ge arresteerd. Bekl. bekende. Het O. M. vond het feit zeer ernstig cn cischte 10 moonden gevan genisstraf met aftrek van 14 dagen preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Hermon Keyzer pleitte ccn voorwaardelijke veroordccling. Ordeverstoring. Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de zoek tegen een tweetal mannen, dio op 21 Sept. j.l. vonaf dc publieke tribune dc orde verstoord zouden hebben van een rechtzitting van de Vierde Kamer der Rechtbank. Het Hof sprak den een vrij en veroordeelde den ander tot 5 boete, subs. 1 dag hechtenis. Door dc Zesde Kamer der Rechtbank waren beiden vrij gesproken. Volsche bankbiljetten. Te Aken is een man aangehouden, die tweo slecht nagemaakte Nederlandsche bankbiljetten van 25 poogde uit tc geven. Ecnige van zulke biljetten, daar reeds in omloop gebracht, wer den in beslag genomen. Deze zouden zijn uitge geven door zekeren M. uit Bonn, die nu door de Duitschc cn Nederlandsche recherche in zijn woonplaats wordt gezocht. Het namaken von ccn uitvinding. Een firma te Arnhem had zich het oclioo!- rccht verzekerd van een toestel om bierleidin gen schoon te maken. Het toestelletje is buiten gewoon eenvoudig en kan gemakkelijk worden nagemaakt. Een gewezen knecht der fhma, R. v d. V., vestigde zich te Rotterdam, vervaar digde zulk een toestelletje en exploiteerde dc zaak voor zich zelf. Hij ging met het toestel bij caféhouders aan huis en reinigde tegen een billijk tarief hun bierleidingen. De Centrole Re cherche maakte een eind aan dit winstgevend zaakje. Er werd proces-verbaal tegen v. d. V. opgemaakt en het imitatietoestel werd in be slag genomen. Waarschuwing. De commissaris van politic te Delft, geeft bi overweging, olvorens in handelsrelatie te treden met de N. V. Woningbouwonderneming Ons Huis, gevestigd to s-Gravenhage, Rijswijksche- weg 259, welke N. V. zich ten doel stelt het bouwen, koopen en verhuren van woningen voor den middenstand, of met den directeur Joseph Brussé, bouwkundige 42 janr, wonende Kikker straat Ta te 's-Gravenhage, zich om inlichtingen te wenden tot de afdceling recherche aan het bureau van politie te Delft. De inbraak in het postkantoor te Stccnwijk. Voor de raadselachtige inbraak ten postkan tore te Steen wijk wordt thans een oplossing gezocht in het Noorden, meldt het Hbld. Uit Barnfloir en Barger-Composcum zijn reeds twee verdachten gevankelijk naar Heerenveen over gebracht. Thans is ook een schocnhondelaar uit Ter Apel gearresteerd. Bij hem is als kost ganger geweest de gearresteerde uit Barnflair, die als opperman te Stecnwijk bij het nieuwe postkantooi werkzaam is geweest, toen een sleutel van de safe op onverklaarbare wijze is verdwenen. Deze opperman leefde den laatsten tijd heel royaal. Bcrooving te Rotterdam. Een Duitscher is in een pand aan den Toerijs- fuin te Rotterdam beroofd van een portefeuille, inhoudende 900, TOO Belgische francs cn 3 Belgische cheques, te zanten een waarde verte genwoordigend von 44500. Dc portefeuille werd uit dc Rotte opgevischt. In verbond met deze berooving is gearresteerd de 29-jurige vrouw J. T. F. 't LA&NTJE 3. door C. N. cn A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. 82 „En in mijn auto zoudt u twee chauffeurs hebben. Zouden wij met ons beiden en uw Ier- sche kamenier cn uw zwarte kat niet voldoende zijn om voor u te zorgen?" „U bent geen echte chauffeur," zeide Angela. „Ik heb officieel proeven van bekwaamheid afgelegd. En al zeg ik het zelf, ik ben een van de beste chauffeurs, die u in California zoudt kunnen vinden." Angela schudde haar hoofd- „U amuseert mij, omdat u zoo heel, heel anders bent dan alle andere mannen, die ik tot nog toe ontmoet heb, maar, ik ben bang, dat ik u niet als mijn chauffeur zal kunnen engagecren." „Ook niet, als ik u eerste klas getuigen kon geven, madame?" „Noem mij toch niet „madame"!" herinnerde Angela hem. „Het is te realistisch, zoogenaam de chauffeurl" „Ik noem u achter uw rug „Engel". U kunt niet zeggen, dot u geen engel wilt zijn, omdat dat ongodsdienstig zijn zou." „Toen ik nog een heel klein kind was, speelde ik dikwijls engeltje," zeide Angela, recht voor zich uitstarend. „Het bed was de hemel. De kussens en lakens waren witte wolken, die om mij heen dieven. Ik kon niij erin begraven. Ik deed alsof ik overdag als kind vermomd wrs, maar de deur der droomen liet mij in den he mel." „Dat gebeurt meestal," prevelde Nick, om dan hardop voort tc gaan: „Als u het toen zoo dikwijls gespeeld hebt, zoudt u het dan nu ook niet een poosje wilen probeeren? Doen alsof ik u in mijn auto meennemen zal, cfan zal ik u een paar dingen vertellen, die ons zullen overko men." „Dat zal wel geen kwaad kunnen voor een paar minuten." Angela vroeg zich af, of zij met den woudmcnsch flirtte. Maar nen. Geen quaes- tie van. Zij flirtte nooit, zelfs niet met de man nen van haar eigen wereld, zooals de meeste vrouwen, die zij kende, deden. Dit was geen flirten. Het was alleen spelen en hem ook een beetje „doen alsof" laten spelen. „Wat zou ons overkomen?" vroeg zij „Moeten we beginnen met wat er nog over is van den dag van heden of met morgen?" „Ik houd niet van de dingen tot morgen uit te stellen als zij prettig zijn." „Ik ook, en dit zou prettig zijn. Wanneer u alles wat u van de Missie-herberg gezien hadt wat u zien wilde, dan zou ik u langs de Magno lia Avenue rijden, die ingesloten is door die palmen in grijze rokken. Als u die afrijdt, lijkt het net een hooge, grijze muur in een fort met bosjes groen boven op en rozen erover heen ge strooid. We zouden den Mount Rabidoux oprij den, die een golvenden, kronkelenden weg naar den top heeft, waar een van de oude Missie- klokken is en een kruis en een gedenksteen ter herinnering aan den besten pater van allemaal, Juniperra Serra. De Rabidoux is een ven die gele woestijnbergen, de grootste van alle, inet een uitzicht op Riverside en mijlenlange sinaas appelplantages als een grooten teen aan den voet. We zouden daar een tijdje gaan zitten en ik zou u een verhaal vertellen van generaal Fie- mont. Dan zouden we verder rijden naar Rcd- lands en het park met de villa's van de million- nuirs gaan bekijken." „Ik vind de huisjes van de gelieven veel mooier." „Heusch? Zoudt u er zoo een liever voor u zelf willen hebben?" „O, ja, ja!" Maar zij brak dien draad gauw af. „Ga verder. Wat zouden we daarna doen?" „O, eerst naar een sinaasoppelpakkerij, wat buitengewoon interessant is, vooral hoe de ge kneusde appelen eruit gehaald worden. Ieder een, die wil, kan er een kist uitgezochte appelen bestellen, ieder afzonderlijk gewikkeld in papier met den naam van een dame en een vers te ha- rer cere erop gedrukt. Wanneer u die pakkerij gezien hadt, zou ik u teuigrijden naai Los An geles, waar we na het donker zouden aankomen. Maar ik heb een zoeklicht op mijn auto als van een slagschipde naam ervan is ol genoeg om den weg te verlichten. Ik heb het fright Angel genoemd." Hij hield een halve seconde opmaar al mocht de analogie iets voor haar beteekenen, zij wilde niet, dot hij het wist. „En dan vroeg zij „Don wanneer u genoeg gezien hebt von Los Angeles zou ik u vragen uw kamenier te zeggen de koffers te pakken. En ik zou met u op reis gaan voor goed. Ik bedoel u cn de kamenier en de kat en Billy. Billy is dc an dere chauffeur. Ik zou u naar Santa Barbara brengen." „Dat is een der plaotsen van mijn program ma." „En Monterey „Ook ol. Maar ik wil ook naar den /osemitc. Daar kunt u mij niet brengen met uw auto." „Ik zou u te paard kunnen rondleidenik heb langer met paarden dan met auto's omgegaan. En ik ken /osemitc Ik ben eens gewond ge weest door een soort ongeluk, ten gevolge waarvan ik een tijd lang niet kon werken. Toen heb ik een tijd in de IJosemite Valley doorge bracht. Ik had er al zoo lang naor toe gewild. Het was grootsch. Maar het zou hemelsch zijn het nog eens te zien met met een engel Angela streek met haar vingers langs het stalen borduurwerk von een grijs suède-tnschjc, dat op tafel lng. Zij had dat een paar dogen tevoren gekocht als plaatsvervangster voor de gouden tasch, die op dot oogenblik taboe was voor gebruik in het openbaar. Zij was blij, dat de woudmensch niet wist en nooit weten zou, dat zij heimelijk zijn gouden tasch teruggekocht had. Als hij het ontdekte, zou het misschien zijn beurt zijn om verkeerd te begrijpen. „Hoe raakte u gewond vroeg zij, om het gesprek van engelen af te leiden. „Het wos bij een brand," zeide Nick. „O I Op uw ranch „Neen. In San Francisco." Haar belangstelling werd grooter. „Bij den grooten brand „Ja." „Woonde u toen in San Froncisco „Neen. Ik ging er juist heen." „Ik geloof, dat ik het al begrijp. U ging op zettelijk, om te helpen „Ik vond, dat iedereen behoorde te doen wat hij kon. Ik kon niet veel doen. Willen we ver der gaan met „alsof"? „U praat niet graag over uw goede daden." „O, goede daden Ik praat niet graag over mezelf, wanneer er betere dingen zijn om over tc praten. Ik zou een prachligen toer in den Yosernith met u kunnen maken. U zoudt niet langs de gewone wegen reizen. Ik zou u heel bijzondere dingen kunnen loten zien en u zoudt dc beste pony van Culifomië krijgen. Ik zou tien jaar van mijn leven geven om u de Big Trees te lo ten zien. Op andere plekken zijn ook heele mooiehet Santa Cruz-bosch bijvoorbeeld is prachtig. Maar ik bedoel de Mariposa Big Trees in den yoscmite. We zouden op een dog vroeg wegrijden von Wnwonn ener tot zonsondergang blijven. U kunt u niet voorstellen wat een zons ondergang is tusschen de reusachtige Sequoia's met het roode licht, dat als een regen van ro- bijnkleurige sterren door de takken valt. En die takken zijn God's eigen architectuur. Ik geloof niet, dat u ooit een kathedraal gezien zult heb ben, die daarmede te vergelijken is, omdat die eenvoudig niet bestaat. Den geheelen dog zoudt u in' het bosch blijven. Ik zou plaatsen voor u vinden om te lunchen cn te dineeren en de eekhorentjes zouden u komen helpen eten." „Het lijkt heel aardig," zeide Angela, betoo- verd door het beeld. „Het zou het heerlijkste zijn, dat ooit ge beuren kan. Maar „heerlijk" is er nog geen goed genoeg woord voor. Kon het geen werkelijkheid worden Denk nog een goed na, met uw kat en uw Kate en uw gids U hebt mij een „vriend in nood" genoemd. Kan ik niet uw gids in nood zijn? U moet voor het dal toch een gids heb ben. Waarom mij dan niet „We kennen elkaar pas zoo kort." (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5