SPORTNIEUWS STADSNIEUWS DruxkerijMELCHIOR breestraat 22 - tel 62 BROCHURES - - - heer Sesseler onder hartelijke toespraken vele bewijzen van sympathie werden geschonken, die ervan getuigden hoe noode men hem zag vertrekken. De hoofdconducteur Jansse, die na mens hei treinpersoneel sprak, zeide, dot als men onder het personeel een stemming had ge houden, dit zeker zou hebben uitgesproken, dat hij moest blijven. De heer Sesseler dankte geroerd voor de vele bewijzen van vriendschap. Het personeel had in de 5 jaren, dat het onder hem gediend Kad, zooveel toewijding getoond, dat het hem moge lijk was op een redelijke wijze den dienst te doen funclionnecien, zij het dan niet heelemaal tot voldoening der directie. Met dc beste wen- schen voor zijn opvolger, den heer Droste, die moeilijke tijden tegemoet gaat, besloot de scheidende chef. Ontslag van.P .T. T.-personecl. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ter Hall, heeft den Ministci van Waterstaat de volgende vragen gesteld: T. Is het den Minister bekend, dat bij aanschrij vingen van den waarnemend directeur-generaal der posterijen en telegrafie, gedateerd o.a. 29 Maart en 3 April j.l., aan vele ambtenaren bij het Steatsbedrijf der posterijen, telegrafie cn telefonie werd ter kennis gebracht, dat met in gang van 7 Juli a.s. het afvloeiingssystcem op hen za! worden toegepast cn zij voor eervol ont slag, hetzij met pensioen, hetzij met op wacht geldstelling, zouden worden in aanmerking ge bracht? 2. Zoo ja, is don aan alle ambtenaren bij ge noemd Staatsbedrijf, die met ingang van I Juli a.s. den 62-jarigen leeftijd hebben bereikt, aan zegging geschied, dat zij voor eervol ontslag zullen worden voorgedragen of, zoo neen, voor wie is hierop dan een uitzondering gemaakt? 3. Heeft de Minister er kennis van, dat vele der bovengenoemde ambtenaren zich nog vol doende krachtig gevoelen hun diensten aan hel Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefo nie te wijden en kan aan dezulken indien zij zulks kenbaar maken uit hoofde van hun financieelen toestand nog eenigen tijd worden vergund meergenoemd Staatsbedrijf nog eenigen tijd te dienen? 4. Zou de Minister het niet billijk achten om den enkelvoudigen telegreafdirccteuren en den directeuren van den vereenigden dienst, indien dezen, in tegenstelling met de enkelvoudige post directeuren, niet in aanmerking zouden kunnen wordeh gebracht voor wachtgeld, een gratifica tie, gelijkstaande met drie maanden salaris, te verleenen? 5. Kan de Minister gezien den heerschenden woningnood zich vereenigen met den korten tijd, welke o.a. den directeuren, die een ambts woning bewonen, rest, om zich van een andere woning te voorzien? 6. Bestaat er geen mogelijkheid op een dus danige regeling, dat nan hen, wien het niet mo gelijk is gebleken zich binnen drie maanden van een woning te voorzien, de gelegenheid wordt gegeven om nog gedurende eenigen tijd over de ambtswoning te beschikken? 7. Zou de Minister bereid zijn, om hun, die een ambtswoning bewonen, een schadevergoeding toe te kennen voor de kosten cener verhuizing, waartoe zij zich nu eerder don zij konden ver wachten, gedwongen zijn? Begrafenis mr. R. J. de Visser. Onder zeer groote belangstelling is gisteren te Meppel ter aardt besteld het, per auto uit Arnhem daarheen vervoerde, stoffelijk overschot van mr. R. J. de Visser, in leven lid van Gedep. Staten ven Gelderland. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig jhr. S. van Cittert, commissaris vat de Koningin in Gelderland, en de leden van Gedeputeerde Staten van die provincie, jhr. Van Nispen tot Pannerden en baron van Voorst tot Voorst, met den griffier jhr. mr. Snouck Hurgronje; verder het lid van de Prov. Staten D. van Hoytema, de burgemeester van Arnhem, mr. de Monchy, wethouder Goedhart en de gemeente-secretaris mr. van Essen en prof. Eerdmans als vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond. Jhr. van Cittert zeide, dat hoewel mr. De Vis ser slechts korten tijd deel heeft uitgemaakt van het bestuui der provincie. Hij ook reeds in het college van Gedeputeerde Staten den indruk heeft gemaakt van een persoonlijkheid en man van beteekenis. Spr roemde zijn slagvaardig heid in het debat en prees verder den humancn mensch, die zeer veel voor zijn medemenschen heeft gedaan. De burgemeester var Arnhem wees op het vele, dat mr. De Visser voor die gemeente heeft gedaan, vooral tijdens de moeilijke oorlogsjaren toen hij het wethouderschap van financiën heeft bekleed. Prof. Eerdmans, die bij ontstentenis van mr. Dresselhuys, namens het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond het woord voerde, schetste het verlies dat deze bond in mr. De Visser leed. Als vriend sprak mr. B H. Evers, die zich herinnerde den tijd, dat hij 24 jaar geleden samen met mr. De Visser zijn taak in het ge rechtsgebouw begonnen is. Namens de familie dankte de heer W. de Visser uit Bloemendoal. Er waren veel bloemen. In de zitting van het gerechtshof van Arnhem hebben gisteren de voorzitter en de procureur- generaal waardeerende woorden aan den over ledene gewijd. DE I MEI-VIERING. Rede mr. Troelstra. Op Vrijwel gelijke wijze, met optochten en meetings, is gisteren in de verschillende steden des lands de 1 Mei-dog gevierd- De Federatie Amsterdam der S. D. A. P. hield gisteravond I-Mei-vcrgoderingen in het Con certgebouw en Bcllevue, waarin, onder afwisse ling van muziek en voordrachten, het woord weid gevoerd door de heeren mr. P. J. Troelstra en R. Stenhuis. Na breedvoerig den ornstigen toestond voor de arbeidersklasse te hebben uiteengezet in ver band met de drijvende reactie in geheel Europa, wees de heer Troelstra erop, dat de oorlogspsychose nog in verschillende lunden bij de arbeidersklasse aanwezig is. Deze oorlogs psychose is een sta in don weg om te vormen een groot front van de arbeidende klasse, die de wereld van den oorlog kon verlossen. Spr. ontkende niet, dat het steeds moeilijker wordt een internationale eenheid derv arbeiders te verkrijgen boven den algcmcenen drang naar nationalistische tegenstellingen. Meer dan ooit is nu verwezenlijking van de leuze der socialisatie noodig, al mag dc vraag gesteld worden of, indien de arbeidersklasse tot een politieke macht is gebracht, zij de noodige geschoolde krachten bezit, om die mocht naar behooren aan te wenden. Er bestaat volgens den heer Troelstra wel eenige twijfel en on zekerheid. of het mogelijk zal zijn en of de arbeidersklasse over de noodige krachten be schikt. om de leus van dc socialisatie tot werke lijkheid te brengen. Toch achtte Spr. voor ontmoediging geen plaats, want eens is in deze wereld van onder drukking, waar wraakpolitiek de tegenwoordige menschheid teistert, een klasse opgestaan, die leven wil en leven moet. Het kapitalisme kan de arbeidersklasse niet dood houden. Wie weet echter wat dc toekomst zal brengen? De tegenwoordige koers tegen het geestelijk leven der arbeidersklasse is niet houdbaar cn Spr. ken het zich niet denken, dat als weer een nieuwe wereldoorlog uitbreekt de arbeiders klasse niet aan den roep van het I. V. V. ge hoor zal geven om tegen het kapitalisme en im perialisme in opstand te komen. Als er geen andere weg mocht overblijven, dan is 't beter een wereldrevolutie te ontketenen, don mede te werken aan een nieuwen wereld oorlog. Indien nog cene oplossing langs normalen weg van de moeilijkheden zal komen, dan wijst ons daarnaar wel Engelend, maar niet Frankrijk den weg. De arbeidersklasse behoudt nog altijd het ge loof in dc internationale verbroedering. In ons land heeft de arbeidersbeweging be trekkelijk nog weinig te klagen. Zoowel het N. V V. en de S. D. A. P. blijken bestond te zijn tegen dezen onzekeren tijd. De arbeiders hebben begrepen, dat als zij de politieke cn dc vakorga nisaties verliezen, zij ten onder gaan. Zelfbeheersching moet het kenmerk van iede- ren goeden proletariër zijn, besloot de heer Tioelstra, die luide door de volle vergadering in het Concertgebouw werd toegejuicht. Reclassccring. Onder voorzitterschap van den heer mr. A. Fentener van Vüssingen is te 's-Gravenhage een olgemcene vergadering gehouden van dc Ver- eeniging van Reclasseeringsinstcllingen. De voorzitter herdacht de nagedachtenis van den heer Jonker, con man die groote verdien sten heeft gehad voor de reclosseering en brengt een woord van hulde aan den overledene. In de plaats van den heer Jonker wordt de heer G. H. Honing gekozen. Mr. A. Fentener van Vlissingen werd tot be stuurslid herbenoemd. De vacature jhr. dr. J. W. van Lenncp, die zich niet herkiesbaar stelde, blijft voorloopig onvervuld. Vervolgens wordt door den secretaris voor lezing gedoan van het jaarverslag, hetwelk no eenige gedachtenwisseling omtrent den waar schuwingsdienst wordt goedgekeurd. Door dc instellingen werden dit jaar 376 personen aangebracht. Dit getal is minder don het vorig jaar. Wellicht vindt dit zijn oorzaak hierin, dat de Instellingen zelve minder gevallen durfden aanvaarden, doordien de kans van plaatsing thans zooveel geringer was, dan vroe ger, terwijl ook de reeds ingetreden bezuiniging hiertoe kan hebben medegewerkt. Van het vorig jaar waren nog 115 gevallen over. Aangezien bovendien 8 vroegere gevallen opnieuw werden aangebracht, had het Centraal Bureau dit jaar 4499 gevallen in behandeling, waarvan er 377 geheel werden afgedaan, zoodat op het einde des jaors nog 122 gevallen in be handeling waren, zijnde IOG ontslagen cn 16 nog niet ontslagen personen. In het afgeloopen jaar werden over 1935 per sonen inlichtingen verzocht, over 1286 perso nen konden deze worden verstrekt. Betreffende de voorwaardelijke veroordeeling weiden 354 gevallen in behandeling genomen. Aangaande 52 gevallen moest overtreding wor den gerapporteerd. Op het einde des janrs ble ven T80 gevallen in behandeling. De vergadering besloot een nieuw verzoek schrift tot dc Regeering te richten, om terug te komen op de regeling van den financieelen steun. Het NIEUWE DAGBLAD. „De Dag". De Koninklijke Bewilliging is aangevraagd op de statuten van bovengenoemde te Amsterdam te vestigen Vennootschap. Uit de ontwerp-stntuten, het volgende Het kapitaal der Vennootschap bedraagt vijf millioen, oprichtois zijnN. V Hollandsche Credietbank te Rotterdam, N.V. Hollandsche Verzekeringsbank t<? Amsterdam en de N. V. Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Directeur wordt W. H. Broekhuys, hoofdredac teur J. S. Schöder. Artikel 10 der acte van oprichting bepaalt o. m. Het is der vennootschap niet veroorloofd pre- mie-obligotieleeningcn uit te geven, 25 der winst komt volgens de statuten ten bate van de redactie, 25 is bestemd voor de directie en 50 voor aandeelhouders. Redactieleden worden aangesteld voor den tijd van vijf jaren en kunnen niet worden ontsla gen zonder goedkeuring van tenminste twee derden der overige leden der redactie. De Tel. van hedenavond meldt: Den heer J. C Schroder is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei ontslag verleend als Hoofd-Redocteur van „De Telegraaf". Het doet ons leed, dat de heer Schroder tot dezen stap heeft besloten. Aanleg van een sportterrein te Amsterdam. In het gewijzigd plan-Amsterdom-Zuid werd ten noordoosten van het Stadion een sporttei- rein ontworpen ter grootte yar„ ongeveer 4.5 ,H-A- - -- - De gronden, waarop dit terrein is geprojec teerd en welke sedert den naam van Olympia- plein hebben gekregen, zijn thans nagenoeg op gehoogd, zoodot tot den aanleg van het terrein zou kunnen worden overgegaan. In verband met de te verwachten nozakking van den grond ach ten B. en W. zulks echter niet raadzaam. Wel is het h. i. gewenscht, het terrein voor loopig voor het beoogde doel aan te leggen Daardoor zullen nl. tweeërlei belangen worden gebaat. In de eerste plaats kan dooi het uit voeren van het werk aan een aantal werkloozen gedurende een half jaar arbeid worden verschaft. Voorts zal weder een aantal vereenigingen, wel ke tot heden te vergeefs bij de gemeente om een terrein aanklopten, daaraan kunnen worden ge holpen. Om het terrein bespeelbaar te maken, zal het gedraineerd, geëgaliseerd en mei een laog teel aarde bedekt moeten worden, welke ter verkrij ging van een goede grasmat gerold en bezaaid wordt. Voorts zal op het veld een athlctiekbaan worden aangelegd. Volgens ingekomen berich ten van den inspecteur voor de lichamelijke op voeding, bestaat ie Amsterdam aan een derge lijke baun dringend behoefte. Zij zal worden ge maakt overeenkomstig de aanwijzingen van de Ncderlandsche Athletiek-Unie. Om het terrein zal een eenvoudige afrastering worden geplaatst. Het conflict in dc textielindustrie. De Fabrikantenvereniging te Almelo heeft ann de Landelijke Federatie medegedeeld, dat zij, waar de Federatie zich toch niet gebonden acht aan genomen besluiten, niet meer met haar wcnscht te confereeren. Dc federatieve mijnwerkers nog niet tevreden. De bij het N.A.S. aangesloten Nederlandsche Federatie van Arbeiders, werkzaam in de Mijn industrie heeft in haar algemeene ledenverga dering besloten een octie in te zetten voor ver hooging van minstens 15 der bestaande loo- nen, welke verhooging moet ingaan per 1 Juni 1923. Eveneens zal er octie worden gevoerd ter verbetering van de bestaande werktijdregeling, zoodat met inbegrip van personenvervoer spra ke zal zijn van een maximum 45-urige werk week, gebaseerd op den ocht-urendag. Besloten is voorts een manifest uit te geven in 25.000 exemplaren, waarin dc mijnwerkers zullen wor den opgeroepen zich achter dc octie der Fede ratie te plaatsen. Aan de contact-commissie voor de mijn-industrie zal morgen een schrij ven worden verzonden, waarin bovenstaande verlangens kenbaar worden gemaakt. Uit de stecnindustrie. Aan de Msb. wordt gemeld: De uitbreiding der uitsluiting in de steenin dustrie is een feit. De werkgevers in Lobilh, be neden Nijmegen en enkele fabrieken om Arn hem hebben hunne fabrieken gesloten. Er blijkt echter, dat een aantal werkgevers zich niet aan het besluit houdt; zij werken door. Het aantal uitgesloten arbeiders bedraagt thans pint. 2500. De R.-K. Steenfabrieks-arbeidersbond cn het R.-K. Vakverbond zetten de steunactie krach tig door. Maandag vergaderden te Utrecht de besturen van den Katholieken, Christelijken en modernen bond naar aanleiding van het voorstel der werk gevers om het geschil aan arbitrage te onder werpen. In beginsel bleken de besturen daar tegen geen bezworen te hebben. Voordat tot arbitrage besloten kon worden, moet echter met de werkgevers nader overleg gepleegd worden over de voorwaarden, waaronder het conflict zou kunnen worden opgeheven, o. m. moet ze kerheid bestaan voor welk loon de arbeiders zouden beginnen en voor welken tijd een of te sluiten contract zou gelden. Te 5 uur werd eveneens te Utrecht gecorferereerd met de hee ren van Löbcn Seis en A. Jurgens, resp. voor zitter van de algemeene en R.-K. fabrikanten- organisatie. De conferentie duurde tot II uur. Naar wij vernemen werd nog geen algeheele overeenstemming bereikt, meer speciaal over de genoemde punten. Heden zullen de besturen in eigen kring nader overwegen wat hun te doen staat. Gisteren zijn alle georganiseerde arbeiders op de steenfabrieken de Oude Oven cn de Nieu we Oven te Maurik uitgesloten. Gevangenisstraf in gemeenschap. Het Wkbl. van het Recht wijdt een beschou wing aan de nieuwe proef, welke in een der ge stichten te Veenhuizen zal worden genomen met de toepassing van de gevangenisstraf in gemeen schap. De bedoeling is, als bekend, een honderd twintig gevangenen te Veenhuizen in gemeen schap samen te brengen. De keuze zal geschie den onder de opperleiding von mej. van Elzelin- gen, ambtenares der reclosseering in algcmce nen dienst, in overleg met de officieren van justi tie en de directeuren der strafgevangenissen. Dc hoofd-directeur van Veenhuizen zal de bevoegd heid hebben eiken veroordeeldee, die hem voor het stelsel ongeschikt lijkt, naar eene gewone strafgevangenis en dus naar de cel terug te zen den. Het toezicht op de gevangenen zal behalve door den directeur door een paai bewaarders worden uitgeoefend, zoodat aan de nieuwe proef neming een minimum van kosten zal verbonden zijn. „Wij erkennen gaarne, aldus het Wkbl. v. h. R., dat wat hier wordt ondernomen, in hooge mate belangwekkend is en in menig opzicht sym pathie verdient. Doch er rijst bij ons zeer ernstig, een overwegend bezwaar Wij achten wat hier geschieden zal onwettig en dus ongeoorloofd. Tegenover de dwingende bepalingen van het Wetboek van Strafrecht, dat voor alle straffen tot vijf jaren toe afzondering als regel voor schrijft, zou de minister zich moeten beroepen op de bepalingen der wet van 22 November 1918, Stb 607. Dit beroep is echter uiterst be denkelijk. De bepalingen dezer wet zijn naar den considerans gegeven met het oog op het gebrek aan plaatsruimte in de strafgestichten als gevolg van de toenmalige buitengewone omstandighe den. Die buitengewone omstandigheden zijn niet meer aanwezig; het gebrek aan plaatsruimte is opgeheven. De wet is nog wel niet ingetrokken, doch hare toepassing thans is zoozeer in strijd met de bedoeling, waarmede zij tot stand kwam, dat wij een beroep op wat deze wet naar de woorden toelaat, moeilijk anders dan ols een misbruik van recht kunnen qualificeeren. Indien de wet van T9I8 aan een minister van justitie een vrijbrief geeft om het geheele wetboek van strafrecht, wat betreft de toepassing von de straf fen, eenvoudig naar willekeur op zijde te schui ven, dan mag de intrekking van die wet geen dag langer worden uitgesteld. Wij. zijn tegen eene dergelijke ministerieele bevoegdheid, ook al wordt zij gebruikt met de beste bedoelingen en met het uitnemendste doel. Over de aanwijzing van mej. van Elezlingen zegt het blad: De minister van justitie, die zoo weinig op heeft met vrouwen bij de rechterlijke macht, legt hier wel eene zeer moeilijke tank in dc handen van eene vrouw, die immers zal moeten beslis sen over karakter en persoonlijkheid van een groot aantal mannen. Bedenkelijker vindt het de groote macht, die zal worden toegekend aan den hoofddirecteur van Veenhuizen. Afzondering of gemeenschap zal ten slotte von zijn oordeel of- hangen. Wij ontkennen niet, aldus het blad, dat eene dergelijke bevoegdheid voor het slagen van het stelsel noodzakelijk zal zijn, doch zien daarin juist een zeer ernstig bezwaar tegen het stelsel zelf. Het maakt voor den gevangene ccn groot verschil, of hij zijn straftijd in gemeen schap zal moeten ondergaan dan wel in afzon dering. Wij herinneren er aan, dot vóór 1886 de cel als dubbel zoo zwaar gold als de gemeen schap. Dc rechter, die dc straf oplegt, weet niet op welke wijze dc straf zal worden toegepast cn kon daarmee bij de straftoemeting dus gecne rekening houden. Hierdoor ontstaat een groot element van onzekerheid cn ook van mogelijke onrechtvaardigheid. Om deze redenen is het blad niet ingenomen met de proef. Het acht ze onwettig en daarom te gedurfd. De bclladonnavergiftiging. Voor het Amsterdamsche gerechtshof heeft terecht gestaan de 28-jarige vrouw J. S., die in verzet was gekomen van het tegen haar ge wezen verstek-arTest, waarbij zij veroordeeld werd tot 9 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf (de zesde kamer der rechtbank had 7 maanden voorwaardelijk opgelegd), wegens diefstal met geweldpleging in vereeniging be- rooving door middel van vergiftiging met bel ladonna (atropine sulfaat). Bekl. was bij de be handeling voor het hof niet verschenen, omdat zij toen een ernstige operatie heeft ondergaan. Het O. M., waargenomen door odvocaot-gcne- iaal mr. Van Geuns,. req&recrdc strafvermin dering tot 6 maanden gevangenisstraf. Mr. F. Pauwels, de verdediger, verzocht bekl. zoo cle ment mogelijk te straffen. DE MOORD TE TER APEL. Gemeidt wordt, dot de gearresteerde De B. bekend heeft den moord tc ter Apel te hebben gepleegd. Ontrouwe dienstbode. Ten nodeele van e-en bewoner der Gijsbrecht van Acmstelstraat tc Amsterdam, heeft het dienstmeisje een koffer inhoudende o.m. siera den ter waarde van 5000, ontvreemd. Aanranding in den trein. Door de Haarlemschc recherche is aangehou den een Duitschei", die gisteravond om kwart vóór 10 in den trein tusschen Haarlem en Lei den ter hoogte van Warmond een dame met vie hij alleen in de coupé zat, heeft aangerond, door haar een met bloed bevlekte zakdoek tegen den neus te houden. De dame heeft aan de noodrem getrokken, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. ERNSTIG ONGELUK. Twee dooden. Men meldt ons uit Winterswijk: Een ernstig ongeval had hedenmorgen plaats. In de buurtschap Kotten, nabij Winterswijk woont dc molenaar Oonk die voor eenige dogen een uit Duitschland afkomstige Dieselmotor in- gebruik had, en waarmee thans voor het eerst gemalen zou worden. De molenaar is door het springen van den luchtkctel zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Dc zoon van den monteur Ten Have werd den buik opengereten, ook bij hem trad de dood dadelijk in De aanwezige broeder van den molenaar werd gewond, doch niet levensgevaarlijk; een vierde persoon kwam met den schrik vrij. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig. Oonk laat een vrouw en drie kinderen achter; het geheele motorhuis is een ruïr.e. De luchtdrukketel, waar in een druk heerscht van 40—60 atmospheer, werd van zijn plaats gerukt, en door een muur geslagen. Een zeer zware buiten staande knal- pot werd eenige meters weggeslingerd. Nekkramp. Te Hummelo heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan met doodelijken afloop. Luchtvaart Vliegdienst Parijs—Amsterdam. Le Bourget, I Mei. (B. T. A.) Van heden af is de Nederlandsche regeering gemachtigd een geregelden vliegdienst te onderhouden tus schen Parijs en Amsterdam. OPENING VAN DEN VLIEGDIENST LONDEN—BERLIJN. Berlijn, 3 0 April. (W. B.). De vlieg dienst LondenBerlijn, uitgaande van de Aero Lloyd A. G. en de Londcnsche Daimler Air en die de route Amsterdam—BiemenHamburg volgt, werd vandaag geopend. Het eerste vlieg tuig, plaats biedend aan acht personen en van het type D. Havellond, landde om kwart voor acht 's avonds op het vliegterrein van de Duitsche Aero Lloyd in Stanken met 5 passa giers, nadat om half elf 's ochtends te Londen was gestort. Morgenochtend te half negen wordt van Berlijn uit teruggevlogen. Nederlandsche Jachtvereenig i n g Evenals vorige jaren zal de Nederlandsche Jacht vereeniging haar jachtseizoen besluiten met een ruiterfeest en wel op Vrijdag 4 Mei a.s. op het springterrein aan de Leusderheide Het feest draagt een huishoudelijk karakter, zoodat ook geen autoriteiten zijn uitgenoodigcL 's Mor gens om II uur zal de cross-country gereden worden door de leden der Vereeniging, waar bij ieder in verband met dc winkans een voor- gift (handicap) heeft gekregen. Om 2 uur begint een bchendigheids-parcours van onderofficieren der bereden wapens, ter wijl de middag besloten wordt met een nummer ven de leerlingen der School voor Verlofs-offi- ciereri der cavalerie. Het terrein wordt niet af gesloten, zoodat ieder belangstellende den wed strijd zal kunnen volgen. D E A. W. B. Dc laatste dag. Zoo is dan gisteren de A. W. B.. die reeds een zekere bekendheid in onze stod hod verkregen officieel gesloten. Toen echter tc ruim 10 uur alle in het gebouw aanwezige clexons cn hoorns voor het laatst het sluitingsuur hadden aangekondigd, vond nog een aardig incident plaats. Wij vermeldden reeds dot de 1000ste, 2000ste, enz. bezoeker gehul digd werd. Gistorenovond is op dezelfde groot- sche wijze de laatste bezoeker gehuldigd bij monde van den heer Kramer en met cadeaux overladen. Bij die gelegenheid vernomen wij te vens dat dc A. W. B., bezocht is geworden door 8387 betalende bezoekers. Het totaal aantal be zoekers wordt geschat op T5000. Hoewel de tentoonstelling nu officieel geslo ten was, toch wilde dot niet zeggen dat alles voorbij was. No afloop had een diner plaats, door het bestuur aangeboden aan de standhou ders en eenige genoodigden. Wij willen volstaan met von dit niet-officieele gedeelte tc vermelden, dat o.a. tijdens dit diner het woord gevoerd werd, beholve door den heer Kramer, die den fcestdisch met ccn hartelijke cn welgemeende toespraok opende, door den heer Houbncr, die het bestuur hulde bracht voor het geen zij tot stand hadden gebracht. Als denk doorvoor bood spreker de vier bestuursleden ieder een fraai bloemstuk aan. Als bestuurslid van de vereeniging Handel en Nijverheid wees spreker op de samenwerking, der middenstan ders, die hier tot uiting is gekomen. Namens de Knmcr van Koophandel sprak de heer Bcyer eenige woorden van waardeering over het werk, dot hier is tot stond gebracht. Spreker wenscht het tentoonstellings-bestuur geluk met het behonlde succes en uit den wensch dat deze tentoonstelling eon aansporing mag zijn tot krachtige samenwerking. Dc heer de Boer, sprekende namens de Chr. Middenstands-organisatie wees in een pittig specchje op het nodccl, dol kleeft non de ge bruikelijke leveringen op maand- of jaarreke ning. Vermelden wij tenslotte nog dat dc verguld zilveren medaille, die door den heer Mortons was uitgeloofd voor de mooiste stand, door het bezoekend publiek bij stemming aan te wijzen, is ten deel gevallen aan den jongste standhou der, den heer A. Vonk, Havik, alhier. DRUKT BOEKWERK Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 27 April is toegekend de aon de Orde van Oranje Nassau verbonden cere-mcdoille in brons aaan J. Hazelaar, blee- kersknecht bij de stoomwosschcrij de Hoop al hier. Vrijwillige Militaire Vooroefeningen. Klasse Amersfoort. Bevorderd tot korporaol de vrijwilliger E. J. Wijnia. Geslaagd voor het bewijs van voorgcoefend- heid de vrijwilligers: J. van Dolen, G. Kaper, A. van Putten, H. R. Smink, J. T. Tommei, C. J. van den Heuvel. in totaal slaagden van de ofdeeling Utrecht, waaronder Amersfoort ressorteert, 56 van dc 46 vrijwilligers; sedert 1 Mei 1922 weden 53 diplo mo's behaald. Jubileum. Gisteren was 't feest op de stoomwasschcrij „de Hoop" van de firma gebr. Nieuwland. 50 jaren was de heer J. Hazelaar op de wasscherij werkzaam, 's Morgens werd dc jubilaris en zijn echtgenootc door een der firmanten per auto van zijn woning gehaald en in het feestelijk ver sierde woonhuis binnen geleid. Hier werd hij het eerst toegesproken door den heer W. Nieuwland, die hem huldigde als een trouw, rechtschapen en eerlijk werkman en hem namens de firma een enveloppe met inhoud ter hand steide. De burgemeester kwam den jubilaris eveneens compiimenteeren cn bood hem uit naam van H. M. de Koningin dc bronzen eere-mcdaille der orde von Oranje-Nassau aan. Namens het personeel huldigde hem de heer J. Vivic, die hem een prachtigcn leuningstoel aanbood. De heer Lok, directeur der stoomwasscherij „Niveus" verraste den jubilaris met een fraaie klok. Meerdore aanwezigen huldigden nog den trou wen werker, waarna zijn zoon dank bracht aan allen, die van him belangstelling deden blijken. DIE APOSTEL. Tconkunst-uitvoering. De Engelsche componisten hebben in hun oraloriu steeds een zwak betoond voor kerkelijke teksten; in tegenstelling met hun kunstbroeders van het continent. En we behoeven niet verder teiug te gaan dan 1880, de jaren, waarin zich dc invloeden van Wagner en Liszt (die tusschen haakjes aanzienlijk in opzet en doorvoering uit- éénloopcn) krachtig deden gelden, om ons te overtuigen van deze opmerkelijke neiging tot religieuze bespiegeling Want hetgeen na den dood van Haendel (in 1759) tot 1880 is ont staan we denken aan Crotch's „Palestine", aan Leslie's „Immonuel", aan Bennett's „The woman of Samaria", ann Bornctt's „The raising of Lazarus" is van weinig belang. De eerste Engelsche componisten van betce- kenis zijn geweest Parry, Stanford, Co wen en Mackenzie. De laatste schreef een oratorium, dot zich long heeft gehandhaafd „The rose of Tha- ron". Parry gaf zijn „Judith" in 1888, Stanford zijn „Eden" in 1391 uit. Niettegenstaande deze bekwame vaklieden veel succes met hun werken hadden, zijn ze thans niet meer op het repertoire, want vermoedelijk kwam men ook in de koele Engelsche muziekwereld tot de conclusie, dat hetgeen zij muzikaal wilden mededeelen vóór hen door Mendelssohn, Liszt, Wagner en bo venal door de somber getinte natuur Johannes Brahms vele malen beter gezegd was. Men riep dus luide ook na het zeer verdienstelijke werk van de vier „Tachtigers" om den jongen toon dichter, die Engcland's roem ook in muzikaal opzicht moest handhaven cn het scheen een tijdlang of Edw. Elgar de geroepene zou zijni

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3