ST. EMILION bij 1.1. SCHOTMAN i Zn,, ütr.str. 17 Iel. 14b HTOOR-RfOISTÈRS. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK. Per fiesch f 1.60, per anker f 85.- vervaardigt aiie soorten a. op zijne aanvrage en met behoud van zijn recht op pensioen een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den officier van Gezondheid der le klasse J. P. Bijl, van het Personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmocht b. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Genees kundigen Dienst, tot Reserve-Officier von Ge zondheid der 1c klasse de Officier van Ge zondheid der Te klasse Bijl, voornoemd. aan den gepensionneerden Majoor der Infant terie A. L. P. Vogel vergunning verleend tot het aannemen en drogen van de ordeteekenen van Officier in de Orde van Leopold TI, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning van België. toegekend de bronzen eere-mcdoille in de Oranje-Nossauorde aan A. A. Verweij, land- bouwarbeider in dienst van dc familie A. de Kruijff, te Buren. Koninklijke gift. Zooals bekend is, heeft H. M. de Koningin- Moeder verleden Vrijdag het nieuwe ziekenhuis van de Vereeniging tegen de Vallende Ziekte aan den Overtoom te Amsterdam bezocht. Het be stuur deelt thans mede, dat Hare Majesteit ols bewijs van hare levendige belangstelling, in het werk der Vereeniging, een belangrijke gift ge schonken heeft. Onze nieuwe gezant te Tokio. De nieuw-benoemde Nederlandsche gezant te Tokio, generaal-majoor Pabst, zal zich. naar wij vernemen, omstreeks einde dezer maand uit Nederlandsch-Indië rechtstreeks naar zijn post in Japon begeven. Onze brievenbussen. De heer Merchant hoeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld To. Is het bericht juist, dat het hoofdbestuur van P., T. en T. de brievenbussen gaat vervan gen door nieuwe 2o. Zoo ja, is de Minister bereid, mede te deelen, wat van dezen maatregel de kosten zul len zijn en welke besparing er van is te ver wachten De burgemeesters-benoeming te Rotterdam. Dinsdag hebben eenige leden van het college van B. en W. een conferentie gehad met den voorzitter van den Ministerraad ter bespreking van de burgemeestersvacature. Naar De Msb. verneemt werd deze confe rentie gehouden op uitnoodiging van minister Ruys zelf, teneinde de meening van het college te leeren kennen in deze qunestie, wat voor persoon op dezen gewichtigen en moeilijken post wordt noodig geoordeeld. In dit verband werd echter geen enkele naam genoemd, even min als gesproken werd over de politieke rich ting, waartoe de nieuwe functionaris zou be- hooren. De conferentie droeg derhalve slechts het karakter von een algemeen advies van de zijde van het college. Het college heeft den minister verzocht, de benoeming van den nieuwen burgemeester te bespoedigen op grond ook hiervan, dot het col lege met werkzaamheden overbelast is wegens het tijdelijk waarnemen van het burgemeesters ambt door mr. S. van Aalten, den wethouder van financiën en bedrijven. Uit de conferentie kreeg men den indruk, dat de regeering nog volkomen blanco staut tegenover deze benoeming. De Hoogsche raadsverkiezingen. Gedeputeerde Staten von Zuid-Holland, heb ben den datum voor de stemming voor dc leden van den gemeentrroad, voor de uitgebreide ge meente 's-Gravenhage ('s-Gravenhage en Loos- duinen) vastgesteld op 27 Juni a.s. Zakelijke Bedrijfsbelasting. B. en W. te Arnhem stellen den raad voor, de zakelijke belasting op het bedrijf te verminderen van f 12 tot 10 per arbeider. Leiden's belasting. B. en W. van Leiden stellen voor, daar de gem. inkomstenbelasting 2 milliocn gulden moet opbrengen, den vermenigvuldigingsfactor weder op I te bepalen. Oranje Nassau Oord. De Koningin-Moeder heeft herbenoemd tot lid van den Raad van Commissarissen der Stichting „Oranje Nassau's Oord" de heeren jhr. P. J. H. Röell en mr. C. E. A. Baron v. Till. Staatsraad Struyckcn ongesteld. Naar De Tel. verneemt, is prof. mr. Struycken, iid van den Raad van State, vrij plotseling ziek geworden. Zijn ongesteldheid heeft een reis naar Heidelberg noodig ge maakt, waar de patiënt een operatie zal moeten ondergaan. D. Kroll. f De heer D. Kroll, voorzitter en gewezen di- iecteur van de Maatscheppij voor Scheeps- en Werktuigbouw Feyenoord, is te Baden, in Zwitserland, plotseling overleden. Waaloverbrugging' te Nijmegen. Het vraagstuk van de Waal-overbrugging komt binnenkort weer in den gemeenteraad van Nijmegen aan de orde. B. en W. hebben te de zer zake een brief aan den raad gericht, waarin zij schrijven, dat huns inziens thans het oogen- blik is aangebroken, te doen blijken von de mee ning van den gemeenteraad omtrent den aan leg van een voste brug over de Waal. Het be staande pontveer voorziet, zoo zeggen B. cn W. slechts op zeer gebrekkige wijze in de behoeften van het steeds toenemende verkeer. Voor het snelverkeer levert de pont een groote stagnatie op en vracht-automobielen kunnen slechts tot een zeer beperkt gewicht worden toegelaten. In het algemeen vormt de pont een zeer groote belemmering voor het verkeer met de Betuwe en met het Noorden van ons land. Gaandeweg dreigt inderdaad de toestand onhoudbaar te zul len worden. Van de zijde der gemeente kan, meenen B. en W op het oogenblik worden vol staan met een uitspraak omtrent de wenschc- lijkheid van het tot stand komen van een voste brug over de Waal, gepaard gaande met een bereidverklaring, daarvoor een zoodanig gelde lijk offer te brengen, dat overeenkomt met de be langen, die daarbij voor de gemeente zijn be trokken. Zij stellen den raad voor, hen te mach tigen, tot den minister van waterstaat een brief in dezen geest te richten. Dag voor Landbouwwetenschap. Het Ncderlandsch Gcnootschop voor Land bouwwetenschap zal ter bevordering van de be langstelling in het streven van het genootschap, op 22 en 23 Juni te Wagcningcn een Buiten gewone Algemeene Vergadering houden, waar op verschillende actucelc landbouwwetenschap- pelijkc onderwerpen zullen worden ingeleid en besproken. Dit ter afwijking der tot nu toe ge volgde regeling, waarbij op de algemeene ver gaderingen, slechts een of twe* landbouwweten- schappelijke onderwerpen werden ingeleid. Medegedeeld kan worden, dat voordracht zul len worden gehouden door de heeren J. Hudig, dircteur der tweede afdeeling van het Rijks- landbuowproefstotion te Groningen prof. dr. B. Sjollema, hoogleeraar aan de Veeartsenijkun- dige Hoogeschool te Utrechtdr. N. Mohr, van het Koloniaal Instituut te Amsterdam oud-re ferendaris van het Departemen tvan Landbouw en H. te Voorburgprof. J. H. Aberson, Hoog- leeroar aan de Lnndbouwhoogeschool te Wage- ningen prof. dr. H. N. Kroon, hoogleeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, en onderen. De voordrachten zijn voor ieder belangstel lende toegankelijk. Excursie naar Zuid-Limburg. Met Pinksteren a.s. zal prof. J. van Baren, hoogleeraar in de Geologie aan de Landbouw- hoogeschool te Wogeningen, voor de I4de maal een aantal belangstellenden om zich vereenigen, ten einde hen iri kennis te brengen met dc schoonheden en 'geoligische merkwaardigheden van het Nederlandsche landschap. Thans viel de keuze op de boorden 'van de Maas van Elsloo tot Grensveld en op het ter rein tusschen Sleneken en Gulpen. De deelne mers komen Zaterdag T9 Mei te Maastricht aan en vertrekken weer Maandagnamiddag. Legaten. De heer H. de Jongh heeft o.a. gelegateerd aan: de Koninklijke Vereeniging van Neder- landsch-Indische Oudstrijders onder het motto Je Meintiendrai te Rotterdam 5000; de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee 5000; de Werkinrichting voor hulpbehoevende Blinden te Rotterdam 5000; de Diaconiearmen der Nederd Herv. gemeente te Rotterdam 5000; het Gereformeerd Burger-weeshuis in de Gojd- sche Wagenstraat te Rotterdam 5000; dc In. richting van doofstommenonderwijs te Rotter dam 4000; dc vereeniging dc Ambachtsschool te Rotterdam 5GG0 de vereeniging voor 'lie- renbestJierming te Rotterdam 2000; het Sophia-kinderziekenhuis en Pleegzustersvereeni- ging te Rotterdam 5000; de Sophiastichting te Scheveningen 2000, alles in contanten vrij van kosten; de vereeniging van officieren en oud- officieren von de Koninklijke Nederlandsche zee macht Onderlinge Bijstand te 's-Gravenhage, een huis en erf staande en gelegen in Den Hang Verder aan ieder lid van het kantoorpersoneel, dot op den dag van het overlijden van wijlen den heer De Jongh ten minste 5 jaar bij de firma of N.V. in dienst is geweest, een bedrag gelijk staande aon zes maanden salaris. (N. R. Ct.) Verlaging der kobcltarieven. Gemeld wordt, dot de Western Union Tele graph Company hare kabeltarieven uit Neder land per T Juni a. s. belangrijk zal verlagen en dat het bovendien hare bedoeling is een voor- keurdienst in te richten tegen speciale tarieven. Nog zoo gebrekkig niet! De 85-jarige kleermaker A. v. Ham, te Oud- Gastel (N.-Br.), die als „gebrekkig" wordt be schreven, maakte dezer dogen voor de 71e maal de voetprocessie von Gastel nour Dorst (nabij de Belgische grens) mede. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling von het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux vooi den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Mei in Nederland uitge sproken 68 faillissementen tegen 60 faillisse menten in dezelfde veek von het vorige jaar. Van I Januari tot en met 4 Mei 1925 1430 faillissementen tegenover 932 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De stemplicht. Uit Deventer wordt gemeld, dat in deze ge meente niet alleen de nalatige kiezers bij de Slatenverkiezingen van dit iaar vervolgd zullen worden, maar ook zij, die bij de Kamerverkie zingen van verleden jaar hun stemplicht niet hebben vervuld. aangifte te doen en vroeg vrijspraak subs, een lichtere straf. Uitspraak 22 Mei. Mishandeling met doodclijken afloop. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft beves tigd het vonnis van dc rechtbank te Middelburg, waarbij R. A. van A., arbeider te Koewacht, ge detineerd, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf, wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Bedriegelijke bankbreuk. Een in staat vnn faillissement verkeerende koopman is te Delft gearresteerd, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Jeugdige misdadiger. De 8-jarige F. te Leiden, die zich al herhaal delijk aan inbraken heeft schuldig gemaakt en de vorige week, nadat hij weer een inbraak had gepleegd, werd opgesloten, en doarna weer in vrijheid is gesteld, heeft weer ingebroken. Hij heeft een raam van een woning opengeschoven, is toen naar binnen geklommen en heeft uit een kast geld gestolen. Dc jongen is thans naar Den Haag vervoerd en ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. Spookstceg. In een perceel in de Spookstceg te Amsterdam is iemand beroofd van een portefeuille met on geveer 896. In een zandkuil gestikt. Op het landgoed Staverden, onder Ermclo, is de 35-jarige arbeider St. St. in een zandkuil geraakt en gestikt Verdronken. Te Voorhout is een driejarig zoontje van den heer P. v. d. N. verdronken. Te Garmerwolde (Gr.) is het 5-jarig zoontje van den landbouwer L. B. in een sloot verdron ken. In de Hoogeveenschevoort te Hoogveen is het 3-jarig zoontje van A. K. verdronken. Door een auto gegrepen. Te Wijlre is de heer Bondewel, van den Meersenerweg te Maastricht, die op een motor reed, door een auto overreden en op slag ge dood. Te Rooscnduol is een 9-jarig knaapje door een auto overreden. Het kind zijn de beide .beenen afgereden De fietsenhandelaar Bondewel, wonende aan den Meersserweg te Maastricht, werd, met zijn motorfiets op weg naar Wylre, door een auto overreden. Hij werd op slag gedood Verduistering door een advocaat. Mr. F. Q., is door de rechtbank te Maastricht wegens verduistering veroordeeld tot twee ja ren gevangenisstraf. De eisch was 2j^ jaar. Onjuiste belasting-opgave door een gemeente-ontvanger. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht A. G., oud 55 jaar, gemeente-ontvanger te Heer bij Maastricht ter zake een onjuiste belasting- opgave voor de rijksinkomstenbelasting 1922— 1923. In 1921 zouden van gemeentewege 50 woningen worden oanbesteed. Beklaagde ver strekte aan den architect A. D. te Maastricht ge gevens onder voorwaarde, dat hij van de winst zou krijgen. Er werd een overeenkomst gemaakt, de architect kreeg den bouw van de woningen en betaalde beklaagde in termijnen uit. De inspectie van de rijksinkomstenbelastin gen kreeg kennis van den bouw dezer woningen en een nader onderzoek bracht aan het licht, dat .het grootste gedeelte van de winst terecht was gekomen in de zakken van den gemeente ontvanger. In plaats van 7055 had hij even wel op zijn aangifte-biljet voor de rijksinkom stenbelasting ingevuld 1490 en toen de in spectie hem ter wille was geweest en een nieuw biljet had gezonden, had hij 2349.10 aange geven. Beklaagde was in de meening geweest, dat de architect de belasting zou betalen, want deze zou tot hem gezegd hebben: „wat ik te veel oon be lasting betaal, betaal je me terug. Het O. M. vond de wijze schandelijk, waarop beklaagde heeft geknoeid, hij heeft niet aange geven, omdat hij zijn knoeierijen moest bedek ken. Waar meerderen te veel betalen, omdat velen nooit een juiste aangifte doen, moet een voorbeeld gesteld worden. Eisch 3 maanden ge- vangpnisstraf. Mr. dr. Ch. van Oppen betoogde, dat de be klaagde niet den opzet gehad heeft, een valse he In de Woensdagmiddag gehouden gemeente raadszitting van Utrecht, heeft het nieuw be noemde raadslid de heer mr. H. A. Dambrink (anti-rev.) na beëedigd te zijn, zitting genomen. De voorzitter, burgemeester Fockema Andreoe, wenschte hem geluk met zijn benoeming. Ingekomen was een mededeeling van den heer B. R. Bakker, dat hij, in verband met zijn ver trek naar Zeist, ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter vertolkte den dank van het gemeentebestuur voor wat de heer Bakker voor de gemeente heeft gedaan. Hij wenschte hem het beste toe en hoopte, dat hij den raad niet za! vergeten evenmin ols de road hem zal ver geten (instemming) Verder was ingekomen een kennisgeving van den heer A. H. van der Hoeven dat hij ontslag neemt als wethouder dezer gemeente. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Tot bezuinigingsinspecteur werd benoemd de heer dr. H. F. de Boer, wethouder der gemeente Deventer. Na eenige besprekingen vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W., om aan de Utrechtsche Woningstichting en de Woning bouwvereniging van den Utr. Chr. Besturen bond een verhoogd voorschot te verstrekken, onderscheidenlijk ten bedrage van 6660 en 20.000, af te lossen resp. in 60 en 50 gelijke annuïteiten en verder aan de Utrechtsche. Wo ningstichting een kasgeld-voorschot te verstak ken van f 10.000 tegen 6 pet., af te lossen in 5 gelijke annuïteiten. B. en W. werden gemachtigd met de Interna tionale Reclame-onderneming een overeenkomst aan te gaan betreffende het hebben cn cxploi'ee- ren ven reclamelichtbakken op de wagens der gemeentetram. Het aon B cn W. verleende crediet van 56.000 voor aankoop en ombouw van Duit- sche tramwagens werd met f 10.000 verhoogd. Op voorstel van B. en W. werd besloten in be roep te gaan bij de kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit von 29 Septem ber 1922 tot wijziging van de Verordening op het Burgerlijk Armbestuur. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad goed het voorstel van B. en W. om in de vaca ture van wethouder dezer gemeente, ontstaan door de ontslagneming van den heer A. H van der Hoeven, tot September a.s. niet meer te voorzien en derhalve tot dien tijd het college van B. en W. te doen bestaan uit den burge meester cn vier wethouders. De voorzitter sprak een woord van waardee ring voor de voortreffelijke wijze, waarop de heer v. d. Hoeven zich aan de belangen der ge meente heeft gewijd. Hij heeft vruchtbaar werk geleverd. Daarvoor komt hem dank too (tce- kenen van instemming). Nadat een korte geheime zitting had plaats gehad, kreeg de heer Smulders gelegenheid tot het stellen von de volgende vragen betreffende het avondnijverheidsonderwijs. 1. Is het aon B. en W. bekend, dat er bij de re geering plannen bestaan tot- het treffen van maatregelen om te beletten, dat jongens, die een nijverheidsdagschool bezoeken, ook les nemen aan een nijverheidsovondschool? 2. Zoo neen, zijn B. en W. bereid, zich ervan te gewissen, of het inderdaad in het voornemen ir. J. J. Tekelenburg, tijdelijk leeraar aan de Rijks H. B S. alhier. Eindexamen Gymnasium* De minister van Onderwijs, Kunsten cn We tenschappen heeft bepaald, dal het eindexamen aan het Gymnasium alhier zal worden afgeno men op 28, 29 en 30 Juni a.s., terwijl als ge committeerden, onder wier toezicht dit examen zal worden afgenomen, zijn aangewezen: dr. C. Vinkesteijn, inspecteur der gymnusia; dr. F. in i i i J L. Kramer, directeur van het Kon. Huis- ai chief; dr. J. de Vries cn dr. H. T. Nierstrasz, van de regeering ligt, een maatregel te treffen hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht als in dc eerste vraag is aangegeven? Bordeaux, gewas 1917 3. Indien B. en W. kennis dragen van bij de regeering bestoande plannen als in de eerste Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is de klerk vraag aangegeven, zijn B. en W. dan bereid bij M. C. Smit, alhier, alsnog met ingang van 2 de regeering erop aan te dringen, de bestaande plannen niet uit te voeren? De voorzitter antwoordde, dat het gevraagde inderdaad aan B. en W. bekend is. B. en W. zullen zich te dezer zake tot de regeering wen den met aanvoering van de bezworen, welke bij hen tegen de nieuwe regeling bestaan. Maart j.l. benoemd tot commies. Dr VOETBAL. Hamburg, 10 Mei. DUITSCHLAND—HOLLAND 0-0. Onder prachtig weder werd deze wedstrijd bijgewoond door twintig duizend personen, waar onder vele Hollandsche supporters, o.a. een handelsreizigers-elftal. De muziek speelde de volksliederen, waarna aan het Hollandsche elf tal een krans werd aangeboden, terwijl de Duit- schers van den Hollondschen cuptain een vaun ontvingen. De Hollandsche aanvoerder Kluft wint den toss, waarna de elftallen zich als volgt op stellen: Zoemer (Keulen), Mueller (Victoria), Risse (Dusseldorf), Pohl (Keulen), Eickhof (Vic toria), Kruuse (Holstein), Wunderlich (Stuttgart), Miedema en dc Pallu s Athene-be weging. Dr. R. Miedema verzoekt ons mede te deelen, dat hij zich geheel uit de Polios—Athene-bewe- ging heeft teruggetrokken, daar er z. i- factoren in deze beweging aanwezig zijn, die den voort gang ernstig schaden cn remmen en haar met den ondergang bedreigen. Iels wat Dr. Mie dema ten zeerste betreurt, daar de grondbegin selen van Pallas—Athene zijn volle sympathie bezitten. DRUKKERIJ^! ELCHiO^ BREESTRAftT 22 TEL 62 Het Zang concours tc Zeist. Lucke (Turn), Hartmann (Potsdam), Claus (Ar-7 j5 miritnl lUor,.>r. I Z.CISI minia), Mancral (Stuttgart). Voor Holland: Sigmond (D. F. C), Addicks (Ajax), Heynen (H. V. V.), Bieshaar Ólaarlem), Groosjohan (V. O. C), Jole (Willem II), Van Linge (Be Quick), Lefèvre (Kampong), Van der Kluft (Blauw Wit), Denis (H. B. S.), De Boer (Ajax). Mevrouw Oving, dochter van den Nederland- schen consul, trapt om 4.03 af. Een Hollandsche aanval wordt door Pohl afgeslagen en even later trapt Groosjohan naast het doel. Een voorzet van Wunderlich wordt door Denis onderschept. Na cenig gepingel schiet Bieshaor in Zoemers handen. Van der Kluft en Denis waren bijna ge passeerd, doch de Hagenaar redt. Het spel is voorolsnog laksch. Jole plaatst slecht. Een schot van Hcynen wordt door Zoemer gestopt. Denis treedt red dend op na het fplen van Jole. Den breekt Bies- haar door met als resultaat een corner, welke wordt weggewerkt. Heyncn schiet hoog over .chouden, behaalde dc Chr. Zongvereeni- ging (dir. O. Rooke) een tweeden prijs; „Soli Deo Gloria" (dir. O. Rooke) eveneens een twee den prijs, terwijl' St. Cecilia, onder leiding van den heer Hclmich een derden prijs verwierf. De Stem des Volks. Gisteren nam bovengenoemde zangvereeni- ging deel aan den Nationalen Zangwedstrijd van het Zeister Mannenkoor te Zeist en be haalde, onder leiding van haar directeur, den heer H. v. Rheenen uit Utrecht, den eersten prijs in de tweede afdeeling gemengde koren. Gisteravond werd de vereeniging aan het station van de Ooster Stoomtram opgewacht door haar zustervereeniging „H. J. Hegeraat" en werd een kleine ommegang door de stad gemaakt. In „de Keizerskroon" sprak dc voorzitter van „Dc Stem", de heer Rekke, naar aanleiding an het behaalde succes cn memoreerde in 't I.i it ii^ii ox.lllv.1 llvuL. U* I- 1 j, het doel. Het publiek is zeer rustig, behalve als kort de sucesscn die De Stem des Volks een schot van Hartmann juist naast gaat. Denis wordt in den rug genomen, maar scheidsrechter Bjoerklund uit Norrkoepin» laat doorspelen Een kogel van Jole wordt door Zoemer schitterend weggewerkt. Van meerder heid tusschen de beide teams is geen sprake. Een terecht toegekende vrije schop tegen Bies- hoar bij een duel met Heynen blijft door de activiteit van Zoemer zonder resultaat. Daarna onder leiding van haar kronigen directeur in den loop der jaren heeft moge behalen. Hij bracht denk aan de muziekvereeniging „H. J. Hegeraat" voor de hulde het koor gebracht. Namens de Amersfoortsche Bestuurdersbond weid de vereeniging gefeliciteerd door den heer Polder, terwijl de heer Koops namens de „H. J. Hegeraot" sprak. Nadut de bekroonde nummers '„Morgen" begaut De Boer een fout door den bal te laten „Lentezang van Fred J. Roeske ten gehoore vallen, maar Van der Kluft redt opnieuw. Bies haor schiet na een voorzet van Sigmond de eenige kans van den dag over den wal. Maneval herhaalt den aanval en Duitschland wordt zicht baar sterker. Een voorzet van links wordt door Vnn der Kluft bijna in eigen doel getrapt, doch de Hollandsche doelman De Boer stopt het leder Mueller trapt een toegekende vrije schop juist over het doel Zeven minuten voor de rust waren gebracht, bleef men nog eenige uren ge zellig bijeen. Landdag Chr. Besturenbond. De organisaties, aangesloten bij den Chr. Be sturenbond Gooi- en Eemland en Omstreken, hadden gisteren Landdag in hef bosch Nim- merdor, geleid door den heer Vermeulen (Hil versum). krijgt Duitschland rijn eersten hoekschop, doch 1 ,n d™ voormiddag sprak ds. Van den Berg Bicshear werkt den bal weg Een hoog schot van Lucke wordt door De Boer uitnemend ge keerd, terwijl aan den anderen kont een keurig schot vnn Bieshaor door Zoemer wordt gestopt, ten koste von een hoekschop. Kort voor rust komt Holland opzetten, maar twee corners wor den verprutst In de laatste minuut loopt De Boei uit, maai mist. zoodat de bol ovei het doel gaat Half time komt met een stand van 0—0. Direct daarna kanjert Claus, doch De Boer redt het spel wederom De verdediging moet alle zeilen bijzetten om ongelukken te voorkomen, waarbij De Boer twee- (Amersfoorl) naar aanleiding van Hebreën 8. In den namiddag voerden het woord de hee ren B. J. B Snoeck Henkemons (Den Haag) en G. Baas (Amsterdam). Eerstgenoemde belichtte de kwaal van dezen tijd Zij hebben den Hemel verloren. En daar mede den vrede, het vertrouwen en den eerbied voor het hoogergestelde, en dus verloren de kracht om te leven. Geen wonder zou 't zijn, als 't er op uitliep, dat een kruchtige hand ingreep, die zou doen buigen onder het wegschoppen van recht en vrijheid. Het geneesmiddel vormt het teruggeven van maal schoten van Wunderlich en Hartmann dcn LHe™f' dc P^dikinsr van dezen dag, die magnifiek keert Van der Kluit past de buiten- band leSl er' aal;dc; snel-taktiek toe er ^nas sPra* ov,®J Kloeke daden. In 'Dan komen twee uiterst kritieke oogenblik- een historische beschouwing wees hij op de ken voor Holland. De Boe. krijgt daarop een st"ke overheidsbemoeiing ut de eerste helft der waaronder de werkman het zeer onthouding hard schot, valt achterover, maar grijpt het leder von£e eeuw, wnaro. nog juist voor de doellijn. Daarna redt De Boer slecht had Reuct,e opnieuw het spel op schitterende wijze. Het spel wordt interessant, hoewel de Duit- schers sterker blijven. Bieshoai en Groosjohan verwisselen van plaats cn even later schiet Sigmond naast Hoe meer het naar het einde loopt, des te spannen- bracht onthouding van staatszorg ter wille z.g. van de natuurlijke vrij heid. Zij bracht Jen arbeider geen verbetering. Nieuwe reactie voerde tpt de vakbeweging', wel ker groote opbloei dateert van den oorlogstijd met dien hoog-conjunctuur en stijgende loor.cn. De vrede gaf hoop op veel werk, op een blije der wordt de strijd. Groosjohan schiet in bovenhoek, doch de bal wordt dcor den keeper gekeerd, terwijl een schot van Vnn Linge juist naast gnat De Duitschers missen eveneens een paar kansen om te doelpunten Bij een corner redt Denis vanaf de doellijn en eindelijk doet Heynen ook wat. Kort voor het einde komen nog een paar interessante momenten, doch dan eindigt men den strijd blanco. Het geheel gaf matig voetbal te zien met goede momenten. Het Hollandsche achter-trio was schitterend, doch de middenlinie presteerde niet veel en. de aanval evenmin. Men speelde laks en slecht, vooral de Duitsche half-backs, speciaal de spil. De voorspelers schoten slecht. Scheidsrechter Bjoerklund was zeer goed. Aan beide zijden was het resultaat verdiend. H.B.S. (den Haag)—H.F.C. (Haarlem). De beide eerste-klasse clubs H.B.S (den Haag) en H.F.C. (Haarlem) zullen op a.s. Zon dag 13 Mei een eere-wedstrijd spelen in het nieuwe Sportpark te Bussum. Door de gemeente Bussum zijn voor dat doel 2 fraaie medailles ter beschikking gesteld, die door de Gemeente na den wedstrijd, den ver- eenigingen worden aangeboden. Deze ontmoeting belooft zeer interressant te rullen worden. den l toekomst van uitbloei en levensverrijking ook Personalia. Voor de benoeming van tijdelijk leeraar in de wiskunde aan dc 3e H. B. S. met 5-jarigen cur sus te Rotterdum wordt o. a. aanbevolen de heer voor den werkman. Maai opnieuw is reactie gekomen de finnncieele spanning bleek te sterk. En tegenover deze leactie helpt geen de- monstreeren Daar is het kloeke daad 't hoofd te buigen en te aanvaarden wat God geeft, hoe pijnlijk deze achteruitgang ook zij. Maar niet is te berusten in den brutalen opzet van de heilige mocht, die den toestand wil uit buiten en terugnemen wat erkend en gegeven werd als recht die weer terug wil naar abso lute staatsonthouding die de eenheid des volks weer wil losmaken die loonsverlaging decre teert waar tegelijkertijd het dividend stijgt. Vermindering van verdiensten, goed maar dan voor allen, en niet de malaise leggen op de zwakke schouders. Tegen dien geest van on heilig groepsegoisme zal de orgonisatic strij den. Haar in den steek laten, is de reactie hel pen. 't Is een kloeke daad bij de loonsverminde ring toch lid te blijven; ook al zou de contri butie omhoog moeten. Erger dan loonsverlaging echter is het bekorten van 't verkregen recht op meespreken bij de arbeidsvoorwaarden. Dit ideëele goed moet bewaard blijven. En daarom de andere kloeke dood van pro paganda voor het christelijk-sociaal ideaal, ook al zijn thans vele ooren gesloten. Men moet hooren, dat lang een spel gespeeld is met den arbeider, men hoore, dat recht moet worden geannn. Met een slotwoord en gebed vnn den voor zitter en het lied Daar ruischt langs de wol ken I werd de dag besloten. In den loop van den dag werd een telegram van hulde gezonden aan H. M. de Koningin.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2