Onze prima gebroken Anthraciet kost deze maand f 3.25 per H.L. franco huis. Nutsspaarbank KOK's Brandstoffen handel Electrische AnthracietbrekeriJ Koopt in deze maand Uw Winterprovisie, het is nu het goedkoopst U. M. O. PICK I IV. C. I 1 SPORTDUIS BOKKING I Firma van MERK S ElZEKKi SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Utrechtscheweg 71 - Telefoon 539 - Soesferweg - Spoor UIT DEN OMTREK. Terrein Birkhoven- BERICHT. Utrechtscheweg 9 GEOPEND ELECTR, MEUBELFABRIEK gangsbepaling voor de thans zetelende Staten leden, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat ge kozenen voor de Eerste Kamer, zetelende in de Staten, niet tot het lidmaatschap van den Senaat zouden worden toegelaten. Teneinde die moeilijkheid te ontgaan, heeft prof. Diepenhorst als Statenlid bedankt. Een voorbeeld, dat vrij ze ker door andere Statenleden, thons lid der Eerste Kamer, zal worden gevolgd. Op den tweeden Dinsdag van Juli zullen de Provinciale Staten over het geheele lond bij eenkomen tot het samenstellen van de colleges van Gedeputeerden. Dan zullen ook de candida- tenlijsten voor de Eerste Kamerverkiezing moe ten worden ingediend. De verkiezing zal echter eerst plaats hebben in een zitting, te houden op het eind van Juli of in het begin van Augustus. Daar op die candidatenlijsten de namen zul len voorkomen van vele Eerste Kamerleden, thans ook leden der Staten, zullen die waar schijnlijk binnenkort eveneens voor hun Staten- lidmaatschap bedanken. DE HOOGE SUIKERPRIJS. De Nederlandsche Verceniging van Huisvrou wen heeft zich tot den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid gewend, naar aanlei ding van de groote stijging, die in de laatste maanden plaats heeft gegrepen, in een der eer ste levensmiddelen, de suiker. Het is bekend, aldus wordt opgemerkt, dat de 6uiker, die hier wordt gebruikt, niet van overzee wordt ingevoerd, dat de voorraden in de laatste campagne verwerkt, voor binnenlandsch gebruik alleszins voldoende zijn, en dat de kostprijs der suiker voor den handel een voldoende winst overliet bij de prijzen, die voor deze stijging golden. De eenige oorzaak van de stijging hier te lan de is dan ook, volgens adressante, dat men ge bruik maakt van de hooge noteeringen op bui- tenlandsche, speciaal. Amerikaansche markten, om hier ook meer te vragen. Op deze wijze maakt men een bovenmatig groote winst ten koste van het toch reeds zoo zwaar gedrukte publiek. Den minister wordt verzocht te willen over- j wegen of het niet in 's lands belang is, ten spoedigste van overheidswege maatregelen te nemen, die aan deze uitbuiting der bevolking een einde maken. Luthersch Diaconessenhuis Amsterdam. Het Luthersch Diaconessenhuis te Amster dam herdacht Donderdag den dag, waarop het voor 25 jaar het huis aan den Koninginneweg aldaar betrok. Tevens vierden vier zusters haar zilveren jubi leum aan die inrichting. Het bestuur hield een receptie. Tal van vrienden der inrichting, veel oud-patiënten ook, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Namens een commissie, gevormd uit allen, die in het werken van de inrichting belang stel len, bood ds. P. van Wijk Jr. een geschenk aan in geld, bijeengebracht door oud-patiënten en belangstellenden, om de onlangs aangekochte villa met het bestaande ziekenhuis te vereeni gen. De voorzitter van het bestuur, de heer J. W. G. Kirberger, dankte de kommissie hartelijk voor het geschenk. Ook de Koningin-Moeder had door het zen den van een feestgave blijk gegeven van haar belangstelling De Zeeland. Met ingang van 1 Juni zullen de booten der stoomvaartmaatschappij Zeeland te 2.30 des middags van Vlissingen vertrekken, aankomst Folkstone 8.T0, te Londen 10.50 des avonds. Van Folkestone vertrekken dan de booten tot en met 8 Juli te 11.20, na dien datum te 9.50 (van Londen resp. 9.30 en 9.50) aankomst in beide gevallen te Vlissingen om 5.30 des mid dags. Tabakswet. Naar het Hsgz. meldt, hebben eenige siga ren- en tabaksfabrikanten te 's Hertogenbosch", na een daartoe tot hen „van hooggeachte zijde" gericht verzoek, een ontwerp-tabakswet gecon cipieerd, waarbij de accijns op ruwe tabak ad valorem wordt geheven en de terugvordering van betaalden accijns bij uitvoer naar het ge wicht wordt vastgesteld. Het ontwerp moet on derteekend zijn door de groote fabrikanten en exporteurs in Den Bosch. Deze bond weigerde de collectieve arbeidsre geling voor het bakkersbedrijf te aanvaarden, en maakt nu misbruik van de h'opelooze ver deeldheid en daardoor hulpeloosheid der pa troons, en voert een terrorisme, welke wellicht meer speciaal voor de groote steden voor sommige arbeiders tijdelijk een klein financieel voordeel kan brengen, doch geen ander gevolg kan hebben dan een ontwrichting van het be drijf, en het verder voortbestaan der Landelijke Arbeidsregeling voor het Bakkersbedrijf. Besloten werd op korten termijn een vergade ring te beleggen van de bij de Arbeidsregeling betrokken zijnde hoofdbesturen der arbeidersor ganisaties, om nader hun standpunt te bepalen. De staking te Almelo. De stoking der textiel-arbeiders te Almelo duurt ongewijzigd voort en ieder uitzicht op een bijlegging van het conflict is verder ver wijderd dan ooit sinds verschillende bemidde lingspogingen mislukt zijn. Het laat zich aan zien, dat voorloopig van geen enkele zijde nieuwe pogingen genomen zullen worden, zoo dat het conflict nog geruimen tijd duren kan. Vooial de neringdoende ingezetenen van Al melo met name de kleine winkeliers te Almelo hebben groote schade van de staking. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co/s bu reaux voor den handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Mei in Nederland uitge sproken 70 faillissementen tegen 58 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Mei 1923 1586 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Brutale indringers. Donderdagavond half 10, toen de fam. even uit was, werd aangebeld bij R. in de Francois Moelionstraat te Den Haag. De 14-jarige zoon, die consigne had niemand in te laten, deed J open en zag twee mannen voor zich staan, die onder een valsch voorwendsel wisten binnen te dringen. Éën hield de jongen vost en belette hem hulp te roepen, waarop de onder uit het buffet 150 nam. Zij sloegen op de vlucht en verdwenen nog voordat hulp op was komen opdagen. Ernstig auto-ongélulc. Een particuliere auto uit Utrecht afkomstig, kwam gisteravond 8 uur te Amsterdam van het Wcstejnde de brug nabij de Stadhouders kade oprijden. Een man, die waaischijnlijk geen acht sloeg op de naderende auto stak de brug over en de bestuurder van de auto, die het ongeluk zag aankomen, remde uit alle macht. Door de gladheid slipte de auto, die over den man heenreed. Het slachtoffer werd deerlijk gekwetst naar het Onze Lielve Vrou wen Gasthuis vervoerd, waar het spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt, doch bij het voorloopig onderzoek is nog niet komen vast te staan of het ongeluk aan schuld of nalatig heid van den bestuurder is te wijten. ïn den laten avond werd den naam van den ongelukkige bekend. Hij bleek te zijn een ze kere Lof, wonende Heerengracht, te Amster dam. Het onderzoek naar de oorzaak van het on geluk wordt voortgezet. Ontsporing van locomotieven. De twee locomotieven van den trein, die te Roosendaal 9 uur '21 arriveert, zijn te Breda bij het rnngeeren in volle vaart gereden op een stil staande locomotief. De locomotieven werden uit de rails gelicht en de buffers en lantaarn vernield. Een en ander werd spoedig opgeruimd Pakhuisbrond. Te Zaandam is Donderdagavond het pakhuis van de firma Krant en De Vries in galanterieën aan de Gedempte Gracht door onbekende oor zaak tot den grond afgebrand. van gemeentewegen, 15 pet. ten laste van het Departement van Binnenl. Zaken en Landbouw te brengen. Barneveld. Gekozen tot gemeenteraads leden B. M. Willemars, R.-K., C. J. Schimmel (aftr.), H. v. Hell, A. van Ingen (aftr.), R. van Ee, C. v. d. Brink, H. v. d. Craats (aftr.), L. de Rijk, allen Christ. Hist.; J. H. Zandbergen (aftr.), M. J. Knottenbelt (aftr.), E. v. d. Brink, H. Schuld, H. Geirrts (allen anti-rev.); J. Bultman, S. D. A. P., en U. A. v. Loon, geen partij. Hoogland. Bij de stemming voor de ver kiezing van Raadsleden werden uitgebracht 1171 geldige stemmen Lijst I. D. Rijnders 193, H. Adams 4. Lijst na. P. Hilhorst 305, A. Kuijer 26, G. van Valkengoed 35, A. van 't Klooster 12, W. Renkers 118, \V. Eggenkamp 77. Lijst nb. C. Smink 173, G. Schimmel 83, P. van Zuilen 6. Lijst in. E. de Bruin 122, A. v. d. Burgt 7r A. J. Spelt 6, T. Lagemoat 2. Er wordt berekend dat gekozen zijn van de verbonden R.-K. lijsten de aftredenden: P. Hil horst, C. Smink, W. Renkers en G. Schimmel en nieuw gekozen in de plaats van J. v. d. Heu vel, die zich niet beschikbaar stelde, de heer A. Kuijer. Van de 2 overige lijsten zijn gekozen D. Rijnders en E. de Bruin. Soest. Door den heer M. v. d. Wijngaard is een Auto-Omnibusdienst geopend van Baarn— Soest—Soesterbcrg. De bus die er smaakvol uitziet, rijdt bijzon- der goed. Door de luchtbanden, goede zitting en veering wordt het stooten geheel voorkomen. Een groot voordeel is het voor het pubiek, j dat voor het station Baat^n wordt gereden, zoo dat de reizigers direct het station kunnen bin nentreden. Op verzoek wordt overal gestopt tot het in- en uitstappen van reizigers. Soesterberg. Een soldaat der luchtvaar t- ofdecling had van een makker een nieuw rijwiel geleend. Toen deze zijn eigendom terug vroeg, bleek hij het te hebben verkocht. De politie ar resteerde den ontrouwen kameraad, hetgeen niet zonder hevig verzet geschiedde. Esch Entente Eschoise—DOSKO. FolaB.V.V. 20 Mei. CharleroiCharleroi S.C.—DOSKO. Esch Luxemburg Jeunesse—B.V.V. RijsselOlympique Lillois—Wilhel- mina. MildenVer. f. Bewegungsspiele 1903—Volharding. BielefeldArminia II—Wilhelmina Vooruit. 21 Mei. Brussel Ligue BruxelloiseDOSKO. Roubaix R.C. Roubaix—Wilhelmina. Werther: Tum u. Spielverein. '04— Wilhelmina Vooruit. Eindstand Oostelijke atdeellnsr. Wind cn weder dienende. Pinksteren is nu weer gekomen met. schitteren, von de zon. De mooie brem stjyyt naast 't geknopte rlennegroen in prachtig gele kleuren. Rijdt nu liet U.M.O. pad eens op hij 't zoete lentegeuren, Vlasakker station. Door een berceau rijdt gij als dan, bij 't Daar is het prachtig mooi. daar op dien heuveltop, En dankbaar dan gestemd geeft gij ÏT dadelijk op: voor het Lidmaatschap 1.50. Secretariaat, 16 Blankcnheimstraat. DE TOESTAND IN HET BAKKERS BEDRIJF. Men meldt ons: Door vertegenwoordigers van a. Den Ned. R.-K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers, en Cacao-, Chocolade en Sui kerbewerkers; b. Den Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de Voedings- en Genotmiddelcnbedrij- ven; c. Den Neutralen Bond ven Personeel in de Voedingsbedrijven, werd Vrijdag 18 Mei te Rotterdam een be spreking gehouden, teneinde de huidige toe stand in het bakkersbedrijf onder de oogen te zien. Het is n.l. genoemde vertegenwoordigers dui delijk geworden, dat, indien niet ten spoedigste een wijziging ten goede komt, het gevaar groot is, dat in het bakkersbedrijf meer speciaal in de groote steden een chaos zal ontstaan, die de positie der in het bedrijf werkzaam zijnde gezellen in zeer ernstig gevaar zal brengen. De hopelooze verdeeldheid en het gemis aan discipline, welke er onder de bakkerspatroons en hun onderscheidene organisaties heerscht; alsmede het gemis aan een algeheel te volgen leiding in de patroonsbonden, waardoor mede door gebrek aan onderling vertrouwen een flinke krachtige leiding niet mogelijk is gebleken, heeft er too geleid dat de goedwillende patroons vrij wel hulpeloos staan tegenover het terroristisch optreden van den Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, hetwelk noodwendig tot een debacle heeft moeten, leiden. Utrecht. Zooals in een advertentie in dit nummer is aangegeven, is de inschrijving voor het toelatingsexamen der Middelbare Technische School te Utrecht weder geopend. Van het leerplan der school is een nieuwe druk verschenen. Dit boek bevat een zeer uit gebreid omschreven leerplan met inleiding en aanteekeningen, verschillende inlichtingen cn op veler verzoek tal van afbeeldingen tot toe lichting. Na ontvangst van 1.50 wordt dit leerplan toegezonden. Aangezien ouders en andere belanghebbenden dikwerf informeeren naar het doel der Middelb. Techn. School voor de Bouwkunde te Utrecht, en welke betrekkin gen open staan voor hen, die het einddiploma verworven hebben en welke posities de oud leerlingen ten slotte kunnen verkrijgen, daar is zulks duidelijk uiteengezet in een geschrift „De toekomst van den Middelbaar Technicus", dat evenals een boekje, waarin de wijze van vooropleiding en de eischen van toelating zijn aangegeven, na aanvrage gratis verkrijgbaar is gesteld. Luchtvaart. Nieuwe luchtpostverbindingen met Engeland en Duilschlond. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 22 Mei o.s. een derde ludhtpostvei binding op En geland (AmsterdamRotterdamLonden) en een luchtpostdienst op Duitschlond (Amsterdam —Bremen—Hamburg—Berlijn) worden ingesteld. De tijdstippen van vertrek en aankomst van de bestaande luchtlijnen NederlandEngeland zijn gewijzigd Tot het luchtvervoer met de verbinding op Duitschland zijn toegelaten stukken van allerlei aard, met uitzondering van brieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten. Het voor dit vervoer boven de gewone porten en rechten door middel van frankeerzegel te kwijten luchtrecht bedraagt 10 cent per 20 gram. Per luchtpost te verzenden correspondentie moet voldoende worden gefrankeerd, linksboven het adres worden voorzien van het duidelijk en onderstreept (bij voorkeur met een gekleurde lijn) opschrift: „Per luchtpost". Bovendien be hoort de plaats van bestemming, op "b stukken gemakkelijk te doen opvallen, op duidelijke wijze te worden omhaald (bij voorkeur door middel van een raam van gekleurde lijnen). Voor verdere inlichtingen worden belangheb benden verwezen naar de kantoren der poste rijen. Barneveld. Aan deze gemeente is toege staan van de loonen in het tijdvak van 1 Maart 1923 tot en met 26 April I9'23, betaald aan wcrkloozen te werk gesteld bij het verbeteren WEDSTRIJDPROGRAMMA voor Maandag' 21 Mei 1923. Kampioensschcp voor Nederland. Tilburg Willem IIGo Ahead. Groningen Be QuickR.C.H. Oostelijke Afdeeling. Ie klasse. Enschedé EnschedéTheole. 2e klase A. Zwolle: Zwolsche Boys—Heracles II. 3c klasse B. Borne Borne—Hengelo. Maandag. 21 Mei t-e IMuksterilag) 2 uur o.ui. Uevroiie pr zen. Om den U. P. V. B. Wimpel. AmersfoortQuickH.V.C. Bij dezen wedstrijd zal volgens d* Off. Mede deel in gen von den U. P. V. B., de heer J. W. Walsmit als scheidsrechter fungeeren. Pinkster Voetbal. 19Mei. Eindhoven: Eindhoven—Vrsovice (Praag) 8e kl ass e C. Oostei beek 16 10 4 2 24 43- 12 Hu man ft as 16 9 3 4 21 34- 24 Quick A 16 10 0 6 20 26— :0 V D. Z. 16 10 0 6 20 27— 23 A V W. 16 8 2 6 18 2^ 16 Quick 2 16 5 3 8 13 20- 27 v. c. 16 5 2 9 12 21- -Hl S. M L. 16 4 3 9 11 15- -41 Vil esse 3 16 2 1 18 5 22 4^ 8e klaes e D. Arnh. Boys 14 10 1 3 21 28- 11 Theole 2 11 9 O 8 20 34- 20 Waeoningen 2 14 7 2 5 16 it 21 H. V. C. 2 lt 6 3 15 18— 9 N. E C 2 14 5 3 6 13 18- 22 Doetinchem 2 14 4 O 8 10 20- -27 0. B I. 0. D 14 3 3 8 9 18- -31 Hertog Hendrik 2 14 1 6 7 8 10- -26 vBEmmmgmmsmB Emms L41V(;ES'IR4AT SO TEL. 100 AMERSFOORT Ziet onze schitterende Etalage WALLY SIGAREN en verlangt ueen aniier merk V aardigheidsdiplom o. Door het Bestuur van den A. B. L. O. wordt op, of omstreeks 9 Juni de gelegenheid open gesteld het Vaardigheidsdiplonva van genoem den Bond te behalen. De eischen daarvoor zijn te verkrijgen bij de heeren Bokking, Grootendorst en Van Dijk. Juiste tijd en plaats worden nader bekend ge maakt. De aanmelding moet schriftelijk geschieden bij den secretaris van de T. C;, Pieter Pijpers- straat 33. Bij deze aanmelding, die wordt ingewacht vóór 1 Juni a. s., moeten worden opgegeven a. juiste naam, voornaam en adres b. juiste leeftijd c. de oefeningen van de groepen, waarbij keuze is toegestaan. Zij, die reeds aan een deel van het examen programma voldeden, moeten zich opnieuw aanmelden. met wier medewerking het examen zal worden afgenomen: dr. H. J. Verhagen, oud-leeraar M. O., te Kerkrade; J. van den Berg, lector a. d. Technische Hoogeschool te Delft; J. van Boren, hoogleeroar a. d. Landbouwhoogeschool te Wageningen; dr. J. C. de Moor, predikant Gere formeerde Kerk, te Utrecht; moj. C. J. van de Ven Sauveur oud-directrice H. B. S. voor mejs- jes, te Putten (G.). Het Amersfoortsch Dagblad zal Maandag a.s. (Tweede Pinksterdag) NIET verschijnen. Eventjes lachen. De aanbeveling der „onafhankelijken" heeft het niet verder gebracht, dan dot hun cundida- ten bekende Amersfoorters zijn. Nu loopen er zeker vele bekende Amersfoorters, die daarin zeker niet hun geschiktheid vinden voor het raadslidmaatschap. Verder publiceeren de heeren het volgende program De belangen van alle gemeentenaren te be hartigen, zonder aanzien van rang, stand of richting. 2e. Economisch beheer der gemeentebedrij ven 3e. Verlaging der belastingen. 4e. Afschaffing der zakelijke belasting op de bedrijven. 5e. Verbetering van de binnenstad 6e. Bevordering van het vreemdelingenver keer. 7e. Bevordering van de volksgezondheid. En na dit waschlijstje zeggen de heeren, die overigens zoo tegen programs zijn, dat ze niet scheutig willen zijn met beloften. We zouden zoo zeggen, dat het nog wel kan. Alleen vergeten de heeren aan te geven, hoe zij een en ander zullen trachten te bereiken. Maar dat komt er niet op aan 1 De kiezers zullen echter de zaak wel wat nuchterder be kijken. Garnizoen. Ritmeester A. Blussé van Oud Alblas wordt 1 Juni gedetacheerd in de legerplaats bij Hars kamp De sergeant-majoor-admin. A. J. C. Mulder, thans gedetacheerd bij den Landstorm te Utreaht, wordt op 23 Mei a. s. geplaatst bij het 21e regt. infanterie te Amersfoort.' Eindexamen H. B. S. Het eind examen aan de Rijks H. B. S. alhier zal worden afgenomen 13, 14, 16, 17, 18 en 19 Juli. Aangewezen zijn de volgende deskundigen Wedstrijd in tuinversiering. De uitdeelingen van vaste planten en dahlia's zijn nu geschied; over eenige weken volgt nog die der zomerbloemen. Voor de deelnejners, die echter zelf hun bloemplanten wenschen te kweeken, deelen wij 't volgende mede: Op den kouden grond, dus zonder gebruik van glos of andere hulpmiddelen, kon mem tharis uitzaaien: Togetes (Afrikaantjes), Centau- rea (Korenbloemen), Calendula (goudsbloemen), Godetia, Calliopsis, Papaver cn Reseda. De laatste twee laten zich zoo goed als niet ver planten, dus moeten zij direct ter plaatse uitge zaaid worden. De genoemde soorten zijn voor deze gronden wel de meest geschikte en men heeft er zoo goed ols altijd succes mede. Na tuurlijk is het sortiment door iederen liefhebber nog belangrijk uit te breiden, mits hij er wat meer zorg en moeite voor over heeft. Hun, die ook meeóirgen in de groep: groente tuintjes, kunnen wij meedeelen, dat zij eerst daags een keuring' door de jury kunnen ver wachten. Voor de bloementuintjes staat de aan gifte nog steeds open; toch raden wij iedereen, die plan heeft mede te doen, dringend aan, zich zoo spoedig mogelijk bij een der bekende adres sen op te geven. De tijd van sluiting zal ook hier weldra bepaald worden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dc agenda voor de openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vullei, die, zooals wij reeds ver meldden, Dinsdag, 22 dezer 's middags om half twee wordt gehouden in het gebouw Arnhem- scheweg 25, vermeldt de volgende punten van behandeling 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen van het Dogel. Bestuur. 3. Verkiezing voorzitter afdeeling groot- en kleinbedi ijf. 4. Voorstel van het Da gek bestuur tot ver zending van een adres inzake de wettelijke re geling van het handelsonderwijs. Hierbij zal een mondelinge toelichting gegeven worden d,o,or den heer mr. J. H. Thiel, inspecteur van het Handelsonderwijs. 5. Motie der Kamer tc Eindhoven. 6. Aanvrage om subsidie van het bureau voor uitvindingen. 7. Aanvrage om. subsidie van het Bureau van Handelsinlichtingen te Amsterdam. 8. Voorstel van de Commissie voor het ver keerswezen inzake de los- en laadgelegenheid in de Amersfoortsche haven. 9. Voorstel van de Commissie voor het Ver keerswezen inzake de uitdieping van de rivier de Eem. 10 Voorstel van de Commissie voor het Ver keerswezen inzake het graven van een vaargeul voor dc haven tc Harderwijk. IT. Rapport van den secretaris inzako de ar beidstijd van het kantoorpersoneel. 12. Ingekomen stukken. 13. Rondvraag en sluiting lederen werkdag van 10-1, 8- 41/: en 7- 8 nur. Zaterdagavond «Vj—S1/: unr. Zaterdagmiddag gesloten. REM TIC 2.60 TEL. 528*543. Vraagi bij ons prijsopgaaf voor Uwe Menbelen. EIGEN FABRIEK - Billijke prijzen LEVERING VANAF Priuia afwerking* M. U. L. O. Gisteravond sprak voor de afdeeling Amers foort van de Vereen, voor M. U. L. O. in „de Valk", de heer Z. Regelink uit Enschede, lid van het hoofdbestuur der Vereeniging, overGoed voortgezet onderwijs is een volksbelang. De voorzitter opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den vertegenwoordiger der ge meente, den directeur ven onderwijs, den heer Juarsma. De heer Regelink ving hierna zijn voordracht aan met op tc merken, dat veelal de meening heerscht, dat het lager onderwijs voldoendo kennis geeft voor 't geheele verdere leven. Veel kunnen wij hieromtrent vananderen leeren. In Duitschland en ook in Amerika is de leerplicht van 1417 jaar. Bij ons worden de kinderen bij hun twaalfde jaar echter vrij gelaten. En toch is er ook hier te lande een soort onder- wijs, dat aansluit en we! het M. U. L. O.-onder- wijs. Allereerst behandelt spreker hierna het zgn. 7de leerjaar, waar hij niets dan goeds van kan zeggen, maar 'at ten eenenmale niet geschikt is om de leerstof uit te breiden. Wel is het moge lijk het geleerde grondig te herhalen, maar vol doende nieuwe stof kan niet behandeld worden. Daarvoor is de ijd te kort. Velen zullen onder vonden hebben of nog ondervinden, dot de weg tot een goede positie voor hen is afgesneden, omdat zij slechts lager onderwijs hebben ge noten en niet meer. Een groote zegen zou het daarom zijn, als de ouders eens bedachten, dat zij, wanneer zij hun. kinderen met het 12de jaar van schooi nemen, deze toch nog 2 jaar móeten wachten,, eer zij geld kunnen verdienen. Immers de arbeidskaart wordt eerst bit het 14de levensjaar uitgereikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2