"V™'"" AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" drills binnenland. GOUD-, KEI-, en iBKEN. feuilleton. WILLEM GROENHUIZEN. DERDE BLAD. - LIRGESTRSAT 43 - Grootst gesorteerde magazUn Carmen's Nederlaag. Medailles, Kruizen, Kransen. Takken enBekers. LAKBALSCHOENEN SNEEUWSCHOENEN JACHTSCHOENEN VOETBALSCHOENEN DE ONTWERPVERDRAGEN VAN GENèVE. Geen medewerking aan het ver drag betreffende den leeftijd waar- op kinderen lundbouworbeid mn- fren verrichicn. Ingediend zijn zeven wetsontwerpen tot goed keuring van de op de Derde Algemeene Confe rentie ven leden der Internationale Arbeidsorga nisatie, in 1921 te Genève gehouden, vastgestel de ontwerp-verdragen betreffende: 1. den leeftijd, waarop kinderen mogen wor den toegelaten tot arbeid in den landbouw: 2. het recht van vereeniging en vergadering van landarbeiders; 3. de schadeloosstelling voor ongevallen in den landbouw; 4. het gebruik van loodwit in verfstoffen; 5. dc toepassing van den wekelijkschen rust dag in de industrie; 6. den mirumum-Ieeftijd, waarop jeugdige personen mogen worden toegelaten tot het ver richten van arbeid als tremmer of stoker; 7. het verplicht geneeskundig onderzoek van kinderen en jeugdige personen, werkzaam aan boord van schepen. Met betrekking tot de onder 2, 3, 6 en 7 ge noemde ontwerp-verdragen wordt goedkeuring bij de wet voorgesteld, terwijl ten aanzien van de onder 4 en 5 genoemde voorgesteld wordt de Kroon te machtigen t. z. t. tot het ontwerp-vcr- drag toe te treden. Met betrekking tot het onder T genoemde ont werpverdrag, kan een dergelijk voorstel niet worden gedaan. Volgens art. 1 toch van dit ont werp-verdrag mogen kinderen beneden 14 jaren niet in dienst zijn of arbeid verrichten in land bouwondernemingen, tenzij buiten de uren voor schoolonderwijs bestemd. Hoewel uit de behan deling op de Conferentie is op te maken, dat de bedoeling is den landarbeid van kinderen onder de 14 jaren slechts te verbieden voor leerplich tige kinderen, houdt het artikel, zooals dit ten slotte door de Conferentie is goedgekeurd, een algemeen verbod in voor het verrichten van landarbeid voor kinderen beneden 14-jarigen leeftijd. Tegen de aanvaarding van zoo'n alge meen verbod hebben de betrokken Ministers overwegend bezwaar. Een tweede bezwaar tegen de aanvaarding van het ontwerp-verdrag ligt in de bepaling van art. 2, welke vrijheid verleent om ten behoeve van practische vakopleiding schooltijden en school- uien zoodanig te regelen, dat de kinderen voor lichten landarbeid gebruikt kunnen worden. Nu is volgens art. 13 en 15 der Leerplichtwet de inspecteur van het Lager Onderwijs bevoegd kinderen, die de laatste zes maanden de school geregeld hebben bezocht, jaarlijks een verlof van ten hoogste twee weken voor het verrichten van land- en tuinbouw werkzaamheden te verleenen. Naar het oordeel van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, dat is ingewonnen, is de regeling van het landbouw ver lof niet in strijd met art. 2 van het ontwerp-verdrag, omdat het kennelijk de bedoeling der Conferentie is geweest den term ten behoeve van practische vakopleiding in ruimen zin te interpreteeren. Na nauwgezette overweging evenwel zijn de Ministers tot de slotsom gekomen, dat de rege ling van het landbouwverlof, waarvan zij ophef fing niet wenschelijk achten, niet in overeenstem ming is met den tekst van art. 2. Op grond van het bovenstaande is de regee ring van oordeel, dat zij geen medewerking kan verleenen tot aanvaarding van het ontwerp-ver drag", zooals het thans luidt. De totstandkoming van een internationale re geling betreffende het gebruik van loodwit in verfstoffen begroet de regeering met instem ming. Blijkens art. 11 echter verbindt zich ieder lid de overige bepalingen uiterlijk I Jan. 1924 toe te passen. Dit levert bezwaar op met betrekkin? tot de voorschriften van art. 5, welke wettelijke voorzieningen vereischen. Daarom is in het wetsontwerp der Kroon de bevoegdheid voorbehouden tot het ontwerp-ver drag toe te tcden, ten einde tot de ratificatie te kunnen overgaan, nadat de noodige wettelijke voorzieningen zullen zijn getroffen. Artikel 1 van het verdrag wil als regel het ge bruik van loodwit, loodsulfaat en andere pro ducten, die deze stoffen bevatten, verboden zien met uitzondering van spoorwegstations en indu striegebouwen, voor welke de overheid het na raadpleging van de organisatie van werkgevers en arbeiders noodig verklaart. Overigens blijft het gebruik van witte verfstoffen, welke ten hoogste 2 pCt lood bevatten, geoorloofd. Bezwaren van technischen of" maatschappelij- ken aard tegen het invoeren van een dergelijk verbod bestaan in ons land niet Het gebruik toch van loodwit bij het schilderen van binnen werk is practisch bijna geheel verdwenen. Een verbod, als hier bedoeld, zal dus weinig wijziging brengen. Artikel 5 bevat voorschriften betreffende het gebruik van loodwit enz. voor werken, waarvoor het gebruik daarvan niet verboden is. Deze voor schriften kunnen voor arbeiders in fabrieken of werkplaatsen gegeven worden op grond van de Veiligheidswet. Artikel 7 schrijft onder a. het inrichten van ziektestatistiek en onder b. het inrichten van een sterftestatistiek betreffende loodvergiftiging bij schildersgezellen voor. Tegen het samenstellen van eerstgenoemde statistiek is geen bezwaar. Een statistiek betreffende loodvergiftiging heeft zeer weinig waarde. Intusschen bestaal er geen bezwaar tegen voor ons land aan de bepa ling van artikel 7 sub. b. te voldoen. Toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffen de de toepassing van den wekelijkschen rustdag in de industrie behoeft geen bedenking te ont moeten, mede omdat in onze arbeidswetgeving het beginsel van den verplichten wekelijkschen rustdag reeds in ruime mate toepassing heeft gevonden. Het is echter onzeker of het verdrag 1 Jan. 1924 in ons land in werking zal kunnen treden, aangezien op enkele punten nog voorzieningen zullen zijn te treffen. Daarom is in het wetsont werp aon de Kroon de bevoegdheid voorbehou den, om te zijner tijd tot het ontwerp-verdrag toe te treden. Voor de in art. I genoemde ondernemingen, welke als nijverheidsondernemingen moeten wor den aangemerkt, zijn reeds bepalingen getrof fen t. a. v. den wekelijkschen rustdag in het Mijnreglement 1906, de Arbeidswet 1919, de Steenhouwerswet 1921 (zoodru deze in werking zal zijn getreden), het Algemeen Reglement Dienst op de Spoorwegen en de Locaal spoorwe gen en de Stuwadoorswet DE ZOMERTIJD. De tuinbouw dringt op inkorting aon. Het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad heeft zich, in verband met het be sluit der regeering om de afwijking van de welte- lijken tijd per I Juni te doen aanvangen, tot de Regeering gewend met het zeer dringend ver zoek den duur von den zomertijd zoo kort moge lijk te bepalen ten einde daardoor de schade lijke gevolgen daarvan tot een minimum te be perken. Moreele verheffing en ontwikkeling van den onderofficier. „Ons Belang" Vereeniging van Onderoffic. enz. bchoorende bij de Ned. Landmacht, publi ceert het verslag betreffende den arbeid der Moreele Verheffing en Ontwikkeling over 1922. waarin gekloagd wordt dat de arbeid der Moreele Verheffing en Ontwikkeling In de afgeloopen winterperiode over 't algemeen zoo slap ter hand is genomen Dartegenover zijn er gelukkig afdeelingen, die den ontwikkelings-arbeid energiek en krachtig hebben aangepakt en soms mooie resultaten mochten boeken. Op bijzonder mooie resultaten kan men in Am- hem en Utrecht wijzen. In eerstgonoemde plaats zijn een serie weten- schappelijk-cultureele cursusavonden gehouden, waar verschillende sprekers van naam zijn op getreden. In Utrecht is een eenvoudige cursus over Nederlandsche Letterkunde gegeven Beide cursussen zijn uitstekend tot him recht gekomen en met een alleszins geslaagden kunst avond besloten, waarmee óók de organisatie veel eer heeft ingelegd. Als bijzonderheid vermeld hot verslag dat bei de cursussen geen verloop hebben gehad, terwijl het tot vreugde stemt en voldoening geeft, dat voor de komende winterperiode gelijksoortige cursussen in de betrokken afdeelingen nu reeds weer zijn verzekerd. Nog wordt aangeteekend, dat de cursus te Arnhem 45 en die te Utrecht 68 deelnemers telde. Wat de overige cursussen betreft, begin Octo ber waren er 46 deelnemers aan Studie-Deba tingclubs, welk getal einde Maart tot 28 was ge slonken. De lessen in Nederlandsche taal, rekenen, ge schiedenis, aardrijkskunde, Fransch, Duitsch, En- gelsch, boekhouden en stenografie, werden in October met 431 leerlingen, over genoemde leer vakken verdeeld, aangevangen: 256 ervan volg den tot einde Maart dit onderwijs. De schriftelijke lessen van het Instituut Holar- hof telden in October 346 deelnemers, welk aan tal einde lentemaand tot 222 was gedaald. Dit onderwijs omvatte hoofdzakelijk Neder landsche taal, rekenkunde, geschiedenis en aard rijkskunde. In den loop der winterperiode werd nog in een der afdeelingen een cursus over Staatshuishoud kunde opgericht met 22 leerlingen, terwijl totaal 30 onderofficieren, over een paar afdeelingen verdeeld, les ontvingen in Esperanto. Ook wordt nog vermeld, dat ruim 200 leden der Vereeniging één of meer leergangen aon on derscheidene Volksuniversiteiten hebben ge volgd. Met betrekking tot de Moreele Verheffing en Ontwikkeling, zijn in de afgeloopen winterpe riode omstreeks 100 cursusvergaderingen ge houden; aan een enkele daarvan was een excur sie verbonden. Wanneer zoo eindigt heet verslag do onderofficieren inderdaad ernst willen maken met hun taak als militair opvoeder en onderwij zer in het moderne leger, en wanneer zij deel wil hebben aan het beschavingsleven van onzen tijd, den staat de weg hen daarvoor open: daadwerkelijke deelname non het werk der Moreele Verheffing en Ontwikkeling. CENTRALE JEUGDRAAD. In het Verslag van de werkzaamheden van den Centralen Jeugdraad over 1922 wordt herinnerd aan de teleurstelling, in het vorig verslag uitgesproken doordat de Regee ring in 1921 in strijd met het advies van den Centralen Jeugdraad het oorspronkelijk op de begrooting uitgetrokken bedrag van f 20.000 voor kosten van den Centralen Jeugdraad en sub sidies heeft gehandhaafd en de in het vooruit zicht gestelde belangrijke verhooging ten slotte heeft achterwege gelaten. In 1922 kwam er in zooverre eenige verbete ring, dat bij Memorie van Antwoord op de On- derwijsbegrooting het voor subsidies uitgetrok ken bedrag werd verhoogd met 30.000, welk bedrag ook door' de Staten-Generaa! is gevo teerd. De Centrale Jeugdraad meende thans te moeten instellen de subsidieregeling, volgens welke als maatstaf voor subsidie voornamelijk zou moeten gelden het bedrag, dat de organi saties zelf bijeenbrengen. Een tweede punt van verschil met de vorige adviezen omtrent sub sidieering was. dat thans werd geadviseerd niet alleen de subsidieering uit te breiden tot meer centrale organisaties doch ook subsidies toe te kennen aan belangrijke plaatselijke organisaties. De regeering kende de subsidies, geheel over eenkomstig het advies van den Centr. Jeugdraad toe. In 1922 is in werking getreden de reeds in 1921 voorloopig vastgestelde regeling van sa menwerking tusschen den Centralen Jeugdraad, het Ministerie van Onderwijs en het ministerie van Oorlog inzake de terbeschikkingstelling van tentmaterieel aan organisaties, die jeugdkampe- menten wenschen te organiseeren. Wat betreft goedkoöpure reisgelegenheid voor Jeugdorganisaties zag de Centrale Jeugdraad zijn pogingen met gunstigen uitslag bekroond, dat de grens voor uitstapjesbiljetten voor kinde ren is verhoogd tot hc;t voleindigde 17e jaar. Het verslag herinnert voorts aan de reeds ge publiceerde stellingen, voor de Wetenschappe lijke Commissie ontworpen inzake de vrije jeugd- vorming. Het resultaat van het onderzoek dier commissie van het bioscoop-vraagstuk, kan eerst in den loop van dit jaar in de pleno Raad worden gebracht. In verband met de subsidieering voor de Re geering spreekt de Centr. Jeugdraad als zijn oordeel uit, dat het werk der vrije jeugd vorming een kracht in het volksleven vertegenwoordigt, waarvan de veronachtzaming tot nadeel van het algemeen welzijn zou geschieden. Een droadlooze voordracht over „Geheel onthouding". Ds. Schermerhorn te Nieuwe Niedorp, één van de bekende drankbestrijders, heeft gister avond één van de meest moderne middelen aan gewend om voor dit doel propaganda te maken. Over een golfdengte van 2075 M. hield de heer Schermerhorn voor een ongetwijfeld uitgestrekt auditorium draadloos een zeer interessante rede over de drankbestrijding. Als een proefneming bedoeld, is deze eerste draadlooze onti-alcoholrede een succes geweest. Om erica half acht hoorden de toestelbezitters, die zich daarvoor hadden ingesteld, de melo- dieuse stem van den redenaar, die zeer goed verstaanbaar was. Toen de heer Schermerhorn, na ongeveer drie kwartier gesproken te hebben, zijn voordracht beëindigd had, herhaalde hij deze eenige mi nuten later nog eens geheel. Groot tuinfeest tc Sneck. Op 29, 30 en 31 Mei en 1 Juni zal te Sneek een groot vierdaagsch tuinfeest worden gehou den ten bate van een Rusthuisfonds voor ouden van dagen uit den middenstand. O.a. zal een doorloopendc tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en etsen van den heer en mevrouw DinselmanNumans. Voorts gymnastiekuitvoeringen, feeënreien, voor stellingen door de Pierrots enz. Een proces over een er fluting. Het O. ML bij de Haagsche rechtbank, waar genomen door mr. Baitduin, heeft conclusie ge nomen inzake het bij testamentaire beschikking door mr. C. Pnpe ingestelde Papcfonds, groot ongeveer 9 millioen gulden, tegen dc geldigheid waai van de wettelijke erfgenamen van mr. Pape bezwaar hadden gemaakt. Mr. Beuduin stelde zich op hel standpunt, dat geen rechtspersoon is tot stond gekomen, aan gezien het testament slecht één persoon als be heerder van het fonds aanwijst, n.l. notaris Bos, terwijl op dezen niet de plicht rust om mede bestuurders aan te wijzen. Dc heer Bos staat tegenover het fonds dus als ieder particulier tegenover zijn eigen ver mogen en waar hem alleen het absolute beschik kingsrecht over het fonds is toegekend, kan hier van een rechtspersoonlijkheid dan ook geen sprake zijn. De stichting is dus niet tot stond gekomen en mr. Bauduin concludeerde daarom tot toewij zing van de vordering aan de erfgenamen door vernietiging van het nop de Pepe-stichting be trekking hebbende gedeelte van het testament. De uitspraak werd bepaald op 26 Juni o.s. De Chincczcnmoorucn. In December van het vorige jaar behandel de het gerechtshof te Amsterdiun in hoogcr be roep de zauk tegen de drie Chinccsche stokers 7oung Chew, Dung Foo en Loo Kew, die dooi de rechtbank wegens doodslag en poging tot doodslag op de Chineezen Pong Lin en Tjong Kow verleden jaar Juli op de Javokade veroor deeld waren, de eeiste twee ieder tot 4 jaar gevangenisstraf cn de derde tot 3 jaar gevan genisstraf. De advocaat-gene raai, mr. van Geuns eischte destijds bevestiging van het vonnis der recht bank, mnnr het hof gelastte een nader getui genverhoor. Dit getuigenverhoor had plaats in een zit ting in Maart j.l. Er waren toen 9 getuigen ge dagvaard, w.o. vijf Chineezen. Von deze Chineezen waren er toen echter vier varende en die konden dus niet verschij nen Door die Chineezen de hoofdgetuigen wa ren, vroeg r"e advocaat-generaal dc zaak uit te stellen tot ongeveer half Mei. De verdediger mr. Van Menk, vroeg vrij spraak of onmiddellijke in vrijhcidsstelling van bekl., daar het zeer twijfelachtig was of dc Chinccsche getuigen wel ooit weer in ons land tcvug zouden komen. Het hof besliste toen, dut de zaak zou worden hervat op 18 Mei en ge lastte de onmiddellijke invrijheidsstelling van de drie beklaagden. Heden werd de behandeling voortgezet. De bekl. waven niet aanwezig. De advocaat-generaal, mr. van Geuns las een verklaring voor van een inspecteur van politie, waarin vermeld stond, dot de drie Chineezen op 7 April j.l. onder politiegeleide aan boord van het s.s. Batjan weren gebracht, welk schip dc drie zonen van het Hcmelsche Rijk naar hun geboorteland teruggebracht had. Daarna werd overgegaan tot het getuigen verhoor. Van de 5 Chineezen, die destijds va rende waren, waren er drie ter terechtzitting aanwezig". Zij moesten den eed afleggen in het Hollondsch, hetgeen zij nogal grappig sche nen te vinden. Overigens bloven zij bij hun verklaringen voor de rechtbank gedaan. Dc advocaat-generaal zeide in zijn requisi toir, dat slechts 3 vnn de 5 Chineesche getui gen gehoord waren. De andere twee waren ook in de stad en konden dus nog gehoord worden, indien het hof dit wenschte. Spr. achtte dit echter niet nooclig. Spr. vroeg tenslotte vernietiging van het von nis en aanvulling op formeele gronden, op nieuw rechtdoende, veroordeeling als in eer sten aanleg. De verdediger, mr. Menk, pleitte vrijspraak. Handel in woningbouw-premics. Voor de Rechtbank te Zutphen hebben terecht gestaan P. B., 55 jaar, slager, en H. J K., 28 jaar, bouwkundig teekenaar, beiden te Apel doorn, respectievelijk wegens poging tot oplich ting en medeplichtigheid daaraan. B. had Rijkspremie aangevraagd voor den bouw van twee huizen, en toen hij later van dien bouw afzag zonder daarvan kennis te geven werd hem van Rijkswege als bouwpremic 2400 toe gezegd. B. heeft nu, met medewerking van be klaagde K., den grond, waarop de bedoelde wo ningen zouden komen, verkocht aan derden, met beding, dat de koopers ook dc bouwpremic zou den krijgen, als die hem na voltooiing der hui zen zou worden uitgekeerd. Voor den verkoop der premie zou B. 500 krijgen. B. vcrklunrde, dut een cn onder is geschied met goedvinden van den hoofdambtenaar von Bouw- en Woningtoezicht to Apeldoorn en dot de architect J. A. H., op wiens last K. de noodige papieren heeft opgesteld, hem verklaard heeft, dat in het verkoopen der Rijkspremie geen kwood stak. Dc hoor V. zeide, alleen van „overdoen" der premies te hebben geweten, niet van verkoopen daarvan. Dc heer H. gaf no veel ondervraging toe, dat hij gemeend heeft, dat het verkoopen der Rijksbouwprcmie zonder bezwaar kon ge schieden. Dc verdere behandeling dor zaak werd uitge steld tot 6 Juni tot het hooren van meer getui gen. Volsche aanklacht. Een landbouwer te Almelo, die zijn water schapsbelasting, ruim 30, niet had betaald, ontving te dier zake een ounmoning. Hij be weerde evenwel betaald te hebben en diende bij de rijksveldwocht een klacht in tegen eon klerk op het belastingkantoor, aon wien hij zou hebben betaald en die hem zijn biljet on- gekwiteerd dichtgevouwen zou hebben terug gegeven. Dot het biljet ongekwiteerd was had hij pas na het ontvangen van een aanmaning ontdekt. Dc klerk werd nu van verduistering dier gelden beschuldigd, doch het bleek, dat deze op den dag waarop de londbouwer zou hebben betaald, op een andere afdeeling had gewerkt. De landbouwer, die wegens het doen van een valsche aanklacht werd vervolgd, werd te dier zake door de rechtbank veroordeeld tot een /naand gevangenisstraf. Hét gerechtshof te Arnhem heeft dit vonnis bevestigd. Oneerlijke brievenbesteller. Een Rotterdomsche brievenbesteller, die een door den hoofdcommies, chef der bestellers kamer, gereed gemankten brief hem ter be zorging toevertrouwd, verduisterde, is door de Rotferdamsche rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank concludeerde in het vonnis, dot deze brief wel degelijk onn de posterijen was „toevertrouwd". Een besteller, die reeds 21 jaren dienst had en die eveneens in den val was geloopen, kreeg zes maanden. De oneerlijke bediende van het Gouden Kolf, De bediende van dc Rotterd. Handets- en Lond- bouwbank, die uitgelote obligaticn, waarop prij zen waren gevallen, nog eens Het aanbieden en deze onrechtmatig uitbetaalde prijzen toucheer de, is door de Rotterdamsche rechtbank veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Verduistering in dienstbetrekking. Een jongmensch in dienst bij de firma P A. v. Fs en Co. te Ronordom, had in 1922 be dragen van 77,000 mark, 4285 mark, 2806 40 rrark, 56,407 mark, 213.40 frncs. en 10, die hij tci verzending had gekregen naar Srheve- ningen, Keulen, Modane en Gorlnchem, ver duisterd. Bovendien had hij in 1922 en '23 nog een bedrag van 233^.96, dat hij geïnd had op quitantién, verduisterd, en om ontdek king te voorkomen, in zijn boeken geknoeid 19 posten had hij daartoe verhoogd in zijn crediteurcrhoek cn niet ovei ge urnen .'n het rckening-couianJjoek. Het geld, dot de jonge man op deze wijze verkreeg, werd verteerd met vrienden en vriendinnen in caié's en dons huizen. Gisteren stond hij terecht voor dc Rotter damsche rechtbank. Hij erkende volmondig. De boekhouder en kassier der liima verklaar den, hoe bekl. zoo Jang zijn knoeierijen ver borgen had kunnen houden. Het O.M. merkte op, dat bekl. hem een voorwaardelijke veroordeeling heeft gevraagd, doch hij verklaarde zich daartegen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Dc verdediger pleitte nog een. voorwaarde lijke veroorde. ling. Een leugenaar moet een goed geheugen heb ben. CORNEILLE. door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. 47 „Waar denkt u aan vroeg zij hem bijna scherp. Nick lachte verlegen. „Ik dacht aan enkele woorden, die als poëzie klinken of liever zij dachten zich zelf. Nacht in haar oogen, mor gen in haar haar. Want zooals u daar staat, Mrs. May, is het net alsof een krans van goud poeder om uw hoofd golft." Zij lachte ook. „U hebt zeker veel poëzie ge lezen, nadat we elkaar het laatst gezien heb ben." „Neen, die kende ik van vroeger al. Maar ik heb wel over veel dingen nagedacht over heel veel dingen maar de meeste gingen over u, of kwamen bij u terecht, ook al begonnen zij niet bij u. Hebt u nooit ondervonden, dat één denkbeeld door al je gedachten heen loopt Nadat zij geiuncht hadden in het mooie, uit boomstammen gebc,uwde Club House, gingen zij terug over Monterey, en in dat oude slaperige stadje, dat meer Caiifomische geschiedenis be vat dan alle andere steden, bezichtigden zij de eene bezienswaardigheid na de andere. Zij gin gen den tol van hun eerbied betalen aan het mo nument voor pater Juniperra Serra, die een honderdveertig jaar geleden een lange lijd in Amerika, waar het leven snel gaat met zijn soldaten te Monterey geland was. Dan kwam het Custom House aan de beurt, gebouwd onder Spaansche heerschappij, en dat eruit zag als een plek om op een warmen middag over mooie vrouwen te praten en te doen, alsof men hoogst gewichtige zaken had. Verder vond men er het oudste Court-house, het oudste baksteenen huis, en den oudsten schouwburg van California, waarin Jenny Lind nog gezongen had. Maar of schoon Angela het niet durfde zeggen, vroeg zij zich toch af wat er geworden was van de werkelijk oude dingen, die nieuw waren in het begin der zeventiende eeuw, toen Don Sebastian Viscanio landde, om de stad ter eere var» Philips III Monterey of „Koning der Bergen" te noemen. Dien avond wandelden zij allen onder de groo- te boomen van het park te Del Montc. Een meer (waarin zwarte zwanen zwommen als donkere geesten tusschen witte waterlelies) dronk het laatste licht van den dag in, en kleine golfjes, die de zwanen maakten, waren gekamd met dof zilver. Boven hen was de hemel ook een diep blauw meer, belelied met sterren; en toen de duisternis, warm en geurig als de sluier vtin een Oostersche vrouw, inviel, verdwenen langzamer hand de grenzen tusschen bosch en tuin. Om trekken vervaagden en gingen in elkander over. Dc fuchsia's, dik als baby vuisten, de papavers als poppezonnemutsen, rozen, groot genoeg voor nachtegale nestjes, verloren hun kleur en sche nen uit te gaan in het duister, als schitterende zeepbellen, die uit elkaar springen. Hier en daar flitste dicht bij den grond, ver van dc wande laars, geel licht alsof een kleine vuuivlieg ver dwaald geraakt was in een doolhof van bloemen. Chineesche tuinlieden, behendig en geheimzinnig als huisgeesten, werkten in den nacht om de bloembedden opnieuw te schikken, zoodat dc Q. DUl^ JUWELIER OPTICESN. Ulrecbtscheatraal 23 Levering voor elke lak van SPORT on TENTOONSTELLING tan logés bij hun ontwaken verbaasd zouden staan Theo Dene praatte over Carmen Gaylor en vertelde verhalen, die zij over de rijke weduwe gehoord had van menschen, met wie zij het eerst te Del Monte kennis gemaakt had. „Ik verlang er erg naar die vrouw te ontmoeten," zeide zij, „ik geloof, dat het een interessante vrouw is, typisch Spaansch of Mexicaansch cn in ieder geval niet Amerikaansch naar ik hoor. Een schoon heid ijdel en jaloersch en met een vreeselijk humeur. Ik zou niet graag een dergelijke vrouw dwarsboomen in wat zij haar ,rechten' noemt, u wel?" „Je kan toch niet iemand dwarsboomen, die je nooit ontmoet hebt?" merkte Angela op, die deed alsof zij Theo niet begreep „Misschien in het werkelijke leven niet," stem de Theo toe. „Ik denk altijd aan mijn boeken en vergeet, dat de wereld daarbuiten niet is als mijn wereld. Maar u kunt het toch wel begrijpen, hier, waar het zoo mooi is, dat zelfs een getrouwde vrouw die natuurlijk haar liefde ver achter zich gelaten heeft in Europa een verlangen voelen moet om de heldin van een roman te ziin?" Prinses di Sereno vroeg zich af, waarom zij ooit in Rome hartelijk voor Theo geweest was. HOOFDSTUK IL Angela stond voor het raam van haar hotel te kijken over de vergulde heuvelen en de pur peren valleien der meest romantische stad in Amerika San Fransisco, de haven van avon turiers. Zij was, na twee dagen tc Del Monte geweest te zijn, een paar uur geleden aangekomen en wachtte Nick. Den vorigen dag had zij een briefje gezonden en zij was nog geen twintig minuten in het hotel of hij had getelephonecrd. Het was prettig ge weest zijn stem te hooren, zóó prettig, dat An gela zich verplicht gevoeld had zich vast a8n haar besluit te houden. Wilde zij hem ontvan gen? vroeg hij en zij had geantwoord: „Ja, kom vóór het diner." De neiging was in haar opge komen om te zeggen: „Blijf bij mij dinecren, maar zij deed het niet In plaats daarvan voeg de zij eraan toe: „Ik dineer om acht uur." Het v/as nu over zeven en zij had zich gekleed om gereed te zijn voor Nick. Hij zou ieder oogen- blik kunnen komen. Angela's hart klopte snel maar misschien was het de prachtige zonson dergang, die haar bloed sneller deed vloeien. Zij verwachtte ieder oogenblik de telephoon te zullen hooien, maar toen het scherpe geluid kwam, trilde het door haar zenuwen als gebeur de er iets onverwachts. „Een heer, Mr. Hilliard, vraagt of u hem ont vangen kunt," klonk een stem aon het andere einde der lijn. „Verzoek hem boven te komen," antwoordde Angela, die zich werkelijk vost gevoelde in, haar besluit, dat inderdaad de laatste vijf dagen niet nan het wankelen gebracht was. De prettige, lichte kamer was vol rozenkleu rige schemering, zoodat het jammer zijn zou die buiten tc sluiten door het electrisch licht op te steken. Toen Nick binnen kwam, vond hij dan ook Angela met een flauw gouden nimbus om haar hoofd, zich afteekenend tegen den ach tergrond van den vlammenden heuvel. Zooals rij daar met haar rug naar het raam stond, kon hij nauwelijks haar gezicht zien, maar de on dergaande zon stroomde vol op het zijne, toen hij met uitgestoken hond de kamer doorkwam. (Wordt vervolgd.) HET BESTE BIJ JOH. VAN DIJK Seizoenwerk en Sportartikelen Langestraat 116 Tel. 70

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9