ST. EMILION bij I. i. SCHOTERMAN J In, ütr.str. II lel. 145 SPORTNIEUWS Per flesch f 1.60, per anker f 65.- A. v. d. WEG iih Limonades - LANGESTRAAT 23. KOLONIËN. BINNENLAND. UIT DEN OMTREK. Londen, 21 Mei. (R.) Bonar Law heeft zijn ontslag ingediend op dringend advies van zijn geneesheeren. De koning heeft het ontslag met het diepste leedwezen aangenomen. Een communiqué van Downing Street zegt, dat de reis de gezondheid van Bonar Law niet verbeterd heeft. Bij zijn terugkeer te Londen werd hij door zijn geneesheeren onderzocht, die het volgende bulletin uitgaven: Ondanks de rust, die de eerste minister ge- nomen heeft, is zijn stem nog niet weer goed. Wij zijn niet in staat een verbetering binnen een redelijken tijd toe te zeggen. De algemcene.ge zondheidstoestand van den premier is niet goed. Dadelijk daarop diende Bonar Law zijn ont slag in, dot door den koning aangenomen werd. Een keeloperatie. Uit Parijs d.d. 21 Mei: Bonar Law heeft een lichte keeloperatie ondergaan. De algemeene toestand is onveranderd. De kwestie van het opvolgerschop. Londen, 21 Mei. (R.) Noor verluidt, wcnscht de koning de ministers niet van hun korte Pinkstervecantie terug te roepen, om te Aldershot te beraadslagen. De koning heeft zich daarom op andere wijze met hen in verbinding gesteld. Er zal waarschijnlijk geen definitieve stap gedaan worden vóór de koning de ziens wijze der ministers kent. Men verwocht, dat hij vóór Donderdag, den aanvankelijk vastgestelden dag, te Londen zal terugkeeren. De leiders van de conservatieve partij hebben vandaag herhaaldelijk beraadslaagd. Woensdag of Donderdag zullen de leden van de conserva tieve partij vergaderen om een leider in de plaats van Bonar Law te kiezen. Het doel van de operatie, waaraan Bonar Law onderworpen is, was de pijn te verlichten, die door druk op de keel-zenuwen veroorzaakt werd. Londen, 20 Mei. (R.) Uit goede bron wordt medegedeeld, dat de koning nog geen an der minister ontboden heeft met het oog op het bekleeden van het premierschap. Bijna alle mi nisters zijn afwezig uit Londen en het besluit tot aftreden is met onverwachte snelheid geko men. De koning is niet van plan zijn bezoek te Aldershot te bekorten. In politieke kringen denkt men, dat de koning Curzon zal verzoeken het eerste-ministerschap op zich te nemen en dat Curzon deze taak zal aanvaarden. Uit Londen d.d. 22 MeiDe Carlton-club komt heden te Londen bijeen met het oog op den ernstigen politieken toestand, die door het aftreden van Bonar Law is teweeggebracht. De •koning heeft besloten zijn bezoek te Aldershot te bekorten en naar Londen terug te keeren. De koning beraadslaagde met verschillende per sonen, maar daar door Bonar Low geen raad is gegeven betreffende zijn opvolger, verwacht men algemeen, dat dienaangaande morgen of Woensdag eene bekendmaking zal plaats heb ben. Politieke kringen bespreken enkel de moge lijkheid van Curzon of Baldwin als opvolger en indien een van beiden wordt benoemd, zal er weinig verandering plaats vinden in het te genwoordige ministerie; eveneens zal het nood zakelijk zijn den nieuwen conservatieven leider te steunen en de Carltonclub zal Donderdag eene vergadering houden. De correspondent van de Daily Mail te New- York zegt, dat de tijding van het aftreden van Bonar Law met groot leedwezen is ontvangen in de Vercenigde Staten, wegens zijne toewij ding aan de Engelsch-Amerikaansche vriend schap. Berichten uit het geheele Rijk toonen, dat het leedwezen algemeen is. De verloving van den prins van Wales aanstaande? Cardiff, 2T Mei. (N. T. A. Draadloos). De South Wales Daily News maakt melding van het gerucht, dnt de verloving van den prins van Wales met een jongedame, die in Wales geen onbekende is, spoedig zal worden aangekondigd. DE SCHULD AAN DE VER. ST. Washington, 19 Mei. (R.) Mellon heeft meegedeeld, dot Engeland 30^ millioen dollar heeft terugbetaald van de schuld, voortvloeiende uit den zilveroankoop van Amerikaansche munt in 1918 tot een bedrag van 120 millioen, vol gens de wet-Pittmnn. De eerste termijn van 18 millioen is betaald op 4 April, de rest op 15 Mei. Een drankverbod op Zondag voor Noord-Ierland. Londen, 19 Mei. (R.) Het Lagerhuis van o Noord-Ierland keurde de tweede lezing van het regceringsontwerp goed, strekkende tot de slui ting der drankgelegenheden op Zondag. Naar de premier Craig zeide, is de regeering voornemens dezen maatregel ook te laten gelden voor krui denierswinkels, waar sterke drank wordt ver kocht. Londen, 19 Mei. (R.) De voorrechten ten aanzien van het sterke drank-gebruik op Zondag voor bona fide reizigers zullen eveneens wor den afgeschaft. Diefstal van poststukken. Plymouth, 21 Mei. (N. T. A. Draadloos). Op de stoomboot Minnekahda, die geregeld op New-York vaart, is een aantal postzakken ont vreemd. Bij aankomst van de stoomboot alhier bleek, dat 15 postzakken worden vermist. Hier onder bevinden zich enkele zakken, die aange- teekende brieven bevatten. SPANJE. STAKING TE BARCELONA. B a r c e 1 o n a 1 9 Mei. (B. T. A.) De onder handelingen, om een einde te maken aan de sta king in het transportbedrijf, zijn mislukt. De staking omvat bijna alle havenarbeiders en alle arbeiders in het industrieele transportbedrijf. Het personeel van den spoorweg, de tram, de taxi's en de huurrijtuigen staakt niet. Wegens gebrek aan grondstoffen zijn sommige bedrijven stop gezet. De straten zijn vol afval en vuil. PORTUGAL. ERNSTIG TREINONGELUK. B r a g a (Portugal), 2 I'M e i. (B. T. A.) Bij het afrijden van den berg Bom Jesus heeft zich op den kabelspoorwcg een ernstig ongeluk voor gedaan, waardoor 6 personen werden gedood en 30 gewond, van wie het meerendeel emstig Onder de dooden bevindt zich graaf Sabujosa. ITALIË. Het bewind von dictator Mussolini. Rome, 19 Mei. (B. T. A.) Mussolini heeft geweigerd de wijzigingen goed te keuren, die de reederijen vroegen met betrekking tot hun sta tuten, voor zoover die hun verhouding tot den staat regelen. Zij vroegen met name naar hun goedvinden promoties onder hun personeel te doen plaats hebben. De begroot ing. R omcJ 9 Mei. (B. T. A.) De parlementaire commissie voor de financiën heeft aan de regee ring een voorloopig gebruik maken van de be- grooting tot 30 Juni 1924 toegestaan. RUSLAND. DE MOORD OP WOROFSKI. Een nota van Rusland aan Zwitserland. Bern, 1 9 M e i. (B. T. A.) In een nota, dien hij tot den bondsraad heeft gericht, verklaart Tsjitsjerin, dat de sovjet-regeering de Zwitser- schc regeering verantwoordelijk stelt voor de houding van de Zwitserche autoriteiten, welke 'houding het plegen van den moord op Worofski 'heeft mogelijk gemaokt. Hij voegt eroon toe, dnt de noodige conclusies eruit zullen worden ge- tiokken. De nota zegt, dat de Zwitsersche autoriteiten, toen zij de Russische delegatie zonder bescher ming lieten, een atmosfeer, die gunstig voor een moord was, geschapen hebben. De houding von de Zwitsersche autoriteiten moet worden gekwa lificeerd als achteloosheid, die het plegen van de moord op een diplomatiek vertegenwoordiger van een ander land heeft begunstigd. De sovjet- regeering hoopt, dat Zwitserland een uiterst ge streng onderzoek zal gelasten en dat zijn rege ring alle personen, die aan die achteloosheid schuld hebben voor den rechter zal dagen. Zwitserland wijst de eischcn van Rusland af. Bern, 21 Mei. (B. T. A.) Naar gemeld wordt, zal de Bondsraad de eischen van Rus land, vervat in de nota van sovjet-Rusland, af wijzen. Hij zal eveneens alle verantwoordelijk heid voor den moord op Worofski afwijken. Uit Parijs d.d. 21 Mei: De Zwitsersche Bonds raad zegt in zijn antwoord op de nota van Tsjitsjerin betreffende den moord op Worofski, dat de Raad veeleer het recht zou hebben aan de sovjet-regeering een verklaring te vragen omtrent de gewelddaden en afpersing, waarvan Zwitsersche staatsburgers in Rusland het slacht offer waren. Bern, 21 Mei. (B. T. A.) Het antwoord vnn den bondsraad aan Tsjitsjerin, waai in alle ver entwoordelijkheid voor den moord te Lausanne krachtig wordt afgewezen, is naar Moskou ver zonden. De begrafenis. Moskou, 21 Mei. (V.-D.) Bijna de ge heele bevolking van Moskou nam deel aan de begrafenis van Worofski, Gedurende vijf uren werd voor het graf van Worofski, die begra ven werd bij den muur van het Kremlin bij de slachtoffers der revolutie, gedefileerd door honderdduizenden burgers ven Moskou met gebogen standaards, die met rood floers wa ren versierd, Biina alle leden van het diplo matieke korps waren aanwezig bij de ontvangst van het lijk van het slachtoffer aan het station en voegden hun kransen bij de vele andere. In •lijkredenen, door Tsjitsjerin, Kamenef en Sinof- jew gehouden, werd betoogd, dkt Worofski was gevallen op zijn post der roode diplomatie, de eenige belangelooze vriendin der onderdrukte volken. De verantwoordelijkheid voor den moord, zeide Kamenef, valt niet op den ellen- digen gédenegenereerden bedrijver der mis daad, maar op hen, voor wie het noodig was uit Lausanne den vertegenwoordiger te verwij deren van het land, dat het recht der Ooster- sche volken en het bestaan hunner nationale onafhankelijkheid verdedigt. Gisteren was het vaandel der Engelsche mis sie halfstok geheschen. DE SOVJET-PROPAGANDA. P a r ij s, 19 Mei. (N. T. A.) Het Engelsche weekblad Justice, het orgaan van de sociaal democratische federatie, bevat interessante bij zonderheden over het rapport der commissie van onderzoek, die op last van de Russische communistische partij een onderzoek heeft in gesteld naar de wijze, waarop het geld is aan gewend, dat voor de communistische propa ganda in het buitenland is uitgegeven. In het rapport wordt o.a. gezegd, dat Sinofjcf in 1922 3!j millioen goudroebel (tegen den te- genwoordigen koers ongeveer 17 millioen mark) aan de verschillende geheime agenten in Frankrijk en Engeland heeft betaald. In het ge heel werd 27 millioen goudroebel toegestaan voor de propaganda in het buitenland. TURKIJE. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Uit Parijs d.d. 19 Mei De politieke commissie heeft vanochtend on der voorzitterschap von Rumbold verscheidene kwesties van ondergeschikt belang afgedaan, die near een subcommissie van deskundigen verwezen waren. Zoo werd de definitieve re dactie aangenomen van artikel 26 over de af schaffing der capitulaties. Inzake de scholen, godsdienstige instellingen, stichtingen bleven de Turken bij hun standpunt om hieronder al leen de instellingen van Frankrijk, Engeland en Italië te begrijpen. Verder drongen de geallieerden bij Ismet pasja aan op amnestie voor de Grieken, die Constanlinopel verlaten hadden bij het naderen van het leger van Mocstafa Kemal. De opmer kingen der geallieerden zullen naar Angora overgebracht worden. De commissie bracht haar arbeid ten einde met uitzondering van enkele kwesties, die voor behouden werden, als de kwestie van het ei land Castefiorizzo, die in particuliere bespre kingen verder behandeld zal worden. Lausanne, 19 Mei. (B. T. A.). Het Turk- sche persbureau heeft een comuniqué uitge geven, waarin nadrukkelijk de billijkheid wordt betoogd van de door Turkije gevraagde vergoe ding en voorgesteld, dal, ingeval Turkije cn Griekenland het niet eens kunnen worden over het bedrag dier schadeloosstelling, deze som door een scheidsgerecht wordt vastgesteld. Uit Constantinopel. Constantinopel, 20 Mei. (R.) Soe- zitsj, de opvolger van Aweloff als sovjet-yer- ORIGINEELE zeer aan te bevelen {Bordeaux, gewas 1917 per fleschje 30 ets. tegenwoordiger in Turkije, is te Constantinopel aangekomen, op weg naar Angora. Gristeren zijn Italiaansche karibiniers, die op weg waren naar Stamboel, lastig gevallen door Turksche kadetten. De Italianen schoten om den kadettcn schrik aan te jaren. Een gepension- neerd Turksch generaal aan den anderen kant van de straat werd gewond. Men schrijft het op treden der Turksche kadetten toe aan een na tionalistische opwinding bij gelegenheid van het Bairam-feest. GRIEKENLAND. Een Gricksch-Bulgaarsch grensincident. Athene, 20 Mei. (B. T. A.) De bladen melden, dnt een Bulgaarsche bende de Griek- sche posten in de zóne van Tirnovo bjj Drama aanviel en daarbij trachtten op Grieksch grond gebied door te dringen. De bende werd echter teruggeslagen met achterlating van verschei dene dooden cn gewonden, alsmede een hoe veelheid wapenen. CHINA. HET BANDIETISME. Tsao Tsjoeang, 18 Mei. (R.) De trein- roovers hebben een'hunner gevangenen vrijgela ten, die naar Peking>is vertrokken met een ultima tum aan de regeering, waarbij de roovers drei gen twee Amerikanen in hun gevangenschap dood te schieten, indien de troepen niet Dinsdag zijn teruggetrokken; VEREENIGDE STATEN. Geen aftreden van Horvcy. Washington, 20 Mei. (N. T. A. Draad loos). Het Witte Huis spreekt de gestadige ge ruchten tegen, dat dc Amerikaansche gezant in Londen, Hurvcy, zou aftreden. MEXICO. Dc aanslag op het Amerikaansche consulaat. Mexico City, 20 Mei. (N. T. A. Draad loos). President Obregan verklaarde heden, dat hij den bomaanslag, waardoor gisteren het bu reau van het Amerikaansche consulaat werd be schadigd, als een protest van sommige fanatieke leden beschouwt tegen de onderhandelingen met de Ver.-St. over de erkenning van Mexico. ZUID-AMERIKA. De Braziliaanscho rcbcMen verslagen? Parijs. 19 Mei. (B. T. A.) D.d. 18 Mei wordt uit Buenos Ayies aan de Liberté gemeld, dat de Braziliaansche revolutionairen door de regeeringstroepen zijn verslagen in een gevecht, dat de Poso geleverd is. Meer dan 100 personen zijn gedood en er zijn tal van gewonden. Dc Fransche gczoi.t noar Zeeland. De Fransche gezant in Den Haag komt Woensdag te Vlissingen aan. Vrijdag is hij de gast van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, die hem per auto zal afhalen uit Vlissingen voor een bezoek aan Zuid-Beveland waar allereerst te 's-Heer-Arendskerke het echt Zeeuwsche land bouwbedrijf van den heer K. Janse wordt be zocht. Vervolgens wordt langs een omweg door het Zuidelijk deel van het eiland naar Goes ge reden, waar den gezant een noenmaal wordt aangeboden. Vrijdagmiddag wordt een bezoek gebracht aan den Wilhelminapolder en aan de kweekerij van den heer Van der Have te Ka- pelle. '.s Avonds een maaltijd te Goes. L. H. J. Ekkart. f Te Alkmaar is tei aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer L. H. J. Ekkart, commandant der burgerwacht aldaar en gep. res.-kapilein der inf. Hij was oprichter der vereeniging van verlofsofficieren, oud-voorzit ter ven de vereeniging van leeraren in de han delswetenschappen te Amsterdam en accoun tant en ieeraar boekhouden te Alkmaar. G. L, W. Hozenberg. y Te Amsterdam is na een langdurige ziekte overleden de heer G. L. W. Hazenberg, hoofd- ledacteur van de Ncdcrlondsche Sport, weik blad de overledene ruim 40 jaar met groote toewijding gediend heeft. OOST-NDIË. Benoemingen in Indië. Aneta seint uit Weltevreden: Tot gouverneur van Atjeh is benoemd de heer A. M. Hens, resi dent van Palembnng* Voorts zijn benoemd tot resident van Boli de, heer P. E. Moolenburgh, ass.-resident van Gorontalo; tot resident van Banka de heer J. JL Fraser, ussistent-resident van Lombok;' tot resident van Palembang de heer O. M. Goedhart, assistent-resident, ter be schikking van den gouverneur van Celebes; tot resident van de Lampongsche districten de heer L. Berkhout, assistent-resident van Zuid-Bali. Opruier gearresteerd. Weltevreden, 19 Mei (Aneta). Abdoel Rochmnn te Semarahg is wegens opruiing ge arresteerd. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij K. B. is benoemd tot officier in de Oranje-Nassnu orde C. A. Oomen, kanunnik, deken en pastoor te Dongen;- NEDERLAND EN ZWEDEN. H. M. de Koningin schenkt aan den koning van Zweden een tuinbcplonting. Bij gelegenheid van hel bezoek van den ko ning van Zweden, heeft Hare Majesteit de Ko ningin aan den koning en de koningin van Zweden een geschenk oangeboden, in den vorm ecner tuinbcplonting van een der Koninklijke Paleizen in Zweden. Hiervoor is de keuze gevallen op het kasteel van Sclliden, gelegen op het eiland Oland. De uitvoering van dit plan is door de Konin gin opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de hecren J. G. Bailego te Leiden en J. H. van Slraaten van Nes te Boskoop, die zich daartoe naar Zweden zullen begeven. Koninklijke deelneming. In opdracht van H. M. de Koningin heeft de minister van Oorlog, de heer Van Dijk Hoogst Derzelver deelneming betuigd aan den vader van den dezer dagen tengevolge van een te 's-Gravenhage plaats gehad hebbend ongeval ovèrleden dienstplichtig stukrijder G. Midden dorp. DE INDISCHE GELDLEENING. Beperkt tot 300 millioen. Verschenen is de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening ten bate van Ned. Indie ten bedroge von 400 millioen. Bij nota von wijziging wordt dit bedrag door de regeering beperkt tot 300 millioen. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Censuur. Men meldt aan het Hbld. Uit het door den Fionschen bezette Duitsche gebied woiden hier te lande brieven ontvangen, gecensureerd als gedurende den oorlog. Nederlanders en het bezette gebied. Nederlanders mogen met een Duitsch visum, zonder meer, in het bezette gebied komen. Ne derlanders, die in Duitschland wonen, zijn on derworpen aan de nieuwe pasvoorwaarden van de bezettingsoverheid in het bezette gebied. Monument voor een Nederlander in Venezuela. Zooals men zich herinneren zal werd ten vo rige jore van verschillende zijden in Venezuela dankbare hulde gebracht aan de nogedachteni' van den Nederlander Brion, die goed en bloed ten offer bracht in den strijd voor dc onafhan kelijkheid van Venezuela en die de rechterhand was van den bevrijder Simon Bolivar. Op 19 April 1.1., gedenkdag van Venezuela's onafhankelijkheid, werd, naar wij vernemen, tc Karakns de nieuwe Avenue, welke volgens be sluit van den Gemeenteraad naar admiraal Brion genoemd is, officieel ingewijd en op de brug, welke tot de Avenue toegang geeft, een mar meren gedenkplaat onthuld, welke op initiatief der Brion-commissie daar is aangebracht. De plaat op dit marmer is het werk van een Itali- aanschen beeldhouwer en geeft het portret te. zien van Brion door een Spoansch schilder, ter wijl daaronder vermeld stoot dat zij een hulde is der Nederlandsche kolonie in Venezuela. De plechtigheid der overgave van de plaat had plaats in tegenwoordigheid van verschillende Venezuelaansche autoriteiten en van de Neder landsche kolonie te Karakns. De Nederlandsche gezant, de heer d'Artillact Brill, hield een korte toespraak, welke door den burgemeester werd beantwoord. Belemmerde verkiezingsreclame. Te Russum waren met uitzondering van de S. D. A. P. de kiesveTeenigingen overeengeko men de propaganda langs de straat te beperken tot het plaatsen van borden in de tuinen van partijgenooten. De S. D. A. P. had de oude aanplakme»hode gevolgd. Doch nadat gedurende eenige nachten de politie telkens de opgeplakte biljetten tot een totaal van 250 stuks had verwijderd, heeft men het nuttelooze van het beplakken van muren en schuttingen ingezien. De Burgemeester van Amsterdam en de Communisten. Zooals men weet meldt de Tel. laat de politieverordening van Amsterdam schilderen op de straat van namen voor verkiczingsdoel- einden toe. De communisten hebben hiervan een dankbaar gebruik gemaakt om de stroef- steenen voor het huis van burgemeester De Vlugt aan het Johannes Vermeerplein vol te kladden met namen van hun candidaten. De burgemeester had hierover reeds vroeger zijn misnoegen te kennen gegeven daar het schil derwerk der heeren al tc demonstratief was aangebracht, terwijl bovendien bezoekers, die van de straat kwamen de kalksporen op de matten en loopers van het huis brachten. Op zijn verzoek heeft dc Stadsreiniging de letters een paar maal weggewischt. Telkens evenwel prijkte het schilderwerk opnieuw voor 's bur gemeesters deur. Na bespreking met de Stadsreiniging heeft de politie, met het oog op het persoonlijk 'ka rakter dat deze propaganda droeg, een vasten post op het Vermeerplein geplaatst, die ten doel heeft kladders weg te jagen. De staking tc Almelo. Naar aanleiding van het raadsbesluit van Almelo van II Mei, waarbij 50.000 gevo teerd werd voor een steunregeling voor de uit- gesloten textielarbeiders der firma's ten Bos en Hedeman, hebben Ged. Staten een brief tot den Raad gericht, waarin zij eene uitvoerige memo rie van toelichting verzoeken. Zij loten reeds doorschemeren, dat zij het raadsbesluit niet zul len goedkeuren. Tevens vragen Ged. Staten den Rand die bovengenoemd besluit met 152 stemmen nam advies omtrent het verzoek der Fobnkantenvereeniging, om het besluit niet goed te keuren. Donderdag 24 Mei vergadert de Raad, om dezen brief te bespreken. De burgemeester van Almelo heeft opnieuw eenige conferenties gehad. In de eerste plaats met vertegenwoordigers van St. Lambertus, Unitas cn Eendracht. Dezen verklaarden, dat zij zich voorloopig van eiken maatregel wenschten te onthouden. Zij nemen niet de minste verant woordelijkheid voor de staking op zich. De ge organiseerde arbeiders, zoo verklaarden deze af gevaardigden, wenschen in geen geval het eerst weer in de fabrieken tc gaan. Daarna heeft dc burgemeester geconfereerd met het stakingscomité. Dat verklaarde de sta king zoolang te zullen voortzetten, tot de fabri- konten dc zes ontslagenen weder aannemen. Het stnkingscomité meent den strijd nog geruimen tijd te kunnen uithouden, omdat het van alle kanten hulp krijgt. Het resultaat von deze laatste conferentie is, dat de burgemeester een poging wagen zal om onder zijn voorzitterschap een bijeenkomst tot stand te brengen, tusschen fa brikanten en stakingscomité, om in die bijeen komst een bespreking tc houden omtrent de motieven, die geleid hebben tot het ontslag van enkele arbeiders, over welke kwestie de staking gaat. De stemplicht. In de jongste zitting van het kantongerecht te Apeldoorn zijn een 30 tal boeren en boe rinnen uit Uddel, die bij de laatstgehouden ver kiezing van Tweede Kamerleden op grond van gewetensbezwaren him stemplicht niet vervul den, tot I boete subs, een dag hechtenis ver oordeeld Gevaarlijke individuen. Te Son (N. Br.) zijn twee Belgische inbrekers gearresteerd. Zij waren met geladen revolvers gewapend. Dc vriend des huizes. Iemand te Amsterdam vermiste uit zijn wo ning eerst 100 en later nog eens 300. Daar van inbraak geen sprake was werd dc doder ge zocht onder hen die geregeld het huis bezoch ten. De verdenking viel op een huisvriend, die inderdaad dc f 400 bleek gestolen te hebben. De vriendschap is nu uit meldt het Hbld. cn de doder is, no door de politie aangehou den te zijn, ter beschikking der politie gesteld. Brandkast opengebroken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot een gebouw aan de Heerengracht te Amster dam, waarin verschillende kantoren zijn geves tigd. Door middel van valsche sleutels werd de voordeur opengemaakt. Daarna sloegen de hee ren een ruitje van een der kantoorlokalen stuk en draaiden toen het Lipsslot om. Hieruit blijkt weer zegt de Tel. dat een veiligheidsslot naast een ruit weinig waarde heeft. In het kan toor werd een ouderwetsche brandkast even eens door middel van een valschen sleutel open gemaakt, waarna 9000 aan effecten en 900 aan zilver- en papiergeld v/erd gestolen. Verzekering dekt de inbraak. Van de daders is geen spoor tc vinden. AUTO-ONGELUK. Een kind gedood en een emstig verwond. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor negen kwam te Rotterdam een auto in wilde vaart den 's Gravendijkwal afrijden. De chauffeur nam, toen hij de Malhenesserlaan wilde inrijden, zijn draai te kort, waardoor de auto de stoep op reed. Het 9-jarige meisje A. Frumm liep daar met haar 5-jarig broertje J. Trumm; beide kin deren waren op weg raar school. Het meisje raakte onder de auto en bekwam ernstige in wendige kneuzingen; het knaapje kreeg een schedelbreuk en was terstond dood. Het meisje is overgebracht r.aar het ziekenhuis op den Coolsingel. De heer C. van het Eindge te Eindhoven- Woensel, die eenige dagen geleden door een auto te Eindhoven werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Een brandje op de „Grotius". De brandweer te Amsterdam werd gistrr- middag gealarmeerd voor een brand, die was ontstaan in de buikdelling von het mailstoom schip „Grotius" van de maatschappij „Neder land", liggende aan de Sumatrakade. Zware rook en zwaveldampen stegen uit het achter deel van het schip op. De brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt, kon aanvan kelijk niet in het schip doordringen, wegens zwaveldamp. Twee brandwachts, voorzien vnn gasmoskers, daalde in de ruimen af. In het on derste ruim bleken matten en houtwerk te branden. Het vuur was spoedig gedoofd; de schade is gering. De oorzaak van den brand is het volgende De gemeente was bezig het schip uit te zwa velen en vloeibare zwavel was door de naden van een der ruimen naar het onderste ruim ge- loopen en had daar matten van tabaksbalen deen vlam vatten. De cchtgenootc ven den cx-kcizer op „Huize Doom" terug. Doorn. Zaterdagavond negen uur is de cchtgenoote van den ex-keizer met haar kin deren cn personeel in Doorn aangekomen. Zondag wandelde zij, gearmd met haar echt genoot den ex-keizer, verscheidene malen door hei dorp, waar zij werden gefotografeerd. Vcetbol. OM DEN 11 P. V. B.-WIMPEL. Quick-H. V. C. 0-3. Eindelijk hebben de voetbal-enthousiasten weer eens een plaatselijke ontmoeting tusschen het oude Quick en H. V. C. kunnen aanschou wen. Vóór den aanvang leek het of deze wed-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2