lij I. A. SCHOTERMAN Zn., Utr.str. 1? Iel. 145 EMILI Firma van HiEÜWKERK ELZEHAAR STADSNIEUWS. Per flesch f 1.60, per anker f 65.- KBACHTOfERBRENGINC Hebt U een Tax» of Auto noodig? Bel dan op Me. 42 UIT DEN OMTREK. ELEGTR, MEUBELFABRIEK ORIGINEELE zeer aan te bevelen (Bordeaux, gèwas 1917 KORTER ARBEIDSTIJD «EER ARBEIDSPRESTATIE v/Xb.SCMOOLEMAN Vf'-CLCCTPO TCCHNI^H BUOCAU J/h: AMEfcSf QQRT - ')y>YX^^1All£ PAO 12 TCLer 42J! Zondagsrust. 'De Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft te Utrecht onder voorzitter schap van dr. van der Hoeve haar algemcene vergadering gehouden, welke samenkomst voor al bedoeld was om het verleden te gedenken. Verleden jaar bestand de vereeniging 40 jaar, de afdeeling Utrecht 30 jaar. Wegens het over- hjden van prof. dr. ÖVfuller kon toen geen fees telijke herdenking plaats hebben en thans vol stond men met een herinneringsdag en een ge- meenschappelijken maaltijd. 'De voorzitter her dacht de oprichters, speciaal prof. dr. Hofstede de Groot, en richtte hartelijke woorden tot den secretaris, den heer van Aken, en den penning meester, generaal Mcyboom. De tijd is voor de vereeniging niet gunstig, zei hij, maar op beperkt terrein kan de vereeni ging nog veel goed doen, als centraal orgaan van alle vereenigingen, die hetzelfde doel na streven. Besloten werd een huldetelegram te zenden aan de beschermvrouw, de Koningin-Moeder. Uit het jaarverslag stippen we aan de corres pondentie met den N. V. B. in zake competitie wedstrijden op Zaterdag. Alleen in Haarlem, gedeelten van Utrecht, aan den Noordrand van de Veluwe bleek daarvoor eenigc belangstelling. Het voetbalspel is een winterspel. In verband daarmede vond men het niet wenschelijk de wedstrijden des Zaterdags te houden, omdat na het invallen der duisternis zou moeten worden doorgegaan. Verder achtte het bestuur de sport op Zondag een moreel goede zaak, om balda digheid tegen te gaan. Blijkens mededeeling van de regeering zal het nieuwe ontwerp-Zondagsrust niet vóór het Kerstreces aan de oidc komen. De heer dr. Ritter bepleit aansluiting bij de Tuchtunie. Besloten werd, dat deze aansluiting nog eens door het hoofdbestuur zal worden overwogen. Tot leden van een commissie, welkë de kwes tie in beschouwing zal nemen om de principieele vraagstukken, het werk der vereeniging betref fende, voortdurend te bestudeeren, zijn benoemd de heeren ds. Quast en Ritter. De heeren v. d. Hoeve en Oosterhoff werden als bestuursleden herkozen. 's Avonds was er een gemeenschappelijke maaltijd. Eeemncs. In het Eemgebied is een krach tige actie begonnen tegen den 1 Juni a.s. in te voeren zomertijdde boerenbonden hielden te Eemnes reeds een drukbezochte vergadering, waar een adres werd opgesteld aan school- en kerkbesturen om den zonnetijd te houdente Blaricum hebben de belanghebbenden zich reeds bij deze actie aangesloten. De klokketoren der R. K. Kerk blijft hier op den ouden tijd de af* deelingen von den Melkhoudersbond in de Gooische en Eemland-gemeenten en de Coöp. melkfabrieken hebben eveneens een besluit in denzelfden zin genomen, de melkslijters zijn nu wel genoodzaakt den ouden tijd te houden te Hilversum is eene gecomb. vergadering van Boerenbonden en aanverwante organisaties in voorbereiding. RAADSVERSLAG. Openbare vergaderyig van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 29 Mei des av. 7 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Jorissen en Overeem. Na opening der vergadering worden de no tulen der beide vorige vergaderingen goedge keurd, zooals ze ter visie hebben gelegen. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen zijn o.a. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 14 Mei 1923, waarbij verdaagd wordt hun beslissing omtrent de begrooting voor 't dienst jaar 1923 en de machtiging verleend wordt, bedoeld bij art. 211 der Gemeentewet, uitgezon derd enkele posten der inkomsten. Kenninsgeving. Adres van het gemeentebestuur van Smilde, dd. 30 April 1923, waarbij adhaesie wordt ver zocht aan de motie, aangenomen door den Raad dezer gemeente, om er bij de Regeering.op aan te dringen de noodige voorziening te treffen, dat de inkomstenbelasting geheven wordt naar de gemiddelde opbrengst van iedere bron van inkomen van eenige jaren. Advies Burgemeester en Wethouders. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, dd. 17 Mei 1923, waarbij wordt medegedeeld, dat de datum van het in werking treden der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Amersfoort met uitzondering van artikel 7 lid 2 cn artikel 20, gesteld is op Woensdag 23 Mei 1923. Kertninsgevrng. Adres dd. 22 Mei 1923 van J. v. d. Berg c.a., erbeiders, werkzaam geweest bij de werkver schaffing, om hun voor de door hen aange legde rioleering hetzelfde loon uit te betalen als werklieden an dienst der gemeente genieten. Advies Burgemeester en Wethouders. Schiijven d.d. 28 Mei 1923 van D. van Roon om de belasting op dc publieke vermakelijkhe den terug te brengen op 10 Advies Burgemeester en Wethouders, 2. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht voor de Handelsdagschool. Benoemd wordt de heer T. Hartlooper> 3. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoemd wordt de heer E. E. van Rhijn. 4. Benoeming van twee leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd worden de hoeren A. Elzinga en H. Graansma. 5. Voorstel von B. en W. tot het vevleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ziekteverlof aan Mej. J. H. W. Feringa, leerares aan dc Handelsdagschool. De heer S t a d i g stelt nogmaals de vraag of we voldoende controle hebben op personeel, dat in het buitenland vertoeft. 'De controleerend geneesheer er heen zenden gaat niet, maar wie geeft verlof de kuur in het buitenland te ma ken Dat is niet aan B. en W. gevraagd. Als regel mogen we ons niet storen aan adviezen van buitenlandsche artsen. Moet de kuur in het buitenland gebeuren, don alleen op advies van den geneesheer hier met toestemming van B. en W. De Voorzitter wijst er op, dat de moei lijkheid toch altijd blijft bij een langdurig ver blijf. Theoretisch heeft de heer Stadig volko men gelijk overigens. Het voorstel wordt aangenomen. 7. Voorstel von B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende den werkkring en de be noeming van de schoolartsen. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 6035 M2. bouwterrein aan den Arnhemschenweg aan de Woningbouwvereniging V. I. O. S. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een aan den Heiligenbergerweg gelegen perceel boschgrond en bouwland aan J. W. Logten- berg e. a. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verhuur vm een nabij den Soesterweg gelegen terrein aan A. Hardeman. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een buiten de Coninckpoort staande hooiberg aan A. Klomp. Aangenomen. 12. Voorstel von B. cn W. tot slooping von het perceel Breestraat 27. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van een zakelijke belasting- op het bedrijf. De heer Boos. De onderteekenaars van het voorstel hebben wel wat raar opgekeken, toen ze dit voorstel kregen. In plaats van afschaffing krijgen we een billijker regeling. Inzake de grie ven kan ik me aansluiten bij» de grieven in dc requesten naar voren gebracht. Vermoed wordt dat de belasting 13000 zal opbrengen, mis schien nog minder. Maar dan begrijp ik niet, dat B. en W. niet met een voorstel tot afschaf fing komen. Haast is er met dit voorstel niet, waarom niet gewacht tot de begrooting 't Is wel de impo- pulairste belasting en waarom niet gedaan als Hilversum en Apeldoorn, waar de belasting is ingetrokken. Door de industrie meerdere bezwo ren in den w.eg te leggen, zal de werkloosheid nog vergroot worden. Ik kan dan ook niet voor het voorstel stemmen. Mej. Middelburg wil ook met deze zaak wachten tot de begrooting. De heer Noordewier: 't Is wel mogelijk dat deze belasting impopulair is, maar de zaak wordt toch erg opgeblazen. Als het zoo weinig opbrengt, hoe kan dc industrie er dan zooveel •bezwaren van ondervinden Een bedrijf dal voor 100.000 verwerkt en met 20 arbeiders werkt, moet 55 betalen, 't Is toch belachelijk om dat als belemmering van het bedrijf te noe men. Ook de werkloosheid wordt er niet door vergroot, ieder zakenman zendt zijn werkman toch weg als hij hem niet meer noodig heeft. De belasting is in zekeren zin onrechtvaardig, maar dot heeft men niet te wijten aan het ge meentebestuur. Wij zouden vallen dat de ge meente, vooral in tijden van laag- conjunctuur, werd ontheven van de werkloozenzorg. Maar verwij* mag men 1de [genteente niet maken, ze heeft de belastingbronnen aan te boten, welke er zijn. Gooi het mindere niet weg, omdat men het meerdere niet kon krijgen. De heer van Veen begrijpt niet, waarom B. enW. met dit voorstel komen. Er is een voor stel tot intrekking, dot bij de begrooting zal worden behandeld. We hebben, dus een voor stel tot wijziging eener belasting, die we wel licht niet zullen heffen. B. fcn W. meenen zeker, dat door dit voorstel de belasting belangrijk wordt verbeterd, maar Spr. ziet dal niet in. Dc progressie acht hij geheel verkeerd, daar deze .de zaak veel zwaarder maakt, naarmate ze meer arbeiders heeft. En het is toch niet waar, dat de zaken met veel arbeiders juist het meeste rendement hebben. Ik zie dus niet in dat het een verbetering is en daarom is het beter het voorstel van mej. Middelburg aan te nemen. De heer de Lange wijst er op, dat deze be lasting uitsluitend op de industrie drukt. Dat bedrag van 13000 kon heel goed bij de in komstenbelasting, dan drukt het op het geheel. Veel beter is het thans te beslissen over het voorstel tot opheffing dan weten B. en W. bij de begrooting waar ze aan toe zijn. Een andere bron van inkomsten is het leggen van opcenten op de Dividend- en tantièmebelas ting. Ik geloof nooit dat deze belasting populair zal worden en dat het beter is de belasting op te heffen. De heer Noordewier: 'De belasting heeft met de uitkomst der bedt ij ven niets te ma kenmaar bij de instelling is men uitgegaan van het standpunt dat de arbeiders met Tagc in komens de gemeente geld kosten. Principieel is de belasting dus juist. Maar ze drukt onrecht vaardig wellicht in enkele opzichten. Nu moet men niet praten van slechte tijden, want er zijn toch ook goede tijden geweest en dan zal men daarvoor toch wel gereserveerd heb ben Dc heer Boas wijst er op dat de bedragen toch nog al oploopen en ten slotte moeten de producenten het betalen. Men moet het der in dustrie vooral niet moeilijker maken. Als ej* in een bedrijf geen winst wordt gemaakt moet toch deze belasting worden betaald, wat wel zeer abnormaal is. Wethouder Hofland wil eerst een misver stand wegnemen. Volgens het artikel der Ge meentewet is het absoluut onjuist dat de belas ting alleen kan worden geheven van arbeiders en van industrieeele ondernemingen. Het is een zakelijke belasting, welke door den ■fabrikant als bedrijfsonkosten moet worden aan gerekend met het maken van winst heeft ze niets te maken. Het voorstel tot opheffing der belasting be doelde de belasting in haar tegenwoordigen vorm, zoodot een voorstel tot wijziging niet be hoefde te wachten tot 1 Jan. '24, waarmee we den voorstellers tegemoetkomen. In Amersfoort wordt al belasting geheven op dividend en tantième. De belasting zal niet min. der opbrengen omdat er een groot aantal ar beiders meer onder zal vallen door daling van het loonpeil beneden de limiet van 2300. Als we deze belasting beschouwen ais bedrijfs onkosten, don is de .voorgestelde regeling toch beslist een verbetering. De belasting mag pro gressief zijn omdat kleine bedrijven niet dien last op de gemeenschap leggen als groote. Indereen staat het vrij om bij de begrooting op deze zaak terug te komen en dan kan over de afschaffing worden gespi'oken. Maar laten we niet vergeten, dat we eenmaal een post op de be grooting hebben en die post is door den Rood goedgekeurd. We zouden dan zeker in moei lijkheden komen. Er zit een zedelijke kant aan zei de heer Boas. Nu is het maar de vraag, wat je zedelijk noemt. Ik zou liever spreken von een concurrentiehant. In vergelijking bijv. met Deventer cn Leiden zijn we wel zeker aan den gunstigen kant. Gro ningen heft 9 per arbeider, Arnhem heeft iets dergelijks en Almelo klimt geleidelijk op van 2 tot 12. Eenzelfde progressie wordt ook ge heven door Utrecht, Rotterdam en Dordrecht. Wat het zedelijke betreft zijn we er dus nog niet zoo slecht aan toe. De heer Boas: Het is heelemaal niet mijn bedoeling in te grijpen in de begrooting; staat duidelijk in het voorstel afschaffing met 1 Jan. '24. Dat we voorgesteld hebben dc belas ting op te heffen in den tegenwoordigen vorm, wil ,nog niet zeggen dat we ze in een andeven vorm willen. We kunnen ons moeilijk vergelijken met Utrecht. Daar brengt de belasting 400.000 op en Utrecht heeft geen aanbeveling tot vesti ging noodig. Maar wij willen juist de vestiging der industrie alhier. Indirect is het dus in het belang van het grondbedrijf als wé de belasting opheffen. De heer d e L a n g e Dit jaar wordt nog aan geslagen volgens dc oude verordening, dc wij ziging gaat ook pas 1 Jan. '24 in. Voor plaatsen met groot-industrie is het heel iets anders, maar wij hebben hier klein-industrie en we moeten het vestigen ervan aanmoedigen. En het is heel on billijk die klcin-industrie te belasten. Amers foort is geen plaats die in aanmerking komt voor deze belasting. De wethouder moet dus niet komen met. veel grootere plaatsen maar met gemeenten van de grootte als Amersfoort. De heer Van Veen blijft van meening dat progressie voor een gemeente als Amersfoort de zaak nog onbillijker maakt. Industrieelen zullen er door worden afgeschrikt. Wethouder1 Hofland wijst er op, dot in en- dere plaatsen evengoed dc heffing progressief is a. in Almelo, Utrecht, Rotterdam, Amster dam, Dordrecht en Nijmegen. Ook is het heffen dezer belasting in verbond gebracht met de vestiging van industrie. Deze is eohter afhankelijk van to! van factoren. Wij mogen niet aan goed vaarwater liggen, een feit is het, dat de spoorverbindingen hier zeer guns tig zijn. Als industrieën zich hier willen vesti gen, zijn ze met een klein zij-lijntje geholpen. En vraag dat nu eens in Utrecht! Wij hebben hier veel industrie-terrein, maar is het dap niet hillijk, dat de industrie in do kosten welke we daarvoor gemaakt hebben iets bijdraagt. Art. 1 van het concept besluit worde aange nomen met 9 tegen 8 stemmen. De geheele veroi^ening wordt z. h. st. aan genomen. 14. Voorstel van B. en W. tot het oprichten van een gemeentelijken stortings- en ophaal dienst en 't vaststellen van enkele besluiten in verband daarmede. De heer Boas: We hebben zooevcn gehoord, dat we'geen geld kunnen missen en nu krijgen we een voorstel, dat geld kost. Ik begrijp niet hoe het college, gezien den financieelen toestand onzer gemeente, met zoo'n voorstel durven ko men. In Mei 1920 hebben we bij de overeen komst met de Nutsspuarbank van B. en W. ge hoord, dat de sociale beteekenis der spaarbank grootcr werd. In die richting heeft dc spaar bank zich dan ook ontwikkeld. En nu krijgen we in eens een voorstel voor een eigen dienst. In deze omstandigheden vindt Spr. geen vrijheid mede te werken tot het instellen van dezen dienst. De heer Hehcnkamp is ook verbaasd over dit voorstel. We zitten in de penarie en nu krijgen we een voorstel, dat de gemeente een 10.000 per jaar zal kosten. Er zal wel weer een chef-boekhouder moeten komen, want bij het personeel van den ontvanger is geen een boekhoudkundig onderlegd. Mej. Middelburg is eveneens tegen het voorstel. Wie vooruit wil zorgen voor zijn be lasting enz. kan een spaarbusje nemen. Wethouder Hofland: Bedoek dit voorstel wel geld uit te geven en dus, omdat we dit niet kunnen, mogen we hel niet doen Is dat nu wel juist Wij stelien voor een ophaaldienst en ook een girodienst, want wat voor het eene deel der bevolking wordt gedaan moet ook voor het andere worden gedaan. Als je het eene wilt kun je het andere niet buiten sluiten. Nu is er wel met een zekere geringschat ting gesproken over tonnetjes geld enz. Maar vergeten we niet, dnt de bijzondere scholen de inning van het schoolgeld aan de gemeente hebben ovei gedragen. Vergis ik me niet, dan bedraagt het schoolgeld 93.000. Wat zal nu gemakkelijker zijn als voortaan de menschen week aan weck him gedeelte kunnen storten. Dan zal het geld veel en veel beter binnenko men. Door dezen ophaaldienst kunnen we het verlies voor een- deel ophalen. Het is dus geen kwestie van geld missen, maar een kwestie om te zorgen, dat we ons financieel beheer zoo regelmatig mogelijk kunnen voeren. De bedragen door de heeren Boas en Hehen- kamp genoemd loopen nog al uiteen. Maar al zou het 10.000 kosten, don heb ik nog dc overtuiging, dat dit bedrag er uitkomt. Van uitbreiding van personeel is geen sprake. Op de begtooting is al een bedrag uitgetrok ken voor de inrichting van dezen dienst, naar ik meen van 9000. De heer Hehenkomp: Nou dan heb ik het toch niet zooveel mis. Wethouder Hofland: Neen, want een be drog uittrekken en een bedrag uitgeven maakt nog eenig verschil. De heer Hehenkamp vindt, dat de kos ten niet wettigen dit bedrog uit te geven. Nu slaat er 500 kosten, maar bij 't eirul van jaar moet een balans en winst- en verliesreke ning worden opgemaakt en dan is er geen boekhoudkundige op het kantoor Yan den ontvanger. Mej. Middelburg vindt 'het idéé wel goed, maar acht den tijd niet gunstig. Het pu bliek zal zich zoo langzaam aanpassen aan het spaarsysteem en het zal dè eerste jaren zeker wat geld kosten. De heer Boas wijst er op, dot dit ophalen heel moeilijk zal gaan, want het is niet ver plichtend. We moeten eiken gulden een paar maat omkeeren voor v. -• hem uitgeven cn dan mogen we dit bedrag niet votceren. De heer Stadig vraagt aandacht voor den naam. Toen hij het voorstel zag, dacht hij aan den reinigingsdienst. Daarom zou hij in over weging willen geven een meer sprekender naam te kiezen. De heer Van Veen heeft gehoord, dot de Bond van Ncd. Ond. en de Ver. van Hoofden van Scholen gevraagd hebben de betaling te doen geschieden over de Nutsspaarbonk. Daar op is nog geen antwoord gekomefi. Nu gaat de gemeente dc Nutsspaarbank in de wielen rijden* wat niet bevordcilijk is voor de garantie. Waarom is de commissie van bijstond voor de financiën niet gehoord en waarom is het advies van de Nutsspaarbank niet gevraagd Spr. vreest, dot een barrière komt tusschen de gemeente en de spoarinstellingen ten nodeele van de laatste. Het sparen zal er door worden tegengegaan en aldus doen we een onsociual werk. De heer de Lange is in principe voor deze regeling. Wordt nu alles gecombineerd dan krijgen we één ophaaldienst. Overigens is deze dienst goed om den heeren van den ge meenteontvanger wat meer werk te verschaf fen. Wordt nu ook gas, water enz. er onder berekend. Dan krijgen we besparing. Wethouder Hofland deelt mede, dat het dc bedoeling is, dat alle stortingen aan de gemeente er onder vollen. Thans komen de mensohen voor het feit te staan, dat ze in eens een groot bedrag moeten betalen. Voor hen is het veel gemakkelijker aJs ze elke maand een zekere som kunnen storten. Dat deze instelling onsociaol zou zijn, moet Spr. beslist tegenspreken. Meerdere spaarders maken gebruik van dc Nutsspaarbank om de verschuldigde bedragen te Jaten overschrijven. En dat zal zoo blijven. Het karakter van ophalen, dat aan dezen dienst zal worden toegekend, berust geheel op vrije overdracht. Maar het ophalen door de Centrale Boekhouding is iets anders. Die disponeert over een verschuldigd bedrag. Als deze dienst is ingeburgerd, zullen we dooi de gekweekte rente de onkosten kimnen dekken. De heer H e k e n k a m p is niet overtuigd. De heer Van Veen heeft geen antwoord ontvangen op enkele vragen. Wethouder Hofland wijst er op, dat de Commissie van Financiën nooit anders is ge hoord dan voor ihet grondbedrijf. De oprichting van den ophaal- en storings dienst wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegenmej. Middelburg, Van Veen, Boas cn Hekenkamp. De verschillende verordeningen worden goed gekeurd. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vèrmenigvuldigingscijfer voor de inkomsten belasting, dienst 1923/24. Voorgesteld woidl den factor, thans 1.35, te bepalen op 1.55, wat dus boteekent een belas ting verhooging van ongeveer 15 pet. De heer Stadig vindt de groepeering der cijfers niet erg duidelijk. Wat de zaak zelf betreft, we zullen allen spijt hebben dat de belasting omhoog moet, maar het is de consequentie van het bedrag op de begrooting uitgetrokken. Een andere vraag is Komt uw college er met een factor van 1.55. Men moet al bijzonder optimistisch zijn om aan dat bedrag vast te houden. In de meeste plaatsen is het vorig jaar nog al meegevallen, doordat het belastbaar inkomen nog gestegen is. En hier in Amersfoort zien we dat het achteruit is gegaan. Juist in '22 zijn de inkomens het meest achteruitgegaan. Gaat het hier, zooals het in andere plaatsen gegaan is, dan moeten we ïeke- nen op zeer sterken achteruitgang. We moeten niet de toekomst den last laten dragen en ik vrees, dat we den wethouder nog eens zullen kunnen verwijten, dat hij op zien komen heeft gespeeld. Als we er met dit bedrag niet kun nen komen, zullen we zooveel mogelijk op de begrootjng moeten bezuinigen. Volgend jaar zal heel wat omlaag moeten, anders loopen de zaken spaak. De heer Boas: Het college vraagt nu van de ingezetenen weer meer belasting, niettegen staande de inkomens lager zijn. En dat terwijl uit niets is gebleken, dat B. en W. in eigen Efe&. TEL. 528-343. Yraagl bij odd prijsopgaaf voor Uwe Menbolen. 9U LEVERING VANAF EIGEN FABRIEK Prima afwerking. Billijke prijzen huishouding {villen bezuinigen. Waarom wordt de 48-urige werkweek niet ingevoerd? Komt ook eens met gemeenten voor den dag, waar het niet zoo is? Bijna alle gemeenten hebben het reeds gedaan. Dat geeft een groote bezuiniging. Wanneer de arbeidstijd eenige uren wordt verlengd, kon dat een bezuiniging geven van wel 5P,000. Ik eisch, dat ook op den internen cbenst 'wordt bezuinigd. De ge meente moet maar zorgen dat ze uitkomt en daarom zou ik den factor op 1.5 willen stellen. Wethouder Hofland weerlegt met de cij fers, dat over 1921 de finoncieele toestand vol** strekt alweer niet ongunstiger was dan over 1920. Over 1921 bedroeg het belastbaar in komen r" 13.844.000 en over 1922 was het 13.505.000. Van een groote inzinking was dus geen sprake. Dot was een verblijdend ver schijnsel waarmee we ons wel mogen geluk wens chen. Komen we er met T.55? Ja; zeggen B. en W. De vorige eenheid bedroeg f 70.000. En nu is er geen inzinking gekomen van het belastbaar inkomen. Veiligheidshalve gaan we nu den fac tor verhoogen maar de opbrengst per eenheid verlagen. We kunnen nu in het belastbaar in komen dalen met 1.700.000. Onbillijk is het van den heer Boas 'te zeggen, dat we nu eindelijk het vcrmenigvuldigings- cijfer krijgen. Wij hadden niet eerder onze ge gevens en weken en weken is er daarna door onze ambtenaren aan gewerkt. Nu is het wel gemakkelijk te zeggen er is niet bezuinigd, maar dat is wel waar, uit den overgelegden staat is dat wel gebleken. De heer Poeder weerspreekt, dat in Am sterdam de 48-urige werkweek is ingevoerd voor het georganiseerd overleg zich heeft uit gesproken. De heer Stadig krijgt zoo den indruk als hij den wethouder hoort, dot er geen vuiltje aan de lucht is. De vermindering wordt getax eerd van 70 op 65 en dat is toch wel heel erg, optimistisch. De wethouder is niet voldoende onder den indruk van de dreigende ernst die het jaar 1922 ons dreigt brengen. Het pra ten over maloise is geen societeitspraatje, dat weet U toch we'. Uit de cijfers is dat nóg niet gebleken en nu meent men dat het in de toe komst ook wel zal gaan. Maar als U zoo denkt begaat U een groote fout. Vele plaatsen hebben zich mogen verheugen, dat het belastingjaar 1922 gunstiger was dan 1921 cn in vergelijking met andere jaren is voor ons het afgeloopen jaar ongunstig ge weest. Wat zal dit jaar dan brengen? 'Er zit dan ook niets anders op dan drasti sche bezuinigings-maatregelen te nemen. De heer de Lange heeft gelezen, dat do volle ƒ950.000 door het Rijk zal worden, uit gekeerd. Maar hij heeft nergens gelezen of, zooals in andere plaatsen, aan het Rijk moet worden terugbetaald voor te veel genoten uit- keering. Spr. vreest, dot de verhooging nog niet vol doende zal zijn om de uitgaven te dekken, zoo dat 1923 weer met een groot tekort zal eindi gen. De heer Boas heeft van een ambtenaar te Amsterdam gehoord, dat in zijn dienst de 48- urige werkweek al is ingevoerd. Het is nog mogelijk, dat von de Rijks-utt- ktering von 85.000 nog wat komt. Wethqjtder Hofland: Dan maken we een potje. De heer Boas: Dan kunnen we net doen als in Breda en een gedeelte teruggeven. Wethouder Hofland wijst er op, dat bij de begrooting voor 1922 was gerekend op 15.000 voor terugbetaling. Dat bedrag is nog niet opgemaakt en hooger worden kan het niet, daar de tijd voor reclame is verstreken. Wjan- neer wij den tegenvaller van f 85.000 niet had den gehad, dan hadden we dc belasting niet be hoeven te verhoogen. Ik ben zoo diep overtuigd van de ernst van het jaar 1922, dat ik, in weerwil van een mili- oen meer van het belastingvlak, niet hooger dan. /65.000 per eenheid heb durven ramen. Het voorstel wordt aangenomen. 16. Voorstel van B. cn W. tot uitkeering abtt de Vereeniging 't Groene Kruis van subsidie voor de Zuigelingenzorg ter bestrijding van op en inrichtingskosten. Aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen vun een subsidie van f 50, voor de tentoonstel ling van massn-woningbouw. Mej. Middelburg vindt dat de gemeente reeds genoeg heeft gedaan met het inzenden van teekeningen. Wethouder Ruitenberg wijst op het groo te nut der tentoonstelling, zoodat die 50 wel te verdedigen zijn. Het voorstel wordt oangenomen. 18. Voorstel van B. en W. een subsidie van f 75 te verleenen aan de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Landbouw Genootschap voor een van haar uitgaanden londbouwcursus. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1922. De heer Boas vraagt, waarop de 4000 ter secretarie zijn bezuinigd. Wethouder Hofland wijst er op, dat er ver moedelijk jongere ambtenaren zijn gekomen. Het voorstel wordt aangenomen. 20. Voorstel van B. en \V. tot nadere regeling van het ondeihoud der gemeentewoningen. Óe heer Boas vraagt of het ,ook werkelijk bezuiniging geeft. Wethouder Ruitenberg wijst er op, da{ het voorstel in beide commissies is besproken, zoodat de meeste leden van den Raad het ken nen. Overigens kon Spr. wel de verzekering ge ven, dot elk voorstel van B. en W. bezuiniging beoogt. Het voorstel wordt aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het raadsbesluit van II November 1919 inzake het verleenen van voorschotten en van eene bij drage in het exploitatietekort aan de woning stichting V. I. O. S. Aangenomen. 22. Vaststelling staten oninbare posten dienst 1919/20, 1920, 1920/21, 1921/22. 23. Vaststelling* 3e primitief kohier der Zake lijke belasting op het bedrijf, dienst 1922. 24. Vaststelling 8e vervolgkohier straat- cn rioolbelasting, dienst 1922. 25. Vaststelling 6e vervolgkohier straat- en rioolbelasting, 1923. 26. Reclame straat- en rioolbelasting" 1922. 27. Reclame straat- en rioolbelasting 1923. 28. Vaststelling aanvullingskohier schoolgeld voorbereidend onderwijs, dienstjaar 1922/23»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2