ST. EMILI bij 1.1. SCHOTERMAN 4 i i., Utr.str. II Iel. 115 _BiNNENLAND._ Per flesch f 1.60, per anker f 65.- derd onder voorzitterschap van sir Horace Rum- bold voor het kennis nemen van de overeenstem ming tusschen Griekenland en Turkije nopens do grens in de streek von Karagatsj. Volgens de Temps hebben de geallieerde ver tegenwoordigers er vandaag bij Ismet pasja op aangedrongen te zorgen, dat de onderhandelin gen nog deze week afloopen. Een Armeensche nota. Lausanne, 4 Juni. (B. T. A.) De interna tionale philarmeensche liga heeft aan de vredes conferentie, aon de afgevaardigden van de mo gendheden en aon de buitenlandsche gezanten te Parijs, Londen en Rome een uitvoerige nota ge zonden, waarin zij vraagt: (lo) dat het vredes verdrag, hetwelk wordt voorbereid, zal bepalen, dat de Armeniërs, die thans buiten Turkije ver blijven, daarin vrijelijk zullen mogen terugkee- rcn; (2o) dat zij, persoonlijk of door middel van gemachtigden, het algeheele bezit van hun eigendommen zullen kunnen hernemen; (3o) dat alle bezittingen van de Armeensche gemeen schap daaraan zullen worden teruggeven en (4o) dat de Armeniërs, die in concentratie-kampen worden vastgehouden of voor corveeën worden gebruikt, onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld. Dc inval in hel patriachaol paleis. Londen, 4 Juni. (N. T. A. Draadloos.). McNeill verklaarde in het Lagerhuis, dat hij bevestiging had ontvangen van den aanval van een menigte op den Griekschen patriarch te Constantinopel in zijn paleis. Dc Britsche hoo- ge commissaris nam in overleg met zijn geal lieerde collega's maatregelen om den patriarch behoorlijke bescherming te verzekeren. JAPAN. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. Tokio, 14 Juni. (R.) Het Japonsche kabi net stelt zich op het stondpunt, dat Rusland de voorwaarden moet aanvaarden, door Japan gesteld, ols inleiding voor het openen van on derhandelingen. Dit zal aon Joffe, den vertegen woordiger der Sovjet-regeering, worden mede gedeeld na de bijeenkomst van het kabinet op 5 Juni, tegelijk met de Japonsche minimumvoor waarden. Naar verluidt, omvatten deze mini- nium-vooi waarden buitengewone concessies. De Japansche regcering zoekt ongetwijfeld naar middelen voor hervatting der handelsrelaties, manr zal niet hondelen zonder raadpleging van Amerika en Groot-Brittannië. Volgens een uit spraak vnn een lid van den geheimen raad moest Japon den handel met zijn buren uitbrei den en tevens den vloed van verraderlijke pro paganda tegengaan, die langzaam de natie over stroomt. De voorwaarden, die Joffe als grondslag voor onderhandelingen met Japan heeft aangeboden, kunnen volgens den Times-correspondent te To kio als volgt worden samengevat: (1.) Gelijke status. (2.) Rusland is niet van meening, dat het zijn politieke erkenning moet koopen met waar borgen voor de veiligheid van leven en eigen dom der vreemdelingen, daar een zoodanige waarborg in de Russische wetten reeds bestaat. (5). Het verdrag van Portsmouth wordt auto matisch als vervallen beschouwd van het tijdstip van het optreden der Japansche expeditionnaire troepenmacht in Siberië al. (4.) De Sovjet stelt zich niet verantwoorde lijk voor oorlogsschulden. (5.) Rusland wenscht het noordelijk deel van Saghalien niet te verkoopen. Joffe zegt verder dat, wanneer Japan van Rusland geen erkenning eischt van zijn aanspra kelijkheid voor de vermoording van Japansche visschers te Nikolojefsk, Rusland wederkeerig zoo zal handelen ten aanzien van analoge daden, gepleegd door de Japanners. De correspondent beweert, dat er onder het Japansche volk een sterke strooming is ten gunste van erkenning van de Sovjet. VEREENIGDE STATEN. HET DRANKVERBOD. N e w-7 o r k 4 Juni. (R.) Terwijl enkele autoriteiten van het departement van financiën meenen, dut het Congres een middel zal vinden om de invoermocilijkheden van sterken drank voor buitenlandsche schepen te omzeilen, ten einde aldus aan de protesten der buitenlandsche mogendheden tegemoet te komen, zijn anderen van oordeel, dat dc verboden zóne gehandhaafd blijft, totdat een verandering zal zijn gebracht in het achttiende amendement der constitutie. i MIDDEN-AMERIKA. Dreigende burgeroorlog in Honduras. N e w-0 rleans, 4 Juni. (R.) Berichten be treffende een op til zijnden burgeroorlog in Honduras zijn versterkt door de aankomst van verscheidene vrouwen en kinderen, die uit Hon duras veiligheidshalve door hun mannelijke fa milieleden hierheen zijn gezonden. De Staatscourant van 4 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten. erkend cn toegelaten als consul-generaal van Bulgarije te Rotterdam T. M. van Dorth; tot wederopzegging toe is gelijkgesteld met de spoorwegen, waarop geen ander vervoer dan personenvervoer binnen 1 gemeente plaats heeft de door de gemeente Soest geëxploiteerd wor dende tramweg van Soest naar Baarn; benoemd tot officier van gezondheid 2e klas se bij de zeemacht J. C. von Heuften; bevorderd tot officier-vlieger 2e klasse de officier vliegers 3e klasse M. C. Moes, R. A. Rei- ber; benoemd tot bibliothecaresse bij het bureau van den Industrieelen Eigendom mej. B. Hartz- veld, thans tijdelijk; verleend de bronzen eere-medaille der Oranje- Nassauorde aan R. v. d. Bildt, scheepstimmer man bij de N. V. Werf „Vooruit" te Enkhuizen en G. Wissink, tabakskei ver bij de firma F. W. van Dossen te Borculo. aan den kapitein van den staf der infanterie J. W. H. Hamilton of Silvertonhill vergunning verleend lot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder Te klasse in de orde van het Zwaard, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning van Zweden aan den kolonel van den plaatselijken staf W. Laatsman, plaatselijk commandant te 's Gra- venhage, vergunning verleend tot het aannemen cn dragen van de ordeteekenen van comman deur 2e klasse in de orde van het Zwaard, hem geschonken dooi Zijne Majesteit den Koning van Zweden HET ONDERWIJS AAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan professor J. C. van Eerde, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam, verzocht voor H. K. H. de Prinses een cursus tc houden in kennis der koloniën. Prof. van Eerde heeft zich hiertoe bereid ver klaard en zal met dezen cursus aanvangen na de groote vacantie. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Het Noorsche pantserschip Eidsvold, met Ko ning Haakon aan boord, werd reeds heden och tend om 6 uur te IJmuiden verwacht en zou dan direct opstoomen naar de nieuwe sluis, waar het schip tot omstreeks 9 uur zou blijven liggen. De aankomst te Amsterdam valt om 11 uur, dus een half uur vroeger don men ver wachtte. In verband hiermede is de officieele ontvangst te Amsterdam een half uur vervroegd. Over het vertrek van Koning Haakon uit Kristiania schrijft de correspondent der N. R. Ct. aldaar nog Vele nieuwsgierigen hadden zich heden (Za terdagmiddag) bij de honneurbrug van Piper- viken verzameld, waar de stoombarkas Stjernen gereed log om Koning Haakon VII met zijn ge volg aan boord van het pantserschip Eidsvold te brengen. Dadelijk nadat de Koning (tegen vijf uur) aan boord was gekomen, lichtte de Eids vold het anker, om koers te zetten naar het zuiden. De Koning wordt op zijn reis naar Nederland cn België vergezeld door zijn tweeden hofmaar schalk, kamerheer Knogenhjelm, zijn hoofdadju dant kommandeur-kapitein Edgar Otto, en zijn wachthebbenden adjudant, kapitein der marine Kristian Prestrud. De Eidsvold heeft een be zetting von 180 man aon boord het normale aantal bedraagt 240250 man. De Eidsvold wordt omstreeks 13 dezer terug verwacht. Het is de eerste maal sedert vele eeuwen, dot een Koning van Noorwegen op zijn eigen schip vreemde landen bezoekt. De laatste maal dat dit gebeurde was zeker wel in 1263, toen Haa kon Hoakonsön zijn tocht naar Schotland on dernam, die wel van heel wat minder vredelie- venden aard was don de tocht, dien Koning Haakon nu naar Nederland maakt. De Koningin, die met den Koning van Noor wegen en den Prins Woensdag 6 Juni te 11.38 uur aan hel station ie Baarn (H. S.) vcrwocht wordt, zal dooi dc Koningin-Moeder aldoor be groet worden. Te 11.30 uur vereenigen de vor stelijke personen zich aan een dejeuner, waar aan ook Prinses Juliana zal deelnemen. Voor het gevolg is er manrschnlkstafel. Bij het vertrek von H.H. M.M. en Z. K. H. von het station Soest- dijk zal de Koningin-Moeder hour gasten uitge leide doen. Wijziging- van het Tractaat van Handel en Scheepvaart van 31 December 1851 tusschen Nederland cn het Duitschc Tolverbond. Op 3 Juni j.l. werd te Berlijn door weder- z'jdsche gevolmachtigden onderteekend een verdrag, stiekkendc tot wijziging van het trac taat vnn Handel en Scheepvaart van 31 De cember 1851 tusschen Nederland en het Duit- sche Tolvcibond. Bedoeld uijzigingsverdrag bepaalt, dat bui ten werking worden gesteld de bepalingen van art. 32 van het tractaat, alsmede van 14 van het bijbehooiend protocol voor zoover daarbij dc invoerrechten op Duitsche goederen bij invoer in Nederlandsch-Indie woiden vastge steld. Voorts wordt in het wijzigingsverdrag veran dering gebiacht in den opzeggingstermijn van het tractaat. Wijziging Hooger Onderwijswet. De heer Vliegen heeft op het ontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijswet eenige amendementen ingediend, waarvan de bedoe ling is, de mogelijkheid te openen, minder ge goede studenten niet te zwaar tc belasten en te voorkomen, dat voor somipigen de studie aan een universiteit onmogelijk wordt gemaakt. Het beurzenstelsel, volgens de bewoordingen van art. 85 bedoeld ter ondersteuning van „onver mogende studenten van buitengewonen aanleg", voorziet hierin niet. De heer Vliegen denkt o.a. aun de talrijke gevallen van reeds volwassen menschen, onderwijzers, leeraren, ambtenaren, technici c. d., bij wie gaandeweg de behoefte en de kans om een academischen graad te be reiken is gekomen, die vaak al gehuwd zijn, kortom voor wie een som van f 300 te betalen naast de boeken en andere studrebehoeften, een onoverkomelijk bedrag is. Hiernaast valt te wijzen op vele studenten, van wie niet gezegd kan worden, dat ze „onvermogend" zijn, maar voor wie het verhoogde bedrag toch te zwaar is. Dezen tegen verlaagd collegegeld toe te la ten is niet alleen billijk tegenover henzelf, maar ook in het algemeen belang-. De voorsteller zou de bevoegdheid om deze vermindering toe te staan, liefst hebben geiegd in handen van curatoren, voor wie het te ge makkelijker is de vereischte inlichtingen te verkrijgen en deze te beoordeelen. Waar ech ter het verleenen van beurzen in handen van den minister is gehouden en de gevallen nogal eens in elkaar zuilen loopen, acht de voorstel ier het beter, de eindbeslissing ook in deze gevallen bij den minister te brengen, tenzij de minister zelf hierover anders mocht oordeelen. Wijziging der wet tot droogmaking der Zuiderzee. Ingediend is een wetsontwerp, dat ten doel heeft, met het oog op de omstondigheid, dat de plannen voor de droogmaking van de af le slui ten Zuiderzee nog niet een zoodanig vasten vorm hebben aangenomen, dot reeds een deug delijke grondslag aanwezig is, voor het vast stellen der in verband daarmede noodige maat regelen en werken in het belang van de lands verdediging, den termijn voor het indienen van het daarop betrekking hebbende wetsontwerp met 5 jaar te verlengen cn de einddatum te stellen op 5 Juli 1929. Dienstverlating. Een miriisterieele beschikking van 31 Mei 1923 houdt het volgende in Vermits gebleken is, dat meerdere officieren niet volledig bekend zijn met de Ier zake be staande wettelijke en andere bepalingen, wordt onder de aandacht gebracht dat in noot 1) op blz. 3 van L. O. 1922, ni. 430, zooals deze noot nader is vastgesteld bij L. O. 1923, nr. 21, bedoeld wordt fle non-activiteit ingevolge art. 70, punt 3o der Bevorderingswet voor de Landmacht 1902. De tijd, doorgebracht op non-activiteit, als bovenbedoeld, telt mede voor het berekenen van het aantal dienstjaren voor jaarweddever- hooging, geldt als werkelijke diensttijd in den zin van art; I0*dcr Pensioenwet voor de land macht (Staatsblad 1922, nr. 66) zoomede voor! het bepalen van den ouderdom in rang, ook met het oog op bevordering, terwijl gedurende vermelde nori-activiteit 2/3 van het activiteits traktement van een infanterie-officier van gelij ken rang cn diensttijd wordt genoten. Voorts wordt nog verwezen naar het gestelde in punt 2o van noot 1) op blz. 3 van L. O. 1922, nr. 430, zooals deze noot nader is vast gesteld bij L. O. 1923, nr. 21. Het spoorwegpersoneel en de Arbeidswet. Naar de Msb. verneemt ligt het in de bedoe ling van den Minister van Arbeid eerlang te bepalen, welken arbeid bij de spoor- en tram wegen zal vallen ondei de Arbeidswet 1919. Blijkens een schrijven aan de organisaties van het personeel stelt de Minister zich voor de volgende soorten van arbeid aan te wijzen als behoorende te vallen onder de Arbeidswet le. arbeid in die spoor- en tramwegwcrkplaat- sen, waar uitsluitend of in hoofdzaak de ver- Vaardiging van rijtuigen en locomotieven en de groote bestellingen en revisie daarvan plaats hebben, die geen rechtstreeks verband houden met den dagelijkschen dienst op de spoor- en tramwegen. 2e. arbeid in de werkplaatsen, waar seintoe- stellen of ander spoorwegmateriaal, niet ge noemd onder Ie. vervaardigd wordt 3e. arbeid in electrische centrales 4e. arbeid in gastabiieken, daaronder begre pen vergasfabrieken 5e. arbeid in drukkerijen 6e. arbeid in houtbereidingsinrichtingen 7e arbeid bij de voorbereiding en den aan leg van nieuwe werken. De Minister verwacht de opmerkingen dev or ganisaties. ONTSLAGEN SPOORWEGPERSONEEL. Schadeloosstelling in plaats von wachtgeld. Op vragen van den heer van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verlee nen van een schadeloosstelling in eens, in plaats van wachtgeld, aan ontslagen spoor wegpersoneel, heeft de minister vnn waterstaat geantwoord De directie der Nederlandsche spoorwegen is een aantal personen, wien de dienstbetrek king was opgezegd, onder toekenning van wachtgeld, en die blijkens van hen uitgegane i erzoeken aan uitkcering van een bedrag in eens boven wachtgeld de voorkeur gaven, on der de gemelde voorwaarden daarin tegemoet gekomen Hel bedrag in eens bleef beneden het totaal bedrog, dat gedurende den geheclen wachttijd aan wachtgeld genoten zou kunnen worden, omdat het wachtgeld in teimijnen uit betaald wordt en bij het weder ter hond nemen van arbeid, heizij in spoorwegdienst, hetzij el ders, geheel of gedeeltelijk komt te vervallen, afgezien nog van de mogelijkheid, dat het wachtgeld om andere reden vóór het einde van den wachttijd mocht komen op te houden. In het algemeen zullen door inwilliging van zoo danige verzoeken niet alleen de belangen der maatschappijen, maar ook die van de verzoe- keis gediend zijn, wat inzonderheid dan het ge val zal ziin, wanneer de kans om weder bij de maatschappijen in vasten dienst teruggenomen te worden gering is, terwijl voor het beginnen van nieuwe productieve werkzaamheid het be zit van een kapitaaltje noodzakelijk is. Aangezien de beantwoording van de vraag op welke wijze ieder in zijn bijzondere omstan digheden het best geholpen kan worden, ge voeglijk aan het eigen oordeel dei betrokkenen overgelaten kan worden, behoeft inwilliging van dergelijke verzoeken geen bezwaar te ontmoe ten. Ten einde intusschen te voorkomen, dat de betrokkenen ondoordachte beslissingen zouden nemen, heeft de directie bepaald, dat verzoe ken om een schadeloosstelling in eens, in plaats van wachtgeld, niet in behandeling ge nomen zullen worden dan nadat den verzoeker, indien hij bij info.mntie mocht mededeelen bij een drr organisaties te zijn aangesloten, in overweging gegèven zal zijn eerst aangaande zijn belangen met zijn vakvereeniging overleg te pleger. Indien de betrokkene daarop be richt, dal hij zich tot zijn organisatie gewend heeft ol dat hij tot bedoeld overleg niet be reid is, wordt zijn verzoek voider rechtstreeks met hem in behandeling genomen en afgedaan. DE TABAKSBELASTING. Een schema voor een ander systeem. Het bestuur van den Ned. Bond van Sigaren- winkeliers-vereenigingen heeft aan de commissie van deskundigen in zake d:n tabaksaccijns een schema toegezonden, volgens hetwelk dit een wijziging in het systeem der Tabaksbelasting uitvoerbaar acht, verzekerend daardoor het meest nuttig effect met den minsten overlast voor de industrie. Aan het betoog is het volgende ontleend Raming opbrengst sigaren. Voor den oorlog bedroeg de fabricage van sigaren in Nederland 1800 millioen stuks per jaar, waarvan werd geëxporteerd ruim een derde en in Nederland zelve verbruit circa 1200 mil lioen per jaar. Deze cijfers achten wij sterk ver minderd omdat o. a. het verbruik in Nederland is verminderd met een derde, zoodat de vermoe delijk hier verbruikte hoeveelheid sigaren kan worden gesteld op circa 800 millioen stuks per jaar. Daar elke 1000 sigaren vereischen 800.00 maal 8 K.G. tabak, is dit dus circa 0>y2 millioen K.G. tabak. Als grondslag nemende 1 per K.G. voor belasting op de ruwe tabak, te heffen bij den uitslag uit entrepot, beduidt dit dat op deze wijze wordt verkregen 6 millioen gulden belasting. Daar alle aangevoerde tabak wordt opgeslagen in entredepót (pakhuizen) onder toe zicht van de reeds aanwezige ambtenaren, wordt dit recht natuurlijk niet geheven van de tabak, welke wordt uitgeslagen naar het buitenland. Al ORIGINEELE zeer aan te bevelen ■in ■■■Bordeaux, gewas 1917 zoodot hiervan geen belasting mag worden ver wacht, doch evenmin behoeft te worden ge noemd. De wel uitgeslagen tabak, benoodigd voor het fobriceeren vnn de exportsigaren, wordt bij uitvoer weer verrekend, maar ook deze be dragen vallen buiten de opbrengst en tellen dus niet mede. De invoerrechten op sigaren en sigaretten en de rechten op deze laatste kunnen veilig blijven bestaan, wil men der binnenlandsche industrie inderdaad een eerlijke kens geven op ontwikke ling. Rechten op sigaretten. Wanneer men aan de hand van de bestaande verbruikscijfers en de berekeningen, aanneemt, dat het verbruik van vooi den oorlog, zijnde Ik* milliard sigaretten per jaar, is gestegen tot circa 5 milliard per jaar en de verkoopwaarde van deze sigaretten ind oorsnede stelt op 15 per mill, is de totaal-verkoopwaarde hiervan 75 mil lioen gulden. Daar de banderolle voor het arti kel sigaretten geen overwegende bezwaren biedt, kan het recht veilig worden verlaagd tol 10 pet. instede van de nu geheven 15 pet. belasting. Daarv oor elke 100 sigaretten noodig is 1 K.G. tabak, is er voor de hoeveelheid van 5 milliard sigaretten noodig 5 millioen K.G. tabak even eens a 1 per K.G. berekend zou dit opbrengen 5 millioen gulden Nu kan men dit bedrag niet heffen en dan het banderollcrecht op sigaretten ad 7 y2 millioen gulden, niet doen vervallenof wel men kon de belasting op de ruwe tabak be houden en dan krijgen 5 millioen gulden. Beide posten behouden gaat niet uit billijkhcidsoog- punt, daar men anders deze tabak dubbel zou belasten. Men krijgt dus ten minste een op brengst van 5 millioen gulden. Rechten op tabak. Het juiste verbruik van tabak, in den vorm van rook- en piuiintabak (snuif) is niet statis tisch vastgelegd. Het is echter bekend, dat het verbruik van tabak in eiken vorm in Nederland bcdinegt bijna 3 K.G. per hoofd en per jaar. Een derde minstens van deze hoeveelheid wordt verbruikt in den vorm van rook- en pruimtabak en snuif, zoodat dit zou geven een opbrengst vnn 7 millioen gulden. Het is denkbaar dat men dit recht te hoog acht vooi tabak in dezen vorm, dan zou dit kunnen worden gehalveerd, zoodat aan de hand van de verkoopboeken der fabri kanten, van de gefabricerede tabak wordt terug betaald per K.G. 50 cent. De opbrengst zou dan wezen 5 millioen gulden. Rekenende met 30,000 bedrijfsvergunningen, krijgt men van dit onderdeel een opbrengst van 3 millioen gulden. De opbrengst. De opbrengst zou dan wezen, volgens onze raming: sigaren 6h' millioen, sigaretten (min stens 5 millioen, tabak 5' millioen, bedrijfsver- gunning 3 millioen, totaal 18 millioen gulden. 1. De vrijwel volledige vrijheid van handelen in de industrie bleef behouden. 2. Geen belas- tingw erd gelegd op niet-productive uitgaven. 3. De export verkreeg weder de mogelijkheid tot ontplooien, duor reeds het bestaan van de omslachtige banderollebelnsting met haar foj- maliteiten deze sterk tegenhoudt. 4. Als gevolg darvan zou de werkloosheid worden bestreden. 5. De kleine expoit van den winkelier werd be vrijd van den overlast, welken deze nu onder vindt. 6. Dc perceptiekosten van de wet wer den weggenomen. 7. Het overbodige werk, ver bonden aan de banderolleering, en tevens de kosten en last daarvan vervielen. 8. De aandrift tot fraude verdween. 9. De mogelijkheid werd geschapen, dat de uitvoering van de wet zou plaats hebben zondei de verbitterde stemming, waaronder deze nu geschiedt. 10. Het hoofd doel van de heffing, het verkrijgen van baten voor de schatkist, werd bereikt op rationcele wijze en onder instemming van zeker 95 pet. van de betrokkenen. II. Het gevoel van recht werd bevorderd en het gevoel vun onrecht zou verdwijnen. 12. De kosten, aan dc invordering verbonden, werden teruggebracht lot een onbe- teekenend bedrag. H. J. van Zadelhoff. *j* Op 72-jarigen leeftijd is te Doetinchem over leden de heer H. J. van Zadelhoff, oud-lid van den Raad en oud-wethouder der voormalige ge meente Stad-Doetinchcm, oud-Heemraad, van het waterschap van den Ouden IJsel, mede-oprich- Icr en oud-commissaris der stoomtram Zut- phen—Emmerik, oud-president-kerkvoogd dei Ned. Herv. Gemeente. De overledene was de stichter der bekende Geldersche vleeschwaren- fabriek v/h. Gebrs. Van Zadelhóff. C. W. van dc Velde. -J- In den ouderdom van 72 jaar is te Gouda overleden de heer C. W. van de Velde, oud- wethouder van die gemeente. De heer V§n de Velde werd in het begin van 1898 tot lid van den Raad gekozen cn had daarin onafgebroken zitting tot September 1917, toen hij zich terug trok. In 1906 werd hij gekozen tot wethouder, welk ambt hij gedurende II jaar heeft vervuld. Het Nationaal Arbeidssecretariaat. Van een spoedcirculaire van de organisaties aangesloten bij het Nationale Arbeidssecretari aat wordt gezegd: Alhoewel de juiste tekst van het compromis, hetwelk in een op Vrijdag T Juni te Amstcidam gehouden vergadering van besturen van Bonden, Federaties en Plaatselijke Vakcentralen door voorstanders van aansluiting bij Berlijn en Mos kou is aanvaard, thans nog niet kan worden medegedeeld, kan nu reeds wel met zckeiheid worden vastgesteld, dat door de aanvaarding daarvan scheuring in heUN. A. S. voorkomen wordt. Voor de nadere uitwerking van het compio- mis-voorstel is een kleine commissie benoemd, bestaande uit de heeren Sarton en Wolf, voor standers der aansluiting bij Berlijn, Rooiiveldt en Dissel, voorstanders von aansluiting bij Mos kou. Donderdag a.s. zullen in het gebouw van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat te Amsterdam de besturen van de bonden, federaties en plaat selijke vakcentralen opnieuw bijeen komen, ten einde een beslissing le nemen over de door voornoemde commissie nader vast te stellen tekst Drankbestrijding. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dronken zal op 30 Juli a.s. te Groningen haar 88e Algemeene Vergade ring houden. Volgens den beschrijvingsbrief zal de vergadering de mogelijkheid van federatie der neutrale onthoudersvereenigingen overwegen. Bovendien bevat de agenda voorstellen inzoka wettelijke verpleging van drankzuchtigen en de behandeling van dronken arrestanten. Ook zal worden voorzien in 6 vacatures in het Hoofd bestuur, ontstaan wegens periodieke aftreding van de dames Dora de Jong te Enschedé en Suze Groeneweg le Rotterdam en de heeren J. A. Bergmeijer te Dordrecht en H. Boelmans te Win schoten en wegens bedanken van de heeren L. M. Hermans te Arnhem en F. U. Schmidt te Bussum. Voor de benoeming der redactie van het \veek- blad „De Blauwe Vaan" is geen stemming noo dig, waar de heeren P. van der Meiden en H. Ploeg Jr. te Utrecht, bij enkele candidaatsteiling als redacteuren zijn herkozen. „De Dog". Naar de „Voorwaarts" bericht, zal „De Dag" vooralsnog niet ols dagblad verschijnen, maar als tweemaal per week verschijnend blad, zulks in verband met technische moeilijkheden. Het zal nog 6 a 8 maanden duren voor de drukkerij, die het dagblad moet drukken, gereed is en vóór dus het dagblad met ochtend- cn avondeditie kan verschijnen. Jeugdbeweging Roode Kruis. In het Gebouw voor K. en W. werd Zater dagmiddag een bijeenkomst gehouden vanwege de Jeugdbeweging v$n het Nederlandsche Roo de Kruis. Lang vóór den aanvang stroomden reeds dui zenden kinderen naar den Zwarteweg, in het vooi uitzicht van een prettigen middag. In het Gebouw waren een aantal zusters aan het werk gezet, om alle kleintjes te voorzien van pro gramma en tekst der liederen, die werden ge zongen door het Juliana-kinderkoor, onder lei ding van den heer J. D. van Ramshorst. Namens het Roode Kruis sprak dr. I. H. J. Vos uit Amsterdam een welkomstwoord. Hij zette de bedoeling uiteen van deze jeugdbe weging, die in het buitenland reeds eenige ja ren bestaat en een aanvulling beoogt V8n de opvoeding, zooals die in huisgezin en school tot stand komt. Er wordt tegenwoordig te weinig aandacht besteed aan dat gedeelte van het mcnschelijk gemoed, dat juist in deze tijden zoo vaak moet spieken, waartoe de maatschappelijke ontwik keling heeft aanleiding gegeven. De oorlog heeft de verwijdering tusschen de menschen onderling nog grooter gemaakt. Het komt er nu op aan, dot in de jeugd de grondslagen worden gelegd die noodig zijn voor den opbouw van een nieuwe maatschappij, waarin men be langstelling zal hebben voot vreugde en leed van anderen. Het Roode Kruis wil bij Holland's jeugd den prikkel brengen om in deze richting zichzelf op te voeden. Dr. Vos hoopte, dat dc g.oote belangstelling, die hij hier kon constateeren, zich zou omzetten in goede samenwerking, opdat in de toekomst meer blijheid zou worden gevonden voor allen, die op dit ondermaanse he leven. Hierna sprak de heer D. Hans, redacteur van het nieuwe weekblad „Holland's Jeugd", eenige woorden tot de kinderen. Hij herinnerde er aan, dat in ons land een beroemd professor was gcstorven,die in de kringen der wetenschap zeer werd gevierd. Zijn studenten stond hij al tijd met raad en daad terzijde. Tot hij op ze keren dag hulp weigerde aan één zijner beste leerlingen. Gevraagd naar de reden daarvan, antwoordde hij„Ik kon niet, want hij heeft oneerbiedig over zijn vader gesproken." Hij bewees hiermee, aldus de heer Hans, dot er voor dezen professor nog iets was, hooger dan de wetenschap, n.l. karakter. Karakter wil len wij de jeugd bijbrengen. De menschen zijn al knapper en knapper geworden, maar het ge heim om in vrede te leven, hebben zij nog niet gevonden. Wanneer de genezing der zieke menschheid zal komen, moeten wij, behalve een hoofd, ook een hart hebben, karakter, ziel, men- schelijkheid en rechtvaardigheid. Niet alleen het nationaal gevoel, doch ook het internationaal besef moet de jeugd worden bijgebracht, ge paard gaande met liefde voor de menschheid. Voor dit doel achtte de heer Hans het wensche- Jijk, dat men zich zou abonneeren op „Hollands Jeugd." Spr. eindigde met de woorden: „Schat van vrede en vreugd van binnen. 'k Wensch, ik zoek u altijd weer; Heerlijk is het veel te ontvangen, Maar wie geeft, hij wint nog- meer. De middag werd verder gevuld met strijk- muziek van het orkest „Lifladike", zang van het meisjeskoor en opvoering van de kinderoperette „Lentebloemen". In één der loges werden o. a. opgemerkt de burgemeester van den Haag, mr. J. A. N. Pa- tijn, de onder-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis jhr. H. Loudon, verder gen.maj. Ten Hove, inspecteur van den Geneesk. Dienst der Landmacht, schout-bij-nacht Vastenou, idem bij de zeemacht, mr. H. C. Dresselhuys, jhr. van Riemsdijk, prol. Koolemans Beynen, jhr. Quarles van Ufford en mej. Thorbeckc, allen leden van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Overcompleet personeel N. S. Naar de Msb. verneemt zijn bij de orga nisatie van den nieirwen dienst een groot aan tal machinisten bij de N. S. overcompleet ge komen. Zij zullen bij andere diensten woiden ondergebracht Dc 48- urige werkweek. De syndicalistische federatie van gemeenteper- soneel te Amsterdam had wethouder De Mi randa uitgenoodigd tot een debatvergadering over de noodzakelijkheid van de 48-urige werk week in het belang van dc gemeentebedrijven. Als antwoord heeft de heer De Miranda, naar Het Volk meldt, den volgenden brief aan den voorzitter der federatie gezonden In dc vergadering van het georganiseerd over leg van 9 Mei j.l. heb ik op verzoek van den heer Snikkers een uiteenzeting gegeven, namens het gemeentebestuur, van de economische nood zakelijkheid, in het belang van gemeentebedrij ven en in dat van de daarbij werkzaam zijnde arbeiders, den afstond tusschen de arbeidsvoor waarden, geldend in het particuliere en het ge meenschapsbedrijf, niet te groot te doen zijn. Op uw vraag, dit betoog in het openbaar te houden, heb ik u geantwoord van plan te zijn denzelfden avond nog in een der verkiezings vergaderingen dit betoog te zullen herhalen en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2