Inbraak en Brand uitge en MOREN. STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. al VKIJMti 15 Jont 's middags 2 uur Is in onze zaak GROOTE DEMONSTRATIE ▼an liet beroemde kwiktoestel. Bij doorknippen der draad OUFGHÖR()Ki;iV alarm. Beleefd noodigen wij tot een bezoek uit. komen, blijft deze nog altijd ontkennen, iets met de inbraak cn de geweldpleging in de Francois j Maelsonstraat uitstaande te hebben. Inbraak. Te Delft is Woensdag ingebroken in de wo ning van den arbeider Hofland aan de Zweth. j Een bedrag van 800 aan contanten werd ge stolen. UTRECHTSCMESTRAAT 25 AMERSFOORT wm 60 JARIG BESTAAN VAN NEERBOSCH. Neerbosch' Weesinlichting herdacht Woensdag onder enorme belangstelling van weezenvrien- den en oud-wcezen dier stichting, haar 60-ja rig bestaan. De ruime inrichting met hüar com plex gebouwen leek hoost te klein om allen te kunnen bevatten en trots de betrokken lucht en gedurige regenbuien gaf olies daar een echt feestelijk aanzien, 't resultaat van wekenlange ernstige voorbereiding. Overal op 't groote weezendorp kon men aan de groen- en bloemversieringen, het wapperen van Neerland's driekleur enz. bemerken dat het feest was en auto's, autobussen en rijtuigen brachten den geheclen dog fecstgenooten aan die hebben genoten van de gulle gastviijheid en het bestuur dier stichting en dc onverwach te groote verrassingen die zij daar mochten vernemen. Tjokvol was het ruime kerkgebouw dier stich ting toen om elf uur de fecstgenooten bijeen kwamen om den feestgroet van den voorzitter van Neerbosch, dr. A. Pijnacker Hordijk te vernemen om te luisteren naar het indrukwek kend feestwoord van den grijzen ds. B. ten Ca- te, die het heerlijk werk der weezenverpleging in Juni 1865 door Joh. v. 't Lindenhout en zijn vrouw in eigen kring begonnen, trapsge wijze naging, dc beproevingen, de onweerswol ken die Neerbosch had gekend en doorworsteld niet onvermeld liet, om te eindigen met de i heerlijke uitreddingen, waardoor Neerbosch thans in vollen bloei op 60-jurigen leeftijd kon getuigen„de Heer heeft alles wel gemaakt, dies zijn wij verblijd, Looft den Heer onze ziel en vergeet geene van Zijne weldaden Bij tusschenpoozen kon men genieten van de heerlijke zangen van het Neerbossche zang koor der weezen onder bekwame leiding van den oudsten wees, den oudsten oud-wees en den „oudsten" medehelper op Ncerbosch, den heer A. Sneep. Na vorengenoemde plechtigheid in de wee- zenkapel was er in verschillende gebouwen ge legenheid om den „inwendigen" mensch te ver sterken, te genieten van de muziek der Koloni alen uit Nijmegen (gratis aangeboden) cn de oefeningen der Spartanen aan brug en rek van Neerbosch' gymnasten. Om half drie werden de feestgenooten we der'bijeengeroepen door een nieuwe reusachti ge luidbel op den kerktoren, geschenk van ou weezen van Neerbosch. Wal or in 'he paar uren in dit prachtig vei sierde kerkgebouw gepas seerd is, is maar niet in een paar regelen te vertellen, maar 't was een moment vol verras singen, voor directie, bestuui en kinderen dier jubileerende stichting, t was een receptie rijk oun genot en spontane feestvi oogde. Daar werden namens 't bestuur van Neer bosch bij monde van ds. Pijnorkci Hordijk aan ds. Schrijver die thans 20 jaien met ijver en toewijding van 't Lindenhout's opvolger was ge weest, en diens echtgenoote, de levensgroote ge schilderde portretten aangeboden (vervaardiger de heer Thijssen, ook aanwezig) om deze naar keuze een plaats in een der gebouwen te ge ven. Daar voerde ds. Jonker uit Middelburg het woord namens de leden der Verecniging van Neerbosch en overhandigde hij ds. Schrij ver een feestgave verzameld door 't geheele land van kerkbesturen, leden en oud-leden de*" Vereeniging voornoemd, tot een bedrag van ruim 6000.Daar boden namens oud-wee- zen in ons land en Amerika de heer M. v. d. Hoeven uit Rotterdam Neerbosch een nieuwe luidklok en een enveloppe aan met dc hartelij ke wenschen en aanhankelijkheidsbetuigingen de heer Lievegoed uit Utrecht bood een album aan bevattende de namen der honderden oud- weezen, bijdragers aan' de luidklokken. Dit al bum, door hemzelf belangloos vervaardigd, is een meesterwerk van boekbind-, ciseleer- en calligrafeerkunst cn wekte ieders bewondering nog werd een prachtige krans aangeboden om te plaatsen op het monument van den stichter, vader Van 't Lindenhout. Verder voerden het woord afgevaardigden van corporaties in ons land die met weezenverzorging en verpleging 't zij in huisgezin of gestichten verband hielden. Bloemenhulden, solo- en kinderzangen en or gelmuziek wisselden elkander of onder al die toesproken. Het slotwoord, overvloeiende van dank voor de enorme verrassingen, doorkruid met gees tige gezegden was aan ds. Schrijver, die ook nog gelegenheid vond zijn jaarverslag als di recteur-secretaris der Weesinrichting uit te brengen waarvan het slot was dat 192223 een voordeel van ruim 1800 had opgeleverd. Na deze plechtigheid werden weder in verschil lende lokalen ververschingen aangeboden en had men gelegenheid te genieten van de mu ziek der weezen, voetbalsport enz. en de ge- wenschte inkoopen te doen aan de boekhan deltent, waar het gedenkboek „Na 60 jaren" door ds. J. G. Steenbeek, ruimen aftrek vond omdat het een historisch overzicht geeft van Neerbosch, geheel bijgewerkt is tot heden en verlucht met zeer veele fraaie foto's. Naar aanleiding van het 60-jarig jubileum der weesinrichting te Neerbosch zijn de verpleegden onthaald op een uitstapje naar Amsterdam, met Artis tot doel. Het gezelschap bestond met de geleiders, uit 525 personen. Op de algemeene vergadering der Vereeni ging zijn tot leden der Vereeniging benoemd de heeren: J. M. A. Wijnaendt van Resandt, burge meester van Wogeningen; baron Sloet van Marxveld, te Huis ter Heide; jhr. mr. H. L. de Beaufort, burgemeester van Driebergen; mr. dr. G. Kolff, kantonrechter te Geldcrmalsen; mr. dr. J. Schokking to Leiden; mr. A. Roosmole Nep- veu, te Heerde; A. B. Cavaljé, burgemeester van Zwollerkerspel; ds. C. A. de Bruijn, Pijn acker; dr. A. W. van Haaften, te Nijmegen; J. Tegen drankmisbruik. De gemeenteraad van Naarden besloot bij po litieverordening te bepalen, dat in tapperijen en dergelijken niet mogen worden toegelaten per sonen, die meermalen veroordeeld zijn wegens drankmisbruik of naar 'het oordeel van burge meester en wethouders misbruik maken van sterken drank. v. d. Schalk te Rotterdam; S. Maas te Rotter dam; M. W. Bredius te Rhenen; B. Ruijs te De- demsvaart; mr. dr. W. F. J. Frohwein te Heer len; dr. J. P. de Bie te 's Gravenhoge; ar. W. A. B. ten Kate te Vlissingen; jhr. dr. M. F. van Len- nep te Bloemendaal, ds. P. J. Molenaar te 's Gra- venhage; dr. W. v. d. Bijbel te Hilversum; ds. jhr. J. L. A. Mortens van Sevenhoven te Utrecht; Iz. Timmers te Klundert; ds. Eigemon te Wil lemstad; jhr. J. D. Six te 's Grovenhage; Aart Punt te Fijnaart, en ds. W. W. van Haaften te Noordwijk-Binnen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren ds. A. Pijnacker Hordijk, D. J. Haspels, mr. A. Royaords van Scherpenzeel, jhr. G. J. A. Schim- melpenninck en P. J. Brunt. Onder degenen die 's middags gelukwenschen aanboden, waren o. a. de inspecteur der Kinder wetten, de heer van Rapperd, die sprak namens den Minister van Financiën en de heer Smeets namens directeuren en directrices van Rijks- en particuliere Opvoedingsgestichten. Ook de Mij. Zandbergen bood haar gelukwenschen aan. Steenkool in den Achterhoek. Bij Gedeputeerde Staten van Gelderland is een aanvrage om concessie voor de ontginning von steenkolen in een mijnveld van 3000 H.A., gelegen in de gemeenten Winterswijk en Lich tenvoorde, ingekomen van de N.V. Nederl. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem. Opheffing Stoomtram. Eenige maanden geleden, toen de N.-Z. Holl. Stoomtram Maatschappij mededeelde haar voornemen om den dienst Haarlem—Alkmaar op te heffen, kwamen de aanliggende gemeen ten in beroering en werden plannen besproken om zulks te voorkomen. Tot dusver hoorde men niets naders. Thans deelt men mede, dot de Maatschappij het personeel in kennis heeft gesteld met de stopzetting op I September o.s. von den dienst op de lijn AlkmaarVelsen, onder mcdedeeling dot overplaatsingen van het daar werkzame personeel zullen geschieden naar andere stations. In het buitenland gepost. Reeds is een aantal strafrechtelijke vervol gingen ingesteld wegens vei boden vervoer van stukken, bestemd om in het buitenland te wor den ter post bezorgd. Het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie vestigt er daarom nog maals de aandacht op, dot strafbaar is gesteld het vervoeren of het doen vervoeren door den dienst der posterijen dan wel door derden van stukken (brieven, briefkaarten, gedrukte stuk ken, monsters, enz.), al dan niet tegen genot van vracht, indien die stukken bestemd zijn om in het buitenland te worden ter post bezorgd. Een belangrijke arrestatie. Men meldt ons uit den Haag Woensdag* is door de politie te Schevenin- gen met hulp von de centrale recherche aan gehouden als verdacht van den diefstal met geweldpleging in de Francois Maelsonstraat, waar een 14-jarige jongen eenige weken ge leden werd overweldigd en gebonden en 140 uit hel huis werd gestolen, een per soon, die later bleek te zijn de befaamde „Piet" van den inbraak die Zondag 27 Mei op klaar lichten dag op den Houtweg is gepleegd. Hij is door den 14-jarigen jongen pertinent herkend. Ook is hij herkend door verschillende burgers, die bij de achtervolging van de twee inbrekers behulpzaam zijn geweest. De aangehoudene, P. v. d. B. is chauffeur, oud 27 jaar en woont in de Johannes Camp- huysstraat. Er is huiszoeking bij hem gedaan, er zijn reeds verschillende voorwerpen gevon den, die aanwijzing geven, dat de aangehou dene werkelijk de dader is van beide misdrij ven, maar B. blijft ontkennen. Vandaag worden nog andere huiszoekingen gedaan. Nader is nog gebleken, dat de man, die reeds ter zake van den inbraak was ingesloten ook aan de geweldpleging medeplichtig is. Nader meldt men ons omtrent de aan houding, dat door de politie van Schevcningen gistermiddag een nieuwe huiszoeking is gedaan in zijn woning aan de Johannes Camphuys- straat, waarbij een vrachtauto vol allerlei goe deren, o.a. barometers, schilderijen, kleeden, sieraden, antiek en andere voorwerpen in be slag is genomen. Het verhoor van „Piet" zou gistermiddag nog worden voortgezet. Met deze arrestatie meent de politie een geode vangst te hebben gedaan, te meer omdat beide aangehoudenen niet voorkwamen in de politieregisters en dus de aandacht nooit op hen kon vallen. Hoewel zij dus nieuwelingen waren in het „vak", kan een groote mate van brutaliteit en ook van bedrevenheid hun niet ontzegd worden. Het vermoeden wordt steeds gewettigder, dat zij ook de personen zijn, die sinds geruimen tijd door het ledigen van muntmeters de schrik waren van ctagebewoners. Zij moeten, aldus vermoedt de politie, nog de schuldigen zijn von tal van andere inbraken, die thans wel aan het licht zullen komen, vooral omdat een zoo groot aantal, vermoedelijk gestolen, voorwer pen door de politie in beslag zijn genomen. Nader blijkt, omtrent dc aanhouding van „Piet", de tweede vermoedelijke dader van de inbraak aan den Houtweg, dat de b5ide aange houdenen elkander reeds long kenden, hoewel Z. verklaard had zijn makker niet anders te ken nen dan onder den voornaam Piet. Z. is gerui men tijd geleden controleur bij een der nacht veiligheidsdiensten alhier geweest en „Piet" was toen nachtwaker, dus een zijner ondergeschik ten. Hoewel steeds meer bewijzen van schuld tegen den tweeden aangehoudene aan het licht Do werkverschaffing. De werkloosheid is in onzen tijd een groote 'ramp en voor menige gemeente is het een moeielijk op te lossen probleem om geschikt werk te kunnen geven. Uier schijnen we tot nog toe gelukkig te zijn geweest. Eerst hebben we geruimen tijd gezien, dat de menschen bezig waren met het afgraven van terreinen in het Soester- wegkwartier. Daar graafde men de tc hoog liggende ge deelten af en vervoerde dezen grond, naar de laag gelegen landen langs de Eem. Dit lijkt ons een prachtige werkverschaf fing geweest tc zijn. want we hebben nu gekregen, niet alleen fabrieksterreinen, maar ook kan daar nog menige arbeiders woning gebouwd worden, waar nog steeds groote behoefte aan is. Nu hebben we een dezer dagen in oogen- schouvv genomen de groote wegen, die op den Berg-Zuid gemaakt zijn. De verharding zal, naar men ons verzekerde, voorloopig daar niet aangebracht worden, en wel omdat er dan veel te veel kapitaal vastgelegd wordt in het verhardings materiaal, waar toch betrekkelijk weinig arbeidskrachten voor noodig zijn. Wij gelooven dan ook. dat er op het oogenblik nog genoeg villa terrein is, al liooren we nog al eens klagen, dat voor kleine perceélen. voor eenvoudige landhui zen, bijna geen grond beschikbaar is tegen een matigen prijs. Wanneer men van een mooie wandeling en een prachtig uitzicht wil genieten, ver- zuime men vooral niet eens te gaan zien bij de noodbrug (ook geheel door de werk- loozen gemaakt,) over de zanderij van wij len den heer v. Achterbergh. Het overzicht doet ons daar zien over de bosschcn van Leusden en in de verte pieken torentjes van de daargelegen dorpen uit het groen op. Zoo zien we, al is het verschijnsel van de werkloosheid diep treurig dat met goeden wil en opoffering de toestand van die slachtoffers dragelijker wordt en de werk zaamheden door hqn verricht, in de toe komst hun waarde zullen hebben. Gem. Arbeidsbeurs. Aanvragen van werkgevers op 7 Juni. Te. vohvossenen. T blikslager, 5 dagmeisjes, 3 dienstboden, T electricicn, I hulp in de huishouding, I schoen maker (much.). Aanbiedingen van werkzoekenden op 7 Juni 1923. Te. volwassenen. T betonwerker, 2 timmerlieden beneden de T8 jaar, T metselaar beneden de T8 jaar, T ieerling-stukudoor, I leerling-meubelmaker, T beeldhouwer, T borstelmaker, T emballeur-pak- kistenmaker, I mach-schoenmaker, 2 banket bakkers, 8 bankwerkers, 3 behangers-stoffeer ders, T bierbottelaar, 6 boekbinders, 9 boek drukkers, 3 boekhouders, 3 broodbakkers, T dagmeisje, 1 dienstbode (Dyitsche), 5 electri- ciens, 76 grondwcikers, 2 chauffeurs, T incas seerder, T huisknecht, I hulp in de huishou ding, 10 kantoorbedienden (mann.), T idem (vrouw.), 5 kantoorwerksters, 3 kellners, T2 letterzetters, 2 loodgieters, 2 loopknechts, T26 losse orbcideis, 2 mach.-houtbewerkers, 5 mach.-bnnkwerkers, I mach.-teekenaar, T cor respondent, leidster voor fabriek, T steno typiste, 9 magazijnknechts, 2 metaaldraaiers, 9 metselaars, T2 meubelmakers, 2 monteurs, 3 naaisters, 45 opperlieden, T pettenmaker (uni form), 2 rijwielherstellers, 2 schilders (huis), 2 schoenmakers, 18 sigarenmakers, T smid, 2 slagers, 2 stokers, 3 straatmakers, T papierbe- werksler, 1 noodhulp-dienstbode, 4 stukadoors, 2 suikerweikers, T tabaksbewerker, I teekenaar- werktuigkundig, T3 timmerlieden, T tuinman, 4 voerlieden, 2 wagenmakers, T2 werkvrouwen, 4 winkeljuffrouwen, T zadelmaker, T zwikker (schoen), I vooislaander, T metaalslijper, T pianomaker, T schoensnijder, 3 wevers, T bos jesmaker, T plakker, 3 reizigers, T handelsrei ziger, T schipper. Financiëel Overzicht. De ruimte op onze geldmarkt wordt hoe lan ger hoe meer gemarkeeid, evenals trouwens in de meeste andere landen het geval is. Slechts zeer betrekkelijk geeft deze toestand reden tot verheugenis. Het valt nl. niet te ontkennen, dat dit voor het grootste deel zijn oorzaak vindt in de malaise van het zakenleven, welke tot gevolg heeft, dat groote bedragen, die anders in handel en nijverheid emplooi zouden vinden, thans braak blijven liggen, en blijvend of tijdelijk be legging zoeken op de geld- en kapitaalmarkt. De fondsen met vaste rente stijgen dientenge volge onophoudelijk. Zelfs waarden, waar men enkele jaren geleden zeer wantrouwig tegen over stond, met name de obügatiën van tal von gemeenten, verheugen zich thans weder in een groote en blijvende belangstelling van de zijde van het beleggend publiek. Wat dit laatste betreft, moet natuurlijk in aan merking worden genomen, dat de vrees, die men gekoesterd heeft voor extravagant gemeente- beheer, voornamelijk onder den invloed van de i in verschillende groote steden belangrijk in om vang toegenomen „roode" fracties, niet bewaar heid is. Voor een deel is dit toe te schrijven aan het nauwlettend toezicht van Gedeputeerde Staten en van het Rijk, voor een ander deel stel lig ook hieraan, dat men in de betrokken kringen zelf heeft leeren inzien, dat het gemeente-be heer volgens zoodanige lijnen moet worden ge voerd, dat het beleggend publiek hierin geen aanleiding kan vinden, om zijn steun aan het gemeente-crediet te onttrekken. Voorts doet ook het wantrouwen en de te leurstelling, die door den gang van zaken in tal van takken van nijverheid zijn opgewekt, hun invloed gevoelen, daar hieruit noodzake lijkerwijze voorkeur voor andere beleggingen is gaan voortspruiten. In dit opzicht is weder het spreekwoord bewaarheid, „qu'on Tevient tou- jours h ses premiers amours". De jongste lee ningen von Amsterdam en Rotterdam hebben dan ook een zeer groot succes gehad. Dc hoofdstad heeft hiervan gebruik gemaakt voor het uitschrijven van een nieuwe conversie-lee ning. De Minister van Koloniën rhaakt zijner zijds van den gunstigen wind gebruik voor het aan de markt brengen van 75 millioen 5 pCt. obligation Ned. Indië, tot den koers van 90 pCt. Wanneer deze leening slaagt, dan zal men een heel eind zijn opgeschoten in de richting van consolideering van de nog overblijvende vlot tende schuld van Ned. Indië, welke aan het einde van dit jaar (natuurlijk zonder rekening te houden met eventueele consolidatie uit het provenu dezer nieuwe uitgifte), naar schatting Tuim 300 millioen zou bedragen. Deze consolidatie zal ook aan den toestand der Nederlandsche schatkist ten goede komen, daar wel evenals gewoonlijk het grootste deel der opbrengst van de nieuwe leening zal wor den aangewend tot het terugbetalen van voor schotten, die door de Nederlandsche schatkist aan Ned. Indië zijn verstrekt. Ook onze 'eigen regeering kan nog steeds zeer goed geld ge bruiken. Zij zal zich echter voorloopig wel te vreden stellen met de versterking harer kas- positie, die zal voortspruiten uit de terugbeta ling van een deel der Indische vooi schotten Natuurlijk heeft de regeering het altijd zelf voor een gedeelte in haar hand, tot het succes der Staats- en der Indische leeningen mede te werken, door het beleggen van een deel der ruime middelen van den Girodienst, het Pen sioenfonds voor Burgerlijke ambtenaren etc. in dergelijke uitgiften. Uit den aard der zaak ziet men dè lecningen echter veel liever bij het groote publiek geplaatst, teneinde zelf de han den zooveel mogelijk te kunnen vrijhbuden ten opzichte van de beleggingspolitiek. Die beleggingspqlitiek van de groot kassen, die geleidelijk onder direct of indirect beheer van de overheid' zijn gekomen, vormt overigens in den laatsten tijd een onderwerp van belang wekkende discussies. In de eerste plaats gaat het hierbij over den zoo snel in omvang toene- menden Postchèque- en Girodienst. Of de bloei dezer instelling geëvenredigd is aan*de uitbrei ding van het bedrijf, is nog altijd een zeer kwes tieus punt. De Girodienst heeft in de eerste jaren van zijn bestaan met zeer groote tekorten ge werkt, het laatste jaar zélfs met een deficit van 7 ton. Thans is in uitzicht gesteld, dat daar in verandering zal komen door de voorgenomen concentratie van den dienst in den Haag en de daarmede gepaard gaande aanschaffing van vele ingenieuze en handenarbeid uitsparende kan toormachines, etc. Het resultaat daarvan zal moeten worden afgewacht. Inmiddels heeft men echter de uitbreiding van den dienst trachten te forceeren, door een hoo- gere rentevergoeding voor direct opvraagbare stortingen don bij enigerlei bankinstelling kan worden verkregen. Aan den groei van het be drijf is deze politiek in hooge mate ten goede gekomen en er bestaat dus lot op zekere hoog te reden, om zich over de activiteit van dit staatsbedrijf te verheugen, wanneer men be denkt, welke groote voordeelen er aan de uit breiding van h'et baargeldjooze betalingsver keer zijn verbonden. Van de zijde der bankinstellingen wordt ech ter in den laatsten tijd met klem betoogd, dat die voordeelen te duur worden gekocht, wan neer zij verkregen worden door een bedrijfs- politiek, die tot gevolg heeft, dat aanzienlijke saldi, welke anders aan de banken zouden zijn toevertrouwd, naar den Postchèque- en Giro dienst afvloeien. In economisch opzicht maakt het inderdaad een belangrijk verschil, of tiental len millioenen guldens aan den girodienst wor den toevertrouwd, en door dezen aan den Staat worden uitgekeerd, dan wel of dit geld in de kassen der banken vloeit, cn besteed wordt voor steun aan handel en nijverheid. Die steun is misschien op het oogenblik misschien niet zoo hard noodig, nu het bedrijfsleven in kwijnen den toestand verkeert. De banken kijken echter natuurlijk niet alleen naar den toestand von het oogenblik, maar geven zich rekenschap von de consequenties, die er aan vast zitten, wanneer de beschikbare gelden in steeds grooteren om vang naar het girobedrijf afvloeien. De 'aak zou er anders voorstaan, wanneer ook de girodienst haar middelen belegde in handclswissels,' credieten aan de nijverheid, enz. Deze dienst mist echter hiervoor zoowel de rou tine als de outillage. Zij zou, als zij haar gelden op deze wijze ging beleggen, uitgroeien tot een volledig bankbedrijf, waaraan dan echter con sequenties zouden vastzitten ten opzichte van blanco credieten, financiering van im- en ex port etc. Een dergelijke taak is aan den giro dienst indertijd toegedacht in het bekende so- cialisatierapport van de S. D. A. P. Het is echter vrijwel uitgesloten, dat in afzienbaren tijd andere politieke partijen de daarin ontwik kelde denkbeelden zullen omhelzen. Op de* duur zal men echter ook in dit op zicht moeten kiezen of deelen. Men kon niet duurzaam groote bedragen zonder schade aan het bedrijfsleven onttrekken, en men zal dus, hetzij den postchèque- en girodienst zelf als bankier moeten laten optreden (waartegen, zoo als gezegd, in de meeste kringen onoverwinne lijke bezwaren zullen bestaan), of wel deze gel den weder op andere wijze aan het ^arijfs- leven moeten teruggeven. Dit kan op de een voudigste wijze worden bereikt, door de giro- rente aanzienlijk te verlagen, of zelfs ze geheel af te schaffen. Dan zal de girodienst zich wel minder snel uitbreiden, maar anderzijds zal ook de ongezonde concurrentie verdwijnen met de ongewenschte gevolgen, die er op den duur uit zouden voortvloeien. Nog in een ander opzicht heeft de beleg gingspolitiek van den postchèque- en girodienst in den laatsten tijd stof geleverd voor uitvoe rige besprekingen. Vrijwel onopgemerkt heeft minister Treub, in den tijd, toen hij aan het ministerie van financiën den* scepter zwaaide, in het girobesluit een bepaling doen opnemen, kiachtens welke een deel der girogelden mag worden belegd in scheepvaartobligatiën, als mede in voorschotten aan landbouw en aan mid- denstandsbedrijven. De rijkspostspaarbank, aan welke het beleggen der girogelden is opgedra gen, heeft tot nu toe voor den girodienst geen gebruik gemaakt van deze beleggingsmogelijk heden, maar zich bepaald tot soortgelijke fond sen, als waarin zij zelf haar eigen middelen mag beleggen. Van den kant der middenstandsban- ken wordt nu sinds eenigen tijd pressie uit- eoefend, om een deel der girogelden aan deze banken toe te vertrouwen. Zij wijzen er hier toe ook hunnerzijds op, dat de rentevergoeding op girogelden tot gevolg heeft gehad, dat bij dezen dienst aanmerkelijke bedragen zijn op gehoopt, welke rechtstreeks aan de midden- standscredietbanken zijn onttrokken, doordien zij anders in den loop der tijden bij deze in stellingen zouden zijn terechtgekomen. Van andere zijde wordt tegen een dergelijke belegging der saldi van den postchèque- cn girodienst echter ernstig bezwaar gemaakt. Dc belegging der gelden, welke door het publiek aan den girodienst worden toevertrouwd, mag, aldus redeneert men aan dien kant, niet het minste risico met zich brengen en dit zou stel lig wel het geval zijn, wanneer zij zouden wor den aangewend voor credietverleening aan wel ke groep der bevolking dan ook. Bovendien zou men, wanneer men eenmaal het principe van absolute soliditeit der belegging verlaat, op een zeer#gevaarlijken weg geraken. Wat voor een paar jaar de toenmalige minister Treub bepaald heeft ten 'aanzien van de credietver leening aan den middenstand, kan te eeniger tijd door een. anderen bewindsman, wiens sympa thieën in een andere richting gaan, voor een an dere bevolkingsgroep gewenscht worden. Het is dan ook te hopen, dat aan den aandrang, welke den laatsten tijd door de middenstands- banken wordt uitgeoefend, geen gevolg zal wor den gegeven. Op de fondsenmarkt is de stemming terug houdend gebleven; politieke factoren, die de beurs in de een of andere richting hadden kun nen beïnvloeden, waren niet aanwezig. Men verkeerde nog steeds in afwachting van de nieuwste Duitscke no*a, ten aanzien waarvan de verwachtingen bff voorbaat echter niet hoog gespannen waren. Men nam aan, dat het voor stel, evenals de vorige een compromis van dfi opvattingen der verschillende politieke partijen, door de 'Franschen, die zich sterk voelen met het in hun handen zijnde vuistpand, het Roer gebied, onvoldoende zou worden geacht. Intus- schen moet nog worden afgewacht, in hoeverre Groot-Brittonnië invloed op zijn vroegeren bondgenoot zal weten uit te oefenen. Wanneer eenmaal de Duitsche voorstellen als basis voor onderhandelingen zouden worden aangenomen, zou men reeds een heele stap verder zijn. Veel hoop, dat het per saldo zoo ver zal komen, heeft men blijkbaar nog niet, getuige de steeds verder voortschrijdende daling in den koers van de Duitsche Mark, waarvan thans reeds om streeks 300 voor één cent verkrijgbaar zijn. De Mark noteert thans reeds eenige percenten lager dan de Oostenrijksche Kroon en zoolang de Duitsche biljettenpers in het tegenwoordige tempo blijft draaien, is het eind van den te ruggang nog steeds niet in zicht. Op de Amsterdamsche beurs is, nadat de koersen in de eerste helft der week meerendeels waren afgebrokkeld, latör eenig herstel inge treden. De betere stemming ging uit van de petroleumaandeelen onder leiding van Konink lijke, die voorbijgaand vrij krachtig in koers opliepen, toen de reeds langen tijd loopende geruchten betreffende een bevredigende slot- utkeering, die echter van anderen kant waren tegengesproken, werden bevestigd door de aan kondiging, dat het slotdividend T6>4 zal be dragen, dit is nog een half percent meer dan de slotuitkeering van het vorige jaar. Wel blijft het totale dividend nog 4V2 bij dat over T92I ten achteren (n.l. 26,tegen 31 doch nn de mededeelingen betreffende den ongun- stigen gang van zaken in Mexico, de daling der petroleumprijzen etc., waren de verwachtingen niet hoog gespannen en had men zelfs een tijd lang niet eens op een uitkeering in contanten durven hopen. Uit het eerstdaags te verschijnen jaarverslag zal thans moeten blijken, of en in hoeverre de financieele resultaten minder gunstig zijn ge weest dan in T92T. Tevens hoopt men uit dit vorslag nieuwe gegevens te verkrijgen betref fende de productie-capaciteit der Koninklijke Shellgroep in Mexico cn elders. Blijkens de jengste berichten zou tegenover de verminde- rring der productie van de Mexican Eagle, ten gevolge van het verzouten van verschillende bronnen, een toeneming van de voortbrenging door de andere Mexicaansche ondermagtschap- pij van de Koninklijke, de Corona, staan, en zou ook irv <je andere productiegebieden de voortbrenging belangrijk zijn toegenomen. In afwachting van de nadere mededeelingen om trent een en ander in het jaarverslag blijft men echter vooralsnog eenigszins gereserveerd cn het behaalde koersavans van aandcelen Ko ninklijke kon dan ook niet ten volle gehand haafd worden. Voor cultuurwaarden is 'de stemming goed prijshoudend geweest. Wel zijn geen verdere afdoeningen door de V. I. S. P. uit den nieu wen oogst tot stond gekomen, doch men neemt aan, dat de suikertrust, nu eenmaal een aan merkelijk deel van dezen oogst verkocht is, de verdere ontwikkeling van de suikermarkt wil afwachten. Een lichte verbetering van den Cuba-suikerprij? te New-York heeft bovendien steun aan de markt ver eend. Voor rubberwaarden bestond slecht# matige belangstelling, doch het slot was levendiger op het bericht betreffende een nieuwe uitbreiding van de Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam". Deze maatschappij brengt 6000 bouws van haar woesten grond in, in een nieuwe Onderneming, de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam II", met een oandeelenkapitaal van 3 millioen. De inschrijving op deze aandeelen wordt a pari, met re**ht van voorkeur voor aandeelen- houders der Amsterdam-Rubber, opengesteld. De moedermaatschappij garandeert een divi dend van 6 Uiterlijk in 1929 zullen de aandeelen kunnen worden omgewisseld in aan deelen Amsterdam-Rubber, of zullen zij h 140 kunnen worden afgelost. Scheepvaortaandeelen zijn slechts weinig ver anderd. Tabakken en ook industrieele fondsen waren ongeanimeerd. Een scherpe reactie heeft plaats gevonden in Indische tramwegwaarden. Gewone aandeelen Madoera liepen van 73 tot 25 terug, Modjokerto van 136 tot 83 (slot 90 op groote gedwongen liquidaties van een in moeilijkheden geraakte Amsterdam sche beursfirma, die aanzienlijke speculatieve engagementen had loopen. De bedoelde firma moet niet minder dan 1,700,000 gewone aan deelen Madoera hebben gehad en f 984,000 Modjokerto, die thans plotseling op de markt worden geworpen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6