VOOR IJZERWAREN SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. GEBRS. DE VRIES C .Stolker, Boskoop. G. Ossevorth, makelaar, Groningen. Wed. W. Alewijns, zonder beroep, Bergeyk. L. Verhagen, glazenwasscher. Alkmaar. M. van Leen, loodgieter, Alkmaar. J. Bannink, landbouwer, Rhanerveld, gem. Hellendoorn. W. Veurink, caféhouder en koopman. Beer- serveld, gem. Ambt-Ommen. K. Rusticus, veehandelaar, Bozum. G. Veenema, veehandelaar, Slochteren B. Drenth, winkelier in kruidenierswaren, Wil- dervank. (St. Ct.) Uitgesproken Amsterdam, 11 Juni. C A. van Aken, chauf feur, Haarlemmerweg 171 I, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. B. M. de Voscurator imr. F. M. Cohen. A. Bak, koopman in dameshoeden, zaak drijvende ten name van maison Celine Bak, wonende te Amsterdam, Amstelstraat 33. Rech ter-commissaris mr. B. M. de Voscurator mr. A B. Gomperts. M. de Boer, winkelier in kantoorbenoodigd- heden, Gerard Doustraat 252a te Amsterdam. Rechter-comm. en curator alsvoren. H. W. Savonye, winkelier, Lijstcrweg 66, Hilversum. Rechter-comm. mr. B. M. de Vos curator mr. F. M. Cohen. -7- J. B. J. ten Hagen, laatstelijk te Laren (N.-H.) thans zonder bekende woonplaats of verblijfplaats binnen het koninkrijk. Rechter- comm. mr. B. M. de Voscurator mr. A. B. Gomperts. Opgeheven De faillissementen van J. Kloots, G. B. J. H. Kiene, W. J. Leeseman en H. H. Huber, allen te Amsterdam. Valsche declaraties. Voor het gerechtshof te Arnhem hebben te rechtgestaan een kommies der directe belastin gen te Winterswijk, een expediteur aldaar en een meubelmaker te Amsterdam. De kommies was van Amsterdam naar Winterswijk overge plaatst. Om uit de vergoeding der verhuiskos ten, die van rijkswege wordt gegeven, eenig voordeel te halen, heeft hij overgelegd kwitan ties welke een hooger bedrag aangaven dan de kosten bedroegen, o.a. een kwitantie van den expediteur te Winterswijk ad 50, terwijl het door den kommies betaalde bedrag 17 beliep. De expediteur erkende dat hij slechts 17 ont ving, maar op verzoek gaf hij een kwitantie van 50 af. Hij begreep niet daarmede iets ver keerds te doen. De derde beklaagde, de schoonvader van den kommies, regelde de verhuizing van zijn schoon zoon en vroeg en verkreeg de valsche kwitan ties. Hij erkende dit maar beweerde, dat zijn schoonzoon van de knoeierijen niets wist; deze heeft hem de op de kwitanties voorkomende be dragen voldaan. De koiticaies ontkende iets van de valschheid der kwitantids te weten en verklaarde door zijn schoonvader te zijn misleid. De rechtbank te Zutphen had den kommies veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, zijn schoonvader tot dezelfde straf en den ex pediteur tot drie maanden voorwaardelijk. De advocaat-generaal eischte tegen den kom mies en zijn schoonvader zes maanden gevange nisstraf overeenkomstig het vonnis der recht bank en tegen den expediteur drie maanden onvoorwaardelijk. Woest motorrijder. Wegens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld is voor de reötóbank te Middelburg vier maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen een motor wiel rijder uit Oostburg, die op 30 Maart jl. met een duo-rijder achter zich in groote vaart van St. Anna ter Muiden naar Sluis reed, daarbij kwam te vallen, waar door hij en de duo-rijder tijdelijk bewusteloos waren en laatstgenoemde vrij zwaar was ge wond. Koehandel. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëischt tegen iemand, die in een civiele zaak onder eede had ontkend in Decem ber 1919 een koe te hebben gekocht voor 450, terwijl anderen, die van hem die som nog vorderden, dit vol hielden. Ook nu bleef bekl. ontkennen de koe te hebben gekocht en zijn verdediger, mr. J. Adriaanse, bepleitte dan ook vrijspraak, wijzende op het impassible zijn van bekl., en op het onaannemelijke dat hij, we tende dat de koe ziek was, daarvoor f 450 heeft betaald. Uitspraak 15 Juni. De Hoagsche inbrekersbendc. De politie heeft thans de zekerheid dat de bende van „Piet" in het geheel een 20-tal in braken heeft gepleegd van Januari 1.1. af. Daar onder zijn echter vele insluipingen, waarbij goe deren uit de gang werden meegenomen en meteen de muntmeter werd geledigd. Nog is in een ander huis een partij gereedschap, toebe- hoorend aan Piet in beslaggenomen. De huiszoe kingen werden gister voortgezet. Nog telkens worden nieuwe vondsten gedaan. Mej. Z. blijft in bewaring; haar wordt ten laste gelegd het ver bergen van goederen, waarvan zij wist dat ze van diefstal afkomstig waren. Men meldt ons uit den Haag Naar wij van den commissaris van politie te Scheveningen vernemen, heeft „Pietthans be kend 24 inbraken te hebben gepleegd. Velen er van herinnert hij zich eerst, wanneer de bewijs stukken in den vorm van de inbeslag genomen goederen hem getoond worden. Ook heeft hij thans bekend de dader van de muntmeterdief- stallen te zijn. Deze diefstallen waren echter bij werk voor hem, hij ging er eerst toe ov^r, als hij in het huis geen grooteren slag kon slaan. Maandagochtend zijn opnieuw goederen in beslag genomen en wel gouden voorwerpen, kleeden, heerenkleeding en porcelein. De commissaris van politie maakt het pu bliek er op attent, dat de diefstallen gepleegd zijn in het .tijdvak van Januari van dit jaar tot begin Juni, zoodat navragen omtrent goe deren die eerder zijn gestolen, in verband met deze aanhouding, vruchteloos zijn. Inbraken in Zceuwsch-Vlaanderen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door uitsnijding van een ruit ingebroken bij den heer Langemeyer, ingenieur van den rijkswaterstaat te Tereuzen, zonderdat de bewoners iets be merkten. Alles werd dooreengehaald, en uit een bureau is ontvreemd een ijzeren kistje, waarin eenige papieren van waarde, benevens eenig Belgisch kleingeld uit een portemonnaie. Kistje en papieren werden Zaterdagmorgen in den tuin teruggevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door het indrukken van een ruit gepoogd in te breken bij den stationschef te Sas van Gent cn later in den j.acht in het postkantoor aldaar. In verband hiermede is te Biervliet de oud- lerneuzcnaar A. H. gearresteerd. Dranksmokkelarij. De commiezen te 'sHeerenberg hebben ren Duitsche auto in beslag genomen, waarmede ge tracht werd sterken drank over de grens te smokkelen. Ernstige botsing tusschen motorrijwiel cn auto. Men meldt ons uit den Haag Zondagavond omstreeks half negen heeft op den Leidschen straatweg nabij de villa „Rust en Vreugd" een ernstige aanrijding plaats gehad. Daar ter plaatste botste een uit de richting v^n den Haag komend motorrijwiel tegen een uit de richting van Leiden komende auto. De schok was zóó hevig, dat de bestuurder van het motorrijwiel, de 29-jarige v. G. uit Rotterdam en zijn metgezel Ndie in het zijspanwagentje zat, ter weerszijden van den weg werden ge slingerd. Van G. bekwam een ernstige hoofd wonde en N. kreeg een hersenschudding. Door de zorg van den Gemeentelijken Eerste-Hulp- dienst werden beiden in bewustcloozen toestand per auto's jiaar het Gemeente Ziekenhuis ver voerd. Van G. is daar na eenigen tijd tot bc- wustzjjn teruggekeerd, maar N. heeft het be wustzijn nog niet herkregen. De automibiel, waartegen liet motorrijwiel is aangereden, werd beschadigd. De bestuurder wien, volgens zeggen geen schuld aan de aan rijding moet treffen, bleef ongedeerd. Door de politie te Wassenaar, die spoedig ter plaatse van het ongx>val was, zijn de voertuigen in beslag genomen voor het onderzoek. Door een auto overreden. Te Colijnsplaat is Zaterdag een oude vrouw door een auto overreden en kort daarna over leden. Door de Gooischc stoomtram gedood. De omstreeks 70-jarige heer Bredius werd hedenmididag om 2.15 uur op de Torcnlaan te Laren door verkeerd uitwijken voor een wagen en een rijwiel door de Gooische stoomtram gegrepen en gedood. Den machinist trof geen schuld. Ongeluk bij het voetbalspel. Tijdens een voetbalwedstrijd te Alkmaar Zondagmiddag gehouden tusschen „Alcmaria" en de Velzer voetbalclub P. S. V., kreeg een speler van Alcmaria een schop, tengevolge waarvan hij een been brak. Nadat door Dr. Van Dam, die als toeschouwer aanwezig was op het veld, de jonge man verbonden was, en het been was gezet, werd de speler per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Verdronken. Zondagavond is de 5-jarige G. K., nabij de Maasbrug te Maastricht al spelende in het ka naal gevallen. Het lijkje werd eenigen tijd later opgehaald. Brand in de mijnstreek. Gisternacht is brand ontstaan in de houten noodwoningen te Hoensbroek, bij staatsmijn Emma. Vier woningen zijn afgebrand. De in boedels konden slechts gedeeltelijk gered wor den. Postkqr te water. De postkar van Ootmarsum op Almelo is Za terdagnacht, met poststukken en al, in het ka naal AlmeloNordhorn gereden. School en Kerknieuws. SALARISREGELING R. H. B. S. Staatsblad no. 217 bevat de wijziging van het Kon. besluit van 25 Januari 1920, laatstelijk gewijzigd cn aangevuld bij dat van 28 April 1925. Daaraan is het volgende ontleend Met ingang van I September 1923 worden in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtena ren 1920 de navolgende wijzigingen aange bracht In bijlage B worden de rubrieken „Rijks hoo ger c burgerscholen met vijfjarigen cursus" cn „Rijks hoogere burgerscholen met driejarigen cursus", alsmede de „Bepalingen, geldende voor leeraren zoowel aan hoogere burgerscholen met vijfjarigen als aan hoogere burgerscholen met driejarigen cursus" vervangen door het navol- gende Rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. 1. Directeuren Het salaris der direc teuren bedraagt 5500, na, 2, 4, 6 en 8 dienst jaren telkens te verhoogen met 250. Indien de school 10 of meer klassen telt, wordt het salaris met 500 verhoogd. 2. Het salaris der leeraren, behalve die in lichamelijke oefening, bedraagt 125 per weke lijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met 10 en na 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te ver hoogen met 5 per lesuur, alzoo tot oen maxi mum van 200 per wekelijksche les (van 50 minuten). Doctoren, gepromoveerd aan een Nederland- sche universiteit of hoogeschool, krijgen des wege vier dienstjaren vergolden. Aan een leeraar worden zonder zijn toestem ming niet meer dan 30 wekelijksche lessen op gedragen. Het salaris der leeraren in lichamelijke oefe ning bedraagt 105 per wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met 10 en na 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoogen met 5 per lesuur, alzoo tot een maximum van 165 per wekelijksche les (van 50 minuten). Aan een leeraar worden zonder zijn toestem ming niet meer dan 36 wekelijksche lessen op gedragen. Rijks hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. 1. Directeuren Het salaris der direc teuren bedraagt 4500, na 2, 4, 6 en 8 dienst jaren telkens te verhoogen met 250. Indien de school 10 of meer klassen telt, wordt het salaris met f 500 verhoogd. 2. Leeraren Het salaris der leeraren, behalve die in lichamelijke oefening cn schoonschrijven, bedraagt 105 per wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met f 8 en na 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met 4 j>er lesuur, alzoo tot een maximum van 165 wekelijksche les (van 50 minuten). Aan een leeraar worden zonder zijn toestem ming niet meer dan 30 wekelijksche lessen op gedragen. Het salaris der leeraren in schoonschrijven bedraagt 100 per wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren tel kens te verhoogen met 8, en na 12, 14,16, 18 en 20 dienstjaren telkens ti verhoogen met 4 per lesuur, alzoo tot een maximum van 160 per wekeh'ksche les (van 50 minuten). Het salaris der leeraren in lichamelijke oefe ning bedraagt 100 per wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6 cn 8 dienstjaren telkens te verhoogen met 10, en nn 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoogen met 5 per lesuur, ölzoo tot een maximum van 160 per wekelijksche les (van 50 minuten). Aan een leeraar worden zonder zijn toestem ming niet meer dan 36 wekelijksche lessen op gedragen. Bepalingen, geldende voor leeraren zoowel aan hoogere burgerscholen met vijfjarigen ols aan hoogere burgerscholen met driejarigen cur sus Op het salaris va» hen, die in geen der door hem onderwezen vakken volledige bevoegdheid bezitten voor de school, waaraan werkzaam zijn, wordt vijftien ten honderd gekort. Aan leeraren in andere vakken dan de licha melijke opvoeding aan hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, die hun hoofdbetrekking bij het wettelijk geregeld onderwijs hebben en wier getal lessen zoo klein is, dnt hun totaal sa laris bij het wettelijk geregeld onderwijs zou blijven beneden 3000, indien zij geen dienst jaren hebben, en beneden 3900, indien zij 20 of meer dienstjaren hebben, kon, behoudens het hieronder nader bepaalde, gedurende een schooljaar, per lesuur 50 meer worden toege kend dan hun volgens het normale tarief zou toekomen, met dien verstande, dat het totoal bedrag der bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren niet stijgt boven onder scheidenlijk 3120, ƒ5240, f 3360, 3480, 3600, 3660, f 3720, 3780, f 3840 cn 3900. Voor de leeraren in andere vakken dan die in lichamelijke opvoeding aan de hoogere burger scholen met driejarige cursus gelden als grenzen ten deze 2850 en 3700, terwijl het totaal bedrag der bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren niet stijgt boven onderscheidenlijk 2935, 3020, 3105, 3190, 3275, 3360, 3445, 3530, 5615 en 3700. Voor de leeraren in de lichamelijke opvoeding aan de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus gelden als grenzen ten deze 3000 en 3720, terwijl de bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12 en 16 dienstjaren niet mag stijgen boven onderscheidenlijk 3120, 3240, 3360, 3480, 3540, f 3600, 3660 en f 3720. Voor de leeraren in de lichamelijke opvoe ding aan de hoogere burgerscholen met drie jarigen cursus gelden als grenzen ten deze 2850 en 3530, terwijl de bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren niet mag stijgen boven onderscheidenlijk 2935, 3020, 3105, f 3190, 3275, 3360, 3445 en 3530. Indien uit een mededeeling' van een der in specteurs van het M. O., den inspecteur van de Gymnasia, een der inspecteurs van het middel baar nijverheidsonderwijs of een der hoofdin specteurs van het lager onderwijs blijkt, dat de belanghebbende geweigerd heeft in het afge- loopen schooljaar een voor hem geschikte ne venbetrekking te aanvaarden, hoewel zijn totaal getal lessen daardoor niet boven 30 zou zijn gekomen, wordt de hierboven bedoelde vermeer dering van het bedrag per lesuur, te rekenen van het begin van het schooljaar niét meer toe past. Voor leeraren telt als diensttijd ten volle mede de tijd als leeraar doorgebracht aan hoo gere burgersoholen middelbare scholen voor meisjes, gymnasia, lycea, middelbare of hoo gere handelsscholen, zeevaartsoholen, middelba re nijverheids- en landbouwscholen, kweekscho len voor onderwijzers en onderwijzeressen, de Koninklijke militaire academie, het Koninklijk instituut voor dc marine, de voormalige Marine- machinistenschool de adspirantenschool der ma rine te Dordrecht, de cadettenschool en den hoofdcursus te Kampen en de dagcursussen bij het wapen der infonterie, voor zoover zij het onderwijs hebben gegeven in vakken, genoemd in de M. O.-wet, zoomede als onderwijzer op jaarwedde aan rijksnormaallessen Diensttijd, als lector of als assistent aan een universiteit of hoogeschool telt mede, indien, en voor zoover zulks, gelet op het karakter der be wezen diensten, naar de meening van onzen minister van ondenvijs, kunsten en wetenschap pen, billijk is. Diensttijd aan lagere scholen- en aan dag scholen voor lager nijveiheids-, handels- en landbouwonderwijs telt voor de helft mede, met dien verstande, dat deswege niet meer dan 6 dienstjaren (hoogere burgerschool) worden ver golden. Diensttijd, bewezen aan avondscholen, komt in geen geval in aanmerking. Voor de leeraren, die op 31 Augustus 1923 in dienst zijn, blijft, voor zooveel zij volgens de oude regeling meer zouden ontvangen dan vol gens de nieuwe regeling van kracht, doch met dien verstande, dat voor zoover daardoor zou worden uitgegaan boven hetgeen door hen op 31 Augustus 1923 werd genoten als maximum voor het salaris geldt hetgeen hun volgens de oude regeling, voor 26 lesuren in één betrek king zal toekomen, terwijl een vermeerdering van lesuren na 51 Augustus 1923 buiten be schouwing wordt gelaten. Ten einde zooveel mogelijk tot bezuiniging te komen, wordt het getal lessen van directeuren, en leeraren, die een hoogere wedde ontvangen dan hun volgens deze regeling toekomt, ver- verhoogd, zoodra dit mogelijk is zonder de door anderen verkregen rechten aan te tosten. Aan de op 31 Augustus 1923 vast aange stelde leeraren en aan de op dien datum tijde lijk aangestelde wettelijk bevoegde leeraren, aan wie, bij hun tijdelijke aanstelling, het vooruitzicht was geopend, dat zij, bij gebleken geschiktheid een vaste aanstelling zouden ontvangen, kun nen ter oorzake van de invoering dezer salaris regeling geen lessen worden ontnomen, dan voor zoover deze boven 26 uitgaan. Religieus Socialistisch Verbond. Te Soesterberg is Zaterdag en Zondag de jaar vergadering gehouden van het Religieus Socia listisch Verhond, onder voorzitterschap van den heer R. Boomsma. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den groei van het verbond, daar in het afge- loopen jaar de nieuwe afdeelingen Zaandam, Gouda, Goor en Joure zijn opgericht. De afdeeling Amsterdam had geen afgevaar digde gezonden, hetgeen de voorzitter zeer be treurde. Over de houding dezer afdeeling ont stond bij de behandeling van het jaarverslag eenige discussie. Een motie, om de houding der afdeeling af te keuren, achtte men niet noodig. De vergadering besloot rechtspersoonlijk heid aan te vragea Op voorstel van Utrecht werd besloten aan het hoofdbestuur op te dragen een commissie te benoemen, die de mogelijkheid van een eigen orgaan zal onderzoeken. De aftredende voorzitter werd herkozen, even als de aftredende secreturis, de heer C. P. van der Linden, te Amsterdam. In de plaats van de aftredende hoofdbestuursleden, die zich niet herkiesbaar stelden, mevr. A. Tjuden te Haar lem cn ds. M. C. van Wijhe te Borchem, werden gekozen de heeren J. G. Jansonius te Huizum, ds. P. Eldering te Rotterdam, en mr. J. Reisma te Amsterdam. De avondsnmenkomst was gewijd aan gezel lig samenzijn. Zondagsmorgens leidde de heer ds. A. R. de Jong van Bussum de wijdingssamenkomst, spre kende over „Ongeloof". Na de pauze sprak dr. M. C. van Wijk uit Barchem over „De waarde van de religie voor de arbeidersbeweging". Hij begon met sterk den nadruk te leggen op het absolute, waarmede wij in de religie in aan raking komen. Religie eischt het volmaakte God lief te hebben met alles. Een tactiek tot wereldhervorming geeft de religie niet, maar wel stelt zij aan de wereld en aan de samenleving haar eischen. Dc arbei dersbeweging is geroepen deze te verwerkelij ken: Gerechtigheid, Eenheid, Solidariteit, al hoede men zich voor den waan in het socialisme en de verwerkelijking er van de volle heerlijk heid van het Koninkrijk Gods te zien. Zij, die mcenen, dat dc arbeidersbeweging vijandig staat tegenover de religie, dwalen. Men wachte zich er voor kerk en dogma met godsdienst te ver warren. De religie moet de arbeidersbeweging vrijwa ren voor het gevaar der vervlakking. Ook in de verscherping van den strijd, die aanstaande is krachtens de veldwinnende reactie cn het toe nemende militairisme met zijn nieuwe al-ver woestende moordtuigen, heeft de religie huor taak. Willen de arbeiders werkelijk in staat zijn niet alleen materieel, maar ook psychisch tc doen, wat het Haagsche Vredescongres van hen vraagt tegen het kapitalisme cn zijn dreigenden nieuwen oorlog, dan zullen zij noodig hebben de bereidheid tot het offer, welke alleen in dc re ligie het diepst is geworteld. Nadat dc inleider een aantal gemaakte op merkingen had beantwoord werd de vergadering gesloten. Een kerk te koop. Ten verzoeke van de Hervormde Gemeente te Harenkarspel, zal 28 dezer in openbare veiling worden verkocht de kerk te Kerkcbuurt, de zich daarin bevindende preekstoel en het daarom heen staande ijzeren hek. De kerk is niet meer noodig, daar te Harenkarspel bijna geen pro testanten meer wonen. Kunst en Wetenschap. Hongaarsche zongverecnigïng naar Nederland. Men seint ons uit Boedapest d.d. 11 Juni: De oudste Hongaarsche zangvereeniging „Budai" vertrekt morgen naar Amsterdam om aan de daar ter stede ta houden zangfeesten doel te nemen. Particuliere bijdragen maakten de reis mogelijk, vooral om aan de Nederland- sche pleegouders der Hongaarsche kinderen de dank van Hongarije over te brengen. De zangvereeniging organiseerde hier giste ren een concert, waarbij de te Amsterdam te zingen liederen werden opgevoerd. Hierbij kwam het tot groote sympathie- en dankdemonstraties voor de Nederlandsche bevolking, die Honga rije ozozeer gesteund heeft. Met de zangvereeniging reist een lid van de Koninklijke Opera Pustay. Intern. Zangwedstrijd „De Verccnigde Zangers". De superieure afdeeling Gemengde Koren zong Zondagavond. In korte bewoordingen heet te de voorzitter der vereeniging, de heer M. van Praag, de Belgische zangers, welke voor het eeist na twaalf jaar wederom in Amsterdam op traden, welkom. Hij begroette ook den gezant van Tsjecho-Slowakije, Idenek Fierlinger, en sprak de hoop uit, dat de vriendschappelijke zangstrijd mocht voeren tot hechtere vriend schapsbetrekkingen met den jongen staat. De jury voor dezen avond bestond uit de hee ren: H. Andriessen, Haarlem; Hub. Cuypers, Hcrm. Rutters, Amsterdam; A. Bruinen, uit Tours, de heer Dubois, Henri Weyts, Brussel; Klicka, uit Praog; Prof. O. Siech, uit Praag, en H. Thijssen, uit Roermond. Het verplichte kooi was „Super flumina Babylonis", van Hub. Cuy pers. De zes deelnemende verecnigingen waren: 1. De Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia", uit Utrecht, onder directie van L. C. Keereweer. Het koor naar keuze was „Spreeuwen", van J. P. J. Wicrts, 2. la Société royale „Les Mélomanes" uit Gent, directeur Louis Arschodt. Het koor naar keuze was „Prometheus" voor solo, klein cn groot gem. koor van Oscar Roels. 3. Gem. Koor „Onder Ons", uit Haarlem, onder directie van Henri Pielage. Het vrije nummer was „In Spe- culo", van Ph. Loots. 4. „De Stem des Volks", uit Amsterdam, met 216 zangers en zangeres sen, onder directie van Frons Rigter. Het koor naar keuze was „Zonnegang" van Isr. J. Olmen. 5. Zpevacky Spolek „Hlahol" uit Praag (Tsje cho-Slowakije) onder directie van Jaromir Herle. Nadat aan de vereeniging een lauwerkrans was aangeboden, werden fcet Nederlandsch en het Tsjechisch volkslied gezongen. Het koor naar keuze was „Duvera v. Boha" van Jos. v. B. Foerster. Als toegift werd gezongen een zan- gersgroet van Smetana. 6. Het a Capella-koor „Crescendo", uit Amsterdam, onder directie van Willem Hespe. Het vrije nummer was „Koren", van Alph. Vranken. De eerste prijs, een gouden medaille en 250 werd met algemeene stemmen toegekend aan „Hlahol" uit Praag, meet felicitatie der jury. De tweede prijs, een verg. zilveren medaille en 100, werd met 5 tegen 4 stemmen toegekend aan „De Stem des Volks", Amsterdam. Den derden prijs, een verg. zilveren medaille en 50, behaalde met 5 tegen 4 stemmen „Crescendo", uit Amsterdam. De vierde prijs, een verg. zil veren medaille, werd met 5 tegen 4 stemmen toegekend aan „Onder Ons" uit Haarlem. Zondag, 17 Juni, 's avonds half acht, zingt de afdeeling van.uitnemendheid Mannenkoren. Lichamelijke opvoeding. Kapitein Dr. Hubert van Blijenburgh in het buitenland. De directeur van de Militaire Gymnastiek- cn Sportschool te Utrecht, kapitein Dr. W. P. Hubert van Blijenburgh, heeft in Frankrijk (Jom- ville le Pont) en te Brussel eenige lezingen ge houden, welke, volgens de N. R. Ct., voor on zen landgenoot tot een groot succes hebben geleid. De lautstc voordracht werd Vrijdag middag om 3 uur gehouden in het „Institut mi litair d'éducation physique te Brussel. Er be stond voor deze voordrocht, welke voor de vuist weg in de Franschc taal werd gehouden bijzondere belangstelling. Behalve een zéér groot aantal officieren en onder-officieren die aan deze inrichting van militair onderwijs zijn gede tacheerd, bevonden zich onder het gehoor de beide doktoren (vader en zoon) dc heeren Schee pens, die op zich hebben genomen het bekende werk von Dr. van Blijenburgh: „Wetenschappe lijke Grondslagen" in het Fransch te vertalen. Binnenkort zal deze vertaling bij Alcan te Parijs het licht zien. Verder waren aanwezig Lt. Kolo nel Notermon, generaal Lefébure, oud-directeur van de school cn de heer Cocké, een der leiders van het Belgische gymnnstiekverbond. Het door Dr. van Blijenburgh behandelde onderworp luidde: „lc système d'éducation physique dans l'arnée nécrlnndoise, toegelicht door een serie films. No er aan herinnerd te hebben dat in Januari 1908 op deze zelfde school de grondslagen voor de waarde van de wetenschappelijke op vatting van de lichamelijke opvoeding voor spreker werden gelegd, releveerde de heer vun Blijenburgh dat in die dagen dc tegenwoordige generaal Lcfcbure directeur van de school was. Daarom werd zijn aanwezigheid thans, dubbel op prijs gesteld. Geruimcn tijd heeft Dr. van Blijenburgh stilgestaan bij de uiteenzetting van de beteekenis der lichaamsoefeningen in den te- genwoordigen tijd, waarbij gewezen werd op de noodzakelijkheid van het kortstondig karakter vun de lichaamsoefeningen, zulks in verbond met de kortstondige omstandigheden waaronder wij leven. Naar aanleiding hiervan toonde spreker de onjuistheid aan van de grondslagen van do méthode naturelle van Hébert. Zeer in den breede behandelde spreker vervol gens de indeeling in hygiënische, practischc cn sportieve lichaamsoefeningen, waarna een be spreking volgde van de beteekenis der gymnas tiek, waarbij achtereenvolgens stilgestaan weid bij de gymnastische leerstof, de gymnastiekles en ten slotte de leergong en de methode van onderwijs. De film, met behulp waarvan het gesprokene werd verduidelijkt, werd afgedraaid op het eigen uiterst moderne apparaat van de school, ccn zelfde filmtoestel als waarover de inrichting to Joinville le Pont de beschikking heeft. Garnizoen. Aon den adjudant-onderoff.-instr. J. P. J. Ver- stege, van het 16e regt. inf. te Amersfoort, is ontslag uit den militairen dienst verleend, met behoud van het recht op pensioen. HroimiieRtr. 36 Tel. 116 Zie etalsge voor speciale aanbieding. De O r a n j e-B a z a r. De Bazor-commissie der C. J. V. zal bij do organisatie van haar werk, dat door den grootcn omvang zeer veel toewijding vereischt, door de volgende dames en heeren worden terzijde ge staan, die bereidwillig een deel van de taak over namen. Perscommissie: Ds. K. den Hollander, J. B. Grootcndorst en W. A. van Zalingen. Comm. Oranje-tentoonstelling: Ds. J. Panne bakker, dr. B. Keulen, mr. Joh. H. Scheurer, E. J. Veenendaal en W. A. van Zalingen. Comm. Huisvlijt-tentoonstelling: Ds. M. G. Gerritsen, D. van Daal, W. G. Gijsbertse en B. Pegman. Comm. voor de Cadeaux: Ds. K. J. van den Berg, W. A. Floor, Joh. P. Gemen cn K. F. Liethof. Commissie voor Muziek: A. J. C. Mooy, F. Eymann en A. F. Donath. Dames-comité: Mevrouw Den Hollander, me vrouw Pannebakker, mevrouw Gerritsen, me vrouw ds. J. Visser én mevrouw De Jong Schou wenburg. Comm. voor de Financiën: D. de Boer, G van Zweeden, W. A. Floor en J. B. Boevé. Comm. voor de Administratie: A. van Wou denberg, A. R. van Houdt en H. te Kulve. Comm. voor de Winkeliersstands: J. B. Groo- tendorst, B. Kramer en A. F. Donath. Comm. voor de Attracties: K. F. Liethof, W» F. Voges en J. de Wilde. Demonstratie. Vrijdag 15 Juni a.s. zal bij de firma Post- houwer een demonstratie gehouden worden met een nieuw kwiktoestel, een alarmapparaat bij in braak en brand. De Spaansche Schatgraver. Reeds meerdere malen hebben wij in ons blad gewaarschuwd tegen de praktijken van den z.g.n. Snaanschen Schatgraver. Gerulmen tijd heeft hij niets van zich laten hooren, doch nu schijnt dit gevaarlijk heerschap zijn verleide lijke aanbiedingen weer rond te zenden. Helaas zijn velen er nog niet van overtuigd, dot hier een geraffineerde oplichters-truc in het spel is en zijn cr nog altijd personen, die op het voor stel van dezen briefschrijver ingaan, meenende werkelijk met een arme gevangene in Spanje te doen te hebben. Als voorbeeld van een brief, zooals die door den Spaanschen Schatgraver wordt rond ge zonden, loten wij er hier een - volgen, die een

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3