DOET OW VOORDEEL! ST. E M I LI OH bi| I. JL SGHOTERMANI Zn, ütr.str. 17 Tel. 14b Fa. L. VAN ACHTERBERGH binnenland. BRANDSTOFFENHANDEL Per flesch f 1.60, per anker f 65.- door in deze maand uw ANTH^ACIET in te staan. De prijs is nu het laagst en de kwaliteit beter dan in den winter. Vraagt prijzen en monsters bij mcente betreffende dc geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau en de regeering van de Koningin. Bouwkunst-tentoonstelling. De algemeene huldigingscommissie heeft, zooals reeds eerder gemeld, het voornemen ter gelegenheid van het Regeerings-jubileum der Koningin een Bouwkunst-Tentoonstelling te hou den van uitsluitend die werken, welke een over zicht geven van de Nederlandsche Bouwkunst in de laatste kwarteeuw. B. en W. van Amster dam hebben voor dit doel, gedurende Septem ber, het nieuwe administratiegebouw van de Ge meentetram aan het Leidsche Boschje beschik baar gesteld. De huldigings-commissie heeft een tentoon- stellings-commissie bijeengeroepen, waarin zit ting hebben dc heeren prof. jhr. dr. J. Six, voorzitter; N. Lansdorp, secretaris; ir. A. R. Hulshoff, Peul J. de Jongh, Evert Kuipers en Jan de Meyer, de laatste als afgevaardigde van den Bond van Nederlandsche Architecten. Een Museum voor Bouwkunst. De voorzitter der Tentoonstellings-Commissie heeft zich tot de Regeering gewend met een wlvll41 „Vl „u»„ilV4luv; WI 4W1UIMCIÏ lUüt verzoek om medewerking, om uit deze tentoon- staat; spr. meant, dat de gouverneur zijn Mach- stelling het reeds zoo lang verwachte .Museum vermeerdering tegenover April aan van bijna 12 millioen pond. De invoeren werden geschat op bijna 89% millioen, hetgeen eene vermeerde ring is, bij de vorige maand vergeleken, von meer dan drie millioen en een toeneming ven millioen, vergeleken bij Mei van het vorige jaar. De uitvoeren bedroegen in totaal meer dan 71millioen, hetgeen eenc stijging is van 8 millioen tegenover April van dit jaar en eene toeneming van 13% millioen, vergeleken bij Mei van het vorige jaar. Het totaal van den uitvoer is het grootste, dat sinds Jan. 1921 is gemeld. Gedurende de vijf maanden van dit jaar, vergeleken bij hetzelf de tijdperk van het vorige jaar, zijn de invoeren toegenomen met 46% millioen en de uitvoeren met 20 millioen. Kameroverzicht TWEEDE KAMER. Aan de orde is de interpellatl e-M a r- chant. De heer C o 1 ij n meent, dat het stelsel van knotting der autonomie der Koloniën niet be> ten tot den raad van ministers had moeten rich ten. Een autonomie heeft door de armlastig heid in werkelijkheid nooit bestaan; spr. vraagt welk werkplan en welke financieele consequen ties de gouverneur had. De heer F e b e r critiseert de wijze waarop de gouverneur klaagde, maar acht het wen- schelijk, dat dc Koloniale Staten oordcelen over de wijzigingen door den minister in de begrooting aangebracht. De heer Boon acht de vlucht tot openbaar heid van den gouverneur-generaal zeer begrij pelijk. Hij oordeelt de strenge curateele onbil lijk, omdat het moederland aan de Kolonie een dure onderwijs-hervorming opdringt. De heer Van Boetzelaar oordeelt het noodig, dat de cuiatecle met tact wordt uitge oefend en pleit voor benoeming van een gou- verneur-geneiaal voor langeren duur. De heer v. G ij n beveelt het systeem van de commissie-Bos aan, waarbij belangrijke on derdeden door de Kolonie betaald worden en dus autonoom zijn. De minister dupliceert. Hij acht toepas sing van het rapport-Bos bezwaarlijkvan het werkplan von' den gouverneur is niets bekend. De minister handhaaft zijn bezwaren tegen het hooren der koloniale staten over de gewijzigde begrooting en oordeelt de noodkreet van den gouverneur een „onnoodige kreet". De heer Marchant tripliceert. De heer D.resselhuijs wenscht alleen controle op Suriname's beheer en geen over neming daaivon door het moederland. De interpellatie wordt gesloten na repliek van ften minister. Vcrschiliende kleinere wetsontwerpen worden S. h. st. aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk 9 j de verordeningen der gemeenten Nijmegen en (Waterstaat) bepleit de heer Vliegen opne-j Arnhem, volgens welke een belasting zou wor ming van het arbeiders-element in den Mijnraad, den jjeheven op vrachtauto's. van Bouwkunst op den duur te doen groeien. De voorzitter mocht, naar het Hbld. meldt, van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrijven ontvangen, waarin o.a. het volgende voorkomt: „Uw voornemen, om bij gelegenheid van de a.s. huldiging van H. M. de Koningin een ten toonstelling van Bouwkunst to houden, heeft mijn sympathie. Gaarne ben ik bereid, tot het welslagen* daarvan, voor zoover in mijn ver mogen ligt, mede te werken. Hoewel voor het oogenblik de omvang van hetgeen gcëxposeeid zal worden, uiteraard nog niet bekend is en dus bezwaarlijk reeds een bepaald gebouw of ge deelte van een gebouw kan worden aangewezen, dat voor de opberging en verzorging daarvan na afloop der tentoonstelling geschikt zal zijn, heb ik geen bezwaar, in het algemeen toe te zeggen, dat het Rijk hiervoor zoo eenigszins mogelijk zorg zal dragen, opdat, wanneer te eeniger tijd tot de oprichting van een Architec tuur-Museum mocht worden besloten, alvast een kern eener verzameling aanwezig zij." Mr. P. Dozyf In den ouderdom van 72 jaar is te Haarlem na een langdurige ongesteldheid overleden mr. P. Dozy, oud-<grifficr der Staten von Noord- Holland. In het begin van 1915 moest mr. Dozy om gezondheidsredenen aftreden, nadat hij zijn functie eenige jaren vervuld had. Tevoren was hij chef van de tweede afdeeling op het provin ciaal gouvernement. Ook is hij cenigen tijd bur gemeester van Delden geweest. Vrachtauto's. Naar de Prov. Geld. en Nijm. Ct. verneemt, heeft de Kroon goedkeuring onthouden aan benoeming van meer arbeiders-controleurs in de mijnen en een minimum-loon voor de mijn arbeiders. De vergadering wordt te 4.20 verdaagd. I Berichten. De Staatscouient van 13 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. W. M. van Haaften, als griffier van de rechtbank te Gro ningen; op verzoek eervol ontslagen de gezagvoer der van het stoomloodstransportvaartuig voor den algemeenen dienst van het loodswezen in het 3e district J. de Wijn. aan de eervol ontslagen reserve-eerste-luite- nants der infanterie D. van Mullem, H. G. J. de Monchy en P. Rueb vergunning verleend tot het aannemen van de ordeteekenen van rid der in de orde van Leopold II, hun geschon ken door Zijne Majesteit den Koning van België; aan den reserve kapitein der infanterie T. F. M. Sohaepman vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de orde van Gregorius den Groote benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskun digen dienst, tot reserve-officier van gezond heid der 2e klasse, de heeren J. C. Berntrop en A. van Doorn, artsen. HBT REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Officieele dankdag. Naar „De Stand." verneemt moet bij de Re geering het voornemen bestaan, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin, op 31 Augustus a.s. een officieelen dankdag;, uit te schrijven. Te s Hertogenbosch heeft de Vereeniging ^Koninginnedag" het volgende program samen- Ook is de koninklijk© goedkeuring onthou- ORIGINEELE zetr aan (e bevalen ■Bordeaux, gèwas 1917 Prov. Stoten van N.-Holland. In de zitting van het Centraal Stembureau tot verkiezing van een lid der Provinciale Sta ten van Noord-Holland, vacature P. N o 11 i n g, is gekozen verklaard de heer H. Barnstein te Amsterdam. Raadsheersvaceture Leeuwarden. De volgende elphabetische lijst van aanbe veling is opgemaakt voor de vacature van raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden Mrs. Oh. H. Beekhuis, rechter in de recht bank te Rotterdam, J. Nieuwenhuizen, rechter in de rechtbank te Leeuwarden, J. A. Stoop, advocaat en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Leeuwarden. Met het lot viel af mr. A. N. L. Otten, rech ter in de rechtbank te Zierikzee. Een onallcdaagsch Huwelijk. Qp 2 Juni jl. is in de Universiteitskerk van Boedapest een romantisch huwelijk gesloten, meldt het Vaderland. De milliardair Willem Wendelaar, president v. d. Ver. v. d. Eff.-hand, te A'dam, voerde Jolan dochter van Josef Baar, rentmeester van Graaf van Endre Csekonics uit Zsombolya naar het altaar. In het vorige jaar kwam Frfilein Jolan Baar als begeleidster met een kindertrein naar Holland. Op een lentedag ging zij met haar vriendin Elisabeth Concha, dochter van prof. Viktor Concha, door de stud wandelen. Twee dagen later zou zij met een anderen trein weer naar haar vaderland terugkeeren. De heer Wendelaar zag de Honganrsche meisjes voorbijgaan, en merkte aan kleinigheden, dat het vreemdelingen moesten zijn. Hij sprak ze daarop in het 'Duitsch nan en hoorde, dat ze naar logies zochten. Hij stelde zijn woning ter beschikking, waar behalve hij, ook zijn dochter en schoonzoon is het conflict uitgebroken bij dc gebroeders wonen (de heer W. is weduwnaar) en tijdens dit korte logeeren kreeg hij de beeldschoone Jolan lief. Met Paschen reisde hij naar Hon garije, kwam aan te Zsombolya en verloofde zich met Jolan Baar. Het huwelijk werd be paald op 2 Juni en de heer Wendelaar ver scheen punctueel tegen dien tijd, vergezeld van zijn schoonzoon. Als getuige fungeerde voor bruidegom de Hóïlendsche consul-generaal Clinge Fledderus, voor de bruid de advocaat dr. Aladèr Szelényi. De geestelijke hield zijn toespraak in het Nederiandsch. Onder de aan wezigen bevonden zich Staatssecretaris Julius Ipolyi Keiler, de referendarissen Franz Bessen- yci en Julius Czobor, prof. Viktor Concha, overste Graaf Andrdssy, oud-minister Johann Szüry en zeer veel dames. genoote van Christian Friedrich Halier, 54 jaar, en Christian Friedrich Halier, 62 jaar, hotclex- ploitanten in Den Haag, beiden thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring. De rechtbank bestaat uit mr. De Jonchccre, president; mrs. jhr. Feith en Kuhn, rechters, terwijl het O. M. wordt waargenomen door mr. Polman. De beklaagden worden Dijgestaan door mr. Bourlier, advocaat te 's Gravenhage. In een buitengewoon uitvoerige dagvaarding wordt den bekl. ten laste gelegd, dat zij, in den loop der jaren 1918, 1919, 1920, 1921 en 1922 te 's Gravenhage, terwijl de eerste beklaagde was hotelexploitante van het Hotel des Indes aldaar en de tweede beklaagde haar echtgenoot, daartoe gemachtigd door haar, optrad als mede exploitant en leider van dat hotel, en de ge meente 's Gravenhage bij het bedrijf van dat hotel finantieel betrokken was cn deelde in de winst: de beklaagden te zamen hebben en de tweede beklaagde bovendien alleen heeft, doen vervalschen of valschelijk doen opmaken, door den aan dat hotel verbonden accountant An- toine Leonard Guillaume dc Gee, het door dezen gehouden inkoopboek, journaal en grootboek betreffende het bedrijf van dat hotel en de door dezen de betreffende opgemaakte jaarlijkscha balansen en winst- en verliesrekeningen von dat bedrijf. Voorts respectievelijk in den loop der jaren 19T8 en I9T9, door bemiddeling van den toen aan dat hotel als boekhouder verbonden Her man Zelle en van omstreeks Mei 1919 tot om streeks December 1922 door bemiddeling van diens opvolger, den aan dat hotel als boekhou der en als hoofdadministrateur verbonden Wil helmus Johannes Teunissen, aan voormelden ac countant De Gee te hebben verschaft ter boe king en ter verwerking in de door dezen gehou den voormelde koopmansboeken en ten dienste aan dc hand dier boeken, ter opmaking van do jaarlijksche balansen en de winst- en verlies rekening van bedoeld hotelbedrijf T. rekeningen hieronder nader vermeld, in gediend in den loop der jaren 19T8, 1919 en 1920 tot of tot omstreeks einde Juni of Juli van dat jaar ten laste van het bedrijf van dat hotel door den leverancier van dat hotel, den behanger en stoffeerder Jacobus Marinus Tonnon, welke rekeningen ongeveer 10 te hoog waren door daarop geplaatste posten van gefingeerde leve- ■9 «JS uun.uui H ranties tot een gezamenlijk bedrag van of van Prost. Door werd door de syndicalisten toepas- omstreeks 3022.09, tot welke verhooginffen ming is gehouden. De afgevaardigden van den Modernen Bond antwoordden hierop dat de Fede ratie zich maar met hare eigen zaken moet be moeien en vooralsnog in den Ned. Bond geen medezeggenschap heeft. De vertegenwoordigers der Neutrale organi satie hebben, zonder nadere uiteenzetting, hunne stem tegen uitgebracht. Na dc stemming kwam de conceptvoordracht Inzake de werktijd verlenging in bespreking. Aan de daarover gevoerde discussie is deel genomen door de C. C.-leden voor de Christe lijke, R.-K. en moderne organisaties, èn door de Federatie. De Neutralen hebben zich in deze beraadslaging niet gemengd. Met dezelfde stemmenverhouding heeft de C. C. zich met de voordracht vereenigd. Daarin is uitdrukkelijk gestipuleerd dat de thans vigeerende loonregeling tot 31 Mei 1924 van kracht zal blijven, waardoor verschillende voor de betrokken arbeiders gunstige bepalingen, langer onverkort blijven gehandhaafd. Dc verschijning dezer voordracht in het „Ge meenteblad" kan spoedig worden tegemoet ge- Torrorisme van bouwvakarbeiders. Tri Men meldt ons uit Amsterdam De toestand in het Amsterdamsche bouwbe drijf begint inderdaad langzamerhand op een chaos te gelijken. Onlangs maakte het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den R.-K. Bond van Bouwpatroons reeds melding van een ergelijk geval van optreden von syndicalisti sche* vokbestuurders, waardoor een conflict ontstond bij v. d. Break's metselbedrijf. Dit optreden is ook gehekeld in een manifest, dat de moderne bouwvakarbeidersbond onder de bouwvakarbeiders hier ter stede verspreidde. Een" ander conflict, dat den toestond typeert sing verlangt van het z.g. Tornstelsel, waar door geëischt werd, dat een viertal opperlie den, die reeds 1% jaar geleden door de gebroe ders Prast ontslagen weren, wegens afloop der toenmalige werkzaamheden, thans nu deze fir ma opnieuw eenige werken uitvoert, eveneens moeten worden aangenomen. Waar de ervaringen met deze menschcn op gedaan niet al te goed waren, dachten de ge broeders Prast er niet aan, dezen cisch in te willigen, waarna de stoking op het werk (de de beklaagden hadden, althans de eerste be klaagde had, opdracht gegeven aan dien Ton non en van welke rekeningen beide beklaagden in ieder geval wisten cn hadden goedgevonden, dat die valschelijk op voormelde wijze met on geveer 10 waren verhoogd, althans te hoog waren; Deze en nog andere feiten waren in de uftvoe-* rige dagvaarding tot in détails omschreven. Verhoor van de beklaagden» Nadat de griffier het bevelschrift van verwij* aanbouw van eenige huizen aan dc Bestevaer- zinf, heefl voor?elczen, hetgeen ruim een kwar straat) geproclameerd werd. vorderde van?t het verh0or van de bekl. Naar aanleiding van deze conflicten heeft door den ident 00n. Dinsdag een gecombineerde Ledenvergadering n„ h<u v„rn„, der patroonsorganisaties plaats gehad, waarin KOESTEEG 5—7 b. d. VARKENSffiARKT TELEFOON 155 NA KANTOORTIJD 757 den aan de in December 1922 door den Raad van Haren vastgestelde verordening op de hef fing eener weggeldbelasting. Dc belasting zou worden geheven voor het gebruik der bij de gemeente in beheer en onderhoud zijnde wegen met stoomdorschmachines, locomobielen, stoomstroopersen, petroleumwagens, verhuis wagens, tractors, motorrijtuigen met meer dan 7 zitplaatsen, motorrijtuigen dienende tot ver voer van vrachten en voor aanhangwagens van motorrijtuigen. De goedkeuring is onthou den, omdat de belemmering, die het verkeer door zoodanige heffing zou ondervinden, ontoe laatbaar wordt geacht De schoeneninvoer. Op de vragen van den heer Fleskens, betref fende het nemen van maatregelen tegen den invoer van schoenwerk, heeft minister Aalberse geantwoord, dat vóórdat tot uitvaardiging van het invoerverbod kan worden overgegaan, de voorwaarden moeten vaststaan, waarop beperkte invoer van schoenwerk mogelijk zal zijn. Inge volge art. 2 der wet geschiedt vaststelling dier gesteld. Op I Sept. wordt op verschillende pun- voorwaarden bij alg. maatregel van bestuur, na- tcn in de stad een mirletonmorsch uitgevoerd, daarover een door de Kroon te benoemen terwijl er verder 's middags en 's avonds dien dag op de Markt geconcerteerd wordt 's Zondags (2 Sept.) worden er van 12 tot 7 uur groote sportfeesten gegeven, terwijl commissie zal zijn gehoord. Na ontvangst van het advies dezer commissie, welke 8 Mei werd ingesteld, is aanstonds de voorbereiding van den algemeenen maatregel van bestuur ter hand 's avonds een concert op de Markt plaats heeft. ?eri°tnen. Het ontwerp daarvan is reeds eeni- (TPTi Titrl h»i T non l/nnrl van Sfntn «nnhanmir Gedurende de pauze zal een groot vuurwerk jvorden afgestoken. De laatste feestdag wordt begonnen met een reveille. In den ochtend wordt verder een volks zanguitvoering op de Markt gegeven. Het glans punt van de feestviering in Brabants hoofdstad wordt gevormd door een door den bekenden kunstenaar Herman Moerkerk ontworpen fan- tastischen kleurenstoet, welke te 2 uur zal uit trekken; des avonds gaat dezelfde als lichtstoet door de straten der stad. Ten slotte weer con cert op de Markt waarna een taptoe de feeste lijkheden sluit. Tot het doen welslagen der ontworpen plan nen wordt een collecte gehouden. Het hoofdcomit& tot huldiging van de Koningin heeft aan den Frieschen schilder Ids Wiersma opgedragen, voor het aan te bieden el- bum, gezichten uit het oude Friesche stadje Slo ten te schilderen. Ter gelegenheid van de jubileumfeesten van 'de Koningin zal te Dordrecht in de zaal van het voormaljg Augusteiner Klooster in het hof, waar in Juli 1572 de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden, een uitgebreide tentoonstelling ingericht worden door den archivaris der ge- vallen, gen tijd bij den Raad van State aanhangig. Voor zoover zulks van den minister afhangt, zal ook verder met de totstandkoming van den beoogden maatregel de meest mogelijke spoed worden betracht. Bevordering enz. der officieren bij de landmacht. Blijkens een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer omtrent het wetsont werp tot wijziging van de wet van 9 Juni 1902 tot regeling van de bevordering, het ontslag, het op non-activiteit en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht ligt het in de bedoeling, waar toepassing van art. 72 dei Bevorderingswet voor de landmacht 1902, zooals de redactie thans luidt, op officieren, die niet bij het wapen der infanterie dienen, in het bijzonder voor officieren van den geneeskundi gen, veterinairen en pharmaceutischen dienst, inderdaad niet billijk kan worden geacht, hier aan tegemoet te komen door bij de behandeling van het wetsvoorstel: Uitvoering van art. 97 der Grondwet en wijziging van de Hoogeronderwijs- wet en van de Bevorderingswet voor de land macht 1902, alsnog voor te stellen in de eerste zinsnede van art. 72 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902 de in het slot gestelde woor den „bij het wapen der infanterie" te doen ver- Tegen de annexatie der gemeentelijke telefoonnetten. Verscheidene gemeenten hebben het plan een actie te voeren tegen de plannen tot naasting der gemeentelijke telefoonnetten door het Rijk. Tot deze gemeenten behoorden tot dusver Maas tricht, Enschedé, Meppel en Purmerend. Thans heeft ook Arnhem zich bij de bestrijders van 's Rijks plannen gevoegd. Het Rijk wenscht het Arnhemsche telefoonnet over te nemen, de ge meente wil de exploitatie in eigen handen hou den en heeft betoogd dat naasting van het net door het Rijk groote €chade zal opleveren. Echter heeft het Rijk pas een luxueus inge richt telefoon- en telegraafkantoor te Arnhem gebouwdl De Arnhemsche gemeenteraad heeft 1000 beschikbaar gesteld ter bestrijding der kosten, voor het behoud der gem. telefoonexploitatie te maken. De eerste kersenveilingen. Men meldt ons uit Tiel: Op de Dinsdag alhier gehouden eerste groote kersenverkoopingen was zeer veel kooplust. Men besteedde naar schatting van 15 tot 20 cent per K.G. „op het hout". De hoogste prijs voor één boomgaard was 2240. De vrucht rijpt nog slecht aan. Het gewas is over het algemeen middelmatig. 48-URIGE WERKWEEK VOOR GEMEENTE- PERSONEEL TE AMSTERDAM. Gistermorgen te elf uur heeft te Amsterdam de Centrale Commissie voor het georganiseerd overleg tusschen het gemeentebestuur en de organisatie van gemeentewerklieden, onder voor zitterschap van wethouder Wierdels, vergaderd. De stemming over de voorloopig getroffen overeenkomst had het thans verwachte resul taat, met twaalf tegen elf stemmen is de invoe ring der 48-urige werkweek voor de gemeente arbeiders, het voornaamste punt uit het voor loopig contract, aangenomen. En tevens de af ronding der loonen, van de verlenging der ar beidsweek, het gevolg. Vóór hebben volgens het Hbld. gestemd de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van personeel in Overheidsdienst (de Mo dernen), die van den R.-K. Bond „St. Paulus" en van den Protestantsch-Christelijken Bond. Tegen stemden de afgevaardigden der Fede ratie van Overheidspersoneel (de Syndicalisten) en die van den Algemeenen Bond van perso neel in Overheidsdienst (de Neutralen). De vertegenwoordigers der Federatie wezen op de kleinst mogelijke meerderheid waarmee de verienging van den arbeidstijd was aan vaard en protesteerden tegen de huns inziens ontoelaatbare wijze, Waarop in de j.l. Zondag /gehouden vergadering der Modernen de stern- eenstemmig aan een commissie uit hun midden De eerste bekl. verklaart al jaren in het Hotel des Indes gewoond te hebben, welk Hotel aan haar en haar broer aanvankelijk toebehoorde. Later werd het gebouw verkocht aan de N. U. M. De gemeente achtte het echter wenschclijk, dat een dergeb'jk Hotel in de Residentie bleef be- 1 staan. Toen dan ook bekl. het Hotel weer kon huren van de N. U. M., nam de gemeente op zich de jaarlijksche huur te betalen. De bekl. en haar j broer zoyden het Hotel wederom exploiteeren, i hoewel bekl. echter ook een gemachtigde kon aanstellen. Haar man trad dan als zoodanig op en teekende het contract met de gemeente. In dit contract werd o. a. bepaald, dat van de winst de exploitanten ieder 5000 kregen en voorts bedragen voor vergoeding voor het in brengen ven het meubilair enz. Van de overige winst kregen de exploitanten zoowel als de ge meente een deel. Dc tweede bekl. bevestigt een en ander. De vrouwelijke bekl. deelt vervolgens medo, de meest uitgebreide volmachten zijn gegeven,f wr om rich tegen het optreden der federatie va^ dat b.j leverant.es bons werden afgegeven. Wan. bouwvakarbeiders te verzetten en aan haar «er later de rekenmgen waren betaald werden deze vergeleken met de bons. Bekl. ontkent, dat deze controle ook door haar zou zijn geschied. Haar man deed dit De President maakt bekl. er opmerkzaam op, bedrijven paal en perk te stellen. Faillissementen. Uitgesproken: Alkmaar, 7 Juni. J.Epke, landbouwer. Lutje- dat de instructie anders heeft verklaard. Uel.l --/-Z -- J J.Z „Ci «CeK nk-Ml..,,Z C broek, gem. Grootebroek. Rechtercomm. mr. Th. Maassencurator mr. C. J. de Lange. Arnhem, 7 Juni. J. C. Bovervs, kamerbchan- ger, Nijmegen. Rechte r-comm. mr. J. Hou wink; curator mr. J. A. C. M. Leesberg, Nijmegen. H. Camps, bakker, Nijmegen. Rechter comm. als bovencurator als boven. Maastricht, 7 Juni. M. M. J. Nicvelstein, fa brieksarbeider, Meerssen. Rechtercomm. mr. P. Bauduin curator mr. F. Tripels. P. Bourgonjon, Maastricht. Rechtercomm. mr. F. Janssencurator mr. Ch. van Oppen. Heerenveen, 7 Juni. A. H. Derkscn, vroeger exploitont van een auto-omnibusdienst, Kuinre, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. Rechtercomm. mr. A. v. d. Leycurator mr. Tj. Taconis. Zutphcn, 7 Juni. W. A. Kloezeman, Deven ter. Rechter-comm. mr. H. L. Meescurator mr. P. Zeeuw, Deventer. G. Ghr. te Lintum, landbouwer, Vragen- der, gem. Lichtenvoorde. Rechtercomm. mr. dr. W. ridder van Rappardcurator als boven. Assen, 8 Juni. P. Foekens, fruitkoopman, Em- mer-Erfscheidenveen, gem. Emmen. Rechter comm. mr. O. J. Cluysenaercurator mr. A. Jonker, Emmen. Bekl. zegt verder, dat zij zich absoluut niet met de administratie bemoeide, dit liet zij aan ha*r man en haar broer over. Zij wist wel, dat de re keningen, na do contróle, doorgezonden werden naar den boekhouder, terwijl ten slotte de ac countant van het Hotel de stukken in handen kreeg. Namens de gemeente werd contróle uite geoefend door den heer H. L. Kooper, die dafirn toe al de stukken ieder jaar in handen kan krij gen. Bekl. H. verklaart, dat de controle van reke ningen met bons door hem geschiedde. Werden deze in orde bevonden, dan stuurde hij ze door naar zijn vrouw, die ze voor accoord teekende. Met betrekking tot de verdere contróle stemmen bekl.'s verklaringen overeen met die van zijn vrouw. Getuigenverhoor. Als eerste getuige, tevens deskundige, wordt gehoord de heer H. L. Kooper. Deze deelt mede, dat ingeval van aanschaffing of vernieu wing van meubelen enz., dit bijgeschreven wer den op de boekwaarde. Hier tegenover werd ge durende 5 jaren 10 pCt. afgeschreven voor waardevermindering. Ten aanzien van porcelein, linnengoederen e. d. was het anders, de kosten Dokter, machinist, Nieuw-Weerdinge, hiervoor werden duidelijk beschouwd als verlies. Dc bekl. schreven hiervoor echter ook af, hoe wel het contract een bepaling bevatte, dat dit niet dé bedoeling was. Deze linnengoederen enz. behoorden tot die goederen, die door de bekl. bij de nieuwe exploitatie waren ingebracht. Getuige had deze zaak voor de gemeente onderzocht en opnieuw was toen nadrukkelijk vastgesteld dat de afschrijving hiervoor niet mocht geschieden. Overeengekomen werd toen, dat bij het ein digen van de exploitatie deze goederen bij taxatie over één kam geschoren zouden worden met de meubelen. Getuige deelt voorts mede, dat hij, indien hij de boeken wilde contróleeren, zich tot bekl. H. wendde. Ook geeft hij verschillende inlich tingen omtrent de inrichting van de boeken. Op een vraag van mr. Bourlier antwooidt ge tuige, dat bij een verschil tusschen de boek waarde en de taxatie de gemeente wel in de winst zou declcn, doch niet in het verlies. De president vraagt den bekl. of zij het con tract met de gemeente vrijwillig hebben geslo ten. Beiden beantwoorden deze vraag bevesti gend gem. Emmen. Rechtercomm. als bovencur. als boven. S. Giezcn, wagenmaker, Ide, gem. Vries. Rechtercomm. als bovencurator mr. E. J. Bulder. 's Hertogenbosch, 8 Juni. E. Verhoeven, geb. Aarts, openbare koopvrouw 's Hertogenbosch, en als zoodanig exploiteerende het café-restau rant Modern aldaar. Rechtercomm. mr. J. Vlie- genthart; curator mr. W. v. d. Eerden. (St. Ct.) Uitgesproken: Amsterdam, 12 Juni. J. v. d. Berg, koopman in groenten en fruit, Naarden, St. Vitusstrael 38. Rechtercomm. B. M. de Vos; curator W. S. Wolff de Beer. J. Markus, drukker, Amsterdam, Verwer- straet 16. Rechter-comm. en curator als voren. DE MALVERSATIES AAN HET HOTEL DES INDES. Onder zeer groote belangstelling is gister door de Haagsche rechtbank behandeld de be kende zaak tegen Maria Fréderique Rey, echt-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2