voor mum SPORTNIEUWS STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK. GEBRS. DE VRIES Mr. Bourlier wijst er op, dat er toch iets on vrijwilligs in was. De bekl. toch zijn op goed vertrouwen de exploitatie begonnen, terwijl het contract met de gemeente hun eerst na eenige maanden werd voorgelegd. Toen men de on billijke bepaling daarin zag, hebben bekl. ge dacht „in godsnaam, laten wij maar teekenen". Zij waren immers eenmaal met de exploitatie begonnen. Hierna worden de afzonderlijke feiten behan deld. De eerste bekl. verklaart, dat zij van den le verancier J. M. Tonnon TO kreeg van het bedrag waarvoor hij leverde. Hiertoe zotte hij eenige gefingeerde posten op de rekeningen, ten bedrage van die TO Bekl. ontkent, dat zij zelve die posten fingeerde en op een kladj? naar T. stuurde. T. deed dit zelf. Bekl. had wel eens gezegd, dat dit zoo niet kon, maar haar man meende, dat, indien het zoo niet gebeurde, Tonnon die TO wel op de andere posten zou vinden. Bekl. geeft toe, dat zij ondanks dit alles de rekeningen van Tonnon voor „accoord" tee» kende, evenwel zonder ze echter te controlee ren. De eerste bekl. erkent, onmiddellijk gezien te hebben, dat er op de bedoelde rekeningen gefingeerde posten voorkwamen; er waren voor die posten immers geen bons. Niettemin heeft hij de rekeningen zonder meer door loten gaan naar den boekhouder. Getuige Tonnon, stoffeerder, deelt mede, dat op aandringen van mevr. H. de gefingeerde posten op de rekeningen werden gezet Hiertoe begaf getuige zich n&ar de villa van 'mevr. H. en don werd afgesproken welke posten er op gezet zftuden worden. Een enkelen keer ging het schriftelijk en een of twee keer had ge tuige een telefonische boodschap gekregen en dan zette hij er zelf een post op. Getuige zegt, dat de bekl. hem aanvankelijk gevraagd had om TO provisie voor de leveranties, maar hij antwoordde, dat dit er niet af kon. Daarna was ^ot begonnen met de veranderde rekenin- ningen. Deze veranderde rekeningen diende getuige in en kreeg hij volledig uitbetaald. Wat hem toekwam hield hij en de rest ging in een enveloppe naar mevr. H.; zoo was het in 't ge heel bebeurd met 23 rekeningen. ^en voor een gaan vervolgens de president en accountant Kooper de verschillende rekenin* gen en bedragen i..et den getuige no. De eerste bekl. zegt, dat - ook wel vóór de exploitatie met het contract van de gemeente van leveranciers TO had gekregen. De President merkt op, dat zij in de instructie, toen zij daarnaar gevraagd werd, heeft geant woord „natuurlijk niet." Getuige zegt, rich niet te kunnen herinneren of hij vroegei ook wel eens TO heeft ge kregen. De bekl. wijst er op, dat "hot toch voor de hand ligt, dot de getuige de posten fingeerde. Wat wist zij toch af van de "kosten van het be- kleeden van stoelen, kopstukken van ledikanten, enz. Op een vraag van mr. Bourlier antwoordt ge tuige, dat de bekl. eens tegen hem gezegd had, toen zij over de gefingeerde posten spraken, „Wat schieten wij er eigenlijk mee op ten slotte moeten wij het toch zelf betalen." Getuige zegt nog, dat hij geheel ter goeder trouw aan een en ander heeft medegewerkt. Hij leverde mevr. H. al gedurende tal van jaren en vermoedde niet, dat er dingen gebeurdert, die niot door den beugel konden. Getuige J. Th. Schreur verklaart in T920 in de zaak van den vorigen getuige te zijn ge komen. Ook met dezen getuige worden een aantal rekeningen nagegaan, waarop fictieve posten voorkomn. Dc kladjes, die getuige kreeg, werden geschreven door T. Toen deze zich later niet meer met de zaak bemoeide, kwam getuige mondeling met mevr. H. overeen omtrent de te fingeeren posten. Van haar had hij nimmer kladjes ontvangen. Hierna wordt gepauzeerd tot 2 uur. Na de schorsing wordt het getuigenverhoor voortgezet. Allereerst worden echter de reke ningen van de reeds gehoorde getuigen Ton non en Schreur aan de beklaagden vertoond. De vrouwelijke bekl. erkent onder de verschil lende rekeningen haar hondteckening te hebben gezet. Enkele rekeningen bevetten bovendien de handteekening van bekl. H., die eveneens bevestigt dot de bewuste handteekening van hem afkomstig zijn. Beklaagde H. erkent voorts meermalen, na dat de controle der rekening was geschied van T. en S. geld te hebben ontvangen. Dit was voor de TO provisie. Beklaagde was op de hoogte van het fingeeren van posten. Getuige W. J. Teunissen, boekhouder in het hotel des Indes, legt verklaringen af omtrent de boeken, die in het hotel werden gehouden. Iedere maand kreeg getuige de rekeningen van bekl. H. en dan boekte hij ze in. Wanneer de uilbetalingen geschied waren, zond getuige de rekeningen naar accountant De Gee. Indien de rekeningen door mevrouw of haar man getee- kend waren voor „accoord", boekte getuige ze in, zonder ze verder na te zien. Op een vraag van mr. Bourlier deelt getuige mede, dat de heer H. de rekeningen streng controleerde en dat het meermolen voorkwam, dat posten geschrapt werden. De president merkt op, dat dit niet veel zegt want volgens zijn eigen verklaring heeft bekl. H. rekeningen goedgekeurd, terwijl hij wist, dat hierop gefingeerde posten voorkwamen. Getuige zegt, dat hij zulks natuurlijk niet kon beoordeelen. Getuige J. C. van Hees, die in betrekking was geweest bij de firma Tonnon, verklaart, dat rekeningen van de firma naar de villa van het echtpaar H. gestuurd werden en later te rugkwamen, terwijl er dan een kladje bij was, waarop aanwijzingen voor eenige posten voor kwamen. Getuige veranderde dan de rekenin gen en zond ze vervolgens opnieuw in. Getuige herinnert zich niet meer, of hij ook kladjes heeft gekregen ten tijde, dat de zaak onder Schreur stond. Desgevraagd verklaarde getuige nog aan mr. Bourlier, dot hij ook reeds gedurende den oor log gefingeerde posten op de rekeningen zetto dus voor het contract met de gemeente (Jan. 19T9), was gesloten. De boekhouder H. Zelle, voorganger van ge tuige W. J. Teunissen, legt eveneens verkla ringen af omtrent het inboeken der rekeningen. De innerlijke waarde van de rekeningen werd door getuige niet beoordeeld Getuige W. Kreuels, was in Augustus 1920 door den heer Halier aangesteld als directeur in het hotel des Indes. Getuige was tot de ontdekking gekomen, dat het hotel vele dure lèveranciers had en had daarom hiervoor ver- Schillende bedankt. Bekl. H. was op reis g^« wcest cn toen hij terugkwam, toonde hij zich weinig ingenomen met de maatregelen van den getuige. Getuige was tbcn gezegd, dat hij zich niet met de, controle moest bemoeien. Bekluogde H. merkt op, dal dit alleen ge beurde, omdat de getuige zich meer met de „receptie" zou bemoeien. Dit was weliswaar het werk van den broer van mevr. Hy maar deze was dikwijls afwezig. De occountant A. L. C. de Gce, uit Amster dam, wordt als getuige en tevens als deskun dige gehoord. Hij hield de hoofdboekhouding van het Hotel des Indes. De rekeningen van Tonnon en Schreur werden door getuige inge boekt voor de bedragen, zoools hij ze daarop vond. Hij dacht natuurlijk, dat deze rekeningen, die door beide of een der beklaagden getee- kend waren volkomen in orde waren. Wan neer er op de rekeningen fictieve posten voor kwamen, don werd dc exploitatie-rekening er ongunstig door beïnvloed. Waren het uitgaven voor inventaris, dan kwamen er toch TO op de exploitatie-rekeningen en waren het andere uitgaven, dan kwamen zij in haar geheel doar- op. Getuige verklaarde verder, dat het natuurlijk niet te doen was voor mevrouw H., om alle posten cén voor één nauwkeurig te controlee ren. Getuige M. M. Zellenrath, hoofdlinnenjuffrouw in het Hotel des Indes, zegt, dat zjj boekjes bijhield voor den inventaris van het linnengoed. Toen mevr. reeds in het Huis van Bewaring zat, was aan getuige uit naam van mevrouw ge vraagd, deze boekjes maar te vernietigen. Ge tuige had dit niet gedaan en de broer van me vrouw gaf ook den raad niet te knoeien. Getuige 't Gout, naaister, verrichtte steeds veel werk voor mevrouw H. In opdrocht van mevrouw had deze getuige aan de vorige ge vraagd, dc boekjes betreffende den inventaris van het linnengoed voorloopig weg te doen. Mevr. H. was toen reeds in voorloopige hech tenis. Bekl. merkt op, dat zij deze boodschap had meegegeven, omdat dc instructie long duurde en omdat zij vreesde, dat, wanneer deze boekjes niet precies overeen kwamen met haar eigen boekhoudingen, dit nog meer verwarring zou geven. Getuige Schreur verklaart desgevraagd, dat beklaagde eens tegen hem gezegd hod, dat de gefingeerde posten niét onder aan de rekening moesten worden gezet. Dit was dom. Hij moest ze tusschcn de andere posten in zetten. Bekl. H. zegt, dat dit juist niet de gefingeerde posten betrof. De gefingeerde posten toch moes ten wel onderaan blijven staan, wilde men con trole over de 10 houden. De getuige weet niet precies meer wat voor posten het zijn geweest; het waren echter in geen geval posten, welke goederen betroffen, die - door getuige geleverd waren. Hierna worden de rekeningen van getuige Schreur vertoond aan de gehoorde boekhouders enz. Aan de hand van verschillende rekeningen deelt getuige, deskundige Kooper, die gedurende het geheele getuigenverhoor bij de groene tafel heeft plaats genomen, mede welke posten op elk der rekeningen fictief zijn, terwijl aan de eerste beklaagde telkens gevraagd wordt, of dit juist is. Voortdurend blijkt, dat dergelijke posten een be drag vormen van ongeveer 10 der rekeningen. In het kort zet getuige- eveneens uiteen, hoe hij tot dc conclusie is gekomen, dat de desbe treffende kolom van posten in de dagvaarding alle fictieve posten zijn. Mr. Bourlier vraagt den getuige, of ook op geteld is het bedrag, dat gedurende de verschil lende jaren voor het Hotel is uitgegeven, voor kant, satinet, tulle enz. cn of ook is nagegaan, hoeveel van dat goed in die jaren gebruikt is. Getuige beantwoordt deze vraag ontkennend. Hierna verhoort de president de eerste be klaagde over andere feiten. Zij erkent, dat zij getuige Tonnon meermalen heeft verzocht posten van haar privé-rekening over te schrijven op de rekening van het Hotel. Zij deed dit om aan geld te komen. Bekl. H. zegt bij de contröle deze posten ont dekt te hebben, doordat er geen bons voor wa ren. Hij vroeg zijn vrouw uitleg en deze deelde hem mede, dat die uitgaven betrekking hadden op hun villa. Bekl. had desondanks de rekenin gen door laten gaan. De leverancier, de boekhouder en de accoun tant worden vervolgens ook over deze kwestie gehoord. Een andere kwestie loopt over de levering von oxminster. Getuige Schreur zou dit leveren en volgens- de bekl. wilde deze dit doen tegen een prijs van 9.90, hoewel de werkelijke prijs f 12.50 bedroeg. Getuige Schreur bevestigt, dat dit aanbod van hem was uitgegaan. Hij bracht echter het Hotel 12.50 per meter in rekening en het verschil van 2.60 betaalde hij in contanten uit aan de beklaagde. Buitendien was aan het Hotel 13.75 M. te veel in rekening gebracht. Deze hoeveelheid zou „versneden" zijn, indien een behanger het werk verricht had. Nu had de getuige het zelf gedaan en kans gezien 13.75 M. uit te sparen. Dit v/erd aan mevr. H. gegeven, doch getuige bracht het eveneens in rekening aan het Hotel en ook te gen een prijs van T2.50. Verschillende andere getuigen worden ook over deze kwestie gehoord. De behandeling von de zaak is vervolgens ge schorst tot hedenmorgen half elf. Een oneerlijk postdirecteur. De rechtbank te Leeuwarden heeft T. E. M., oud-directeur van het postkantoor to Kollum, thans gedetineerd, beschuldigd van het voort gezet misdrijf van verduistering tot een geza menlijk bedrag van 56.446, ten nadeele van het rijk gepleegd in het tijdvak van 9 Septem ber 1921 tot 9 September T922, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Ontrouw conducteur. De rechtbank te Leeuwarden heeft J. P. v. M., conducteur der Nederlondsche Spoorwegen te Hellingen, wegens diefstal van een door een passagier verloren beurs veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met 33 jaar proeftijd. De Haagsche inbrekersbende. Ten huize van den leider der Haagsche ln- brekersbende „Piet" zijn Dinsdag nog in be slag genomen 29 tramkaarten, een revolver en eenige inbrekerswerktuigen, en bij den ver doek e Ky bijgenaamd „de taaie", eveneens een aantal gccderen van diefstal ofkomstig. Donk zij de snelle publicatie in woord en beeld in de pers, is thans 7/8 van de ontvreem de voorwerpen door de eigenaars horkend* j Nog een zakkenroller gearresteerd. De nasporingen van dc recherche van het bu reau Singel te Amsterdam hebben volgens het Hbld. geleid tot aanhouding van den man, die Zaterdagavond in gezelschap is gezien van den Peruaan, die in het Grand Theatre werd gear resteerd, omdat hij een heer een portefeuille met 3000 had ontrold. De tweede man, die Zaterdag wist te ontko men, en die door degenen, die hem hadden ge zien werd beschreven als iemand met „een Japansch uiterlijk" is te Rotterdam aangehou den. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Het is een Griek, die zich, behalve zeeman, ook nog „artist noemt. De portefeuille en het gestolen geld zijn niet in zijn bezit gevonden. Het vermoeden ligt dus vooi de hand dat er nog meer mede-daders zijn. In het zeemanskroegje, wonr de Griek is aangehouden waren ook een Mexicaan en een Holalnder ingeschreven, die zich thans weer er gens elders heen begeven hebben. De Griek, die volgens zijn popieren Epamï- nonda Molfcssi heet cn de Peruaan, hebben de iaatste jaren tusschen Hamburg, Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen heen cn weer ge zworven. Dc Peruaan heeft thans bekend Zaterdag in gezelschap von den Griek geweest te zijn. Hij geeft nu voor uit angst voor den Griek, die hem wel eens met een revolver gedreigd had, he hebben verklaard dat hijs den ander niet kende. Hij bb'jft evenwel ontkennon de porte feuille gerold te hebben. Als er iets ontvreemd is moet de Griek dat gedaan hebben. De Griek, die gister door den commissa ris van politie van het bureau Singel, den heer Harrebomce, in verhoor genomen is, ontkent eveneens iets van de portefeuille te weten. De vrees om met zijn kameraad gearresteerd te worden was volgens hem de reden dat hij Zaterdagavond aan den haal ging. Ondanks hun ontkenning blijft het tweetal in arrest. De getuigenverklaringen zijn te positief om aan de beweringen der beklaagden geloof te kunnen hechten. Nalatige overwegwachters. De politie te Bussum heeft deze week niet minder dan driemaal proces-verbaal opgemaakt, waarvan tweemaal des nachts en eenmaal deags, tegenover wegwachters, welke hun hoo rnen niet gesloten hadden tijdens het passeeren van een trein, terwijl de overwegen nog wel in de drukste straten midden in het dorp zijn ge legen. Simplex-loterijmachine in beslag genomen. Op last van de justitie heeft de politie te Deventer bij de trokking von de maatschappij Gemeenschappelijk Bezit de simplexmachine in beslag genomen. De trekking werd gestaakt. Verduistering. Door de Bomsche gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen een zekeren B. aldaar wegens verduistering van gelden. Hij was agent van een maatschappij van goederen op afbeta ling. Een bedrag van 300 moet door hem zijn geïnd, welke gelden hij niet aan dc maat schappij zou hebben afgedragen. Onderwijs in Lichamelijke Opvoeding aan dc Fabrieksschoorsteen omgestort. Te Rijnsburg is gistermorgen een 20 meter hooge fabrieksschoorsteen, van dc conserven- fabriek van dc gebrs. v. d. Vijver, omgevallen en in zijn volle lengte op het dak van het ketel huis terechtgekomen. Het dak stortte geheel in. Persoonlijke ongevallen hadden er niet bij plaats. Luchtvaart. PROEFVAART MET SLEEPSCH1JF. Gistermorgen had boven het vliegterrein van de Luohtvaartafdceling te Soesterberg een proefvlucht plaats met de sleepschijf. De schijf werd aan een 300 M, langen kabel door een vliegtuig voortgetrokken op ecne hoogte van 800 M. De bedoeling is, op deze wijze schietoefenin gen te houden met luchtafweergeschut. Het groote voordeel hiervan is, dat een doel wordt verkregen, dat zich met dezelfde snelheid voortbeweegt als het vliegtuig. Soest. Naar wjj vernemen, tracht de z.g.n. Spaansche schatgraver ook te Soest zijn slacht offers te maken. De Weterpolo-competitie 1923 Eenige weken geleden schreven wij reeds een en ander over de indceling der watcrpolo-com- petitie 1923 van den Ncderlandschen Zwcm- bond en merkten daarbij op dat het aantal deel nemende zeventallen veur 53 tot 57 was uit gebreid. Hiermede blijkt dus wel, dat er een toene mende belangstelling voor dit waterbalspel be staat onder de zwemmers en zwemsters. En zulks is een verblijdend teeken, want als er één onder deel van de zwemsport is, dat zelfvertrouwen kweekt en vrijheid van beweging in het water, dan is het zeker wel het waterpolo. Thans is het rooster der wedstrijden versche nen en de heer C. Minnes, de nieuwe secretaris der Waterpolo-commissie, zal aan de indeeling daarvan ongetwijfeld zijn handen vol gehad heb ben. 't Valt dan ook niet mee, in ons vrij korte zomerseizoen, waarbij nog rekening moet ge houden worden met enkele Zondagen die voor internationale ontmoetingen vrij moeten blijven, een lijvig programma als het onderhavige in elkaar te zetten. En daarbij komt het koude water nog de zaak bederven, zoodat men het oorspronkelijke plan om op 10 Juni de compe titie een aanvang te laten nemen, moest loten varen door de wedstrijden van den eersten Zon dag uit te stellen tot het einde der competitie-. Laat ons hopen, dat het leed echter geleden is en dat op 17 Juni a. s. de competitie een aan vang kan nemen. De eerste klasse is tot acht zeventallen uitge breid. Met het oog op het reizen cn trekken is het een verheugend feit, dat de vier Amster- domsche heerenvereenigingen alle in één afdee- ling (B) zijn ondergebracht De A-afdeeling wordt gevormd door clubs uit Gouda, Rotterdam, Utcecht cn Amersfoort. De 2e klasse beeft geen uitbreiding onder gaan. Wel promoveerden de Amersfoorters naar de Te klasse, doch leiden maakte het aantal weder compleet. Dc 3e klasse, de klasse der lagere zeventallen en voor beginnelingen is sedert vorig jaar met vjjf zeventallen uitgebreid. Deze klasse is het grootst en de polo-commissie stelde daarvoor zeven afdeelingen vast, zeer practisch met twee Oostelijke, gevormd door dc Oostelijke clubs en één Zuidelijke voor de vercenigingen in het Zuiden van ons land gevestigd. De overige vier aJdeelingen worden gevormd door zeventallen uit N.-Holland, Z.-Hollond en Utrecht. Tn de adspiranton-competitie dingen slechts vercenigingen uit Amsterdam, Zoondam en Zaandijk mede. 'De damcs-coinpetitic heeft in de le klasse door promotic ven dc Schiedamsche dames een uitbreiding ondergaan van vier tot vijf deelne mende zeventallen, die in cén afdeeling zijn ondergebracht. Het zijn A.D.Z., H.IXZ., H.Z. cn P.C., R.D.Z. en S.Z.C De 2e klasse, onderverdeeld in A. cn B. speelt op dezelfde sterkte als in T922. Thctis trok zich terug, doch hoar plaats werd inge nomen door O.D.Z.- en de gepromoveerde S.Z.C. benutte haar uittreden naar de Te klasse door een tweede zevental In het water te brengen. Het is nu moor te hopen, dot de watertem peratuur wat oploopt, want anders zitten wij in September nog in de competitie, die volgens het rooster don tot het verleden had moeten behooren. Aan de polo-commissie ligt het niot, want die zal voor alles tijdig gereed willen zijn. Hieronder loten wij de indeeling volgen Heeren Te klasse. A: A.Z. en P.C. IG2.C. IU-Z.C I; Maas I. B: AZ I; D.J.K. I; Dolfijn I; IJ l. 2e klasse. A: Dolfijn II; Ncptunus I (Zaandam); Tri ton i; u.z.c n. B: D.JJC. U; H.Z en P.C. I; L.Z.C. I; IJ H. 3e klasse. A: AZ. en PC. II; G.ZC. II; S.V. Hillegers- berg. B: H.Z. en P.C. II: LZ.C. II; SZ.C. I; Maas II. C: Nept. II (Zaandam); Nereus I; Dolfijn III; A.Z. II. D: H.P.C. I (Heemstede); H.V.G.B. I; IJ 111. Er BZ.C. I (Breda); D.ZC. (Dordrecht); Juliana (Bergen op Zoom). F: de Aa I; de IJsel I; A.Z.C. I (Apeldoorn). G: Nept I (Zutphen)Zwarte Water I (Zwol le) Zwolsche P.C. 1. Adspiranten Dolfijn AZ.Neptunus (Zaan dam) IJ; Nereus. Dames: Tc klasse. ADZ. I; H.D.Z. I; H.Z. en P.C. I; R.D.Z. I; S.Z.C. I. 2e klasse. A: S.Z.C. O.DZ. I; R.DZ. 1T; Hillcgw berg 'I. B: U.Z.C. I; Zigneo I; HD Z. II; A.D.Z. II. Paardensport. Concours-Hippique te Wageningen. De uitslag von dit gistci gehouden concours is als volgt Fokpaarden, dekhengsten, luxe tuingpaard, Te prijs W. baron van Voorst tot Voorst, Elden, met Hockwold Cadet2e prijs S. van der Grient, Den Haag, met A. Waddington Victor. Dekhengsten, Trekpaard, le prijs W. van En gelenhoven, Ede, met Albert de Malasche2e prijs W. G. Willemsen, Huissen, met Hercules IIbestuursprijs C. J. Lnmers, Elden, met Vampa. II. Fokpaarden, merriën. Te prijs G. Ooster mans, Eist, met Ester2e prijs P. Melsen, Eist, met Florette3e prijs G. Costermans, met Colly, bestuursprijzen L. W. Vink, Zetten, met Baroline en A. J. Breukink, Brummen, met Menta. III. Rijpaarden, Te prijs Exploitatie Maat schappij, voorheen J. Kok en Zoon, Amster dam, met Galloping Jun.2e prijs dezelfde met Baroudi3e prijs J. W. M. Jurgens, Nijmegen, met King Yesterbestuurspr. mcj. J. A. G. Versteegh, Amerongen, met Thelrna IIJ. Klaassen, Nijmegen, met Emir. IV. Eenspannen, groote maat, Ie prijs douai rière A. Drory de Perez, Voorst, met Phryné 2e prijs C Spanhaak, Zwolle, met Polly Hemsly; 3e prijs Gebr. Van dc Haar, Zeist, met King of the Moriesbestuursprijs A. A. ten Bos, Almelo, met Capenor Fort MadeliaH. T. Loo- mans, Nijmegen, met Leicester Princejhr. C van Rijckevorsel, Schcveningen, met Holland Duncan. Idem, kleine maat, Te prijs douair. A. Drory de Perez, met Newton Victor2e prijs mevr. H. E. Michels van Verduinen, Den Haag, met Bunker 3e prijs gebr. Van de Haar, met Gle- navon Solute bestuursprijs G Spanhaak,' met Castron Princes, Jac. Rijks, Nijmegen, met Roan Victor. V. In Gelderland geboren en gefokte paorden, Te prijs stal Doorwerth, met Tobias II2e prijs Gebr. Beker, Brummenmet Bravo3e prijs G. Costermans, met Colly4c prijs P. Melsen, Eist, met Florette bestuursprijs G. Costermans, met Centoma C. B. Alsche, Eist, met Hermine. VB. In Gelderland geboren en gefokte paar den, afstammende van een niet-Oldenburgsche, Oost-Frieschen of Belgischen hengst. Te prijs en eereprijsA. L. P. Mees, Vaassen, met Fo- rets Flower2e prijs Joh. Lamers, Elden, met Gazor3e prijs G. J: M. Rijssenbeek, met Ge- daliene 4e prijs J. v .d. Wcstcringh, Herveld, met Flock. V C Tweespannen, Te prijs douoir. A. Dro ry de Perez, met Newton Victor en Fair View Leader; 2e prijs C Spanhaak, Zwolle, met Castron Princes en Polly Helmsly3e prijs Gebr. v. d. Haar, mei King of the Mories en Agate's Foly4e prijs R. H. van Dorsser, Zeist, met Albin Gay Lark en Preston Lavinia be stuursprijzen Jac. Rijks, Nijmegen, met Thorpes Lizzy en Roan Victor, en J. Esserholz, Utrecht, met Bob cn Jenny. VI. Poneys, Te prijs A. A. ten Bos, Almelo, met Miniate2e prijs Gebr. Van de Haar, Zeist, met Little Aeroplane3e prijs dezelWe met Glenavon Air Lord, bestuursprijs C. Span haak, met Little Tick en douoir. Drory de Pe rez, met Suzon. VU. Kampioenschap voor eersten en tweeden prijswinnaars van alle klassen. Douair. Drory de Perez, met Newton Victor. Vin. Springconcours, To prijs J. M. W. Jur gens, Nijmegen, met Apollo2e prijs Luit J. Daniels, Ameersfoort, met Ericstone II3e pr. kapt J. M. de Kruijff, Amersfoort, met Electro; 4e prijs Victor Jurgens, Nijmegen, met Melton; bestuursprijzen luit. C. L. Hollert, Zirtphen, met Hanny, J. M. "W. Jurgens, met King 7ester luit. jhr. van der Goes, Amersfoort, met Bob luit. A. v. d. Voort van Zijn, Amersfoort, met Silver Piece, d Nieuwe Roudsl oden. Naar wij vernemen hebben dc gekozen roudslcden ollen hunne benoeming als zooda nig aangenomen. Personalia. Onze stadgenoot, ds. J. E. Vonkenberg, di recteur von den Ncderlandschen Bond van Jon- golingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag, heeft medegedeeld, dat hij den tijd gekomen acht, als Bondsdirectcur af te tre den en zich weder non het predikambt te gaan wijden. De kerken vnn Enimercompascinim en Huizen brachten een beroep op hem uit. Ds. Vonkcnberg is tevens hoofdredacteur von het Gerefoimeerd Jongclingsblad. MUZIEK. Een nieuw vocool ensemble. Wij vernomen, dat verschillende zanger essen en zangers o.o. uit Amersfoort, Utrecht, Hilver sum en Amsterdam deel zullen gaan uitmaken van een vocaal ensemble, hetwelk te dezer ste de zijne repetities zal houden. Het doei is meer de aandacht te vragen voor dc schoonheid der werken van vergeten oude en onopgemerkte nieuwere meesters. Het ensemble, dat voor een groot deel uit beroepsmusici zal bcstuan, heeft tot muzikaal leider den heer Piel Tiggers te Amersfoort en zal niet meer dan achttien leden tellen. Binnenkort hopen wij onze lezers nadere me- dedeclingen tc kunnen doen. Soesterberg. Vrijdngovond znl in het hotel Huis ten Halve cenc vergadering worden gehouden, met het doel te geraken tot de op richting van eene vrijwillige brandweer voor Soesterberg. Soest. Dezer dog on kwam een auto, gere den van Soest in dc richting Amersfoort. Bij de kruising Birktstraot—Koudehoekstraot liep plotseling een kind voor de auto, waardoor de bestuurder zich genoodzaakt zag of naar links uit te wijken, of het kind aan te rijden. Door dc activiteit van den bestuurder der auto is erger voorkomen en werd naar links uitgeweken, echter niet het gevolg, dat do auto tegen het hekwerk aanreed, staand® om den tuin van den heer v. Leeuwen, waar door dit eenigszlns werd^vcrnicld. De auto werd hoegenaamd niet beschadigd en kon zijn weg spoedig weder vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij ook niet voor, zoodat ccn cn ander nogal goed is afgcloopen. De O r a n j e-B a z a r. Naar wij van de Bazar-Commissie der C. J. V* vernemen, zullen op den in Augustus a.s. te or- ganiseeren Ornnje-Baznr, foto's verkocht wor den van het wereldberoemd oksaal in de Sint- Joriskerk, alhier. Het is een verheugend feit, dat thans eindelijk eens aan den wensch van zoo vele kunstliefheb bers wordt voldaan. De afwerking der foto's laat niets te wenschen over en de prijzen zijn soodo- nig gesteld, dat ieder bewonderaar von dit kunst werk in de gelegenheid is, zich een reproductie daarvan aan te schaffen. UromniesCr. 36 Tel. 116 Zie etalege voor speciale aanbieding. ALG. VERGADERING .ONS BELANG", (Vervolg). Tal van afdeelingen hadden voorgesteld Ket hoofdbestuur op te dragen met alle kracht aan tc dringen op dc totstandkoming van een rechtspositieregeling voor het onderofficiers- kader. Het hoofdbestuurslid Brandwijk zette het stand punt hoofdbestuur ten opzichte van dit voorstel nader uiteen. Spr. betoogde dat dc groote be weging en onrust in de loatste jaren in het on- dorofficierskorps is mogelijk geweest, doordat bij gebrek aan een wettelijk geregelde rechts positie het den Minister van Oorlog vrij stond, naar omstandigheden te handelen en maatregelen te treffen ten opzichte van het onderofficierskorps zonder ann eenige wette lijke bepaling gebonden te ziin. Rechteloos als het onderofficierskorps was kon het zich niet verzetten tegen het overge leverd worden aan een rangschikkingsregcling, het meest afschuwelijke werktuig van iemand, die de macht bezat te handelen zooals hij ver koos. Terecht en volkomen juist, zei spr., be toogde het Vaderland van 29 Mei j.L, dat deze Minister van Oorlog met het beroepskader van hoog tot laag omsprong op een wijze, die elk fatsoenlijk mensch zioh niet zou veroorloovcn tegen den minste zijner ondergeschikten. De rangschikking kon de officieren betrekke lijk onverschillig loten. Zij immers werden tegen den Minister beschermd door de Bevorderings- wetde werklieden ressorteerendc onder het D. v. O. voelen zich veilig onder het .Arbeidsre glement, alleen de onderofficieren zijn rechte loos «Ti overgegeven aan de grootst mogelijko rechtsonzekerheid. Een poging eertijds van de Commissie von Schmidt om den onderofficieren eene rechts positie te verschaffen mocht eenige hoop ge ven, dat wellicht iets bereikt zou worden. Echter het bleef helaas bij eene schuchtere poging. Het desbetreffende rapport en daaraan verbon den voorstel is ten grave gedaald, n.l. in do archiefkclders van het D. v. O. Het rampjaar T922 heeft, naar spr. aantoon de, duidelijk gemaakt, dat de onderofficieten geheel op zich zelf zijn aangewezen, en op elk willekeurig oogenblik het rechtsgevoel opnieuw geweld wordt aangedaan. Het is wel teekenend, dat het beruchte nieuw© Reglement van Krijgstucht werd ingeluid en in gevoerd toen slag op slog het onderofficiers korps trof. Niet tc verwonderen dat el spoedig slachtoffers vielen. Toch en ondanks alles, bleef het onderoffi cierskader zijn plicht doen. Het zal dit blijven doen, omdot dit de eenig juiste weg is om krachtig te kunnen blijven aandringen op eene wettelijk geregelde positie. Met nlgemeene stemmen vereenigde de Alg. Verg. zich met de conclusie von het hoofdbe stuur om in de naaste toekomst eene krachtige en intensieve actie te voeren voor het bekomen eener wettelijke rechtspositie totdat de Rcgee-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3